NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA JACK DE ZANGER Eerste Blad. HERMAN NYPELS I. GRUNWALD, Keizerstraat 116, No. 5312 DINSDAG 19 OCTOBER 1920 48e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct per 8 mnd. 1.50, franco p. poet f 1.70. Buitenl. 2.50 Zondageblad 8 „0.571/.,„0.65. „1.05 Modeblad 8 „0.95, „1.05. Loeee nummers der Oourant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intern. Telefoon 50 ADVERTENTIEN: BUITENLAND. De vrede ln het Oosten. Bij Ihet tusschen Polen en Rusland geslo ten wapenstilstandsverdrag is bepaald, dat de vijandelijkheden don 18den October tegen middernacht zullen worden gestaakt Voorts (bepaalt het verdrag, dat Polen geen steun mag verleenen aan landen, waarmee Sovjet- Rusland ln oorlog is, en ten slotte wordt de onafhankelijkheid van de Oekraïne en Roe- tenië erkend. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. 1 mlllloen stakers. Uit Londen werd Zaterdag gemeld: In vele kolenmijnen is de arbeid heden neergelegd. Men verwacht, dat <fe staking hedenavond algemeen zal zijn. Nooh de regeering, noch de mijnwerkera hebben getracht de onderhandelingen te hervatten. Tot dusverre zijn er geen aan- wijzigingen, dat de Triple-Alliantie zal in- tervenieeren. Meer dan een millioen mijnwerkers zijn bij de staking betrokken en reeds zijn er aanwijzingen, dat duizenden fabrieksarbei ders zonder werk zullen komen. Door het duiten van Ibijna alle groote staalfabrieken in Yorkshire zijn reeds 20.000 metaalarbei ders werkloos geworden. Te Porthmouth zijn de militaire verloven ingehouden. Alle officieren en manschap pen, die met verlof waren, zijn terugge roepen. Van alle kanten komen berichten omtrent werkloosheid ten gevolge van het uitbre ken der kolenstaking. Speciaal in de hoog ovens en in de metaalindustrie in Walea staan reeds duizenden menschen, die niets met de ataiking te maken hebben, op straat. Verder zijn de onmiddellijke gevolgen van de staking de brandstoffen- en lichtrantsoe- neering, stopzetting van den koleperport en rantsoeneering van petroleum en suiker. Dit laatste artikel, dat in Engeland nog steeds beperkt was tot een klein rantsoen, zal nu nog eens tot de helft van het tegen woordig rantsoen verminderd wrden. Aan- zienlijkèe beperkingen in trein- en tram diensten zijn binnen een paar dagen te ver wachten. Londen en voorsteden blijven voor- loopig de gewone dienstregeling behouden Het zelfde geldt voor alle werkliedentreinen. Het aantal personen dat zich bij den minis ter voor het transportwezen voor hulpdien sten aanmeldt, is zeer groot. De meesten stellen zich beschikbaar voor allen arbeid die men hun zou willen opdragen. Het uitvoerverbod van steenkolen. V oorlooplg geen stagnatie voor onze stoomvaart Naar aanleiding van het bericht dat de Engelsche regeering den uitvoer van steen kool in verband met de mljnwerkersstaktng heeft verboden, en het bunieren van steen kolen is stopgezet, heeft de „Tel." zich om inlichtingen gewend tot de Nederlandsche Stoomvaartmaatschappijen, in hoeverre on ze scheepvaart daardoor moeilijkheden zal ondervinden. Naar men mededeelde zal de vaart op Ned.-Indië daardoor geen hinder ondervin den. Men heeft met een uitbreken van een mijnwerkersstaking rekening gehouden en daarom de verschillende kolenstations ruim van kolen voorzien. Ook de vaart naar andere werelddeelen zal olet gestagneerd worden. Wat de scheepvaart op Groot-Britannlë en Ierland betreft, ook deze meende de maat schappijen te kunnen blijven voortzetten. FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 8) Toen werd hij plotseling een gestalte ge waar, die vanachter het huls verscheen, en zijn hart sprong op van vreugde. Hij verloor haar echter weder uit het oog, In de schaduw van het huis. Hij wachtte ademloos, en speel de toen een paar acooorden. De gestalte ver scheen weder, en ijlde, steeds de schaduw houdend, op hem toe. Ze leek erg groot in de duisternis. Ze kwam over de open ruimte. Te laat zag Jack zijn vergissing in. Hij had nog juist den tijd zijn banjo achter zich te wer pen, toen de man op hem aanviel met een ge- smoorden vloek. Jack dacht aan een mededinger, en hij werd woedend. Hij verdedigde zich zoo goed "ij kon, doch zijn slagen misten hun doel in de duisternis. De andere man was grooter dan hij, en werd gedreven door een vreese- hjke, stille woede. Om zich voor de slagen van den ander te beveiligen, greep Jack hem aan. De ander schudde hem af. Jack hoorde bet scherpe neerkomen van eén slag, dien hij biet voelde. De aarde sprong omhoog, en hij Weef henen op den maalstroom der bewuste loosheid; wat daarna gebeurde was als het ontwaken uit een onduidelijken, boozen Eerst had hij een gewaarwording als- cx hij ©en lange, veelbewogen reeks stroom- Kan men niet in Engeland bunkeren, dan zal men dat in ons land of elders doen. Hoewel moeilijkheden niet zullen uitblij ven, hoopte men toch de verbindingen in stand te kunnen houden. Men ontveinsde zich evenwel niet, dat een langdurige mijnwerkersstaking zijn invloed over d© geheele wereld zal doen vóelen. IERLAND. Londen, 17 Oct. Fitzgerald, ©en der hon gerstakers te Cork, is overleden. Politiebeambten gedood. Londen, 17 Oct. Hedenmiddag is in een straat te Dublin een sergeant der politie aan gevallen en dood geschoten. Door het vuur der aanvallers werden ook twee voorbijgan gers gewond. Zaterdagavond is te London- derry eveneens een politiebeambte doodge schoten. DUITSCHLAND. De onafhankelijker» en Moskon. Na een uiterst rumoerig congres, heeft de partij der optfhankelijken met 237 tegen 156 stemmen besloten, de voorwaarden, die dopr Moskou voor aansluiting bij de derde Inter nationale, aan te nemen. Na dezen uitslag der stemming verlieit de rechtervleugel op verzoek van Crispien de zaal. Dfiumig verklaarde, dat het congres volkomen rechtmatig bleef en dat zijn be sluiten bindend zijn. De besprekingen wer den voortgezet. De Dieselmotoren. Officieus wordt geconstateerd, dat er hee- lemaal geen bepaalde duikboot-motoren zijn. Dat de tegenstanders van Duitschland de motoren van de uitgeleverde duikbooten In het geheel niet als oorlogstuig in den zin van artt. 102 en 60 van het vredesverdrag beschouwen, blijkt uit het feit, dat zij niet zijn vernietigd, maar aan onderdanen van de ententelanden zijn toebedeeld en zelfs door Engelsche firma's aan Duitschers te koop zijn aangeboden. De waarde van alle Duitsche motoren wordt op 1V. milliard mark geschat, de schadevergoeding van de bedrijven, die be nadeeld zouden worden bij vernietiging der motoren, op 4milliard. Naar het „Berl. Tageblatt" uit een ver klaring van den voorzitter der Engelsdie sub-commissie tot den voorzitter der Duit sche sub-oommissie afleidt, ls de entente voornemens de geheele Duitsohe fabricage van Dieselmotoren door een kategorisch ver bod lam te slaan. Indien dit voornemen mocht worden uitgevoerd, zou dus in de toe komst in Duitschland geen Dieselmotor, geen dynamo, geen telegrafische Installatie zonder toestemming van de entente kunnen worden vervaardigd, en zouden bedrijven met duizenden arbeiders ten doode zijn op geschreven. Ook de uitwerking op maat schappelijk, ekonomisch en politiek gebied zou vreeseljjk zijn, want op stuk van zaken zou het Duitschland onmogelijk worden het vredesverdrag uit te voeren. Uitlevering van vee. versnellingen op zijn brooze vloot èfdreef, waaraan hij zich krampachtig vastklemde. Toen veranderde het tooneel, en leek hij te drijven in een spookaohtig leeg. Hij daoht, dat hij blind was. Hij stak de hand uit om te voelen waar hij was en zij kwam in aanra king met de koele, vochtige aarde, die bedekt was met stukjes tak en doode bladeren, en sprietjes veerkrachtig gras. De aarde was tenminste werkelijk, en hij belastte hnwr dankbaar, terwijl zijn overige lichaam nog in het ijle zweefde. Toen werd hij zich bewust van een aange name gewaarwording als van vuur. Zijn ge zichtsvermogen keerde terug, en hij zag, dat het een vuur wès. Het zag er bekend uit; het was het vuur, dat hij zelf eenige uren tevoren had aangelegd. Hij betastte zich en bevond, dat hij in zijn eigen deken lag. „Ik heb een nachtmerrie gehad," dacht hij vaag. Toen onderbrak een stem ruw zijn vage overpein zingen, en bracht de schok van volkomen herinnering mede. „Zoo, dus je bent weer bij, hè?" zeide de stem grimmig, Aan zijn voeten zag Jack David Cranston op een houtblok zitten. „Ik heb de pot maar over 't vuur gehan gen," ging hij voort. „Zoo direct is de thee klaar. Ik had je niet zoo hard willen raken, jongen, maar ik was dol van woede." Jack wendde het hoofd af, en verborg het in de kromming van zijn arm. Duizelig, on- asselijk, en beschaamd als hij was, was het .uilen hem zoo na als dit mogelijk is bij een jongeman, die zichzelven respecteert, in te genwoordigheid van een anderen man. „Anders goed geraakt, precies op de hoek van de kaak," ging Cranston voort „Niks gebroken. As je wat tiiee gehad hebt, ben je GOEDKOOPE PRIJZEN HELDER Een ministerieele tronwplechtigheld met hindernissen. Volgens de „VorwSrts" zijn bij de trouw plechtigheid van den Duiteohen minister voor Voedselvoorziening dr. Hermes, die dezer dagen ln het huwelijk is getreden met een nicht van den Centrum-afgevaardigde Trimborn, eenige incidenten voorgevallen, De plechtigheid had plaats in de katholieke kerk te Steglitz. Bij de kerk was een aantal huismoeders te hoop geloopen, die zich al lerlei critische, niet bepaald „salonffihige" opmerkingen over de levensmiddelenpolitiek van den minister veroorloofden. Deze voel de zich blijkbaar niet op zijn gemak, ver liet de kerk door een achterdeur, stapte met zijn vrouw In een gereedstaanden auto en verwijderde zich met spoed. Diefstal van documenten. Een 24-jarige secretaresse van het pa tentbureau te Frankfort heeft een groot aan tal documenten, teekeningen en berekenin gen, die door de chemische fabriek Rhenana te Mannheim, de Gehr. Böflinger in Nede- ringelheim en de chemische fabriek Eleo- tron te Griesheim aan het bureau hadden gezonden, gestolen. Zij wilde ze met behulp van haren verloofde en twee andere mede plichtigen naar het buitenland uitvoeren en daar varkoopen, 't geen aan de Duitsche nij verheid een groote schade zou hebben be rokkend. De koffer met de bescheiden 'kon echter aan het station te Frankfort nog in beslag genomen worden en de daders zijn gearresteerd. Intusschen schijnen reeds en kele patenten naar het buitenland .-d te zijn. RUSLAND. Wrange! Naar uit Konstantinoipel gemeld wordt, hebben de troepen van Wrangel op den rechteroever van d enDnjepr Nioopol geno men. Zij maakten 1000 gevangenen en ver overden 8 kanonnen, 6 gepantserde automo bielen, een gepantserde trein. In Noord-Tauzië zijn de Ode, 41ste en 2de roode divisie afgeslagen eu hebben 4000 ge vangenen en 2 kanonnen verloren. JAPAN. Sachalln. Zurlch, 16 Oct. Een radiogram uit Mos kou meldt, dat de Japanners het geheel© eiland Sachalln hebben vermeesterd. weer klaar.'* Hij zette de thee en dwong Jack van het kokende vocht te drinken. Tegen wil en dank deed het den jongeman weder opleven, dooh het bracht hem geen geestelijken troost ,Jk ben nou weer Klaar,'* mompelde hij veelbeteekenend. „Je kunt nou wel weer weg gaan!" „Ik blijf hier een pijp met je rooken," zei Cranston onverstoord. „Ik wil 's 'n praatje met je maken." Toen h|j Jack's zure gezicht zag, voegde hij er haastig bij: „Goeie heer! ik zal geen preek tegen je hiouen, zooals je daar ligt. Je hebt Je gemeen tegen me ge dragen, dulvelsch gemeen, maar m'n woede verdween met den slag die je voor den grond sloeg. Ik wil je recht doen wedervaren. Ik weet nog heel goed, dat ik zelf 'n jongen was, en hoe ik 's avonds omhing om de tepees, en probeerde de meisjes naar buiten te fluiten. Maar ik heb me nooit opgehouen met zoo'n tierelier-ding," zei hij verachtelijk, terwijl hij den banjo met zijn voet aanstiet. „Zulke din gen zijn goed voor nikkers en Hitalianen. 't Is niks voor 'n man." Jack hief het hoofd op. „Heb je 'm gebro ken?" vroeg hij, met gefronst voorhoofd. „Nee, nee,'* zei Cranston bedaard. „Toen ik jou hierheen bracht, heb lk 't meteen mee genomen. 't Is persoonlijk eigendom, en ik verniel niks, dat niet van injj ia." Er volgde een stilte. Doodbedaard haalde Cranston zijn pijp voor den dag, en stak haar tin zijn mond, vervolgens nam hij een rolletje tabak, sneed er handig een schijfje af, rolde de tabak goed tusschen zijn handpalmen, en stampte het ln den pijpekop met een voor- zichtigen wijsvinger. Een gloeiend spaantje van het vuur deed het overige. Vijf minuten lang rookte hij zwijgend voort, en keek nu BELGIE. Generaal Leman. t Te Luik is na ©en korte ziekte, op 69-jari- gen leeftijd overleden generaal Gérard Mathieu Leman, de heldhaftige verdediger van Luik. Bij den val van deze vesting werd gene raal Leman, die besloten had zich onder geen beding over te geven, onder de puin hoop en van het fort Longin bedolven en half verstikt door de Duitschers krijgsge vangen gemaakt. Hij bracht verscheidene jaren in Duitschland in de gevangenis door en werd in 1618 in vrijheid gesteld. GRIEKENLAND. De toestand van den koning ls ernstig. Athene, lfl Oct Ten gevolge van een he vige crisis is de toestand van den koning bijkans hopeloos. De ministerraad is in spoedvergadering bijeen gekomen. Het kabinet besloot het par lement bijeen te roepen voor de benoeming van een regent Bern, 16 Oct Naar verzekerd wordt zou ex-koning Konstantijn erover denken naar Griekenland terug te keeren om weder de troon te bestijgen. De federale autoriteiten hebben de noodige maatregelen genomen om de verwezenlijking van een eventueel oom- plot tegen te gaan. Athene, 18 Oct Het bulletin van Zondag middag constateert een lichte verbetering in den toestand; de doktoren zijn minder pes simistisch. Arbeidswet 1919. en dan van onder 'gefronst© wenkbrauwen naar Jaok. „Heb je wat te zeggen vroeg bij ten laatste. ee," mompelde Jaok. Wederom stilte.,, Cranston zat daar, alsof bij van plan was er den geheelen nacht te blijven. „Ik krijg niet te veel gelegenheid om te praten met een blanke," zei bij eindelijk met een zekere ruwe beleefdheid. „Die opgeprikte deftige lui daar op die stoomboot, dat zijn geen mannen, maar aangekleed© poppen. Sir Bryson Trangmiar, goeie hemel 1 Morgen noemt bij mij nog „m'n goeie man." En hij was indertijd toch zelf maar kruidenier, zeg gen ze net als ik." Jaok boorde hem on derdrukt grinneken. Jack voelde, dat de oude factor zoowaar bezig was te trachten op beteren voet met hem te komen, maar de jongeman was diep beleedigd, en te hopeloos in het ongelijk, om hier direct op in te gaan. Cranston bleef rooken en ln het vuur staren. Er was iets onzeggelijk roerends in zijn bevende stem, toen hij onhandig en luid voortging: „Je vergiste je, jongen. Ze Is veel te goed voor dat spelletje van „fluit maar, dan komt ze." Als je 'n greintje gezond ver stand hadt, dan zou je dat zelf ook Ingezien hebben mijn kleine meisje met haar ver standige manier van doen! Maar Ik neem je dat niet kwalijk. Je bent jong. Ik zou me heelemaal niet druk met je gemaakt hebben, maar ik voel, dat ik de verantwoordelijkheid draag. Ik gaf m'n kinderen een kleurlinge Laat bl] de firma uwe demle, winterjas of ulster aanmeten. Spotgoedkoop! Prima stof! Doet Uw voordeel! (Adv.) Iedere uitgeputte vrouw diende dl» te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwalen bij vrouwen. Uitgeput voor de dag begint en te ver moeid om de noodige rust te genieten na afloop van het werk dat la wat zich lede ren dag voordoek els de nieren aangedaan zijn. Hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn,' urine- kwalen, bloedarmoede en vreemde pijnen, die komen en gaan, zijn de eerste aanwijzin gen van onzuiver bloed en vatbaarheid voor urinezuur, te wijten aan nierzwakte. Om gezond te worden en de gevaren van rheumatiek, blaassteen, waterzuoht, ontsto ken nieren en urinezuurvergiftiging te ver mijden, dient gij onmiddellijk te beginnen met een eenvoudige, goed geregelde voeding, frissche lucht en rust, en uw Borgen en over werking ter zijde te zetten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen rullen uw herstel bevorderen, want zij werken zacht doch rechtstreeku op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en versterkend. Zelfs in gevorderde gevallen van nierziekte hadden Foster'g Pillen opmerkelijk succes. Vrouwen zullen haar behulpzaam vinden op alle tijden van nier* of urin©stoornissen. Men dient te onthouden, dat Foster's Pillen hoe genaamd niet op de Ingewanden werken, doch uitsluitend op de nier-organen. De handteekenlng van James Foeter op de vrrmlrlHn ct ttroawkcwWi A n aaLa.i.„ij ww_ _T verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpön Nieren Pillen z^n te Den Helder verkrijgbaar bti A. ten Klooster, Keizerstr. 33, 1.75 p. doos of 10.— p. ges doozöu. als moeder. En daarom heb ik m'n meisje en mn jongens gehandicapt, en nou moet ik vader en moeder tegelijk voor ze zijn." Heel wat minder dan dit zou reeds op Jack s gevoel van edelmoedigheid gewerkt hebben. Hij verborg het gelaat weder, en had het land aan zichzelven, dooh zijn trots be- hiéld alsnog de overhand. Hij kon dit den ander niet laten zien. „Daardoor komt 't, dat Je zoo weinig res pect voor haar hebt," ging Cranston voort. „Als ze een blanke moeder had gehad, mijn meisje, ja, met de helft van haar knapheid' en goedheid, dan zou je je wei anders gehou den hebben. Maar voor de gevolgen van mijn dwaling moet zij niet bloeden als lk 't kan verhelpen. Wat weet 'n jongen als jij, die niks in de wereld uitvoert, van de waarde van vrouwen? Jij meet ze af naar hun schoonheid, die niks te beteekenen heeft. Ze heeft een geest als een opengaande bloem. Zij is mijn vriendin. Al die jaren heb ik mijn mond moeten houden, en heb 't gedaan ook, en nu eindelijk heb ik eens iemand, met wien ik praten kan, en die kan voelen wat een blanke voelt! Zij ls een blanke! Ze heeft mee van 't beste bloed van Schotland in de aderen. Zo is n Cranston. Vergelijk haar eens met de dochter van zijn lordschap daar, de doch ter van den kruidenier. Vergelijk haar bij de blankste lelies onder hen, en mijn meisje overtreft ze allemaal in schoonheid, ja, en in moed en degelijkheid 1 En ze is waard om zoons en dochters te baren waar Iedere man trotsch op kan zijn." (Wordt vervolgd). COURANT 8 „1.80 Post-Girorekenlng No. 16066. 20 ct. p. regel (galjard). Ingee. meded. (kolombr. ale redact tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adree: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. In den partijdag der meerderheids-soclalfsten te Kassei werd meegedeeld, dat Frankrijk thans 810.000 melkkoeien van Duitschland eischt. De Berlijnsche correspondent van de ,,Köln. Ztg." is op onderzoek uitgegaan en heeft uit regeeringskringen bevestiging ge kregen van dit bericht. Deze eisch is niet gesteld in een nota, doch het resultaat van een lange reeks van lijsten in de laatste maanden te Berlijn ontvangen. Lijsten, waarop genoteerd staat, wat de Franschen verloren hebben door schuld van de Duitschers en waarvan vergoeding wordt gevraagd. Krach tens art. 238 van het vredesverdrag. En wat het vee betref» wordt thans verlangd 810.000 melkkoeien, 100.000 stieren, 62.000 trekossen 11.150 stuks ander rundvee. Daarvan wil Ingezonden mededeellng. Frankfijk 800.000 koeien en J0.000 stieren, België 210.000 koeien. Hetgeen Duitschland reeds geleverd heeft wordt beschouwd als een afbetaling140.000 melkkoeien, 4000 stieren, 40.000 vaarzen, 700 dekhengsten, 40.000 merries, 120.000 schapen, 10.000 geiten en 15.000 zeugen. Op 24 October 1920 treedt de Arbeid»wet 1919 in werking voor wat betreft: Verbod van kinderarbeid beneden 14 jaar in alle ondernemingen (zie overgangs bepaling hieronder). Voorschriften betreffende ge zondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrouwen in fabrieken of werk plaatsen, kantoren, winkels, apotheken, hotels of koffiehuizen en daarbuiten. Arbeidstijd in fabrieken of werkplaatsen. Arbeidslijsten en arbeldsregisters in fabrieken of werkplaatsen. Arbeidskaarten voor jeugdige personen en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen. KINDERARBEID. Een kind beneden 14 Jaar mag geen arbeid verrichten. Als overgangsmaatregel is toegestaan, dat na 24 October 1920 arbeid verrichten: a. de op dien datum twaalfjarige kinderen, die dan voldoen aan het bepaalde in art. 22, sub 4 der Arbeidswet 1911. b. de op dien datum dertienjarige niet leer plichtige kinderen. e. de niet leerplichtige Jongens, die tusschen 24 Oetober 1920 en 1 Juli 1921 dertien Jaar geworden zijn. ARBEIDSTIJD IN FABRIEKEN OF WERKPLAATSEN. Vanaf 24 Ootober 1920 is de 8-urige werkdag en de wekelijksche arbeidsduur van 46 uren verplioht geworden voor alle arbeiders in alle fabrieken of werkplaatsen. Zondagsarbeldis verboden voor Jeug dige personen en vrouwen. Voor man nen eveneens, tenzij door bijzondere bepalin gen in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid of het Districtshoofd der Arbeidsinspectie toe gestaan. Zaterdagmiddag na 1 uur mag ln fabrieken of werkplaatsen alleen dan worden gearbeid, als dit ls toegestaan in het Werk tijdenbesluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid of het Districtshoofd der Arbeidsinspectie. De dagelijksohe arbeid mag niet vroeger beginnen dan te 7 uur v.m. en niet later eindigen dan te 6 uur n. m tenzij door bijzondere bepalingen in het Werk tijdenbesluit vroegere of latere arbeid, alsook „Nou, dan heb ik iets te zeggen," bracht deze er eindelijk op anderen toon uit „Eu dat valt me lang niet makkelijk." (bovenwlnkel) arbeid des nachts is toegestaan. Ook het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan af wijkingen toestaan voor speeiale gevallen. De arbeidsduur per dag bedraagt ten hoogste 8 uren behalve voor dien arbeid, nader bepaald in het Werktijdenbesluit en die, aangegeven in het „Overgangsbesluit. Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan, indien zich bijzondere omstandigheden voordoen, overwerkvergunning geven. Voor mannen ten hoogste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jeugdigs arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. p e arbeid van personen, niet zijnde hoofd of bestuurder, die aan het hoofd staan van inrichtingen of van een afdeeling en uit sluitend of ln hoofdzaak belast zijn met de leiding daarvan, valt niet onder de bepa lingen betreffende den arbeidsduur en arbeids tijd. Ook valt niet onder deze bepalingen de arbeid van den fabricage-chef, chef de bureau, enz., voor zoover z(j met leiding over personen, werkzaam in die afdeelingen, zijn belast. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Voor broodbakkerijen gelden speciale be palingen. Zondagsarbeid ls verboden, ook voor den werkgever. Nachtarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Als nacht wordt gerekend de tijd tusschen 8 nur 's avonds en 6 uur 's morgens, met de volgende uitzonderingen Op Zaterdag mag om 4 uur worden begonnen. In den nacht van Zondag op Maan dag mag te middernacht door één persoon begonnen worden met het stoken van heete- lucht- en heetwaterovens. De arbeidsduur is voor bakkersgezellen, loopwerk inbegrepen, ten hoogBte 8 uren per Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1