NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA JACK DE ZANGER J. J. H. KOOPMAN, MANTEL MANTEL Eerste Blad. Extra aanbieding: I 75.00. No. 5314 ZATERDAG 23 OCTOBER 1920 48e JAARGANG Vereohljiit Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 60 v BUITENLAND. De operaties In Rnsland en ln Armenië. De „Times" verneemt uit Konstanttnopel Wranged's terugtocht aan den Dnjepr is het gevolg niet slechts van den druk tegen zijn westelijk front, maar ook van den druk uit Rostof (aan de Golf van Taganrof), waar hei; tweede sowjet-leger samengetrokken is. De toestand in Transkaukasië Is wat ver beterd, daar (meer dan 20.000 vrijwilligers zich bij het Armenische leger hebben aange sloten. De opmarsch der Turkache nationa listen naar Kans la gestuit ENGELAND. De mijnwerkersstaking. De houding der spoorweg- en transport arbeiders. Het gevaar, dat de staking ln de Engelsohe kolenmijnen op andere groepen van arbei ders overslaat, is lang niet denkbeeldig. De spoorwegbeambten zijn al moeilijk in be dwang te bouden. Nu men zuinig moet zijn met de kolen, wordt het spoorwegverkeer be perkt en komen er toch een aantal mannen van dat personeel leeg te loopen. Dat is geen aanvuring voor bun kameraden, die geen vaoantie krijgen, om aan het werk te blijven. De hoofdzaak is eöhter, dat de stemming onder de spoorwegmannen militant IA In een vorige bijeenkomst, zoo heeft men nu verno men, is een voorstel om het spoorwegperso neel uit sympathie voor de kolendelvers bet werk te laten neerleggen maar met een stem meerderheid geketst, en voor de bekeering van de weifelaars was het noodig, dat Tho mas eerst een krachtige rede hield. Het con gres van de nationale unie van spoorwegbe ambten bleef eenige dagen bijeen, om den loop van zaken af te wachten en daarnaar zijn houding te bepalen. Volgens een bericht uit Londen dd. 21 Oct, hebben de spoorwegbeambten tenslotte der regeering bericht, dat men besloten had het werk Zondag te middernacht neer te leggen, tenzij vóór Zaterdag een conferentie werd bijeengeroepen oan alsnog over bet mijnwer- kersoonflict te beraadslagen. Tegelijkertijd kondigt zich een staking van transportarbeiders aan. Ook een deel van hen wordt tengevolge van de staking werkloos, omdat er geen steenkolen meer te sjouwen, te lossen en te laden zijn. Datzijn de bootwerkers. Maar een andere categorie van de transportarbeiders, op wie juist in den tagenwoordigen crisis alles aankomt, de voer lieden, sleepers en bestuurders van vracht auto's, dus de mannen, die het vervoer op den grooten weg bedienen, het vervoer, dat niet van steenkolen afhankelijk is, hebben tegen Zaterdag bet werk opgezegd, wanneer er yoor dien tijd niet aan bun looneisch vol daan ls. Het zijn ongeveer 150.000 man, die £4.7 Bh. in de week als minimum-loon ver langen en de grief hebben, dat de werkgevers dien eisch niet alleen niet willen Inwilligen, maar er ook niet met hen over willen beraad slagen. Te Leeds souden Donderdag al 5000 FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 11) Cranston bleek niet veel genegenheid te voelen voor den persoon Ln kwestie. „Z'n vader en moeder waren half-ras Cree-India- nen," zei hij. „Hij heeft een huisje met erf aan de Crossing, waar hij alleen woont hij is nooit getrouwd geweest maar meestal is hij op stap; hij doet lange tochten van Abdttibi naar de Skeena, en van den rand van de landbouwdistricten tot aan Hershei Island ln de Noordpoolstreken^neestal alleen. Hij doet veel te veel en is veel te geheimzin nig voor een Indiaan, zeg ik maar. Op zijn manier is hij een krachtige persoonlijkheid, bij beeft een zekere'macht, en Je zoudt hem in een menigte niet licht over het hoofd zien. Maar ik twijfel er erg aan of Jean Paul Asoota CroeBing wel veel goeds ln den zin voert. Hij is een van die Indianen, die dubbel spel spelen, Je kent ze wel; die niet de blan ken meepraten als ze met blanken zijn, en met de Indianen als ze met Indianen zijn. Veel te gladjes naar mijn zin. In den laatsten tijd is hij ook aan godsdienst gaan doen, en hij loopt rond met een bijbel in z'n zak, wat eenvoudig belachelijk is, want jij en ik weten allebei wel hoe hij zich met toovenarijen af geeft onder de stammen." „Ik heb gehoord, dat hij een goeie looper voerlieden en chauffeurs geen dienst meer doen. De mannen uit Yorkshire wilden Vrij dag met staken beginnen, en de bijeenkomst te Londen, waarin over al of niet staken van de transportarbeiders bij het verkeer op de wegen beslist zou worden, 1b uiteengegaan zonder het eens te zijn geworden. Belangrijke groepen staken dus in elk gevaL In het steenkoo loonflict komt men niet ver der, omdat er wantrouwen over en weer is. De leiders van de mijnwerkers blijven staan op hun eisch, dat de twee shillings meer per schoft onvoorwaardelijk aan de delvers moe ten toegestaan worden; daarnaast zijn zij be reid de verzekering te geven, dat de werk lieden onder hun invloed mee zullen werken aan het verhoogen van de productie. Noch de regeering, noch de eigenaars nemen voor- loopig met die verzekering genoegen, In plaats van een verzekering willen zij een waarborg. De mijnwerkers vreezen, dat het stelsel van de eigenaars en de regeering ten slotte op overproductie en werkloosheid voor een deel hunner zou uitloopen. Het klinkt vreemd in een tijd, waarin alles om productie I schreeuwt, van de mogelijkheid van over productie te hooren spreken. Maar de steen kolen zijn duur, ook voor den Engelschman, die er minder voor betaalt dan de buitenlan der, vele industrieën Ujden onder gebrek aan bestellingen en verbruiken minder steenko len, en het buitenland, dat den extra hoogen prijs moet betalen, neemt alleen het strikt noodige. Eindelijk concurreert de steenkolen' productie van de halve wereld tegenwoordig met de Engelsche, wat zioh nog meer za laten voelen, wanneer de vrachten verder dalen is," zei Jadk. „O, d'r is 'r geen beter, wat dat betreft," zed Cranston, „dat moet lk zeggen; niemand kent 't fend beter dan bij, en niemand kan beter nw 'n oano of met paarden omgaan, en ln een kamp ls ies 'n uitnemende hulp. Maar zie je. per slot van rekening is 't toch maar 'n Indiaan. Hij ls nou pas 'n week bij die lui bier, en nou is z'n hoofd d'r al heelemaal van op hol. Ze weten niet wat ze beginnen moeten, en daarom vertrouwen ze in alles op hem, en 't gevolg is, dat hij eenvoudig stinkt van de verwaandheid, dat hij bevelen kan geven aan blanken. Ze hebben hun kamp eenvoudig aan hem overgeleverd." ,3'm," zei Jack, ,,'n kinderachtige uitrus ting, hè? -'t Zou werkelijk 'n menschlievende daad zijn, de zaak zelf eens onder handen te nemen/' Een poosje later liep Jack den geduchten Paul Asoota zeiven tegen het lijf, dien hij onmiddellijk herkende door Cranston's be schrijving. Zooals de factor reeds had gezegd, had de halfbloed iets sterk individueels en eigenaardigs in zijn uiterlijk. Hij was een knappe kerel van iets over de veertig, van niet meer dan middelmatige lengte, roofvo gelachtige trekken. Hoewel Cranston gezegd had, dat Jean Paul Asoota een halfbloed was, was er niets n zijn koperkleurige huid, zijn rechte zwarte laar en zijn woeste, onpeilbare oogen, dat duidde op een vermenging met blank bloed. Hij was gekleed in een goed passend zwart ooétuum, en hij droeg schoenen inplaats van de onveranderlijke mocassins. Dit sombere costuum werd een beetje kleuriger gemaakt door een mooi blauw hemd met een neerge slagen kraag en een rooden das, en het ge heel werd aangevuld door den gebruikelijken van prima donkerblauw ratiné van 1*t* kwaliteit zijden peluche, geheel met zijde gevoerd, f 160.00. Weststraat 17. Dames-Kleedermaker. Bontwerker. DUTTSCHLAND. De bezetting van het Ruhrgebled. In de „Actlon Frangaise" doet Leon Daudet openlijk een beroep op de regeering, op Mll. lerand en op Leyguee om het Ruhrgebled te bezetten. Er moet nu maar een eind komen aan de flnancieele en economische moeilijk heden, waarin Frankrijk verkeert, en dat kan alleen door de militaire bezetting van het Ruhrgebled. Verzet van de Fransche socia listen ls niet te verwachten, en mochten zij wat willen beginnen, dan moet de regeering ze eenvoudig onschadelijk maken. Het parle ment zal de bezetting ongetwijfeld goed' keuren. En Engeland? De Engelschen hebben door de in beslag neming van de Duitsche vloot hun toekomst beveiligd. Frankrijk heeft daartegen geener led bezwaar gemaakt Het is niet meer dan billijk, dat thans Frankrijk zijn territoriale waarborg neemt Geen enkele Engelsohe staatsman, zelfs niet Lloyd George, heeft het recht zich daar tegen te kanten. En, indien de Britsche pre mier niet goedschiks zijn toestemming geeft, welnu, dan heeft de Fransche regeering tot plicht haar gang te gaan zonder zij: ming. Het ls heel goed bevriend te zijn met Lloyd George maar de noodzaak gaat boven allee. De uitgeleverde oorlogsschepen van Dultschland en Oostenrijk. De marine-medewerker van de „Times" deelt eenige bijzonderheden mede over de uitgeleverde Duitsche en Oostenrijksche oor logsschepen en over de toewijzing ervan aan de geallieerde en geassocieerde regeeringen. De meeste schepen zijn of worden gesloopt, doch andere zijn herdoopt en in de vloten hunner nieuwe eigenaars opgenomen. De mededeelingen betreffen niet de schepen, welke bij Scapa tot zinken zijn gebracht, en niet geborgen zijn en evenmin de dulkbooten. Den 21en Juni 1919 werden tien slagsche pen, vijf slagkruisers, vijf lichte kruisers en vilten hoed met kleurigen, stijven rand. Een bijbel stak een eindje uit zijn zak. Doch het was de vreemde blik zijner oogen, die den man onderscheidde, een strekken, dweependen blik, met een gloed erin als van zorgvuldig verborgen vuur. Woeste, eostati- sche, minachtende oogen. Als hij u aankeek, kreegt gij een gevoel alsof er plotseling een gordijn tusschen u beiden neerviel, dat ge niet zien kondt, doch dat versierd was met kabalistiache figuren, die hjj bestudeerde, terwijl hjj naar u leek te kijken. In dit alles stak een zekere mate van gemaaktheid, 'a Mans kracht was niet te miskennen, doch er was tevens iets kinderlijks in zijn slechts "i te duidelijke IJdelheid. Hjj zat op een kist temidden van den kamp- rommel kalm te rooken, de eenige niefcs- doende gestalte, die in zioht was. Tenten, tentpalen en allerlei kaïnpbenoodigdheden lagen aan den eenen kant van het pad ver strooid, aan den anderen kant waren de bootslui bezig de voorraden van het gezel schap op te stapelen. Sydney Vassall met zijn inventarislijst, en bijgestaan door Baldwin Ferrie, belden in een staat, die aan verdwa zing grensde, zochten tusschen pakken en kisten naar allerlei zoekgeraakte dingen, en die weder wegraakten zoodra ze gevonden waren. Jack vond Vassall geen bijzonder sympa thieke figuur, doch het gezicht van de blan ken, die bezig waren te laden, terwijl de In diaan er bij luierde, leek hem buiten alle verhouding. Zijn woede werd onmiddellijk opgewekt en na Vassall terzijde te hebben genomen, zeide hij tot ham: ,Kijk eens hier, waarom laten jullie Je toch >edriegen door dien schavuit? Als je nu al naar zijn pijpen gaat dansen, zul je hem later acht en twintig torpedobootjagers van de ge- interneerde Duitsche schepen bij Scapa to" zinken gebracht, doch de kruisers „Nürn- berg", „Emden" (het tweede schip van dien naam) en „Frankfurt" en verschillende tor pedobootjagers werden geborgen. De Duit sche schepen, die thans vérdeeld zijn, om vatten negen slagschepen, zestien lichte krui sers, twee flottiljeleidere, negen en vijftig torpedobootjagers, vijftig torpedobooten en een hulpschip. Groot-Brittannië heeft vijf slagschepen ge kregen, die alle zijn of worden gesloopt, Ja pan twee, waarvoor hetzelfde geldt, evenals voor het slagschip, dat Frankrijk heeft ge kregen en dat, hetwelk aan de V. S. Is toe gewezen. De zes lichte kruisers, die Engeland gekre gen heeft, zijn of worden eveneens gesloopt, van de vijf, aan Frankrijk toegewezen, word' er een gesloopt, terwijl de vier andere, de „Könlgsberg", de .Regensburg", de „Stral- sund" en de „Kolberg" in de Fransche vloot, worden opgenomen. Dit laatste geldt, wat de ütaliaansche vloot betreft, voor de „Pillau" de „Graudenz" en de „Strassburg". Japan en de V. S. ikrijgen elk een lichten kruiser, die voor afbraak bestemd is. Frankrijk en Italië krijgen elk een flottilje- leider tot versterking hunner vloten. De negen-en-dertig aan Engeland toege wezen torpedobootjagers zijn alle voor den slooper bestemd, voorzoover ze niet reeds ge zonken of wrak zijn. Frankrijk ziet zijm vlooi; uitgebreid met acht der elf aan dit land toe gewezen destroyera, Japan heeft er vier ge kregen, alle gesloopt of te sloopen. Italië krijgt er twee ter uitbreiding zijner vloot, de drie aan de V. 8. toegewezen destroyera zijn of worden eveneens gesloopt. Alle vijftig torpedobooten zijn aan Enge land toegewezen en voor den slooper bestemd, behalve zee, door Brazilië en zes door Polen te kiezen uit die, welke te Rosyth liggen en die, na ontwapening, voor politiedoeleinden zullen dienen. Het hulpschip zal eveneens door Engeland gesloopt worden. Alle negen gesloopte slagschepen, bovengenoemd, zijn met uitzondering van de .Raden", een schip van later datum in den slag bij Jut land geweest; de totale waterverplaatslng ervan was 192.160 ton. Alle lichte kruisers zijn volgens den „Times"-medewerker nog vrii bruikbaar en bij die. welke Frankrijk en Italië bij hun vloten hebben ingelijfd, is er geen ouder dan tien Jaar. De schepen van Oostenrijk-Hongarije, die uitgeleverd zijn, omvatten dertien slagsche pen, twee kruisers, negen lichte kruisers, negentien torpedobootjagers, vijf en vijftig torpedobooten, tien torpedo-kanonneerbooten en vier mijnenschepen. Alle slagsohepen zijn gesloopt; Engeland heeft er zes gekregen, Frankrijk drie, Italië drie; de twee kruisers zijn eveneens aan En geland toegewezen om gesloopt te worden. De zes aan Engeland toegewezen lichte kruisers zullen eveneens worden gesloopt; de „Helgoland" en de „Saida" zullen in de Italiaansohe, de „Novara'1 zal ln de Fransche vloot worden opgenomen. Van de vijftien torpedobootjagers, die Italië krijgt, komen er zeven bij de Itallaansdhe vloot, Frankrijk krijgt er drie, waarvan er een deel zal uitmaken van zijn vloot, hetgeen eveneens zal geschieden ten aanzien van Griekenland met den aan dit land toegewe zen torpedoboot jager. Dertien aan Engeland toegewezen O.-H, torpedobooten gaan eveneens naar den sloo per; „Serbo-Tsjecho-Slowakije" (bedoeld is vermoedelijk Zuid-Slavië) krijgt er elf voor politiedoeleinden, Griekenland en Roemenië ieder zeven, Portugal zes, alle op een ha voor politle-doeleinden. De vier, die Frankrijk krijgt, zullen worden gesloopt. De torpedo- kanonneerbooten zullen alle worden gesloopt; een ervan gaat naar Frankrijk, de andere krijgt Italië. Van de vier mijnenschepen krij gen Engeland en Frankrijk er elk twee, om ze to doen sloopen. Uit bovenstaande opgave blijkt, dat het nooit den baas blijven.'* Vassall was een typische aide-de-camp uit de slaton, veel beter geschikt voor een dans zaal dan voor het leven in de bossohen. De held tan een honderdtal salons sloeg nu een tamelijk deerniswekkend figuur in zijn vor meloos „sportcostuum" met de vele zakken. Zijn veel bewonderde manier van enthou siaste beminnelijkheid zonder aanzien des peraoons, scheen hem hier in den steek ge laten te hebben. „Ja, wat kan ik er aan doen?'* zeide hij hulpeloos. „Hij zegt, dat hij zelf niet kn wer ken, want dat hij andera de Indianen, die nog op komst zijn, niet de baas zou zijn.'* „Nonsens!" zei Jack. „Als je op maraoh bent, moet iedereen meehelpen. Ik zal hem wel eens voor je aan 't werk zetten. Laat me maar eens even zien hoe de tenten moeten komen te staan.'* Vassall legde dankbaar de getroffen schik king uit. Er was een vierkante tent in het midden, met drie kleinere A-tenten er met de opening omheen. Jack mat den grond op en dreef de stokken erin. Na vervolgens het zeildoek op den grond te hebben uitgespreid, alvorens het om de palen te spannen, riep hij opgewekt uit: „Help eens even een handje, Jean PauL Hou' de palen eens rechtop, terwijl lk de tou wen aanhaal." De halfbloed keek hem met doodbedaarde, langzame brutaliteit aan, en terwijl hij zijn oogen naar zjjn pijp neersloeg, drukte hij de tabak met een voorzlchtigen vinger erin vast lij sloeg de handen om zijn knieën, en leun de achterover met de uitdrukking van :emand, die van een goede grap geniet. Jack werd rood van kwaadheid. Terwjjl hij dade lijk het zeildoek liet vallen, ging hij met grootste deel der Duitsche en Oostenrijksche vloten bestemd is om gesloopt te worden. CRbL"). RUSLAND. SInowJef. Het tijdschrift „Das Tagebudh" geeft en kele bijzonderheden over den persoon van Sinowjef, van de hand van den heer Smiig Benario. Toen de bevolking van St Peteraburg erg onder den honger begon te lijden, verdeelde Sinowjef haar in 4 categorieën. De bour geoisie, of vierde categorie, kreeg 1/16 Rus sisch pond of 25 gram brood per dag. Hoo- nend zeide Sinowjef: Wij geven aan de bour geois nog slecht» 1/16 pond brood, opdat zij er den reuk niet van zouden vergeten. Op een goeden dag gaf Sinowjef bevel, dat de bourgeois onmiddellijk hout, dat pas aan gekomen was, zouden lossen. Een sowjet-lid, merkte op, dat men niet zoo maar op «taan den voet over de noodige bourgeois voor dat werk beschikte. Het antwoord van Sinowjef luidde: Gij stuurt eenvoudig uw soldaten op straat en die nemen zooveel bourgeois als er noodig zijn. Dat deden de soldaten en op deze wijze werden ook zieken en grijsaards en ook werkelijke arbeidera tot den arbeid ge dwongen. De schrijver van het artikel heeft eens in ellende verkeerende bourgeois willen helpen. Sinowjef was echter niet te bewegen iets voor deze menechen te doen. Toen ging Benario naar Maxim GorkL Deze beloofde er te Mos kou bij Lenin persoonlijk op aan te zuilen dringen, dat een eind aan dezen toestand zou komen. Gorkl zeide: Hier te Si Peteraburg zelf bereikt men niets. Gruweldaden zijn hier het principe geworden. Na den moord op dén volkscommissaris Urltzki zeide Sinowjef: De bourgeoisie doodt enkel menschen, wij Houdt altijd een huldzalf ln huis. Men dient een betrouwbare zalf te kennen of liever nog ln huis te hebben om ia geval van nood te gebruiken. En wel, omdat de ergste huidkwalen aan vankelijk zeer gering kunnen zijn. Een ruwe korsterige huid, leuk, een pijnlijk of bran dend gevoel, vurigheid, puistjes of vlekken kunnen het begin zijn van een de» vele be droevende vormen van eczeem, dauwworm, gordelroos, psoriasis, schurft of andere var- men van huidziekte. Om te voorkomen, dat de kwaal zich uit breidt, ls zindelijkheid en spoedige aanwen ding van een antiseptische zalf aan te bevelen. Het succesvol resultaat zijnde van Jaren lange onderzoekingen, bevat Fosteria Zalf de antiseptische, verzachtende en genezende bestanddeelen, die het best geëigend zijn om de ontsteking, pijn en prikkeling van alle jeukende huidziekten te doen bedaren. Poster*» Zalf droogt niet te spoedig op. laat zich niet te gemakkelijk afvegen en zij dringt tot elke plek door. Aanwending bij het uitbreken van de kwaal voorkomt uitbreiding en verzekert baat. Fosters Zalf dient niet voor open wonden, doch uitsluitend voor jeukende huidziekten en is een uitstekend geneeemiddti voor ln- en uitwendige aambeien. Let op den Juisten nnami Foster's Zalf. Te Den Helder verkrijgbaar bö A. ten Kloos ter, Kelzerstr. 96, ft 1.76 per doos. groote passen op den halfbloed af, terwijl zün vuisten zich onderwijl balden. „Kijk eens hier, verwensohte roodhuid die je bent," zei hij, op eenlgszins gedempten toon, „als Je niet naar een beleefd verzoek wilt luisteren, dan heb lk ook nog vuisten aan mijn lijf, om 't kracht bij te zetten, be grepen? Dadelijk aan t werk, en gauw wat of ik zal Je helpen!" De indlaansohe bootslui hielden plotseling met werken op, om te zien wat er zou ge seuren. De donderslag van een crisis was uit den blauwen hemel neergeschoten. Jean Paul was het voorwerp hunner onbegrensde vrees en ontzag en zij sohreven hem boven natuurlijke macht toe. Derhalve verwachtten zjj nu den blanke te zien vernietigen. De halfbloed sloeg langzaam de oogen we der op, doch ditmaal konden zij den laaien- den gloed van Jaök'a blauwe oogen niet goed doorstaan. Er volgde een kritieke stilte. Met een tar- end schouderophalen stond Jean Paul einde- ijk op, en volgde Jack naar de tenten. Hij was verslagen zonder dat er aan een van beide zijden een slag gevallen was. Een ge- tmompel van verbazing steeg uit de Indianen op. Jean Paul hoorde het, en het Ijzeren element kwam weder in zijn zieL De blik, tien hij Jadc's rug nazond, schitterde van «mde kwaadaardigheid van een glftelang. Het duurde slechts eenige seoonden en de loop der gebeurtenissen In de komende we- ten werd er door beslist een loop, die ln het einde krankzinnigheid, moord en zelfmoord tengevolge h«<t. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct per 8 mud. 1.60, fr&nco p. poet 1.70. Buitenl. 2.60 Zondagsblad 8 „O.Ö7Vt, „0.651.05 Modeblad 8 „0.95, „1.05. ljoase nummers der Courant 4 ct. „1.80 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel(galjard). Ingei. meded. (kolombr. ale redact tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ei. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater Oct. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m, Zondag 24 a. 8.15 m. 2.46 6.43 4.46 6.5 5.50 Maand. 26 8.89 3.57 6.45 4.44 5.55 6.40 Dinsdag 26 4.5 6.10 6.46 4.42 6.45 7.25 Woensd.27 4.35 6.26 6.47 4.40 7.30 8.05 Dond.d. 28 6.18 7.43 6.48 4.88 8.15 8.40 Vrydag 29 5.58 8.56 6.50 4.36 8.55 9.20 Zaterd. 80 6.53 10.4 6.52 4.34 9.4010. De groote welvaart van den Engelschen kolen- uitvoerhandel ia eenigazina kunatmatig, daar zjj berust op een nood, die het gevolg van den oorlog ia. Wegena de vreea voor overproductie bij de kolendelvers, hebben de eigenaars niet veel vertrouwen in de medewerking van de leidera der arbeidera aan het verhoogen van de productie. Zij weten ook, dat de leidera dan aan het toezicht op de ontginning hun aandeel zullen eiachen en niet zullen toelaten, dat er vooral in de minst rendeerende beddingen gewerkt wordt. Bekend is, dat nn reeds van den kant van de delvers geklaagd is, dat de eigenaars de beste lagen enaangeroerd laten om, zoodra het regeeringstoezicht afgeschaft en de kolenhandel vr(j is, door een snelle en ruime productie van de gunstige conjunctuur te kunnen proflteeren. Degenen, die daar bang voor zjjn, gelooven niet aan de belofte van de regeering, dat de afschaffing van haar toezicht nog lang op zich zal laten wachten. Dat zjjn in het kort gezegd, de elementen van wan trouwen, die het moeieiyk maken, snel en af doende tot een schikking te komen. Het daarom ook veel gemakkelijker het gros van de niet gecompliceerd denkende mijnwerkers mee te krijgen voor een looneisch zondermeer dan voor een plan met loon- en productie schalen en allerlei ditjes en datjes. De communistische propaganda, die met de komst van de Russen ln Engeland wel een opmerkelijke uitbreiding heeft gekregen, heeft bovendien in de vakvereenigingen al een aar dig stuk ondêrmijningswerk gedaan. Sylvia Pankhurst heeft te Londen terechtgestaan, om dat zij in haar blad de matrozen van de vloot had opgehitst om de roode vlag in top te hijsehen (methode B van de derde internatio nale), de massa heeft aangezet om het parle ment naar huis te jagen en de bootwerkers om de pakhuizen en entrepóts aan de havens te plunderen, die, volgens haar, minder dan de paleizen in het Westiand, de eigenlijke „bastilles" van de kapitalisten zijn. Zj is gis teren op vrje voeten gelaten tegen een borg tocht van 2000. De roode kas is er vermoe delijk goed voor. Dezelfde dame ijvert zonder ophouden voor stakingen om de samenleving te verlammen, al weet zj heel goed, dat in een latere bolsjewistische samenleving werk lieden, die dit deden, aan den ljve gestraft of zelfs doodgeschoten zouden worden. De propa ganda alt Rusland heeft de oude voorbeeldige tucht van de Engelsche vakvereenigingen een deuk gegeven en het gezag van de leiders is Ingezonden mededeellng. niet meer hetzelfde van vroeger. Bij het jong ste referendum is gebleken, dat de overgroote meerderheid van hun volgelingen niets van een voorstel wilden weten, dat de leiders wel niet rechtstreeks durfden aanbevelen, maar toch meerendeels als een bmikbaren uitweg beschouwden. Zij zeiven worden op deze wijze in de richting van de radicalen gedreven. Het is mogelijk, dat Lloyd George het daar om beter acht den Btrijd maar uit te vechten dan op een compromis aan te sturen, dat hem tot lager verdagen zou. N. R. Ct. Ingezonden mededeellng. T Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1