T Tweede Blad. VAN ZATERDAG 23 OCTOBER 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Wlnterooncerten Stafmuzlekeorps K. U. ZooaLs wij reeds hebben medegedeeld, van gen de winteroonoerten op 2 en 8 November njg. aan. Dinsdag 2 November zal in „Oasino" bet eerste abonnementsconcert worden gege ven, en den volgenden avond, eveneens in MOaélno", het eerste volksconcert. Voor dit eerste conoert is het programma met zorg samengesteldeen prachtige marsdh van den grooten Franschen componist Salnt- Saens opent het programma. Mendelssohns ouverture „Die Fingalshöhle" is, meenen wij, reeds in een vroeger seizoen gespeeld en zal op de bezoekers ongetwijfeld haar bekoring niet missen. Nieuw is de Preis^ymphonie van den componist Wuerst, die het eerste gedeelte van het programma afsluit. Weberis opera „Euryan the" werd in 1828 voor het eerst opgevoerd. Wij krijgen er de prachtige ouverture uit. Van Wagner twee jdleinere nummers: een „Ankunft bei den aohwarzen Schwftnen", een soort liefdes declaratie van den meester, waarin men den hartstocht en de felle bewogenheid verneemt, die hem eigen waren. De prachtige, bekoor lijke „Lohengrin"-ouverture vormt het twee de nummer van dezen componist Met een ballet-fantasie van Ganne, den componist o. a. van de bekende mazurka „La Tsarine", die indertijd zeer populair was, wordt de avond besloten. De repetities van het oorps zijn in vollen gang, teneinde fle puntjes bij dit oonoert op de i te kunnen zetten. Voor de verdere avon den is bereids medewerking verkregen van verschillende solisten (zang, viool, etc.), zoo- dat ook thans genoegzaam afwisseling zal komen, hetgeen natuurlijk deze concerten te aantrekkelijker zal maken. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en hulpkantoren over de maand September 1920. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Hel der en elders, werd, in den loop der maand, te Helder ingelegd 82.188.97 en terug betaald 96.950.58; derhalve minder inge legd dan terugbetaald 14.811.61. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 64. Door tussohenkamst der te Helder geves tigde kantoren werd, ter directie op staats- schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van 5400, en afgeschreven 1900, derhalve meer in- dan afgeschreven ƒ8500. Het aantal te Helder uitgereikte nieuwe staatsschuldbookjes bedroeg 2. Hieronder 8 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 149 formu lieren ad 1 in spaarbankboekjes van 1 cent (aohoolsparen). Marine-dag Delft, De Marine-dag te Delft heeft 6602.60 op gebracht. Arbeidskaarten voor kantoren. Op kantoren worden alleen arbeidskaarten vereischt voor personeel, dat den leeftijd van 18 jaar nog niet heeft bereikt. Bij den gehouden openbaren verkoop van afgekeurde, op '«-Rijkswerf te Hellevoetalui» liggende torpedobooten was de hoogste In schrijver voor Empong (7 inschrijvers) f 6250, Idjen (6 id.) f4027, Makjan (6 id.) f4511, G6 (7 ld.) f7215, G 6 (6 id.) f9012, G 7 (5 idj f9027, G 8 (4 id.1 f9027 de heer O. H. 0. Snnderman, te Zwyndrecht en voor Ophir (6 id.) de N. V. Holland, te Hendrik Ido Ambacht. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Bovenstaande Bond, afdeellng Helder, hield, In den vorm eener gezellige samen komst, Donderdagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond eene algemeene ver- Eadering. Hierbjj trad als spreker op de [eer H. van Alfen, Leeraar aan het G; nasium te 's-Hertog enbosdh met verp „onze kinderen". Nadat de heer F end had en zi. ezigh bracht de secretaris, de heer Egglng, jaar het Gym- het onder adat de heer F. Nijpels de bijeenkomst geopend had en zijn blydschi drukt over de aanw had en zijn blijdschap had ultge- eld van vele dames, verslag uit, waaraan wij het vol leenen: Olltr Toen op 18 Juli 1918 alhier werd opge richt een afdeellng van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, bleek uit de talrijke op komst, dat men een dusdanlgen Bond zeer op prijs stelde. Dit was dan ook begrijpelijk. De groote gezinnen immers voelden aan den lijve, dat met hun behoeften en belangen meer rekening diende gehouden te worden. Het was dan ook voor het voorlooplg be stuur een verblijdend toeken, dat aanvanke lijk met pl.m. 60 leden begonnen, het leden tal zioh gestadig uitbreidde en spoedig, mede dank zij de krachtige actie van onze propa- Cdaclub, tot plm. 150 leden klom. Die bloei if helaas niet voortduren, het hoogste punt was blijkbaar bereikt, want geleidelijk daalde het aantal leden, zoodat het nu 119 bedraagt. Het verslag memoreert hetgeen door de afdeellng is gedaan. Een request voor zie ken- en kraamvrouwen om verstrekking van vleesoh en eieren in distributietijd had suc ces, een verzoek om meer gas en een pro gressieven pasprijs vond een gunstig ont haal, eveneens een schrijven voor progres sieve sohoolgeldhefflng. Aan groote gezin nen wordt toeslag van brandstoffeh toege staan, enz. Het werken van den Bond had us succes, mede ook omdat door de actie den medeburgers wordt bijgebracht de ouders der groote gezinnen met achting te behandelen. Hierna trad de spreker op. HIJ schet ste de hopeloosheid van een wereld zon der kinderen. WJj zien dat het best in een Kinderloos huwelijk gedemonstreerd. Uiter- 13Jk kunnen de echtgenooten het beet samen vinden, maar hen ontbreekt het ééne noo- Kie« 0011 *^e gedachte aan kinderen oujft de bron van poëzie in het proza des levens, de weldoende olie in onze levens lamp. Geen enkel hart, of het moet al heel ruw en onvatbaar zijn, blijft ongevoelig voor den invloed van het kind. Menige dichterziel is er door ontroerd; Guldo Gezelïe schreef zijn fraaiste verzen ais hij aan kinderen dacht Zadhl gaat nw hand o windeke, Spelende door mijn haar Of het de hand van een kindeke, Een spelend kindeke waar*. Hoe lief had deze dichter de kinderen 1 Zijn eenlge verlangen was een kinderhart te bezitten. Is het niet alsof we Jezus zelf hooren: Laat de klnderkens tot mij komen? Nop op veel lateren leeftijd gevoelde deze dichter wat het ls kind te zijn. Hoe kon hij zioh verkneukelen ln hen. Met treffende verzen van dezen dichter illustreérde spr. dit betoog. Ook René de Olercq werd geciteerd: Gelijk een daske zijt ge dik, Gelijk een kwartelke van kwik, Gelijk een moorke soms zoo zwart, Mijn klein, klein dochterke, mijn hart En Manna de Wijs—Mouton: Jongen, wat loop je zoo heen en weer, Barrevoets, barrevoets over de wegen De meeste menschen, aldus de spr., heb ben over het bezit van een kind anders ge dacht. Met tegennatuurlijke middelen wer ken zy de geboorte tegen. Sinds vijftig jaar ondanks alle sociale maatregelen ter instand houding van het geslacht ondanks volksge zondheid, zuigelingenzorg, enz., daalt het geboortecijfer. Vooral hier in Noord-Holland en Friesland is dit het geval. Onze kinderen loopen gevaar; zij, de ongeborenen, loopen gevaar door hen, die hun ouders zouden moeten zijn. Vandaar dat bij een eenvoudig huisvader uit Nijmegen drie jaar geleden het plan rijpte een kruistocht te beginnen tegen dit dreigend gevaar, en de hieromtrent heer- schende denkbeelden te bestrijden. De Bond voor Groote Gezinnen was er het gevolg van; hij wil het Roomsche gezin en zijn leden beschermen door inwendige aotie, ook tegen het gevaar dat van buiten dreigt De moeders zelf tasten dat groote Roomsche gezin in de eerste plaats aan. Wij, in onze kringen, kennen de z.g. „vrije" vrouwen niet; wij wenschen niet een huwelijk zooals de Ver. v. Staatsburgeressen propageert, n.1. een soort wettelijk oontract Voor ons is de gezinsvorming niet te moderniseeren: wat God ongelijk geschapen heeft, kan de mensoh niet gelijkmaken. Moeten dergelijke moderne vrouwen, vraagt spr., de moeders worden onzer Roomsche kinderen? De vrouwen begrijpen nog te weinig haar taak. En de man? Ziet hij niet op tegen een groot gezin? In poëzie klinkt het wel aardig: Voor uw vrouw en kind'ren, Graag gebroken 't brood, maar worden die kinderen niet vaak een blok aan 't been? Geld weegt zwaarder dan geluk, ook in onze Roomsohe kringen. Een rijk huwelijk heet een schitterende par ty, ook al weet men, dat die schittering gauw haar glans verliest. De bekende liberale oud- minister Sam van Houten, heeft zelf moeten erkennen, dat uit de kleine gezinnen meer slechte levens voortkomen dan uit groote. De maatschappy heeft de groote gezinnen ":ort,d In Fri noodig; rij moeten het tekort, dat door de vergoeden. In Frankrijk had kleine ontstaat, v< men het destyds zoo mooi berekend: een klein gezin. En ziedaar! in menig gezin ls thans „le fils unique" gesneuveld en alle be rekeningen zyn in de war. Als het geboorte- cyfer niet op de vorige hoogte teru zal, ook in ons land, de bevolking in aantal terugkomt, achteruitgaan. En men wilde ons wysma ken, dat er gevaar dreigde voor overbevol king I Trouwens, tegenwoordig durven de staathuishoudkundigen dit niet langer be weren. Wy zien wel, dat het gezin met het meest aantal kinderen veelal het gelukkigst ls. De macht van den boerenstand wordit erkend, en het groot gezin wordt daar in eere ge houden. Geen grooter onheil kan aan den arbeidenden stand overkomen dan beper king van het gezin. Slechte in revolutionaire hoofden kon het opkomen om sabotage der natuur te plegen; zy tasten de heiigheid van het huwelijk evenzeer aan, en helaas wor den ook onze zeden er door besmet. Een bericht uit het Zuiden doet hieromtrent het ernstigste vreezen, waar gesproken wordt van 60 gevallen van onwettige samenleving en 100 van kwaadwlUge verlating (oyfera van den Armenraad te Heerlen). In het tweede gedeelte zyner rede gaf de spr. eenlge oplossingen aan de hand om het dreigend gevaar te keeren. In eigen kring grool gezin behoeven te schamen. Samenwerking moet er komen tusschen school en huisgezin om de baldadigheid der schooljeugd te we ren. Er moet een onderzoek worden inge steld naar de zedelijke verwildering der jeugd; spaardwang voor jeugdige werklie den moet worden Ingevoerd. Toen de tegen woordige minister van arbeid nog wethouder te Lekten was, heeft hy dit begnsel bereids aldaar gepropageerd. Ouderavonden moeten worden ingesteld, waar gezonde denkbeelden over voeding en verzorging worden byge- bracht. Men staat versteld over de onkunde Op dit gebied, en het aantal zuigelingen, dat tengevolge daarvan sterft, is venbysterend. Van de regeering moeten gunstige bepalin gen verkregen worden ten opzichte van volkshuisverting, speciaal voor groote gezin nen. Voor den kindertoeslag brengen wy haar dank. Aftrek van belasting moet wor den ingevoerd en een progressieve kinder aftrek doorgevoerd. Ook de sohoolgeldrege- ling moet degressief zyn. Spr. behandelde voorts nog in 't kort de oprichting van Voor schotbanken met spaarbanken, de inrichting van kinderfeesten (St. Nio. en Kerstmis), het uitzenden naar Kinderborst, en Vac. kolo nies, consultatiebureau! voor beroepskeuze. Dit alles is de taak van den B. v. Gr. Gez., moge dit voldoende zyn u te doordringen van het belang en den ernst der actie. Het is niet de Bond van Groote Gezinnen, maar voor gr. gez., waarin de belangen van alle gezinshoofden, maar allereerst die van groo te gezinnen worden behartigd. Met eene opwekking om lid te worden sloot spr. zijne rede. De pauzen werden aangevuld door muziek van den heer Breeuwer, en zang van mej. Schoonhoven en den heer Kooter. Tevens werd de groote pauze dienstbaar gemaakt aan het verkiezen van een bestuur. Gekozen werden de heeren F. Nijpels, Eggink, Pel- Een hoogloopende ruzie tnsschen Wilson en zijn staatssecretaris. Wit, 'krijtwit, met gelaat witter dan het Witte Huis te Washington, stond Wilson tegenover zijn secretaris. Het ls genoeg, mijnheer, ik doe wat ik wil, praat niet langer, mijn besluit staat vast! aldus borst de presi dent los. Maar miin hemel, President! Het gaat niet aanDenk toch aan den blnnenlandschen, aan den Amerikaanschen handelaar, denk aan de protectie, Sir. Och jy met Je gezeur, herneemt Wilson, lees dit telegram van den Amerikaanschen ambassadeur uit Den Haag: „Beste Wilson, by minister Berenvelbroek was I. Grunwald uit Den Helder. Hy kocht een reuzen-ulster voor 18 dollars. Moet jij er ook een hebben, ouwe Jongen? Dacht Je nu, stommerik, ver volgt Wilson, dat ik mij zoo*n koopje liet ontgaan? Als het njj in myn pit mankeerde! Ik heb maling aan alle Aanerikaansohe ulster- leveranciers. Als ik Lloyd George was, zou ik de Tereche ulster-quaestie in Den Helder oplossen door daar een ulster te koop°n. Weet-ie veel van politiek, die Lloyd George! Kom, staatssecretaris, ga mee! Even met een vliegmachientje over de Atlantische naar Den Halder, dan koopon wy voor 16 dollars by de firma L Grunwald een prima jas, wy lan den op het plaitte dak van hun met heeren- stoffen gevulden bovenwlnkel, Keizerstraat 116. Top, Wilson, Ik ga met je mede, antwoord de de secretaris. Ik heb nog een lap stof voor een broek van mijn zoon noodig en dan gaan we meteen de waterwerken van het nieuwe een slordige 1.000.000 kostende stink- kfinaaltje bekyken. De werken aan het Pa nama-kanaal zyn er niets byi Heidersche ingezetenen I waar Wilson by ons zelfS keus zou vinden, twyfelen wy niet of in dichte drommen zult u onzen hoven- winkel Keizerstraat 116 bezoeken. Het is er zoo goedkoop, dat u meer dan tevreden zult zijn. (Adv.) ser, Plasmeyer, Dyker, Van Dam en Oedée. Te half elf werd de geanimeerde bijeenkomst gesloten. Zang- en Reclteervereenlglng „Harmonie". Bovengenoemde vereeniging hoopt onder leiding van haren Directeur, den heer P. Brizee en met medewerking van den heer W. Seeboldt, pianist, op Zaterdag 18 Novem ber a.s. in het gebouw „Oasino" hare eerste uitvoering in dit seizoen te geven, waar onder meer opgevoerd zal -frorden een operette in één bedryf» getiteld: ^De Dochter van den Houtvester". De Fabrieksbaas. Morgen wordt in Casino het bekende suc cesstuk „De Fabrieksbaas" opgevoerd. In dit aangrijpende tooneelsp'el, hetwelk hier reeds verscheidene malen met sucoes ten tooneele werd gebracht, wordt de hoofdrol vervuld door eten heer Joh. Steenbergen Sr., waar over de pers onderstaande zeer gunstige be oordeeling schrijft: ,,'s Hertogenbossoher Oourant". „Tubantia" (Enschedé). „Heidersche Oourant". Kr moest meermalen bij herhaling ge baald worden." Uil hel Politierapport Kene bewoonster van de Breestraat ontdekte Woededagnaoht te pl.m. 21/» ure, toen zy wakker was geworden door het aanhoudend blaffen van haar hond en zich op haar erf had begeven, dat het konynenhok was ver plaatst, dat de twee ruiven er yan waren weggerukt eu dat hare twee konijnen dood eu nog warm, het eene buiten en het andere ln het hok lagen. Van den dader had zy niets meer gezien. Een aurveilieerend agent van politie be trapte Donderdagnamiddag twee jóngens van 18 Jaar oud, die respectievelijk aan de Brou werstraat en de Vijzelstraat wonen en die reeds eenmaal met de Justitie ln aanrakin kwamen, dat zy bezig waren van een sta! bouwland gelegen aan de Buitenhaven en toebehoorenae aan den zlulswaohter aldaar, boeren- en sprultkool te stelen. Zy hadden reeds een zak vol bij zioh, die door den agent ln beslag werd genomen. Prooesverbaal werd opgemaakt. Een 19Jarlg te Sohevenlngen wonend meisje, dat om haar sleoht zedelijk gedrag in de Slnt-Anna SZlohtlng te 's Gravenhage was Sopgenomen, was daaruit ongeveer drie weken eleden weggeloopen en had zioh alhier als ienstbode verhuurd. Zy werd, omdat zy in het Politieblad gesignaleerd stond, door de politie alhier aangehouden en j.1. Donderdag naar vermelde stichting teruggebracht. Donderdagmorgen zyn onder aan de glooiing van den Zeedijk nabij het Westplein half in het water liggend gevonden een jas en een broek van een werkman. Hoe die kleeding- stukken daar zijn gekomen ls nog niet op gelost. ZUIDERZEEWERKEN. Verschenen is het Maandblad No. 10. Omtrent de beteugeling van het Amstel- diep wordt hierin oun. medegedeeld: De beteugelingswerken van het Amstel- diep volgens bestek No. 1 dienst 1920 wer den krachtig voortgezet, met het in het vo rige maandbericht aangegeven materieel. De grootste verwerkte hoeveelheid grond be droeg 12.944 M\ per dag en 68.854 M*. per week. In den loop van de maand September was de dam in de groote geul zoover gevor derd dat de vaardiepte daarboven te gering was geworden voor het lossen van den hop per, zoodat dit werktuig bulten werking werd gesteld en vertrok. Tegen het einde van de maand was het grondwerk zoover gevorderd dat ooi: de kleinste baggermolen gemist kon worden, waarna ook deze werd weggevoerd. Begin October was de stand van het werk ongeveer als volgt: De dam in de kleine geul is gereed. De grondstortingen in de groote geul zyn, op de afdekkingen en enkele aanvullingen na, eveneens gereed. De zuidelijke kruinlijn van den dam in de groote geul ls geheel bezon ken, terwyi dit met de noordelijke kruinlijn reeds over een belangrijk deel het geval is. Zoo tengevolge van de weersomstandigheden geen ernstige tegenslag ontstaat, laat bet zich aanzien dat het werk ln den loop van de maand October geheel zal worden vol tooid. BINNENLAND. Verkiezing Tweede Kamer. In de Donderdag gehouden zitting van het Centrale Stembureau voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer is in de vaoa- ture-mr. D. Fock benoemd verklaard de heer P. J. de Kantor te Dordrecht. Verhooging der posttarieven? Blijks het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de Postwet, de Fakketpcstwet en andere wetten, waarin bepalingen voorkomen, op het vervoer per post betrekking hebbende, was men nagenoeg algemeen van oordeel, dat een verhooging van de tarieven der poeteryen onvermijdelijk is, daar met de thans geldende tarieven het bedryf zyn edgen kosten niet kan dekken. Enkele leden konden zich met tariefsverhooging niet vereenigen. Enkele leden hadden daartegen bezwaar wegens den socialen druk, welke daardoor in het byzon- der aan den kleinen handel wordt opgelegd. Enkele leden vroegen of het evenwicht iüet zou kunnen warden hersteld door een meer oordeelkundige inrichting van den dienst Andere leden, dde eveneens op bezuiniging aandrongen, verwachten echter niets van speciale bezuinlgings- of enquètekommisales. Zeer vele leden, die tariefsverhooging onver mijdelijk oordeelden, konden er zich niet mee vereenigen, dat ook de tarieven voor dagbla den en tydschriften zullen worden verhoogd. Andere leden waren van meening, dat nu eenmaal tot tariefsverhooging wordt overge gaan, ook drukwerken daaraan moeten wor den onderworpen. Verscheidene leden hadden er geen be zwaar tegen, dat de wet de Regeering de be voegdheid zou geven binnen zekere grenzen zelfstandig 'het tarief te bepalen en wilden de vaststelling niet zien onttrokken aan de medewerking der Sta ten-Generaal. Andere leden achtten de voorgestelde regeling het eenlge middel om het telkens ontstaan van tekorten te voorkomen. Voor het Rijkspersoneel. Naar wy vernemen is aanstonds na afloop van de behandeling in de Tweede Kamer van de interpellatie-Van den Tempel betreffen de de salarieering van het rijkspersoneel aangevangen met de voorbereiding van de restitutie der 7 pot. korting voor het Wedu wen- en Weezenpensioen. Voorts heeft de regeering besloten aan de motie-Van Ryzewyk, om terugwerkende kracht te verleenen aan de nieuwe klnderby- slagregeling tot 1 Januari 1920, uitvoering te geven. De verbindingen met Engeland. De gevolgen van de Engelsche myn wer kersstaking doen zich het eerst naar buiten gevoelen door het sucoessieveiyk stopzetten van verschillende spoor- en bootverbin- dlngen. Van de internationale scheepvaartUjnen, waarby ons land betrokken ls, zullen vol- «ns de „Times" van 21 dezer de lijn Grims- y—Rotterdam doorgaan; de Ujn Harwlch— Rotterdam driemaal per week varen en de lijn Harwlch—Hoek van Holland gestaakt zyn met ingang van gisteren. tlcullere kolenmynen in September J.1. bedroeg 862.812 De kolenopbrengst ln Limburg. De netto-productie van de Staats- en par- nen in Limburg gedurende 874.467- ton, tegen ton in Augustus. Snlkerkaart De minister van landbouw maakt bekend, dat ln het tijdvak van Maandag 25 October Zondag 81 October e.k. geldig zyn de bons no. 66 en 66 van de Rykssulkerkaart en ves tigt er nog eens de aandacht op van belang hebbenden, dat de aanbieding ter verzilve ring van bóns no. 49, 60, 61 en 62 kan plaats hebben uiterlijk tot Zaterdag 80 October e.k. aan de N.V. Nederlandsche Uitvoer Maat schappy, afd. Suiker, Maurltakade II, Den Haag. De nieuwe Duurtewet De Minister van Landbouw, heeft gisteren in de vergadering der Tweede Kamer mede gedeeld, dat de nieuwe Duurtewet gereed is. Bestrijding der Geslachtsziekten. Heden is te 's Gravenhage een volgens de nieuwste elschen ingerichte polikliniek ge opend, die zioh met bovenstaand onderwerp zal bezig houden. Deze polikliniek, welke als zoodanig de eerste ls ln ons land, zal onder leiding staan van Dr. Bromberg, bygestaan door verschillende specialiteiten. Aan de in stelling is ook een bureau voor geneeskun-' dige raadpleging vóór het huweiyk ver bonden. Abonnements-Concerten Egmondsche Kunstkring. De Egmondsche Kunstkring, die in Juli en Augustus met groot succes dertien zomer- uitvoeringen twaalf kamermuziekavonden en kerkoonoerten en een kunstavond te Egmond aan Zee, Egmond a. d. Hoef, Bergen aan Zee, heeft gegeven, met medewerking van beroemde krachten, zal in het a.s. Win terseizoen onder leiding van Ernst Krauss, ook te Alkmaar in het gebouw „De Unie", zes Kamermuziek-avonden en twee Kunst avonden geven. Boekaankondiging. Wy ontvingen ter aankondiging den vyf- .den verbeterden druk van J. L. Wéry's boek voor het Machineschrijven volgens éry*s Tienvingersysteem (blindschrijven) voor sohool- en zelfonderricht". Dat hiervan een 6e druk noodig was geworden, spreekt beter dan elke recensie voor de groote be hoefte, waarin dit werkje blijkt te voorden. „Leert Wéry*i TWEEDE KAMER. (Vervolg van het le blad). De zuivel- en die broodpolitiek der Regee ring is Vrijdag, aan de hand van de beide interpellaties, in discussie geweest Tusschen de twee uitersten, vertegenwoordigd door de twee interpellanten waarvan de heer Weit- karnp onmiddellijken terugkeer tot geheele bedryfsvrijheid wenschte en de heer öannea daarentegen wilde terugkeeren tot sterkere overheidsbemoeiing, Stonden andere leden, waarvan sommigen, zooals de heeren Dres- selhuys, Van Rappard. Teenstra en Oolijn, dioht by den heer Wèitkamp stonden maar (behalve de heer Van Rappard( toch sleohts geleidelijke opheffing van regeeringsbemoei ing verlangden, terwijl, buiten 's heeren San- nes party kring, sleohts een enkel 'lid, de Ka tholiek Van Schalk, dichter by den heer Sannes stond, het bijplntfstelsel verdedigde (dat overigens alle sprekers min of meer snel wilden Mquideeren) en betoogde, dat men niet weder terug kón naar de bedrij fa- vrijheid van vóór den oorlog. Er teekende zich hier een zeer principieel verschil van opvatting af tusschen hem en den heer Dres- seihuys, welke laatste in een interessant be toogje de stelling verdedigde dat men veel beter deed door zoo gauw mogeUjk de gene zing der ontwrichte maatschappy weer aan de vrije werking der economische wetten over te laten. Het vrije eigenbelang zou zich dan op verhoogde productie werpen en de prijzen zouden dalen. Men ziet dit in Ame rika reeds gebeuren ten aanzien van eenlge producten. En met name waairschuwde de heer Dresselhuys tegen het te veel be snoeien van landbouiwwlnsten (de heer Teen stra legde trouwens een statistiek over waar uit bleek dat ln Groningen 60 pot van de zuivelboeren minder dan 1000 inkomen hebben en 80 pot. minder dan 2000) opdat in de landbouw- en industrieorisis, die ook hij voorzag wanneer de prijzen sterk zullen zijn gedaald, de landbouw in staat zal we zen om den schok te doorstaan. Uit de rede van den Minister valt te ver melden, dat er weder een Duurtewet gereed ligt De stemming wordt bepaald op Dins dagmiddag. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De Haagsche Aannemings Maat schappy. Men schrijft aan de „N. R. Ot" ln een be schouwing over het voorstel van B. en W.- van 's-Gravenhage tot stichting van de N.V. Haagsche Aannemlngs-Maatschappy o.a.: Heit karakter van de Haagsche Aanne- mingsnMaatscJiappy ls geheel anders dan dat van een woningbouw vereeniging. Zy is min of meer een handelszaak. Wel zal zy zich beperken tot het aannemen van werken voofc rekening van of met steun van de ge meente te bouwen, doch het ligt niet in de bedoeling haar daarby een monopolie te geven ooncurrentle van particuliere on dernemers zal wel degeUjk mogeiyk zyn. Waarschijnlijk zal de gemeente voor een groot deel voor de te gebruiken materialen zorgen, maar het kan toch ook raadzaam en noodzakeiyk zyn buiten haar om zoo goéd- koot) mogeUjk in te koopen, en wil de H.A.M. werkeiyk concurreeren, dan zal zy meer moeten doen dat in een odnourreereyd be- rijf te pas komt Het bestuur", dat voor het meerendeel uit ondeskundigen zal bestaan (de mannen van het vak zullen wel niet hard loopen om er zitting in te nemein) zal daarby allicht een ietwat onbeholpen figuur slaan en dat zou nog heit ergste niet zyn, maar het zal zooals dat met een veelhoofdig en niet altyd ge makkelijk by elkaar te krijgen ooilege gaat, ln zyn behandeling van zaken allicht ook vervallen ln de stroeve onzakeiykheld, die het eigen beheer door de gemeente zoo wei nig aantrekkeiyk maakt. Tenzy er aan den „vakman, die met de dagelijksche leiding wordt belast", ruime bevoegdheden tot han delen worden gegeven, wat met het oog op de groote bedragen uit de gemeentekas, die by de zaak gemoeid zyn, niet gewensoht ls, te minder omdat de directeur niet recht streeks verantwoordeiyk ls aan het gemeen tebestuur, dat op de duiten moet passen. Dat maakt de zaak ook al niet aantrekkelijker. Eén geruststelling is er: by mislukking van de proefneming zal niet veel verloren gjjr, l>e hulpmaterialen en oourante artikelen, waaraan net kapitaal in hoofdzaak zal wor den besteed, zullen by liquidatie gemakke lijk weer verkocht worden. Op zyn hoogst zyn er dan, wanneer de verkoop meevalt, eenlge tienduizenden renteverlies. (Dit staat er cohter in het voorstel niet by). Nog veel speculatiever dan dese opzet echter ls, zyn de verwachtingen, die B. en W, van de arbeiders biyken te koesteren. Hier wreekt zich de eenzijdigheid ln hun uitgangspunt. Zy verwachten n.1., „dat de niouwo bedrijfsvorm by de arbolders het ge voel zal ontwikkelen, dat het feit, 'dat hun arbeid komt ten bate van de gemeenschap, hun een hocge mate van verantwoordelijk heid oplegt, waardoor de kans op arbeids conflicten belangrijk zal verminderen en een rustige gang van zaken meer verzekerd zal zyn, hetgeen weer op de kosten van den bouw een gunstlgen invloed zal uitoefenen. Naar aanleiding van de zinsnede in het voorstel-H.AJM., dat by mislukking er niet veel mee verloren zou zijn, schrijft Mr. H. A. van Zuyien in de „N. Ot": Een proefneming alzoo. En deze zal zeker géld kosten. Och, de menschen zyn er al aan gewoon, dat met de duizenden van de gemeentekas wordt omgesprongen, als wa ren het stuivertjes. De gemeentekas kan zich toch de luxe veroorlooven om eenlge tienduizenden aan een nuttelooze proefne ming weg te smyten. Een groote vyfduizend gulden voor op richtingskosten, eenlge tienduizenden voor salarissen van personeel, verlies op Inge- kochto en onbruikbare materialen, wat geeft dat! De ambtenaren, die op deze avontuur- 'i^0 Plarmen hebben aangedrongen, hebben dian hun zin. Loopt het mrfa, <San gaat de zaak geanakkeiyk ln den grooten doofpot! Het departement van defensie. De „Nationale" noemt de vereeniging van de departementen van Oorlog en Marine een nieuw offer aan het anti-militairisme. wy zien niet in, schrijft het blad, dat de samenwerking tusschen de twee afdeelingen „De heer Johaa Steenbergen heeft zich ln zijn rol van Cyrus Blankern (De Fabrieksbaas) een voortreffelijk acteur getoond, die bij voortduring een aangrijpend en meesleepend spel en bepaald meesterlijke momenten te slen gaf. Een onstuimig applaus viel hem bij herhaling ten deel." „Vooral de heer Steenberg' komt een wóórd van lof toe. Zun 'e overige art 1 sten waren alle go en. in de titelrol spel was af. Ook ed o] op bun plaats, indruk ac li et gezelschap beeft bier eón goeden tergelaten." „De saai was op alle puigen dioht bezet en het aanwezige publiek beeft ztin gang daarheen onge twijfeld niet betreurd. De heer Juhan Steenbergen gaf mooi spel, pakkende, roerende oogenblbkken te genieten. De overige rollen waren ook ln goede

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5