By de Tweede Kamer is een voorstel inge diend tot reorganisatie der Rykspolitie. Het voorstel bedoelt hiervan den opzichzelf staanden dienst te maken onder een daartoe te benoemen direoteur-generaaL Marine. - die gevallen zijn door de misdaad zijner po litiek. De reactie, die wij doormaken, moet hem wel een groot vertrouwen inboezemen en hij moet wel denken, dat het'Fransche volk niet meer in staat ia tot het geringste gevoel van opstand. Indien er één man is, die zwijgen moest of wien men het zwijgen moest opleggen op den dag der dooden, bij de graven van de slacht offers van den imperialistischen oorlog, is het dan niet hij, die meer dan iemand anders in Frankrijk voor den moord verantwoorde lijk is? ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Londen, 3 Nov. Het resultaat van het re ferendum onder de mijnwerkers is als volgt: voor aanvaarding van de voorgestelde schik king 338.045, tegen 346.000. Volgens de sta tuten van de mijnwerkersfederatie kan de sta king niet worden uitgeroepen zoo een refe rendum niet een meerderheid van tweederde der stemmen daarvóór oplevert, en indien een referendum wordt gehoudeen gedurende een staking is een meerderheid van tweederde vereischt voor de voortzetting daarvan. De mijnwerkersconferentie hief dienovereenkom- stig^le staking op en adviseerde de arbeiders, het erwk onverwijld te hervatten. KORTE BERICHTEN. Naar Nauen meldt, zyn alle Duitschers uit Palestina daar weer teruggekeerd en zal de Hamburgscha Levantiyn spoedig weer een rechtstreekschen dienst naar dat land openen. Leon Bourgeois, Viviani en Hanotaux zyn tot verdedigers van Frankryk in de vergadering van den volkenbond benoemd. Austin Chamberlain. kanselier van de Brit- sche schatkist, zal Lord Chelmsford als onder koning van Britsch-IndiS opvolgen. Roovers hebben te Hamburg een speelclub, waar dertig personen aanwezig waren, over vallen en geplunderd. De buit bedroeg onge veer anderhalf millioen. Volgens berichten uit de havens van de Mid- dellandsche Zee en den Grooten Oceaan heer- schen er zware stormen en is de schade, ook door overstroomingen, aanzienlijk. PLAATSELIJK NIEUWS. De onderzeeboot „K V". De onderzeeboot „K V" is Maandag des voormiddags te acht uur te Tunis aangeko men. Het ligt in het voornemen van den commandant Maandag 8 November de reis naar Ned.-Indië te vervolgen. De „K V" heeft de reis van Rotterdam naar Tunis gedaan zonder een enkele haven aan te doen, hetgeen zeer zeker getuigt van het flinke uithoudingsvermogen van de ge- heele bemanning. Hr. Ms. „O 5". Hr. Ms. „O 5" is van Vlisaingen te Helle- voetsluis aangekomen, om op 's Rijkswerf aldaar de noodige voorzieningen te onder gaan. Eerste Marineconcert Dinsdagavond is de rij der winterooncerten geopend, thans in „Casino", met een afwisse lend en boeiend programma, door den heer Hazebroek met zorg gekozen. Klassieke en moderne muziek vonden er broederlijk een plaats naast elkandereen vurige marohe héroique van Saint-Saens opende het pro gramma, en werd door Mendelssohn's ouver ture „die Fingalshöhle" gevolgd. Het eerste gedeelte werd met eene oompositie van den minder-bekenden Wüerst, navolger van Beet hoven, besloten. Deze Prpis-Symphonie, be kroond toonstuk, dateerend uit 1849, van den toen omstreeks 25-jarigen componist, hèrin- nert in vele opzichten sterk aan Beethoven. De structuur van het stuk is eenvoudig en logisch opgebouwd; vele fraaie passages be koren en boeien den toehoorder. Wij noemen 0. a. den mooien inzet, en het zoo geestige scherzo. Wüerst werd 22 Febr. 1824 te Ber lijn geboren en overleed aldaar 9 October 1881. HU was een leerling van Mendelssohn en behoorde tot de z.g. „romantische school". Deze symphonie was voor het koor een novum, en daarom was de uitvoering, vooral op den tweeden oonoertavond, bizon der te prijzen. Met groote muzikaliteit en toonzuiverheid werd zU weergegeven, en biykens de doodsche stilte, viel zU zeer in den smaak van het publiek. Weberis ouverture „Euryanthe" opende het tweede deel van het programma; ook deze liefUjke muziek heeft nog niets van haar bekoring verloren. Twee kleinere toon- dichtingen van Richard Wagner, waaronder de Lohengrin-ouverture, bekoorden door lieflijkheid en de typisch-Wagneriaansche opbruisende hartstocht ontbrak er niet aan, terwyi als laatste een wat wereldscher en banaler ballet-fantaisie van den Franschman Louis Ganne weerklank vond in veler hart. Was op den eersten avond Dinsdag een groot publiek aanwezig, de Woensdag avond, voor het z.g. „volksconcert" bestemd, sloeg het record. Meer dan 700 mensohen zaten in doodsche stilte van de fraaie muziek te genieten. Typisch is hoe men reageert op het muzikale genot, dat zoo'n avond biedt. Ik verzeker u, er zUn ware liefhebbers, en kenners onder! Zij mogen dan misschien de muziek als zoodanig niet altijd begrijpen hun muzikaal genot is er niet minder om. Zy genieten van het samenspel, van de solo's van hobo en klarinet, van de fraaie cello partijen, kortom van alles, en luisteren ver rukt toe. En hun recht uit het hart geweld applaus spreekt boekdeelen. Moeten wij nu voor deze volksconcerten, die zoozeer in een werkelijke muzikale be hoefte voldoen, nog ■een crescendo wenschen? -Dan mag de Gemeente het vraagstuk van een concertzaal wel eens ter hand nemen en een zaal bouwen met een capaciteit van eenige duizenden menschen, want zooals het gisterenavond was, was de uiterste capaciteit van de zaal bereikt. Meer dan 700 menschen! Het hoogste aantal in den afgeloopen winter bedroeg 667 en werd thans ver overschreden. Het moet, dunkt ons, voor den heer Haze broek een streelende voldoening zijn zoove- len onder rijn gehoor te hebben! Centrale Commissie voor Werklieden- aangelegenheden. Bovengenoemde Commissie hield op Woensdag 8 November des voormiddags te 91/» uur eene vergadering ten Raadhuize. Allen zyn aanwezig. Vastgesteld wordt het persbericht van de laatste vergadering, gehouden den 80 April 1920. Ingekomen is een missive van Burge meester en Wethouders betreffende het niet toekennen van periodieke verhoogingen voor den tijd in lossen dienst der gemeente door gebracht. Na eenige discussie wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. De behandeling van het percentage jeug dige werklieden by eiken tak van dienst wordt aangehouden, teneinde de hoofden van takken van Dienst in de gelegenheid te Stel len aan de Commissie meerdere gegevens daaromtrent te verschaffen. Daarop komt aan de orde de toepasseiyk- heid der salarisverordening 1920 ten aanzien van de werklieden, die tengevolge van de in werkingtreding van het W.-R. een aanstel ling ontvingen. De 'beraadslaging daarover zal worden voortgezet in de volgende verga dering. Inmiddels zal een nadere specificatie Van de betrokken werklieden in overeen stemming met art 18 W.-R. worden verstrekt door den Directeur der Water- en Lichtbe- drijven. De wijze van verkiezing van leden van het scheidsgerecht overeenkomstig art. 64 W.-R. alinea 8 wordt vervolgens besproken. Het slot der agenda zal in de volgende vergadering worden behandeld, waarin tevens de kwestie van de verkorting voor emolumenten voor den machinist der Water- lèiding, by de rondvraag ter sprake ge bracht, nader onder de oogen zal worden gezien. Daarna sluiting. De Secretaris, V BENDORP. A.G.O.-lering. De derde A.G.O.-lezing van dezen winter is op Vrijdag der volgende week, alzoo 12 November a.s., aangekondigd. Alsdan komt prof. Stomps eene causerie houden over een tocht dwars door Amerika. Prof. Stomps hield ten vorigen jare eene lezing over de Sahara, die door de wyze van voordragen, alsook door het onderwerp ten zeerste in den smaak viel. Wy verwachten, dat ook deze lezing niet minder zal boeienook prof. fitomps heeft de gave van het woord, zoodat men in deze de beste verwachtingen koeste ren mag. „Wat doe Je In de kou!" Operette van Muller en Scholten, „Wat doe je in de kou!" is een zeer geestige operette in 8 bedrijven van de hand van onze vroegere plaatsgenooten de luitenants ter zee Muller en Scholten, welke operette deels aan boord van een marine schip deels aan de Noordpool speelt. Het gezelschap Fer de la Mar van Am sterdam, waarby uitstekende krachten op dit gebied, maakt gedurende het winter seizoen een tournée met deze operette, aan welker opvoeringen, vooral wat betreft zang, oostum.es en décor, veel zorg is besteed. Door den heer Karei Muller is een typische reclameplaat ontworpen, waaruit blykt, dat deze operette zeer actueel is voor Den Hel der als marineplaats. De hoofdrollen worden vervuld door Mevr. de la MarKley, Marie Nagel en Tabe Swierstra, beiden van de Ned. Opera, Jos. Beekmande la Mar, Jean de Gids, Henri Stroethof e. a. De regie is in handen van laatstgenoemde. BINNENLAND. dant van ZKxc. den Gouverneur-Generaal yan Ned.-Indiö, de Militaire Willemsorde uitreiken. Voor deze uitreiking zal een groote parade worden gehouden. Dr. Kuyper. De toestand van dr. Kuyper ia gestadig, doch langzaam achteruitgaande. De patiënt neemt zeer weinig voedsel en sluimert veeL Reorganisatie RUkspolltie. Deensch marinevaartuig naar ons land. Binnenkort wordt te Rotterdam verwacht tot het brengen van een bezoek aan die haven, het opleidingsvaartuig der Deensche marine „Ingolf". Dit vaartuig, in 1876 ge bouwd, heeft een waterverplaatsing van 1000 tons en telt 126 man equipage. De nieuwe burgerlijke pensioenwet Naar wy vernemen, is binnen enkele dagen de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van het wetsontwerp tot verleening van pensioenen aan ambtenaren en hun weduwen en weezen, de nieuwe burgeriyke pensioenwet. De Rotterdamschè Landbouw- en Handelsbank. Dinsdag heeft de justitie, t w. de rechter commissaris mr. Rueb, en de substituut-offi cier van justitie mr. Rombach met den in specteur der recherche Van Reyen Snoeck, gereohteiyke huiszoeking gedaan ten kan tore van de Rotterdamsche Landbouw- en Handelsbank. Gehoord werden de directeu ren en commissarissen Poanpe van Meerder- voort, Zijderlaan en Kat. Obligatiën, boeken en verdere bescheiden zyn op grond van vermoeden van bedrog in beslag genomen. Tegeiykentyd legden rechercheurs by vier agenten der bank in Rotterdam beslag op dergelyke stukken. Naar het „Hbl." verneemt, zou ook op postwissels en aangeteekende stukken, voor de bank bestemd, beslag zyn gelegd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren den heer W. N. van de Poll, oud- onderhavenmeester en scheepsexpert te Rot terdam, benoemd tot havenmeester. De algemeene Nederlandsche Zuivel- bond vraagt opheffing der regeeringsbe- bemoeiingen inzake melkvoorziening en zui velindustrie. OOST-INDIE. Uitreiking M. W. O. Naar de „N. Rott. Crt." met zekerheid meldt, zal op 9 November a.s. te Batavia de G.-G. persoonlijk aan luitenant ter zee le kl C. baron de Vos van Steenwyk, adju DE INDISCHE BEGROOTING. De begrobting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1921 is Dinsdag bij de Tweede Kamer ingediend. De uitgaven beloopen in totaal 820.612.464, de middelen ƒ750.191.156- Het tekort be draagt op den geheelen dienst 70.421.308; op den gewonen dienst 57.246.941, op den bui tengewonen dienst 4.594.567 611 °P de vloot- uitbreiding 7.579.800. De uitgaven voor worden geraamd op 54-526-726. Voor het loopende dienstjaar was de raming 38.782.150, zoodat het totaal voor 1921 15.744.576 hooger geraamd wordt. De verhooging wordt hoofdzakelijk ver oorzaakt doordat meer is uitgetrokken o.a. voor: aanbouw van kruisers en onderzeeboo ten en aanschaffing van vliegtuigen 1.687.500; aanbouw van schepen voor de Indische militaire marine 410.000; kanon nen en mitrailleurs voor mijnenleggers 156.100; personeel van den hydrografischen dienst 146.615; aanbouw van het bewa kingsvaartuig „Pollux" 300.000; aanbouw, uitrusting en uitzending van vaartuigen ten behoeve van „Scheepvaart" 2.000.000; aan schaffing en uitzending van levensbehoeften enz. ter aanvulling van den voorraad in de marine-magazijnen te Soerabaja 2.165.600; buitengewone voorzieningen bij het marine etablissement 2.385.500; gewone uitgaven van het marine-etablissement 1.016.200; herziening van de bezoldigingen van de amb tenaren en beambten der gouvernementsma rine en van de vaartuigen voor de bebakening 323.000; aanbouw van vaartuigen voor de gouvernements-marine 506.000; aanbouw, uitzending, herstelling en onderhoud der schepen van de Indische militaire marine ƒ673.900; herziening van de soldijen en toe lagen der inlandsche schepelingen van de ko ninklijke marine 490.000; marine-bouwwer ken, uit te voeren door het Departement der B. O. W. 2.703.790. Daarentegen is minder geraamd voor: be zoldiging van het personeel van het Neder landsche eskader 334.^00; soldijen en toe lagen der inlandsche schepelingen van het Ne- derlandsch eskader 93.600; schafting, ge neeskundige behoeften en andere uitgaven ten behoeve van het personeel van het Neder- landsch eskader 271.900; onderhoud der schepen, aanmaak of aanschaffing, onderhoud, herstelling en vervoer van goederen ten be hoeve van de schepen van het Nederlandsch eskader 100.000. De post: aandeel in de kosten van aan bouw, uitrusting en uitzending van kruisers en onderzeebooten en van aanschaffing en uit zending van vliegtuigmaterieel ten behoeve van de Koninklijke Marine is gesteld op 6.852.000. Dit bedrag is als volgt samen gesteld: de helft der uitgaven voor aanbouw, uitrusting en uitzending van de kruisers „Java" en „Sumatra" 3.500.000, de onder zeebooten K VI en Vil 1.270.000, de on derzeebooten K VIII tm. X 917.000, de onderzeebooten K XI t.m. XIII 125.000, de helft der kosten van aanschaffing en uit zending van vliegtuigen 50.000, de helft der kosten van toestellen voor draadlooze telegra fie voor deze vliegtuigen 30.000, de helft van de kosten van mitrailleurs voor idem 100.000, de helft der kosten van schadever goeding aan de bouwmeesters van de K IV wegens duurte aan materialen 250.000, als- voren K V tot en met VII 450.000, de helft der uitzendingskosten van de K IV tot en met VII 160.000, totaal 6.852.000. Het bedrag voor aanbouw, uitrusting en uitzending van schepen, bij de voorloopig vastgestelde begrooting wegens gemis van gegevens gesteld op het voor het loopend jaar uitgetrokken bedrag van 1.840.000, is in verband met de in 1921 te verwachten uitga; ven gebracht op 2.550.000. Dit bedrag is als volgt samengesteld: aan bouw, uitrusting en uitzending van het moe derschip voor onderzeebooten „Pelikaan" 1.500.000, schadevergoeding aan de bouw meesters van de K II, wegens duurte van ma terialen 500.000, alsvoren K III 550.000, totaal ƒ2.550.000. Voorts is de raming van deze onderaf dee ling verhoogd met een bedrag van 156.100 voor de aanschaffing en uitzending van ka nonnen en mitrailleurs voor de in Indië aan te bouwen mijnenleggers. Op grond van de ervaring in den wereld oorlog wordt het een besliste eisch geacht, krachtig voort te gaan met de organisatie van den mijnendienst in Indië, welke in een nog weinig gevorderden staat verkeert. Tot- dusver ingestelde pogingen om het geheel on voldoende aantal beschikbare mijnen uit te breiden, hebben niet tot het gewenschte doel kunnen leiden. Vóór 1921 zijn benoodigd 500 mijnen, waarvoor op de voorloopig vastgestelde be grooting 1.875.000 is uitgetrokken. Ter zake is het advies ingewonnen van den minis ter van marine, die in overeenstemming met de ingestelde z.g. interdepartementale com missie van meening is, dat mijnversperringen een zeer belangrijke plaats zullen innemen bij de verdediging der steunpunten, welke de vloot in Indië zal noodig hebben, zoodat spoe dige voorziening in de behoefte aan mijnen dringend noodzakelijk is. Het in Indië voor 500 mijnen uitgetrokken bedrag van 1.875.000 moet worden verhoogd tot 2.000.000, aangezien de kosten van aan schaffing en uitzending geraamd worden op 4000 per stuk. Ook acht voornoemde ambt genoot het noodig 100.000 uit te trekken voor aanmaak en beproeving van verspernet- ten, aangezien in den oorlog is gebleken, dat deze onmisbaar zijn, terwijl onze marine op dit punt nog geen ervaring heeft. In verband hiermede is de Indische raming verhoogd met 125.000 voor de mijnen en 100.000 voor verspernetten. Uitgaven in Indië. Op de begrooting zijn voorts gebracht de uitgaven ten behoeve van een uitbreiding van het marine-etablissement, om dit verder geschikt te maken als werf van aanbouw, waardoor tevens het voordeel wordt verkregen, dat de gelden, welke thans voor nieuwen aanbouw elders moeten worden besteed, ten voordeele van Nederlandsch- Indië komen, en dat door het vormen van be kwame werklieden, waaraan groote behoefte noemde meende zelfs dat, als het Rijk op zulk een wijze de groote steden ging bijspringen, het Rijkscrediet al gauw „op Amsterdamsch I peil" zou komen. Daartegenover werd het amendement (het I tweede namelijk) verdedigd door den heer Van den Tempel en door den voorsteller. De heer Van Beresteyn zette o.a. uiteen, Idat, als de steden niet waren voorgegaan in tal van cultuurzaken waarvoor ze groote uit- bestaat, wordt medegewerkt om de industrie I gaven hadden te doen, het platteland in cul tot een hooger peil te brengen en aldus in Indië een scheepsbouwnijverheid in het leven te roepen. Voor 1921 wordt gerekend op de na te noemen voorzieningen: a. voortzetting bouw laadstation ond»r- zeebooten met werk- en bergplaatsen, steigers met kap enz. 392.800; b. eerste termijn bouw centraal kracht- station met gebouw 1.160.000; c. eerste termijn bouw hellingen met werk plaats 800.000; d. eerste termijn bouw kademuur op het tureel opziéht veel achterlijker zou zijn. Minister De Vries bleef den heer De Geer betwisten, dat diens amendementen de ge-' meenten voldoende zouden helpen; de ge meenten zouden snel tot de uiterste limiet gaan en dan zouden ze vastzitten en niet meer de veiligheidsklep van hun inkomsten belasting hebben. Bovendien is een Rijks- uitkeering naar den maatstaf der gemeente lijke inkomstenbelasting over 1920 zeer wil lekeurig. Ten slotte zei de Minister, dat reeds de gedeelte Schiereiland, voorzoover de voor- Ihooge kosten van het amendement-De Geer ziening onder c. strekt, 100.000; e. bouw bomvrije munitie bergplaatsen, memorie; f. voorzieningen, welke bij de opmaking der begrooting nog niet te overzien zijn (woningbouw-personeel) 250.000, samen 3.602.800. Voorts is 1.800.000 uitgetrokken als eerste termijn voor het bouwen van een kade muur met residutanks op het marine-etablis sement aan de noordzijde van de torpedo-ha ven, welke tevens ten gebruike van de torpe dojagers en andere oliestokende schepen zal staan. Het wordt noodig geacht te voorzien in heelkundige hulp voor die buitengewesten, waar zij thans noode wordt ontbeerd; er is geneeskundige hulp voor de afgelegen plaat sen en eilanden van den archipel, welke van medischen bijstand nagenoeg geheel versto ken zijn, zoodat de bevolking bij epidemiën zonder eenige bescherming aan ziekte en el lende is overgeleverd. Het voornemen bestaat hiervoor het noo dige geneeskundig en verplegend personeel te doen rondreizen met een voor dat doel te be stemmen schip, voorzien van eene gelegenheid tot het verrichten van operatie's en het opne men van eenige patiënten. De plannen voor dit schip zijn nog niet uitgewerkt, weshalve voorloopig een memorie post wordt opgebracht. In verband met de herziening der bezoldi ging van het Europeesch personeel der zee macht en mede wegens het vermeerderen der kosten voor levensonderhoud ten gevolge van de belangrijke stijging der prijzen, behooren ook de soldijen en toelagen der inlandsche schepelingen van de koninklijke marine te worden herzien. In overeenstemming met de voorstellen van de ter zake ingestelde com missie is een nieuwe soldijregeling opgemaakt, die een meerdere uitgave vereischt van 491.000. TWEEDE KAMER, Vergadering van Dinsdag t Nov. (35 a 40 millioen 's jaars) een onoverkome lijk bezwaar ertegen waren. Hij moest dus verklaren, dat door aanneming van dit amen dement bet heele ontwerp in gevaar kwam, met andere woorden: dat hij het ontwerp dan ter intrekking zou voordragen. En hij herin nerde er aan, dat toch immers binnenkort een nood-uitkeeringsregeling de Kamer zou be reiken. Dit kon den heer De Geer echter niet tot intrekking van zijn amendement bewegen. Aan het slot merkte de heer Schaper op, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken klaarblijkelijk het Kabinet er buiten wil hou den en zijn ambtgenoot van Financiën er al leen voor laten opdraaien. Maar die bedankt er voor en zegt nu niet: als het amendement wordt aangenomen, ga ik heen, maar: dan gaat de wet heen. Spreker vond dat onge hoord van een Minister, die geen reden had om te meenen dat men zoo op hem gesteld is, maar hij verzekerde het Kabinet dat dit er zoo niet afkwam en dat deze „treurige houding" voor rekening kwam van de heele Regeering. Bij de stemming werd het tweede amen dement (verhooging Rijksuitkeering) als het meest vérstrekkende, het eerst aan de orde ge steld. Het werd verworpen met 46 tegen 50 stemmen, rechts tegen links, met afwijking van de heeren De Geer en Van de Laar rechts en van de heeren Van Rappard, Braat en Teenstra links. Het andere amendement wérd ingetrokken. Te voren was, door verwerping van een amendement-Drion, de regeeringswijziging goedgekeurd (overgenomen uit een amende- ment-J. ter Laan) waardoor de limiet voor vrijstelling voor levensonderhoud kwam te vervallen. Tot een laat uur (over zessen) werd ver volgens, nadat de punten betreffende de vol gende opcenten onder den hamer waren door gegaan, gedebatteerd over de amendementen- Van Beresteyn en -Ter Hall betreffende de tooneelbelasting. De heer Ter Hall verdedigde zijn amendement (beperking tot ten hoogste 20 pet. en wel 20 pet. van de entréegelden) tegen een adres van Amsterdam. Het amendement-Van Beresteyn werd be streden door den heer Kleerekoper, die be toogde dat de regelingen zooals Amsterdam Nadat eene regeling van werkzaamheden is aangenomen, gaat de Kamer voort met de I behandeling van het wetsontwerp tot verrni- L ming van het gemeenteiyke belastinggebied. Ien Den Haag die gemaakt hadden, in de war Aangenomen wordt een amendement J. ter Laan zouden worden gestuurd en dat het in geen om kantoren zoowel als winkels onder de geval aanging, om aan een Minister de be- zakelyke bedrijfsbelasting te laten vallen. Ver-1 voegdheid te geven om, door subsidieering worpen wordt het tweede gedeelte van dit pl6tseli een instelling aan den gemeentelij amendement om ook bedrijven met tenminste I w r: w„_. J vyf arbeiders daaronder te doen vallen. Eenl^" ™S onttrekken. Waartegenover de amendement-van Beresteyn om de belasting- n opmerkte, dat het amendement grens van de zakelyke bedrijfsbelasting te doen eenvoudlS de moeilijkheid voor de gemeenten bepalen by algémeenen maatregel van bestuur wegneemt om bij voorbaat een grens te trek- wordt verworpen. Daarentegen wordt aange- ken tusschen kunst en amusement en de 'be nomen een subsidair amendement van dien oordeeling, voor speciale gevallen die buiten heer om de oorspronkeiyke redactie van de twijfel kunst betreffen, naar den Minister regeering teherstellen en die bedryven, die j overbrengt. De discussies hierover zijn nog niet afge loopen. Heden is de Minister aan het woord. tenminste tien arbeiders tellen voor alle arbei ders te belasten en niet slechts van den tienden arbeider af. Een amendement J. ter Laan om de gemeentebesturen vrijheid te laten in de bepaling van het bedrag voor aftrek voor nood- zakeiyk levensonderhoud wordt door den miniBter ovetgenomen. Nadat de voorzitter en de Regeering als hunne meening hadden te kennen gegeven, dat het amendement niet toelaatbaar was, heeft de Kamer nochtans met 40—87 stemmen wel toelaatbaar verklaard het amendement van den heer De Geer, strekkende, om in afwachting van de herziening van de wet van 1897 over 1921 en volgende jaren in elke gemeente, waarin de opbrengst der plaatseiyke inkomstenbelasting over 1920 resp. 1920—21 meer bedraagt dan de opbrengst in hoofdsom van de ryksinkomstenbelasting over 1920—21 het krachtens de artikelen 1 tot en met 9 dier wet uit te keeren bedrag te verhoogen GEMENGD NIEUWS. De kroonprins van Djokjokarti bestolen. De kroonprins van Djokjokarta/lle, zoo als men weet, in ons land vertoeft, ia ver leden week te 's-Gravenhage op geheimzin nige wyze bestolen van verschillende kost bare Indische Ujfsieraden. Het geetolene vertegenwoordigt, naar schatting, een waar de van f 20.000. De justitie in Den Haag heeft de zaak in handen. Onderhnnr-woeker. Naar de „Voorwaarts" meldt, heeft de I Huurcommissie te Rotterdam termen gevon- I den om de eigenaresse van het pand van met li maal het percentage, waarmee eerst- n bedoelde opbrengst de laatstbedoelde te boven I Brakelstraat 26 aldaar, in welk huis oj> den gaat. Het percentage van verhooging mag in I z0'der zeven gezinnen wonen, gerechtelijk te geen gemeente meer dan 800 bedragen. I vervolgen wegens overtreding van de Huur- Nadat besloten was het amendement toe te I commissiewet. laten, stelde de heer Beumer voor het amen- Een medewerker van „Het Volk" heeft aan dement naar de afdeelingen te verzenden, het- het bewuste perceel een bezoek gebracht Na- geen de Regeering ook noodzakelyk achtte. dat vertdd heef de yan Het voorstel-Beumer werd verworpen met Is 89-35 stemmen. 1! t u g"mnen \s verhuurd, die Tydens de verdere behandeling van deze l!der *én kamer hebben en daarvoor betalen en andere amendementen blykt de vergadering 45» 40 en 25 per maand, vertelt hij het te half zes niet meer volledig te zyn en wordt I volgende van de bewuste zolder-étage: zy dus verdaagd tot Woensdagmiddag. I De zolder brengt echter het meeste op. Daar Teneinde de Staatsbegrooting vóór Kerst-1 huizen niet minder dan zeven gezinnen! De mis gereed te krijgen, zullen van 16 Novem- eigenaresse, mej. Ruiter, heeft een aannemer ber af avondvergaderingen worden gehouden. in den arm genomen en die heeft dezen zolder De heer Schaper protesteert tegen de behan deling in avondvergaderingen van de Huur wetten, en zal, iniien men er nachtvergade ring van zal maken, dit beletten door het vragen van stemmingen. Vergadering van Woensdag In behandeling komt een amendement-De Geer betreffende de limiet voor de gemeente lijke progressie en de financieele verhouding .tusschen Rijk en gemeenten. Behalve het reeds gehoorde argument tegen deze amendementen .productief" gemaakt. De man heeft kans ge zien van de zolderruimte zeven „woningen" te maken. Nadat we de tweede, donkere trap bestegen hadden, kwamen we in een der „woningen". Het was een kamer onder het schuine dak, oppervlakte van den vloer 4.50 bij 3 meter, hoogste deel van het plafond 2.75 en dan schuin afloopend tot 1 meier. Het „hooge" [gedeelte is 1.35 breed. Er is een raam van 1.20 bij 1.45 meter. Geen enkele kast is dat de financieele gevplgen niet zijn te over- I er, geen waterleiding, niets. In de kamer wordt zien, dook heden vooral het bezwaar op, dat het platteland zou moeten betalen voor de groote steden. Dit argument werd vernomen zoowel in de redevoering van den heer Kolk man als in die van den heer De Wijkerslooth en in die van den heer Teenstra. Laatstge- geslapen, gekookt, gegeten en ook de vuilnis bak vindt er naast het ledikant een plaatsje. De huur is 7 per week. Een volgende kamer: 4 bij 3.25 meter, schuin dak, raam 0.73 bij 1 meter plus een glasdakpan van 34 bij 44 cM., geen kasten of

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2