MADAME BUTTERFLY Koopt bij do Fa. I. GRUNWALD Spotgoedkoop uw uister I. GRUNWALD, Tweede Blad. FAMILIE-BIOSCOOP - Binnenhaven. Prima coupe. UwCOStUUIfl Prima Uw Jas afwerking. Uw Demi VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en „Zeeland". Oefeninffstocht Z-booten. Tweede Kunstavond. VERWACHT: de Opera-film van den grooten componist PUCCINI. Tivoli. Vereeniging v. Hulsvrouwen. Vereeniging voor Voorbereidend Lager Onderwijs „Jachln". Uit het Politierapport. KEIZERSTRAAT 116 (boven). GEMEENTERAAD. Bij het Departement van Marine is tele grafisch bericht ontvangen dat het pantser schip „Hertog Hendrik" op zijn reis naar Nederland den 4en dezer van Algiers is ver trokken en dat Hr. Ms. „Zeeland" dien da tum is aangekomen te Palma op Majorca. De „Hertog Hendrik'" zal bij terugkeer uit Oost-Indië Vlissingen aandoen voor ge neeskundig onderzoek en van daar de reis naar Helder onmiddellijk voortzetten. Uit het bij het Departement van Marine ingekomen reisrapport van den commandant van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" uit Algiers, blijkt, dat deze bodem in den achtermiddag van 18 October in de Roode Zee Hr. Ms. on derzeeboot K III ontmoet heeft op hare uit reis naar Nederl. Oost-Indië, nadat draad loos wederkeerig het bestek was opgegeven. Bij de ontmoeting werd gestopt en eenigen tijd gedreven om een vlet te zenden met eeni- ge door de K III gevraagde scheepsbe- hoeften.1 Het voornemen bestaat, om enkele groote Z-booten eri onderzeebooten in het laatst dezer maand een oefenin^stocht van lan goren duur te doen maken, baarbij enkele Engelsche havens en ook aan de westkust van Frankrijk zullen worden aangedaan. Aanbesteding. Door de architecten S. Krijn en en W. Ver schoor werd ten behoeve van de vereeniging voor Volkhuisvesting .Helder", Donderdag in hotel „Bellevue" aanbesteed het bouwen van 63 woningen op een terrein aan den Brakke- veldweg. Voor deze aanbesteding was de be langstelling buitengewoon groot. Ingeschreven werd als volgt: Voor perceel I (opbouw alleen, zonder bij werk i H. Freeke, Helder f260.000.firma Starrenbnrg en Boerdyk, Helder f 342.384,— P. Wind en A. Slingeland, Amsterdam, 346.967.P. den Das Jbz., Schoorl 853.000.— A. Kranen, Helder f389.000 Voor perceel II (verf- en glaswerk) firma Gebr. Hoogerduyn, Helder, f 6150.Gebr. de Boer, Helder, f 6890.M. Kaleveld, Helder, f7190.A. van Pelt, Helder, f 7560.—J de K k, Helder, f 7980.H. Freeke, Helder, f9000.— J de Wijn, Helder, f9000.— Chr. de Boer, Helder, f12480.— N.V. Aanne mingsmaatschappij .Noord-Holland'', Velsen, f13200.—. Voor perceel ül (loodgieterswerk etc.) N.V. Aannemingtoaatschappij „Noord-Holland", Velsen f 10500. G. J. de Jong, Helder, f11175, J de Wijn, Helder, f 11550.-;H. Freeke, Helder, f 17000.-; J. F. Schellinger. Helder, 1 88275.—; met mastiekwerk f 42350. Voor perceel IV (massa) firma Starrenbnrg Boerdijk, Helder, f 361914.- W. J. Brag- gaar, Helder, f 365000.- (met voorwaarden); J. Smit, Helder, perceel I en III samen f 344700.massa f 367200.—;.P. de Das Jbz., Schoorl, f 367200.— (zonder schilderwerk), N.V. Aannemingsmaatschappij „Noord-Hol land", Velsen, f 377000.J. de Wijn, Helder, f 379679.—; H. Eiemers, Helder, f 379950. (zonder perceel H en III); P. Doorn, Zijpe, f 382000.firma Gebr. van Pelt, Helder, f 385620.(zonder pereeel H en Hl); C. de Graaf, N.-Niedorp, f 385760.—; H Freeke, Helder, f 386000.—; A. Lastdrager f387000,— C. Versteegh, Dantumawoude f 402000. Doedens Schilder, 't Zand, gem. Zijpe, f 415000.—; H. L. van Zijl, Zandvoort, f 416000.—. Hoewel het bestuur dezer Vereeniging Donderdag na de aanbesteding heeft ver gaderd over de eventueel© gunning, moet met vet Gemeentebestuur eerst worden overlegd an toestemming der Regeering zijn verkre- n, voor die gunning kan plaats vinden, >it zal dus nog enkele dagen vorderen. (Reeds in een gedeelte van ons vorig No. opgenomen. Loonen Gemeente-personeel. Het volgend adres is door de afd. Helder van den Ned. Bond v. Werklieden in Over heidsdienst aan den Raad gezonden: De ondergeteekenden J. Nieuwbuurt en N. Helder, resp. w.n. voorzitter en secretaris van de afd. Helder van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst, kantoor houdende ten huize van den tweeden onder- geteekende, Jonkerstraat 42 alhier, hebben de eer uwen Raad, namens bovengenoemde organisatie, het volgende verzoek onder de aandacht te brengen: dat zij, ten gevolge van de onthouding der goedkeuring, door Gedeputeerde Staten on zer provincie, aan uw besluit van dep 13 Aug. 1920, wat behelsde de salaris-verorde- ning 1920 te doen in werking treden den ien Oct. 1919, en de nog steeds aanhoudende prijsstijging der eerste levensbehoeften, er bij uwen Raad op aandringen om met den mees ten spoeck den nog steeds bestaanden achter stand in onze gezinnen te ondervangen door te willen besluiten: ie. Om alle werklieden, vallende onder het Werkliedenreglement, in het genot te stellen van een bedrag in eens, groot 150, ongeacht den tijd in dienst der gemeente doorgebracht, gehuwd of ongehuwd. 2e. Om de Centrale Cohimissie van Over leg op te drkgen, ten spoedigste een loonre geling uit te werken, welke geheel in over eenstemming moet zijn met het door de Staats-Commissie Raaymakers uitgebrachte rapport over de loonen der gemeente-werk lieden en deze r|geling te doen ingaan den ien Januari 1921. Het welk doende, w.g. de w.n. Voorz. J. Nieuwbuurt. w.g. de w.n. Secrt. N. Helder. Op het gisteren (8 Nov.) te Rotterdam gehouden examen voor Radio-telegrafist slaagde de heer W. P. L. Spruit, leerling van de Eerste Héldersche School voor Radio-telegrafisten, Parallelweg 42. Zooals wij reeds hebben vermeld, zal de tweede kunstavond plaats hebben Woensdag 10 November a.a. Alsdan komt het „Rotter- damsch Tooneel" (directie Oor v. d. Lugt Melsert, van Eysden'en Tartend) met een tooneelspel in drie bedrijven van Marco Praga, „De Stem van het hart". Dit stuk is speoiaal voor deze gelegenheid in studie ge nomen; het heeft de groote verdienste kort te zijn, met concentratie der handeling in eenige sterke tooneelen. „De stem van het hart" spreekt in de dochter, die buiten alle gemeenschap met haar moeder is gehouden. Als zjj, uit liefde voor haar vader, toestemt in het huwelijk met een man, dien zij niet bemint, voelt zij plotseling het verlangen haar moeder te zien en bij deze haar hart uit te storten. Dit wordt aanleiding tot eene ont hulling en conflicten, die wij, om niet op den inhoud vooruit te looperi, thans niet verder zullen vermelden. Het stuk geeft gelegenheid tot zeer indrukwekkend spel van mevr. Tar taudKlein. Vooral in het eerste bedrijf geeft zij spel te zien van zoo zeldzame vir tuositeit, van technisch zoo knappe volmaakt heid, dat, om met een der recensenten (Al- bert van Waasdijk) te spreken „geen Duse of Bernhardt haar daarin zouden kunnen overtreffen". Hier hoorden we de stem van het hart (zij ziet na acht jaar scheiding haar dochter weer) puur, zuiver, vol hartstochte lijk» liefde en diepe ontroering. Het spel van den heer Frits Tartaud als den niet zeer sympathieken vader Frederico Capralba was mooi; geen beweging, geen ge baar te weinig of te veel. Deze rol is voor den heer Tartaiud met zijn gedecideerd op treden, zijn kernachtige wijze van spreken, als geknipt. Ook het gesoigneerde, rustige, deftige spel van Marie van EysdenVink doet n oogst prettig aan. Miartba Walden was in het samenspel met liaar gestrengen heer vader zoowel als in dat met haar moeder over het algemeen zeer goed. Zij, als dochter Julia, was een zeer sympathiek persoontje. Wij gelooven met het bovenstaande vol doende te hebben aangetoond, dat dit stuk, spelend in een Italiaansch provinciestadje, de gelegenheid geeft tot fraai en boeiend spel, en dus als tweede der reeks kunst avonden wel in den smaak zal vallen. De plaatsbespreking heeft plaats yoor abonné's a.s. Dinsdag van 7 tot 8 uur; voor niert-abonné's van 8 tot 9 uur. Theater Plsuisse. I Wat is toch de reden, zoo vroegen wij ons Donderdagavond af, dat het optreden van een gezelschap als dat van het Intiem Theater Pisuisse zoo betrekkelijk weinig ge waardeerd wordt in den Helder Wij schre ven in ons vorig nummer, dat Pisuisse de man was, die in ons land het „levenslied" had geintroduceerd: de beste chansons van bin nen- en buitenland, waardoor hij een geheel eigen genre invoerde. En het allerbeste van zijn kunst was misschien nog haar be schaafdheid. Pisuisse, gewezen journalist, man van beschaving en ontwikkeling, weerde angstvallig uit zijn repertoire het banale en platte. Daardoor bleef hij met zijn gezelschap steeds op peil, zijn cabaretavonden behoor den tot de beschaafde „kleine kunst" en sta ken hoog boven die van andere gezelschappen uit. Maar het feit, dat Pisuisse zijn koperen jubileum als zanger-conferencier vierd^ bleek geen aanleiding te zijn voor het Hel- dersche publiek om in grooten getale op te komen en dezen artist te huldigen. Zeker, er was „aardig" wat publiek, maar tevens waren er ook „aardig" wat leege stoelen. Hetgeen aan de stemming van het gezelschap zelf nochtans geen afbreuk deed.' Pisuisse zelf was als inleidend conferen cier dezen avond goed op dreef. Hij vertelde gemoedelijk weg van zijn aanstaand jubilé, dat niet precies dezen avond was, maar vier dagen later, t.w. 8 November. En deri Hel der heeft de primeur van deze koperen feest viering. Enzoovoort enzoovoort, zooals Pi suisse en Pisuisse alleen dat kan. Paul Col- lin, begeleid door den onovertroffen Jan Hemsing aan de piano, trad vervolgens op met eenige internationale liedjes; het luch tige, alleraardigste Fransche liedje over Tahiti en de Tahitiërs, het Engelsche I love the moon, een sentimenteel minneliedje, van Herre de Vos het geestige „Babbelkousje" en tbt slot een alleraardigst uit het Duitsch vertaald coupletje „Adam in het Paradijs". Jenny Gilliams is een bekoorlijke blondine, naar haar accent te oordeelen eene Vlaam- sche, die als .zangeres in grooten stijl minder, doch als cabaret-ster uitstekend voldeed. In Gottfried Manns „Jonge Liefde", dat zij al lereerst zong, kon zij ons minder voldoen; veel beter was zij in het aardige liedje in Groningsch dialect, haar mimiek en gebaren waren hier voortreffelijk, en ook in haar later optreden bleek zij. een goede aanwinst voor het gezelschap. Pisuisse en Hemsing traden nu zelf op met een internationaal programftia;, ontegen zeggelijk is Pisuisse de beste cabaretzanger en steeds weer vormt zijn optreden de groo te attractie van den avond. Hij had blijkbaar nog. eenige goede Witze in reserve, die nog op het publiek losgelaten werden, en al dien tijd zat Jan Hemsing maar achter of is het vóór? zijn instrument, den vleugel, dien hij zoo schitterend weet te bespelen. Pisuisse besloot met een geestig liedje uit den koopmansstand, „de Balans". De ge moedstoestand van een koopman vóór, tijdens en na het opmaken der jaarlijksche balans, en de invloed, dien zijn £ezin daarvan onder vindt, werd hierin allergeestigst geschetst, en zij, die Pisuisse in zijn optreden kennen, weten wel, dat zijn voordracht een derge lijk „levenswarm" liedje ook levens maakt. Daarna kwam een reuzenkrans voor den jubilaris, die haar dankend en buigend in ontvangst nap. Tot slot kregen we vóór de pauze de Parijsche straatmuzikanten. Pi suisse vertelde namelijk, dat hij ter gelegen heid van deze jubileum-voorstellingen eert speciaal programma had samengesteld, Ingezonden mecfedeeling waarin o.a. de ensembles optraden, die het meeste succes hadden. Welnu, daartoe be hoorden ook de Parijsche straatzangers. U kent de situatie? Pisuisse, Paul Collin, Jan Hemsing, Jenny Gilliams op de Parijsche boulevards hun artistieke prestaties ten beste gevend. Pisuisse met de guitaar, Paul Col lin met zijn viool, Jan Hem/ing achter of is het voor? zijn idoot klein orgeltje, Jenny met een sijrlijk rood doekje om en een bundel liedjes onder den arm. Zoo trek ken ze langs de boulevards, zingend en mu- siceerend. En als altijd, sloeg ook dit op treden weer in bij het publiek, want het applaus was geweldig. Na de pauze de andere ensembles, „In Zonnige ouderdom", een genre-tafereeltje, een levend Watteau-tje: Pisuisse en Jenny Gilliams. Pisuisse een waardige, deftige oude heer uit den Franschen tijd, Jenny zijn vrouw, voornaam, statig, keurig. Haar eenige gebrek was haar jeugd. Want ach," die aan- geschminkte rimpels vermochten niet het jonge gezichtje weg te werken. Beide „oud jes" halen herinneringen op uit hun jeugd, weldra zijn zij vijftig jaar getrouwd, en er valt heel wat te herdenken. „Weet je nog wel, vrouw?" „Herinner je'je nog man?" dat was het refrein van hun lied. Het was artis tiek, beschaafd vooral beschaafd aller aardigst, En het slotnummer was het be kende „Jan Steentje"; dit zijn onze voor vaderen uit de gouden eeuw, uw betover grootvader en de mijne, die elk op zijn beurt de bloemetjes buiten wisten te zetten, reken maar! O, u moogt gerust hooren. wat ze zingen: die mooie oud-Hollandsche bed jes van „Naar Oostland willen wi varen" en zoo. Maar ook wel eens een ondeugend, zoo- als van „Anne-Marie", die wel honderd vrijers had. En toen aan het slot van den avond Jen ny Gilliams ook nog bloemen kreeg, toen dachten wij: dat is wel verdiend! Maar eigenlijk behodrde Jan Hemsing ze ook :e hebben. Want zooals die begeleidt en precies met den zang of de declamatie weet mee te gaan, is heusch merkwaardig. Af en toe liet. hij de piano fluisteren. Ja, dat was werkelijk verdienstelijk werk. Wij mogen niet vergeten melding te ma ken van het eigen huisorkest van het troep je, dat voor uitstekende entr'-acte-muneic igfj'.v En die werd niet, zooals gebruikelijk is, in de zaal gegeven, maar dit trio, viool, cel, piano, zat op het tooneel. Aardig was het lichteffect bij het Chanson au clair de la lune van de Parijsche zangers. Jong. Chr. Geh.-Onth. Bond. Woensdagavond hield de afd. Helder van bovengenoemden Bond, een groote openbare vergadering in het gebouw Tivoli. Voor een stampvolle zaal, waarin verschei dene predikanten en militaire autoriteiten aanwezig waren, opende de Voorz., de heer C. F. Bijlsma, de vergadering door te laten zingen „Een vaste burcht is onze God". Hierna heette hij alle bezoekers hartelijk wel kom, inzonderheid Mejonkvr. H5"'0 ,n Weidum, die uit den Haag was overgekomen, met het voor ons zoo interessante onderwerp „Jeugd en Leven" en verder alle medewëV- kers(sters). No. 2 van het programma was nu aan de beurt: Openingswoord van den voorzitter. Het lied door u zoo pas gezongen, aldus vangt spreker aan, kan in onze dagen zoo goed toegepast worden. In onze dagen wor den wij door vele vijanden bedreigd en als een van de gevaarlijkste kan wel geacht wor den „de alcohol", die komt in het kleed van de onschuld. En daarom, bidt en waakt, op dat gij niet in verzoeking komt. Want velen zijn er gevallen in de ellende van de dr"nk- zonde, die niet genoeg gewaakt hebben. Er is in de gem. Velsen in 1919 dubbel zooveel drank gebruikt als in 1918, en zou dat in de groote plaatsen niet hetzelfde zijn? Het is dan ook geen wonder, dat eer. der groote Amsterdamsche distillateurs, toen er pogingen in het werk gesteld werden dit drankgebruik te verminderen, een rede kjn houden over de sociale nuttigheid van den drank, doch dit alleen deed om zijn eigen portemonnaie te spekken en ik wil hierme de nu niet zeggen, dat deze distillateur zoo'n onmensch was, dat hij het geheele- volk wilde demoraliseeren, doch wel, dathij verblind was geworden door het geld. Er is drankellende, een ellende, die zoo om vangrijk werd, dat de oorzaak hiervan door een onzer groote staatsmannen genoemd werd een kanker voor.de maatschappij. Spr. weid de nu nog uit over het nut van geheelont houding, de dwaasheid van matigheid, en het onmenschelijke van het Kains standpunt en eindigt zijn openingswoord met de woor den, wanneer gij dan ook een drankvrije sa menleving wilt, sluit u dan aan bij de ge heelonthouders. Een welgemeend applaus beloont spr. voor zijn openingswoord. De zangver. „Ziagt den Heere", kreeg nu gelegenheid tot het zingen van „Vogelwijn", welk lied heel mooi en maatvast ten gehoore werd gebracht. Waarna Mejonkvr. Hania van Weidum gelegenheid gegeven werd tot het uitspreken van haar rede „Jeugd en Leven". Spr. ver deelt haar rede in de 3 volgende punten: 1. de Jeugd en haar strijd; 2. de Jeugd in het volle leven; 3. de gevolgen van een onwaardig jeugd leven. Als er in de jeugd ontwaakt een zucht, om mee te spreken in het maatschappelijk leven, dan stralen die oogen u tegen, en is het God zelf die er u uit tegemoet spreekt. Die jeugd wekt ons ten strijd. Spr. schetst ons nu eenige jeugdlevens. Zij teekent ons in duidelijke bewoordingen het leven van een jongen man, die gevallen is in de zonde van het alcoholis me, zijn vader had hem geen strijden, zijn moeder geen bidden geleerd en zie daar komt de Satan op hem toe, neemt hem in zijn ar men1 en danst met hem den doodendans. Dat is het leven buiten God, doch ook de jeugd die niet buiten God leeft, kan het leven nog zoo zwaar zijn, donkerder dan de don kerste nachten. De jeugd in het volle leven. Leven is: zich ontwikkelen, geestelijk en zedelijk. En als God de schender is van het leven, hebben wij toch het recht om dit leven üit te leven? Het woord „uitleven" hoort men niet graag in Chr. kringen, omdat onder dit uitleven verstaan wordt een reeds geleefd hebben, als het leven nog beginnen moet. Spr. bepaalt zich nu bij haar 3de punt, de gevolgen van een onwaardig jeugdleven, en schetst ons een 16-jarig meisje, dat zich aan haar hartstochten heeft overgegeven en nu moreel vermoord is, dit meisje had fatsoen lijke ouders, doch haar grootouders waren aan den drank verslaafd geweest. Spr. wijst nu de jeugd nog op het nut van aansluiting, zij moet zich niet aan praatjes storen van niet aangeslotenen, dat men door aansluiting toorit met op eigen beenen te kun nen staan, want een roeier die alleen staat kan niet tegen de golven op roeien. Monstert u daarom hedenavond nog aan bij een ver eeniging tegen drankgebruik. Een daverend applaus beloonde spr. voor haar bezielende rede. Een der damesleden bood haar een prachtig bloemstuk aan. Hierna kreeg mej. Warners gelegenheid tot het spelen van een stukje op de piano, getiteld Les Rameaux, wat blijkbaar wel in den smaak van het publiek viel, getuige het daverend applaus dat mej. Warners voor haar prestatie beloonde. Mevr. Warners droeg nu nog op een keu rige wijze en onder doodsche stilte voor „De Koningin der trouw". Waarna haar ook door een der damesleden een prachtig bloemstuk werd geboden. Een der mooiste nummers, het tableau „Ach vader niet meer", kwam nu aan de beurt, vooraf werd echter eenige minuten pauze gegeven. Dit tableau gaf ons een duidelijk beeld van de ellende die de drank kan veroorzaken. In het iste tafereel kregen wij te zien het inte rieur van een gezellige huiskamer, waarin vader, moeder en de twee kinderen gezellig om de tafel zitten geschaard; in het tweede en derde het interieur van een kroeg waar eerstgenoemde vader met zijn vrienden zit te drinken en te dobbelen, terwijl zijn dochtertje hem uit de kroeg tracht mee te nemen, en in het 4de tafereel krijgen wij een duidelijk beeld van de armoede en ellende door den drank veroorzaakt. De moeder zit met haar doch tertje schreiende voor de tafel, het zoontje ligt ip een hoek van de armoedige kamer op een bank. Bij de laatste drie tafereelen-werd door mevr. Warners het lied gezongen „Ach vader kom mee", hetwelk een diepen indruk op velen der aanwezigen maakte. De zangver. „Zingt den Heere" kreeg nu nogmaals gelegenheid eenige stukjes zang ten beste te geven, „Morgenwandeling" en „Het Geuzenvendel op den thuismarsch", welke liederen, evenals het yprige, op een keurige wijze ten gehoore werden gebracht. Mevr. Warners' droeg tenslotte nog vooi* „De storm". Hierna sloot de voorzitter te ruim 11 uur de vergadering met dankgebed. Woensdag 10 November, 8 uur, treedt Poldi Sorel, de bekende Weensche tooneel- speelster van het Oentraal-theater van Am sterdam, alhier op in Tivoli, -met een door haar gevormd, hollandsch ensemble. Naar wij vernemen Is aan de op te voeren stukken door dit ensemble de grootste zorg besteed. Het geheel staat 'onder leiding van den bekenden karakterspeler Louis de Vriendt, die tevens de hoofdpartner is van mevr. Poldi Sorel. Als hoofdnummer wordt aangekondigd „Suggestie" van Louis Favre, het laatste groote succès van het Theatre du Grand Guignol te Parijs. Het programma belooft een emotievolle avond. Voor de Vereeniging van Huisvrouwen zal Woensdag 17 November a.s. mevr. Wij- nandts FranckenDyserinck optreden met het onderwerp „De opvoeding van het meisje tot de gezinstaak". Wij kennen ook hier. ter stede mevr. Wijnandts Francken als een. be gaafd spreekster. Bij den verkiezingsstrijd voor den heer Oud heeft zij o.a. meermalen het woord gevoerd. Maar ook is zij als jour naliste vermaard; hare wekelijksche artike len, o.a. in de „Amsterdammer", getuigen van haar groote belezenheid en kennis ten opzichte van alle kwesties, welke de belan gen der vrouw raken. Men mag dan ook op een ongetwijfeld boeiend en interessant betoog over dit voor de vrouw zoo belangrijke on derwerp rekenen. Bovenstaande vereeniging verzoekt ons nogmaals de aandacht te willen vestigen op haar advertentie, waarin aan meisjes van 1318 jaar de gelegenheid gegeven wordt deel te nemen aan eeg cursus voor opleiding tot onderwijzeres in voorbereidend lager on derwijs, Proces-verbaal is opgemaakt tegen een tweetal marinematrozen, die des nachts bij eene juffrouw, wonende in het Doolhof, de deur hadden ingetrapt. Zij werden door de politie aangehouden en naar het bureau aan het Molenplein overgebracht, waartegen een van hen zich zoodanig verzette, dat hij ook daarvoor een proces-verbaal kreeg. Ingezonden mododeollng. Uit een hok, staande op een erf aan de Paul Krugerstraat, zijn des nachts twee volwassen konijnen gestolen. Subsidie Concerten. Door het Comité voor het organiseeren der Volksconcerten van het Stafmuziekkorps der Kon. Marine en het Comité voor het geven van Winterconcerten door dat Muziekkorps, werd aan den Raad bij gemeenschappelijk adres een subsidie van 1500.-gevraagd voor het instandhouden dezer concerten. Met adressanten achten B. en W. deze concerten van groote beteekenis voor het muziekleven in deze gemeente. Bovendien dragen genoemde concerten er toe bij de aantrekkelijkheid van Helder als woonplaats te verhoogen en dit toch zal der» economischen bloei der gemeente ten goede komen. Voor de Volksconcerten geldt daarenbo ven, dat ze een groot sociaal belang dienen, daar zij beoogen goede künst te geven, waar van een ieder kan profiteeren. Tengevolge van de verkorting der werktij den is de behoefte aan dergelijke instellingen nog vergroot. Om deze redenen dient het voortbestaan der beide concerten te worden gewaarborgd. Op de begrooting 1920 is 350.uitge trokken ten behoeve van het Comité voor de Volksconcerten. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, het subsidie van 350.in te trekken en aan de beide Comité's hierboven bedoeld tot wederopzeggens samen toe te kennen de jaarlijksche subsidie van ten hoog ste 1500.voor het geven van Volkscon certen en Winterconcerten door het Staf muziekkorps der Kon. Marine. Bij de begrooting voor 1921 kan dan voor de eerste maal met deze beslissing rekening worden gehouden. Assistente laboratorium. Bij bespreking van B. en W. met den Di recteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst over de opheffing van den Keu ringsdienst van Voedings- en Genotmidde len en Gebruiksartikelen en de Gemeente- Apotheek, werd door hem de wenschelijkheid betoogd om, indien deze opheffing haar be slag mocht krijgen, te mogen beschikken over een assistente voor laboratorium-werkzaam heden. Nu in den Raad van 29 September j.1. inderdaad tot vorenbedoelde opheffing be sloten is, komt de Directeur bij schrijven van 4 October j.1. op deze aangelegenheid terug, waarna hij bij schrijven van 14 OctoSer d.a.v. nadere motieven mededeelt, welke de tewerkstelling van een assistente bij zijn dienst wettigen. Zooals de Directeur schrijft, werden tot nu toe de chemische onderzoekingen ten be hoeve van de patiënten," verpleegd in het Ge meente-Ziekenhuis, voor'een groot deel ver richt door den Directeur van den Keurings dienst. Nu de Keuringsdienst wordt opge heven, zal met betrekking tot het verrichten van deze onderzoekingen een nadere voor ziening moeten worden getroffen. Dat de Directeur van den Geneeskundigen Dienst hiervoor den noodigen tijd mist, kunnen zich B; en W. voorstellen. Het komt ook B. en W. daarom wenschelijk voor, hiervoor een vaste hulp aan te wijzen. Deze hulp zou dan tevens gebezigd kunnen worden voor de be reiding van enkele vloeistoffen en medica menten voor het Ziekenhuis. B. en W. voe gen hieraan toe, dat de onlangs gehouden besprekingen op een conferentie met den Inspecteur van de Volksgezondheid, den Di recteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst, den Gemeente-Apotheker en de verschillende apothekers hier ter stede mede tot resultaat leiden om het verrichten van dAe werkzaamheden aan het Ziekenhuis te verbinden. Ook de Commissie van Bijstand voor het Gemeente Ziekenhuis kan zich met een en ander geheel vereenigen. In verband met het Vorenstaande stellen B. en W. voor bij den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst in te voeren den rang van assistente bij het laboratorium en dien overeenkomstig den staat bedoeld in arti kel 3 der salarisverordening 1920 te wijzi gen in dien zin, dat bij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst in groep I wordt in gevoegd, vóór „Portier", „Assistente Labo- ratium". Ten slotte deelen B. en W. nog mede, dat het in hun voornemen ligt, de thans bij den Keuringsdienst werkzaam zijnde assistente aan te wijzen voor deze nieuw te scheppen betrekking, die tevens bereid is deze functie te aanvaarden. Afwijsende beschikking. In den Raad van 12 October j.1. werd in handen van B. en W. om praeadvies .gesteld een adres van de R.-K. Vrouwenbond, afd. Helder, houdende verzoek om toekenning van

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5