T Tweede Blad. VAN DINSDAG 8 NOVEMBER 1920. Aanbesteding. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „K Bij het departement van marine is telegra fisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. onder zeeboot K 3, onder bevel van luitenant ter zee iste klasse W. F. Coster, 6 dezer te Co lombo is aangekomen. 0 Hr. Ms. K V. Hr. Ms. K V is 8 Nov. van Tunis vertrok ken en hoopt 13 Nov. te Port-Said aan te komen. Hr. Ms. gekomen. Hr. Ms. „Zeeland", .Zeeland" is 4 Nov. ta Palma aan- Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Hr. Ms. „Hertog Hendrik'Lia 7 Nov. Lis sabon gepasseerd. Zilveren Jubileum Commissaris van Politie. J.l. Donderdag 4 November herdacht de heer C. W. Gratama, commissaris van poli tie alhier, den dag dat hij 25 jaar in dienst bij dit corps was. De heer Gratama ving zijn loopbaan te Rotterdam aan, en was het laatst hoofdinspecteur te Arnhem. Ofschoon deze herdenkingsdag in intiemen kring gevierd werd en aan het geval blijkbaar geen rucht baarheid was gegeven de anders alom te genwoordige pers ontbrak dien dag was het feit niettemin bij vrienden «n bekenden van genoegzame bekendheid geworden om dezen dag tot een voor den heer Gratama on vergetelijke te maken. Des morgens per rijtuig van hunne woning afgehaald, werden de jubilaris en zijne echt- genoote naar het Bureau aan het Westplein gebracht. Dit was door de aanwezige bri gadiers en agenten smaakvol met groen en bloemen versierd, en de heer Gratama werd aldaar toegesproken door den inspeceur van politie, den heer D. G. Muntinga, die hem een keurigen bureaustoel en mevrouw Grata ma een bouquet overhandigde. De heer Gra tama dankte met eenige toepasselijke woor den voor dit fraaie geschenk. Op de des middags ten huize van den ju bilaris gehouden receptie werd deze o.a. ge complimenteerd door den Burgemeester, en zeer veel personen uit de burgerij, o.a. de hoofdambtenaren der gemeente. Door een comité uit de burgerij en de hoofdambtena ren werd aan den heer Gratama een prachtige hangklok* aangeboden, waarbij de heer Haak een geestig speech je hield, alsmede een oor konde, bevattende de namen der deelnemers. Verder werd den heer Gratama een wandel stok met zilveren knop en inscriptie vereerd, terwijl van alle kanten den ganschen dag bloemstukken werden aangedragen, het een al mooier dan het andere. Kortom, het was voor den heer Gratama een onvergetelijke dag. C«ntral# Commissie voor Ambtenaars- aangelegenheden. Bovengenoemde Commissie hield op Vrij dag 5 November, des voormiddags te 91/, uur, een vergadering ten Raadhuize. Met uitzondering van den administrateur der Gemeentebedrijven zijn allen aanwezig. De directeur der Water- en Lichtbedrijven wordt vervangen door den adjunct-directeur, terwijl de vergadering verder wordt bijge woond door den gemeente-apotheker en den marktmeester bij den vischafslag. Het persbericht van de vergadering van 17 Juni wordt, zooals dat reeds is gewijzigd, vastgesteld. Na een algemeene opmerking van een der hoofden van dienst over de wenschelijkheid van verandering van samenstelling der Com missie, koiqen aan de orde verzoeken van den afslager en den keurmeester tevens ass. Gem. Apotheek om betaling van overuren. Na am pele bespreking wordt .met het oog op het feit, dat bij de vaststelling der salarisveror dening 1920 met dergelijke diensten reke ning is gehouden, besloten te adviseeren op het adres van eerstgenoemden afwijzend te beschikken en aan den ass. Gem. Apotheek de over 1919 gedeclareerde overuren te doen uitbetalen tot 1 Jan. 1920 resp. 1 Oct. 1919. Naar het oordeel der Commissie kunnen de dienstjaren door J. W. Wiltink, T. Oep- kes en J. H. Bok in andere gemeenten door gebracht niet mede tellen voor de bereke ning van hun salaris, ook niet onder het vi- zeeren der salarisverordening 1919. Op een verzoek van de beide gemeente boden om verhooging van de vergoeding voor het schoonhouden van gebouwen wordt gun stig geadviseerd. Een adres van het Nat. Verbond van Gem. Ambt. wordt aangehouden om na reorgani satie der Centrale Commissies behandeld te worden. Een verzoek van J. Tiessen om vacantie- toeslag is naar de „meening der Commissie niet voor inwilliging vatbaar, omdat adres sant geen vacantie heeft gehad. Wel bestaat volgens haar het recht op dien toeslag voor ambtenaren, die de vacantie genoten, al zijn ze daarna met ontslag gegaan, zooals plaats vond bij het personeel Gemeenteziekenhuis. Breedvoerig wordt van gedachten gewis seld over de toepasselijkheid der salarisver- ordening 1920 op ambtenaren in los dienst verband. Besloten wordt in overweging te ?even het voorschot aan den teekenaar F. N. vVinter toe te kennen, den teekenaar Blau wer vast aan te stellen met ingang van Jan. 1920 en de salarisverordening 1920 *et toe te passen op aangestelde ambtenaren gedurende het tijdvak, dat zij in lossen dienst waren. Na bespreking van de wijze van verkiezing van het scheidsgerecht ingevolge art. 63 lid 3 A. R. worden nog eenige vragen gesteld, die door den Voorzitter worden beantwoord. Daarna sluiting. De Secretaris VEENDORP. Door de Directie van 's Rijkswerf te Helder werd Maandag 8 dezer aanbesteed het ver richten van onderhoudswerken aan dok-sluis- en andere waterwerken, behoorende tot 's Rijkswerf te Helder, gedurende het jaar 1920. De volgende billetten waren ingekomen: J. de Vries f 27730.firma Gebr. van Pelt f 28180.— A. Krynen f 28750.— firma Ster renburg en Boerdyk f 29300. - A. van der Wouw f 29720.— R. N. van Os f 29880.— H. Freeke f 30518.allen te Helder. Malarla-bestrljdlng. B. en W. hebben aan den Raad een schrijven gericht, waarin zij het volgende mededeelen: Het verzoek van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, atd. Noord-Holland, be treffende malaria-bestrijding, werd in den Raad van 15 Juni 1920 aangehouden, ten einde af te wachten, of het Provinciaal Bestuur bereid zou zijn by te dragen voor dat doel. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie zal, naar het college is verzekerd, thans aan de Staten worden voorgesteld, een bijdrage te verleenen, evenwel voor den duur van 1 jaar. In navolging hiervan lykt het B. en W. ge- wenscht, dat het subsidie voorloopig voor één keer wordt gegeven. Mocht de malaria-bestry- ding van langeren duur blyken te zyn en inder daad nut afwerpen, dan kan opnieuw worden overgegaan tot het verleenen van een subsidie. Onder verwyzing naar het vroeger praeadvies dienaangaande stellen B. en W. den Raad thans voor aan adressante een crediet in eens te verleenen voor de malaria-bestryding ten be drage van 5 cent per inwoner. A. G. O. Wij herinneren bij deze aan de aangekon digde lezing van prof. Stomps over het on derwerp „Eene reisdwars door Amerika", welke a.z. Vrijdag 8 uur in Tivoli wordt gehouden. De lezing die opgeluisterd wordt door vele lichbeelden, belooft boeiend en in teressant te zullen worden, gezien het vorige bezoek dat deze hoogleeraar aan onze stad bracht. Ongetwijfeld zal men er veel wetens waardigs van medenemen, zoodat wij ieder een kunnen aanraden er gebruik van te maken. Leger des Heils. A.s. Zondag 10 uur 's morgens, drie uur 's middags en half acht 's avonds worden in de zaal van het Leger des Heils, Spoorgracht 38, zeer bijzondere samenkomsten gehouden, welke worden geleid door den Chef Secreta ris van het Leger des Heils in Nederland, Kolonel B. Vlas. Dit is voor Helder eene zeer bijzondere gebeurtenis. Marine Sanatoriumfonds. Uitslag van de gehouden verloing op 6 Nov. te Vlissingen, ten bate van het M.S.F. Winners van onderstaande prijzen worden uitgenoodigd om hun lot op de Hoofdgracht 5758 te doen bezorgen, waar voor verdere verzending wordt zorggedragen, ie prijs: gouden armbandhorloge No. 411 2e 99 zilveren 99 911 3e 99 een schilderij 99 2814 4e 99 99 schip 99 2544 5e 99 99 schilderij 99 571 6e 99 99 horlogestandaard 99 2408 7e 99 99 boekwerk 99 922 8e 99 99 sigarettendoos 99 516 9e 99 99 theeblad 99 1703 10e 99 99 boek 99 IOOÓ 1 ie 99 99 99 99 2165 12e 99 99 99 99 1411 BINNENLAND. Dr. A. Kuyper t. Maandagavond halfzeven is dr. A. Kuyper zacht en kalm overleden. Den 29sten October 1837 te Maassluis geboren als zoon van een predikant, promoveerde hij in 1862 te Lei den tot doctor in de godgeleerdheid en werd spoedig daarna te Beesd beroepen, waar hij vier jaren als predikant werkzaam was. In 1867 naar Utrecht beroepen, deed hij daar zijn intrede met een rede over de menschwor- ding Gods en ving er spoedig zijn actie tegen de bestaande organisatie der Ned. Hervormde Kerkhaan, daar hij reeds vroeger tot de leer van Calvijn en de politiek van Groen van Prinsterer was overgegaan. Hoewel hij door deze bestrijding op gespannen voet geraakte met Prof. Nic. Beets, door wiens bemidde ling hij in de Bisschopsstad was gekomen, ge lukte het hem niet diens invloed te fnuiken en na twee jaren te Urecht gestaan te hebben deed dr. Kuyper in Augustus 1869 zijn in trede te Amsterdam, waar hij dadelijk in den strijd viel, die ontbrandde over het zich in moderne handen bevindende Weeshuis. Hier sloot dr. Kuyper zich bij de Gerefor meerden aan. Als predikant wist hij zijn ge hoor buitengemeen te boeien. Meer en meer ging Kuyper zich op politiek terrein bewe gen en in 1872 aanvaardde hij de hoofdredac tie van „De Standaard". Van grooten invloed grooter dan die van Groen was zijn werk aan dit blad; het sloeg geweldig in. In Januari 1874 werd hij voor Gouda als lid der Tweede Kamer gekozen en verkreeg Cuyper zijn emeritaat als predikant. Hij was toen 37 jaar, doqh moest het volgend jaar ïerstel van gezondheid in het buitenland zoe ken, dhar hij blijkbaar te veel van zijn krach ten had gevergd. Na zijn terugkeer in 1877 jleef hij buiten de Kamer en heeft hij verder gewerkt aan de organisatie van de antirev. partij. Het in 1878 opgezette volkspetitionnement tegen de schoolwet-Kappeyne is van hem uit gegaan. Ons Program kwam tot stand. In 1880 werd de Vrije Upiversiteit geopend, waar ook dr. Kuyper een leerstoel werd in geruimd. 1886 bracht het hoogtepun van den strijd tegen de synodale organisatie. Het was in het begin van hetzelfde jaar, dat de z.g.n. paneelzagerij plaats vond, toen dr. F. L. Rut- gers met zijn'medekerkmeester, dr. A. Kuy per, in gezelschap van mr. De Savornin Lohman in de Nieuwe Kerk te Amsterdam kwam en het slot en de bepantsering van deur van het vergaderlokaal liet wegnemen. In December trad men in Amsterdam als do- leerende kerk op en dq doleantiebeweging- breidde zich uit. Eindelijk vereenigden de daaruit voortgekomen Ned. (jerei. Kerken zich met de Chr. Geref. Kerk in 1891 tot „de Gereformeerde Kerken in Nederland". In 1888 was het eerste kerkelijke minis ter ie-Mackay na een rusteloozen strijd van dr. Kuyper in „De Standaard" tegen het hoo- ge census-kiesrecht opgetreden. Een subsidie wet voor de christelijke scholen werd aange nomen, doch een herziening van het kiesrecht bracht dit ministerie niet. Het werd in 1891 opgevolgd door het ministerie Tak van Poortvliet. Deze was een vriend van dr. Kuy per en dies werd hij door hem gesteund. Daarenegen was deze steun de reden van zijn breiAc met De Savornin Lohman, die zich met negen antirevolutionaire Kamer leden tegenover het ontwerp-Tak (kieswet) stelde en zich voortaan Vrije antirevolutionai ren noemde, om zich later met de christelijk- historische partij te vereenigen. In 1894 was dr. Kuyper voor Sliedrecht in de Tweede Kamer teruggekeerd; 1901 ziet hem als mi nister en weldra ministerpresident. De sub sidie voor het bijzonder onderwijs werd ver hoogd; de wet op het middelbaar onderwijs herzien, ook die op het Hooger onderwijs ten gunste van de Vrije Universiteit. De tegen woordige vigeerende drankwet is mede door dr. Kuyper ontworpen. In 1905 viel het mi nisterie en werd opgevolgd door dat van den heer De Meester. Dr. Kuyper ging op reis „om de oude wereldzee". Na zijn terugkomst nam hij zijn arbeid aan „Standaard" en „Heraut" weder op. In October 1908 koos Ommen hem weer in de Tweede Kamer. In deze periode is de befaamde lintjeszaak voorgevallen. Langzamerhand ontstond in de a.-r. partij zelve verzet tegen de wijze van optreden des leiders en in 1912 nam Kuypèr ontslag als lid van de Tweede Kamer „wegens toenemende doofheid". Het volgend jaar werd hij door de Provinciale Staten van. Zuid-Holland in de Eerste Kamer gekozen, waar hij tot Septem ber van dit jaar zitting heeft gehad. Ten slotte noodzaakte zijn gezondheid hem van alle openbare functies afstand ^doen, waar mede zijn' politieke loopbaan was afgesloten. Als journalist en auteur worden zijn bui tengewone verdiensten, wat betreft zijn boeienden stijl en de groote kracht van zijn woord, ook door tegenstanders gaarne er kend. Behalve een ontzaglijk groot aantal ar tikelen in zijn lijfsorgaan, „De Standaard", (om het merk -)- asterisken genaamd) schreef hij vele werken op heologisch gebied. De voornaamse daarvan zijn wel „Ons Program" (1879) waarin hij het program der antire volutionaire partij van ophelderende noten had voorzien en uitgegeven. Verder gaf hij uit een „Encyclopaedie der heilige godge leerdheid" in 3 deelen (1894), „Om de oude wereldzee" (2 dln. I9°7)> en zeer vele leer redenen, strijdschriften etc. Een nieuwe groote Scheepswerf. Binnenkort zullen B. en W. van Amster dam een voordracht indienen om aan een combintie, besaande uit de heeren J. Wil mink c.d. erfpacht te verleenen voor een com plex gronden, groot 25 hectaren, in den Noorder IJpolder, voor het bouwen vart een groote scheepswerf. De werf wordt gevestigd aan den ingang van het Noordzeekanaal en zal voorzien zijn van de meest moderne dokinrichtingen. In plaats van scheepshellingen zullen dok putten worden ingericht; iedere put zal zijn voorzien van eigen installatie en waterrege- üng. Wanneer het z.g. „casco" van een schip is gebouwd, zoodat het te water wordt gelaten, wordt de dokput met water gevuld. Het in dep dokput toegelaten water zal komen uit een daarvoor bij het werfterrein te graven kanaal, dat een zijvaart yan het Noordzeeka naal zal zijn. De gereed gekomen romp van het schip zal op die manier uit den dokput het kanaal invaren en daar worden afgewerkt. Schepen, die er komen dokken, leggen dien waterweg in tegenovergestelde richting af. Urkers bU de groote vaart In verband met de toekomstige drooglegging der Zuiderzee dringt zich aan de bevolking van Urk en in 't byzonder aan de jongeren onder haar de noodzaak op een ander vak te kiezen. Met steun der Regeering zal de ge legenheid worden opengesteld zich voor enkele beroepen te kunnen bekwamen, doch zeer begrypelyk blyft veler hart naar zee trekken. Daarom hebben eenige jonge visscherslieden zich onlangs laten aanmonsteren by de maat- schappy Nederland" en by hunne terugkomst op het eiland toonden dezen zich zoo voldaan over de opgedane ervaring, dat meerderen zich bereid verklaarden het voorbeeld te vol gen. En burgemeester Gravestein, die om dit te bevorderen persoonlyk overleg pleegde met de Nederland" en andere maatschappyen, vond by de directies een gunstig oor. Thans varen reeds 35 Urkers op de groote lynen, waaronder eenige gehuwden. De 7 pCt. pensioenstorting. De door de Regeering genomen maat regel, dat van af 1 Januari 1920 zal worden terugbetaald de" 7 pCt. pensioenbydrage op de wedden van de Rijksambtenaren inge houden, strekt zich niet alleen uit over de in dienst zijnde ambtenaren, naar de „Msb." weet mee te deelen. Ook aan hen die den loop van 1920 den dienst hebben verlaten zal de inhouding worden terugbetaald. Is de ambtenaar overleden, dan komt de uit- keering in aanmerking de overlevende echt genoot of de erfgenamen van den overleden ambtenaar. BUITENLAND. Wrange!. Konstantinopel, 4 Nov. Een bericht van het Russisce agentschap te Sebastopel meldt: Op het geheele front andhaven de legers van Wrangel zich met succes in hun nieuwe stellingen ondanks de verwoede aan vallen van den vijand. In den sector van Perekop ten N. van deze stad hebben de bolsjewiki vergeefs getracht het offensief voort te zetten. De troepen op Wrangei's rechtervleugel hebben door een reeks van tegenaanvallen den spoorweg in de streek van Nowo Alexiejefka vrijgemaakt. IERLAND. A Botsingen met Sinn Feiners. Londen, 6 Nov. Het kustwachtstation Tor- rhead, in het graafschap Antrim, is door Sinn Feiners in brand gestoken en geheel afgebrand. Londen, 7 Nov. In Londonderry zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee politieagenten beschoten en gewond. In den loop van den nacht werden een aaptal aan Sinn Feiners behoorende gebouwen in brand gestokenBrandweerlieden, gesteund door militairen, keerden et vuur. Het geweld van bommen, geweren en revolvers duurde tij dens den nacht voort. VEREENIGDE STATEN. De Vereenlgde Staten en de garantie voor Frankrijk. Londen, 8 Nov. De Morning Post ver neemt uit Washington: Het kan als vast staand worden aangenomen, dat de Ver. Staten niet zullen terugkomen op hun be sluit, het Engelsch-Fransch-Amerikaansche verdrag (hulpverleening aan Frankrijk door Engeland en de Unie, indien Frankrijk wordt aangevallen door Duitschland, zonder dat het daartoe heeft uitgelokt) niet te ratifi- ceeren. De verkiezingen. New York, 6 Nov. Het is thans definitief bekend, dat het nieuwe Huis van Afgevaar digden zal bestaan uit 293 Republikeinen, 138 Democraten en vier leden die niet tot een der partyen behooren. Het totaal aantal leden van het Huis is 435. De Republikeinen winnen 61 zetels. Zelfmoord van een Gouverneur. Naar uit Washington wordt gemeld eeft de commandant ter zee Warren J. Turhune, die de gouverneur was van Samoa zich met een revolverschot van het leven beroofd. De daad volgde op de ontvangst van een tele gram van het dept. van marine te Washing ton door den gouverneur. Mei» heeft nog geen opheldering van het geval. Een later bericht over deze zaak leert, dat er beschuldigingen tegen Turhunes bewind voering waren ingekmen en dat een oor logsschip naar Samoa onderweg was met een enquête-oommissie aan boord. Het schip was nog maar een dag of twee van de plaats van bestemming, toen Turhune de hand aan zich zelf sloeg. KORTE BERICHTEN. In Engeland is een beweging gaande, die er by den koning op aandringt een „Vredes conferentie" byeen te roepen, die middelen zou beramen om te ontkomen aan den toestand van chronische ontwrichting van de Engelsche industrie. 4 Tegen den voormaligen Duitschen minister van financiën Erzberger is een gerechtelyke vervolging ingesteld. GEMENGD NIEUWS. Overreden. Zaterdagmiddag is de Laan van Meerder- voort te 's-Gravenhage het tooneel geeest van een ernstig ongeluk, scryft het „Vad.". Tegen twaalf uur liepen een paar jongens, uit school huiswaarts gaande, te stoeien. Plotseling vluchtte een 12-jarige jongen de volle straat op, om dadelijk gegrepen te wor den door een auto. Het rechtervoorwiel ging over het hoofd van den knaap, zoodat de dood byna onmiddellyk intrad. Volgens oog getuigen treft den jeugdigen chauffeur geen blaam. Deze reed met een matige vaart en trachtte nog te zwenken, doch de ramp was onvermydeUjk. Een bijzonderheid verhoogt het tragische van het ongeluk: de vader van 't overreden knaapje was juist dien morgen van een lange buitenlandsche reis thuis gekomen; hy hoopte zyn zoon na schooltijd voor 't eerst weer te zien.... Lang ln omloop. Een veel gebruikt en beplakt bankbiljet van f25, door iemand ten postkantore te Eindhoven ontvangen, bleek by onderzoek valsch te zyn. Een tAgedie. Vrijdagmorgen, omstreeks 6 uur, werd in de nabyheid van Zwolle een vrouw in een weiland opgemerkt. Een half uur later vond men naby die plaats aan den kant van de Nieuwe Vecht een dameshoed, die met een hoedenpen aan den grond was bevestigd Aan die pen was een briefje bevestigd, waar op te lezen stond: H. Schuitema en D. Schrui- ner, Assen. De politie werd gewaarschuwd en haalde na korten tijd op die plaats twee lijken op, die met een leeren riem aan elkaar waren gebonden, met de gezichten naar el kaar toe. Zij hielden elkaar vast omstrengeld. Beiden waren oogenschijnUjk van om streeks 25-jarigen leeftijd. Valsche Bankbiljetten. De laatste dagen is gebleken, dat te Rotter dam valsche bankbiljetten van 25 in om loop zijn. De biljetten dragen den datum van 24 April 1919 en de letters B.R. Op de plaats van het watermerk is een droog stempel in geslagen. Zij zijn genummerd met roode cij fers en zeer goed van een echt bankbiljet te onderscheiden. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag tebben drie gemaskerde kerels ingebroken bij een veehouder te Hastigehage en 1200 ontvreemd. De justitie te Heerenveen heeft een onderzoek ingesteld. De dienstbode ver- klaarde, door de kerels in bed te zijn over vallen en tot afgifte van sleptels gedwongen. De boer, die doof is, heeft niets gehoord. Een springende anto. Op de automobiel-tentoonstelling te Lon den wordt als iets nieuws een springende auto vertoond. Donderdag kon men haar voor het eerst aan het werk zien. De chauf feur stuurde, terwijl hij kalm een cigaret rookte, de auto met een vaart van 35 K.M. in «het uur over een „hurdle ter hoogte van vijf voet, en de auto kwam veilig en wel aan den anderen kant. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 68 November. BEVALLEN: A. A. Bosch—Klein, d.; T. H. J. Veldhuizen—van der Kuijl, z.; M. VerhorstBlok. z.; C. M. J. de BruijnBruin, <L; M. M. KopBijl. z.; T. SwaertsTromp, d.; Q. DuinLee'wena, z. marineberichten. Kapitein ter zee jhr. J. H. 0. van den Bosch, 'tijdelijk raad aan het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, is met 6 dezer gesteld ter beschikking. Aan den kapitein ter zee C. D. de Haes ia ver gunning verleend tot het aannemen der benoeming .tot officier in de Orde van de Kroon van Italië en tot het dragen van het versiersel dier orde. De luitenant der mariniers H. F. J. M. A. van Freytag Drabbe is in de directie der marine te Willemsoord overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gelderland". Officier van administratie 2e kl. C. Jansen ie overgeplaatst van Willemsoord naar Amsterdam en toegevoegd aan den intendant der Zeemacht aldaar. De officier-machinist 3e kl. J. A. de Veer wordt binnenkort uit Oost-Indië terugverwacht. Op 1 Nov. 1920 zijn per particulier stoomschip „Tabanan" uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd timmerman-majoor J. G. van Dam: sergeant konstabel C. Wit; sergeant-torpedist C. J. Nipiu». Met ontslag uit den Zeedienst: op 10 Nov.: matroos le kl. C. J. Wlllemsen. De zeemiliciens der lichting 1920, die in Maart van dit jaar zijn ingelijfd, zijn in het genot van groot verlof gesteld. De bezoldigingsschaal van het militair personeel der militaire ziekeninrichtingen is, te rekenen van 1 Januari 1920, als volgt vastgesteld: Hospitaalbediende bij minder dan 2 jaren dienst 1200, opklimmende tot 1700 bij 6 jaren dienst, korporaal-hospitaalbediende, korporaal-vérpleger 2e kl., -kok, portier en -tisanier 1250 aanvanke lijk, opklimmende tot ƒ2000 bij 10 jaren dienst: sergeant-portier en sergeant-kok bü minder dan 2 jaren dienst ƒ1300, opklimmende tot 2200 bij 12 jaren dienst; sergeant-verpleger ie kl., -hoofdverpleger en -amanuensis bij minder dan 2 jaren dienst 1400, opklimmende tot ƒ2400 bij 14 jaren.dienst; sergeant-majoor-verpleger, -hoofdverpleger, -ma gazijnmeester, -amanuensis en -sdvrijver van 1900 tot ƒ2600 bij 14 jaren dienst; adjudant-onderofficier-hoofdverpleger, amanuen sis en administrateur f 2300 bij 6 jaren dienst, elke 2 jaar langer 100 meer tot een maximum van ƒ3100 bij 22 jaren dienst. legerberichten. Te rekenen van 1 Januari 1930 is bepaald, dat boven elke jaarwedde, in de onderscheiden bezol- digingsschalen voor het militaire personeel der Landmacht vermeld, een. bijslag per jaar wordt toegekend tot de hierna vermelde bedragen. Deze bijslag strekt o.a. hetzij ter geheele, hetzij ter ge deeltelijke vergoeding van korting op de jaarwed den van belanghebbenden toegepast ter verzekering van pensioen aan hunne weduwen en weezen. zoo dat bij latere afschaffing der premiebetaling bij de wet, geen. aanspraken kunnen ontleend worden op vergoeding van het sedert I Januari 1920 betaalde. Boven de jaarwedde, waarop belanghebbenden recht hebben, wordt door de officieren, onderoffi cieren en militairen beneden dien rang, niet behoo rende tot het verlofspersoneel, voor ieder eigen of aangehuwd wettig of wettelijk erkend kind bene den den leeftijd van 18 jaar, dat zij op den 7sten Januari des jaars te hunnen laste hebben, eene toelage genoten ten bedrage van 2.5 ten honderd hunner bezoldiging, met een minimum van 50, en een maximum van 200. Onder „jaarwedde", als hiervoren bedoeld, wordt mede verstaan de scha deloosstelling, welke door sommige militairen wordt genoten ter verzekering van een bepaald inkomen, terwijl voor de toepassing van de kin dertoelage bovendien wordt medegeteld de thans verstrekte bijslag op de jaarwedde. De hiervoren bedoelde bijslag bedraagt: voor jaarwedden van 1000 tot 1100 1200 1300 1400 „ISOO f ZS-— 82.50 1000 1700 1800 1900 „2000 „2100 t, 2200 „.2300 ,2400 90.— 97-50 105.— „112.50 120.— 127.50 135 142.50 ISO.— 157-50 16500 172.50 IIOO 1200 1300 1400 1500 1» IOOO 1800 1900 it 2000 99 99 2100 ti 99 2200 99 99 99 23OO r enz. tot en met 2000 en hooger, telkens verhoogd met f7.50 per f 100 tot ten hoogste f 210. Indien ae jaarwedde met bijbehoorenden bijslag van een gehuwd militair, niet behoorende tot het verlofspersoneel, minder bedraagt dan f 1600.- in gemeenten ie klasse; f 1540 in gemeenten 2e kl.; en f 1480 in gemeenten 3e klasse, gerekend naar de plaats, waar het gezin van den belanghebbende ver blijf houdt, een en ander ongeacht de kindertoelage, dan wordt zijne jaarwedde bepaald op onderschei denlijk f 1600.^, f 1540», of f 1480.- en ontvangt hij geen bijslag. Tot de tweede klasse behooren o.m. de gemeenten Alkmaar, Helder en Hoorn. De' uit betaling van hetgeen den belanghebbenden op grond van het vorenstaande aankomt, zal zoo spoedig mo gelijk moeten geschieden. De opgave omtrent het aantal kinderen moet aanvankelijk door de betrok kenen zeiven worden verstrekt; na de uitbetaling zal bij den Burgerlijkeh Stand de juistheid der op gaven kunnen worden nagegaan. Deze controle zal evenwel voor hen, die den actieven dienst in den loop van het jaar hebben verlaten, moeten plaat» hebben vóór de uitbetaling. marktberichten. Broek op Langend ijk, 8 Nov. Blauwe aardappelen ƒ8.20, eigenheimers ƒ5, ■bravo's 5.50—8.50, grove uien f 6.70—7.20, peen 2.20—2.50, roode kool 1.10—4, gele kool f 1.20 2.80, witte kool ƒ1.60—2.80, kroten ƒ1—160 rammenas ƒ1.30—1.90, alles per 100 k.g.; bloem kool 6.3014.60 per 100 stuks. PURMEREND. 11 stapels fabriekskaas per 50 k.g. f 77.50, r.M. k50 k.g. f 80, -* - u. ,v.m. 1 .,.45 4 3.55; 740 deren: 350 vette p. K.G. f 1.60 4 2; 282 melkeVh li ataycia muncKSAddS per 50 I 77. f88; 19 idem boerenkaas per 50 K.G. f go,' R.M. f qt 606 K.G. boter p. K.G. f3.45 4 3.55; 740 run deren: 350 vette p. K G. f 1.60 a 2 282 melke eh gelde p. stuk f350 4 800, handel vlug: 18 stieren; 53 paarden p. stuk f 350 4 500, matig; 36 vette kalveren p. K.G. f2.60 4 3. vlug; 154 nuchtere id. p. stuk f20 a 70, matig; 279 vette varkens p. K.G. fi.50 a 1.70, vlug; 52 magere id. p. stuk f55 4 85, vlug; 142 biggen p. stuk f33 4 48, vlug; 1533 schapen, overhouders, p. stuk f65 4 98, vlug;'66 bokken; 90 ganzen p. stuk f 13 4 14; 13 zwanen 0. stuk f 14 i 16; kipeieren p. 100 st. f21 4 23; 70 zak appelen f2.50 4 7.50; 20 zak peren f7 4 10.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3