JACK DE ZANGER Familie-Bioscoop, Binnenhaven. TOTOK en INDO No. 5322 donderdag 11 november 1920 48e JAARGANG feuilleton. madame butterfly. COURANT BUrrfeNLAND. DE VOLKENBOND. De vergadering van den Volkenbond wordt Maandag 15 November te Genève geopend. De voorloopige agenda bevat 29 punten, waaron der de volgende: Instelling van een permanente organisatie voor de hygiëne; Typhus; Controle op de uit voering van de overeenkomsten nopens den handel in vrouwen en kinderen; Controle op de uitvoering der overeenkomsten nopens den handel in opium ingevolge art. 23 van het ver drag van den Volkenbond (op verzoek van de Nederlandsche regeering); Instelling van een permanente organisatie voor de kwestie van verkeer en doorvoer, welke krachtens het ver drag van Versailles tot het ressort van den Volkenbond behooren; Voorstellen tot de ves tiging van een permanent internationaal ge rechtshof; Toelating van Staten, die niet voor komen op de lijst van Staten, welke in het aan hangsel van het volkenbondsverdrag tot toe treding uitgenoodigd zijn; Beperking van be wapening. Resolutie, aangenomen op de con ferentie der ministers van staat en van buiten- landsche zaken van Zweden, Noorwegen -en Denemarken Voorloopige maatregelen ter verzekering, in geval van nood, van het ge bruik van het economische wapen van den Volkenbond; Mandaten. Verantwoordelijkheid van den Volkenbond ingevolge art. 22 van het verdrag. Van het Wrangel-front Londen, 10 November. Naar de Times uit Konatantinopel verneemt, brengen de bolsje- wild zware artillerie op tegen Salkino, oip den oostelijken isttomus van de Krim. Deze is niet zoo sterk gemaakt als Perekop, dat thuinn als onneembaar beschouwd wordt. Polen en Llttauen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Pooleche en de Lltausche regeering aan den raad van den Volkenbond hebben laten weten, dat zl een volksstemming ln de betwiste gebieden onder toezicht van den Volkenbond aan nemen. IERLAND. „De Star" verneemt, dat Sir Hamar Green wood, de minister van Ierland, de volgende waarschuwing heeft gekregen van J. V. O'Connor, voorzitter van de vereenlgde Ier- sche genootschappen ln Amerika: „Indien er na 14 November nog represailles ln Ier land voorvallen, zullen wij represailles tegen de Engelschen hier te lande beginnen. Voor eiken man, elke vrouw of elk kind, die na bovengenoemden datum door de lafhartige Engelische soldaten en politie-agenten ver moord worden, zullen drie Engelschen in Amerika moeten boeten." Ten gevolge van de weigering van de En- gelsohe regeering om subsidie te verleenen aan Iersche openbare instellingen, die reke ning en verantwoording aan de Britsche re geering weigeren, is het krankzinnigenge sticht te Ballènasloe niet meer bij machte in zijn uitgaven te voorzien. Daarom is aan de bloedverwanten van 1600 krankzinnigen ge schreven, dat zij in de kosten moesten bij dragen. Als geen voldoende inkomsten ver strekt worden, zullen de lijders ontslagen en zal het gesticht gesloten worden. FTLJMBL. Volgens berichten uit Fiume, heeft een compagnie soldaten van d'Ahnunzio in dien macht van 8 op 4 November het eiland San Maroo tegenover Skoetari bezet. De soldaten verschansten zich onmiddellijk om in staat te zijn aanvallen af te weren. Uit Fiume komt tevens het volgend be richt dat een eigenaardig licht werpt op de a.s. toenaderinjgis-oonferentie tusschen Italië en Zuid-Slavië. Een Slavische compagnie in fanterie zou in het Zuiden van het eiland Eglia geland zijn, nadat eerst Italiaansche troepen het eiland hadden bezet. Er werd tusschen de soldaten der belde legers bloedig gevochten. DUITSCHLAND. De smokkelhandel aan de grens. Het „Berl. Tagebl." schrijft dat de smok kelhandel aan de Duitsch-Nederlandsche door HULBERT FOOTNER. voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 19) Ze ried hier enkel maar naar, doch bij een groot gezelschap als van Sir Bryson blijven er noodwendig wel eens restjes, zooals een prairiehoen, een visch of een konijn over, niet voldoende voor de groote tafel, en deze vallen natuurlijk ten deel aan den kok en zijn kameraad. Later, terwijl de Indianen de borden af- waschten, 'bleef Jack met Humpy- zitten rooken en praten. Humpy behoorde tot het soort onschuldige poohhansen die erg aan gedikte verhalen vertellen over niets. Hij was er Jack zelfs dankbaar voor dat deze deed alsof hij luisterde, en Jack was blij met dit gebabbel, omdat het hem in staat stelde zijn edgen gedachten te denken. „Verleden winter, toen de boot niet langer voer," zeide Humpy Juli, „boen ree' ik voor de Maatschappij met 'ai span paarden naar Fort Ochre. Dat is je me daar 'n woest land. De lui rieden me aan om nooit zonder m'n geweer naar 't bosch te rijen as ik palen ging halen. Op 'n keer zat ik op een omge vallen boom m'n brood op te eten, toen ik vlak achter me 'n grijze beer hoorde brom men. Zoo verachtig as 'k leef, 'n kanus van 'n grijze beert zien dee ik 'm anders niet, wamt ik wachtte 'm niet af. Ik wist dat t 'n grens niet zoo'n geweldigen omvang aange nomen zou hebben, indien vele ambtenaren bij de posterijen en de spoorwegen niet mee deden. In Kaldenkirohen hebben douanebe ambten een postbode gearresteerd, die ne gentien pakketten bij zich had met 210 kilo gesmokkelde tabak. In Goch ziin eveneens ©enige postbeambten gevangen genomen. In Kleef werden zelfs postbeambten op heeter- daad betrapt. En uit Emmerich is bericht ontvangen dat de meerderheid van de lagere post- en spoorwegbeambten mee doen, of door het oogluikend toelaten van den smok kelhandel, of actief. Het spoorwegpersoneel geeft waarschuwingssignalen aan de smok kelaars, verbergt smokkelwaar in de dienst- afdeelingen of op de locomotieven. De hoo- gere ambtenaren kunnen hier niets tegen doen. De „Voss. Ztg." schrijft zelfs, dat wie aan deze smokkelarij niet mee doen, het in dit gebied niet kan bolwerken. „Wie niet smok kelt, moet weg." Het spreekt van zelf, dat alleen een groote staf van goede en onomkoopbare ambtenaren verbetering kan brengen. Maar gehuw de ambtenaren, die lang in het veld zijn ge weest, zijn hiervoor niet te vinden. Zij wil len niet opnieuw van hun gezin gescheiden worden. Men heeft het getracht, nadat de bevolking had geweigerd tol- en belasting ambtenaren te huisvesten, met gedwongen inkwartiering. Maar dan werden deze amb tenaren niet alleen geboycot, doch ook vol gens de regelen van de kunst uitgehongerd Dagelijks wordt er voor millioenen en mil lioenen gesmokkeld. Een voorbeeld. De con trole van één dag ln het station München Gladbach, dat vrij ver reeds van de grens ligt, en waar sleonts een klein deel van de gesmokkelde waar te land komt, had tot re sultaat dat er tabak, sigaretten en koffie in beslag werd genomen tot een waarde van 100.000 mark. ITALIË. Opstootjes. Manlfesteerende socialisten te Milaan ont moetten twee soldaten en mishandelden hen. Er ontstond een relletje, waarbij eenige per sonen werden gedood, terwijl de advocaat Carlo Rossi, redacteur van de „Secoio" werc gedood. Andere betoogers wilden de nationale vlag. welke van het balkon der liberale club wap perde, neerhalen. Hier ontstond eveneens een opstootje, waarbij een doode en eenige gewonden vielen. Bij een kloppartij tusschen socialistische en liberale betoogers te Turijn werden eeni ge schoten gelost en enkele personen ge wond. CHINA. Hongersnood. Londen, D November. Naar de Times ui'; Peking verneemt, zijn de gebieden waar de hongersnood woedt, uitgestrekter dan aan vankelijk was gedacht. Er zijn 68 mlllioen menschen, die van den hongersnood te lijden hebben, en onder dezen zijn 14 mlllioen den hongerdood nabij. De geallieerden en Turkije. Konatantinopel, 6 November. Wanneer het nkorten van den fhmncieelen steun aan Tur kije nog niet afdoende zal blijken om Tur kije tot ratificatie van het vredesverdrag te brengen, zal het stellen van een ultimatum onder de oogen gezien worden. LUCHTVAART. "'Naar Genève. Op ultnoodiging van de „Club de Suisse d'aviation" te Genève zullen een escadrille van vijf vliegtuigen, bemand met zes officie ren en vier onderofficieren van de' lucht- Vaartafdeeling en een escadrille vliegtuigen van den marine-luchtvaartdienst naar Ge nève vliegen ter gelegenheid van de opening, op 15 November, van de algemeene verga dering van den Volkenbond. De helicopter. De „Daily Mail" meldt dat de helicopter, waarmee Lewis Breunan, die ook de uitvin der is van den giroscopischen monorailtrein, meer dan een jaar proeven heeft genomen, binnenkort officieel geprobeerd zal worden. De helicopter is een zwaarder dan de luoht- grijze beer was, omdat ze zeggen dat 'n grijze beer de eenige beer is die bromt. Ik rilde alsof d'r insecten over m'n afgeklove' beenderen liepen. Ik rende an één stuk door tot Ik an 't fort terug was. De paarden kwa men uit zichzelf na. En lachen dat ze in 't Fort deeën! Maar dat kon me niks schele', want 't opneme tege 'n grijze beer, daar bedank Ik je lekker voor!" öhdertusschen stond. Jack voor de eerste miaal in zijn leven voor een moreele crisis. Andere dreigende crisissen had hij, met de karakteristieke vindingrijkheid der jeugd, uit den weg weten te gaan. Tot nu toe had Jack zijn goeden naam als vanzelfsprekend beschouwd. Hii was weggeloopen toen het hean goed dacht, en in de meening dat hij terug kon gaan als hij er zin in had. En nu, nu Mj hem bezoedeld vond, besefte hij eerst recht wat een goede naam wil zeggen. Hij raasde in stilte, en met recht, tegen den man die hem dezen goeden naam ontnomen ïad, maar toch fluirterde een stem in zijn binnenste hem in dat het eenigszins zijn eigen schuld was. Voor het eerst ook be sefte hij, dat zijn naam met zijn uitsluitend eigendom was; zijn vader en moeder hadden er ook deel aan, al waren zij niet langer in "even. En ook dacht hij aan de straten der stad, die hetm zoo lief was, en die nu vol van menschen waren, die dachten dat hij, Mal- ootan Piers, een dief was. Het eenvoudigste was, er heeleanaal niet verder over te den ken, doch direct naar Frank Garrod te gaan en de zaak „met hem uit te maken". Doch Jack moest zidh zeiven bekennen, dat dit 1 eitelijk geen oplossing was. Telkens als hij sinds dien middag in Frank's buurt was ge- comep, had deze gekropen en de tanden laten zien als een ziek dier, Jack walging in- Ingezonden mededeellng. Hedenavond laatste voorstelling van met versterkt Orkest. Lees s.v.p. annonce In dit blad van machine, die, naar men zegt, loodrecht of bijna loodrecht kan klimmen en dalen zon der eerst vaart te hebben en zal ook, terwijl hij vliegt kunnen zweven. De Britsche regee ring stelt het grootste belang in de proeven. BINNENLAND. Posterijen en Telegrafie. Nieuwe verhooging der tarieven. Blijkens de verschenen begrooting wordt op het Staatsbedrijf van P. T. en T. voor 1921 een tekort geraamd van ruim 13 millioen gulden. Dit tekort moet worden gedekt. De regee ring stelt zich namelijk op het standpunt, dat inkomsten en uitgaven van dit Staatsbedrijf elkander geheel moeten dekken. Hiertoe zul len in dfe eerste plaats de buitenlandsche tarie ven worden verhoogd. Maar dit is niet vol doende. Ook verschillende binnenlandsche tarieven zullen opnieuw verhooging onder gaan. De maxima van de tarieyen, genoemd in het nog aanhangige wetsontwerp, zullen weer worden verhoogd. Verder zal gestreefd worden naar een economisch beheer en naar bezuiniging. Er zal worden aangestuurd op een meer economisch gebruik en opvoering der arbeidsprestatie. Verschillende maatre gelen in deze richting zijn genomen of in voorbereiding. De opleiding zal worden ver beterd en er wordt gestreefd naar een meer intensief gebruik van de bestaande inrich tingen, voornamelijk op het gebied der tele grafie en telefonie. In deze richting zijn reeds de noodige stappen gedaan door bestelling van sneltelegrafen, uitbreiding van telefoon centrales. Aangezien voor een en ander ech ter tevens uitbreiding noodig is van lokali teiten, kan ook in deze richting slechts ge leidelijk iets worden bereikt. Ten slotte wordt overwogen, om de kantoren voor den post en telegraafdienst vroeger te sluiten teneinde te komen tot een vrij belangrijke besparing op de uitgaven voor personeel. Er zijn commissies benoemd, om den Mi nister voor een en ander van advies te dienen. Eerste Kamer Verkiezing. In de buitengewone zitting van de Provin ciale Staten van Noord-Hollland werd Dins dag gekozen als lid der Eerste Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van generaal Staal, mr. M. Slingenberg (V. D.) met 87 stemmen. Op prof. mr. P. A. Diepenhorst (A.-R.) werden 31 stemmen uitgebracht; 2 stemmen waren blanco. J De onderwijzerssalarissen. Dinsdagmiddag hadden de fractieleiders der Tweede Kamer een onderhoud met den tijdelijken Voorzitter van den Ministerraad en den minister van Onderwijs, ten einde de Regeering te kunnen wjjzen op de noodza kelijkheid van een spoedig tot stand komen van de herziening der onderwijzerssalarissen. De ministers verklaarden, dat de nieuwe regeling binnen enkele dagen gereed zou zijn. Ook de ^aak van de terugbetaling der penaioenstortingen zou spoedig geregeld rijn. Salarisregeling Prov. Ambtenaren. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is de in de voorjaarszitting der Provinciale Staten van Noord-Holland aangenomen sala- risregeling van ed provinciale ambtenaren en werklieden thans door de Kroon goedge keurd. boezemende, en het hem onmogelijk maken de, over welk onderwerp ook met Frank te spreken. Een blik in Frank's wanhopige oogen was voldoende om het nutteiooze aan te toonen van een beroep op zijn beter ik. „Bovendien zou Ik hem onmogelijk kunnen smeeken om mij in mijn eer te horstellen," dacht Jack, terwijl hij de vuisten balde, en de ader op zijn voorhoofd opzwoL Het bezigen van geweld deed zichaan Jack voor als het eenige en natuurlijke mid del. Doch hjj verwierp ook dit. „Hij is ziek," dacht hij. „Kij is geen portuur'voor mjj. Als ik hem een slag gaf..." Een wilde vrees beklemde zijn hart bij de gedachte, dat hij absoluut geen middel had om te bewijzen dat hij eerlijk was, anders dan door een vrijwillige en Open verklaring van een man, die maar al te duidelijk snel achteruitging, en zelfs nu reeds nog maar half bij zijn verstand was. Het probleem was te moeilijk voor Jack om op te lossen. Hij wenschte dat hij 'emand kende die ouder was dan hij, om het voor hem uit te denken. Meer dan eens gin gen zijne gedachten naar de oudste en ver standigste der beide dames in het gezel schap van Sir Bryson, tot wie hij nog niet had gesproken. „Ik wou dat ik op goeien voet met haar bon komen," dacht 'hij. De tweede dag van den tocht was in hoofdzaak een herhaling van den eersten. Het eenige verschil bestond hierin, dat het opbreken en het kamp weder opslaan met meer routine ging. Op dezen dag. terwijl zij over de eindelooze prairieheuveltjes heen trokken, kwamen de met sneeuw bedekte top pen der Rockies in het westen in het gezicht. Jack en Garrod spraken dien dag niet tot elkaar. Garrod vertoonde een grootere van- Een groote reparatieinrichting, geen scheepswerf. Wij hebben ons in de benaming der nieu we inrichting, die aan den ingang van het Noordzeekanaal naast de nieuwe scheepswerf der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij komen zal, vergist. Van deskundige zijde zijn wij hierop attent gemaakt en worden ons, ter aanvulling en rectificatie, de volgende, be langrijke, nadere bijzonderheden meege deeld: „Behoudens Koninklijke goedkeuring, is door de groote reederijen en groote Amster- damsche banken opgericht een nieuwe repa ratie-inrichting voor schepen, onder den naam van „Nederlandsche Dok Maat schappij". Het aantal schepen, thuis behoorende te Amsterdam, is gedurende den oorlog zoozeer gestegen, dat één groote dok-inrichting niet meer voldoende is. Het. Is nu reeds onmogelijk om de as. „Limburgla" en „Brabantia", van den Kon. Holl. Lloyd, te dokken, terwijl andere ree derijèn binnen eenige jaren ook schepen in de vaart zullen hebben van zulke afmetingen dat de nu beschikbaar zijnde dokken ze niet op kunnen nemen. In tegenstelling met de drijvende dokken in Amsterdam, zal de Ned. Dok Mij. in vri, korten tijd de beschikking krijgen over drie gegraven dokken, waarvoor het terrein in den Noorder IJ-polder zich uitstekend leent Ze zullen volgens de allernieuwste methodes uit beton en gewapend beton worden be bouwd. Zulke gegraven dokken vindt men in groot aantal, o.a. in de Engelsche havens, in Bremen, Antwerpen en Havre. Het grootste zal schenen tot ongeveer 80.000 ton kunnen bevatten, geschikt dus voor een schip ter grootte van de „Rotter dam" van de Holland-Amerika Lijn; het ss, „Limburgla" meet 20.000 ton. Het tweede is geschikt voor schepen tot 16.000 ton (s.8. „Jan Pietersz. Coen", „Gel ria", „Johan de Wltt"); bet derde kan sche pen tot 18.000 ton bevatten (s.s. „Almelo" „Rotti", enz.). („HbL") Draigend conflict te Tilburg. Te Tilburg ls een conflict dreigende tus schen patroons en arbeiders in de textielin dustrie. Er heerecht bij de arbeiders onte vredenheid over de voorstellen van den ling van 1 cent per uur voor verschillende gropen op grond van prijsdaling, de abnor male handelsmarken en de lage valuta. De bestrijding van den woningnood. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdagavond heeft de minister van Arbeid, mr. Aalberse, een -belangrijke mededeeling gedaan in verband met den woningnood. Ten einde de particuliere bouwnijverheid te prikkelen, heeft de minister een nieuwe steunregeling voor particuliere bouwers vastgesteld. Er zal namelijk voor lederen vlerkanten meter bebouwde oppervlakte een premie worden uitgeloofd. Deze premies zullen echter, ten einde het spoedige houwen zooveel mogelijk te bevorderen, slechts ge durende een bepaalde periode worden uit betaald. Daarna zal het bedrag ervan gelei delijk minder worden. Iedereen dus, die een woning bouwt, krijgt per vierkanten meter een zekere premie. De gemeenten zullen van heit Rijk de pre mies ontvangen, om ze aan de betrokkenen uit te betalen. Minister Aalberse, die zeide, dat hij alles zou blijven doen om den woningnood te be strijden, verklaarde zidh tegen den bouw van zoogenaamde alkoofwaningen. Van bevoegde zijde meldt men aan 't „Hbl. De Regeering wil trachten door de volgende steunregeling den bouw van woningen te bevorderen. Voor den bonw van woningen zullen premies worden toegekend, die per woning een zeker bedrag per vierk. M. bebouwd oppervlak be dragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente waar men op dezen voet wil bouwen voor een betrekkelijk korte periode worden vastgesteld De bedoeling is, dat de premies in opeen volgende periodes geleidelijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats wor den gegeven aan de particuliere bouwnijver heid, maar ook aan vereenigingen, die niet duurder dan deze bouwen. De premies zullen als regel zonder nadere voorwaarden worden verstrektmen zal dus orde in zijn toilet en iets vreesachtigs in zijn houding. Als men eenmaal op pad was, waren er geen plichten van secretaris meer te vervullen, en hij hield zich op een af stand van de -andere blanken van het ge zelschap. Men had hem altijd al wel een beetje zonderling gevonden, en dat hij nu nog wat zonderlinger was, ontging aan ieder behalve aan Jack, die er de reden van wist, en aan Jean Piaul Ascota. De halfbloed sloeg Jack en Garrod beiden gade, en trok zijn edgen conclusies. Zoo oppervlakkig bleek Jean Pau-l Ascota een uitstekende bediende, handig, ijverig en beleefd. De blanken, en Jack niet het minst, zouden intusschen verbaasd gestaan heb ben, indien zij hadden kunnen hooien wat hij bij het vuur op zachten toon tot de In- diaansohe knapen zeide. „Ik hield me in," zeide hij in het Creeech, „omdat de tijd nog niet gekomen is om toe te slaan. Men moet veel lijden en geduldig zijn in het belang van de zaak. Maar ik heb Mt niet vergeten en als de tijd daar is, zal Jaok het kamp uitgejaagd worden, en dan zal hij sterven. Mijn medicijn werkt lang zaam maar héél zeker. „Jack is maar één blanke," ging hij voort. Met een onwetend, gemakkelijk mee te krijgen gehoor, was Jean Paul werkelijk crootsch. „Ik zal hem mijn plannen tegen het blanke ras niet laten bederven. De tijd is nu bijna rijp. Ik heb de groote stam der Zwartvoeten in het Zuiden bezocht. Hun aantal is ontelbaar als de ronde steentjes op de zandbanken, wanneer de groote rivièr laag is. Ik heb met d^ opper hoofden gesproken. Zij zijn gereed. Ik heb de Saroees, de Stonies, de Bioods en de Pie- gans bezocht; allen rijn gereed als ik het toeken geef. (Wordt vervolgd). in verkoopen en verhuren van de woningen vr(j z(jn. Desnoods zal, door een enkele voor waarde evenwel eenige beperking worden gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de houw van de particuliere nijverheid eco nomischer is dan de aanbestede bonw, worden de premies beduidend lager dan de subsidies, die krachten» het Koninklijk Besluit van No vember 1919, tot dusver werden gegeven Deze premies worden geheel voor Rijks rekening genomen. De Regeering zal bevorde ren, dat voor dezen bouw met premie zoo noodig het Rijks hypothecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het Rijks- voorschot hypotheekhoudster wordt. Het Rijk zal het crediet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden rentestan daard zal worden bepaald; voorshands bedraagt zjj 7 pet. De aflossing moet geschieden in 5 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden verleend voor deugdelijke eenjoudige woningen, zoo wel voor den kleinen middenstand als voor arbeiders, en in gemeenten waar een goede bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten voldoen aan redelijke eischen van welstand. Aangezien de Regeering steun alleen ver leent ter verruiming van de woningmarkt en zij door een aanvulling van de Woningnood wet tracht tegen te gaan dat woningen aan haar bestemming worden oifttrokken, zullen in het vervolg premies als subsidies alleen worden gegeven voor woningbouw in ge meenten, welker besturen aan de toestemming tot ónttrekken der woningen aan haar be stemming de voorwaarde verbinden, dat de woningen, welker bestemming veranderd wordt, op kosten van den belanghebbende worden vervangen door andere. UIT DE PERS. De klokkenist Onder bovenstaand hoofd schrijft de hoef ijzer-correspondent van het „HbL", naar aanleiding van het overlijden van dr. Kuyper: Nu luiden de klokken in Nederland. Daar luiden er van de torent der kerken, een voudige kerkje» voor het meerendeel, waar tti)ve, rechte menschen binnengaan met strakke gezich ten om te luisteren naar strakke leeringen en hun zielen te laven aan den koelen klank der loutere psalmen. Dat zijn de klokken van den rouw. Van Kuypers kleine luyden om des grooten Kuypers dooa. v Daar luiden er in de kranten. Ze luiden van links en van rechts. En lang nog zullen ze blijven galmen, tot buiten de grenzen van het kleine land, dat voor de figuur van Kuyper soms te klein was. Dat zijn de klokken van Kuypers faam. Maar er luiden er, luiden er, luiden er lang in de harten van die duizenden voor wie dr. Abra ham Kuyper meer is geweest dan de staatsman, meer dan de journalist, meer dan de theoloog, meer dan de professor, meer dan de litterator, meer dan de volksleider, meer dan de mensch. Voor wie hij was: de Profeet, de van God gezondene, die hen uit nederigheid ophief tot een zelfbewust leven, doordien hij nieuwe Godskracht ln hun zielen goot. En dat zijn de klokken van Kuypert kracht. De klokken luiden ln Nederland. Ze galmen de grillige grootheid uit van dezen staatsman, die, zeer samengesteld van aard in alles, het heeft verstaan om te „volharden bij het ideaal1' en toch de meest reëele politiek te voeren. Van dezen staatsman, die, door de omstandigheden wel ker geheele beheersching viel buiten het bereik van zelfs tijn genialen greep, èn door de machts begeerte van zijn heerschersziel, op het toppunt van zijn macht de krachtmensch van het gezag moest worden en die toch in zijn hart de „man der kleine luyden" bleef, uit wier maatschappelijken kring hij was geboren en wier verwantschap hij nooit heeft verloochend. Ze waaien den lof over heel het land van den met niemand anders te vergelijken journalist die Kuyper was, eigenaar, leider en voornaamste me dewerker van een dagblad en een weekblad die hij zelf gesticht had en waarin hij nooit die tweeheid van den waren journalist verzaakte: orgaan van zijd lezers te wezen en hun leider, tevens. Want zulk een ras-journalist was Kuyper, dat hij niet alleen in zijn dagblad het gansche gebied des levens voo rzijn geestverwanten met zijn geest ver lichtte en dat hij hqrt in zijn weekblad meer in het bijzonder op 't gebied yan den godsdienst deed, doch dat hij ook daarbuiten, in al zijn werken, de dingen journalistisch beschouwde en behandelde. Was hü niet de t/eber-journalist zoowel in zijn rappe tooverij met feiten en gegevens, waarbij hij wezenlijk deskundigen wel eens ergerde door ge mis aan degelijkheid, als in de snelle en meestal rake genialiteit van de intuïtie hoe heeft hij zelf eens in „De Standaard" de gelijkwaardigheid van het „intuïtieve" naast het „reflexieve" leven ver kondigd! waarmee zijn universeele geest het wezen uit de verschijnselen greep? Ze luiden. En baar wuivend rhythme buigt zich voor den straffen, sterken theoloog, de Luther- figuur veel meer dan een Calvijn herinnerde den bezoeker deze stoere, korte gestalte, zich bewegend tusschen de folianten van zijn werkkamer in een gewaad ais een monnikspij, aan Luther die zocht een kerk te louteren van wat er hem onzuivers in leek, die daarna uittoog om een eigen kerk te stich ten, die voor geweld niet deinsde in dit werk en die, in onverzrttelijken arbeid, toren na toren van de nieuwe kerk in Nederland uit den grond deed spitsen naast de oude die zijn Anathemaf^-of. Ze stampen hun galmen over 't land met den weerklank van den toovernaarsstap waarmee Kuy per eenmaal een Universiteit opstampte uit den grond, de nieuwe hoogeschool die met zijn nieuwe kerk, zijn nieuwe krant en met zijn nieuwe politiek hem, als professor, theoloog en staatsman, heel het leven van zijn Calvinisteijvolk zou doen beheerschen en bevredigen. Die godsdienst, wetenschap en pqli- tiek te zamen ga: in Kuypers greep. Ze zingen, de klokken, een volkslied van de taal, de Nederlandsche taal van Kuyper, die in haar smijdigheid de trekken had van Kuypers lenig op portunisme als practisch staatsman, in haar stoer- heid het beeld gaf van zijn sterken wil en in haar zuiveren rijkdom van plastiek het wezen toonde van diens geest: den omvang van zijn universali teit, het gezonde van den volksman, en de verbeel- dingsvlucht van den genialen schepper. Een taal waarmee Kuyper, door de aandacht, die hij dag aan dag vond in de Pers, vermoedelijk meer blij vende herleving in ons Nederlandsch gebracht heeft dan de beweging van '80 kon bereiken. En een taal, waarmee Kuyper, als redenaar, opnieuw en altijd weer een machtige bekoring tooverde om de zielen zijner hoorders. Ze klitten, de klokken, van oor tot oor, van de vele vooysen die Kuyper de volksleider heeft ge dicht en gespeeld op „het klavier der volkscon sciëntie". Ze galmen: „Maranatha", „Volharden hij het Ideaal", „Wij Calvinisten" en zooveel meer waarvan de zin is blijven zingen in de hoofden van Kuypers volgelingen en de titels zelfs zijn blijven hangen in de heugenis van zijn tegenstanders. Zoo luiden de klokken in Nederland. De eene dwingt de andere mee. Want niemand kan zwijgen bij dezen dood van een leven dat lui der sprak in Nederland dan de levens van tien duizenden, dat zelf een klok geweest is, en een toren, en een kerk, tienduizenden tot zich roepend, gebiedend, trekkend, en andere tienduizenden ver jagend, verstootend, verwenschend, in zijn galmend rhythme van liefde en haat. van vriendschap en toorn, van zegening en vervloeking, af en aan, af en aan, in 't onvermoeilijk weg-en-weder zwenken van een wonderlijke menschenziel. Ze luiden nu alle, de klinkende metalen muilen, die Kuyper zoo lang heeft op- en omgezwaaid. Hun

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1