Pi.A A'iflHI.TjR NIEUWS, Hr. Ha. „Hertog Hendrik". De „Hertog Hendrik" komt vermoedelijk morgenochtend tusschen 8 uur en hall negen op de haven. Hr. Ma. „Zeeland" ie Pnlma, De „Zeeland" ia den Ben j.L van Pelma (Majoroa) vertrokken naar Port Mahon. Te Pahna had ©ene ontmoeting plaats met heit Engelsche slagschip „Temeraixe", tervena op leidingsschip voor adelborsten. De ontmoe ting was bijzonder hartelijk en is zeer leer zaam geweest voor onze adelborsten. Verder kan nog gemeld worden dat aan boord van de „Temeraire" een groot leest is gegeven door den commandant, waaraan door de Ne- derlandsche officieren en 60 man der equi page werd deelgenomen. Ook van de zijde der autoriteiten aan den wal te Palma .wer den vele beleefdheden ondervonden. Hr. Ma. K V. De onderzeeboot K V is den Ben J.L van Tunis vertrokken en zal vermoedelijk den 18en as. te Port Said aankomen. Bt Nlcolaasfeest Lezing over Nederlandsch Indlë en den Ar beid van het Leger des Heils, aldaar. Tweede Marine-Concert. A.s. Wnsdag 16 November wordt in .Casino" het tweede winterconcert der stafmnziek ge geven, onder leiding van den heer Hazebroek, des Woensdags d.a.v. hetzelfde programma ten behoeve der volksconcerten. Als soliste zal dien avond optreden, mejuffrouw Marcello de Haas, leerlinge van het Amsterdamsche Conservato rium, leerares aan de Muziekschool van den heer Leewens. Deze zal vóör de pauze een vioolconcert van Mendelssohn vertolken en na de pauze een drietal kleinere, moderne stukjes. 2de Kunstavond. TWEEDE KAMER Vergadering van Dinsdag 9 November. Vergadering van Woensdag. Na beëediging van het nieuwe lid der Kamer, den heer de Karrter, wordt voortge gaan met de behandeling van het wetsont werp tot uitbreiding van Amsterdam. De motie-Snoeck Henkemans, om de be handeling uit te stellen tot de grenswijziging van Haarlem, wordt, na bestrijding door Mi nister Ruys, ingetrokken. Het amendement- Snoeck Henkemans, om niet geheel Sloten bij Amsterdam te voegen, wordt verworpen met 42 tegen 26 stemmen. Het amendement- Oolijn, om van Ouder-Amstel en Nieuwer- Daarna komt BBT> de orde de MARINEB EG ROOTING 1920. De algemeene beraadslagingen worden ge opend. De heer AP. Staalman (c.d.) zegt, dat er wel geen land ter wereld zal zijn en zekér geen koloniale mogendheid, waar men met de marine zoo solt als in Nederland. Ook de meerderheid der volksvertegenwoordiging draagt voor dit doellooze millioenenspel met de marine de verantwoordelijkheid. Twee jaar lang drijft het marinewrak nu stuurloos rond, en het zal niet lang meer duren, of het zal voor afbraak aan den Blooper worden ver kocht. Spr. ziet overigens van het woord af, onder protest tegen de houding der oommis sie van rapporteurs, die zijn critiek op het marinebeleid niet in het voorloopig verslag opnam, omdat zij dit ontwerp slechts als een gewone credietwet beschouwt. Als volksver tegenwoordiger zou spreker zich echter scha men, dese 50 millioen te voteeren. De heer Hugenholtz (s.-d.) constateert, dat deze begrooting ook in de afdeelingen als credietwet is behandeld. In de materie van deze begrooting zal hij dus niet treden. Al leen wijdt hij enkele woorden aan de instel ling van de vlootcommissie, waartegen de minister „geen bezwaar" zegt te hebben. Die uitdrukking maakt den indruk, dat de minis ter zegt: als gij dit zoo graag wilt, dan wil ik u deze commissie wel geven. Maar de Kamer beeft dit niet gevraagd als een gunst, maar als een recht, om te kunnen nagaan, of de gevoteerde gelden inderdaad goed zijn be steed, dus als een uitvloeisel van het recht Öer controle van de Kamer. Reeds driejaar lang is hierop aandrang geoefend. Spreker hoopt, dat de minister dus nu met bekwamen spoed deze commissie zal instellen. GEMENGD NIEUWS. SPORT. VoetbaL Splonnage. Men meldt uit Roosendaal: „De Grondwet" van Dinsdagavond bevat de volgende bijzonderheden betreffende de aanhouding aan de grens te Nispen van den opperwachtmeester-brigadebevelhebber der Belgische gendarmen, G. v. Slambrouck, die dezer dagen gearresteerd werd toen hij per motorrijwiel in burgerkleeding de grens overkwam. Van Slambrouck werd gearres teerd wegens spionnage ten nadeele van den Nederlandschen Staat, gepleegd op groote schaal en gedurende minstens vier jaren. De aanhouding van den Belg staat in nauw verband met de arrestatie van den sergeant der infanterie Ansems, in garnizoen te Ber- gen-op-Zoom en alhier woonachtig. Genoemde Ansems werd voor eenige we ken gevangen genomen wegens valsche on- derteekening van een verzoek tot doorlating aan de grenspost te Esschen voor een Belg zonder papieren. Dit verzoek was ondertee kend met den naam van een Belgisch politie chef. Ansems, die hier reeds jaren rond liep zonder dat men begreep, hoe het mogelijk was, dat de man zulke groote verteringen maakte, schijnt door de mand gevallen te zijn en bekend te hebben in nauwe relatie té staan m|t den Belgischen spionnagedienst en speciaal met bovengenoemden Slam brouck. Ansems zou van Slambrouck onder meer plannen der versterking van Willemstad en Bergen-op-Zoom, de werking van ons recru- teeringstelsel en van den etappedienst, sterk te en indeeling van de marechaussee-brigade enz. hebben overgeleverd. t Van Slambrouck, die een doorloopende pas ?'Oor Holland had, genoot hier het volste ver- rouwen, ofschoon bekend was, dat hij tijdens den oorlog alhier reeds werkte voor de Bel gische regeering, zij 't dan tegen den Duit- schen inlichtingsdienst en tegen zijn eigen landgenooten, die met den vijand handel dreven. Verschillende Belgen zijn dan ook door zijn toedoen bij hun terugkomst in hun va derland in de gevangenis terecht gekomen. Zaterdagmorgen zijn Van Slambrouck per auto en Ansems per trein naar Breda over gebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Een vrouwelijke Nick Carïer. Een zeldzaam brutale poging tot oplich ting heeft eenige dagen geleden in de Jacob Harisstraat te Sloten plaats gevonden. Een aldaar woonachtige Ameribaansche dame wilde wat oude kleedingstukken ver- koopen, en riep daarom een juist passeeren- den voddenkoopman aan. Men kon echter over den prijs niet tot overeenstemming komen; de koopman ging verder, en eenige oogenblikken later verlieten ook de dame met haar echtgenoot de woning. Bij hun thuiskomst vernamen zij tot hun ontstelte nis, diat, tijdens hunne afwezigheid, de koop man weer aangebeld had en de huishoudster wijs gemaakt, dat hij voor de oude kleeren mevrouw reeds f70 ter hand gesteld had, waarna hij gevraagd had, of zij het goed maar mee wilde geven, aan welk verzoek door de huishoudster voldaan was. Den volgenden dag ging de Amerüaan- sohe per fiets de haar onbekende stad door kruisen ten einde den dief te ontdekken. Op den tweeden dag van haar kruistocht kwam zij toevallig op het Waterloopiein, waar de bewuste voddenkoopman met zijn kar stond. Toen hij de dame, welke het slachtoffer ge worden was van zijn oplichterij, in het oog kreeg, koos hij het hazenpad, achtervolgd door de bedrogene, die,'- geholpen door een toegeschoten agent, den delinquent in een van de smalle straatjes 'bij het Waterloo piein, wist aan te houden. De schuldige heeft reeds volledig bekend, en zat, nog geen volle acht en veertig uur na het plegen van zijn misdrijf achter slot en grendel. (TeL) Diefstal. Zaterdag deed een opzichter bij de marine kazerne te Amsterdam bij de politie aangifte, dat een geldkistje, inhoudende een bedrag van f2400, dat bestemd was voor de uitbe taling van de salarissen, tijdens zijn korte afwezigheid uit zijn bureau was ontvreemd. Na een uitgebreid onderzoek is gisteren uit gekomen, dat de 36-jarige opzichter, uit Groningen afkomstig, zelf het geldkistje had ontvreemd. De man zal vervolgd worden wegens hei doen van valsche aangifte en wegens ver duistering. De Russische roebel. Vóór den oorlog waren tien Russische roe bels evenveel waard als een pond sterling/ Volgens officieele gegevens krijgt men thans voor een pond sterling 186.000 roebels. Da waarde van 10 gouden roebels staat thans gelijk met die van 190.000 papieren roebels. Dé katten van de generaslsdochter. Bij de begrootingsdebatten in den Rijks dag is door de regeering meegedeeld dat een Fransch generaal in het bezette gebied van het bestuur der gemeente, waar hij in garni zoen ligt, de kosten terug verlangt voor twee katten, die de dochter van dezen generaal wilde hebben. Het democratische lid van den Rijksdag dr. Haas schrijft naar aaanleiding hiervan in het „BerL Tagebl.": „Financieel behoeft men zich daarover niet op te winden, wanneer een Duitschei gemeente in het bezette gebied de dochter van een Fransche generaal twee katten, vol gens hevel met mooie vellen heeft te leve ren. Als Frankrijk meent, dat het in zijn belang is Duitschland 'alleen voor het bezet tingsleger 15 milliard, 20 milliard of nog meer de som staat nog nielt vast té doen betalen, dan komt het er^op twee kat ten meer of minder niet aan. Indien naar Pransohe rechtsbegrippen g eneraalsdochters en hare katten tot het leger behooren, dan zijn wij bereid de vrouwen en dochters van alle Fransche militairen boven dien rang van sergeant een kat te leveren. wuivende galmen gaan tra over '1 land, vanzelf, terwijl hun touwen rfiet meer strekken en stopen door den' ruk van zijn vuist Daar klinkt de Vlok weer van de phantasie.en die van den sterken wil, en die der berusting. Die van de opstandigheid en die van den deemoed. Die van het weten, die van het willen, die van het kunnen en die van doen. De klok van 't ontzag en de klok van 't gezag. En bovenal die van het oeroude, simpele, rotsknoestige geloof. Zingt ook de klok der waarheid mee? Wel, zoo ze mocht zwijgen, dan willen wu haar luiden. Want dezes mans leven was te groot om iets eruit te verzwijgen bij zijn graf. Neen, Kuyper was geen waarheidlievend man, in dien zin, dat hij niet steeds de waarheid sprak, riij heeft ja zelfs, ontstellend vaak gezondigd tegen de waarheid. In woord en gesdirift, niet het minst in zijn methode van „Standaard -polemiek die vriend en vijand vaak geërgerd heeft. En de klok der waarheid kan voor Kuyper zeker met gaaf luiden. Ze moet onzuiver klinken. Maar er is een waarheid van het middel, en een andere van het doel. Een waarheid van de levens uitingen, en een waarheid van het leven. Kuyper schond de waarheid in het klein. Maar hij beleed haar in het groot. Want dat een leven als het zijne verlengend zou zijn, dat hij niet zelf geloofd zou hebben aan zijn eigen leer, dat wezen en uiting bij hem dus voort durend twee zouden zijn geweest, dat is niet aan te nemen. Zooveel zwartheid zou niet zooveel licht hebben kunnen brengen en zulk een eigen twee spalt zou niet zulk een eenheid in duizenden an deren hebben kunnen stichten. Als geheel genomen, en m 't groot bezien, was Kuypers leven een dienen van wat hem de waar- hCEn'daarom luidt voor Kuyper, óók de klok der waarheid nu. Hoe talloos vele barsten hu er dan ook in deed springen. Dus luiden de klokken in Nederland. Want de man die, langer en sterker dan iemand anders in de vorige en deze eeuw, de klokken heeft geluid in 't landT met machtige vuisten beukend op 't klavier van 't wondere klokkenspel dat de volksgeest is, die ligt nu stil. Voor eeuwig is zijn hand verstijfd. De klokken luiden zonder zun roering. Kuyper, de groote klokkenist, is dood. Hr. Ms. „Zeeland" is 9 Nov. te Port Mahon aangekomen. Gisteren herdacht W. Riemerts den dag, waarop hij vóór 121/, jaar bij de firma R. Th. Luijckx in dienst trad. Als bewijs van waardeering werd hem door de firma een gesloten couvert overhandigd. Evenals vorige jaren, bestaat het voorne men dit jaar wederom een St. Nicolaasfeest voor kinderen van alle gehuwde militairen der landmacht, in garnizoen te Helder, te organi- seeren. Het feest zal worden gehouden op 6 December a.s., in de schouwburgzaal „Ca sino", aanvangende ten 5.30 uur nam. A.s. Zondagmiddag half drie uur wordt in de zaal van het Leger des Heils, Spoorgracht 38, eene belangrijke lezing gehouden door den Chef-Secretaris van het Leger des Heils in Nederland, Kolonel B. Vlas, van het Natio naal Hoofdkwartier te Amsterdam. De Kolonel hoopt te spreken over Nederl.- Indië en den arbeid van het Leger des Heils aldaar. Gedurende enkele jaren is de Kolonel de Chef-Secretaris van het Leger in Nederl.- Indië geweest, zoodat hij daar vele ervaringen heeft opgedaan gedurende zijn heen en weer trekken van het eene eind van Indië naar het andere eind, en zeer zeker zal hij veel belang rijks en interessants te vertellen hebben. Deze zelfde lezing is door den Kolonel gehouden in vele plaatsen in ons land voor stampvolle zalen en met zeer veel succes. Toegang tot deze lezing is tien cent; de deuren zijn reeds geopend om half drie. Omtrent haar optreden laat zich de Zutfen- sche Courant van 18 Octoberj.1. als volgt uit ,De violiste speelde gisterenavond voor het eerst in het publiek 1 het was haar debuut zooals w\j vernamen. Oeen wonder dat haar eerste solo .Praeln- dium nnd Allegro" van C. Pugnani, een weinig leed door eenige bevangenheid. Dat zij het zware stuk in zijn geheel vol maakt beheerscht, is echter onze «^gemeene indruk en ook, dat zfj rythmisch en in de cantilene opmerkelijk schoon spel gaf, dat ons dadelijk ver boven het sehoolsch opgeleide deed stellen. Na de panze waren haar wedergaven van .Andantine" van Martini, .Chanson en Polo naise" van Wienawsky en .Scherzo" van Dit- tersdorf zeer beheerscht en gaf zij veel te genieten door fijn afgerond, brillant spel, schoonen toon in de cantilene, innigheid en fijnheid van voordracht. De violiste, die nog zeer jong is en aan het begin van haar loopbaan staat, kan zeker met genoegen terugzien op haar eerste optreden, haar .vuurdoop" en ook het publiek juichte haar warm toe." Het programma zullen wij a.s. Zaterdag ai- drukken. Als tweede der reeks kunstavonden was door de Commissie aangekondigd de oovoe- ring, door het N. V. „Het Rotterdamsch Too- neel", van het Italiaansche tooneelspel van Marco Praga „De stem van het Hart". Dit stuk was door bovengenoemd gezelschap spe ciaal voor deze gelegenheid opnieuw in studie genomen. Wij mogen de Commissie, die deze avonden organiseert, wel dankbaar zijn, dat het haar gelukt is, dit eerste-rangs gezelschap inder daad een der beste ensembles van ons land, naar hiyr te krijgen, want het komt nimmer zoo noordelijk. Dat dit nochtans niet zonder moeite gegaan is, behoeven wij niet te verze keren. Het tooneelstuk van den Italiaan Marco Praga is niet zeer lang, hetgeen op zichzelf al een verdienste is. En in drie bedrijven geeft het de uitwerking van een tragisch gegeven van innige en aandoenlijke menschelijkheid, gebaseerd op de liefde van moeder tot dochter en omgekeerd. „De stem van het Hart" is ont waakt, en'daarvoor moet alles zwichten. Tus schen de vele, ultra-moderne zieledrama's met pathologische, psychische, vaak canailleuse conflicten, is dit eenvoudige, sublieme stuk, van liefde tusschen moeder en dochter, eene verademing. De inhoud is gauw verteld: Fulvia (Alida TartaudKlein) is de sinds een achttal jaren gescheiden echtgenoote van Federico Capralba (Frits Tartaud). Zij verneemt de verloving van haar dochter Julia (Martha Walden), die, met haar zuster indertijd bij de scheiding aan den vader toegewezen is, en daar zij weet, dat haar kind niet van den haar opgedrongen man houdt, is zij bedroefd. Julia van haar kant ge voelt plotseling behoefte haar moeder op te zoeken. Immers, zij is ongelukkig wegens haar verloving: de „stem van het hart" spreekt en het treffend wederzien van moeder en dochter in het eerste bedrijf was van een sublieme schoonheid, en werd, door het spel van mevr. TartaudKlein, een tooneel van innige en groote ontroering. In het tweede bedrijf komt het tusschen va der en dochter tot een conflict; in Julia heeft de stem van het hart gesproken; zij kan niet inzien, dat haar moeder de slechte vrouw is, waarvoor zij doorgaat, en begint te begrijpen, dat haar vader niet het recht heeft haar tot een huwelijk tegen haar zin te dwingen. Zij vlucht naar haar moeder, en in het derde bedrijf vinden wij de beide vrouwen in elkan ders armen, de oude herinneringen met ver rukten blik ophalend. Helaas! tante Amalia (Capralba's zuster) komt de dochter opeischen en, als haar poging faalt, komt de gescheiden echtgenoot zelf om de hem van rechtswege toekomende dochter mede te voeren. En de arme moeder offert haar pas wedergevonden dochter op, en geeft haar weder mede aan den vader. Maar het huwelijk weet zij te beletten en ook weet zij van haar gewezen echtgenoot de belofte te verkrijgen, dat Julia haar moeder mag bezoeken zoo vaak zij wil. Het stuk laat, misschien juist door zijn een voudige structuur, eenige onvoldaanheden bij den toehoorder. Wij weten niet wat er acht jaar geleden tusschen de echtgenooten is voor gevallen, waardoor scheiding noodig was en de vrouw den schijn tegen zich kreeg. Wij ver nemen ook niets van het zielsproces der doch ter zelve, die tot de conclusie komt, dat haar vader niet de man is, dien zij zich dacht, acht jaren lang. Maar tenslotte zijn dat bijkomstig heden, die niet tot de zaak afdoen: de stem van het hart", die luider spreekt dan vooroor deel of verstandelijke overwegingen. Wij noemden reeds met een enkel woord het sublieme spel van Mevr. TartaudKlein. Wat zij, met name in het eerste bedrijf, gaf, het weerzien na acht jaar scheiding, van haar dochter, was van een zóódanige kracht, dat het tot schreiens toe ontroerde. Het was van een simpele en pure schoonheid, die niet licht ge ëvenaard, maar zeker niet overtroffen kan worden. En Martha Walden, de dochter, bleek ook in staat tot sterk spel, hetgeen in enkele bijzonder dramatische scènes tot uiting kwam. Het geheele stuk door was Mevr. Tartaud Klein de tragische, groote moeder-figuur, door haar sterke liefdevtot hare kinderen, ge tooid met den nimbus der heiligheid, en ook niet éèn enkel oogenblik was haar spel minder vast. In het begin werd nogal op den souffleur gespeeld, maar later merkte men daar minder van. En Martha Walden stond haar, het gan- sche stuk door, trouw ter zijde; in haar tenger figuurtje schuilde het heilig vuur der kunst. Hoe prachtig was zij in haar samenspel met den vadert Deze laatste (Frits Tartaud), was voor de hem toegedachte rol als geknipt. Kortaf, krachtig, opbruisend, was zijn spel; geen woord, geen gebaar te veel of te weinig. Nelly Stants was als de bakvisch Fanny kinderlijk, levendig, druk, oppervlakkig; Chrispijn Sr. voelde zich blijkbaar in zijn rol van Emmanuel Molteno minder goed thuis, 'n Snoezige oude dame was Marie van EijsdenVink als Te- resa, Fulvia's boezemvriendin Zij was een statige, indrukwekkende oude figuur, met lieve maniertjes en een vriendelijk gemoed, en stal, ook door haar kleeding en grime, ons aller hart. Tenslotte moeten wij nog noemen Henny van Merle, zuster van Federico, in het laatste bedrijf de afgezante des broeders om Julia terug te krijgen. Het zal wel tot de vrome wenschen behoo- ren om de Rotterdammers nog eens terug te krijgen. En toch, wie weet? Het ijs is ge broken; een volle zaal verbeidt in Den Helder hun vernieuwde komst. Tijdens de uitvoering ging, zooals we dat gewoon zijn, het electrisch licht uit wegens de omschakeling van den motor op de werfcen- trale. Maar kort daarna kwam er plotseling storing, en in doodsangst brachten eenige hon derden menschen een paar minuten van abso lute duisternis door. Mevrouw Tartaud en Martha Walden speelden nog een.tijdje in de duistertiis voort, maar de zaal werd onrustig en zoo werd even gestaakt. Gelukkig kwam het spoedig in orde. Maar wij zouden nu toch wel willen vragen of niet een paar gaslampen tus schen het electrisch licht zouden kunnen wor den aangestoken. Want als de storing van lan geren duur zou zijn geweest, of op een of an dere wijze een paniek ware ontstaan, zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Wij meenen, dat ook steeds brandende lantaarns bij de uitgangen moeten hangen, om in zulke gevallen te dienen. De Commissie moet dit punt eens onder de oogen zien, want het was werkelijk even een critiek oogenblik. Onder doodsche stilte en staande hoort de Kamer eene rede aan van den Voorzitter ter huldiging van de nagedachtenis van den over leden dr. Abraham Kuyper. Spr. wees er op, dat het plicht was de groote mannen van een land te eeren, en hoe men denken moge over dr. Kuypetf, steeds zien wij perioden in zijn leven, waarin hij door niemand wordt geëven aard en door allen erkend als de grootste zijns gelijken. Dat hij scheiding bracht onder geesten, was het gevolg van zijn geniale ga ven. Steeds heeft hij gestaan in de volle hit te van den strijd. Minister fiuys sluit zich bij deze woorden aan en spreekt uit naam der regeering een woord van diepen eerbied en grooten weemoed. Niet dan noode doen wij afstand van èen reus als Knyper; zijn verdiensten kunnen wij niet schatten, voor z\jn overweldigende eigensehappen past ons slechts een eerbiedig zwijgen. Zijn tijdggnooten zullen het aan het nageslacht moeten overla ten hem naar verdienste te schetsen; monu mentale grootheid is niet van nabij te schatten. Tegenwoordig waren de ministers de Vries, de Visser, van IJsselsteyn en König. De discussies over de Gemeentewet worden voortgezet, en beëindigd met de aanneming of verwerping van eenige amendementen, waarvan wij noemen dat van den heer Drion om niet ook aan de gemeente-belasting, als aan die van het Eyk, voorrang voer hypo theekschuld te geven, welk amendement werd aangenomen. Hierna kwam de uitbreiding van Amster dam aan de beurt. De heer Ketelaar zet te uitvoerig qiteen, dat het amendement-Snoeck Henkemans de grens van Sloten veel te dieht bij Amsterdam zou latpn. Ook andere leden bepleitten de algeheele annexatie van Sloten. Daarentegen was de heer Bomans het niet eens met de geheele annexatie van deze ge meente, maar dit hield verband met de Haar- lemsche annexatieplannen (de heer Bomans is, zooals men weet, wethouder van Haarlem). Vandaar dat de heer Snoeck -Henkemans dan ook eene motie indiende om deze zaak aan te houden tot de Haarlemsche grenswijziging aan de orde zal zijn. De verdere behandeling werd hierop verdaagd tot Woensday. Des avonds de Huurwetten. Minister Aalberse is zeer optimistisoh ten aanzien van de leniging van den woningnood. Wel is waar zal het ongeveer 10 jaar duren (en drie milliard kosten) eer het tekort aan woningen is aangevuld de minister raamt, dat voor 1930 een 400.000 woningen moeten worden gebouwd maar binnen drie A vier jaar zal in verschillende deelen des lands althans de acute woningnood overwonnen zijn.' De minister verwacht dit gunstig resultaat o. a. te bereiken door een premieregeling vast te stellen, die aanvankelijk bij snellen aanbouw groote voordeelen biedt aan de particuliere bouwers. Het Rijksvoorschot voor den woning bouw, dat dit jaar ongeveer f 125 millioen zal bedragen, zal waarschijnlijk moeten stijgen tot omstreeks het dubbele. Bezuiniging iB onvermijdelijk - en men zal afstand moeten doen van alle overbodige ver sierselen bjj huizenbouw; de circulaire van den minister bedoelt allerminst het woning type te drukken. De Minister vergelijkt de huren van vóór 1914 met die van thans. Thans wordt in een groote stad van inkomens van f 13001500 2 van f 1500—2000 9.7 van f 3000 - 2500 9 °/0, van f 2500—3500 8.4 °/0 en van f 3500— 4500 7 aan huur betaaldDe laatstgenoemde inkomens betaalden vroeger in diezelfde stad 20 voor hun huur. Meu begrijpt, dat hierin weer verandering moet komen. Samenwerking tusschen Rijk, gemeenten en vereenigingen slechts kan den grooten nood overwinnen. De minister van Justitie, de heer Heemskerk, betoogt, dat de wijziging der Huuroommissiewet bedoelt de knellende banden, den verhuurders aangelegd, losser te maken, als overgang naaf de oude toestanden. De limiet moet geleidelijk hooger gesteld wor den, tot, zoo mogelijk zonder schokken, de huren de hoogte bereikt hebben, die den par ticulieren bouw weer den prikkel geven, dien hij noodig heeft. Bij artikel 4 der wet op het onbewoond laten van woningen, verdedigt de heer A b r. Staalman (Midd.) een amendement om de mogelijkheid te scheppen, dat de Huurcommis- Bie bij verhuur van leegstaande woningen waarborg verkrijgt voor het richtlg nakomen der huurovereenkomst, dat door den minis ter van Justitie wordt overgeno men. Bü art. 1 van het Wetsontwerp tot Wijziging van de Huuroommissiewet, verdedigt de heer Schaper eenige amendementen; ten eerste om niet, zooals de Regeering voorstelt, de huren automatisch met 20boven den huurprijs van 1 Januari 1916 te verhoogen; ten tweede opa, indien de Huurcommissie den huurprijs verhoogt en er terugwerkende kraeht aan verleent, daaraan bepaalde voorwaarden te verbindenten derde om in geen geval den huurprijs door de Huurcommissie hooger te stellen dan 5(0 boven dien van 1 Jan. 1916 en de helft van de hoogere vergoeding, voor zoover ze na 1 Nov. 1920 is toegestaan, te doen storten in een Centraal Woningfonds, welks opbrengst zal worden aangewend ten bate van de woningvoorziening. De heer Staalman verdedigt een amen dement op dit artikel om de oude huren met 80% (inplaats van met 20 °/0, zooals dé Regee ring voorstelt) te verhoogen. Amstól kleinere gedeelten te annexeeren, wordt verworpen met 85 tegen 82 stemmen. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. De wijziging van de Octrooi-wet wordt z. h. a aangenomen. De hèer Beumer (a.-r.) constateert, dat de com missie van rapporteurs niets onbehoorlijks heeft gedaan, doch wat de overgroote meerderheid der lamer wilde. Ook de rapporteur uit de afdeeling der Kamer, waarin de heer Staalman zat, en de voorzitter der afdeeling, de heer Van der Molen, hebben verklaard, dat als alle nieuwe posten wor den teruggenomen, dit ontwerp als credietwet zou worden beschouwd. Het was alleen de vraag, welke posten als nieuw waren te beschouwen. Na ge pleegd overleg heeft de minister bij nota van wij ziging twee daarvan teruggenomen. De houding van den heer Staalman acht spreker dan ook on gehoord. De Minister van Marine (de heer Pop) betwist, dat de. marine een wrak zou zijn. Het is een zieke, die hersteld moet worden en hersteld kan worden. Daaraan zal hij zijn beste krachten wijden. Er zijn moedgevende teekenen. Als spreker let op de twee eenvoudige onderzeebooten, die, ver van hier, geleid door haar wakkeren commandant, den roem van Nederland hoog .houden, dan wan hoopt hij niet aan de toekomst van onze marine. De vlootcommissie, waaraan hij zijn aandacht zal rijgeu^ÉÉBl bevoegdheid als de wijden, zal dezelfde legercommissie. De heer A. P. Staalman repliceert. Hij be twist, dat aan de commissie, van rapporteurs op dracht is gegeven, de opmerkingen van de minder heid in de afdeelingen te laten zwemmen. Al was er maar één lid, dat deze begrooting wilde be handeld zien op regelmatige wijze, dan moest daar mede rekening zijn gehouden. Spr. heeft nooit deze begrooting beschouwd als een credietwet. Hij kan zich dus niet met de gedragslijn der commissie van rapporteurs vereenigen. De heer Beumer, repliceerend, zou op deze be schouwingen niet hebben geantwoord, als ze niet waren gericht tot den voorzitter der commissie van rapporteurs. Deze commissie heeft het recht te be palen, wat al of niet in het voorloopig verslag zal komen. De algemeene gedachte in de afdeelingen was, deze begrooting als credietwet zoo spoedig mogelijk te behandelen. Dienovereenkomstig had het geen zin, een groot verslag te geven, te minder, daar reeds zóó spoedig de behandeling van de nieu we begrooting aan de orde zou komen. Het was spreker volmaakt onverschillig, wat er met de oude begrooting zou gebeuren, maar het departement stelde prijs op een spoedige vaststelling. De com missie van rapporteurs heeft toen eenstemmig be sloten te handelen, zooals zij handelde, en spreker heeft niet den indruk, dat zij daarmede in strijd met den geest der Kamer deed. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De heer Schaper (s.-d.) vraagt stemming. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 46 tegen 25 stemmen, die van de sociaal-democra ten, de communisten en de heeren A. P. Staalman, Van Beresteyn, De Muralt, Kruvt, Teenstra, Kol- thek, Marchant en Oud. Z.h.s. wordt aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de wet van Q Juni 1902 tot regeling van de- bevordering, enz. van de militaire officie ren bij de zeemacht, en tot tijdelijke buitenwer- kingstelling van enkele bepalingen der wdf Wetsontwerp tot verhooging der Loodsgelden. Het wetsontwerp tot verhooging van de loods gelden met go pet. is op voorstel van Mr. Dressel- luys niet afgedaan. Laatstgenoemde liet een ernstig woord vpn protest en waarschuwing hooren tegen het wetsontwerp, waarin hij een bedreiging zag van ons scheepvaartbedrijf en dus van onze wel vaart. Sinds de indiening van het wetsontwerp wa re® (zoo betoogde hij) de vrachten aanmerkelijk ge daald en de inklaringscijfers ten zeerste ten gunste van Antwerpen veranderd. De Belgische haven pro fiteerde van den lagen stand van den franc, maak te men voor Rotterdam de concurrentie nog moei lijker, dan zou onze Maashaven als doorvoer- en aanloophaven groote schade lijden. Dies stelde de vrij-liberale afgevaardigde, ondanks het verzet der ministers Pop en Van fjsselsteyn schorsing van de beraadslagingen voor, in afwachting van de over legging van deskundige adviezen. Dit schorsings- voorstel ging er met 36 tegen 33 stemmen door. Aangenomen worden vervolgens een Wetsont werp aanvulling Postwet (postcheque- en giro dienst), het wetsontwerp tegen het onbewoondTaten van woningen, waarna wordt voortgegaan met de wijziging Huurcommjssiewet. Het amendement- Schaper om den huiseigenaars geen vrijheid te ge ven de huur ongevraagd met 20 pet. te verhoogen boven den huurprijs van 1 Januari igiö wordt ver worpen. Eveneens dat van den heer Abr. Staalman om de verhuurders bevoegd te verklaren de huur ongevraagd met 30 pet. te verhoogen. Een debat over het amendement-Schaper tot het instellen van een Centraal Woningfonds en nog een paar andere amendementen werd niet beëindigd en hedenavond voortgezet. 1 1 1 Om den Gonden Onafhankelijkheidsbeker. Het Provinciaal Elftal, dat Zondag a.s. in Rot terdamsch Elftal uitkomt, is door de Nederland- sche Elftalcommissie als volgt samengesteld: van Tilburg (N.O.A.D.) Roetert 8tevens (Go Ahead) (Willem H) Smitshoek Hulsman v. Roeasel (Tubantiia) (Go Ahead) (N.A.C.) de Vries Dalhuljsen Sons Ulrich Felix (Z A.C.) (Frisia) (M.V.V.) (M.V.V.) (M.V.V.) Dus 6 spelers uit het Zuiden, 4 uit het Ooeten ©n 1 uit het Noorden. 4 De laatstgehouden wedstrijd in Nov. 1918 eindigde met een 33 stand, waardoor het Prov, Elftal in het bezit van den Beker bleef. In 1919 is de wedstrijd niet gespeeld. „Maar er is nog eei} andere bant dan de financjeele. Uit dezen éisch spreekt de mate loosheid van het Fransche militairisme. Principieel is de geest van het militairisme overal dezelfde. En in alle legers zijn er hel den geweest, die brutaliteit tegenover bur gers, vooral tegenover burgers van een over wonnen land beschouwen ais een deugd van den sterken man. Maar katten met mooie vellen eischen voor zachte vrouwtjes, lijkt

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2