De strijd tegen de vlektyphus. Het Wonlngvraagstq^. w Helder, 12/77 '20. M. -vsi ENGELAND. Duitsche schepen in Engelsche havens bii het uitbrtken van den oorlog. Bij het uitbreken van den oorlog bevond zich een groot aantal Duitsche handelssche pen in Engelsche havens. Pas dezer dagen dagen heeft de Engelsche prijsrechter over hun lot beslist. Ze zijn alle goeden prijs ver klaard. Men heeft het willen doen voorkomen, als of hiermede weder een streep werd gehaald door een gewichtig deel van het werk van d»4weede Haagsche Vredesconferentie. Daar in evenwel vergist men zich. Wanneer de Haagsche Conventie in deze geen gevolg heeft gehad, heeft zij dit geheel aan zich zelve te wijten. Van ouds bestond er strijd over de vraag, of de oorlogvoerenden verplicht zijn aan de handelsschepen van de tegenpartij, die zich bij het uitbreken van den oorlog in hunne ha vens bevinden, eene zoogenaamde „délai de faveur" te geven om alsnog die havens te verlaten. Herhaaldelijk was zoodanige gunst verleend onder voorwaarde van wederkeerig- heid, maar het meerendeel der schrijvers be twijfelde of rechtens kon geacht worden, dat een plicht daartoe bestond. Toch heeft de Engelsche Regeering in het begin van den oorlog nog gedaan wat zij kon om den handel tegemoet te komen. Zij heeft aan de Duitsche Regeering voorgesteld aan de bepaling gevolg te geven onder voorwaar de van wederkeerigheid. De Duitsche Regee ring heeft hierop niet willen ingaan en de Duitsche scheepvaart is daarvan thans de dupe geworden. Werkeloosen en oud-soldaten. In de Londensche voorstad Camberwell dreigden Donderdag duizenden werkloozen 's avonds naar het werkhuis te marcheeren, om er een bed en een ontbijt te eischen. Zij zijn daar sedert lang ontevreden. Volgens de arbeidsbeurs, zijn er in Camberwell 4000 man zonder werk, maar hun leiders spreken van tusschen de 6000 en 7000. De ambtenaar voor hulpverschaffing heeft toen hij van het dreigement hoorde, beloofd dat hij uitdeeling van levensmiddelen zou la ten houden. Voor de dag om was, zou elk behoeftig gezin geholpen zijn. Er was ook sprake van, om driehonderdvijftig ongebruik te bedden in het werkhuis beschikbaar te stel len. Honderden oud-soldaten hebben al maan den lang in de *>pen lucht geslapen, omdat zij geen geld hadden, om een kamer te huren. De Home Rule-wet voor Ierland. De derde lezing van de Home Rule-wet (waarbij aan Ierland zelfbestuur wordt ver leend) kenmerkte zich door een toon van vredesgezindheid, die paste bij den wapen stilstandsdag. De redevoeringen waren dan ook hoogst gematigd. Asquith bepleitte een poging om een werkelijke basis voor een re geling te vinden. Lloyd George legde er den nadruk op, dat de fundaménteele voorwaar den voor het toestaan van Home Rule waren: het handhaven van de ongeschondenheid van het Vereenigd Koninkrijk, het waarborgen van de strategische veiligheid van dat rijk, en geen drang op Ulster uitgeoefend. Buiten deze voorwaarden lag, volgens hem, een wijd gebied van zelfbestuur voor Ierland, en hij legde den nadruk op de edel moedige bepalingen van de wet, en sprak over de absolute noodzakelijkheid van controle op de Iersche havens. Lloyd George verklaarde: als de opposi- sitie de bescheiden zag nopens de Sinn Feinsch-Duitsche samenzwering in 1918, zou zij zien, welk een bedreiging Ierland kan zijn voor de veiligheid van Engeland. Hij legde er de nadruk op, dat als er een militie- leger in Ierland zou bestaan, hetgeen onder dominion home rule mogelijk zou zijn, de dienstplicht in Engeland onvermijdelijk zou worden. Na de derde lezing werd de Home Rule- wet met 183 tegen 52 stemmen aangenomen. Carson verklaarde, dat Ulster zijn best zou doen om de wet te doen slagen, en deed een beroep op de Ulstermen om een voor beeld te geven van godsdienstige verdraag-1 zaamheid. HONGARIJE. W 1. Ongeregeldheden te Boedapest. Dezer dagen hebben te Boedapest eenige officieren een politieagent, die een door hen aangevallen man ter hulp kwam, doodgescho ten. In de stad heerschte dientengevolge groo- te opwinding, welke ook naar de Nat. Ver gadering is overgeslagen. De minister van oorlog heeft besloten te gen de terroristische elementen krachtig op te treden. In de Donderdag gehouden zitting der Nat. Vergadering was de aangelegenheid het voorwerp eener levendige discussie. De af gevaardigde Hussar interpelleerde over deze gebeurtenissen. jNamens de regeering ver klaarde minister Rubinet dat de regeering op het punt stond de strengste maatregelen te nemen om de hoofdstad te zuiveren van de elementen, die haar onveilig maken. De uit werking zou zich ten laatste binnen 24' uur bemerkbaar maken. Het hotel Britannia, waar zich officieren bevonden, die van den moord werden be schuldigd, werd om één uur 's nachts door vele honderden soldaten in oorlogstenue en met stormhelmen op en een uit vele honder den man bestaande officierspatrouille om singeld. Dit optreden was het gevolg van een bevel om de zich in het hotel bevindende of ficieren in hechtenis te nemen. In totaal werden 42 officieren en 12 bur gers gearresteerd, waaronder luitenant Hej- jas en zijn engeren staf. In het hotel werden ook een groot wapenmagazijn en compromit- teerende documenten ontdekt. De honvedminister maakte tie opmerking: „Het is ongelooflijk, zulk gespuis als dat is!" De arrestaties in het hotel Britannia zijn slechts een begin eener groote actie def re geering tegen de vijanden der openbare orde. In alle wijken der stad zijn klopjachten gehouden, die tot botsingen leidden, waarbij vier personen werden gedood en twee ge wond. CUBA. Suikercrisis. Aan nadere berichten omtrent de gebeur tenissen op Cuba, die tot de afkondiging van een moratorium hebben geleid, ontleent de „Times", dat op het oogenblik aldaar een onverkochte voorraad van 3 millioen zakken suiker uit den vorigen oogst aanwezig is. De regeering stelt thans alles in het werk, om den afzet van dit groote kwantum te bevor deren, mede met het oog op het groote na- deelige saldo der Cubaansche handelsbalans, hetwelk is ontstaan, doordien ongewoon groote hoeveelheden van allerlei artikelen in het land zijn ingevoerd. De waarde van den onverkochten suikervoorraad bedraagt ca. 100 millioen. Wat de in moeilijkheden geraakte banken betreft, deelt bovengenoemd blad mede, dat de Banco International de Cuba, die haar betalingen heeft moeten staken, 24 mil lioen deposito's had, en ongeveer een even groot bedrag heeft uitgeleend. De bank moest haar deuren sluiten, omdat bij den run in korten tijd de helft der totale deposito's werd opgevraagd. De directie deelt echter mede, dat de bank nooit hetzij in suiker, hetzij in obligatiën, hetzij waarin dan ook heeft gespeculeerd en dat de instelling dan'ook geen feitelijke ver liezen heeft geleden. RUSLAND. Bet Zweedsohe blad Sozial Demdkxaten bevat 'n oproep van 226 Russische socialis ten uit de Butirkagevangenis te Moskou aan den werkenden stand van Westelijk Europa. Deze zegt: Men bedriegt u. Nooit is de toe stand der arbeiders zoo moeilijk de heer schappij der speculanten zoo schitterend ge weest als thans in Rusland. Overal in het land bevindt zich een rijke burgerlijke klasse; de gevangenissen zijn daarentegen vol revolutionairen. De vijandelijke houding de r intellectueelen en handwerkslieden tegenover de bolsjewiki is thans sterker dan ooit. De toestand der werklieden wordt imet den dag slechter, tengevolge van den op mi litaire leest geschoeiden arbeid en de ver nietiging van den kleinhandel sinds Juni. Er te verplicht overwerk en een tienurendag ingevoerd. Muiterij bij Kroonstad. Berlingske Tidende verneemt uit Helsing- fors, dat blijkens de jongste daar ontvangen Russische couranten bij Kroonstad aan boord van den kruiser Gxomoboy een muiterij was uitgebroken. De bemanning had alle bolsje wistische officieren vermoord en daarna het schip in de haven tot zinken gebracht. ITALIË. De onderhandelingen met Zuld-Slavlë. j Volgens een Stef.-bericht zyn de Italianen en Zuid-Slaven in beginsel tot een overeen komst gekomen op den grondslag van toe kenning aan Italië van de grens van den M. Nevoso, territoriale verbinding met Fiume, onafhankelijkheid van den staat Fiume, souve- reiniteit van Italië over Zara en de eilanden Cherso, Lussin, Lagosta. De reactie op de extremistische actie. De gehouden gemeenteraadsverkiezingen doen zien, hoe de Italiaansche natie in haar geheel reageert op de extremistische agitatie van de ongeveer 6200 gemeenten zijn er ruim 4000 veroverd door de partijen van de orde. Van 2000 gemeenten is het bestuur in soci alistische handen gebleven,.waar volgens de bladen echter niet extremistische teudenzen overheerschen. Deze laatste schijnt alleen te Bologna werkelijk te hebben gezegevierd. Scheepsrampen. Manilla, 9 Nov. Het kustvaartuig „Basi- lic", van Puerto Belle naar het eiland Leyte is naar men vreestin den wervelstorm van 3 dezer geraakt. Er is gemeld, dat van de opvarenden 48 zijn omgekomen en slechts 16 gered. New-York, 10 Nov. In de olietank van het vrachtschip „El Mundo" heeft een ontplof fing plaats gehad. Er worden drie menschen vermist, acht zijn er gewond. Na de ontploffing werd het schip, dat in brand was gevlogen, naar het midden van de rivier gesleept. Spoedig stond het in lichte laaie. BINNENLAND. De staking van 8 Juni te Amsterdam. Het Amsterdamsche scheidsgerecht heeft uitspraak gedaan inzake de demonstratieve staking op 8 Juni. Het oordeelt, dat de sta kers van 8 Juni strafbaar zijn, en dat bestraf fing in deze rechtmatig en billijk is. In zijn uitspraak stelt het scheidsgerecht allereerst vast, dat het werklledenregleanent bestraf fing toelaat, en dat het ooilege ten deze be voegd ia Vervolgens overweegt het of die bestraffing ook behoort te geschieden. Hier bij golden de volgende overwegingen: De staking op 8 Juni had een geheel bijzonder karakter. Zij was, zooals de organisaties zelv^ toegeven, niet tegen de gemeente ais werk geefster gericht, doch uitsluitend bedoeld ais protest tegen de regeering, dus als de monstratie. Een zoodanig optreden nu van het personeel in overheidsdienst op aanspo ring van zijn leiders, die wel deze staking geoorloofd achtten en derhalve over het al of ndet funetaonneeren van den dienst en de bedrijven zouden beslissen, kan niet worden geduld. De overheid toch trekt bedrijven tot zich, omdat zij meent, dat deze door haar in het belang vap de gemeenschap geëxploi teerd moeten worden. De overheid, niet de arganisatiebesturen, heeft te beslissen om trent de functdonneering van de bedrijven, welke zoozeer ingrijpen in het bestaan der burgers, dat stilstand of storing, zij bet dan ook slechts voor korten tijd, de meest nadee- lige gevolgen voor de genieenschap met zich kan sleepen. De redeneering van de organi saties, dat zij den werklieden van sommige bedrijven gelast hebben, aan het werk te blijven, heeft geen waaide. Het staat niet aan de organisaties om te beoordeelen, waar wed of niet moet worden gewerkt, en het te bo vendien biet uitgesloten, dat, te de staking eenmaal afgekondigd, deze zich ook uitbreidt tot de bedrijven, die oorspronkelijk niet in de staking waren betrokken. Bovendien te het aan ernstigen twijfel onderhevig, of deze be sturen steeds de macht der beweging, door hen zelf in het leven geroepen, in de band kunnen houden, en of de staking, welke als demonstratie ds bedoeld, niet wellicht buiten hun toedoen in een gedwongen staking overgaan, welke het omverwerpen van de ge meenschap beoogt Ook de demonstratieve staking, zoo werd betoogd, houdt een klom van revolutie in en is een ernstige bedreiging voor de gemeenschap geworden. Overigens is een demonstratieve staking nog om andere redenen verwerpelijk. Van ae zijde der ver dediging 'zelve te betoogd, dat een staking nooit anders kan worden gebruikt dan in den uitersten nood. Van zulk een nood kan geen sprake zijn, wanneer men reeds van tevoren zegt, dat de staking slechte 24 uur zei duren, en dan, geslaagd of niet, zal eindigen. Wordt er werkelijk nood gevoeld, wordt daartegen met het uiterste imiddel gestreden, dan houdt men den Strijd vol, totdat men óf gewonnen heeft óf door uitputting niet meer kan. Wie van tevoren zegt, zijn uiterste strijdmiddel slechte 24 uur te zullen gebruiken, erkent daarmede, dat er geen nood is, dus ook dat zijn middel op niet rechtvaardige wijze wordt gebruikt. Dat van nood en ook overigens van noodweer geen sprake kan zijn, acht het scheidsgerecht niet v.oor tegenspraak vat baar. De beteekente der anti-revolutiewet is naar zijn oordeel schromelijk overdreven, en haar invloed op de arbeddsbeweging is, nu zij reeds verscheidene maanden in werking te, nog niet gebleken. Het scheidsgerecht acht op deze gromden een demonstratieve staking speciaal van per soneel in overheidsdienst ontoelaatbaar, en tegen een optreden van de organisaties met dergelijke bedoelingen behoort de overheid met de middelen, welke haar daarvoor ten dienste staan, zich te verweren. Laat zij dit na, dan werkt zij zelve mede aan vertroebe ling van de zaak en houdt zij daarmede op, overheid te zijn. Het scheidsgerecht meent, dat voor deze maal nog met een schorsing, met gemis van. loon, kan worden volstaan en kan zich in het bijzonder wel vereenigen met de voorstellen der directeuren, die voor hen, die voor den eersten keer hebben gestaakt, een straf van 8 dagen schorsing en voor hen, die bij her haling hebben gestaakt, een straf van 6 da gen schorsing met gemis van loon hebben voorgesteld. Het scheidsgerecht adviseert, dezen maat staf voor alle stakers aan te nemen, behalve voor hen, die te kennen hebben gegeven, af zonderlijk te willen worden gehoord en over wie derhalve nog nader door met scheidsge recht advies zal worden uitgebracht, en van enkele strafvoorstellen van de directeuren, voor «00ver deze anders luiden, af te wijken. Als in den goeden, ouden tQd! In Deventer werden Woensdag vele huls moeders gelukkig gemaakt doordien ze voor één gulden de volgende artikelen kon den koopen: een half pond thee, een half half pond koffie, een half pond cacao, en een half pond suiker, zonder bon. Twee winkeliers, in dezelfde straat woonachtig, waren de goede geniussen die dit buitenkansje bezorgden en om de con currentie, nog grooter te maken, bood één van hen beiden iederen kooper voor een gulden een reep chocolade gratis aan. Dat burger van* Den Helder .ketelaar" van blijft. En niet alleen dAt, maar bovendien zou deze heer ieder, die een reeds bestaand perceel bewoont, voor een zeker bedrag willen ver- hoogen om in de behoeften aan woningen voor geëmployeerden van het Ryk voorname lijk te voorzien. M. i. heeft het Rijk z e 1 f in de eerste plaats te zorgen, dat de Ambenaren en Werklieden, die worden aangewezen naar een bepaalde plaats, daar een behoorlijke woning vinden en indien dit dan al door de buitengewone omstandigheden n u niet moge lijk is, dan op zijn minst te zorgen, dat de gumen een reep cmnxudue graua H«n. uai b" trokken Gemeenten niet de flnancieele strop- deze reclame-verkoop een_ massa koopera krygCDi die van een massa-verplaatsing of „opheffing" van bepaalde inrichtingen, het Minister van Defensie. De Raad van State heeft het onderzoek beëindigd van heit wetsonwerp dat verband houdt met de instelling van een Ministerie van Defensie, zoodat de indiening van dat ontwerp bij de Twede Kamer nu wel spoe dig zal volgen. Met groot verlof. Officieel. De dienstplichtigen, behooren- de tot het blijvende gedeelte bij de infan- teri eder lichting 1920, vertrekken 27 No vember ei. met groot verlof. Moeilijkheden ln den nltvoer van boter en kaas. Het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond heeft zich telegra fisch tot den minister van landbouw gewend met het dringende verzoek, de exporthef fingen op boter zoo spoedig mogelijk ge heel te laten vervallen, daar uitvoer onder de huidige omstandigheden onmogelijk is, en de voorraden zich in bedenkelijke mate ophoopen. Ook voor kaas acht de Bond vervalling van de exportheffing noodzakelijk, ten einde ©enigen uitvoer mogelijk te maken, Ook de kaasvoorraden stapelen zich meer en meer op. Indien er niet spoedig wijzi ging in den toestand ten aanzien van den boter- en kaasuitvoer komt, ontstaan er groote nadeelen voor de belanghebbenden aldus luidt het telegram. GEMENGD NIEUWS. lokte, ligt voor de hand. De toevloed van kooplustigen was zoo groot, dat de politie voor een geregeld verloop handelend moest optreden en het publiek en queue stond en velen een paar uur wachten voor dit koopje over hadden. Een strulkroover. Voor de rechtbank te Maastricht stond Woensdag terecht een 42-jarige ketellap per, ter zake van poging tot doodslag op Tognié, onbezoldigd rijksveldwachter, vroe ger maréchaussée, thans bij de mijn Wil- helmina werkzaam. Beklaagde, die met een rol zink op den schouder den weg van StrijthagenSchaesberg afkwam, en dron ken was, vroeg Tornié, wat hij daar doen kwam. En na het antwoord: „Dat gaat je niet aan", greep beklaagde, die met een ge opend dolkmes op Tognié toesprong, hem bij de keel Er ontstond een worsteling van een kwartier, waarbij Tognié een vinger werd doorgesneden en waar hij, ware hij niet zoo sterk geweest, zeker het leven bij gelaten zou hebben. Het O. M. etechte tegen beklaagde 10 jaar gevangenistraf. INGEZONDEN. Donderdagmorgen in de vroegte zijn 85 logeergasten van een volkslogement aan de Prinsengracht hoek Elandsstraat te Am sterdam, met twee „janpleziers" en onder geleide van bereden politie naar de quaran taine-inrichting op Zeeburg gebracht om daar te-worden ontluisd. Dit optreden te een gevolg van het on langs door den Raad genomen „vlektyphus- besluit", waarbij aan den desbetreffenden tak van dienst in het belang der volksge zondheid machtiging wordt verleend, bij wijze van preventieve maatregel volksloge menten waarvan de onreine toestand ge vaar voor vlektyphus oplevert, tijdelijk te doen ontruimen en klanten en huls te rei nigen. De gasten sputterden wel wat, doch het moest gebeuren. Amsterdam zal nu, voor enkele dagen al thans, een aantal bedelaars moeten „mis sen". Onderhuurwoeker. De bewoners van het pand van Brakel- straat 20 te Rotterdam hebben, naar de „Voorwaarts" meldt, thans een afschrift ontvangen van een schrijven, door de huur- oommissie aan de eigenaresse van het huis gezonden. Het stuk luidt als volgt: „Blijkens Ingekomen mededeelingen en uit een onderzoek ter plaatse, is gebleken dat door u woningen in het (huis Van Rra keistraat 26 zijn verhuurd, zonder dat door u de bij de wet voorgeschreven schatting van den huurprijs te aangevraagd. Der halve wordt u bij deze medegedeeld, dat de commissie ambtshalve een vereischte schat ting heeft verricht en de huurprijzen voor loopig heeft vastgesteld als volgt: voor de eerste étage f 88 per maand; .voor de tweede étage f 80 per maand; voor de zolderkamers f 1 per week. In Uw blad van 30 October 1.1. geeft de heer M. (Michels eenige uitvoerige beschouwingen over bovengenoemd onderwerp die m.i. van een anderen kant wel eens degelijk behandeld moesten worden. Ik bedoel dat genoemde heer, als gewoonlijk, zich nu eenmaal niet schijnt te kunnen losmaken van de ingeroeste gewoonte, bij de mannen zijner Partij eigen, om uit alles en nog wat te trachten politieke munt te slaan. De heer M. is aardig bezig den heeren O.off. in het gevlei te komen, waar hij zegt „te hopen dat hun salaris nog eens zoo hoog zal worden, dat een zoodanig bedrag aan huur (f 8. door hen kan worden opgebracht." En verder daarbij moet ook niet worden vergeten dat men niet automatisch kan doorgaan of '/7 voor huur te bestemmen, het is een algemeen bekend feit dat dit gedeelte kleiner -werd naar mate het inkomen steeg." Vervolgens: de arbeidersklasse, waartoe, trots alle pretenties van sommigen hunner, de ond. Off. toch óók behooren, willen met hun loonstrijd óók meer welstand bereiken, en dat gebeurt nietf indien elke verhooging op den voet gevolgd wordt door steeds hoogere kosten van de weinige dingen, die men zich tot nu toe kon verschaffen 11... Welnu, M. de Red. dergelijke redeneeringen, ben ik zoo vrij .kinderachtige vleierij te noemen, met een politiek bijsmaakje." Het ligt er al te dik bovenop! Maar boven dien M. de Red. is het onwaar ook. De heeren Ond. off. hebben, evenals alle andere catego rieën van Ambtenaren en werklieden, hunne actie voor hoogere loonen steeds gemoti veerd met de buitengewone toestanden op economisch gebied. En daaronder behooren,, volgens de opvattingen van elk nuchter mensch nu eenmaal ook. de thans zooveel duurdere woningen! Deze duurdere levensvoorwaarden nu, op grond waarvan telkens maar weer hoogere loonen, toeslagen enz. worden gevraagd 'door sommigen zelfs geëischt) voor een deel van die Ambtenaren en of Werklieden, uit te schakelen, in den vorm van een toeslag op de huur van Rijks- en Gemeentewege, en die lasten tegelijk af te wentelen op hen die niet zoo gelukkig waren om bij hun Fatroons een ge willig oor te vinden voor hurfne loon ei b 0 h e n bedenk sleehts den afloop van de Transportarbeidersstaking, en die van de oonkwestie in de Bouwvakken dat dunkt mij, kan zelfs de heer M. niet goed praten. Toch probeert deze het niet alleen, maar hij of zijn partijgenooten hoeft nu weer een Ïeheel nieuw middeltje ultgedaoht om een deel er Burgerij goedkoop te laten wonen ten toste niet van de gemeensohap, maar van een bepaald soort z.g. bezitters, nl. van hen, die zoo gelukkigzijn j^la huis eigenaar te staan aangeschreven. De heer M. wil over de eigendommen, Bpeoiaal van .huis eigenaren" besohikken, om daaruit een grooter bedrag aan winst te maken, ten bate van de s.g. Volkshuisvesting I De hoogere huren die door de hunrders van die bestaande wo ningen zonden moeten worden opgebraoht, wil hij laten dienen voor de aanbouw van Volks woningen. Een confiscatie dus van een bepaald soort van bezit, nl. dat van huizen. Het verbaast mij ten hoogste, dat een toch verstandig man als de heer M. is, dergelijke onlogische dingen durft op te werpen. Ik kan het aan ook niet anders verklaren dan dat de zucht, om alles dienstbaar te maken aan de Politiek, ook den heer M. parten-heeft gespeeld. Over de berekeningen, wat betreft de kosten van den bouw van Volkswoningen, hier en elders wil ik het niet hebben, dat is beter toevertrouwd aan den heer v. O. Alleen dit, daarin wordt ook genoemd N.-Niedorp, en waar ik die woningen zoo eenigzins ken, meen ik, dat de bouw voor Volkshuisvesting allicht héél wat goedkooper kon worden bewerkstel ligd dan b.v. dAAr het geval is. De bedoelde woningen zyn natuurlijk wat kleiner, maar overigens l\jken zij bijzonder veel op de Villa van onzen Wethouder van Financiën. Of zulke luxe bouw nu noodig is, en dat in dezen schrik kelijk duren tijd, ben ik zoo vrij te betwij felen. Ik geloof, dat er op het gebied van bezui- «iging, óók in de huishoudelijke hitgaven van hen, die zich volgens den heer M. tot nn toe „zoo weinig konden verschaffen", nog heel wat te doen is. Die anders beweert, staart zich blind op een enkel speciaal geval, óf'doet alsof hy niets ziet. W anneer Ond.-Off. zoo onge veer het salaris hebben van een Lid van b.v.... Gedeputeerde Staten, dan is er m. i. toch geen enkele reden, dat een visscherman, die thans belasting moet betalen voor wat hy in 1918 of 1919 heeft verdiend, .dat belastingbiljet nog eens ziet verhoogd, om aan genoemden Ond.-Off een toeslag op de huur te geven voor woningen, waar een visscherman of ander gevolg zyn. En daarnaast zou het van den heer M. een gezonde flnancieele politiek zyn, om mede te werken aaïfhet verhoogen (opnormaal peil brengen) van de reeds be staande woningen van alle Vereenigingen, waaromtrent nu juist, zooals genoegzaam be kend is, van de zyde der Bestuurders niet veel medewerking wordt verleend. In onze samenleving hebben wy te zorgen, dat wanneer „anderer lasten moeten .worden gedragen", er een twy'fel bestaat, dat die anderen dat „zelve niet kunnen". En in het opleg gen van lasten, ten bate der „Gemeenschap", moet ook de geheele gemeenschap, voor zooverre daartoe financieel in staat, daaraan medebetalen, Alle andere stelsels is „het belang van een behaalde groep bevorderen", ofb00~ renhedróg!.... dat mag misschien „Socialis tisch" zyn?l „Democratisch" is het n i et. Omtrent bovenstaande principieele punten, zyn de z.g. „Burgerlyke JPartyen" het algemeen eens en heb ik dan ook niet de minste zorg, dat het door den heer M. opgeworpen stelsel, zooals hy beweert, door de tegenwoordige Kamermeerderheid aanvaard zou worden. De debatten wezen m. i. al in deze richting. Met dank voor de plaatsing P. db Gkos. Het spijt ons, dat de heer De Geus zijn bekende onhebbelijkheid, om overal politiek in te zoeken, bij een zóó zakelijk onderwerp, als het Woningvraagstuk, zelfs niet na kan laten Wij zullen ons dus door zijne beschuldi ging van „kinderachtige vleierij" niet van de wijs laten brengen, maar slechts herha len, dat wij de actie der arbeiders voor meerdere welvaart zeer begrijpelijk en nut tig achten, al zal het zeer de vraag'zijn, of die actie in deze maatschappij, ooit eenig duurzaam effect kan hebben. I>e heer De Geus begrijpt in het algemeen veel te weinig van de actie, die zich mo menteel internationaal over de geheele wereld in de arbeidersklasse afspeelt, om er zulk een grooten mond over op te mogen zetten. En dezerzijds willen wij wel verklaren, dat (uitzonderingen daargelaten), die actie tot. nu toe slechte een verweerbeweging is, en over het algemeen nog lang niet tot meerdere welvaart voor de arbeiders heeft geleid. In dit licht moeten wij nu ook het woning vraagstuk bezien. De heer De Geus wil de huurders der nieuwe woningen -eenvoudig laten opbren gen, wat ze kosten. Het klinkt heel eenvoudig en allicht te er hier of daar iemand, die den heer De Geus heel moedig vindt, om dat zoo maar te zeggen. Wij kunnen het slechte een onverstandige uitlating vinden, ingegeven, voor zoover niet uit vrees voor eigen portemonnaie, door gemak-zucht. Wie ernstig wil pogen, (en nu eens langs de lijnen der zoo bekende, en ook door den heer De Geus zoo herhaaldelijk gepropa geerde vrijzinpig-democratische geleidelijk heid), die is wat minder radicaal en kijkt dus wat verder. Die -ziet, als hij het rekenen niet verleerd s, dat op die wijze de nieuwe bewoners onmogelijk kunnen opbrengen, wat noodig is. Zelfs al zet men ze in de meest eenvou dige woning, die te bedenken valt. In dat die lasten ook nog veel te zwaar zijn, indien men ze door die paar honderd woningen, door de Vereenigingen van Volkshuisvesting gebouwd, wil laten op- mengen, zooals de bedoeling des heeren De Geus subsidiair schijnt. De besturen der Vereenigingen hebben dus medegewerkt, instede van tegenge werkt, toen zij bereid waren te zorgen, dat over S jaar de bestaande woningen geen tekorten meer op zouden leveren. Maar de 800 400 huizen, die er nog moeten komen (een aulzemdste, van wat in heel Nederland noodig te), daaraan zullen we allemaal moeten meebetalen, willen wij niet tot zeer groote onbillijkheden komen. Dat kan, als tot nu toe, door toeslag, die we gezamenlijk als -belasting opbrengen. Maar, afgescheiden van het principieel onjuiste, waarover we ons niet bijzonder druk zouden maken, komt nu meer en meer de huur der overige woningen weder vrij. En nu kunnen practisch de eigenaren der oude woningen, die overigens voor de volks huisvesting niets doen, aanstonds huren ma ken, zoo hoog als zij zelf eigenlijk willen. Want in de eerste 10 jaren is de woning nood niet opgeheven; doch de Huilrcommis- siewet vrij zeker verdwenen. De concurren tie, die de natuurlijke regulator in onze ka pitalistische maatschappij is, werkt niet, zoodat aan de huurverhoogingen geen grens ie gesteld. En dan strijken derhalve de toevallige eigenaren van oude woningen exorbitante winsten op, terwijl de Staat ten koste van groote offers in ue Volkshuisvesting voor- ziet en de burgerij gebukt gaat onder on draaglijke lasten van hooge huren. Vandaar, dat het vormen van een Cen traal Woningfonds, waarin een deel van die onverdiende winsten wordt gestort, om de nieuwbouw te financieren, volkomen logisch en billijk is. De Regeering schijnt hetzelfde te willen hereiken door een speciale belasting op de waardevermeerdering; doch dan zal men het stelsel van toeslagen op de huur moeten behouden. In 't stelsel van een Centraal Woning fonds, waardoor de Staat feitelijk de geheele woningvoorraad financiert en administreert, zijn de eerste symptomen van socialisatie niet te miskennen. En waar de heer De Geus naast een zeer wantrouwend politicus edh nog erger anti socialist is, zal dit hem vooral hebben ge bracht tot zijn fel verzet. Hetgeen wij hem volgaarne vergeven.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2