HELDERSCHE COURANT HERMAN NYPELS, HANDSCHOENEN - SHAWLS - TRUIEN WOLLEN ONDERKLEED!. Tweede Blad. VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1920. bestrijding van het bioscoop kwaad. Ingezonden mededeeling. Malaria. HEEREN-MODEMAGAZIJN HELDER. ALLES VAN BEKEND SOLIDE QUALITEIT. ZIE ONZE ETALAGES. Het mag als algemeen bekend worden be schouwd, dat de bioscoop tegenwoordig een •eer groote plaats inneemt onder de publieke /ermakelijkheden. Wie hiervan nog niet over tuigd mocht zijn, zal het zeker worden door de volgende officieele opgave, welke ons dezer dagen onder de oogen kwam. In het vorige jair werden te Amsterdam de schouw burgen concertzalen, variétés, sportter reinen enz. bezocht door 3.678.013, de bios copen alleen daarentegen door 5.401.355 per sonen. Gezamenlijk werd voor toegangsbe wijzen f 7.245.237.42 betaald, van welk aan zienlijk bedrag de bioscoopbezoekers f 2.308.286.42 voor hun rekening namen. En afgaande op den prijs der gekochte entree- kaarten, die voor de lagere rangen goedkoop zijn, mag men aannemen, dat de maatschap pelijk minder bedeelden zich ook niet onbe tuigd hebben gelaten. Hoewel wij geen juiste opgaven van an dere steden bezitten, geven de bovengenoem de cijfers, die een schel licht werpen op het vermaak- en ontspanningsleven in de hoofd stad des lands, reeds genoeg te denken. Menigeen zal zich dan ook wel eens afvagen, waaraan het toch eigenlijk is toe te schrijven, dat de bioscoop top in trek is bij het heden- daagsche publiek. Het tooneel en de concert zaal, hoe verheven genot ze dikwijls ook bie den, moeten het tijdelijk althans blijk baar tegen haar afleggen. Het is niet bijzonder moeilijk de voor naamste oorzaken van den opgang, dien de bioscopen maken, aan te wijzen. Wie de aan plakborden, vooral in groote steden, leest, merkt al dadelijk, dat deze inrichtingen van vermakelijkheid er op uit zijn om sensatie te wekken. Men krijgt er alles* en nog wat te zien, de meest schokkende drama's en de kod- ligste kluchten; de grootste weelde en de bit terste armoede; intriges, moord en diefstal; ook verleiding en overspel naast zedigheid en trouw. Wat de bladen ons melden, kan men dikwijls korten tijd daarna aanschouwen op het trillende doek, waarop de tooneelen en tafereelen onafgebroken aan ons oog voor bijtrekken, in éénen door, zonder rust, ter wijl er niet gesproken wordt. Hetgeen de bioscopen bieden, is in den regel geen zware kost. Men heeft maar te kijken, zonder dat de hersens behoeven te worden ingespannen. Wèl worden de oogen soms vermoeid door het langdurige zien, en ook zijn de zenuwen in spanning en wordt de hartstocht meermalen opgewekt door het schokkende, griezelige of zinnelijke, dat ver toond wordt. Doch dit alles schijnt juist iets te zijn voor een groot deel van het uitgaande publiek, waarop van toepassing is, dat het gevoed wordt met de spijze, welke het ver dient. en zelf wenscht, evenals elk volk de regeering krijgt, die het waard is. Een com pliment aan onzen tijdgeest is dit zeker niet, doch het is niet anders. Uit velerlei teekenen blijkt, dat wij leven in een tijd, waarin de zucht naar verfijnd genot en vermaak en tevens naar het zinnelijke sterk op den voor grond treedt. En voegt men daar dan nog bij, dat men bijna nergens voor zoo weinig geld zoo lang „uit" is, dan is het drukke bezoek vrijwel verklaard. Van verschillende zijden is reeds dikwijls gewezen op de gevaren, aan het geregeld be zoeken van allerlei bioscopen verbonden. Zoo bleek o. m. uit .de verhooren, waaraan jeug dige misdadigers werden onderworpen, maar al te vaak, dat de detectieve- of boevënfilm aan hun misdadigheid niet vreerlid was. En daar net bovendien vast staat, dat de invloed, die er van „twijfelachige" vertooningen op ouderen en jongeren uitgaat, wel schadelijk moet werken, al komt hij dan ook niet tot strafbare uitingen, rs het zeer verklaarbaar N d^ in steeds breederen kring de oojjen lang zamerhand zijn open gegaan voor het zooge naamde bioscoop-kwaad. Maatregelen ter be strijding van dit kwaad zijn dan ook niet uit gebleven, zooals. het instellen van keurings commissies en het verbieden van den toe gang aan kinderen beneden een bepaalden leeftijd. Zelfs langs anderen weg heeft men getracht leiding in dezen te geven. Zoo lazen wij, dat te Amsterdam van wege de R. Katho lieke kerk zoogenaamde „nette" of „nuttige" bioscopen geopend zijn, natuurlijk met de prijzenswaardige bedoeling om de menschen weg te houden van plaatsen, waar ie;s min derwaardigs gegeven wordt. Ver-der be klaagde zich onlangs in diezelfde stad een sociaal-democratisch gemeenteraadslid, dat -het publiek zich zoo waar nog verdrong voor de 300e opvoering van een prullig, prikke lend stuk, redenen waarom hij een volks schouwburg wenscht'e, waar het volk dege lijke blij- en treurspelen zou kunneji genieten. Anders daarentegen handelde de gemeente raad van Leeuwarden door de vorige week het resolute besluit te nemen, dat voortaan personen beneden 18 jaar niet meer zullen •worden toegelaten, tenzij tot speciale jeugd voorstellingen met daarvoor goedgekeurde fims. Ook onze Regeering heeft zich reeds met deze aangelegenheid bemoeid, wat blijkt uit het verslag, dat kort geleden is uitgebracht door de Staatscommissie in zake ryaatrege- len ter bestrijding van het zedelijk en maat schappelijk gevaar aan bioscoopvoorstellin gen verbonden. Resumeerende beveelt deze Staatscommissie aan: 1. Algeheel verbod van toegang tot bioscoop theaters voor kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. 2. Oprichting van gemeentelijke bioscopen, waar alleen instructieve (leerzame) films wor den vertoond onder leiding van een paedagoog. en steun van overheidswege aan particuliere vereenigingen, die hetzelfde doel beoogen. Men ziet alzoo, dat er ernstig wordt ge dacht aan het nemen van maatregelen tegen de gevaren, die volstrekt niet denkbeeldig zijn in het bijzonder niet, wat betreft de opgroeiende jeugd. Hier en daar is menzelfs reeds daad werkelijk tegen het kwaad te velde getrokken en het laat zich aanzien, dat de bestrijding steeds grooteren omvang aannemen zal. Uit het bovenstaande volgt echter volsrekt niet, dat de bioscoop weg moet, integendeel. De strijd gaat dan ook geenszins tegen de in richting op zichzelve, maar tegen de wijze, waarop ze in het algemeen genomen werkt. En een ieder, die wil, kan constateeren, dat tegen die wijze nog al iets valt in te brengen. „Ont spanning zoo zegt zeker schrijver moet er zijn, het drukke, veeleischende leven vraagt er om, Maar aan die ontspanning moeten veel hoogere eischen worden gesteld." Ziet, de bioscoop, goed ingericht, is in staat om aan die hoogere ei schep te voldoen, zij kan juist zoo geschikt worden gemaakt om voor haar bezoekers het nuttige met het aangena me te verbinden. Van puriteinsche maatre gelen ten opzichte van volksontspanning en volksvermaak houden wij niet, zoodat men zich ervoor moet wachten om van,het eene uiterste in het andere te vervallen. Evenwel, zooals de zaak thans staat, kunnen wij niet onkennen, dat hier voor de Overheid aanlei ding bestaat om in te grijpen en leiding te geven. Spectator. PLAATSELIJK NIEUWS. Heden herdenkt de heer C. J. Lebbe zijn 25-jarige werkzaamheid ter drukkerij van de „Heldersche Courant". Onze plaatsgenooten, rhej. A. H. van Aken en de heer H. J. Marinus, slaagden te 's-Gravenhage voor de akte Wiskunde (L. O.). Woensdag n Nov. herdacht de heer P. Geus den dag waarop hij voor 12l/s jaar bij den heer v. Grunningen in dienst trad. Als blijk van waardeering werd hem door den heer v. Grunningen een gouden horloge met dito ketting ter hand gesteld. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden bij herhaling in overweging bij hem Inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te gaan met A. J. H. van de Kerkhof, vroeger wonende Emmastraat 1, thans Leliestraat 54, alhier. P. de Boert. Iri den ouderdom van 55 jaar is gisteren morgen hier ter stede overleden de brigadier van politie P. de Boer. De Boer was een kleine 30 jaren in dienst van de gemeente-politiede laatste 4 jaar als brigadier. Hij was een bekende figuur in de stad; de vraagbaak van velen. Zijn algemeene kennis van politiezaken en wetten werd door velen gewaardeerd. v De overledene was lange jaren in admi nistratieven dienst van het corps en maakte zich als „secretaris" van wijlen den heer Swaving zeer verdienstelijk. De begrafenis heeft Maandag plaats. Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Gistermorgen is Hr. Ms. „Hertog Hen drik" uit Oost-Indië in de haven alhier terug gekeerd. Het .schip werd onmiddellijk naar de werf overgebracht. Hr. Ms. „K V". Uit het uit Tunis bij het departement van Marine ontvangen reisrapport van den com mandant* van Hr. Ms. K V, die, zooals men weet, zich onbegeleid op de reis naar Neder- landsch Oost-Indië bevindt, blijkt, dat ze van het vertrek uit Rotterdam af tot het einde van het Engelsche Kanaal gunstig weer heeft gehad. In de golf van Biskaye stond een hooge Westelijke deining met zee uit het O.Z.O., waarbij bleek, dat de boot bij zee dwars, gemakkelijk ligt. Bij de Spaansche kust werd het weer. zeer gunstig en dit bleef zoo tot Tunis toe, zoodat verscheidene dagen met open luiken gevaren kon worden. Waar dit mogelijk 'was, werd zoo dicht mogelijk langs den wal gevaren; dit geschiedde o.a. langs de Portugeesche Jfust, door Straat Gi braltar, die bij dag gepasseerd werd, en langs Afrika's Noordkust van Algiers af tot Tunis. Het station voor draadlooze telegrafie functionneerde goed; bij Algiers werden nog de tijdseinen van Parijs opgenomén; met de geefinrichting konden afstanden van 50 mijl worden, overbrugd. De gezondheidstoestand der bemanning was zeer goed. Het zonder eenige haven aan te doen af gelegde traject Rotterdam'Tunis is gelijk aan den grootsten op de verdere reis af te leggen afstand, n.1. AdenColombo. Taptoe'. In aansluiting met het bezorgen van cir culaires voor de müziekvereeniging „Win- nubst" zal genoemde vereeniging, behoudens toestemming van B. en W., een rondgang döor de gemeente maken met muziek, en fak kellicht op a.s. Maandagavond van 81/, tot 9l/, uur. Vertrek van af het Havenplein. Kamer van Koophandel te Helder? In de Mem. v. Antw. op Hoofdstuk X der Staatsbegrooting zegt Min. van IJselsteijn: „Bij de indeeling van het Rijk in gebieden vóór de nieuwe Kamers van Koophandel is ook de vraag of Helder als zetel van zulk een Kamer in aanmerking zal komen zorg vuldig overwogen. Ondergeteekende (de Minister) is daarbij echter tot de overtuiging gekomen, dat als zetel voor de nieuwe Kamer vopr Hollands Een ééneellig wezen komt door den steek van een mug in het bloed, leeft ten koste van dat bloedde mensch wordt ziek. Wordt kinine gebruikt dan sterven de parasieten de malarialqder is genezen maar niet her steld. Kinine is niet in staat het bloed te herstellen. De .genezen" malarialyder blyft zich ellendig gevoelen en wordt steeds weerstandsloozer. Om malaria geheel te boven te komen, moet men een middel gebruiken dat de bloedstof opnieuw vormt. Dit middel is het bekende Sanatogen, welks herstellende eigenschap in universiteitsklinieken werd aangetoond. Dat het in staat is de gevolgen van malaria te overwinnen, blijkt uit een brief van dr. Prem- sela te Amsterdam „Wat betreft myn dikwijls aan aanvallen van malaria lydend kind, kan ik u mededeelen, dat ik over Sanatogen zeer tevreden ben, meer dan over senig ander tot dusver in gebruik zynd preparaat". De brochure „Malaria", kosteloos verkrijg baar by het Generaal Agentschap, Stadhouders kade 156, Amsterdam, geeft nadere inlichtingen. Noorderkwartier aan Alkmaar de voorkeur moest worden gegeven. De ondergeteekende (de Minister) is ech ter bereid om, indien de nieuwe Kamer van Koophandel er de voorkeur aan mocht ge ven haar zetel naar Helder te verplaatsen, aan zulk een wensch gevolg te geven." Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder". Naar wij vernemen is de aanbesteding van den bouw van 62 woningen, die de vorige week plaats had, gegund aan Êz firma Star- renburg Boerdijk, en voor zoover het glas- en schilderwerk betreft, aan de heeren Gebr. Hoogerduyn, terwijl het loodgieterswerk door den heer G. J. de Jong zal worden ver richt. N.V. „Het Rotterdamsch Tooneel". In ons verslag van den tweeden kunst avond drukten wij den wensch uit, de Rot terdammers nog eens hier\ te mogen krijgen, doch voegden er bij, dat dit, gezien de be zwaren wegens den afstand en de onkosten, wel tot de vrome wenschen zou behooren. Wij kunnen nu echter mededeelen, dat het gezelschap wegens het groote succes van dezen avond, toegezegd heeft terug te komen en.een tweede voorstelling te geven. Deze voorstelling zal nog in dit seizoen plaats heb ben; het op te voeren stuk zal nader worden bekend gemaakt. Centrale Commissie voor Werklieden aangelegenheden. Bovengenoemde commissie hield op Woensdag 10 November, des voormiddags te 91/, uur een vergadering ten Raadhuize. Allen aanwezig. Vastgesteld wordt het persbericht van de vergadering van 3 November j.1. Voortgezet wordt de bespreking over het maximum-percentage jeugdige werklieden. Besloten wordt in verband met den aard van eiken diensttak te adviseeren dit percentage voor de Water- en Lichtbedrijven te bepa-' len op 5%, voor de Gemeentereiniging op 22% en voor de Publieke Werken op 25%. Naar aanleiding van de bepaling van W. R. art. 21, lid 4, verzoekt de Voorzitter de Hoofden van Dienst toe tezien, dat de bij hen werkzame jeugdige werklieden de verplichting tot het volgen van herhalings- of vakonderwijs behoorlijk nakomen. Vervolgens wordt behandeld de .ig der salaris-verordening 1920, ten aanzien van aangestelde werklieden, gedurende het tijdvak, dat ze nog in lossen gemeentedienst waren. Unaniem is de vergadering van oordeel, dat ook deze werklieden over dien tijd het verhoogde salaris behooren te ontvangen. Op het verzoek van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst om bijzonder verlof met stilstand van lqpn aan bestuur ders van organisaties toe te staan, voor ver gaderingen en conferenties,, wordt gunstig geadviseerd. Het adres van het Nat. Verbond voor Gem. Ambt., wordt aangehouden, in afwach ting van de reorganisatie der Centrale Com missies. Besloten wordt nog in overweging te ge ven om den aftrek voor emolumenten niet toe te passen voor den tegenwoordigen voor man-machinist van de Waterleiding. Bij de rondvraag worden enkele vragen gesteld, die door den Voorzitter worden be antwoord, die daarop de vergadering sluit. De Secretaris, VEENDORP. Vereeniging van Hulsvrouwen. Woensdag 17 Nov., des avonds ten 8 ure, zal in de societeitszaal van den heer Van Weelde, een helangrijke openbare vergadering gehouden worden, die, naar wij hopen, een talrijk publiek tot zich zal trekken. Op deze bijeenkomst zal een onderwerp van. groot maatschappelijk belang ter sprake komen, dat tegenwoordig vele hoofden en harten bezig houdt, n.1. „de opvoeding van het meisje tot de gezinstaak". De meening, dat het niet langer aangaat de vorming van het gezin onvoorbereid tegemoet te gaan, terwijl alle vakken en beroepen studie en voorlichting vereischen, begint allerwege post te vatten, niet alleen in ons land, maar ook daar buiten. Hoe langer hoe meer wordt de groote onrechtvaardigheid ingezien tegen over het kind, dat dupe is van de onwetend heid der ouders op gebied der meest elemen taire begrippen van hygiëne, kinderverzor ging en opvoeding. Het is een algemeene uit spraak, dat, wie het kind heeft, de toekomst beheerscht; maar om het kind te bereiken, kan men den opvoeder niet missen. Voor de toekomst van ons volk is het een groot be lang, dat de opvoeder voor zijn taak bere kend zij. Mevr. W. Wijnaendts FranckenDyse- rinck, de warme voorvechtster voor deze zaak, zal als spreekster optreden en dit on derwerp nader toelichten. Dat vele belangstellenden hare rede mogen volgen, zij zullen er geen spijt van hebben! FmniHe-Bloseoop. Japan in Holland 1 Op zijn onnavolgbaar- geestige wijze beschrijft Multatuli in een zijner opstellen een gefingeerd interview met den grooten Kawi, die in die dagen uit het land van de Rijzende Zon naar het lage land aan de Noordzee was overgekomen en met klem van *vo»rden betoogt hij verkeerd ge boren te zijn, namelijk buikloos. f Japan in den Helder! Met een minder gees-« tigen variant roepen wij het dezen schrijver na. Japan is in den Helder, en wel in het theater aan de Binnenhaven, waar- de Fami lie-Bioscoop zetelt. In de vestibule hing het vol met Japansche wandversTerselen, bonte matten en waaiers, en, als men de trap be klommen had, die naar de loge leidde, kwa men u Japansche meisjes tegemoet om u uw plaats te wijzen. In schilderachtige kimono's, met de klepperende muiltjes aan waar mede deze verjapanschte Heldersche schoo- nen af en toe leelijk in haar maag zaten de vergelijking is noch fraai noch geheel juist, maar als beeldspraak moet het maar stof feerden zij geestig "het interieur. Beneden, in de door roode gloeilampjes ge heimzinnig verlichte zaal, was het uitgebrei de orkest al aan het stemmen gegaan; de heer L. B. M. Polak zwaait er den scepter over een elftal heeren en ééne dame, en de mu ziek, welke deze ten gehoore brengen, mag, in den volsten zin des woords, gehoord wor den. Meer dan dat, het is een keur-orchestje, dat de heer Polak te zamen bracht, en ieder, die weet welke ontzaglijke moeilijkheden deze muziek van Puccini oplevert, zal het gepres teerde weten te waardeeren. „Madame Butterfly" is een bekende en geliefde opera van de Italiaansche romanti sche school. Zij ontstond inen Puccini, geliefde opera van den in 1858 geboren Ita- liaanschen componist Giacomo Puccini. Zij ontstond in 1904. De verfilming van het libretto is met veel goeden smaak gebeurd, en het arrangement van de muziek sluit in alle opzichten bij de vertooning aan. Het is de oude, oude ge schiedenis, die altijd nieuw blijft: de lieftal lige O-Take-San wordt, eenmaal volgens de Japansche wetten getrouwd met een Euro peaan, door dezen bij zijn vertrek naar Euro pa, vergeten, en pleegt later, als de wet haar weder vrij verklaart en zij gedwongen zal worden een Buddha-priesteres te worden, terwijl haar kindje aan den staat vervalt, ha rakiri om hieraan te ontkomen. Dit eenvou dige en tragische gegeven is van romantiek doorweven, en absoluut gespeend van eeni- gen bombast. Deze opera-verfilming is, dunkt ons, wel de manier om de langzamer hand slechter wordende reputatie der bios coop weer omhoog te voeren. Bovendien is hier zeer veel werk gemaakt van de mise en scène, moeiten noch kosten zijn gespaard om alles zoo Japansch mogelijk te maken, ja, wij krijgen sterk den indruk alsof werkelijk som mige gedeelten in Nippon zelve zijn opgeno men. De spelende artisten, ofschoon voor het meerendeel Europeërs,-hebben zich goed in gewerkt in de gedragingen en ceremoniën van de Japanners; hun langzame, statige bewe: gingen, hun diepe buigingen als zij elkander toespreken, hun algeheel ter-aarde-vallen bij eene ontmoeting met hoogeren, het was alles zeer -getrouw en minutieus. Ook het publiek wist dit te waardeeren; men is nog wel eens geneigd te lachen om buitenissigheden als deze, maar hier verstomde de lach voor den ernst van het spel. Schitterende natuurtafereelen, interessante Japansche interieurs (wij denken aan de wo ning van O-Take-San's vader, aait het thee huis, aan den weelderigen, tropischen tuin) volgen elkander in groote afwisseling op. Ook stadstafereeltjes krijgt men te zien, en de rickshaw ontbreekt niet. Kortom, het is een verfilming, die van goeden smaak ge tuigt en wij kunnen ieder aanraden deze eens te gaan zien. Zooals wij reeds zeiden, is de muziek van 's heeren Polak's orkest prima. De door Puc cini zelf geschreven muziek is gearrangeerd en pasklaar gemaakt op de vertoonde scènes. Zoo kan het gebeurèn, dat, wanneer O-Take- Sans dienaar de gong slaat om de feestende menigte (het is het feest van de vallende bla deren, dat gevierd wordt) te melden, dat O-Take-San iets te zeggen heeft, n.1. dat haar vader dood is, zoo kan het gebeuren, zeggen wij, dat wij dan inderdaad de gong hooren. Ons dunkt, beter kan men niet aan- toonen, dat het orkest voor zijn buitengewoon zware taak ten volle berekend was, te meer, als men weet, dat dit een eerste voorstelling was. De heer Polak »zelve gaf in zijn Leit- motiv een vioolsolo, daarmede bewijzende dat hij als violist over een vasten en zuiveren streek en groote muzikaliteit beschikt. Het was, inderdaad een prachtavond. Boven en behalve dit reeds groote nummer kregen we nog een uitgebreid programma. De actualiteiten uit het buitenland ontbraken niet, maar het interessantst was wel de land- bouwfilm uit Spanje. In dit door de natuur gezegend land gedijt de meloen als ware het een dikke Bertha-granaat, de kool is inder daad veel meer dan kool, en de wortelen leken wel komkommers. We consumeerden dit alles onder een gezellige wals, en het diner eindig de met bloemkool uit het land van Brob- dignac. En dit alles, met Madame Butterfly incluis, was nog niet genoeg, want als slotnummer trad de onovertroffen Charlie-met-de-buiten- models-beenen op- in een rasechte klucht, waarvan je uitroept: Hoe krijgen ze den onzin bij mekaar! terwijl je intusschen dubbel slaat van het lachen. Het was een programma, dat er inderdaad wezen mag en dat ieder moet gaan zien. O ja, de Heldersche Japannertjes boden aan dé dames waaiers aan als herinnering aan deze film. Is dat niet aardig gevonden? Ingezonden mededeeling BIJZONDERE AANBIEDIN8 IN Bezoek van den Chef Secretaris van het Leger des Hells aan Helder. Kolonel B. Vlas, de Chef Secretaris van het Leger des Heils in Nederland, bezoekt morgen het Korps van het Leger des Heils, alhier. In verband met dat bezoek zullen de Kolonel en Mevrouw Vlas enkele bijzondere samenkomsten leiden in de zaal van het Leger, Spoorgracht 38. 's Morgens wordt eene Heiligingsconfe- rentie gehouden, welke aanvangt om tien uur (deuren open half tien), en 's avonds half acht eene groote Heilsamenkoanst (deuren open half zeven). De toegang tot 'deze samenkomsten is vrij. Morgenmiddag drie uur hoopt de Kolonel eene lezing te houden over Nederlandsch Indië en den Leger des Heils-Arbeid aldaar. De toegang tot deze zoo belangrijke en in teressante lezing is tien cent Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 9 Nov. Uitspraken: R. O. S., zwervend, diefstal van f10, 1 maand gev. (Eisch was 14 dagen). J. S., minderj., diefstal, f25 boete subs. 1 maand tuchtschool. Abr. S., Texel, dooden van een anders dier 15 boete subs. 5 dagen. T. B., H. W., M. H. en F. D., Vlieland, dief stal van strandgoed. Niet bewezen, vrijge sproken. Nieuwe zaken: Ter zake heling van door misdrijf verkre gen goederen, stond heden terecht de 48- jiarige E. M. wed. de V., alhier. Haar zoontje was als loopknechtje in dienst van den ma- nufacturier C. en had verschillende lijfgoe deren, alsmede een molton deken en vloer mat ontvreemd. Hoewel wetend dat de jon gen niet eerlijk aan dat goed kwam, nam de moeder een en ander in ontvangst en ver stopte het in een bedstede. Na ontdekkng van de diefstallen kwam de brigadier de Glopper ten huize van de wed. op onderzoek en vond het gestolene in de bedstede. Deze goederen werden door den rechercheur in beslag genomen. De moeder bekende hetgeen haar was ten laste (gelegd en 'beweerde uit armoede te heben gehandeld. Door den president werd haar een verma ning gegeven, omdat zij haar zoon in heit Jtwaad had gesterkt. De off. vond het een ernstig feit, maar wilde het nog eens met deze vrouw probee ren. Z.Ed. vorderde 3 maanden gev. voor waardelijk, met 3 proefjaren en de bijzondere voorw. dat de veroordeelde zich, wat 'haar gedrag betrof, gedroeg naar de voorschrif ten van de Ver. tot zed. verbetering van ge vangenen. 'n Beetje al te vrijpostig. J. J. M., tracht zijn bestaan te vinden in het nasnuffelen van vuilnisvaten en asch- emmers, om te zien of er nog wat in zit dat de moeite van meenemen waard is. Op zich zelf genomen is er niets tegen deze brood winning aan te voeren, maar op 18 Augus tus ging onze vullisinspecteur leelijk bui ten zijn boekje, door zich 2 goede overhem den, die zich bjj vergissing tusschen een buiten de deur gezet vuilnisronimeltje be vonden, mee te nemen en zich toe te eigenen. Deze overhemden behoorden aan mej. de H. in de Janzenstraal Overhemden in combina tie niet 'n paar oude schoenen werden door M. bij een uitdrager voor 2.60 verkocht Deze vrijpostigheid werd echter gekwalifi ceerd als verduistering en heden vorderde het O. M. tegen den niet verschenen bekL 1 maand gev. Voortzetting van het kennisdrama te Anna Paulowna. Voor 14 dagen onthaalden wij onze ge- eerde lezers op een verslag van een interes sante vechtpartij, die er te Breezand in den nacht van 26 op 27 Juli had plaats gevonden, en waarbij D. BI. een dronken boertje Rens S. op z'n gezicht had getrommeld en hem in zijn oor had geknauwd. De broer van Dirk, Piet B., had zich verdienstelijk gemaakt door een verlofhouder B., 'n lap op z'n gezicht te geven, zoodat deze arme maai den dokter om een genezend zalfje had moeiten vragen. Deze zaak was toen door de rechtbank aan gehouden, omdat B. de verlofhouder, niet aanwezig was. Thans was deze onmisbare persoon, alsook zijn gezellig, dikke ega, be hoorlijk present. Ze hadden den vorigen keer niet kunnen komen, omdat er niemand was om op de kleintjes te passen, welke veront schuldiging, betel. Piet B. de zure opmer king ontlokte, dat ze wel iemand hadden kunnen vragen om op de kinder ente gassen toen ze 's avonds naar een partijtje móesten. Enfin, dat stond aan de beoordeeling van de rechtbank, zei de president, zoodat P. niet veel succes had met zijn insinuatie. Overi gens werd het verhoor van eenige nieuwe getuigen onverdroten voortgezet en vulde den ganschen triestigen November-middag Tot ten slotte de rechtbank het gebeurde voldoende had nageplozen en de officier aan het woord kwam om zijn onveranderde opinie over deze zaak kenbaar te maken, en tegen D. B. 8 maanden en tegen Pieter B. f 60 boete, subs. 25 dagen heeft te vorderen. Beklaagden bleven rotsvast ontkennen, en mr. De Groot, de verdediger van D. B., was van meening, dat het bijten ln het oor van Rens Sp., in 't minst niet bewezen was, en dat dus de 'geëlschte straf van zijn cliënt in elk geval te zwaar was. PL wilde toegeven dat D. B. had geslagen, maar voor dit feit was een geldboete wel voldoende. Wilde de rechtbank echter zijn cliënt zwaarder straf fen, dan stelde pleiter voor hem voorw. te veroordeelen en aan die veroodeeling de voorwaarde te verbinden, dat hij gedurende

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5