Pluche Mantel naar maat, Ulsters - Winterjassen en Regenjassen J. J. H. KOOPMAN, Costumes, Mantels. geheel nieuwe keuze BONTWERKEN. Onze voorraad HERMAN NYPELS. Dames-Kleedermaker. Bontwerker. 17. geheel met zijde gevoerd, f160.—. Voorradig mooie collectie Een lieve jongen. Aanvaring. ar. O. Waaide Redactie. zjjn proeftijd geen café zou mogen bezoeken. Zijn cliënt had hem zelf reeds het voor nemen te kennen gegeven, zich In het ver volg van café-bezoek te zullen onthouden. Met gesloten deuren ■werd nog behandeld een zaak tegen den min derjarigen G. 8., alhier. Uitspr. ai deze zaken bjl week. BINNENLAND. De begrafenis van dr. Karper. De begrafenis van Dr. Kuyper had ver scheidene duizenden personen van elders naar Den Haag doen overkomen. Velen dezer ver zamelden zich omstreeks 11 uur in de Gere formeerde Zuiderkerk aan de Reitzstraat, die spoedig geheel gevuld was Een tweetal spre kers voerde hier het woord. Tegen den tijd, dat de begrafenisstoet van het sterfhuis ging, begaven degenen, die zich in de Zuiderkerk vereenigd hadden, zich in een afzonderlijken stoet naar de begraafplaats, waar zij zich bij de belangstellenden, die daar op eigen gelegen heid heengegaan waren, aansloten, om geza menlijk de komst van den begrafenisstoet af te waohten. In de omgeving van het sterfhuis aan de Kanaalstraat was er lang voor het vertrek van den stoet een buitengewoon groote belang stelling. Zoo was het trouwens langs den ge- heelen weg dien de stoet nam. In het sterf huis waren, behalve de familieleden en eenige van de naaste vrienden van den overledene, aanwezig de vertegenwoordigers van de Ko ningin en van de Koningin-Moeder, de minis ters De Visser, Heemskerk en Idenburg en vele andere autoriteiten en een twintigtal studenten van de Vrije Universiteit. Voor het vertrek van den stoet hield ds. D. Ringnalda, predikant van de Ger. Kerk te 's Gravenhage, voor dezen kleinen kring een lijkdienst. Precies |1 uur werd de kist uit het huis in den lijkwagen gedragen. De twintig studenten van de Vrije Universiteit sloten zich te voet achter dezen wagen aan. Daarop volgden allereerst de twee hofrytuigen met (de ver tegenwoordigers van H.H. M.M. en een negental andere rijtuigen met de familieleden, de vrienden en de andere personen. Er waren geen bloemen op de kist en de geheele stoet had een hoogst eenvoudig karakter. Een schier onafzienbare menschenmassa stond in de Kanaalstraat geschaard. Velen volgden den stoet door de stad en overal stonden belangstellenden langs den weg. Op de Begraafplaats wachtte een groote menigte, waaronder ministers, oud-ministers, Kamerleden van onderscheidene richting en vele andere autoriteiten den rouwstoet op, waarin gelijk gemeld, ook vertegenwoordigers van Koningin en Koningin-Moeder. Studenten van de Vrije Universiteit droegen de lijkbaar grafwaarts. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Minister Heemskerk-namens de regeering, door oud Minister Colijn namens het Centraal- Comité van de Anti-Revolutionaire Partij, door prof. Woltjer als rector der Vrije Universiteit, door dr. K. Dijk namens den Kerkeraad der Geref. Gemeente, en door oud-minister Iden burg als huisvriend. De zoon van den ontslapen staatsman, pred. A. Kuyper Jr.. dankte voor de betoonde deel neming. Wegens het algemeen begrootingsdebat in de Tweede Kamer was minister-president Ruys de Beerenbrouok verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Nader meldt men ons nogs Onder enorme belangstelling is het stoffelijk overschot van den grooten staatsman ten grave geleid. Ook de natuur scheen te rouweneen lichte mist hulde de honderden, die zelfs van verre waren toegestroomd, in een grauw waas. Een gedrukte, plechtige stemming heersehte inde straten, waarlangs de stoet zijn weg zon nemen. Een groote menigte volgde van af het sterf huis aan de Kanaalstraat, langs Alexander- straat en Laan van Meerdervoort, naar de begraafplaats „Oud-Eik-en Duinen". Eenvoud was het kenmerk van deze plech tigheid. De lijkwagen, geflankeerd door boden van de Eerste Kamer, was geheel zonder bloemen en werd gevolgd door een deputatie studenten van de Vrije Universiteit uit A'dam, met rouwbanden in zwart, wit en groen. Gevolgd door duizenden werd de lijkbaar grafwaarts gedragen, alwaar verschillende sprekers de groote gaven van den ontslapene herdachten. Onder psalmgezang werd de kist in 't graf geplaatst; het was een ontroerend oogenblik. Ten slotte dankte de oudste zoon. Dr. Kuvper, diep ontroerd voor de betoonde belangstelling, waarna de plechtigheid met een gezang der aanwezigen werd besloten. Steun aan Zuiderzeevisachers. Uit Huizen schrijft men: Dank zij de actie van sommige Zuiderzee- gemeentenHuizen, Harderwijk, enz. heeft de Regeering de groote economische beteekenis van den financieelen steun voor ettelijke dui zenden Zuiderzeevaarders (bezitters van één vaartuig) ingezien. Die steun kan niet het ka rakter van uitbetaling van den Werkloosheids- dienst dragen daar alleen in loondienst zijn den in de termen daarvoor vallen. De byslag- verleèning zal allereerst in overleg met de gemeentebesturen geschieden en de beste wij ze van hnlp acht de Minister deze, dat de menschen zooveel mogelijk aan den arbeid blijven, maar dat een bijslag op het verdien de loon gegeven wordt b.v. tot een zeker maximum. Dan blijft het bedrijf ten minste op gang, dat nn vaak wegens expeditieonkos- ten en loonen vroegtijdig gestaakt moet wor den. Het ontwerp voor de steunregeling is tweelediga. werkverschaffing ook buiten de gemeente; b. bijslag op 't (verminderde)loon. De Regeering is bereid, een crediet bij de Staten-Generaal aan te vragen. De regeling is aldus gedacht Stel de schipper-visscher be somt gemiddeld f 35 per week, en zijn ver dienste is in een week f 10, f 15 of f 20, dan wprdt een bijslag van resp. f 25, f 20 en f 15 toegekend. Op deze wijze blijft de vloot intact wat ook economisch yoor volksvoeding en handel beteekenis heeft. Ingezonden mededeellng uitverkocht zijnde, ontvingen wij wederom een voor Inderdaad zeer goedkoope prijzen. KLEEDING-MAGAZIJN De geknakte vlsscbrerlj. Het „Hbl." schrijft: Meer dan treurig is op het oogenblik de toestand van het visscherijbedrijf. Een malaise als de tegenwoordige is on gekend en schrikwekkend. Ongekend ook in de ergste crisis-jaren; schrikwekkend, omdat dit echt-nationale bedrijf zeker te gronde moet gaan, wanneer het zóó voortgaat. Zoo heel lang behoeft het daarvoor mis schien niet eens te duren. Zes booten van de „Vereenigde Exploitatie Maatschappij" va ren al op Emden; de werkloosheid is vooral te IJmuiden groot; het gevaar dreigt, dat de reederij en vischhandel gedwongen zullen worden, hun standplaats naar het buitenland over te brengen, tot groote schade van ons land. En dat voor een haven, die eenmaal ook in oorlogstijdI de belangrijkste visch- haven was voor geheel Centraal-Europa, die een achterland van haast onbeperkten om vang van voedsel voorzag! De oorzaak van de ellende is in twee woor den samen te vatten: valuta en kolen. De valuta-stand maakt den uitvoer vrijwel on mogelijk, de dure kolen verhinderen, dat te gen een nóg lageren prijs wordt geleverd dan nu. De reeders en bemanning zouden al bij zonder blij zijn, wanneer het bedrijf zonder al *te groote verliezen voortgezet kon worden; maar daarvan zijn zij nog ver. In een ontwerp-arbeidsovereenkomst, op gesteld door de arbeidersorganisaties in Augustus 1919, vinden we dat een trawler per reis gemiddeld 7000 moet besommen, wil het bedrijf eenigszins rendabel zijn. De kolenprys was toen ƒ55 per ton. Op het oogenblik is hij f 71.60 (tegen ƒ8 a 9 voor den oorlog; een trawler heeft per dag zeker 5 a 6 ton kolen noodig). Het „Hbl." geeft dan eenige cijfers, waar uit blijkt, dat deze besommingen thans ver beneden dat minimum blijven, veelal zelfs met een verschil van 23000 gulden. IJmuiden is speciaal de haven voor den aanvoer van versche zeevisch; de haringvis- scherij wordt er ook beoefend, hoewel lang niet zoo overwegend als in Vlaardingen en de andere zuidelijke havens. Beide bedrijfs takken zijn zwaar getroffen, maar voor de haring-visscherij schijnt er tenminste nog eenige kans op herstel. Anders staat het met de vangst van versche zee-visch. Zooals gezegd; a!s er geen hulp komt, gaat die te gronde, althans voor ons land. De bijna vertienvoudigde kolenprijs is door den misschien verdubbelden vischprijs niet goed te maken. Patroons en arbeiders hebben steun gezocht bij de Regeering. Zij hebben om een lageren kolenprijs gevraagd, om voorloopig althans meer schepen in de vaart te kunnen brengen, en het bedrijf weer loonend te maken. Minister Van IJsselsteyn heeft hun geantwoord, dat het niet aanging, aan één noodlijdend bedrijf een prijsverlaging toe te staan er waren er zoovele, die dan om dezelfde gunst zouden vragen. Over een subsidie, zooals dat bijvoorbeeld aan nood lijdende trammaatschappijen verleend wordt, kon volgens den minister wel worden ge dacht. Intusschen is er nog niets aan eenige steunverleening gedaan. Wij voelen wel, dat het heel moeilijk is. Zou de kolenprijs voor de trawlers worden verlaagd, dan zou de visch goedkooper kun nen worden, en daardoor de uitvoer naar Duitschland worden hersteld. In zekeren zin, zegt men, zou dus een subsidie worden ge geven aanden Duitschen consument. Op zich zelf is dat juist, maar daartegenover staat toch de kans op instandhouding van het bedrijf. Kans. Wij ontkennen niet, dat, wanneer er een bij steunverleening grooter aantal sche pen in de vaart zou worden gebracht, dus de aanvoer ruimer zou worden, de prijs ook daardoor zou dalen. In hoeverre de prijzen dan nog loonend zouden zijn, zou op den duur moeten blijken. Radicaal zou deze oplossing zijn, wanneer er een overeenkomst met Duitschland zou worden getroffen tot leve ring tegen een bepaalden prijs, die ten min ste de exploitatie-kosten zou moeten ^dekken; dat zou voorloopig al een uitkomst zijn. Het schijnt, dat onze Regeering in deze laatste richting werkzaam geweest is, maar tot nu toe zonder resultaat. Het gaat om de vr£ag: zal het IJmuiden sche visscherijbedrijf blijven bestaanf Dit vraagstuk is er een, dat ons heele land aan gaat. Het is geen quaestie van plaatselijk be lang, ook niet van klasse-belang. Dat onze grootste visschershaven haar natuurlijke in ternationale positie niet verliest, raakt om zoo te zeggen ons allen. Het is mogelijk, dat de Regeering voldoende gronden heeft, om den gevraagden steun niet te verkenen. Maar dan moeten die gronden toch wel heel sterk zijn, om althans een voorloopige proef niet te wagen gezien ook het feit, dat in alle omringende landen het visschersbedrijf ge steund wordt met goedkoope kolen. Elke vorm van protectie heeft natuurlijk zijn groo te bezwaren, maar hier staat zeer veel op het spel. Hier is het niet alleen: weet wel wat gij doet, maar ook, wat gij laat. baron De Vos ven Steen-wijk. adjudant van den landvoogd, wegéns zijn verrichtingen tijdens de expeditie op Saembawa, twaalf Jaar geleden. Brand te Prlok. Den 9en October brak brand uit op heft Zuiderboord van Tandjong Priok. De brand ontstond in een blijkbaar met olie gevuld mooi, uitkomende bij het restaurant „Zee zicht", ad waar verscheidene beladen prauwen lagen. De brand had zich spoedig uitgebreid. „Zeezicht" is totaal afgebrand, evenals zes laadprauwen. De schade te Priok wordt getaxeerd op vier ton, behalve de prauwen. Het vuur strékte zich uit over de geheele breedte van het Zuiderboord en de eerste binnenhaven. De havendirecteur constateerde, dat de brand ontstaan is door een lek in de leiding van de Dordeohe Petroleumma a tschappijDe residu dreef brandend uit een riool op het waterop pervlak, daardoor werd snel een groot com plex aangetast. GEMENGD NIEUWS. Ingezonden mededeellng. OOST-IXDIE. Uitreiking M. W. O. Te Buitenzorg reikte den 9en dezer de landvoogd het ridderkruis M. W. O. 4e kl. uit aan den luitenant ter zee le klaae Russische kroonjuweelen die geen Juweelen waren. Het Haagsche Correspondentiebtireau ver telt: Sedert eenigen tjjd liepen te 's Gravenhage hardnekkige geruchten, dat eenige buitenlan ders voor een bedrag, dat in de millioenen guldens geschat werd, trachtten verschillende sieraden, hopfdzakelyk paarlen, aan den man te brengen, by voorkeur aan zeer kapitaal krachtige personen of firma's, welke sieraden heetten afkomstig te zijn van het voormalige Russische Tsaren-huis. De Haagsche recherche, die van die geruch ten al spoedig kennis kreeg, doch ze van den beginne af aan met eenig wantrouwen be schouwde, achtte het desniettemin haar plicht een verd9r onderzoek in te stellen. Het mocht haar gisteren eindelijk gelukken, na veel wederwaardigheden en herhaalde mislukkingen, waarbij °°k auto-tegenspoeden een rol speelden, in deze zaak klaarheid te brengen. Immers kwam haar gisteren ter oore, dat de bende een kooper die, ware de koop doorgegaan, een Slachtoffer van een listige kunstgreep zou zijn geworden gevonden had. De transactie zou gisteren worden afgeslo ten in een bekend café in het Bezuidenhout- kwartier, waar inderdaad, terwijl de noodige maatregelen door de recherche waren getrof fen om ongemerkt getuige te zijn van hetgeen eventueel zou voorvallen, tegen 11 uur een auto arriveerde met vijf Nederlanders en een vreemdeling. In het café wachtte reeds de kooper.Op één na waren de kooplieden" ook reeds het café binnengetreden Één hun ner was in de auto gebleven. Deze, en kort daarop ook zijn metgezellen, schenen echter het zaakje niet te vertrouwen. Of-zij lont hadden geroken dan wel dat zij naar een- minder druk bezochte inrichting wilden gaan, hoe dan ook, zij achtten het noodig plotseling ds plek van transactie te verplaatsen naar een ander café in het hetzelfde stadsgedeelte. Dit was begrijpelijker wijze weinig naar den zin van den inspecteur P. Kramer, die met zijn rechercheurs in spanning zat te wachten. Hy requireerde een auto en kon daardoor de achtervolging voortzetten. De auto met de bende hield stil voor een verder afgelegen kleiner koffiehuis. De recher che-auto sloeg, om niet opgemerkt te worden, een zijstraat in om echter langs een omweg weer te naderen en op een hoek stil te hou den, dicht in de nabijheid van het bewuste café. Uit dezen schuilhoek werd waargenomen dat de personen, waarvan weer eenigen, waar schijnlijk ook de kooper, het café reeds waren binnengetreden, al weder aanstalten tot ver trekken maakten, blijkbaar omdat zij ook hier de zaak niet richtig achtten. Dus maar weer ongemerkt achter de lichtgrijze auto aange reden en de gerequireerde politieauto die echter niet al te vlug liep en zeker niet langer op gewassen zou zijn tegen de vlugge auto der bende ais niet de 'achtervolgde auto een op onthoud had gekregen door gebrek aan benzine. Toen achtte de recherche het oogenblik ge komen om in te grijpen. De inzittenden wer den gearresteerd, terwijl de gegadigde naar de juweelen wgrd uïtgenoodigd de politie te vergezellen als getuige. Deels ln hun eigen auto, deels in die der politie werden de arre stanten overgebracht naar het bureau der Centrale recherche aan het Alexanderveld. Daar werden de zakken der heeren geledigd, He z.g. juweelen bleken te bestaan in 85 parel snoeren en eenige pakjes losse paarlen, doch het gezicht van de paarlen deed bij de politie al heel spoedig het vermoeden rijzeq dat men hier allerminst met echte kroonjuweelen te doen had. De politie riep de medewerking in van een der deskundigen, den heer Citroen, lid der Juweliersfirma Goudsmit op de Plaats, die al dadelijk constateerde dat zich onder de 85 snoeren slechts één echt bevond. De andere waren allen nagemaakt en waardeloos. Het echte heeft klaarblijkelijk moeten dienen als lokaas. Ook alle losse paarlen bleken valsch te zijn. De gearresteerden beweeren dat zij geen be driegelijke handelingen op het oog hadden en dat zy de snoeren slechts voor elk aanneme lijk bod van de hand hadden willen doen. De Hoofdcommissaris heeft de paarlensnoe enz. voorloopig in beslag genomen. Dat de recherche een goede vangst gedaan heeft blijkt wel hieruit dat juist van de Am- sterdamsche politie een verzoek was ingeko men tot aanhouding van een zekeren persoon en datdeze persoen behporde tot de ge arresteerden. Hjj is nog in den middag op transport gesteld naar Amsterdam. Moedige Nederlandera. ->>'•9*. i«. Omtrent de stranding van het stoomschip „Arakan", reederij de Stoomvaart-Maat schappij „Rotterdamsche Lloyd", op 29 Aug. van dit jaar, bij Point Reyes op de kust van OaLiformë, zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden: Toen op 81 Augustus de golven over de „Arakan" braken, het schip in een positie was, dat het slechts door een wonder gered kon worden, en de geheele bemanning in ernstig levensgevaar verkeerde, zond de ge zagvoerder, kapitein Van Ronkel, den con sul-generaal der Nederlanden te San Fran- cisoo een draadlooe 'bericht, waarin voor kwam deze zinsnede: „Oongrulations with the Queens Birthdiay" (gelukwensoben met den verjaardag der Koningin). Het gedrag van den gezagvoerder, officie ren en bemanning was moedig en volhardend en heeft niets te wenschen overgelaten. Een Jong Nederlander, de heer J. H. van Hoboken, kanselier aan het consulaat-gene raal te San Francisoo, begaf zich aan boord van het schip, toen het gestrand in de brail- ding lag en 'bleef daar, tot het schip veilig in de haven was gebracht. Aan dit verblijf was voortdurend levens gevaar verbonden. Een opkomende storm, welke reeds aan deze kust te verwachten was, zou. spoedig het geheele schip verbrij zeld hebben. De heer Van Hoboken verbleef aan boord van Dinsdagnamiddag tot Woens dagavond 10 uur totdat het schip gèdokt had. De kapitein verklaarde den consul-generaal, dat de heer Van Hoboken hem de grootste troost en hulp geweest was. Onnutte uitgaven. Van betrouwbare zyde vernemen wij, «chryft „Patrimonium'', dat onlangs by gelegenheid van de Tilburgsche kermis een totaal van circa vier honderd duizend gulden van de spaarbank was afgelost. Vier toni Tilburg is een stad van een goede 50.000 in woners, met een zeer breede arbeidersbevolking. Nn zal dat kolossale bedrag natuurlijk niet geheel en al zijn besteed op economisch-onnatte wijze. In zulke plaatsen koopt men bij gele genheid van de kennis wel eens wat nieuws, dat men toch behoeft, en juist nu aanschaft. Zooals men elders hetzelfde doet bij andere gelegenheden. Maar men kan er op aan, dat verreweg het grootste deel van de opgenomen spaargelden en van de loonën der laatste weken zijn ver brast. Vooral de jonge menschen veroorloven zich dan allerlei dwaze uitgaven. Wij achten het onbegrijpelijk, dat de plaat selijke Overheden, zelfs in dezen tijd, het kermiszwijn" nog niet slachten. De betrekkelijk hooge loonen van jeugdige personen leiden heel dikwijls tot allerlei dwaasheden. Zoo stond dezer dagen een jong- mensoh, zoon van arme ouders, vol branie, al sigaretten-rookend achter op een tram. Hy gaf den conducteur geen 2$ cent, maar fl.— fooi. Zeker was de gulden in zyn handen econo- misch-nnttiger dan in die van het jongemensch. Hy vond het dan ook juister, om den jguldem niet te weigeren. Maar hy heeft het geld na zjjn diensttijd aan den vader van den jongen, dien hy kende, ter hand gesteld. Een eere-sa- luutl Zou er niet in overleg met de arbeidersor ganisaties, een regeling inzake verplicht spa ren door jeugdige personen zyn te treffen Spoorwegongeluk. Donderdagavond om 8.27 uur, toen de trein uit Nijmegen in Den Bosch arriveerde, liep deze voor het overdekte staitionsempla- oement op een stilstaande machine. De schok was zeer hevig. De machinist, die op de stilstaande machine stond, wist zich door een sprong nog tijdig te redden. De machinist van den Nijmeegschen trein werd zwaar gewond uit de zeer gehavende machine gehaald. Zijn toestand was zoo ern stig, dat voor men hem naar het ziekenhuis kon vervoeren eerst de laatste H.H. Sacra menten werden toegediend. Een tweetal personenwagens werd ver brijzeld. Gelukkig waren deze niet overvol en de inzittende passagiers kwamen er met niet ernstige kneuzingen af. Zij werden aan het been gewond. Het waren de heeren Sohtlte en Müikoster uit Den Bosoh en een dame. .Vermoed wordt, dat de zware mist, welke over de spoorbaan hing, oorzaak is van het ongeval. De recherche te Breda heeft Donderdag aangehouden den 16-jarigen 'J. A. L., wo nende te Spekholzerheide, die door zijn bui tensporige uitgaven de aandacht op zich ge vestigd had. Bij zijn aanhouding werd op hem bevonden ca. f8000 en een met zes scherpe patronen geladen revolver. Hij er kende, de ouderlijke woning te zijn ont vlucht met medeneming van ongeveer ƒ6000, die hij ten nadeele van zijn ouders gestolen had. Hij was voornemens, naar Amerika te vertrekken. De jongen is door de politie naar de ouder lijke woning teruggebracht. Donderdagmiddag is op de Schelde, tus- schen Calloo en Austruweel, de Nederland- sche sleepboot Elise in aanvaring gekomen met het stoomschip Kroonland, van de Red Star Lino, dat juist met bestemming naar Amerika van Antwerpen vertrokken was. De kapitein, de machinist-en de stoker van de sleepboot werden door den schok in 't water geslingerd. De kapitein is spoedig gered; de machinist is verdronken, evenals de stoker, wiens lijk niet gevonden is. INGEZONDEN. Waarde Redactie. Hert zij imij vergund den heer M. te ant woorden op de bemerkingen, die 'hij meende, te moeten maken over de beschouwing om trent woningvraagstuk en -voorziening, door mij gegeven in Uw blad van 1.1. Zaterdag 6 Nov. Het spijt mij te moeten ocmstateeren, dNi M, tot diegenen behoort, die, als zij zwart ep wit hebben aangeduid, hier niet van af zijn te brengen, of te overtuigen. En tegen beter weten in.de hoofdzaak door bijzaken trach ten weg te cijferen. Door nn# is, hetgeen M. ten beste gaf om trent het woningvraagstuk, op den voet ge- volgd. En heb ik M. trachten aan te toonen, dat wat hij voorstelde en becijferde, niet mo gelijk en onjuist was. Door mij ie niet de 8.D.A.P. bestreden bij elke gelegenheid en ongelegenheid. Ik stelde enkel, waar M. de S.D.A.P. naar voren bracht, het verzuim vast. Door mjj is niet beweerd, dat de Hel- dersche bevolking den timmerbazen dank baar moest wezen voor de hier in doorsnede lichtgebouwde huizen. Ik heb M. aangetoond door een historisch overzicht, wat hier de oorzaken waren, die er toe geleid hebben. Door mij is aangetoond, dat de kosten voor nieuwbouw voor verschillende plaatsen niet met elkander kunnen vergeleken wrden. Door mij is aangetoond, dat wat M. als het middel beschouwde, om door een extra -belas ting op de bestaande woningen de tekorten op nieuwbouw te,dekken, niet uitvoerbaar was (tenminste niert voor Helder). En waar M. vraagt of ik niert weert, dat reeds een jaar geleden de 'heeren Schappers, v. d. Wal, Hiemstra en Nieboer, allen voor aanstaanden in de S.DJLP., in „Het Volk" zijn denkbeeld uitvoerig bespraken, ant woord ik M., dat die heeren voor mij onbe kende grootheden zijn, en evenals M. dit vraagstuk niet voldoende, of te eenzijdig overwogen en bekeken hebben. En waar M. Minister Aalberse naar voren brengt en mij aanraadt, de as. Tweede Ka mer-debatten ernstig te lezen bij de huur wetten-bespreking, antwoord ik M. dit: Mi nister Aalberse is een eminent minister en een stoere werker. Maar nu geef ik M. weder- keerig ernstig in overweging, met aandacht en zonder vooroordeel de Tweede Kamer debatten, die deze, week gevoerd zijn over de huurwetten, te lezen, en ook wat daar door Minister Aalberse e. a. is gezegd geworden, mogelijk dat M. nu tot een ander inzicht komt. v. O. En nu, geachte Redactie, aan hert adres van den heer J. J. S. in verband met het voor gaande het navolgende. De heer S. zegt zelf reeds terecht, dait het met direct op zijn weg ligt zich te mengen in de discussie des heeren M. en v. O. Maar ik vergeef heim dit Hij schrijft gaarne, en als het hem te machtig wordt, gaat de natuur boven de leer. De heer S. is waarschijnlijk hoos op mij, dat ik hem als bouwer niet heb genoemd in mijn overzicht, met Bas e. a. Hij heeft gelijk, ik heb S. vergeten, en ik wil dan bij deze mijn fout herstellen. Ook de heer S. heeft, nadat 'hij uit Z.-Afrika terugkeerde, evenals Bas e. a. hier aan den Helder heel wat van dat soort licht geconstrueerde woningen ge bouwd en waarschijnlijk ook wel om de door mij reeds genoemde oorzaken en redenen. Wat S. verder schrijft over het afsluiten van een te hooge hypotheek, dit is door imij niert genoemd en ook niert verdedigd. Ook Ik vind dit uit den booze; dit kan alleen de so- Hede geldnemer schade en bezwaarlijk ma ken. En heeft met het overzicht door mij ge geven niets te maken, daar dit enkel doet zien hoe door verkoerdq taxateurs de waarde van hert goed te hoog werd geschat, en de hypotheekhouders werdeir misleid. Wat S. verder schrijft over woningbouw in eigen beheer of door aannemers. Ja, wat moet men daar nu uit bestuiten? S. geeft heel wat cijfers en berekeningen ten beste, om aan het slot van zijn betoog zelf te zeg gen, dat de geheele berekening foutief is Als S. nu zonder meer het bestuur der Wt-ningbouwvereeniging den raad had gege ven, nu zij door inschrijving-voor den bouw der 62 woningen weer een laagste inschrijver had, te trachten het nu zoo spoedig dit maar eenigszins mogelijk is,- te gunnen, om nu niet, evenals met die andere woningen aan Brak- keveldweg en Javastraat is geschied, de kans te beloopen, door uitvoering in eigen beheer die woningen per stuk 1000 of meer duur der te maken dan noodig is, dan zou het schrijven van S. misschien nog eenig nut ge had hebben; nu heeft evenwei zijn geheel betoog geen zin. Want waar S. verder zegt. dat met de 68 woningen van „Alg. Belangonwetend ge socialiseerd is, geloof ik voor mij, dat hij ook hier het zelf niet weet. Ja heer S., dat sociali- satie-vraagstuk lijkt mij nog grootqr pro bleem dan het woningvraagstuk. Dmr wordt veel over geschreven, gesproken en mede geschermd, en als men dan eindelijk vraagt wat 'het is, en hoe het met sucoes moet wor den uitgevoerd, dan weet men het niet, en stuit het in de praktijk op zooveel bezwaren, dat zelfs de partij, die er een rapport ave® uitbracht, er geen raad mede weet. Als men dan ook de resultaten ziert, die er b.v. in Rusland, Oostenrijk, Duitschland en italië mede bereikt worden, is dit niet zee® bemoedigend en is er vrijwel nog niet anders dan armoede en ellende uit voortgekomen. Mag ik, waar de heer Mioheis hert noodig acht de cijfers van den heer Schoeffelenber- ger in zake woningbouw aan te vullen, ook den heer Michels doen opmerken, dat hij zich aan draelfde fout schuldig maakt? Waar hij zegt, dat de 68 woningen van Alg. Belang in totaal gekost hebben 6777 per stuk, is dit niet Juist. De totaalsom der 68- waningen was volgens de laatst toegestane aanvraag aan den Raad der gemeente 437.717.42 of per stuk 6437, als het hier ten minste bij blijft en wij als verrassing en besluiUnog niet eens een verhoogde aan vraag krijgen. Wat de heer Mioheis als slot meent te moeten zeggen, dat verschillende materia- lenprijzen beduidend lager zijn geworden, ook deze illusie moet - ik hem ontnemen. Wel zijn b.v. het artikel draadnagels en klein ijzerwerk, Bimcemenrtplaat vermin derd in prijs. Maar de materialen waar het voornamelijk bij den bouw op aankomt, zijn niet verminderd, b.v. goed hout, en is do waalsteen en de dakpannen, tengevolge van watersnood en uitvoer met nog pl.m. 26 pet. op de reeds abnormale hooge prijzen van verleden jaar gestegen. Dankend voor de ruimte R. N. VAN OS. Helder, 12 Nov. 1920,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 6