MIMISCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1920. Bij Geyer, in het district Chemnitz is een bediende van het filiaal der Chemnitzer Bank door twee gemaskerde bandieten aan gevallen, gekneveld en van 80.000 mark be roofd. Daarop droegen de roovers den jon gen man naar een naburig kanaal om hem daarin te gooien. Toen ze op dien tocht door voorby'gangers werden opgemerkt verwond den ze hun slachtoffer zwaar door een revol verschot. HAAGSCHE BRIEVEN. Woningbouw en Eigen Beheer. Gemeente-bedrijven. 's-Gravenhage, 12 Nov. Het woningnood-vraagstuk is in vorige nummers van dit blad weer eens ter sprake gekomen; vóór- en tegenstanders zijn aan het woord geweest, dochhebben niets nieuws verteld. Wat zeer begrijpelijk is, want de meest bekwame deskundigen hebben nog geen afdoende oplossing kunnen vinden. Toch zou het verkeerd zijn in kalme berusting en diep stilzwijgen af te wachten, tot het „Eureka" zich doet hooren. Juist door ampele bespreking in vak-kringen en in de pers kun nen de eventueele vorderingen worden over zien en beoordeeld. De woningnood is nationaal en internatio naal en een gevolg van de algemeene schaarschte van kapitaal in economischen, doch ook in eigenlijken zin. De oorlog heeft de productie geleid en hoofdzakelijk bepaald tot goederen, die niet kunnen dienen tot nieu we kapitaalvorming. Deze is dus hoe langer hoe meer achterop gekomen, met de bekende treurige gevolgen. Eén hiervan is, dat de staatsschulden enorm zijn toegenomen, wat weer hooge be lastingen tengevolge heeft gehad. Een ander gevolg is geweest, dat de kapitaal-rente bij gering aanbod en groote vraag steeds hooger werd. Zoo ontstond de bekende waarde-ver- mindering van het geld, tevens oorzaak vaft de onafwendbare loonsverhocgingen. Voegt men daarbij nog het tekort aan materialen en grondstoffen, dan zijn de voornaamste fac toren, welke het vak woningvraagstuk be- heerschen vermeld. Het is dus volkomen duidelijk, dat het pro bleem niet kan worden opgelost door lap middelen, noch door het in staat van beschul diging stellen van bepaalde groepen. Dat ver hoogt slechts de verwarring. Men heeft de aannemers o.a. beschuldigd, dat zij den bouw hebben vertraagd door te weinig of niet pro ductief te bouwen. Afgezien van de vraag of zij in het bouwproces al dan niet overbodig zijn, kan men met recht beweren, dat deze beschuldigingen kant noch wal raken! Immers de aannemer is slechts een werk tuig, iemand, die.meestal in opdracht werkt. Zijn activiteit is dus van die opdrachten af hankelijk. Waarom is dus minder gebouwd dan noodig was? Omdat die opdrachten, óf door bovengenoemde factoren niet konden worden uitgevoerd óf omdat men minder op drachten gaf, tengevolge van het niet-loonend zijn van den verhuur en verkoop van wonin gen. Het geld werd daar belegd, waar het de meeste rente opleverde! Omdat er echter gebouwd worden moest en het z.g. particulier initiatief, geen voor deel daarin vindend, niet meewerkte, waren de adspirant-huurders gedwongen zich te vereenigen om aldus voor gezamenlijke reke ning te bouwen. Ook de overheid had hier een plicht te vervullen en steunde waar noodig. Dat er dus gebouwd wordt in eigen beheer is niet uit concurrentie-zucht, doch alleen uit noodzaak, een noodzaak, die zal blijven voort bestaan totdat het geheele tekort (voor ons land ongeveer 400.000 woningen) is inge haald. Eerst dan worden verhuur en verkoop weer loonend en zullen de prijzen naar om standigheden normaal zijn. Het „Eigen Beheer" is dus, zoo men wil, een „noodzakelijk kwaad", doch zal niettemin zoo goed mogelijk moeten worden georgani seerd. Daar ontbreekt echter nogal wat aan, hoewel hier ter stede inderdaad soms goede resultaten zijn bereikt. Een intensief arbeidssysteem is noodzake lijk en daar in 't algemeen een beroep op ge meenschapszin, dus moreelen drang, geen uitwerking hebben, zal de goede wil moeten worden gekoelt. Zeer toe te juichen is dan ook het premie stelsel, dat de Regeering wil invoeren en dat ook voor de bouwvereenigingen zal gelden. Overigens geldt slechts als redmiddel, het wordt vervelend het te herhalen: Arbeid en Spaarzaamheid. Spaarzaamheid! Tegenwoordig een weinig gekend woord in Gemeentelijke huishoudens, die toch al „krap zitten". We willen niet meedoen met hen, die ook hier sterk overdrijven en de gemeenten de huid vol schelden. De oorzaken liggen veel dieper dan men meent. De fout in het ge meentelijk beheer heet niet „verkwisting", io.h ,,niet bekrimpen". Men wil den zelfden koers blijven volgen als vroeger, ondanks het feit, dat de maatschappelijke bakens verzet zijn. De gemeenten doen niet of te weinig mee 'an de noodzakelijke algemeene bezuiniging, ho wel zij in verhouding niet meer onnoodig uii geven dan vroeger. Dergelijke opmerkingen werden dan ook gemaakt bij de behandeling van de Gemeente- b<.-grooting. Zoo hebben de Gasfabrieken, de Duinwaterleiding en het G.E.B. elk hun me- teropnemers en geldophalers; 3 menschen doen hier dus dat, wat met goeden wil en eenige administratieve veranderingen door één gedaan zou kunnen worden. Het zelfde geldt voor het ontsteken der straatlantaarns, dat toch ook wel automatisch zouden kunnen geschieden. In de Gemeente-ziekenhuizen is op het oogenblik'meer verplegend personeel dan ver pleegden. We hebben al vele „veegwagens" bij de Gemeente-reiniging, doch nog steeds 'ekken geheele ploegen straatvegers door de raten. Zoo wordt op pas aangelegde wegen zoo lang met zware vrachtwagens gereden, totdat de steenen er aan alle kanten boven uitsteken en opnieuw bestraten noodzakelijk wordt. Dit herbaalt zich zelfs meermalen. Waarom wor den er op die toch nog weinig in gebruik zijnde wegen, niet tijdelijk planken gelegd? Dit zijn- allemaal dingen, die bij een meer economisch beheer vermeden kunnen worden en groote besparing kunnen geven. We hebben hier ter stede zelfs een Bezui nigingscommissie, doch helaas moeten de eerste resultaten nog komen. Meestentijds zijn de commissies zelf even bureaucratisch als de lichamen, die ze instelten, terwijl bo vendien het publiek op grond van eigen erva ring liefst zoover mogelijk van al die dingen blijft. Daardoor komt van „wenschen kenbaar maken" niet veel en blijft de bezuiniging uit. Een klachten-boek voor het Haagsche publiek zou anders ongetwijfeld van bedenkelijken omvang blijken te zijn. Want ontevreden zijn is tegenwoordig móde. LEO. BUITENLAND. ITALIË EN ZUID-SLAVIË. Met geven en nemen over en weer zijn Italianen en Zuid-Slaven het eens geworden. Er mogen Italiaansche bladen zyn, - die be treuren dat hun land vrijwel van Dalmatie in zyn geheel heeft afgezien, zy kunnen niet wegredeneeren, dat deze afstand op het pro gram van de regeling stond, dat de Italiaan sche regeering zelve had voorgesteld en dat ook de eigenlyke grondslag van de verzoening is geworden. Voor Zuid-Slavië zat er niet veel anders op dan ook eenige van zyn vroegere aspiraties op te geven, omdat Frank- ryk en Engeland aan het verdrag van Londen tegenover Italië gebonden waren, dat bjj zyn uitvoering veel nadeeliger voor de Zuid-Slaven zou geweest zijn. Deze overweging zal hen over de teleurstelling heen helpen, dat Fiume, "direct aan Italië grenzende, onafhankelijk wordt. Susan, een voorstad van Fiume met een haven, zal aan den Zuidslavischen staat blyven en wordt dus voor hem«de economische uitgang naar de Adriatische Zee. In strategisch opzicht heeft Italië alles verkregen, wat het verlangde. Het is natuurlijk geen toeval, dat de Ita- liaanschZuidslavische kwestie geregeld is dadelyk nadat het lot van president Wilson's party bezegeld was. Hjj heeft als politieke factor in Europa afgedaan en om de regeling, die hij ten aanzien van Fiume geëischt had, bekommert niemand zich meer. Het blykt ook, dat men de onderneming van d'Annunzio te vroeg als een dwaas avontuur bestempeld had. Doel en uitslag van die onderneming zyn voor hem verzekerd, nu de nieuwe overeen komst de uitgemaakte zaak aanvaardt en Fiume, zoo al niet tot Italiaansch gebied, dan toch onafhankelijk verklaard heeft. Italië kan nu ook geen bezwaar meer maken, dat Roemenië zyn onderhandelingen met Zuid- Slavië over aansluiting bij de Kleine Entente hervat. De verzoening tusschen Rome en Bel grado maakt het zelfs mogelyk, dat Italië tegenover de nieuwe combinatie in vriend schappelijke verstandhouding komt te staan. De Corriere della Sera zegt: Te Santa Margherita moest beslist worden of Oostenryk- Hongarye al of niet herryzen zou. Er is be slist, dat Oostenrijk niet zal herryzen. Dat is de beteekenis van de overeenkomst tusschen Italië en Zuid-Slavië. Dit eerste resultaat biedt de mogelijkheid van overeenstemming op alle punten. De Popoio d'Italia zegt: De kuiperyen van de Habsburgers zyn gevaarlijk gebleven, vooral voor Zuid-Slavië. Dit land kan op den steun van Italië rekenen om die gevaren af te weren. ENGELAND EN FRANKRIJK. Parijs, 12 Nov. Do Action' Francaise schrijft: Na langdurige besprekingen, sedert begin October tot Donderdag gevoerd, is er overeengekomen, dat de schadevergoedin gen in vier bijeenkomsten vastgelegd zul- Ten wrden, waarvan de tweede niet later dan 16 Februari zal plaats hebben. De Fransche regeering heeft haar zin gekregen ten op zichte van wat men de „procedure" noemt; men kan even goed zeggen ten opzichte van den dop van de noot; maar in werkelijkheid loopt het geschil over de not en niet over de kleur, noch over den vorm van de ooot. RUSLAND EN POLEN. Naar luid van een bericht in e en te War schau verschijnend blad, houdt Trotzki zich. wederom bezig met het aanvuren van de roode trepen. Hij kondigt aan dat op het Westelijk front einde November een nieuw offensief tegen de Polen zal plaats vinden. Echter zal de ineming van Warschau tot einddoel van dit offensief zijn, maar wel de opmarsch van de roode troepen naar de grens van West-Pruisen. De Bolsjewiki hopen, dat wanneer dat doel bereikt zal zijn, in Duitschland een bolsjewistische revolutie zal uitbreken. WRANGEL. Oonstantinopel, 11 Nov. Er wordt hevig gevochten op het front van de Krim. De bolsjewiki vallen verwoed aan. Onder' den druk van de overmachtige bolsjewistische strijdkrachten voor Perekop zijn de troepen van Wrangel uit hun voor» posten op de hoofdstellingen teruggetrok ken. DUITSCHLAND. Roovers. In de provincie Hannover gaat het met de openbare onveiligheid van kwaad tot erger. De laatste drie dagen hebben roovers twee postkantoren aangevallen en de ambtenaren met het pistool op de borst gedwongen het kasgeld af te geven. Een rooverbende van twaalf man rijdt ka auto's van plaats tot plaats om de platirm- punten van de bliksemafleiders op de land goederen, kerktorens, stations en andere gebouwen in Hanover en Brunswijk te stelen. ENGELAND. De Home-riile wet. De Home-rule-wet, die Lloyd George's re geering al seen vredesboodschap voor Ier land bestempeld heeft, is gisteren op Wapen stilstandsdag door het Engelsche Lagerhuis voorgoed aangenomen. De nieuew wet brengt echter zelfs geen wapenstilstand. Het eenige gedeelte van Ier land, dat er genoegen mee neemt, is Ulster, met welks wenschen, ook nog bjj het aan brengen van eenige wijzigingen, ten volle rekening gehouden is. De nationalistische af gevaardigde O'Connor heeft Woensdagavond het oordeel van het overige Ierland uitge sproken, toen hij zeide: „Deze wet is geen vredes-, maar een oorlogsboodschap". Een aanval op de „Workers Dreadnought". Donderdagmorgen, even na de groote stilte van elf uur, is een verontwaardigde menigte de bureaux van de „Workers Dreadnought" in Fleetstreet, het communistische orgaan van miss Sylvia Pankhurst, binnengedrongen en heeft daar twee meisjes „onder handen geno men", omdat zy tydens de twee minuten stilte hadden gezongen en gedanst en met blikken lawaai hadden gemaakt. Een werkman, die den „inval" leidde, waarby papieren door elkaar werden gegooid, had de vrouwen onder de menigte uitgenoodigd om met de beide aan wezige meisjes af te rekenen Aan welke uit- noodiging gaarne werd voldaan. De menigte had buiten gewacht tot de plechtige twee minuten om waren en was toen naar binnen gedrongen. De politie maakte een einde aan het geval. IERLAND. De hevigheid van de Iersche guerdlla is in de afgeïoopen week opmerkelijk geweest. Er zijn 85 agenten gedood of gewond. In de vo rige week bedroeg dit aantal tien. Te Castle Island bij Tralee is weer een agent gevaarlijk gewond. Te Tralee zelf is een boer doodgeschoten. Te Drumsa, in Ledtrim, is de Sinn Fein-hal in de asch gelegd, naar men zegt door mili tairen en politie. SPANJE. Stakingen en ongeregeldheden. Men meldt uit Madrid: Te Zamora is de algemeene staking afgekondigd uit verzet tegen de duurte. Te Corunha heeft een bom, die ontploft is op den drempel van een bak kerswinkel, groote schade aangericht.- Te Sevilla is schade aangericht door het ontplof fen van twee bommen, die neergelegd waren in een kozijn van de patroonsvereeniging in het havenbedrijf. VEREENIGDE STATEN. Prijsdaling. Naar Reuter uit' New York verneemt, wor den talryke prijsverlagingen aangekondigd. De volksrestaurants verlaagden hun prijzen met 28 pOt. Ook is er een aanzienlijke reduc tie gebracht in de prijzen van textiele goe deren en mannenkleeding. Ruwe suiker daalde tot een goedkoopte- record (6l/« Amer. cent het pond). Na 4 jaar hooger geprijsd te zijn geweest, wordt meel te Mimneapolis weer verkocht tegen 10 per barreL Olie voor schepen. Reuter meldt uit New-Yorlk: De bekende stóheepvaartmagnaat Pirrie is van oordeel, dat de wereldpositie van olie als brandstof zoo ernstig is, dat Amerika ge dwongen zou kunnen zijn, beperkingen op te leggen voor het verbruik van olie als stook- materiaal voor sshepen, indien er andere brandstoffen beschikbaar zijn. Naar Reuter uit Rome meldt, is een trein ontspoord op de lyn Rome-Foggia. Er zyn acht dooden en veertig gewonden. De Mount Everest. Er wordt, naar een draadloos N. T. A.- bericht uit Horsea meldt, geijverd voor een nieuwe Engelsche expeditie om voor de eerste maal in de geschedenis den Mount Everest te beklimmen, die tusschen vele an dere bergtoppen in den Himalaja, 29002 Eng. voet boven den zeespiegel ligt. Van de vele expedities uitgezonden om den top te bereiken, is geen enkele hooger gekomen dan 24.000 Eng. voet TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De Kamer maakte een aanvang met de algemeene beschouwingen over de staats- begrooting voor 1921. De kwestie of de Landbouwbegroting (hoofdstuk X) in avondvergadering behandeld zal worden, lokte van de zijde van den Plattelander B r a a t heftige oppositie uit. Deze heer noemde terloops de achturenwet „een gat in 't kleed, dat de regeering moet sieren". Deze heer was de eenige der 56 aanwezige leden, die tegen de behandeling in avond vergadering stemde. Over de algemeene be schouwingen valt overigens voor ons niet veel te vermelden. De heer Treub wees op den eisch van productievermeerdering, vooral voor ons land klemmend. Bij ons is de invoer gedaald tot V» van die van vóór den oorlog en de uitvoer zelfs tot ter wijl in Zwitserland de uitvoer reeds meer is dan de invoer. De marginale bedrijven dreigen te gronde te gaan en de Regeering heeft, èn door een fout als het kunstmatig in het land hou den van de zuivelproducten, èn door een te straffe toepasing van de Achturenwet die, vooral in den nachtarbeid, de industrie dwingt tot minder productie en meer kapi taalsuitgaven, èn in- de woningpolitiek waaruit de particuliere bouw regel.en de staatshulp uitzondering behoorde te zijn, geen juist beleid getoond. Des avonds weder de huuropzeggings- wet. Stemmingen konden niet plaats vinden wegens de onvoltalligheid der Kamer. By het wetsontwerp tot aanvalling van de woningnootwet licht de heer A b r. Staal man een amendement toe, dat bedoelt al te groote willekeur wat betreft het onthouden van toestemming om een woning te betrekken of onttrokken te houden aan haar bestemming tegen te gaay. De Minister acht dit amen dement overbodig, maar gaat daarentegen mede met het amendement-Kuiper inzake beroep op de beslissing van B. en W. by den Minister. Ook met 'een tweede amendement- Kuiper om den roofbouw tegen te gaan, kan zich de Min. vereenigen, laat evenwel de beslissing aan de Kamer. Vrydags worden de -algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting voortgezet met een rede van mejuffrouw Groeneweg, die de regeering verwyt niets te doen voor belangen, die vrouwen aan het hart gaan. Zy critiseert de voornemens betreffende een weeldebelasting, zooals die bekend zyn ge worden. Er moet, betoogt zy, een einde komen aan het masculinistisch karakter van het huidige regeeringsbeleid. Spreekster vraagt, 0? spoedig voorstellen zyn te wachten omtrent moederschapszorg en herziening van de bur- gerlyke wetgeving ten aanzien van de vrouw. Aangezien geen sprekers meer zyn inge schreven, en het woord dus aan de Regeering zoc zyn, vraagt de heer Troelstra verda ging, aangezien het grootste deel der rechter- zyde ontbreekt, het is de dag van de begrar fenis van Dr. Kuyper en ook sprekers van die zyde aan dit debat zullen willen deel nemen. By stemming blykt de onvolledigheid der Kamer,- zoodat de verdere discussies ver daagd worden tot Dinsdagmiddag. GEMENGD NIEUWS. Fabrikanten van „Antiek". De hooge prijzen besteed voor antieke stukken, van een bekend meesterteeken voor zien, verleidden zoo vertelt S. Kalff in het laatste nummer van „Nederlandsch Fabri kaat" de beunhazen in 't vak tot een imi tatie, die niet altijd bijtijds ontdekt werd. Er waren (er zijn nog) hioderne fabrikan ten van oudheden, welke zich bijv. toelegden op de vervaardiging van oud zilveren kinder speelgoed, als waarmee men in 1612 den sul- ian van Turkije verblijdde, van apostellepels, gedreven zilveren doozen, borden, schalen, bekers, koffie- en theeserviezen enz. Die voor werpen waren vaak kunstig vervaardigd en voorzien, behalve van een vervalscht merk, van een waas van authenticiteit, dat ook de kenners in de war bracht. Mr. De Roever maakte in dit opzicht gewag van den fabri kant van een zilveren beker, welke gezegd werd afkomstig te zijn van den Leidschen burgemeester van der Werff, hem vereerd wegens zijn heldhaftig gedrag gedurende het beleg door de Spanjaarden. Hij verried zich echter doordien hij als model voor het drijf werk op de wanden van den beker zich be diend had van de voorstelling op de schilderij van het beleg van Leiden, in 1830 door G. Wappers gepenseeld. Een ander wist aan den man te brengen een beker in den vorm van een turfmand, geschonken naar 't heette door prins Maurits, na de verrassing van Breda door een turfschip, aan den dapperen Hérau- gière. Maar 't werd geconstateerd, dat de teekening voor 't drijfwerk op dien z.g. his- torischen beker ontleend was aan het gra veerwerk van Jan Luiken, die een eeuw na prins Maurits en Héraugière leefde. Een ander bedrog had plaats met den zil veren beker, dien in 1637 aan Nicolaas van Campen, den bouwmeester van den schouw burg, vererd moest zijn, en in het bezit was van een lid der Société Archéologique te Nan- tes. De fotografie daarvan toonde, echter aan de Amsterdamsche oudheidkenners, dat het hier een nieuwe oudheid betrof, hetgeen de Fransche bezitter echter niet wilde toegeven. Ook Henri Havard kwam daartegen in ver zet, en de kwestie gaf nog aanleiding tot eene „cause célèbre" in de kunstwereld en vele discussies in het Kon. Oudheidk. Genoot schap. Doch eindelijk kwam men het adres van den onhandigen oudheidfabrikant te we ten het onderhoud met hem behoort tot mijne vermakelijkste herinneringen", schreef mr. De Roever en ontlokte hem de beken tenis, dat de beker op zijn last vervaardigd was om dien te verkoopen aan een bekenden verzamelaar van antiquiteiten, baron van Brakel te Arnhem, die zich reeds herhaaldelijk met zulke „echte stukken" in de luren had laten leggen. Doch deze overleed voordat de koop gesloten was; en toen ging het gecom promitteerde stuk naar het Parijsehe verkoop-* lokaal Hotel Drouot, waar het 800.Frs. haalde. Dat ook in onze dagen de kunst der oud- hedenfabrikanten nog bloeit, zou men willen opmaken uit hetgeen in 1909 door A. A. Kils- donk werd medegedeeld over de praktijken van handelaars, die, wanneer zij een'antiek zilverwerk machtig zijn geworden, daarvan ettelijke reproducties laten maken om ze als echt antiek in omloop te brengen. Zij laten dan de oude keur van het origineel op de nieuwe imitaties overbrengen, teneinde als bewijsmiddel te dienen. Een bekende antiqui teitenhandelaar te Amsterdam, die doorging voor een expert, had een antieken zilveren bouillqir gekocht en stelde toen aan een zil versmid de vraag, of hij kans zag om een tweeden bouilloir te maken, volkomen gelijk aan den eerste. Tegelijk maakte hij hem attent op de hooge eischen, aan welke dé reproductie zou moeten voldoen, en de moeilijkheid van een nauwkeurige navolging der bijzonderhe den van het origineel. Zou hij tot die voor waarden in staat zijn? „Ik denk het wel", antwoordde de zilversmid en lachte witjes, „want het stuk daar heb ik zelf ook ge maakt!" Dit was den antiquair te veel en hij stoof op. Zou hij denken dat een man van zijne kennis en ervaring zich met nieuw-oud had laten bedotten? Doch de ander toonde hem enkel het miniem-kleine mees'terteeken, dat elke zilversmid op zijn werk brengt en de in 't vak vergrijsde expert moest zich gewonnen geven. (Maandbl. t. Vervalschingen). Een slaaf van de clgaret. Een alaaf van de cigaret heeft in een ad vertentie in de „Times" hulp gevraagd van welmeenende menschen, om hem van het roo- ken af te helpen, en het blad voelt zooveel sympathie voor hem, dat zij een hoofdartikel aan zijn geval wijdt. „Het is gemakkelijk schrijft de „Ti mes" „zich enkele antwoorden voor te stellen, die hij zal ontvangen: „Rook een eerlijke pijp", zal er een schrijven een forsche John Buil zonder verbeeldingskracht, naar wij ons hem denken, die toevallig niet van cigaretten houdt. Een ander zal hem zeg gen, dat alleen een inspanning van den wil noodig is; dat, ofschoon hij een tijdje lang zal lijden in het vuur der onthouding, na een week of twee zijn zielesmart eens en voor altijd voorbij zal zijn. Een derde zal hem op fleuren met het verhaal van den heer Cle- menceau, die veertien dagen lang een kist met de geurigste sigaren open voor zyn schryftafel liet staan en, na vich zoolang ont houden te hebben, nooit meer verlangde te rooken. Velen hebben te eeniger tyd beproefd om de gewoonte op te geven van welke ciga retten rooken de verraderlykste vorm is, en weten dat het gemakkelyker gezegd dan ge daan is. Elke dag stelt zoovele moeilykheden op 't pad van een hervormer. Daar heeft men byv. het werk. De geest kan, van zyn gewo nen prikkel beroofd, een afschuwelyke leegte worden. Wy weten van iemand die, telkens opnieuw, zyn pyp, tabakszak en lucifers thuis liet, en zich daarna vastberaden naar zijn kantoor begaf. Eiken keer moest hy een bode de deur uitzenden, om een kersenhouten pyp te koopen, anders had hy met een leeg hoofd naar zyn werk zitten staren. Dan is er de kwestie van humeur. Indien het geringste hem hindert, wordt de onthouder een ver slindend dier. Laten zyn ^kinderen niet meer doen dan op een trommel slaan, of gillend langs de trapleuning glyden; hy zal er dan naar verlangen om hen flink af te rammelen. Dan is het ook hoogst ongezellig om niet te rooken. Men zal een vriend vragen, om een pyp met ons te komen rooken, en de tabak zal de plaats van het gesprek innemen; maar wij kunnen niet allebei zitten en niets doen. Verlegenheid zal ons bevangen wanneer het verlangen zyn macht heeft verloren. Sommi gen hebben het rooken afgeleerd door voort durend iets zoets te knabbelen, dat zy in hun zak by zich hebben. Dan is er ook kauwgom geen aanlokkeiyk surrogaat, maar dat in oogenblikken van zenuwspanning kalmee rend schijnt te werken. De beroepsvoetbal- speler sp ankert, al pruimende, naar het veld vóór een wedstryd. Zyn broeder, die golf speelt, wiens koelbloediger spel een byzon- deren trek in rooken meebrengt, ljeeft hem nagebootst; terwyi hy een kritieken slag be studeert, kan men zijn kaken tersluiks aan het werk zien. Wat den man van onze adver tentie betreft, wy kunnen enkel hopen en vertrouwen, dat er onder de schaar van zyn raadslieden wysheid zal zyn. Wy wenschen hem alle goeds in zyn strijd, en als hy het geheim vindt, hopen wy, dat hy het aan de wereld bekend zal maken." De Spaansche schatgraver. De Spaansche schatgraver, die ook reed» meer dan eens zijn „geluk" in Nederland be proefd heeft, probeert het thans weder eens in Engeland. „Truth" vertelt dat hij thans aan velen in Engeland zijn telegram-adres gezonden heeft, dat gewoonlijk te Sevilla is. Iemand, die een telegram zond, ontving in antwoord daarop een brief, waaruit bleek dat de schatgraver den Engelschman poogt op te lichten voor 600. De gevangen schatgra ver noemt zich Ramon de Santaclara, een bankier van de Kanarische eilanden en ver telt dat hij drie jaar gevangenisstraf onder gaat wegens verduistering van twee millioen pesetas. Het overschot van dat gestolen be drag, 32.000, bevindt zich in een tasch, die gedeponeerd is aan een spoorwegstation in Engeland. Het deposito-bewijs met een wis sel op zicht voor 1800 op een bank te Man chester, is verborgen in een geheim taschje van het valies. Het valies moet bij opbod verkocht worden om de onkosten van Ra- mon's proces te betalen en kan alleen ver kregen worden door het ten volle betalen dier proceskosten. De wissel en een derde der 3200® wor den aangeboden aan den ontvanger van bo- vengenoemden brief als hij naar Spanje wil komen, den tasch opvorderen en met zich medenemen. Ramon's schoone, achttienjari ge dochter, die in een staatsweeshuis te Sa- ragossa is geplaatst. Alle verdere bijzonder heden zullen gegeven worden; de £600 moet worden medegebracht in Engelsche bankbil jetten. De houder daarvan moet zijn vertrek van Londen naar Parijs seinen aan Alvara Pastrana Paz F. porteria, Madrid, het adres van Ramon's cipier. Hij moet dan de tram nemen naar Saragossa en afstappen in Hotel Victoria, Indepencia 17. Daar zullen de ci pier en de dochter hem ontmoeten en hem medenemen naar Madrid om Ramon in de gevangenis te- spreken en de zaak verder te regelen. Een aantal voorstellen worden ge daan ten einde het bestaan van den wissel en de tasch te bewijzen; het blijkbare doel is den vreemdeling naar Saragossa te lokken met een flinke som gelds bij zich. „Truth" meent dat de duidelijke bedoeling is roof te plegen. Eeu millioen ton aarde door den wind overgebracht. Eenige Amerikaansohe natuurkundigen hebben zoo weet „De aarde en haar vol ken" mede te deelen zich bezig gehouden met de schatting van de hoeveelheid aarde, welke met een sneeuwstorm, die het stadje Madison in Wisoonsin had geteisterd, was meegekomen. De omstreken van Madiüon waren bedekt met een dikke sneeuwlaag, licht bruinrood gekleurd. De onderzoekers lieten de sneeuw smelten en verdampen en hielden per liter dan ongeveer 1 gram aard achtige stof over, wat overeenstemde met 5 gram per vierkanten M. Aangezien d* roode s/ieeuw een groote uitgestrektheid be dekte, deed een ruwe schatting aannemen dat ongeveer 1 millioen ton aarde op deze wyze was verplaatst. Van waar? Men wlsi, dat deze roode aarde van vulkanlschen oor sprong, afkomstig was uit Arizona, 1600 K.M. van Madison verwyderd. Eén sneeuw storm had dit teweeggebracht: bewijs hoe sterk de wind medewerkt tot erosie en tot het afzeften van vulkanische aards ln ver verwijderde landen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 7