VEREENIGDE STATEN. IERLAND. Het plan bestaat, ln het komende jaar van het publiek, een -woning voor den doodgraver, een bergplaats voor Ivaren en gereedschap- pen, alsmede een lijkenhuisje. Wat de wo ning voor den doodgraver betreft, zij opge merkt, dat het tegenwoordig daarvoor die nende huis het eigendom van den thans in fn -iie zijnden ambtenaar is en dat het bo vendien te ver van de begraafplaats ver wijderd ligt om een behoorlijk toezicht te kunnen verwachten. Omtrent de plaatsing van het ontworpen gebouw hebben wij ons in verbinding ge steld met den tuinarchitect Leonard Sprin ger en overeenkomstig diens plannen scheen het ons gewenscht het dienstgebouw te plaatsen op het terrein van het tegenwoor dige barenhuis. Het ligt in de bedoeling dit terrein voor uitbreiding der 'begraafplaats te bezigen, door welke uitbreiding met inbegrip van het thans reeds voor begraafplaats opgehoogde terrein het totaal aantal graven met 400 zal vermeerderen. Bovendien verdient dit plan aanbeveling, omdat tot dusverre onbenutte grond een be stemming krijgt en de aanleg in zijn geheel uit een aesthetisch oogpunt er bij zal winnen. Daarvoor is echter noodig het barenhuis- terrein eveneens Op te hoogen, een hekwerk •aan de Westzijde te maken, het bestaande toegangshek naar die zijde te verplaatsen en den hoofdingang door een nieuw hek af te sluiten. De kosten van het dienstgebouw bedragen ongeveer f22.000, die van de voorgestelde uitbreiding der begraafplaats zonder plant- soenaanleg p. m. f 4000, te zamen dus p. m. 126.000. B. en W. stellen voor tot de hiervoren be doelden bouw en uitbreiding te besluiten. Economische Commissie. De Commissie voor verbetering van den Eoonomischen toestand der gemeente Hel der vergadert op Vrijdag 10 Nov. 1020, '■nam. 8 ure, ten Raadhuize. De agenda vermeldt de volgende onder werpen: Opening; Notulen; Mededeelingen; Plan nen Huisduinen; Reclame; Havenplannen; Rondvraag. BUITENLAND. De vergadering van den Volkenbond. Geneve, 15 November. De vergadering van den Volkenbond koos met 35 van le 41 stemmen den Belgischen gedelegeerde Hymans als president. De toestand. In zijn terugtocht belemmerd door duizen den vluchtelingen, die tegelijk met zijn front weken; aan het hoofd van troepen, die ten slotte aan het muiten sloegen of door ver vaarlijke verliezen na gasaanvallen gedeci meerd waren, heeft Wrangel het tegen de bolsjewiki afgelegd en het er op het einde niet beter afgebracht dan Denikin, Koltsjak en Joedenitsj. Of het waar is, dat Sebasto- pol nu al door de rooden bezet is, moet men afwachten-. Aan de landzijde waren de bols je wiki op het einde van de vorige week daar nauwelijks ver genoeg, voor gevorderd, maar het kan zijn, dat zij met hun oorlogsschepen een coup van de zeezijde hebben uitgevoerd, wat hun mogelijk was, nadat de orders voor den Britschen vlootvoogd gewijzigd waren. Eenigen tijd geleden gaf de Britsche admi raal, zooals in een nota van Curzon aan Tsjitsjerin uitdrukkelijk vermeld was, bevel, om elk uitloopen van bolsjewistische oorlogs bodems in de Zwarte-Zee als een vijandelijke daad te beschouwen en ze in dat geval aan te vallen. Verleden week, toen het al met Wrangel op een einde liep, is den admiraal opeens strikte onzijdigheid in het conflict tusschen beide partijen voorgeschreven en herfl verboden eenige andere actie te onder nemen dan tot redding van vluchtelingen of tot bescherming van Britsche belangen. Daar- •mee trok de Engelsche regeering voorgoed hare handen van Wrangel af, maar dat het geen op de Krim gebeurt haar toch niet on verschillig kan laten, bewijst het laatste be vel aan de Britsche vloot om de kust aan de Zwarte Zee te blokkeeren, ten einde te verhinderen, dat de bolsjewiki met Turkije in verbinding komen. Donderdag was, volgens een bericht van dien dag uit Konstantinopel, Sebastopol trouweds al door Wrangel's troepen ontruimd en nu komt er een bericht uit Fransche bron, dat de bolsjewiki een termijn van acht dagen' hebben toegestaan voor de ontruiming van de Krim door ieder, die zich wil en kan ber gen. Met Wrangel is het in elk geval gedaan en hijzelf is misschien al gevlucht aan boord van een van de Fransche of Engelsche sche pen, die op het oogenblik bezig zijn met het wegvoeren van vluchtelingen naar Konstan tinopel en elders. Voor de geallieerden is de toestand na Wrangel's vernietiging vol nieuwe gevaren, Want de bolsjewiki staan voor de keus, of zij naar het Noorden zullen gaan, om in het voorjaar opnieuw tegen de Polen te begin nen dan wel met de Turksche natiónalisten samen hun ondernemingen naar het Midden- Oosten zullen voortzetten, waar de Fran- schen en Engelschen, die hun soldaten in Syrië, Mesopotamië en Palestina verspreid hebben, al niet over voldoende troepen be schikken om het vredestractaat met Turkije door te zetten. Het moge waar zijn, dat de islamietische volken van- Toerkestan en Afghanistan, gelijk Ikbal Ali Sjah .in de „Westminster Gazette" betoogt, met hun kastewezen een levensbeschouwing huldigen, die lijnrecht tege'n de bolsjewistische leer in- druischt, en dat dit nog meer het geval is, hoe dichter men de grens van Engelsch-Indië nadert, een tijdelijke wapenbroederschap van Moskou met die volken is zeer goed denkbaar en het Britsche rijk moet hier rekening mee .houden. Van Toerkestan hebben de bolsje wiki handig gebruik makende van den ouden haat der Toerkomannen tegen het tsaristische Rusland, reeds een middelpunt van roode propaganda in Azië gemaakt en in het Ooster- sche instituut te Moskou gaan zij voort met het opleiden van propagandisten, die het Midden-Oosten afreizen. Bolsjewiki en na tionalisten reiken elkaar de hand in Armenië en deze vereeniging kan niet zonder invloed zijn op de verdere Muzelmansche wereld. Het is te begrijpen, dat men te Londen ge neigd is, om met Sowjet-Rusland toch maar de handelsovereenkomst te sluiten, die de voorloopster van normale betrekkingen moet worden. (N. R. Ct.) Volgens latere berichten uit Parijs was SebastopoJ nog niet in handen der Sovjet troepen. Wel hadden deze Sitnferropol bezet. DUITSCHLAND. Rumoerige werkloozen. Berlijn, 15 Nov. De door de communisti sche centrale der bedrijfsraden voor Zondag ochtend bijeengeroepen vergadering had een stormachtig verloop. Terwijl een spreker het woord voerde over de richtsnoeren der com munistische productie-controle was voor het „Sportpaleis" een opgewonden menigte werk loozen verschenen. Een deputatie der werk loozen, gevolgd door 200 a 300 anderen, ver schafte zich zeer onzacht toegang tot de ver gaderzaal. De voorzitter deelde mede, dat de werkloozen een resolutie hadden ingediend, die de vergaderden moest goedkeuren en de volgende eischen bevatte: 10. een behoorlijk bestaan voor alle werkloozen; 20. recht van meespreken, evengoed als niet-Verkloozen in zake de productie. Spoedig kwam het tot debatten tusschen de indringers en de. bedrijfsraden. De leiding der vergadering verzette zich met hand en tand tegen het aannemen der resolutie. Intusschen waren de werkloozen met ge weld binnengedrongen en vulden de zaal en de galerijen. Het lawaai werd van minuut tot minuut erger, en een bevel van den voorzit ter om de zaak te ontruimen werd door de on gevraagde gasten met gelach en gehoon be antwoord. De voorzitter eischte van de werk loozen discipline, want ook een revolutie kan men niet zonder discipline beginnen. Men trachtte de werkloozen te kalmeeren. Nieuw lawaai brak los. Overal kwamen de tegen standers onzacht met elkaar in botsing. Om verder rumoer te voorkomen werd met spoed een besluit aangenomen, waarin de ar beiders de oplossing der werkloozenquaestie goedkeuren; ook het voorstel der werkloozen werd goedgekeurd. Hiermede waren deze echter nog niet tevreden. Een leidster der werkloozen, juffrotfw Klasse, eischte een duidelijk antwoord op de vraag, of de arbei ders bereid waren openlijk den strijd aan te binden. Ze moesten niet laf zijn en antwoord geven. Toen iemand tegensprak riep een werklooze: „Geeft antwoord, de menigte staat buiten I" Hierop brak nieuw tumult uit. De voorzitter verklaarde ten slotte, dat de quaestie /Ier werkloosheid zou worden opge lost doordat zij zitting zouden mogen nemen in de bedrijfsraden van de verschillende in- dustrieele groepen, waarop hij snel de ver gadering sloot. Onder het geroep van: „Jullie remblokken, arbeidersverraders 1" enz. van de werkloozen verlieten de bedrijfsraden de zaal, 'en de werk loozen waren meester van het terrein. Voor het gebouw kwam het later nog meer dan eens tot kloppartijen tusschen werkloozen en communisten. Verschillende werkloozen wer den tamëlijk ernstig gewond. De socialisten in Saksen verslagen. Leipzig, 15 Nov. De verkiezingen voor den Landdag in Saksen hebben als grootste ver rassing een overwinning gebracht voor de niet-socialistische partijen. Te Leipzig, tot dusver een vaste bu^pht voor de socialisten, kregen de andere partijen een meerderheid van bijna 7000 stemmen, te Dresden van 24000 stemmen en ook de andere Saksische steden wijzen een kleine meerderheid aan voor de niet-socialisten. In het he?le land zijn in het geheel uitgebracht 1.531.145 stemmen, waarvan 772.772 op de burgerlijke en 758.373 op de socialistische partijen. Dictatuur van de scholieren. Te Dusseldorf, Solingen en Remscheidt, heeft de vereeniging van scholiern bij meer uitgebreid lager onderwijs de volgende eischen gesteld aan de gemeentebesturen, eischen, die typeerend zijn*voor den geest van een gedeel te der tegenwoordige jeugd: erkenning van den scholierenraad, vertegenwoordiging van dezen raad in het schoolbestuur, het opstel len van het leerplan door dezen raad, ontslag van de onderwijzers, die zich niet schikken in de besluiten van den scholierenraad. Burgemeester-dief. Te Kalenberg in den kreits Schleiden werk te een dievenbende onder leiding vanden burgemeester. Nacht op nacht werden inbra ken en strooptochten georganiseerd en van alles geroofd: paarden, koeien, wijn, huis raad, koper, lood, kostbaarheden enz. zijn in groote hoeveelheden bij helrs in beslag- ge nomen. De bomaanslag in Wallstreet. De correspondent van de „Times" te New- York meldt, dat de bom, die op 16 September j.1. te New-York ontplofte voor het ban kiershuis van Morgan, daar niet is gelegd door een anarchist, doch door ontevreden vak- vereenigingsmannen, die tot hfet uiterste ge dreven werden door de afpersingen en tyran- nie van eenige hunner leiders, die betrokken zij ii bij de bouwschindalen, onlangs door de desbetreffende commissie van onderzoek aan het licht gebracht. De New-Yorksche „Even- ing World" heeft lange verhalen gegeven over die afpersingen door Brindell, den dic tator in den „Labour Trades Council", die feitelijk te New-York alle aanbestedingen van bouwwerken in handen heeft weten te krijgen en tegen wien de vakvereenigingen der arbeiders in de bouwvakken machteloos schijnen te staan. Volgens het blad werd de aanslag in Wall Street beraamd door personen behoorende bij de vakvereeniging van sloopers, bekend als de „Polish Union" en als de „Zarensko's Union". Het aantal leden bedraagt 1800, bijna allen vreemdeljngen, die door Brindell s optreden werkloos zijn en die een vakvereeni ging vormden uit onbekwamen en werkloo zen. Het doel van den bomaanslag was niet de vernieling vansMorgan's bank of van de Beurs, doch wraak op de medeplichtigen van Brindell en de aannemers, die de huizen sloopten op den hoek van Broad Street en Wall Street, daar, waar de nieuwe vleugel van de Beurs moest komen. De „Evening World" zegt verder dat de wagen, waarin de ontplofbare stoffen zich bevonden, werd bestuurd door een onwetenden Pool, die alleen last had deze vóór twaalf uur af te leveren bij Albert A. Volk Co., aannemers van den Beurs-nieuwbouw. In dien wagen bevond zich een groote dynamiet bom, waaromheen stukken ijzer waren gesta peld; het dynamiet was van het bij het gra ver swerk gebruikte ontplof fings-materiaal gestolen. De vrachtrijder kon den wagen niet bren gen voor het nieuwe Beurs-terrein, doch werd door politie-aanwijzingen genoodzaakt stil te houden oostelijk van het bijgebouw der Schatkist, om daardoor buiten het drukke verkev te zijn. Niet wetende wat te doen, ging hij over het. Beurs-terrein om te infor- meeren aan wien hij zijn lading moest afle veren, toen op eens de ontploffing plaats had. De man is niet terug te vinden. Velen mee- nen dat hij dood is. Het is alleen bekend, dat hij voor de ramp heeft gesproken met Ray- mond Clark, Brindell's meesterknecht, op wien, omdat hij over het gebeurde had ge sproken, nu drie weken geleden door een on bekende een moordaanslag werd gepleegd en die een schotwond daarbij kreeg. De „Evening World" beschuldigt niet de vakvereeniging der sloopers van de misdaad, doch legt er zéér den nadruk op dat de leden daarvan door Brindell's vereeniging tot den bedelstaf zijn gebracht en dat zij dorsten naar wraak op den man, die hun slechts toestaat werk te krijgen als zij eerst hebben gestort 12 en dan nog wekelijks twee guinjes beta len aan de Brindell's vereeniging. Zarenko heeft als voorzitter der bovenge noemde vereeniging door bemiddeling der aannemers, een beroep gedaan op de „Ameri- kaansche Arbeiders Federatie", maar tot ant woord ontvangen: „Brindell schijnt opper machtig te zijn". Bij de enquête naar de bovengenoemde mis standen in de bouw- en aannemerswereld kwam nog iets heel fraais aan het litht. Het bleek n.1. dat de aannemer H. S. Robertson 32.000 had betaald aan den vakbondleider Brindell als „verzekeringspremie tegen staking". De heeren waren samen in een auto een blokje om gereden. Robertson legde het geld naast zich neer, en lette niet al te nauwkeu rig op. Toen zij het blok waren rondgetoerd, was het geld in de binnenzak van Brindell. Charley Chaplin. Charles Chaplin, de filmheld is na eea huwelijk van een jaar gescheiden van zijn mooie, jonge vrouw. Er was een kind uit het huwelijk, doch het stierf een paar uur na de geboorte. Bij de echtscheiding werd aan het vrouwtje een uitkeering in eens toegezegd van 200.000. Dat was minder dan zij had geëischt. Ter terechtzitting bleek dat Char les gewoon was dikwijls een paar uur „te gaan wandelen om te denken". Dat had mevr. hem kwalijk genomen. Vrienden van den filmac teur beweren, dat Charles van nature stil en somber is, en dat zijn huwelijk hem nog stil ler en somberder had gemaakt. Die wandelin gen „om te denken", kunnen zij zich dan ook best verklaren en daar behoeft niets ver dachts in te worden gezien. Mevr. Chaplin had er „verlating" uit ge distilleerd. De vernieling van zuivelfabriekn blijft in Ierland aan de orde van den dag. Volgens de laatste officieele cijfers zijn er in het geheel al dertig aangevallen, verhavend of verwoest. In 10 gevallen van de 30 hebben de kanton rechters een schadevergoeding van £44.000 toegekend. Volgens de wet op kwaadwillige beschadigingen moeten de districten zeiven die schade vergoeden. Ongetwijfeld, zegt de correspondent van de „Daily Herald" te Dublin, kiezen de solda ten de zuivelfabrieken voor verwoesting uit, omdat dit voor Ierland de zwaarste slag is. GRIEKENLAND. De verkiezingen. De verkiezingen in Griekenland staan in nauw verband met de quaestie der troonsop volging. De uitslag schijnt van Venizelos tot nog toe niet gunstig te zijn. Uit Athene wordt althans officieel gemeld, dat, aangezien de verwachting der regeering ten aanzien van de verkiezingen beschaamd is, zij zal wachten, tot den geheelen uitslag bekend is en daarna zal aftreden. ZUID-AMERIKA. Een cycloon boven Buenos Ayres. Buenos Ayres, 13 Nov. Boven Buenos Ayres heeft een cycloon gewoed. Door hagel slag en overstroomingen is groote schade aan gericht. Er zijn verscheidene dooden. LUCHTVAART. De Kon. Vereeniging voor Luchvaart voor Nederland en Koloniën heeft tegen 1 Dec. een congres in den Haag uitgeschreven, waar vooraanstaande mannen op luchtvaart gebied uit ons land en uit het buitenland samen zullen komen ten einde besprekingen te houden over het internationale luchtver keer. uit ons land vier geregelde luchtlijnen te onderhouden en wel naar Londen, Bremen, Parijs en Frankfort Zoolang Rotterdam nog niet gereed is met zijn vlieghaven, zal het vliegkamp Schiphol nog gebruikt worden als afvaartstation. De ster-vlucht naar Genève. Naar gebleken is, heeft het denkbeeld om een demonstratie van militaire vliegers te doen houden ter gelegenheid van de opening van de Assemblee Générale van den Volken bond te Genève niet overal instemming ge vonden, zoodat op zijn hoogst enkele landen vliegers daarheen zullen zenden. Ook de Ne- derlandsche Regeering heeft van haar oor spronkelijk voornemen afgezien'. L- --4.»L' SPORT. VoetbaL Bloemendaal—Helder 7—0. Een «eeT gehavend Helder-elftal vertrok Zon dagochtend naar Haarlem om Bloemendaal te be strijden en hoewel een nederlaag te voorzien vas, hadden we toch niet zulke cijfers verwacht, te meer niet daar Polderman het doel zon verdedigen. Naar we hoorden, wae hij echter lang niet zoo op dreef als de vorige week tegen V.S.V. Enkele goals waren n.1. voor hem wel houdbaar gerweest; net back-stel Van der MaasVersluijs deelde in de algemeene malaise. Dat de voorhoede niet veel zou kunnen prestoeren, was wel de verwachting. Met dit al heeft H. nu reeds in.3 uitwedstrijden 18 goals tegen en de traditioneele 0 voor, terwijl de reis naar Amsterdam nog driemaal aanvaard moet worden. Dan komen er natuurlijk nog wel enkele bij. Helder schijnt de aangewezen club in deze afdeeling te zijn, om hun concurrenten in staat te stellen het doelgemiddelde wat te laten opknappen. p.WS. krijgt ook klap op klap, maar de cijfers 'zijn hier heel anders, tegen H.S.V. met 12, togen VJ3.V. met 13 enz. Resultaten, die tenminste eervoller zijn en zonder de 0. Het is wel bedroevend, maar een stad als Den Helder van dezelfde grootte als b.v. Zaandam en Alkmaar, schijnt geen 11 goede spelers rijk te zijn. De weinige goede krachten, die hier nog zijn, worden dan nog verdeeld over 2, 3 clubs, wat tot gevolg heeft, dat geen van hen het ooit tot een. behoorlijke plaats op de competitieladder zal bren gen. Wil men hier succes hebben, dan is één flinke, krachtige Organisatie zeer noodig. Helder 2—Z.V.V. 8 1-6. De HoldeT-reservee slaan dit seizoen een slecht figuur; ze zijn vroeger wel eens beter voor den dag gekomen; meer dan één kampioenschap dor N.H.V.B. staat op hun naam, zoowel van de 2e als van de le klasse. Maar nu wil het niet erg: gebrek aan goede epelera is wel de hoofdoorzaak van dit falen. De reserves hebben nu (tot 7 Nov.) 7 wed strijden gespeeld en daarvan 2 gewonnen (tegen Z.V.V. 8 en Alcmaria Victrix 2), 1' „uit" en 1 „thuis". Geen schitterend resultaat dus. Alleen de A. V.-reserves en Z.V.V. 3 maken een nog slechter figuur. Zondag waren de hekkesluiters de gasten van de Helder-reserves. De Zaandammers, die het vorig seizoen nog als kampioen der le klasse A eindigden, hebben nog geen enkel winstpunt be haald. Ook nu is ben dat niet gelukt, hoewel dient erkend, dat één winstpuntje hun toekwam. Want Helder kwam zeer gehavend uit: Hoe ree en v. d. Maas waren met het le elftal mee naar Bloemen daal, terwijl Jongbloed en Doesburg evenmin van de partij waren. De thuisclub was dan ook niet veel sterker. De le helft, toen Z.V.V. den van doel tot doel staanden wind mee had, weid de strijd vrijwel op de H.-helft gespeeld en men dankt het aan v. d. Klauw, dat rust met blanken stand Inging. De Z.-aanval schoot meermalen goed, maar hij gaf steeds niet thuis. Doch ook moet erkend worden, dat de backs nu eens goed op dreef waren en dat H. Bak niet tevergeefs de spilplaats bezette. Zijn naamgenoot was echter heel wat minder en vooral niet tactisch, zoodat de linkervleugel van Z.V.V. veel vrij spel had. De bezoekers kregen eenmaal een kans om de leiding te nemen, toen v; d. Klauw een hard schot wel stopte, maar weer liet vallen, doch de toestormende Z.V.V.er was te driftig en echoot hard naast. De Z.-doelman had het in deze periode gemakkelijk en kreeg slechts tweemaal wat te doem De 2o helft had H. de overhand (ln het begin tenminste) en het ie H. Bak, die het eerste schot op doel lost, dat de Z.-keeper over de lat sloeg. In tegenstelling met Z.V.V., schiet de Heldersche voorhoede lecht. Het moet alleen van Broekhui-, zen komen, daar de middenvoor Verhagen geen voorspeler ls. I^n hoekschop, goed door Goes ge nomen, wordt juist naast gekopt. Daar het niet wil, verflauwt het spel van H. allengs, met dat gevolg, dat de zwart-blauwen meermalen goed op zetten en v. d. Klauw zelfs zijn handen moet uit steken. Het spel begint eentonig te worden. Dol, die linksbuiten speelde, brengt nu en dan leven ln do brouwerij en aan zijn snelheid dankt hij het, dat hij meermalen de meerdere was van zijn be wakers. Het voorzetten ging echter niet erg. In de laatste minuten krijgt Goes weer een hoekschop te nemen, die hij fraai voor doel plaatst; een der Z.V.V.-ors begaat ln het beruriito gebied hands en de spil plaatst zloh achter den bal, en met een keihard sohot gaf hü zijn club de leiding. Voor de Z.-verdediglng, die zoo langen tijd kranig stand gehouden liao, was deze plotselinge keer bepaald jammer, een gelijk spel ontging hun hierdoor. Q.S.C. 8—H.R.C. 1 De reeervee van de Raclngolub. die naar Wor- morveer moesten, zijn niet vertrokken, daar op het punt van te vertrekken, geen voldoend aantal spelers aanwezig was. Om den Gouden Onafhsakellikhsldsbeker. Rotterdam, Sparta-ter rein 1 Rotterdamseh XI—Reet van Nederland 0—1. De wedstrijd werd onder groote belangstelling gespoold. De le helft gaf een vrijwel gelijk op- gaanden strijd; een penalty voor R, werd door den aanvoerder opzettelijk naast getrapt. Na de pauze weten de bezoekers reeds spoedig door de Friaio- speler Dalhuijsen te scoren, terwijl daarna de oud- international Fellx een buitenspel-doelpunt maak te. Het doel der provincialen wordt dan meermalen ernstig bedreigd, doch dank zij het goede werk van de verdediging, met Van Tilburg aan het hoofd, kan niet gescoord worden. In de laatste minuten wordt het spel zeer spannend, doch beide keepers laten zich niet pgfeeeren. Na afloop bood 'burgemeester Zimmennan met een toepasselijk speech je den Baker aan den heer Kips, voorzitter van den N.VJB. De Competitiewedstrijden N. V. B. Overzicht. le klasse. Blauw Wit, nog de' leidende club, welke 7 Nov. op H.V..V. een benauwende overwin ning behaalde, trof in Utrecht de club van Vos in pracht-conditie en do blauw-witten boekten daar aan ook de le nederlaag. Het was een zeer vlug gespeelde wedstrijd en rijk aan mooie momenten. Blauw Wit nam de leiding, maar een goed geno men penalty bracht een gelijk spel. 15 min. voor Itet einde zorgde David Buitenweg met een ware kanonekogel voor de leiding. Daarna magnifiek verdedigen en als het einde daar is, heeft U.V.V. volkomen eerlijk verdiend gewonnen. Daar Ajax met goede cijfers van H.B.S. won (3—0), is het verschil tusschen de beide concurrenten nog maar 1 winstpunt. Haarlem, dat 14 dagen terug de karn pioenen met 70 kraakte, kon thuis tegen het met 3 invallers spetende D.F.C. slechts met 10 winnen. De wedstrijd V.V.A.—H.V.V. was rijk aag doelpunten, n.1. 9. waarvan de Amsterdammers 5 en HLV.V. 1 De Hagenaars, die zonder hun emi nente doelman Mac Neill uitkwamen, waren weinig fortuinlijk. V.V.A. heeft een goede kracht in de ex-Neerland ia-speler Drijfhout; hij maakte 4 goals De plaatselijke ontmoeting A.F.C.—Spartaan ein digde, tegen de verwachting in. in een 2—0 over winning voor the Reds. - Twee der oudste clubs van het Westen, H.V.V. en Sparta. bengelen onder- aan op het ranglijst]e. Sic transit! Overgangsklasse. T Feüenoord leed 14 dagen terug in den 7en wedstriid de le nederlaag, daar in een prachtwedstrüd van R.C.H. met 2—1 ver loren werd, hoewel geliik spel beter de verhouding had geweest. Quick daarentegen won met flinke cijfers van Stormvogels, zoodat deze club nog on- f es lagen was. Aan dat ongeslagen record is Zou- ag een einde gemaakt door t Gooi, dat de Hane- 'burgers met een flinke 14 nederlaag naar huis zona. Feijenoord won van R.F.C. met 4—2 en staat nu weer gelijk met Quick. D.E.C. deelde de punten met HJD.V-S. (1—1). R-C.EL kon maar met 1—0 winnen van 8.V.V„ terwijl AJ).0. de 3e achter eenvolgende overwinning behaalde; H.F.C. venoor van deze clnb met 42. 2e klasse A. In deze afd. begon Zondag de 2e helft van het programma. Schoten is hier een specialiteiten geliik spelen; tegen Z.V.V. werd voor de 7e maal gelük gespeeld (0—0). Srh. blijft hierdoor ongeslagen, maar heeft nu reeds 7 ver- liespunten. Alcmaria Victjix gaat op het goede pad voort en sloeg Purmersteijn met 3O. Na de nederlaag tegen Schoten (op 3 Oct.) hebben de Alkmaarders geen wedstrijd meer verloren, maar uit de daarop volgende 6 matches 10 winstpunten weten te behalen. Een fraai resultaat. Z.F.C. heeft een gevaarlijke klip omzeild, daar in Weo-'p met 2—0 van Rapiditas gewonnen weid. EJj.O. bruint ook een concurrent voor de le plaats te worden; aa een 81 overwinning op Purmersteijn, thans een 21 op Hollandia. Ze hebben nu 14 punten en staan nn no. 2. De 10e wedstrijd bracht voor Am- stel het le winstpunt, daar tegen Hortus 1—1 ge speeld werd. A. heeft nu 3 goals gemaakt. 8e klasse A. HJ3.V. kreeg met 2—0 klop van N.OfL, wat we niet gedacht hebben. Helder werd het slachtoffer van zün onvolledigheid en het uit vorm zijn van den doelman en achterhoede. Met 70 werd van Bloemendaal verloren. In B schoot Edam uit zün slof en sloeg Swift met 6—0. De belangrijke wedstrijd O.D.E.K.F.C. eindigde in gelük spel (11), waardoor dezo beide con currenten in verliespunten gelijk blüven. Neer- landia en Watergraafsmeer wonnen resp. van W. Fr isia en Zaanland ia met 21 en 20. Uit de Residentie. Het heeft er veel van, of de Hofstad op voetbal- ebied meer en meer achteruitgaat; tevreden Zon- agen liggen voor ons reeds zeer ver. H.V.V. heeft ons allang in den steeik gelaten, nu verloren ze weer met 5—4 en wel als gasten van, de le klasse-babi es VJV.A. Als verontschuldiging moge dienen, dat ze verschillende invallers hadden. - Hetzelfde geldt voor Quick, dat ook danig te leurstelde en de reeks overwinningen door 't Gooi verbroken zag (4—1). A.D.O. was ten minste nog een lichtpuntje in de duisternis van den somberen najaarsdag; de oud-le klasser H.F.C. verloor in een prutswedstrijd met 42 en zal het op deze wüze wel niet veel verder brengen. Tot slot bewaren we de grootste ergernis: de nederlaag van ELBJ3. Hierdoor ie, al zün verras singen niet uitgesloten, van een Haagsch kam pioenschap geen sprake meer. H.BJ3.Ajax 0—3. Het eerste kwartier wordt benut voor terreinverkenningen, waarbij al spoe dig blijkt, dat y. d. Poel, die De Leve in 't H.B.6.- doel verving, verre van betrouwbaar ls. Als dan ook de Ajax-voorhoede eens opdringt en een tam schot volgt, grijpt hij pp plechtige wijze naast den bal, zoodat Ajax fortuinlijk leidt (10). Geweldig komt H.B.S. dan opzetten en de gelükmaker was elk oogenblik te verwachten. Als een der kraaien op unfaire wüze tegen den grond wordt gewerkt, wijst Mutters naar de beruchte stip. Schilfer plaatst zich achter den bal enschiet in D.e Boer's handen! Dat moedigt Ajax aan en het spel wordt naar de H.B.S.-helft overgebracht. Bouman kan slechts ten koste van een hoekschop redden; deze door De Natris schitterend genomen, ver dwijnt onder 's keepers arm door in 't doel; een tweede gelukkig doelpunt Kort daarop is het rusten (2—0). Na de hervatting neemt HJBJ3. het spel geheel ln handen, doch erbarmelijk slecht schieten ver knoeit iedere kans. Ajax is vrijwel ingesloten, doch het geluk is met de Amsterdammers. Een plotselinge doorbraak, Deuis en Bouwman kunnen het leder niet moer achterhalen en de onzekere keeper laat het over zün handen in 't net gaan (3—0). Het spel gaat dan meer goliik op en daar de H.B.S.-voorhoede het nu wel gelooft, komt er in den stand geen verandering meer. Ajax ver diende voor haar harde werken de zege, doch 3"2 5?SL de verhouding hebben weergegeven. II.B.S. had 2 invallers; Ajax 1, doch Van Dort was weer van de partü. Muttere leidde uitstekend. L. Molestatie door het publiek. Prof. Snapper, die te Schiedam door het publiek gemolesteerd werd, schrijft in het „Sportblad" over dit avontuur o. a. het vol gende: „In het strafschopgebied een gemeene duw ln den rug door een verdediger yan de thuis club en vastbesloten wijs ik naar het beruchte witte punt. Een pandemonium van gefluit en geschreeuw, doch de strafschop wordt in een goal omgezet In de laatste tien minuten nanv het publiek nauwelijks meer den schijn van burgerlijke beleefdheid tegenover den scheidsrechter in acht Men vrage geen de- taais; zjj kunnen ln een behoorlijk; tijdschrift niet afgedrukt worden. Eindelijk het eindsignaal. Op weg naar de kleedkamer hoor ik snelle schreden achter mij; een merkwaardige Intuïtie doet mij een zijsprong maken, maar desondanks kan lk uit een harden stomp op mijn achterhoofd ten duidelijkste opmaken, dat een der toe schouwers het niet eens ls met het toekennen van bovengenoemde „pinantie". Ik draai me om on staar in het gelaat van een ernstlgen patiënt met voetbalpsyohioeo. Bleek, met schuim op den mond, verwrongen gelaats trekken en verwilderde oogen vertoont hij het allen scheidsrechters welbekende beeld van den ontevreden toeschouwer." INGEZONDEN. „Waarom gepasseerd?" Ten behoeve van de werken aan het Spuikanaal moeten ongeveer 800 palen In geheid worden.' Daar de uitvoerder tot het Inzicht is ge komen deze palen met een heimachine te verwerken, zou men mogen veronderstellen dat tenminste bij de aannemers hier ter plaatse prijs gevraagd werd voor dit werk. Het is den uitvoerder toch bekend, dat dit eenvoudige werk door hiervoor ingerichte aannemers alhier zeer goed kan worden ge maakt, gezien de opdrachten, waarvoor zeker een tienvoudige prestatie geëischt wordt. l>e uitvoerder heeft het echter niet noo dig geoordeeld de gemeentenaren zelfs te laten concurreeren met aannemers van elders, hoewel voor onze mensohen en ma chines momenteel geen werk is. Nu moet dit werk dus door een aannemer van buiten gemaakt worden en kunnen onze menschen het aanzien dat hiervoor vaklie den van buiten de gemeente worden aange voerd. Ik vraag mij ajC: „Welk belang heeft de uitvoerder of de gemeente er bij om ons zelfs niet in de ge legenheid te stellen naar dit werk te con curreeren?" Moeten wij onze menschen nu ontslaan er. naar de gemeente (Steuncomité) zenden fftn ondersteuning? Men schermt er immer mede dat het ma ken van het Spuikanaal tevens voorziet in de werkeloosheid, doch zooals het nu gaat werkt men het tegenovergestelde in de hand; het is -bedroevend. Nogmaals: „Waarom gepasseerd"? J. DE VRIES.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4