JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 5325 donderdag 18 november 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 de waterleiding 1919. feuilleton. M. DE VOLKENBOND. De Vereenlgde Staten en de Volkenbond. De Fransche pers. Dultschland en den Volkenbond. GRIEKENLAND. De nederlaag van Wenlzelos. (Wordt vervolgd). Athene, 16 Nov. Het kabinet Hallis tal morgen den eed afleggen ten overstaan van den regent. Rallls (een gematigd konstan- Wrangel. Gedurende het tweede kwartaal van 1920 zijn in leriamid 8670 aanslagen gedaan op verschillend© eigendommen, 25 op stations van de kustwaobt, 2 op vuurtorens, 18 op regeeringsgebouwenvoorts werden 826 'branden gesticht 64 polSltle-agenten, 12 sol daten en 10 'burgers gedood, 101 politieman nen en 64 soldaten gewond. HELD COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Beldersche Ct. per 8 mnd. 1.60, franco p. poet 1.70. Bultenl. 2.60 Zondageblad 8 0.67V»0.65. „1.05 Modeblad 3 „0.95, 1.06. Loeee nummers der Courant 4 ct. ,1.30 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel(galjard). Ingez, meded. (kolombr.al» redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te buur) v. 1—4 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adreeBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Het verslag dezer gemeentelijke inrichting levert als gewoonlijk weder intressante ge gevens. Na een overzicht der Waterstanden in de z.g.n. Contröleputten, welke zijn aangelegd, om voortdurend van de aanwezige water voorraad in de prise d'eaü op de hoogte te blijven, welke standen op 31 Dec. 1919 bij 1 Januari van dat jaar allen sterk zijn ge daald, wordt omtrent de waterlevering het volgende verteld: In 1919 werd afgeleverd 501051 M*. water of gemiddeld 16.915 M®. per hoofd, d.i. 46.3 L. per etmaal. Dit verbruik is in den loop der jaren door geregelde stijging zoover opgevoerd. In 1901 was het slechts 4.338 M®. met 11.9 L. per etmaal en per hoofd. In 1905 bedroegen deze getallen 4.781 M\ en 13.1 L. In 1910 resp. 10.302 M®. en 28.2 L. en in 1915 resp. 14.477 M». en 39.7 L. Het aantal aangesloten perceelen, op 1 Jan. 1919 bedragende 5507, was op 31 Dec. 1919 gestegen met 221 en alzoo op 5728 gebracht. Het totaal aantal perceelen in deze ge meente is, Huisduinen inbegrepen, doch zon der Koegras, 6279, zoodat 8.77 pet. nog niet is aangesloten, buiten Koegras, waarheen de leiding nog niet ligt. De totale lengte van het buizennet was op 31 Dec. 1919 42.151.80 M., met een inhoud van 596.279 L. Het aantal geplaatste watermeters was op dien datum 2670. Ruim 3000 aansluitingen zijn dus zonder meter. De financieele resultaten ziet men weder uit een veel te korte balans, verlies en winstre kening, waaruit eer? verlies van 2768,49® blijkt. Geraamd-was ƒ2691.32 winst, zoodat ook hier de Gemeentekas een tegenvaller van ruim 5400.heeft. Omtrent de baten en lasten komt op de verlies- en winstrekening alleen de omschrij ving voor „Volgens exploitatierekening" zonder nadere specificatie. De gemeentenaren mogen blijkbaar niet weten, waaraan en hoe de gelden van haar bedrijf besteed zijn. Voor rente en afschrijving is ten laste der verlies- en winstrekening 67.398.05® ge bracht. Omtrent de kostende prijs van het water wordt niets vermeld. Deelen wij de totale kosten, groot I35-933-23® door het aantal kubieke meters .water ten bedrage van 501.051, dan verkrij gen wij 27 ct. Aan baten is 133.164.74 ontvangen, in begrepen de Meterhuur, zoodat gemiddeld geen 27 ct. per M®. ontvangen is. De 2554 particulieren met watermeters verbruikten te zamen 144.610 M*., zoodat zij gemiddeld tot 14 M'. per kwartaal en per perceel kwamen. De ruim 3000 perceelen zonder meter ver bruiken gemiddeld 13 M*. per kwartaal, zqp- dat het verbruik van alle aangeslotenen wel ongeveer uitkomt. Betalen echter de 2554 gemeterden al tekort n.1. 20404.of gedeeld door 144.610, zijn de het aantal M»., 14 ct. per M'. het tarief der ongemeterden is nog lager en er wordt dus Op hen nog meer verlies geleden. De verhooging der tarieven, die in 192Ó is ingegaan, was dus geen overbodige' weelde. Wij hebben tevergeefs gezocht naar de ca paciteit, der nieuwe uitbreiding van de prisé d'eau, een gegeven, hetwelk in dit eerste ver slag na die uitbreiding wel op zijn plaats zou zijn geweest. door HULBERT FOOTNER. voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN, 22) Den volgenden morgen beklom de pak- trein den stellen heuvel, die den weg ver sperde, stak de "oude, doorwaadbare plaats over, en sloeg eindelijk haar kamp op aan den rivieroever, op een kleine, open plaats, die kampplaats is gewèeet al lang vóór de blanken Amerika ontdekten. Naar links was hert alsof een steile rotswand den voortgang der rivier stuitte, een 0 nheilspelllend bruisen klonk op van den voet dier rotsmassa. Overal om hen heen verhieven zich maddeknaitLg- hooge bergen, die tot aan hun top groen waren. Verder stroomopwaarts bevonden zich de hooge bergtoppen. Na de lunch werd er gesproken over een rijtoer naar High Rock, den canyon door. Later herinnerde Jaok zich dat het plan 't eerst was geopperd door Jean Paul, die aanbood het kamp in orde te brengen terwijl zij weg waren. Alle blanken begaven zich op weg behalve Huni- py Juli. Ook Garrod ging mee. Er had een verandering plaats gehad in Garrod; de wilde, zorg/olie uitdrukking zijner oogen had plaats gemaakt voor een aangename verdooving. Hij reed blijkbaar zonder dart Wj zag of er zioh over bekommerde wéér. Hij en Jean Paul haden deh geheelen mor gen samen gereden, en men kon opmerken Overigens bevelen wij belangstellenden de lezing van het Verslag zelf ten zeerste aan. Het zou heel wat misverstand en betwete rij voorkomen, indien de burgerij dit gere geld beter deed. Maar dan hopen wij ook in het vervolg van al te groote beknoptheid ge speend te blijven. Te veel zal men niet spoe dig geven; doch een tekort aan gegevens schaadt altijd. 13/11 '20. De bijeenkomst van den Volkenbond te Genève heeft een aanvang genomen, doch erg vlot liepen de zaken nog niet van sta pel. En nu waren het nog maar kleinighe den die tot discussies —haarkloverijen noemde het de Italiaansche afgevaardigde Tittoni aanleiding gaven. Hert ging in eerste instantie bver het on derzoeken der geloofsbrieven en wel over de vraag of het recht daartoe bestond. Dan was er de quaestie van de toelating tot den Volkenbond van verschillende sta ten die daarom vroegen, w.o. Oostenrijk, Hongarije en Albanië. Oorspronkelijk wer den deze verzoeken naar de desbetreffende commissie verwezen, dqoh nu deze landen zioh aanmeldden, meende Leon Bourgeois, de Fransohe afgevaardigde dat men eerst moest beslissen over de vraag of deze sta ten wel als toelaatbaar konden worden be schouwd. Terecht kwamen de andere vertegen woordigers hiertegen op. Bolivia en Peru gaven het voorbeeld, Lord Robert Cecil (Engeland!) volgde. En ook Hanotaux, de tweede afgevaardigde van Frankrijk, ver klaarde zich tegen deze zienswijze. Een van de leuzen die men in het begin van den oorlog gaarne hoorde was afschaf fing der geheime diplomatie. Langzamer hand is daar niet veel van overgebleven. En zij, die te dien opzichte nog op den Vol kenbond vertrouwden, zullen bedrogen uit komen. Want-zelfs de beraadslagingen van dit lichaam zullen niet absoluut openbaar zijn. Lord Robert Cecil 'bleef de leus ge trouw en drong aan op openbaarheid der zittingen van de oommissies. Ten slotte heeft de vergadering het beginsel van open bare zittingen aangenomen, maar elke oom missie gemachtigd om de deuren te laten sluiten, wanneer haar dit wenschelijk denkt. Naar men weet neemt de Vereenigde Sta ten niet deel aan de besprekingen te Genève. Opvallend is daarom de groote be langstelling van Ameriikaansohe zijde. Vooral de pers is bijzonder sterk vertegenwoordigd. Men heeft in de Unie nu eenmaal niet veel vertrouwen in den Volkenbond. Ten on rechte? We laten hieronder volgen hoe de „New- York Times" de Volkenbond bekijkt, een oordeel, dat menigeen zal deelen. Het blad schrijft: De Volkenbond staal voor de verwaóhte crisis. De vérstrekkende oogmerken van den Raad kunnen slechts dan verwezenlijkt worden, indien men alle blanke rassen er voor winnen kan. Maar 400 millioen blanken zijn nog huiten den Volkenbond, tot welken de meerderheid der gekleurde rassen behoort. Bovendien bestaat onmiskenbaar een tegen stelling tussdhen de groote en de kleine mo gendheden. Zoo zijn b.v. de Scandinavische landen slechts voorwaardelijk toegetreden. dat de oogen van den blanke al de bewegin gen van den Indiaan werktuigelijk volgden. Hert tweetal was op weg om onafscheidelijk te worden. Het viel Jack geen oogenblik in dat er uit deze verbintenis hem persoonlijk een-ig gevaar dreigde. Hij had nu de scène te Fort Cheever geheel vergeten. Eerst bezochten zij ,4e Hellemond" te voet, daar zij over een warnmasa van dükke boomstammen moesten heenklhnmen, die door de plotselinge stijging der rivier na een zwaren regenval hoog op de rotsen waren geworpen. Een wonderschoon tafreel, zooals de aarde er niet veel vertoont, beloonde hun moeite. De machtige rivier bovenaan duizend voert breed, stortte zich door een rotskloof, waar over een kind een steen bad kunnen werpen en drong zich, opgesloten als ze was tus- schen de nauwe donkere rotswanden, er tussdhen door met donderend .geweld. De toeschouwers maakten er hun opmer kingen over naar ieders persoonlijken aan leg. „Heel aardig!" zeide Sir Bryson, „laten we nu verder gaan." .Allemachtig, wat is dat mooi!" zeide Sidney Vassall. „Tertiaire rots uit het Cambrisohe tijd perk," zeide Baldwin Ferrie. Garrod keek met doffe oogen toe, en zeide niets. Linda keek Jack aan. Ziende dat hij wer kelijk geroerd was door het schouwspel, al was hem dit ook welbekend, begon zij op eens aan haar geestdrift uiting te geven. Het klonk Jack overdreven en gemaakt toe, en hij keerde zich af. Mevrouw Worsley keek er naar met schitterende oogen, en zei niets. Voorts werpt het vraagstuk der mandaden haar schaduw vooruit. Tot de commissie voor het onderzoek der mandaten behooren acht mogendheden zonder mandaat en zeven mogendheden met mandaten. Daarom verzet Engeland zich tegen de samenstelling van de commissie. Tenslotte ontbreekt het den Vol kenbond aan een vaste leiding, wijl tusschen Frankrijk en Engeland aanzienlijke mee- pingsversohilten bestas n. Daarom is d© Volkenbond; betrekkelijk machteloos tegenover kleine combinaties, zooals de Turksche nationalisten en de Bol- Sjewiki, die in Armenië succes behaalden, terwijl de Volkenbond onmachtig bleef toe zien. Wat zou voor het geval van een samen gaan van DuitsaMand met Rusland te ver wachten zijn? De Fransche bladen koesteren over het algemeen geen hooge verwachtingen. Eerder zijn zij van meening, dat Frankrijk niet veel voordeel van den Volkenbond zal hebben. Het scherpste is wel de Éclair", welk blad meenit, dat Frankrijk „niets goeds te wachten heeft van den Volkenbond, zooals die thans is samengesteld". Na doorgedraaid te hebben over de toegevendheid(I) van de Fransche regeering ten opzichte van Duitsdhland, zegt het blad tenslotte: De Volkenbond heeft ons (Frankrijk) reeds voordat hij bestond, heel wat kwaad gedaan. Hij was de vergiftige roomtaart van alle be sprekingen ter vredesconferentie. Hij heeft Pruisen gered. Wij moeten nu vreezen, dat hij Frankrijk in het verderf zal storten. Uit Berlijn wordt gemeld: In verband met de tegenstrijdige 'berichten over Duitschland's opneming in den Volkenbond heeft de Duitsche gerant te Bern op een vraag van de Zwitsereche pers meegedeeld, dat Duitschland niet om toelating tot den Bond zal verzoeken, maar een uitnoodiging om toe te treden, op grond van een besluit van de Algemeen© Vergadering van den Volkenbond, niet zou afslaan. Genève, 17 Nov. De Volkenbond besprak vanmorgen het verslag der werkzaamheden van den raad van den bond. Pueyrredon, de leider der Argentijnsche afgevaardigden, verklaarde het noodzakelijk te achten, dat elke souvereine staat tot den bdÉd zou worden toegelaten, met dien ver stande, dat het al of niet toetreden alleen zou afhangen van den eigen, vrijen wil van elk land zelf. Nadat Pueyrredon hert woord had gevoerd, legde Hagerup (Noorwegen) den nadruk op de beteekenis van het ontwaipenimgsvraag- stuk. Lord Robert Cecil drong als vertegenwoor diger van Zuid-Afrika aan op openbaarheid der besprekingen en besprak de vraagt 'ei ken van Dantzig en Armenië en hev voisch- Llttausoh geschil, dat van zoo groote betee- kenii is; dat de wereld het recht heeft daar omtrent volledig ingelicht te worden. Het te Brussel aangesneden financieele vraagstuk .moet eveneens voor de vergadering van den Volkenbond worden gebraoht. Douaneslag- boo-men moeten uit den weg worden geruimd en de militaire uitgaven aanzienlijk beperkt worden. De Volkenbond moet in beginsel een politiek, van verzoening voeren. De spreker deed tenslotte een beroep op de vergadering om krachtige maatregelen te nemen, opdat den geest van den Volkenbond waarachtig leven worde ingeblazen. Hij dient een -motie in, welke den raad verzocht den toestand in Armenië onder de oogen te zien, voorstellen in te dienen ter redding van het oversohot van het Armeen- sche volk en tot het scheppen van vaste toe standen in Armenië. Toen zij weder verder reden, begon het zacht te regenen, en §ir Bryson was er voor, terug te keeren. Zijn dochter verzette zioh hiertegen, en alle anderen kwamen haar te hulp. Hoewel hij onderweg in niets belang scheen te stellen, was vooral Gar rod sterk tegen het opgèvpn van den tocht. Zij roden door eeni prachtig ongerept woud. De koele schemering, het langzame neerdruppelen van het regenwater van de bladeren, en de heerlijke geur van het natte loover maakten een indruk, dien de meer gevoelige leden van het ^gezelschap niet licht zouden vergeten Sir Bryson prutteldè. Bij een van de herhaalde wijzigingen die de opstelling van den ruiterstoet telkens onderging, bemerkte Jack, dat Mevrouw Worsley op een gegeven oogenblik vlak achter hem reed. Hij wendde zioh om, en praatte met haar, waarbij hij zich zijde lings van zijn zadel af naar haar overboog. „Van 't jaar is er hier nog niemand langs gekomen," zeide hij, terwijl hij naar het pad keek. „Be begrijp absoluut niet hoe u hier eigenlijk nog een pad kimt onderkennen," antwoordde zij. „Ik zie heelemaal niets." Jack legde haar de teekens op de hoo rnen uit. „Aan den anderen kant van de kreek heb ik verleden jaar zelf een pad gemerkt," zeide hij. „Het oude pad was te steil voor paarden van blanken." „U schijnt deze streek goed te kennen." „Ik heb een gevoel alsof dit gedeelte aan mij behoort," zeide hij, rondkijkend. Terwijl zij een klein riviertje overstaken, wees hij haar de overblijfselen van een sluisje en een zeef aan, en legde haar het gebruik er van uit. „Twee jaar geleden In Griekenland is Zondag de verkiezing voor het parlement onder buitengewone om standigheden gehouden. Bij een gewone ver kiezing voor de wetgevende vergadering ls de Kroon of het hoofd van den Staat buiten het geding, 'hier was de Kroon en wie haar zou dragen, de leus waarom de heele strijd ging. De oude Grieksche Kamer van afge vaardigden was op 24 September ontbonden, maar is daarna, bij het overlijden van koning Alexander, nog weer bij elkaar geroepen, om een regent te kiezen. Daf werd admiraal Koendoeriotis, een trouw aanhanger van We» nizelos. Het overlijden van den jongen koning Alexander was oorzaak, dat bij deze verkiezing de toekomst van hot regeerings- fauis op het spel kwam te staan. De volgelin gen van koning Konstantijn wilden een ple bisciet over de kwestie van de opvolging houden. Wenizelos weigerde dit en verklaar de, dat de zaak bij de verkiezing 'beslist zou worden. Naar zijn meening was de troon niet vacant. Doordat Konstantijn en zijn oudste zoon van het recht om hem te beklimmen vervallen waren verklaard, kwam de Kroon na den dood van Alexander aan diens jonge ren broeder prins Paul toe. Toen men zich tot prins Paul wendde, antwoordde hij echter, diat hij alleen den troon zou bestijgen, indien het Grieksche volk beslist had, (tot het den terugkeer van zijn vader niet wensohte en zijn oudsten broer van de opvolging uitsloot Zoodoende was de strijd een krachtproef geworden tusschen Konsbantimisten en Wenl- zelisten. ^onstan-tdjn bezat bij het Grieksche voQg als ae roemrijke veldheer uit den Bal kanoorlog nog een groote populariteit, bij hert leger vooral niet minder, en dat Wenize los zoolang in Griekenland de macht in han den kon houden, was niet in de laatste plaats een gevolg van de ijzeren hand, waarmee hij aan het roer den koens aangaf, die hem goed leek. Het ötqmbiljet is het gebruikelijke mid del van een volk, dat in lang zijn wil niet heeft kunnen uiten, om zich te wreken, en ais men nagaat, wat de berichten, die de oen suur gepasseerd zijn, reeds over den uitelég doorlaten, heeft het zich inderdaad gewroken, door Wenizelos den bons te geven en zich voor den terugkeer van Konstantijn te ver klaren. (Volgens de laatst bekende uitslagen zouden 250 Konstantiiiisten en 118 Wenize- listen gekozen zijn). Heb is de groote vraag of deze uitslag der verkiezingen voor de Grieken het gewensdhte gevolg zal hebben, omdat de geallieerden hierin een woordje mee zullen praten. En dat zal niet bepaald in den geest der Konstanti- nisten zijn. Vooral de Fransohe bladen betreuren de nederlaag van Wenizelos. Naar de meening van d6 „Journal des Dé- bats" hebben de kiezers dopr Wenizelos om ver te werpen hiun land een Map ln het gelaat gegeven. De geallieerde mogendheden heb ben hun vertrouwen geschonken aan het Wenizelistische en democratische Grieken land, dat zij tot voor de Poorten van Kon- stantinopel en in Klein-Azië gesteld hebben. Zij bunnen een Kanstantijnsch, absolutistisch en Duitschgezind Griekenland niet als vriend beschouwen. De meest elementaire voorzichtigheid gebiedt hun tegen het her stel van Konstantijn op den troon hun veto uit te spreken. De gewezen koning is de verpersoonlijking van de Dudtschgezindheid en den haat tegen Frankrijk. Gedurende den oorlog heeft hij gelogen en verraden en den len December 1916 heeft hij onze zeelieden laten vermoorden. Zijn terugkeer tot den troon zou een onduldbare beleediging zijn voor ons en een gevaar opleveren voor het heele Oosten. In gelijken geest laat de „Echo de Paris" zich uit Alleen de „Matin" meent dat men in Griekenland de vraag zal trachten op te lossen door den troon aan te bieden aan Kon- op dat heuveltje daar z]jn had Joe Oi kamp," zeide „Had hij geluk?'" vroeg zij Jack schudde het hootd. „Maar we weten allemaal dat het goedje hier ergens moet zitten," -zeide hij. Op haar beurt was Kate Worsley in staat Jack een en ander te vertellen omtrent de Sierlijke, kleurige planten waar zij lang» kwamen, en over een paar vogels. Jack's kennis van de flora en fauna bepaalde zioli strikt tot dat, wat kon dienen als voedsel en brandstof. „Ik geloof, dat dit leven u ook wel be vallen zou," zeide hij goedkeurend.. „Dat geloof ik ook wel," zeide zij, „als er maar ergens een plaats was voor mensohen als ik." „U zoudt u gauw genoeg een plaats ver overen," zeide hij. Linda, die achter Mevrouw Worsley reed op het smalle pad, vroeg zich ja- loersch af, waarom hij toch nooit zoo vrij uit met haar praatte. Hoewel zij voortdurend het donderende geluild van den canyon hoorden, kregen zij hem niet weder te zien voordat zij plotse ling uitkwamen op den High Rook, vijf mijlen van het kamp verwijderd. Een schit terend schouwspel deed hen stilhouden. Het pad kwam uit op een platte tafelrots, die tweehonderd meter boven de rivier hing. De plaats bevond zich ia het midden van een -breeden 'bocht ln de wanden van den canyon, en zij konden zoodoende zoo wel stroomop- als -afwaarts zien, over de onstuimige, schuimende rivier onder hen. Ingezonden mededeellng. Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigen schappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend by jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. stantijn'a oudsten zoon, die gehuwd ls met een Roemeensohe prinses. Dait de gewezen koning zelf weer op den troon zal komen, lijkt onwaarschijnlijk en dit vooral indien men rekening houdt met heit bericht uit Parijs, waarin geméld wordt, dat men aan den Quai d'Orsay (waar het Dep. van Buitenl. Zaken is gevestigd) vast beslo ten is, al het mogelijke te doen om de troons bestijging van Konstantijn te verhinderen. Want hiermede zou de constellatie op den Balkan op nog veel lossere schroeven bomen te staan dan reeds het geval zal zijn, indien de kroonprins op den troon zal komen. tlnit) neemt zelf de portefeuille van buiten- landsche zaken. Athene, 17 Nov. Waarschijnlijk zal ko ningin Olga vandaag het regentsohap op zich nemen. Wenizelos ls afgetreden. De leiders der meerderheid verzekeren, dat het herstel van Konstantijn een uitgemaakte zaak is. (Koningin Olga is de weduwe van koning George I en de moeder van Konstantijn. Zij is van geboorte een Russische grootvorstin). RUSLAND. Het was te voorzien dat de val van Sebastopol hoewel voorbarig aangekon digd niet lang meer op zich zou laten wachten. Thans is het een voldongen feil Wrangel was de laatste die zioh te Sebasto pol inscheepte bij de ontruiming die Zon dag plaats had. Het gevecht rond de stad is nog wanho- geweest. De -troepen van Wrangel _jn dapper weerstand aan den overmach- tigen vijand, maar de bolsjewlM vielen her haalde malen aan, en, niettegenstaande zware verliezen, stonden zij Wrangel geen respijt toe. Diens manschappen waren ge durende vijf dagen zelfs niet in staat om eten -te koopen. Het succes der rooden is te danken aan hun verwonderlijke 'beweeglijkheid, die hen in staat stelde om divisies met -buitenge wone snelheid op het front van Wrangel samen te trekken, ten tweede aan de hard nekkigheid van hun aanvallen, die herin nerde aan de Duitsche taktiek, en ten derde aan de onverwachte kracht der bolsjewisti sche artillerie en hun overvloed van muni tie. Wrangel vertrok aan boord van de „Kor- nilof' naar Konstantinopel. Het laatst verliet de Fransche kruiser „Waldeck Rosseau" de haven, zij had tal rijke vluchtelingen aan boord. Onmiddellijk werd in de stad een sovjet- bestuur ingesteld. ENGELAND. De prijsdaling. De prijzen op de voornaamste Engelsche handelsmarkten vertoonden verdere teekens van slapheid, en in sommige geva-llen heeft de daling, die sedert eendge maanden aan den gang is, den grootiiandelsprijs teruggebracht tot zeer dichtbij het peil van voor den oorlog. Maandag was de nederwaartsche prijsbe weging het meest te merken in granen, ba toen, oliën en terpentijn, en de hoofdoorzaak daarvan was: groote verknopingen, klaar blijkelijk met het oog op nog erger waarde vermindering en een zeer beperkte vraag naar verschillende artikelen. In handelskrin gen is men thans vanmeening, diat batoen niet meer dalen kan, maar dat wol nog meer zal dalen. Ondertusschen echommeflen de dé-taalprij zen van een aantal artikelen, maar de groote daling, waar -het publiek op wacht, blijft nog uit. Een orkaan. De draadlooze dienst van Horsea me'd De groote orkaan, die eenige dagen terug over Engeland, Nederland en Zuid-Scandinaviè woei, wordt door deskundigen beschreven als een van de merkwaar-ligsten, die sinds vele jaren in Europa zyn geconstateerd. Een tyd lang woedde de storm over bet geheele gebied van de Golf van Biscaje tot aan (Je Oostzee, zynde een uitgestrektheid van 1500 mijl. De meteorologische berichten ver- toonen weinig voorbeelden van dergeiyke atmosferische storingen over een zoo groote oppervlakte. In verscheiden districten van Groot-Brittannië bereikte de wind een snel heid van 75 myl per uur. Er werd aanzienlijke schade aangericht en de telegrafische verbindingeirsin het Noorden van Schotland werden verbroken. IERLAND.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1