zou de geest onder het personeel nog meer geleden hebben dan reeds het geval is. Sommige leden merkten op, dat tegen de sedert 1 Januari 1920 geldende salarisregeling voor de onderofficieren en minderen bh de be'-okkenen ernstige grieven bestaan, Men begreep, dat het voor de volksvertegenwoor diging ondoenlijk is, zich in dezen in bij zonderheden te verdiepen en verzocht den minister te willen mededeelen, of, en zoo ja, wanneer hjj bereid is deze grieven langs den weg van georganiseerd overleg op te lossen. Verzocht werd om verhooging der onderwater- toelagen. Sommige leden vestigden de aandacht van den minister op de noodzakelijkheid de be zoldiging der officieren bjj de marine te ver beteren. Deed de minister pogingen, door het oproepen van ingenieurs, tot een meer normale ver- houding te gerakenzoo ja, wat was hiervan het resultaat? Ook de tractementen der teekenaars staan, naar het oordeel van sommige leden, belangrijk achter bjj die van gelijkwaardige krachten in andere takken van staatsdienst. Gewezen werd voorts op de sleehte salari- eering van de opzichters der afdeeling Scheeps bouw, die bij particuliere werven zijn geplaatst. Aangedrongen werd op de uitbreiding van woningbouw voor personnel, dat, zooals het personeel der vliegkampen, verplicht is op een bepaalde plaats te wonen. Nogmaals werd aangedrongen op meer hygiënische inrichting der slaapgelegenheden aan boord van schepen en in gebouwen waarin personeel moet verblijven. Men verzocht den minister te willen over wegen of aan het instituut van reserveperso- neel voor de zeemacht uitbreiding kan worden gegeven. Algemeen oordeelde men, dat op het gebied van het materieel weinig bruikbaars aanwezig is. Opgemerkt werd, dat onze gansche marine, wat het groot materieel betreft, bestaat uit 0 pantserschepen en 1 pantserdekschip, welke gemiddeld 20 jaar oud zijn, terwijl door den minister gevechtswaarde wordt toegekend aan 4 kanonneerbooten, welke 43 jaar oud zijn. Welken weg men ook op het gebied van het materieel op wil, onmiddellijk en krachtig ingrijpen scheen velen leden een dringende eisch. In afwaohting blijkbaar van de adviezen der interdepartementale commissie laat de minister de zaken zooals ze zijn. De post „Aanbouw" houdt, waar bereids tot afbouw der kruisers „Java" en „Sumatra" is beslo ten, niets nieuws in, behalve een Memorie- post voor den kruiser „Celebes", welks be- teekenis eenige toelichting behoeft. Geen gelden worden gevraagd voor nieuwe mij- nenleggers en mijnen, voor onderzeeboot- mijnenleggers of' 'bewakingsvaartuigen. Men vroeg in dit verband, of de minister alleen voor Indië zeevliegtuigen noodig acht en niet ook voor Nederland. Gevraagd werd, waarom geen nieuwe jagers voor Indië op de begrooting staan, waar de aanwezige ja gers naar de verklaring van's ministers amtbsvoorganger vrijwel op zijn door den zwaren dienst gedurende de mobilisatie. Tegenover dezen aandrang tot vlootuit- breiding stelden evenwel vele andere leden hunne meening, dat de uiterste matiging geboden en afwachten het verstandigste be leid is. De hier aan het woord zijnde leden drongen er met klem bij den minister op aan, dat hij ten spoedigste het aantal uiterst kostbare marinestations, met de daarbij be- hoorende magazijnen, werkplaatsen, arse nalen, hospitalen en opleidingen, in over eenstemming izou brengen met de zeer be scheiden rol, die voortaan aan de marine in ons defensiewezen zal ten deel vallen. Sommige leden juichten het toe, dat de minister de in Indië aanwezige koopvaardij vloot, alsmede de gouvernementsmarine, dienstbaar wil maken aan de verkenning. Ook op diit punt misten zij echter in de be grooting elk bewijs, dat er iets gedaan is of gedaan zal worden om beide tot deze taak voor te bereiden. Verschillende leden betreurden den ver koop van het rompstaai van de Celebes, al v moge de minister van financiën over de opbrengst tevreden zijn. Andere leden juichten den verkoop toe, omdat daardoor naar hunne meening verdere geldverspil ling was voorkomen. Het plan van den minister, de vliegdlen- sten van land- en zeemacht te vereenigen, vond hij verschillende leden instemming. Enkelen spraken daarbij den wensch uit, dat de minister den dienst niet al te zeer zou oentraliseeren. Eenige leden wenschten evenwel, Indien de minister voornemens mocht zijn dezen dienst op grootsdheepsohe wijze uit te bou wen, zich daartegen reeds nu met kracht te verzetten. Weer andere leden zagen geen enkele reden, een kostbaren, militairen vliegdlenst te onderhouden. Gewezen werd op de hooge exploitatie kosten der onderscheidene marinewerven. Vele leden betwijfelden of instandhouding der marinewerf te Hellevoetsluis nog te rechtvaardigen is, nu het marinestation van daar naar - Vlissingen is verplaatst. Anderen achtten behoud Idier werf zeer wenschelijk. Men verzocht den minister met nadruk, maatregelen te willen treffen, opdat met name de marinewerf te Willemsoord in staat zal zijn kleine vaartuigen te bouwen en herstellingen te verrichten ten behoeve der particuliere nijverheid. Er werd voorts op aangedrongen, dat van deze werf meer dan tot dusverre zal worden gebruik ge maakt voor den aanbouw en het herstel van materieel voor loodswezen, betonning en verlióhtingsvaartuigen. Gevraagd werd, of uitzicht bestaat, dat het volgende jaar vier onderzeebooten in Indië aanwezig zullen zijn en of alsdan ook het depötschip „Pelikaan" in dienst zal zijn. Bezwaar werd gemaakt tegen de buiten sporig hooge raming van steenkoolverbruik voor de schepen binnenslands, waarvoor een bedrag van 910.000 wordt aange vraagd. Gevraagd werd of reeds is nage gaan, in hoeverre olie als brandstof kan dienen. Blijkens den toelichtenden staat zal het Nederlandsch eskader in Oost-Indië voor 1921 bestaan uit 2 pantsersohepen, waarvan één voor een deel van het jaar zal worden opgelegd en uit 8 torpedobootjagers, waar van 4 zullen worden opgelegd. Gevraagd werd, of de minister van roordeel is, dat met dit eskader ter handhaving van ons ge zag zal kunnen worden volstaan, dan wel gebrek aan personeel ooreaak is van deze beperking. In aanmerking nemende het groot aantal mariniers, dat in andere directiën in Indië en op buitenlands varende schepen dienst doet, achtten vele leden den bouw een er uiteraard kostbare marinekazerne te Bot terdam onnoodig; zij verzochten den minis ter met nadruk, af te zien van het voorne men, om tot dien bouw over te gaan. Door eenige leden werd op den bouw der kazerne aangedrongen;, omdat de huisves ting der mariniers thans zeer onvoldoen de is. Eenige leden gaven den minister in over weging, den post voor den marinelucht vaartdienst voorloopig terug te nemen, tot dat 's ministers nadere voorstellen omtrent de vereeniging van de vliegdiensten van land- en zeemacht aan de Kamer zijn voor gelegd. Gevraagd werd, of de minister voorne mens is, uit dezen post ook een bedrag te besteden voor de bestrijding van de kosten voor een vliegtocht van Nederland naar Java, waarvoor op de vorige begrooting een post van ƒ100.000 was uitgetrokken, die evenwel op aandrang der Kamer werd terug genomen. Sommige leden zouden tegen het doorzetten van dezen vliegtocht ernstig be zwaar hebben. Men verzocht den minister, aan zeemili ciens een toelage voor de plunje te willen verstrekken en hun in plaats van één dag per week, drie of vier dagen per maand verlof met vrij reizen te geven. De vraag werd gesteld, of aan oudere korporaals kan worden toegestaan, buiten dienst hurgerkleeding te dragen; andere leden bestreden dit denkbeeld. Het verluidt, dat de minister het voorne men zou hebben, de Adspirantenschool der marine van Dordrecht naar Alkmaar te ver plaatsen en met de Cadettenschool aldaar te vereenigen. Verscheidene leden wenschten, met kracht tegen dit voornemen op te ko men. Ook andere leden betwijfelden, of de bedoelde verplaatsing zonder meer aanbe veling zou verdienen. Men verwachtte, dat de minister geen beslissing in dezen zou ne-r men, alsvorens de Volksvertegenwoordiging hierin te kennen. Gevraagd werd, of niet een aanmerkelijke bezuiniging zou verkregen worden, indien het broodbakken aan particuliere bakkers werd opgedragen. Aangedrongen werd op publicatie van het rapport der commissie in zake de hospltaal- verpleging. Reeds thans meenden sommige leden zich te moeten verzetten tegen d© aan stelling van vrouwelijk verplegend perso neel, waartegenover andere leden wezen op den goeden invloed, die van de vrouw ook in dit opzicht kan uitgaan, al zouden ook zij bezwaar moeten maken tegen hare te werk stelling bij venerische patiënten. Over de aanvrage van gelden voor de aanstelling van twee vlootpredikanten en één aalmoezenier werd niet eenstemmig ge oordeeld. VersohiUende leden vestigden de aandacht van den minister op het Militair Tehuis te Den Helder, dat gedurende meer dan 26 jaren onschatbare diensten aan leger en vloot heeft bewezen. Men hoopte, dat de regeering alsnog ten behoeve van deze instelling een buitenge woon subsidie van ƒ8000 op de begrooting zal willen brengen. Aangedrongen werd' op vermeerdering van het aantal stoomloodsvaartuigen. Men vroeg of het niet mogelijk is, de oude lood sen, voor zoover zij daartoe nog geschikt zijn, iets langer ln dienst te houden, daar nu vaak door het geringe aantal loodsen buitenposten niet bezet zijn. Men achtte het gewenscht, bij aanneming van loodskweekelingen hoogere edschen van ontwikkeling te stellen. HAAGSCHB BRIEVEN. Plaatselijke Keuze. De nood der onderwijzers. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. 's-Gravenhage, 19 November. Het aantal vraagstukken, dat den laatsten tijd de algemeene aandacht vraagt, wordt steeds grooter en belangwekkender. Meesten tijds zijn het al lang bestaande kwesties, die door den drang der tijden dn een (kritiek sta dium kwamen. De actie voor Plaatselijke Keuze bestaat eigenlijk al zoolang als het geheel-onthoudende deel der menschheid hare idééën tot de menschheid deed doordringen. Nu is het be slissende oogenblik nabij, nu doet de kans zich voor om met één zet, de wet, Koning Alcohol „schaak" en misschien spoedig „•schaakmat" te zetten. Het initiatief-voorstel-Rutgers, inzake Plaatselijke Keuze, heeft de geswenschte ope ning reeds geforceerd en het gaat er nu slechts om die op afdoende wijze te benutten. Daartoe hebben de anti-aloahol generaals nog eens een wapenschouwing gehouden en we moeten erkennen, dat die wel indruk ge maakt heeft. Uit alle oorden des lands waren de drank bestrijders, zonder onderscheid van politiek, of kerkelijke richting, naar het Gebouw voor Kunst en Wetenschap gekomen; 1025 orga nisaties en 2600 personen namen aan de bij eenkomst deel. De Voorzitter van den „N. B. P. K.", de heer P. v. d. Meulen, sprak een kernachtige rede uit, getiteld: „De Meiboom in den Kap". Hij wees o. a. op de onbeholpen actie der tegenstanders, tot uiting gekomen o. a. op de „I.T.H.R.E.K.A." te Amsterdam, en stelde daartegenover het volkspetitiormement voor P. K. van 1914, geteekend door 670.000 per sonen. Zoowel door den voorzitter als door de andere sprekers, t. w. de heer P. Voogd uit Laren, Mevr. v. Itallie v. Embden, de heer H. Hermans, lid der 2e Kamer, en Prof. Dr. Slatemaker de Bruine, werd gewezen op den demoraliseerenden invloed van den drank, op ontaarding en verwildering, die het gevolg er van zijn kunnen. Nadat een motie was aangenomen, waarin bij de Tweede Kamer op spoedige aanneming van het voorstel-Rutgers werd aangedrongen, trokken de deelnemers met hun vaandels naar de beide stations. Hoewel we niet gelooven, dat de argumen ten tegen P. K. aangevoerd door de café- en koffiehuis-exploitanten steekhouden, meenen we toch eenige bedenking te moeten opperen. Ten eerste is bet voorstel niet consequent; een doorvoering hier en daar bevredigt het rechtsgevoel niet en laat toch nog den weg tot misbruik open. Men zou dus een absoluut verbod of mets moeten hebben; Amerika toont ons wel dui delijk, dat er tusschen verbod in praktijk en in theorie nog een zeer groot verschil is. Het gaat daar zelfs zoover, dat een ophef fing van het verbod te verwachten is, want de handhaving kost schatten en laat zeer veel te wenschen over. Rationeeler lijikt onfl het Scandinavische plan, drankrantsoeneering. Daarbij kan ieder meerderjarig persoon, die te kennen geeft draak te willen gebruiken, een beperkte hoeveelheid in een bepaalden tijd en tegen inlevering van een bon verkrijgen. Het bonstelsel is zoo ingericht, dat alleen de houder er gebruik van kan maken. Gegevens over de uitwerking in de prak tijk staan ons helaas niet ten dienste, doch we gelooven wel, dat de ontduiking bij het laatste systeem toch nog het geringste zal zijn. Doch hoe ook, beperking van het drankge bruik (en misbruik) is dringend vereischt Daarbij moeten onder „drank" vallen alle alcoholhoudende dranken boven een bepaald percentage. De salarieering van de onderwijzers is ook al een oude kwestie: reeds vóór den oorlog was de verhouding tusschen belouning en prestatie verstoord. Dat er thans van nood gesproken kan worden, is volkomen begrijpelijk, evenals .iat men thans' het jarenlange wachten mjede wordt. Zelfs een volslagen leek ral direct inzien, dat de leerkrachten, zij die Je grondslagen leggen voor de ontwikkeling van e'ken staats burger, niet goed genoeg bezoldigd kannen worden. Het onderwijs is, vooral tegenwo rdig, de sleutel tot iedere positie, van wien ook. Wil men dus zeker zijn, dat dit allerbelangrijkste proces in het menschelijk leven zonder stoor nis verloopt, dan dienen zij, die de onontbeer lijke leiding moeten geven, zich alleen daar aan te wijden, m. a. w. geldzorg door on vol doende financieele waardeering mag niet voorkomen. Als de salarieering alléén afhankelijk was van het maatschappelijk belang der betrek king, dan zou het onderwijs het best betaald moeten worden. Helaas, onze maatschappij kent meerdere factoren en die hebben het tegenovergestelde bewerkt, de slechtste betaling naar venhou ding. Dait mag niet zoo blijven en we zijn over tuigd, dat ieder weldenkend burger er zoo over denkt. En de Regeering? Die vindt het ook II Doch verklaart niet voldoende te kunnen tegemoet komen door.... geldgebrek! Haar nieuwe voorstellen blijven onvol doende, en dat kan de noodlottigste gevolgen na zich slepen. Hier helpen geen lapmidde len, er moet een oplossing gevonden worden in 't algemeen belang. Gebeurt dit niet, dan zullen we binnenkort vele onderwijzers ziien wegloopen naar betere betrekkingen en dan is het te laatl Kunnen dus de benoodigde gelden niet door een nieuwe belastingverhooging gevonden worden, dan zal de Tweede Kamer de overige (ivooral defensie-) begTOOtizgen zoodanig moeten besnoeien, dat daarmede het bedrag gevonden wordt. Een ander afdoend middel is er niet! We hadden kortelings een onderhoud met een bekende persoonlijkheid op justitieel ge bied over de kwestie van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwibank. Vóóraf verklaarde onze zegsman, dat hij slechts enkele algemeene inlichtingen kon verstrekken en op bijzonderheden niet zou ingaan. We vroegen o. a.: „Welke reden is er voor de Justitie om tot vervolging over te gaan?" Overtreding van de Loterijwet. „Is het waar, dat de Bank onbetrouwbaar is?" Daarvan is nog niets te zeggen. Wel is er een sterk vermoeden tegen de leidende per sonen. De aanhouding van Broekhuis wordt 0. a. ter zake van een ander feit, in bet Alg. Pol. Blad verzocht. „Hoe verklaart U het vermoeden van zwendel tegenover heit richtrig uitbetalen der premies?" Misschien het wekken van vertrouwen om later een slag te slaan. Trouwens ieder finan- oieel deskundige moet bij een dergelijken op zet öf aan onbekwaamheid öf aan zwendel denken. Waar onze zegsman het diepste stilzwijgen bewaarde over verdere bijzonderheden, zul len we voorloopig moeten afwachten. LEO. BUITENLAND. De vergadering van den Volkenbond. Berlijn, 22 Nov. Zaterdag zijn te Genève drie belangrijke toespraken gehouden en wel door senator La Fontaine (België), Rowell (Canada) en Tittoni (Italië). La Fontaine verklaarde op het standpunt van den vrijhandel te staan. La Fontaine behandelde ook de kwestie der ontwapening en zelde, dat de Volkenbond na tuurlijk voor systematische vermindering der wapening moet zorgen. Men moet echter ook moed bezitten aan de volken te zeggen, dat heden het uur voor een algemeene ontwape ning nog niet heeft geslagen. Spreker zegt niet dat ontwapening heden onmogelijk is en dat de wapeningen zoo blijven moeten bestaan als zij heden zijn; men moet echter trachten een machtsinstrument voor den Volkenbond tot stand te brengen. Dit toekomstleger mag alleen als werktuig van het (internationale vecht worden gebruikt. Het pleidooi van Lord Cecil ten gunste van Armenië bewijst, welk lot een volk van eenige millioenen onder de oogen van de heele wereld kan ondergaan, of schoon het onder bescherming van den Vol kenbond staat, waarvan de leden, boewei zij samen over legers van millioenen beschikken, dit volk niet helpen 'kunnen of in elk geval niet helpen. Een gedelegeerde van Venezuela diende een schriftelijk betoog in, zeggend, dat Venezuela het grootste gewicht hecht aan ontwapening, gelijkheid tusschen de leden van den Volken bond en stichting van een opperste interna tionale rechtbank. De Canadeesche afgevaardigde Rowell staat op het standpunt, dat de allereerste taak van den Volkenbond moet bestaan in de verhin dering van nieuwe oorlogen door, de stichting van een nieuw stelsel tot oplossing van in ternationale geschillen.' Alle andere kwesties, ook de ekonomische, zijn van ondergeschikt belang voor spreker. Het heeft geen doel op lossingen voor deze vraagstukken te zoeken, indien men het over het hoofddoel niet eens is. CAnada beschouwt het grondsoffervraag- stuk als een binnenlandsch vraagstuk der sta ten. Het is gevaarlijk deze kwestie met een internationale controle in aanraking te bren gen. Men vergete niet, dat de Volkenbond nog veel vijanden telt en dat veel menschen nog zeer kritisch tegenover hem staan. In Canada begrijpt men heel goed de historische bezwaren, die in Europa een oplossing der vraagstukken moeilijk maken, maar alle be loften tijdens den oorlog gedaan, dienen in vrede te worden gehouden. Tittoni, dde verklaarde op verzoek van den voorzitter het woord te voeren, daar deze het raadzaam achtte, ook een lid van den Volken- bondsraad te booren in deze kwestie, sloot zich ook groot endeels bij den wensch van Lord Robert Cecil, betreffende verregaande openbaarheid aan en beweerde oa., dat de vergaderingen van den Raad openbaar waren. Tittoni betreurde verder, dat de Canadeesche afgevaardigde een dergelijk standpunt tegen over ekonomische vraagstukken inneemt. In dien ieder lid in vraagstukken, waarover men niet de zelfde meening heeft, zoo'n onverbid delijke formule zou verdedigen en elke ver antwoordelijkheid weigerde te aanvaarden, wat zou dan van de heelen Volkenbond terecht kamen? Dan zou zijn taak onuitvoerbaar zijn. Spreker is niet voor eenvoudige oplossingen, daar deze gewoonlijk niet zoo eenvoudig zijn, maar „iets van het nationale egoisme moeten wij allen op het altaar van den Volkenbond offeren". (Langdurig applaus). Persoonlijk meent spreker, dat de Volkenbond slechts dan een werkelijke Volkenbond zal zijn, als alle landen van de heele wereld zonder één uit zondering zullen zijn aangesloten. Hoe groo ter de Volkenbond, hoe meer veiligheid, auto riteit en onpartijdigheid hij zal bezitten. GRIEKENLAND. De Fransche pers gaat voort met de nieu we Grieksche regeering te dreigen met het verscheuren van het tractaat van Sèvres, dat alleen aan Griekenland zulk een geweldige uitbreiding ten koste van Turkije heeft toe gestaan ter wille van Vendzelos en uit dank baarheid voor zijn moeite, om Griekenland aan den kant van de Entente in den oorlog te brengen. De „Homme Libre" bepleit openlijk de teruggave van Adrianopel en Smirna aan de Turken, die men zoodoende van de bolsje- wiki zou losmaken en bewegen om Armenië te ontruimen. Dat is in overeenstemming met een beschouwing van den diplomatieken me dewerker van de „Daily Herald", die Vrij dag het vermoeden uitsprak dat men er te Parijs wel 00ren naar hatd, om van Moestafa Kemal-pasja, den nationalistischen leider in Klein-Azië, een soldaat van de Entente tegen de bolsjewiki te maken, ondanks het feit, dat dezen zich pas met hem verbroederd moeten hebben. De Fransche regeering is, volgens haar laatste nota aan Londen, ten stelligste gekant tegen een terugkeer van Konstantijn, diep zij vooral wegens den aanval op Fransche ma trozen in de Piraeus in den tijd van den oor log als een „aartsverrader" blijft beschouwen, maar wil, behoudens zekere waarborgen, toch genoegen nemen met een troonsbeklimming van zijn oudsten zoon, den hertog van Sparta. In Engeland blijven de officieele kringen en de bladen een opmerkelijke terughouding be trachten, hoewel niet te-ontkennen valt dat er voor het Britsche rijk in Azië nog gewichti ger dingen op het spel staan bij de nieuwe ariënteering van de Grieksche politiek dan voor Frankrijk. Wij hebben al meer dan eens in het ilcht gesteld, dat de nieuwe Grieksohe regeering vanzelf de partij van de Entente zal moeten kiezen, als zij Thracië en Smirna behouden wil. Dat zij dat wil, bewijst een bericht uit Athene, dat de regeering van Rhallis dadelijk na hare bijeenroeping aan de nieuwe Kamer zal vragen, om het tractaat in Sèvres te rati- ficeeren voor de geallieerden tusschenbeide komen. Die ratificatie moet naar hare mee ning herhaald worden, omdat de oude Ka mer, die het tractaat al goedgekeurd heeft, onwettig was samengesteld. Tegelijkertijd heeft koning Konstantijn in een gesprek met den Londenschen correspondent van het „Morgenb'lad" van Kristiania verklaard, dat hij een voorstander van de Kleine Entente was, „indien haar doel de handhaving van den vrede van Neuilly (met Bulgarije) en Sèvres (met Turkije) is". Als Frankrijk nu echter koning Konstantijn als een struikelblok voor de goede verstandhouding beschouwt, zullen Rhallis en de nieuwe Kamer er zich bij moe ten neerleggen dat de hertog van Sparta ko ning wordt en niet zijn vader. In verband hiermee is het telegram uit Athene van be lang, dat de regeering besloten heeft, om de volksstemming over den terugkeer van Kon stantijn uit te stellen. (N. R. Ct.) Manschappen van het oorlogsschip „Cen taur". hetwelk Venizelos escorteerde, toen hij uk Griekenland vertrok, hebben verklaard, dat enizelos tot aan de kade door een au o werd achtervolgd, voordat hij cr in slaagde aan boord van hét ja< ht te konvn. Verder ver klaren zij, dat Grieksche torpedojagers tever geefs beproefden het vertrek van het jacht U beletten. FRANKRIJK. Het vlootprogram. Landry, de#Fransche minister van marine, heeft in een interview het vlootprogram ont wikkeld, welks verwezenlijking hij ter hand having van Frankrijks overheerschende posi tie in de Middellandsche Zee onontbeerlijk acht. Landry meent noodig te hebben: zes nieuwe snelkruisers; twaalf torpedojagers; twaalf duikbooten, buiten de elf in gebruik zijnde kruisers. JAPAN. Gevechten in Bologna. Bologne, 21 Nov. Bij de eerste zitting van den gemeenteraad is het gekomen tot ge vechten tusschen socialisten en anti-sooialis- ten. Er vielen zeven dooden en 30 gewonden, e politie heeft de rust hersteld. Vrouwenkiesrecht. De Kamer heeft met 240 tegen 10 stem men bet kiesrecht voor vrouwen op gelijken voet met de mannen aangenomen. Het verplicht stellen van het stemmen is niet aangenomen, en ook niet het kiesrecht voor soldaten en korporaals. Voetbal. Helder—HAV. 1—1. In dezen ■wedstrijd heeft „Helder" bewezen lane: niet de zwakste in haar afdeeling te zijn. De Haarlemmers hebben dit ondervonden en zij mogen |nog van geluk spreken, dat ze met een geliik ,8pel naar huis konden gaan, want zij hadden dit niet verdiend. 21 voor Helder had de verhou ding goed weergegeven. Voor rust was HjS.V. het meest ln den aanval maar na rust hadden de Haar lemmers niets meer in te brengen. Was Helder for tuinlijker geweest, zij hadden zeker verloren. Als om 2.30 uur ae scheidsrechter beginnen blaast, stelt de thuisclub zich als volgt op:Doel: Polderman; voor: Versluys en Gode; midden: Freeke, H. Bak en Wit; voor: Heeres, Zwarte- poorte, De Groot, v. Leeuwen en Zomer. (Schrier had toezegging gedaan om te komen epelen, maar had ter elfder ure weer afgetelegrafeera.)Haaraltm speelde met 10 man. De Gora brengt de bal aan het rollen. Het eerste kwartier gaat het spel geliik op. De voorhoede van Haarlem is cehter gevaar lijker dan van de thuisclub. Zij liet een mooi sluitend spel zien. Langzamerhand komen de Haar lemmers in de meerderheid en weten zij na een half uur spelen op zeer gelukkige wijze ds leiding te nemen (0—1). Als weer uitgetrapt is gaat HB.V. weer tot den aanval over; de linksbinnen krijgt den bal toegespeeld en zendt een keuig schot in, dat Polderman schitterend stopt en re tourneert. De aanvallen van Helder standen eteeds op de hechte verdediging van H.S.V., ter wijl Helder de fout begaat steeds links te spe len, terwijl de rechter vleugel ongedekt stond. Uit eenaanval van HJ3.V. maakt Wit free-kick. De scheddsechter kent, tot ieders verbazing, een penalty toe, welke in een doelpunt wordt omgezet. De scheidsechter liet 'hem evenwel overnemen daar Polderman te vroeg naar voren gelooopen was. De Haarlemmes teekenden hiertegen zeer terecht protest aan, daar het in hun nadeel was Zij schoten hem dan ook voor de tweede maal moedwillig naast. Wij hebben nog nooit een wedstrijd meege maakt, waar voor een free-kick een strafschop gegeven werd, wel een vrije schop; de straf was to.i. ook veel te zwaar. Helder komt voor de rust nog eens even opzetten. Heeree krijgt de bal toe gespeeld van Freeke, zet goed voor, maar het leer wordt onderschept door de backs van H.S.V. Na- dat de beide doelen nog eens in gevaar zijn ge weest, gaat de rust in met 1—0 voor de Haar lemmers. Na de rust heeft Helder het voordeel van de wind. Zij pakten direct luid aangemoedigd door bet publiek flink aan. De verdediging van Hel der zet de voorhoede telkens aan het werk, ter wijl de achterhoede van H.S.V. door de zware druk de kluts kwijt raakte, vooral de echts back miste in deze periode nogal eens. Helder kan het net evenwel maar niet vinden. Eenige mooie schoten van De Groot gaan naast,over of worden gestopt. Het aantal corners op het H.S.V. doel is legio, (naar zij leveren niets op. De doorbraken van HJ3.V. zijn gevaarlijk, wat ook al in hoofdzaak komt doordat de backs meest top de helft van het veld stonden. De middenlinie van Helder speelde een schitterende partij, en Iwlst telkens het spel te verplaatsen. H.S.V. begon met man en macht te verdedigen, zoodat er bijna geen doorkomen aan was. Als Bak een bal te pak ken krijgt zal hij het met een ver schot pobeeren. de bal valt voor den keeper neer en springt over hem heen het doel ln 11. Hoewel geen mooi doel- rt, begroet het publiek het met groot gejuich, publiek brult nu om het winnende punt. De Helder-spelers zijn nu niet meer van het veld af te slaan, maar doelpunten blijven uit. De tijd ver strijkt meer en meer en als de scheidsrechter het einde fluit, heeft „Helder" voor de zooveelste maal een onfortuinlijke wedstrijd gespeeld. Het weer werkte uitstekend mee en de belangstelling was groote dan ooit, terwijl het terren als altijd in goeden toestand verkeerde, hoewal ©enigszins Zwaar te bespelen. H. heeft dit jaar geen thuiswedstrijd meer. De wedstrijd Helder—Hü.V. heeft in Jan. 1921 plaats. Zeemacht—Helder 2—2. Zondagmorgen om 10 uur speelde Zeemacht op de Marinewerf een wedetild tegen Helder 2 welks in een geliik spel endigds 2—2. Helder 2 speelde met 9 menschen RJH.C. 2—V.V.Ü. 4—1. De reserves van H.R.C. hebben Zondag met een flinke nederlaag de Uita oesters naar huls gezon den. Had de doelman V7V.U. niet Ln zoo'n goede conditie geweest, wellicht was de nederlaag nog grooter geweest. De voorhoede van H.R.C. speelde ®e?T goede wedstrijd en was zeer gevaarlijk V.V.U. is een etevie ploeg, waar terdege rekening mee gehouden moet worden. Helder 3Avia 1 6—7. Precies om tien uur laat scheidsrechter Kwast beginnen ^n er ontwikkelt zich dadelijk een vlug spel. Helder is eerst aanvallend, doch brengt het niet verder dan de backs die met verre echoten het terem zuiveren. Het is nu de beurt van Avia en na mooi samenspel schiet de linksbinnen keurig in. 111 erdoor aangemoedigd, komen ze weer onstui mig aanzetten, met het gevolg at de Helder-keeper zch weer passeeren ziet. Helder 3 probeert het ook ee»2? I?aar, de aanvallen stuiten af op'de ste vige achterhoede, die zich goed van hun taak kwii- Hïhi 00 r .ru8,t W6®t Avia nog 3 keer het net te vmden met schoten van de links buiten en binnen en de rechtsbinnen. Rust treedt in met 5—0. Na ae thee is het weer hetzelfde spel, doch nu blijven doelpunten voorloopig uit. 21 min. zijn zoo ver streken, als plotseling de linksbinnen uit een hooge voorzet van rechts no. 6 in het net depo neert. Uit een strafschop weet Avia zijn 7de doel punt te maken. Hierna werd de wedstrijd gestaakt. Roomsch-Katholieke Vee tb al vereeniging „Geel Wit". Naar men ons mededeelt is alhier een R.-K. voet- balvereenlging opgercht, „Geel-Wit" genaamd. Dunne kousen. Het aantal vrouwen, dat de laatste dagen te Parijs met pleuritis of longontsteking in de ziekenhuizen wordt opgenomen, moet on- gewopn groot zijn. Gezwegen van het aantal vrouwen, dat in haar eigen huis ziek ligt. Een redacteur van „1'Oeuvre" heeft aan een pro fessor in de geneeskunde gevraagd of men hier soms weer met een golf van griep te doen had. Volstrekt niet, heeft de hooggel erde ge antwoord, eenvoudig met een golf koude aan de beenen: de dunne zijden k^us n.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4