JACK DE ZANGER Eerste Blad. No. 5328 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1920 48e JAARGANG Et zijn eenige voorteekenen van partij- groepeeringen, die afwijken van de gewone bondgenootschappelijke oriëntatie. Zoo schijnt een samepgaan van Spanje met de Zuid-Ame rikanen en van Polen met Tsjecho-Slowa- kije zich te ontwikkelen. Natuurlijk vormen de Skandinaviërs een openlijk bondgenoót- schap. In elk geval staat ook de nauwére be trekking van de Nederlanders en Zwitsers tot de Scandinavische rijken vast. Neder land heeft, naar het schijnt, vrij veel voeling met den Balkan, iri het bijzonder met Roe menië. Italië laveert zooveel' het kan Volgen» een draadloos Duitach bericht be vestigt de „New-York Trjbune", dat het Amenikaansche bezettingsleger te Koblenz FEUILLETON. COURANT BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De toelating van Duitschland. De Jtotdu" publlceerd een telegram van zijn oarreepondent te Genève, <Ld. 21 Nov. waarin het volgende wordt medegedeeld. De toelating van Duitschland tot den Vol kenbond kan beschouwd als voorgoed te zijn afgedaan door den bond. Gisteravond heeft Viviani in de vijfde oommissie, die belast is met de toelating van nieuwe staten in den bond, het volgende voorstel ingediend: Geen enkele nieuwe mogendheid zal tot den Volkenbond worden toegelaten, indien zij niet voldaan heeft aan de vier volgende voorschriften: le. De staat zal hebben moeten voldaan aan alle internationale verplichtingen, welke hij op zich heeft genomen. 2e. De staat zal een verantwoordelijke re- geering moeten hebben, in staat de noodige verplichtingen op zich te nemen. 3e. De staat zal een organisatie moeten hebben, welke den Volkenbond aanleiding geeft er op te vertrouwen, dat hij alle ver plichtingen van het verdrag zal naleven. 4e. De staat zal bepaalde 'grenzen moeten hebben, waartussohen zijn bevolking werke lijk leeft als eene natie. De eerste voorwaarde slaat op Duitsch land, de andere doelen imdn of meer recht streeks op Rusland. Na een korte beraadslaging heeft de com missie, welke vertegenwoordigers telt van «11e staten met algemeene stemmen het voorstel-Viviani aangenomen. De vertegenwoordiger van Engeland, Fis- her, was een der eersten om zijn instemming te betuigen. Lord Rohert Cecil. die aanwe zig was, heeft zich. er ook, zonder tegenkan ting, mede vereenigd. Onder deze omstan digheden, besluit de oorrespondent, is de zaak voor elkaar: noch Duitschland, noch Rusland zullen voorloopig deel uitmaken van den Volkenbond en hun toelating zal waar schijnlijk niet eens door de vergadering be handeld worden. Een correspondent van het „Berliner Ta- gehlatt" schrijft: Ofschoon voortdurend gezegd is, dat de Volkenbond een staat boven de staten zal zijn, is haar machinerie alleen te vergelijken met de wetgevende Lichamen van een staat. Ook de Volkenbond zal in den loop van de ge schiedenis strijd over zijn grondwet beleven. Ondanks de Babylonische verwarring, die nog te Genève heersdht, teekenen zich reeds eeni- ge hulplijnen af. De algemeene vergadering van den Bond was gekenmerkt door het feit, dat de meeste leden uit de nationale parle menten voortkomen en droeg dan ook een uit gesproken parlementair karakter. Frankrijk staat wantrouwend op den uit kijk maar wil niet heelemaal negatief doen Engeland wil in geen geval een open ccnf'ict. Er wordt gerekend met een groot blok var, Engeland met de Daminians en van de aai stemmen zoo rijke groep van Spaansch spr - kende landen. Komt het tot ernstige geschil len, dan ligt aan deze zijde waarschijnlijk He meerderheid. De groote kracht van Engeland berust op zijn bemiddelaarschap tusschen Eur-pa en d. andere werelddeelen en het zal niet licht in de minderheid geraken. Esperanto. Nadat de Spaansdhe afgevaardigden ver- Bocht hadden om het Spaansch ook ala offi- cdeele taalder vdkenbomdsvergadering toe te laten, hebben, naar onen ons uit Berlijn meldt, de Japansdhe afgevaardigden den stoot gegeven tot een verzoek om ook het esperanto tot officieele taal van de volken- bondsvergadering te verklaren. FRANKRIJK. Prijsverlaging. Par{js, 24 Nov. De bladen melden, dat de prijsverlaging werkelijk begonnen is. De •prijs van wol Is tot heit peil van 1917 geval len; de suiker is aanzienlijk in prijs gedaald en een kilo kost nu 3 frank 74. Olie, zeep, rijst en cacao daalden eveneens. ENGELAND. Prijsdaling. De „Daily Chronicle" maakt melding van een heuglijke daling van de prijzen van levensmiddelen in het groot, maar de klacht in de pers blijft, dat men er In het klein maar weinig van merkt. Op de graanmarkt van Selby kelderde Maandag de prijs van maïs tengevolge van overgroot aanbod. Gerst zakte 20 sh. per quarter (2.9 Hl.), haver 10 sh.' en rogge en tarwe 3 ah., aardappelen gingen met 1 per ton naar beneden, gevogelte deed 26 pet. minder dan verleden week. In heit Lagerhuis is medegedeeld, dat de regeering afschaffing van het voedseldepar- tement overwoog. IERLAND. Arrestaties. i De wegen, naar Dublin leidende, werden maundagavond gedurende vijf uur door mlll tairen bewaakt. Niemand moebt de stad bin nen, waar tal van Invallen werden gedaan en talrijke arrestaties werden verricht Als gevolg van Invallen over heel Ierland hadden vele arrestaties plaats. Op verschillende plaatsen werden aanval len op de politie gedaan. Er zjjn aan het eind der Vorige week in Ierland 40 personen gedood en 180 gewond. Drie Slnn Feiners doodgeschoten. De volgende bijzonderheden worden gemeld over een poging tot ontsnapping en den dood van drie Sinn Feiners te Dublin. Zfj waren opgesloten in een militair wachtvertrek, waar in zich vier soldaten bevonden. Onder de militaire voorraden in het vertrek waren handgranaten zonder ontstekers. De gevan genen, hiervan onkundig, grepen de hand granaten toen de soldaten, waarvan er drie de wacht hadden en rond het vuur zaten, niet keken. Er volgde een verwoede worste ling, waarbij een cler gevangenen werd dood geschoten. D» wacht buiten werd gealarmeerd, snelde naar binnen en schoot de beide andere gevangenen dood. Men gelooft, dat alle drie behoorden tot een moordenaarsbende der Sinn Feiners. VEREENIGDE STATEN. Dultsche vliegtuigen voor Amerika. In de haven van Hamburg liggen nieuwe metalen Junker-vliegtuigen, die naar \meri ka moeten worden verzonden. Volgens Je Ma den hebben de entente-commiss'e» tegen dezen uitvoer geprotesteerd, zich beroepen 1 >p het vredesverdrag, dat echter slechts v> >r bet tijdperk van 6 maanden na het sluiten van den vrede -het bouwen van vliegtuigen ver biedt. De Duitsche regeering heeft onmiddel lijk de noodige stappen gedaan om dit verbod der entente opgeheven te krijgen. Jeugdige roovers. De Daily Mail" verneemt uit New-York, dat twee knapen van 19 en 17 jaar bekend hebben betrokken te zijn geweest ibjj een reeks beroovingen van posttreinen, waaruit zij, tusschen Council Bluffs (Iowa) en Oma ha (Nebraska) aangeiteekende brieven roof den, die waarden bevatten tot een bedrag van 876.000 pond sterilng. Bevreesd ontdekt te worden, verbrandden zij voor een waarde van 200.000 pond in een keuken-fornuis en hielden maar 12 pond voor zich. ZJj hadden als medeplichtige een volwassen man, die In een auto 76000 pond medenam de overige £600.000 zijn in beslag genomen. De man, die nog vermist wordt, reed ge regeld met zijn auto langs den weg, waar langs de spoorbaan loopt om de postzakken op te rapen, als de jonge roovers ze uit den trein smeten. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht van de „Idea Nazio- nale" ut Spezzia is er een torpedo ontploft aan boord van het Oostenrijksohe pantser- schop „Prinz Eugen", dat aan Italië was ver kocht. Er zijn vier dooden en talrijke ge wonden. voor 31 Mei 1921 tot op 8000 man terugge bracht zal worden, zoo Harding intusschen niet reeds het geheele leger uit Europa terug geroepen zal hebben. BINNENLAND. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 26) Er gloeide nog slechts wat asch van het vuur en eerst kon Jack niets onderschei den. „Wie ben je?" vroeg hij. „Davy Cranston." „Davy Cranston?" herhaalde Jack. Het duurde eenige oogenblikken vóór zijn door den droom verward brein in zich opnam wie er onder dien naam bekend stond. „Wat heeft dit te beteekenen? Wat wil je? Hoe ben je hier gekomen?" vroeg hij, ten hoog ste verbaasd. J „Mary zei, wat we hieriieen moesten,' antwoordde de' jongen verlegen. De naam van het meisje had de uitwer king van het luiden van een klok in Jack's brein. „Mary? Waar is die dan?" vroeg hij snel. „Wij kampeeren boven op den oever," ant woordde de jongen. „Ze wacht ons. Kom mee naar ons kamp, dan kunnen we praten." Jack was in een oogwenk klaar, en zij gin gen op weg. De Noordster glansde nog wat, en daaraan wist Jack dat het middernacht was. Het kamp was in diep stlzwjjgen gehuld. Toen zij het verlaten hadden, en het pad be gonnen te beklimmen, wenkte voor hen uit een klein vurig oog. Als eenig antwoord op Jack's varder» vragen kon de jongen slechts antwoorden dat „Mary een waarschu wing had gehad," wat de verbazing en nieuwsgierigheid van den vrager nog slechts vermeerderde. Het kamp was opgeslagen aan den rand van den legeren rivieroever, en zij zagen haar reeds op eenigen afstand, neer hurkend bij het vuur, dat met een rooden gloed onder de takken brandde. Zij luisterde met gebogen 'hoofd toe, of er een of twee voetstappen naderden. Aohter haar waren de beide A-tenten naast elkaar opgeslagen, welker open flappen als monden in. het licht van het vuur gaapten. Toen zij bónnen den lichtkring traden, hief zij het gelaat op, en zonder te weten waarom, verschrok Jack hevig bij het zien vam den 'blik in haar diepe oogen een onbe schrijflijke blik, die deed denken aan trotsch gedragen smart, en vreugde van heit oogen- blik. „Is alles goed met je?" zedde ze zacht, ter wij] ze op zijn 'gelaat trachtte te lezen. „Zeker!" antwoordde Jack verwonderd. Verder kon hij! niets zeggen. Zij veroor zaakte een verwarring in hem, die hij heele maal niet kon verklaren. Zij was hem niets, zeide hij een weinig boos tot zich zeiven Maar hij kon de oogen niet van haar afhouden. Zij was veranderd Het was alsof haar geest ln deze paar dagen ver gereisd had, en onder weg vele moeilijke lessen geleerd had. Haar bijzijn deed hem aan als iets dat hij nooit tevoren gazen, en waarop hij toch altijd ge wacht had, zonder het zelf te weten. En toch was het enkel Mary Cranston maar, die hij meende te kennen 1 ,,Er was gevaar," zeide zij kalm. ,Jk wist niet of wij wel op tijd zouden komen om je te reddenom je te helpen." „Gevaar? Mij redden?" zed Jack haar na, De Gemeentelijke Inkomstenbelasting. Naar de „Ned." verneemt, zijn eerlang van B. en W. van Den Haag voorstellen te verwachten, om, gebruik makende van de door de gewijzigde Inkomstenbelasting aan de Gemeentebesturen verleende bevoegd heid, over te gaan tot afschaffing der eigen plaatselijke belasting, met aansluiting op de kohieren van het Rijk. Gaan deze voorstel len er door, dan zal de dienst der Gemeente belastingen, en die van den gemeente-ont vanger, belangrijk worden vereenvoudigd. Een groot aantal ambtenaren zal overcom pleet worden. Maatregelen tegen bnltenlandsche concurrentie. De „Telegraaf' van Woensdagmorgen meldt, dat zeer spoedig een wetsontwerp zal worden ingediend, dat de mogelijkheid opent de grens voor den invoer van versohlllende artikelen te sluiten. Het „Hbl." teekent hierbij aan: Inderdaad is in verband met de gevolgen van de buitenlandscbe concurrentie, die niet slechts door de hooge Nederlandsche valuta, maar ook door de zeer hooge zelf- kosten in Nederland (dure kolen, korten werktijd, hooge loonen) wordt gestimuleerd, sedert eenigen tijd het vraagstuk ln studie, of niet hetzij door invoerverbod, hetzij door de heffing van differentieels rechten de on gebreidelde invoer kan worden geremd. Wij gelooven evenwel niet, dat reeds zeer spoedig een ontwerp bij de Kamer zal wor den ingezonden. Zoo al, dan zal de voorbe reiding nog wel eenigen tijd kosten. Het bonstelsel voor suiker beëindigd. Een daling van f 14.— pei' 100 K.G. De sedert eenige weken ingetreden zeer belangrijke daling van den suikerprijs op de wereldmarkt maakt het onmogelijk het thans bestaande stelsel van de levering van gerant soeneerde suiker tegen goedkoopen prijs en van niet-gerontsoeneerde suiker tegen hoo- geren prijs hier te lande nog langer te hand haven. Derhalve wordt met Ingang van 28 Nov. het bonstelsel voor de suiker beëindigd en zal bijgevolg op bon 61 en volgende geen goedkoope suiker gekooht worden. Voortaan geldt voor suiker slechts één uniforme prijs. Daardoor komen ook met ingang van dien datum te vervallen de tot dusverre bestaande maximumprijzen voor suiker van f94 per 100 K.G. in den groothandel, van f 95.75 per 100 K.G. in den tussdhenhandel en van 17l/« cent-per kwart K.G. voor de gerantsoeneer de op rijkssuiker bons verkrijgbaar gestelde huishöudsuiker in den kleinhandel. In verband hiermede hebben suikerprodu- oenten zloh verbonden tot nader __a de voor binnenlandsch gebruik benoodigde witte suiker te leveren tegen een prijs van ten hoogste 80 per 100 K.G. exclusief zak of 81 per 100 K.G. inclusief zak, zoodat in den groothandel een daling is van 14 per 100 K.G. Naar aanleiding van bovenstaand bericht wordt aan het Ned. Correspondentiebureau medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt van de suikerproducenten de goedkoopere levering te doen ingaan, te rekenen van Maandag 22 Nov. j.L Het ontwerp op de gezondheidsdiensten. Het ingediende ontwerp bevat de volgende hoofdbepalingen Het Land wordt verdeeld in gezondheids- districten, ieder met een geaondheidsdenst. (De 'groote steden vormen eïk een district; terwijl hij haar vragend aankeek. „Goeie GodI Hoe wist je dat?" voegde hij er even later bij. Mary's opwinding overwon haar zelfbe- heersoMng. Om haar te verbergen begon ze haastig de borden bijeen te rapen en ze in het kistje waarin zij 'hun voedsel bewaarden te pakken. Na het kistje met het riempje te hebben dicht gemaakt, bracht zij het naar haar tent. Zij kwam niet drect weder te voor schijn. „Waar komen jullie van daan?" vroeg Jack aan Davy. „Van het Zwanenmeer." „Ben je daar aldoor geweest van dat je het fort verliet?" De knaap knikte. „Tom Moosehorn z'n drie kinderen kregen mazelen," legde hij uit. „Zij kampeeren aan het Zwanenmeer. Tom naar het fort om vader om medicijnen te vragen, en toen Mary hoorde dat z'n kinderen ziek waren, zei ze dat ze d'r heen wou om ze op te passen, omdat Tom z'n vrou,v een domme squaw is, en niet weet wat ze tegen de ziekte doen moet. En toen ben ik heen gegaan old op Mary te passen. „Waar is 't Zwanenmeer?" vroeg Jack. „Ten noordwesten van het fort, twee dagen trekken," zei Daiyy. „We zijn d'r geweest en toen waren de kinderen beter. Op weg naar Mus kreeg Mary een waarschuwing. Ze zed, dat ze voelde dat jouw gevaar dreigde." Bij deze woorden kleurde de knaap van verle genheid. Je bent vriendelijk voor ons geweest," stamelde hij. „En dus wilden we naar je toe. We wisten niet waar je was, maar Mary zed dat de waarschuwing uit het zuiden kwam, en dus verlieten we onzen weg en trokken dwars de prairie over tot we aan het pad langs de rivier kwamen. de kleinere worden tot districten vereenigd, en in dit geval wordt de dienst gevestigd in de gemeente, welke de Regeerng daartoe 'aanwijst). De gezondheidsdiensten hebben tot taak: de bevordering der volksgezondheid (aller eerst de kinderhygiëne en de bestrijding van besmettelijke ziekten). De Regeering kan daartoe algemeene instructies geven, om te zorgen, dat de diensten niet „Jn den wilde weg" werken. Elke dienst moet een labora torium hebben. De raad van de gemeente, waarin een dienst is gevestigd, stelt de noodige veror- denngen voor den dienst en intjucties voor het personeel vast, benoemt het personeel en treft maatregelen om een goede werking van den dienst te-verzekeren. Verordeningen, sa larisregelingen en instructies worden onder worpen aan de goedkeuring van Gedeputeer de Staten, die den betrokken inspecteur van de volksgezondheid en de raden der overige gemeenten /binnen het gezondheidsdistrict hooren. In geval van niet-goedkeuring moe ten nieuwe verordeningen etc. worden ge maakt. Beroep van beslissingen van Ged. Staten op de Regeering. Is een gezondheids- dietriot in meer dan een provincie gelegen, dan worden verordeningen etc. aan de goed keuring vande Regeering onderworpen. Werkt een gemeenteraad niet voldoende mede, dan treffen Ged. Staten de noodige regelingen. Wanneer een dienst onvoldoende werkt (naar het oordeel van Ged. Staten), kunnen Ged. Staten of de Regeering voorschriften geven. De beide ooileges kunnen ook den gemeenteraden opdragen, nieuwe voorschrif ten te maken. Het Rijk draagt de helft van de kosten der diensten en vain de opriohting der labo ratoria, de gemeenten de andere helft; be vat een district meer dan één gemeente, dan worden de kosten over dezegemeenten in het algemeen naar verhouding van het aan tal inwoners verdeeld. De directeur van een gezondheidsdienst geeft den burgemeester(s) van zijn district gevraagde en ongevraagde adviezen en ge vraagde inlichtingen. Verordeningen op een gezondheidsdienst, die niet is opgericht overeenkomstig deze weit, vervallen op een nader te bepalen dag. Moederschapszorg. De Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland heeft den Minister en den leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de volgende motie aangeboden: Het Bestuur van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland, vergaderd te Tilburg, richt zich tot de Regeering en de Volksvertegenwoordiging met het dringend verzoek, geen gehoor te geven aan de door mevrouw Suze Groeneweg in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingediende Motie omtrent Moederschapszorg, vooral waar ze betreft gelijke bescherming van de gehuwde en de ongehuwde moeder; en vraagt met allen aandrang, haar voorstellen niet tot wet te verheften. Het bestuur spreekt verder als zijn vast staand oordeel uit, dat de ingediende Motie leidt tot bevordering van den arbeid der ge huwde vrouw, tot miskenning van den man als hoofd der echtvereeniging en tot onder gang van het gezinsleven. Crlslsbureaux. Naar aanleiding van een artikel in „De Maasbode" volgens hetwelk er plannen zou den bestaan om, wanneer er zich geen on gunstige omstandigheden voordien, de Rijks te olendlstrfbutie met 1 April van het volgend jaar op te heffen, verneemt het Haagsche Oorre>spondentidbureau van bevoegde zijde, dat dienaangaande nog niets is beslist en dot de zaak nog in 't zelfde stadium verkeert als bij het verschijnen van de Memorie van Ant woord inzake de begrooting van Landbouw, waarin de Minister heeft medegedeeld, dat tot opheffing van de Rijkskolendistributie vooralsnog niet kan worden overgegaan. Ook omtrent den datum van opheffing van het Rijksgraanbureau is nog geen beslissing genomen. Wat het Rijksbureau voor de (Scheepvaart betreft, zal dit voorloopig op zeer beperkten voet varder worden voortgezet Kustverdediging. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot vaststelling van de begrooting Daar vonden we jullie sporen, en volgden ze Merheen." „Een waarschuwing!" zeide Jack verbaasd. „Wat bedoel Je daarmee?" „Ik weet het niet" ze de knaap eenvou dig. „Mary heeft dat meer." Mary keerde met kalm gelaat naar het vuur terug. Geen van de drie jongelieden wist goed wat ze zeggen moesten. Hoe kon den ze ook woorden vinden die pasten bij de zonderlinge gevoelens'die dn hen woelden? Terwijl Jack naar Mary's bevallige gestalte keek, zooals ze daar bij het vuur geknield lag, riep hij plotseling uit: „Nou begrijp ik 't! Jij ben 't aldoor geweestl" „Wat bedoel je?" vroeg Mary." „De zeemeermin." „Wat is een zeemeermin?" wenschte David te weten. Mary antwoordde vóór Jack dit nog kon doen. „Een denkbeeldig wezen, half vrouw, half visch." „Maar hoe weet je dot zoo?" vroeg Jack onnadenkend, „Denk je dot ik heelemaal niets weet?" vroeg zij met een zweenm van een glimlach. Zij lieten Jack zijn droom vertellen. Ze lachten, en de spanning was verdwenen. Zij waren alen dankbaar dat zij over iets anders konden praten. Doch er was één ding in den drobm dat Jack niet vertelde. „Wie was de vrouw, die almaar aan Je mouw trok?" vroeg Mary. Jack loog. „Niemand die ik ken," zedde hij luchtigjes. „Vermoedelijk een van David's vijfhonderd vrouwen." Davy lachte, maar Mary keek ontstemd. „Je verwart David met Salomo," zeide zij koeL (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeeüng. Tegen verstopping gebruike men Fester's Maagpillen, een uitste kend, geen gewoonte vormend laxeermiddel. Prijs f 0 65 per flacon, alom verkrijgbaar. van het Fonds tor verbetering van de Kust verdediging, dienst 1921, werd gevraagd of de Minister de Kamer op de hoogte wil stel len van den stand der werkzaamheden be treffende den afbouw van het fort te Vlis- singen, van de voornemens der Regeering te dien aanzien en van de werkzaamheden van het fort te Den Helder. Zilverbons van ƒ2.60. Begin December zullen zdlverbons van 2.50 in omloop worden gebracht, welke eenige geringe afwijkingen vertoonen van de thans ln omloop zijnde bons. Deze afwij kingen bestaan hierin, dat het woord „serie" en het nummerteeken, alsmede de serielet- ters en het nummer, zoowel in grootte als in vorm, eenigszdns verschillen van diezelfde keniteekenen op de tegenwoordige zilver bons. Er bestaat evenwel geen reden voor hot publie^ om zich bij het ontvangen van bedoelde bons omtrent de echtheid ongerust te maken. Na dertig jaren. Dinsdagmiddag werd op het graf van Ko ning Willem III een krans gelegd, gezonden doorde officieren van het Duibsphe elfde hu zaren-regiment, waarvan de koning eere- oommandant was. Het was Maandag juist 80 jaar geleden dat koning Willem III overleed. De Ex-Kroonprins. Op de vragen van den heer Van Ravestetn betreffende het onderwerpen aan oontróle van de gemeenschap van den gewezen Dult- sdhen Kroonprins met de buitenwereld, in verband met monarchale beweging in Beieren antwoordde de Minister van Binnenlandsohe Zaken: Ofschoon met de ontkenning van fei ten welke tusschen derden zouden zijn voor gevallen, steeds eenige omzchtigheld is te be trachten, heeft de Regeering toch alle reden, den onderstellingen welke aan de gestelde vragen ten grondslag liggen, elke realiteit te ontzeggen. Er is dan ook geen aanleiding ln te jjaan op hetgeen ten slotte wordt voorga- De ex-kroonprins. Naar aanleiding van de verklaring van minister Ruys de Beerenbrouck, dat er rede nen moeten zijn om aan de bewering van de „Freihelt", dat de kroonprins schrifte lijk den wensoh te kennen heeftgegeven op een monarchistische beweging in Duitsch land, met name in Beieren, „elke realiteit te ontzeggen" (zie „Handelsbl." van Woens dag, Ochtendblad), schrijft de „Freiheit van gisteravond: ,De Nederlandsche minister is slecht In gelicht. Hij kan met de bedoelde feiten ook niet op de hoogte zijn, want de corres pondentie' werd niet gevoerd via de Neder landsche postverbinding, maar werd over gebracht door koeriers, die den kroonprins in elk gewenscht aantal ter beschikking staan. „Wij leggen er nogmaals den nadruk op dat onze beweringen juist zijn. „De kroonprins heeft in een zijner laatste brieven den wensch te kennen gegeven, spoe dig naar Duitschland te kunnen terugkeeren. Naar hij zich uitdrukte beviel het hem niet meer dn het „öde Land mit seinen Kühen und den Bewohnern mit den Klavierftla- sen". Hij snakt naar terugkeer en naar gemzenjacihten, en daarom baarde het hem vreugde, dat in Beieren de monarchistische beweging voortdurend veld won, zoodat het naar te hopen is, niet lang meer zou duren, of zijn neef Ruppreóht zou den troon be stijgen. „Voor deze beweringen nemen wij, zegt het hlad van de Onafhankelijkheidsparty in elk opzicht de volle verantwoordelijkheid op ons." De Onderwijzerssalarissen. Het Haagsche Oorreapondentiebureau meldt: Naar aanleiding van het bericht in „De Tijd" als zoude in den loop van deze week een na der bericht aan de Tweede Kamer worden ge zonden over de voorgenomen regeling der on derwijzerssalarissen, kan worden medege deeld, dat hiervan te bevoegder plaatse niet» bekend is. Mijnenlegger „Van Meerlant". Woensdagmiddag is van de werf Guste, firma A. F. Smulders te Schiedam, te water gelaten de stalen romp van den mijnenlegger „Van Meerlant", (naar den overleden kapt. luit ter zee van dien naam, die zich speci aal op mijnengebied verdienstelijk heeft ge maakt) in aanbouw voor de Nederlandsche marine. Dit is het eerste van de twee mijnenl leggers, welke de werf Guste voer de marine in aanbouw heeft. Bij de tewaterlating waren van de marine tegenwoordig kapitein ter zee Zeeman, chef van de afdeeling materieel, ingenieur Mon- hemius en officierunachinist Gort. Het schip wodt gebouwd onder toezicht van de marine en heeft de volgende afme- tngen: lengte over alles 64.82 M.; grootste breedte op de spanten 8.70 M.; holte tot heit bovendek 6.30 M. Het wordt voorzien van twee triplex-ex- pansie machines met oppervlak condensatie, in staat het vaartuig een snelheid te geven van 13 mijk, waarvoor de benoodigde stoom zal worden geleverd door twee water-pijp- ketels met een verwarmend oppervlak van 275 M'. bij een stoomdruk van 12 atmos- pheeren. Het schip wordt verder voorzien van een electrische lichtinstallatie, draadlooze tele grafie, twee stoomlieren voor het verhalen van het schip en het behandelen van de mij- nen, stoomankerspil en stoomstuunnaohine. Rectificatie. Margrietha Eerstens, Middenstraat 62, werd niet geboren 22 November zooals ln de Heldersche Courant van 28 Nov. abusslef Is I vermeld maar 20 November.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1