DE SALARISSEN DER ONDERWIJZERS. Hr. Ms. „k nr. Kranig. TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. UIT DEN OMTREK. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, INGEZONDEN. Een rectificatie. Wanneer men hoopt en de vervulling dier hoop laat zich lang, heel lang wachten, dan wordt de verwachting al sterker gespannen. En wanneer van die vervulling heel ons be staan afhangt, afhangt of wij voor ons volgend leven ons werk met lust, opgewektheid en energie zullen kuimeft doen, of dat wij het zullen verrichten, omdat het nru eenmaal moet en niet anders kan, maar onder de meest kommervolle omstandigheden, dan wordt de spanning al grooter en reikhalzend wordt uitgezien naar het oogenblik, waarop de be slissing dan eindelijk vallen zal. Enkele dagen geleden is daaT een beslis sing gevallen, die aan de rechtmatige hoop van duizenden in den lande wreed den bodem heeft ingeslagen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft eindelijk na lang dralen en talmen aan de Tweede Kamer zijn regeling der onderwijzerssalarissen be kend gemaakt. En die regeling, waarnaar de onderwijzers lang met sterk verlangen en met goed vertrouwen hebben uitgezien, heeft, nu zij er eindelijk is, hun hoop voorgoed ver nietigd, hun de kans op een fatsoenlijk be staan ten eenen male ontnomen. De Commissie van Georganiseerd Overleg, door denvMinister zelf ingesteld, had hun, die altijd tot de slechtst gesalarieerde ambtenaren hebben behoord, eindelijk eens een billijk sa laris in uitzicht gesteld. Voorgesteld werd een aanvangssalaris van 2200 ep een maxi mum van 4500 voor allen, zoowel gehuwd als ongehuwd, die in het bezit iwaren der hoofdakte.* Voor hen, die niet de hoofdakte bezitten, zou het salaris 300 minder be dragen. De Minister echter heeft dat advies kalm naast zich neergelegd en bepaald, dat deze salarissen voor hen, die het volle aantal dienstjaren hebben, tot een bedrag van 1200 tot 2000 lager zullen zijn dan de Commis sie van georganiseerd overleg had vastge steld. Zoo gaan zeer vele onderwijzers in sa laris niet alleen niet vooruit, maar zelfs ach teruit, in Rotterdam alleen b.v. 1251. In heftige en rechtmatige verontwaardi ging hebben de onderwijzers zelf in vergade ring en adres luide geprotesteerd en wij ach ten het dan ook niet noodig nog eens te onder- streepen weLk schandelijk onrecht bun wordt aangedaan. Waarop wij hier de aandacht willen vesti gen is de nadeelige invloed die van deze voor gestelde regeling moet uitgaan op de school, op het lager-, zoowel als op het uitgebreid lager onderwijs. En wanneer wij zeggen, dat ■dit onderwijs thans door de regeering wordt vermoord, dan is dat niet te veel gezegd. Door de treurige salarieermg van vroeger meldden zich reeds hoe langer zoo minder jonge menschen aan voor de opleiding tot onderwijzer. Het aantal candidaten aan de zeven rijkskweekscholen daalde in de laatste 9 jaren van 800 op 221. Wegens gebrek aan geschikte candidaten kon in 1920 slechts 71 pet. der beschikbare beurzen aan de rijks kweekscholen wonden toegekend en ieder weet hoe vroeger om deze beurzen in vergelijkende examens letterlijk gevochten werd. Het aan tal candidaten voor de rijksnormaallessen liep in 6 jaren, van 1911 tot 1917, terug van i$88 tot 787. Aan de normaalschool te Helder is een klas, waarin geen enkele manlijke leer ling meer zit en de normaalschool te Alkmaar werkt met twee klassen, waarvan ieder één,. zegge één, leerling heeft. Nu komt de nieuwe salarisregelimg, die de toestand van den onderwijzer niets verbetert, ja zelfs in vele gevallen slechter maakt, 't Be hoeft dus geen betoog, dat *de animo om te worden opgeleid tot een betrekking, waarbij men hongerlijden kan, al bitter klein zal we zen, nog geringer zal worden dan te voren. De fungeerende onderwijzers zullen, voor zoover ze door hun leeftijd daartoe nog in staat zijn, een goed heenkomen zoeken in andere betrekkingen. Wie zal hun dat kwa lijk nemen? 't Spreekt immers vanzelf! Men kan met z'n heele hart zich tot zijn werk voe-. len aangetrokken, maar daarbij honger ite lijden is toch van niemand te eischen. „De arbeider is zijn loon. waardig!" Wat komt er nu door deze nieuwe salaris- regeling van ons onderwijs terecht? 't Gevolg zal zijn, dat binnen zeer korten tijd alle scho len, zoowel de openbare als de bijzondere, de helft of misschien nog minder van hun leer krachten zullen hebben, zoodat onze jeugd zonder onderwijs zal zijn en bij de straat moet loopen. vei Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over der <je verwildering en losbandigheid der jeugd, en dat terwijl die nu nog geregeld onderwijs h(° ontvangt en goede leiding heeft. Wat moet Y daarvan worden, wanneer die beide haar gaan ontbreken? d Waarlijk, het geldt hier niet in de eerste v plaats de belangen der onderwijzers, die door d< deze regeering schandelijk worden verwaar- '8-. loosd, maar bovenal het- opgroeiend geslacht, dat weldra aan de meest mogelijke verwilde ring zal worden prijs gegeven. Wij vernemen, dat binnen enkele dagen hier ter stede een vergadering zal worden belegd, K waarin een spreker deze dingen nog eens zal uiteen zetten en tot bijwoning waarvan ieder die belangstelt, maar bovenal ouders zullen worden uitgenoodigd. Daarvan moge dan het gevolg zijn, dat een adres met hooderde hand- teekeningen wordt verzonden aan de regee ring, opdat deze nog van haar heilloos plan moge terugkeeren en het voortbestaan van het onderwijs mogelijk maken. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. A. J. van Horssen, tijd. insp. der dir. bel. alhier, is op verzoek eervol ont heven van de werkzaamstelling als zoodanig. Te 's-Gravenhage slaagden voor het voorloopig machinistendiploma de heeren H. D. Gravenmaker en A. Hoenderdos, alhier. Ds. K. H. Wallien van Monnikendam heeft het beroep van de Herst. Ev. Luther- sche Kerk alhier aangenomen. De Anti-Rev. Kiesvereeniging ho^pt morgenavond den grooten partijleider r. Kuyper te herdenken. Leden, geestverwanten en belangstellenden worden opgewekt die be langrijke vergadering bij te wdnen. Men zie verder achterstaande advertentie. Bij het departement van marine is telegra fisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. onder zeeboot K 3, onder bevel van luitenant ter zeer ie kl. F. W. Coster, 22 dezer te Lmma- haven (Padang) is aangekomen. De onderwfjzersjaarw edden. In een dezer dagen gehouden bestuursver gadering van het departement Helder van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd besloten onderstaand .telegram te zenden aan den Minister van Onderwijs en aan den V oor- zitter der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal: u „Het bestuur van het departement Helder van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, beseffende dat door de voorgestelde tractementsregeling der onderwijzers het on derwijs, en daardoor de verstandelijke, zede lijke en maatschappelijke ontwikkeling van heit volk ten zeerste wordt in gevaar ge bracht, dringt er ernstig bij Uwe ExceJlen- tie (de Tweede Kamer der Staten-Generaal) op aan, de finantieele positie van den onder wijzer belangrijk te verbeteren. Concert Hanna Verbena. Wij herinneren nogmaals aan het concert door deze groote zangeres a*s. Vrijdag te geven met medewerking van mevrouw Olie Reeders. Zooals men wellicht zal weten is mevrouw Verbena onlangs van een triomf tocht door Indië teruggekeerd, die zij met haar kunstzuster Catharina ivan Rennes on dernam. Als zij ziingt, waait niet de sirocco van den hartstocht, noch de windstilte der onverschilligheid of impotentie door de zaal, maar haar stem streelt als een zefier, verkwikt en ontdooit den stugisten nurks met de koelte van een föhn. In welke taal zij zingt, de onbe rispelijkheid der uitspraak predomineert. Haar artisticiteit is na haar Indische tournée grooter, haar talent rijper, haar stem voller en krachtiger geworden, de techniek nadert sterk de volkomenheid. De sierlijkheid is luch ter en delicater geworden, het temperament aanmerkelijk gegroeid en een zekere leukheid gaat naar het fijn geestige over. Blijvend bij deze algemeene rijping is de eenvoud der ver schijning, en de lentezonneglans der opene sopraanstem. Zij zong een programma, waar in zij veelzijdigheid kon doen bewonderen, een programma, dat door zijn samenstelling van artistieken smaak getuigde. Voor verdere bi zonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Asta Nlelsen. Zooals wij reeds met een enkel woord heb ben vermeld, zal de bekende filmdiva Asta Nielsen Maandag 29 dezer in Tivoli optreden in een mimisch drama, getiteld „De Hand (La main). Dit bekende Fransche stuk geeft haar gelegenheid tot prachtig mimisch spel. Mevrouw Nielsen is een zeer slanke vrouw met groote oogen en een buitengewoon expres sief gezicht. Door een enkel gabaar het is de heer Lapidoth, die dit in de „Nieuwe Courant" van Donderdag 11 November ver haalt en een kleine verandering van hou ding weet zij een verrassend aantal gevoels- schakeeringen uit te drukken, die ons even veel zeggen als de meest scherpe dialogen. Haar schrik, bij het zien van de plotseling, in den spiegel opdoemende hand van een inbre ker, wordt tot ontzetting, niet alleen verstar ren haar oogen maar ook het slanke lichaam huivert eerst, verstart dan, zinkt ineen, herrijst bevend. Dat huiveren was daarom zoo prach tig, omdat het zoo weinig werd geaccen tueerd. Het bleef, gelijk alles wat zij deed, volkomen kunst, d-w.z. ver boven de enkele nabootsing der werkelijkheid. Zoo was ook, edel van gebaar, het neerzijgen met één enke len gil, onder den greep van den moordenaar en het nederliggen in schoonheid. Dat is het wonder van Asta Nielsen's praestatie, dat de in zekeren zin twee uitersten van cynische deern eerst, weerlootze jonge vrouw later, vol maakt werden gegeven, dat wij uit de perver siteit voor onze oogen dat verreinde zagen op bloeien. Haar avondtoilet en haar danskostuum zijn zeer bewonderd. Terecht! Eu hoe prach tig werd dit bijna-niets gedragen! Mevrouw Asta Nielsen wordt zeer verdienstelijk bij gestaan door haar partners Marcel Bayer en S. den Hartogh, resp. inbreker en baron. Zij werd door het talrijke publiek luid toegejuicht en prachtige bloemstukken zijn er voor de groote mime opgedragen. Voor bizonderheden zie men adverten:ie .n dit blad. Het uur van aankomst van Asia Nielsen zal nader worden bekend gemaakt. A. G. O. Het A.G.O.-bestuur verzocht ons nogmaals de aandacht op de a.s. lezing te willen ves tigen. Waar in samenwerking met het Koloniaal Instituut deze lezing georganiseerd wordt, kan bij slagen van den avond, door voldoen de belangstelling van het publiek, op meer dere medewerking van genoemd Instituut ge rekend worden. Waar door het me de nemen van hun gezin voor de getrouwden der marine Indië meer belangstelling gaat vragen en waar van zoovelen in den Helder familie of kennissen in den Oost vertoeven, meent het A.G.O.-bestuur te mogen rekenen op vol doende belangstelling. Waarschijnlijk zullen dan later lezingen kunnen volgen over land en volk, de groote cultuur enz. Derde Wlnterconcert Het derde winterconcert van het Stafmu ziekcorps is vastgesteld op Dinsdag 30 dezer; het Volksconcert op Woensdag t D«c- Voor beide is de medewerking verkregen van de Groningsche- zangeres, mejuffrouw Marthy Veenhuizen. De bezoekers dezer concerten kennen haar van het vorig seizoen, toen haar optreden zeer in den smaak van het publiek viel. Als gewoonlijk zijn de kaarten voor Woens dag weder van Zaterdag af aan de bekende adressen verkrijgbaar. „Bij gebrek aan Bewijs". Zondag komt het Tooneelgezelschap van de Wilsons, welk in 't vorig seizoen tot 4 maal toe met zulk groot succes „De Distel" gaf, in Casino het nieuwe successtuk opvoeren „Bij gebrek aan bewijs", tooneelspel van Otto Zeegers. De „Heldensche Ct." van 20 Mei schreef over hun optreden alhier: Gisterenavond woonden wij eene voorstel ling bij van een Hoornsch tooneelgezelschap, dat onder den naam „de Wilsons" reeds vele triomfen hier ter stede gevierd heeft, en in breede kringen zich al voor lang een groote populariteit verworven heeft. Vast staat, dat, hetgeen giste renavond vertoond werd, eerste-rangs werk was, dat zich meten kan met dat van beroeps acteurs. De halfvolle zaal was enthousiast in bijvals-betuigingen, en zelfs een „open doekje" ongekende spontaniteit! riep eenmaal de spelers terug. Hopen wij dikwijls tot weerziens! Over het nieuwe stuk schrijft: De „Hoornsche Courant" van 14 Aug.: Waar schrijver en tooneelspelers elkander zóó begrijpen, daar kan succes niet uitblijven. „De Wilsons" hebben een zéér groot succes behaald. Warm applaus bij open doek en een meermalen „halen" na elk bedrijf. Niemand verzuime een opvoering van: „Bij Gebrek aan Bewijs" zooals „de Wilsons" die geven, mee te maken. Men zal verzekerd zijn van een avond van zeer hoog kunstgenot. Het „Volksweekblad", van 23 Oct. 1920: Wij hebben weer genoten van het spel zóó mooi, zóó schoon, zóó hoog, als wij niet veel zagen. Wij danken „de Wilsons" voor het hooge kunstgenot ons geboden. „Ons Blad", R.-K. Nieuws- en Adverten tieblad voor Noord-Holland, van 26 Oct. 1920: Zondag werd voor een stampvolle zaal opgevoerd: „Bij gebrek aan Bewijs". Het spel was in één woord schit terend. Ons berieftt van eenigen tijd geleden, dat het aan de politie was gelukt de hand te leg gen op de daders van de tot driemalen toe gepleegde inbraak in de choooladietent van den heer Boon te Huisduinen, vereischt nog eenige aanvulling. Niet de gemeentelijke politie was het, die den da/der opspoorde, doch de heer C. J. Vroom, groepscommandant van het korps po- litietroepen alhier, wiens korps echter tenge volge van detacheerLngen naar de Belgische grenzen wegens de veepest was gereduceerd tot één man. Doch de kwaliteit vergoedde hier ruimschoots de quantileit. Het mocht dezen ijverigen beambte geluk ken, de dnie personen op te sporen, drie nriet alleen te Huisduinen voor een waarde van 500 hadden ontvreemd, doch ook vermoede1: lijk de oorzaak zijn van de beide branden, die kortelings in de artilleriekazerne waren uit gebroken. Bovendien blijken nu de gesnapten ook de daders te zijn van den rijwieldiefstal om streeks Juli in de artilleriekazerne, terwijl zij ook niet vreemd moeten zijn aan den rijwiel diefstal in Augustus in het Militair Tehuis aan de Spoorstraat. Waarlijk een goede vangst. Vergadering van Dinsdag. Bij de voortzetting der algemeene beschou wingen werd eerst het woord gevoerd door den heer Wijnkoop (C.-p.). Deze keerde zich heftig tegen de S.D.A.P., die hij, half slachtigheid verweet en die hij aanspoorde oen nu eindelijk eens een keus te doen tus- schen het meeregeeren in het „burgerlijke" systeem en het revolutie maken met de com munisten. Vervolgens kwam de Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan het woord. De hoefijzercorr. van het „Hbl." schrijft over hetgeen de regeering antwoordde: De regeering heeft het in dit debat niet moeilijk gehad en ze hééft het zich, in haar antwoord, dam ook niet moeilijk behoeven te maken. Minister Ruys, die heel veel kon laten rusten, dat langs de regeering was heen gegaan (en ook de socialisatie, omdat die zaak door een Staatscommissie wordt onder zocht) bebandelde eerst een menigte kleinere onderwerpen. De motie-Van de Laar zou de kasten van de invaliditeitsverzekering (die nu 61.800.000 's jaars bedragen) v met 38.700.000 verhoogen, gesteld dat men de rente verdubbelde. Dat ging niet. Wij beta len nu toch al dubbel: èn voor wat het voor geslacht heeft nagelaten èn voor het tegen woordige geslacht. Moederschapszorg was in de Ziektewet voorzien en bij de behandeling dier wet zou uitbreiding van de moeder schapszorg voor de arbeidersvrouwen tot die voor alle mits gehuwde on- en minver- mogende vrouwen te overwegen zijn. Voor het toelaten van vrouwen tot de rechterlijke macht een ander desideratum van mevr. Groeneweg zou wetswijziging noodig zijn; dit punt zal in onderzoek worden genomen. De uitvoer wordt, voor zooveel de behoeften van het binnenland dit gedoogen, bevorderd, ter verbetering van onze handelsbalans en er zijn verschijnselen, die een aanstaande verbe tering van die balans waarschijnlijk maken. Ten aanzien van de belangrijke quaeatie der wettelijke bedrijfsorganisatie en eener medezeggingschap van de arbeiders deelde de Minister mede, dat een commissie uit den H. Raad van Arbeid deze zaak in studie heeft. De Regeering is ziah ervain bewust, dat hier een opdracht voor haar ligt, maar tevens, dat zij voorzichtig moet zijn, ten einde alle kunst matigheid te vermijden. Overgaande tot de positie van het kabinet, wijdde de heer Ruys eenige woorden aan wat gezegd was over afwijkende uitingen van mi nisters. Als de ministerrad iets had besloten, dan, zoo zei de premier, moet elk lid van het kabinet zich er aan houden en ook in het ver keer met de buitenwereld geen verschil van meening doen blijken. Anders moet hij heen gaan. Het was niet duidelijk of dit slechts in het algemeen werd gezegd of dat het op een bijzonder geval sloeg (de bekende uiting van minister De Visser inzake de Zondagswet?). De regeering erkende dat het productie- vraagstuk na den oorlog van neg meer belang is geworden dan vroeger, maar zij aanvaardt het niet als beheerschend beginsel en de mi nister wees dan ook de tegenstelling van den heer Treu-b als politieke basis af. Met de Roomsche sprekers aanvaardde hij de idéé der christelijke solidariteit als leidende poli tieke gedachte. Daarbij zou op menig punt samenwerking tusschen rechter- en linker zijde mogelijk blijken, maar als het gaat om Gods Almacht, zal men wederzijds voor den ouden scheidsmuur staan. De Regeering was overigens erkentelijk voor den steun dien zij voortdurènd bij de rechterzijde vond en ook voor de welwillende houding van een deel der linkerzijde. Wat de SJD.A.P. betrof, sedert die in 1918 had getoond, hoe licht ze onder buitenlandschen invloed uit haar even wicht slaat en zoo lang de heer Troelstra zich laat leiden, eenerzijds door begeerte naar macht en anderzijds door vrees voor de com munistische concurrentie, blijft waakzaam heid geboden ten einde het land te behoeden voor elke „terreur", welke ook. Daarom ver dienen de burgerwachten dank en waardee ring en blijft de Regeering ze voorshands noo dig achten. Minister D e V r i e s verdedigde het finan cieel beleid. Spr. gaf een kort finantieel pers pectief, waarbij hij, wijzend op de noodzake lijkheid van zuinigheid (alleen aan salarissen geeft het Rijk 244 millioen uit, waarbij on langs nog 23 millioen is gekomen en waarbij voor de onderwijzers-nog meer zal komen) mededeelde dat een bezuinigingsontwerp ge reed is en weldra zal worden ingediend. Wat den finamcieelen toestand betrof, merkte hij op, dat 1920 misschien 135 mil lioen boven de raming zal opleveren, maar dat •de uitgaven, aan het geraamde tekort en aan suppletoiren, 121 meer dan de raming zul len beloopen en dat daar nog zooveel bij komt, dat 1920 zeker met een aanzienlijk tekort zal sluiten. Voor 1921 is een tekort geraamd van 43 millioen, daar is al 23 millioen bijgeko men en men is er nog niet. De uitgaven zul len dus zeker niet mindera dan 100 millioen accres vertoonen. En nu zal men ziah zeker hebben voor te bereiden de Minister aan vaardde hier het donkere beeld dat de heer Treub had gegeven op een teruggang van het accres der middelen. Nieuwe belastingen zullen dus onvermijdelijk zijn en daar men, behalve het reeds aangenomene en nog aan hangige, niet meer uit de directe belastingen kan halen zonder de kapitaalsvorming zeer ernstig te stremmen de Minister geloof de dat men zelfs eerlang op verlaging van deze belastingen bedacht zou moeten zijn zou men de indirecte belastingen moeten aan spreken. Zuinigheid en grootere productie moesten het parool zijn. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de replieken. In de avondvergadering werd voortgegaan met de alg. beschouwingen over de Land- bouwbegrooting. De heer VanBeresteyn besprak het crisisbeleid en diende een motie in over het stelsel der melkgelden. Andere heeren daarentegen spraken waardeering uit voor 's Ministers beleid. De heer A. P. Staalman oogstte niet veel lof voor zijn houding in de bekende quaestie, door zijn naamgenoot naar voren gebracht. De heer Van Beresteyn heeft o.a. geconstateerd, dat de heer Staalman een jaar geleden het beleid van de firma Vlessing, bij wie hij in dienst zou zijn geweest, zou heb ben verdedigd. De heer Staalman zelf heeft dit trouwens in een weinig-zeggende rede niet ontkend. De heer Beumer iintusschen is van meening, dat er geen reden is op „praat jes" af te gaan, en hij laakte, zonder den be schuldigde te verdedigen, de houding van den beschuldiger, wiens zuiverheid van beweeg reden hij in twijfel trok. In den laten avond is de Minister van Land bouw begonnen met de verdediging van zijn gestie inzake het befaamde ambtenaren- ontslag. Uit de replieken op de alg. besch. der Staatsbegrooting van de zitting van Woens dag valt voor ons niet veel te vermelden. Over de partijverhoudingen werd nog hier en daar gesproken, o.a. door den heer Wijnkoop, die de S.D.A.P. haar laveeren tusschen twee partijen verweet. Zij moet èn de burgerlijke èn de revolutionaire elementen te vriend houden, en dat verklaart Troelstra's houding. De heer Dresselhuys wees op het coquettee- ren van de vrijz.-dem. met de S.D.A.P., en de fusie der drie liberale partijen schijnt te vorderen. Mantels voor een halfje! Gistermorgen! werd in een magazijn in het centrum van de stad (Rotterdam) een uit verkoop van damesmantels gehouden, welke werden aangeboden voor de ondeelbare som van 0.001/» per stuk. In een ommezien was de heele voorraad gevlogen. Nader vernemen wij. nog, dat deze mantels In de étalage werden gebracht voor f 19; een concurrent prijsde ze met 17. Toen (maakte men van 19—17; de oonourrent verlaagde de 17 tot 15 enz.; tot eindelijk de man van de oorspronkelijke ƒ19 geen halve maatregelen nam en een halven oent als prijs ophang! („Rott. Avondbl."). Het mlsdadlgersgllde te Chlcago. Volgens een bericht uit Ohaoago, heeft de politie Zondag in (verband met de groote toe neming van het aantal misdaden, een over de geheele stad georganiseerde inval g edaam en meer dam (achthonderd personen gearres teerd, die van verschillende vergrijpen wor den beschuldigd. De inval strekte zich uit over huizen van verdachte zeden, café's en vergaderzalen. Men verwacht opzienbarende getuigenverklaringen, daar de politie van mieening is, dat het toenemen der misdadig heid het resultaat is van een, ,ring", die vroe gere veroordeelden heeft gehuurd om roof te plegen, van welks opbrengst hun een deel wordt toegekend. De politie zal met de zui vering van Chioago voortgaan. Anna Panlowna. Naar wij vernemen zal mevronw Dekker— Peer, op nitnoodiging dervereenigingT.A.G.O., Zondagmiddag in „Veerburg" een vertelling met lichtbeelden geven voor kinderen. Zitting van 23 November. U i t s p r a-k e n. Wilhelm Th., ged. diefstal, 2 maanden gev. Gustaaf P., zwerver, diefstal, 1 maand gev. Math. Sm., Texel, mishandeling, f 30 boete subs. 30 dagen. J. H. H., Delft, mishandeling, f 20 boete snbs. 20 dagen. Neeltje V., Helder, diefstal, ter beschikking der regeering gesteld, zonder toepassing van straf. Nieuwe zaken. Jan die sloeg Lijsje en LIJsje die sloeg Jan al met de koekepan. De eenzame familie D. was op 18 April van het jaar '19 in conflict geraakt met de niet minder waardige familie van den palingrooker G. De indirecte oorzaak was dat deze geachte familie's te Helder feitelijk wat te dicht b(j elkaar wonen en de directe aanleiding een hoopje straatvuil, dat niemand voor zich waar dig achtte en met 'n ijver, waarlijk 'n betere zaak waardig door de respectieve familiön heen en weer werd geveegd, tot eindetijk de maat begon over te loopen en men tot hand tastelijkheid over ging. Het resultaat in deze actie was heden in de rechtzaal te constateeren, want toen stond eerst terecht, vanwege zijn minderjarigheid met gesloten deuren, het zoontje van de familie D en toen deze zaak hun beslag had, werd de 18-jarige Joh. G. op de bank der beklaagee gerequreerd, beklaagd ter zake vernieling van eenige ruiten in de keuken van de familie D. Mej. M de G. huis vrouw J. D was hier de eenige getuige en gaarne had deze dame haar grieven tegen mej. G. in het breede gelucht en zij was reeds bezig een heele boom over 't gebeurde op te zetten, doch de president wist haar handig te onderbreken en haar verder gelegenheid om de sluizen harer welsprekendheid weder te openen, wyzelyk te onthouden. De beklaagde beweerde dat zy met een steen in 't gezicht was gegooid en razend van pijn had zij toen met een emmer een bombar dement geopend op bnurvrouw's keukenrnitjes. De officier indachfig aan het spreekwoord waar twee kijven, beiden schuld, bepaalde zich tot den zeer geringen eischf 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. We zullen niet zeggen, dat bekl. nn direct tevreden was met deze conclusie, maar geloo- ven toch niet dat het haar erg tegen viel. In elk geval, welk rechtmatigen grieven zij ook kan hebben, mag zy die toch nooit uiting geven door vernieling. ONDERTROUWD: P. van Baaren en T. Meijer»; K. Arlar en A. Klous; A. Dekker en A. Schend»- laar; J. W. Herter en D. Gnoen. BEVALLEN: J. MarchantPrins, d.; J. C. Pluter Voort, z.; E. J. OteenHubbelinz, z. J. J. RoodaVrooiijk, d. OVERLEDEEN: M. HuiberusBurlage, 82 j. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 24 Nov. Grove uien f 5.40—6.60; peen f2—2.70; roode kool f 1.60—3.50; kleinere f 0.50—1.40; gele kool f 1.20—2.50, kleinere fo.6o—1.10; witte kool fi.40 2.50; kleinere f 0.401.20; rammenas f2.70 per 100 K.G.; bloemkool f8.8012.60 p. 100 stuks. SCHAGEN, 25 November. Paarden p. stuk f3501100; veulens f150350; geldekoeien mag. f450—750id. vette f500—805; kalfkoeien f600—850; 68 vaarzen £300—450; 22 graskalveren f 140—200; 14 nuchtere id. f20—40; 451 schapen vette f 5594J 260 overhouders f 45 64; 24 varkens mag. f70—110:^4 id. vette p. K.G. f 1.561.66; 90 biggen p. stuk f3252; konijnen f 3—6; eenden f 1.60—1.70; 66 K.G.-boter p. K.G. f3—3-25; 1059 kipeieren p. 100 stuks f 16—18. In de „Heldersche Courant" van 23 No vember komt voor een stukje over de onder wij zerssalarissen. Dit stukje is in zijn aanhef minstens dub belzinnig eigenlijk misleidend. De bedoeling er van is deze: Alleen die Heldensche onderwijzers, zoowel openbare als bijzondere, die op 19 Nov. in Casino verga derd waren, „geven uiting aan hun felle ver ontwaardiging" en wat er verder in de motie volgt. Ondergeteekenden stellen er prijs Op te verklaren, dat slechts 3 onderwijzers der Chr. saholen medegewerkt hebben aan de motie, die daar is aangenomen, dus ondergeteeken den ni e t. Ook ondergeteekenden hebben ernstige be zwaren tegen de voorgestelde salarisregeling, maar meenen, dat hun grieven op andere wijze moeten worden kenbaar gemaakt. E. H. Bos, H. d. S. Koningstraat, G. W. F. Hoed, W. Graaf f, N. J. Vonk, A. Sdhuite- ma, H. J. Brouwer, A. Sohoorl, J. W. Ste venson. P. Storm, H. d. S. voor M.U.L.O., Kanaal- weg, F. Boon, C. M. Wiimmers, P. J. N. van Doorne, J. C. Boon, N. Adriaanse, L. d Haan, P. Klaassen, M, Toonstra, P. M. v. c Slikke.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2