JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste* Blad. FAMILIE-BIOSCOOP OTTO ZEGERS f ZUINIG GEMEENTEBEHEER. No. 5320 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1920 48o JAARGANG Verschijnt Dinadag-r Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 FEUILLETON. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING-: Heldertche Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p, poet /1.70. Bultenl. 2.60 tïW* l »°-WI1.05 Modeblad „3 „0.95.ï.Ofl. „1.30 wmm «0.671/,. -095 Loase nummer» der Courant 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en <l|d van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater Nor. op: ond.: op: ond.ry.m.:n.m.: Zondag 28 a. 6.51 m. 9.47 7.45 3.51 9.25 9.40 Maand. 29 8.7 10.33 7.46 3.5010.1510.25 Dinsdag 30 9.25 11.10 7.47 3.49 11.—11.10 Deo. Woensd. 1 a. 10.42 m. 11.42 7.48 3.49 11.55 Dond.d. 2 11.57 a. 0.8 7.49 3.48 0.50 Vr\jdag 8 0.32 7.513.48 0.55 1.50 Zaterd. 4m. 1.10 0.56 7.52 3.47 2.— 3.— Poet-Glrorekenlns No. 16066. ADYERTENTIEN 20 et. p. regel(galjard). Inget. meded, (kolorobr, al» redact, tekst) 00 ct. Kleine adv. (gevr, te koop, te huur) v, 1—4 rog. 50 ct„ olke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adres: Bur. v.d. bl. en met br, onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% paplerduurtetoeal. V. Men la zoo licht geneigd bezuiniging te zoeken uitsluitend in het nalaten van zekere uitgaven. En het ls begrijpelijk dat men dit doet. Wanneer er een voorstel bij den Ge meenteraad aanhangig wordt gemaakt, met de aanneming waarvan b.v. een uitgave van f 10.000 is gemoeid, dan is het duidelijk dat men door het voorstel niet te aanvaarden een bèsparing van f 10.000 verkrijgt, tenzij na tuurlijk uit het nalaten van het voorgestelde werk andere financieels nadeelen voortvloeien, maar daarover gaat het nu niet. Wij willen er alleen maar op wijzen, dat dergelijke zui nigheid, die onmiddellijk in cijfers uitdrukking vindt, beter tot een ieder spreekt. We zullen het in dit artikel hebben over de besparingen die zijn te verkrijgen door een betere arbeidsorganisatie, een betere verdeeÜDg van den arbeid dus. Want wie zegt ons welke sommen door een verkeerde organisatie van den arbeid onnut worden uitgegeven? Wie noemt ons het bedrag dat door een doel matiger Indeeling van den arbeid kan worden bezuinigd? Wie geeft een opsomming van den arbeid die bf in 't geheel bf op een bepaalde plaats overbodig is^ En dit terwijl de arbeid zoo duur ls 1 Fouten als waarop wij hier het oog hebben kunnen van tweeërlei oorzaak het gevolg zijn. Zij hebben n.1. haar bestaan te wijten bf aan de verkeerde inzichten van de Hoofden van Dienst, bf wel zij moeten worden verklaard uit het feit dat de Ge meenteraad bij de hoofdverdeeling van den arbeid mistastte. Zijn ze te zoeken by de Hoofden van Dienst, dan leenen ze zich minder eigenaardig voor openbare bespreking. Eerstens omdat ze als regel eerst kunnen worden aangewezen na een nauwkeurig onder zoek .der feiten, hetgeen voor niet ingewijden onmogelijk is en bovendien omdat het nu eenmaal met de welvoeglijkheid in strijd is om de bekwaamheid of den tact van een bepaalden ambtenaar in het openbaar aan critiek te onderwerpen. Ten aanzien van deze fouten zal men zich hoogstens künnen be geven in het kenbaar maken van enkele vragen en inzichten, terwyl de overweging daarvan dan moet worden overgelaten aan hen die daarvoor zijn of worden aangewezen. Liggen de fouten evenwel bij den Gemeente raad, is het uit zijn besluiten dat meu meent dat verkeerde toestanden moeten voortvloeien, dan bé(spreke men die fouten in bet openbaar, want de publieke zaak verdient publieke bespreking. De mogelijkheid dat de Gemeente raad een fout bij de arbeidsverdeeling begaat bestaat hierin, dat hij de verrichting eener bepaalde taak oplegt aan een ambtenaar, welke taak hij beter deed toe te vertrouwen aan een anderen ambtenaar tot wiens werk door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 26) Jack keek haar weinig op zijn gemak'aan. Dus dit was het meisje, dat hij geminacht had als zijnde het Indianenmeisje. „En hij ging /overeind zitten en omarmde me alsof ik een meisje was," zaide Davy lachend. Jack en Davy keken ieder een «aderen kant uit, en bloosden, doch om verschillende redenen. Zij konden echter niet lang zwijgen over het onderwerp, dat 'hun gedachten vervulde. „Ik laat me hangen als ik 't begrijp," mom pelde Jack. Ze wisten waar hij op doelde. „Dat kan nie mand," ze^de Mary. „Je moet die waarschuwing zeker versohei dene dagen geleden gekregen hebben," zei Jack. ■Drie dagen," ze Mary. «Maar drie dagen geleden ia ine niks overkomen. Nlete vóór vandaag „Ah!" zëdde ze plotseling. „En dat was door een toeval," zeide Jack „Mijn paard werd sdhldhtig bovenop High Rook, en sprong over den rand heen. Ik bleef hangen in een boom." Mary's oogen bleven hem In somber ge peins aankijken, en zij bracht haar handen kring de gevorderde arbeid meer eigenaardig thuis behoort. Een dergelijke fout kan ernstige gevolgen hebben. En die gevolgen zullen niet uitblijven wanneer by die onjuiste arbeids verdeeling niet slechts éen dienst, maar meerdere diensten tegelijk worden betrokken. Een fout als bier wordt bedoeld zullen wij thans bespreken. Of zij bij herstel tot 5e- zuiniging zou leiden? We beantwoorden deze vraag met groote beslistheid in bevestigenden zin. Herstel zal ongetwijfeld tot belangrijke bezuiniging leiden. Helaas, het is een bezui niging die niet in cijfers is uit te drukken.... en mitsdien spreekt zij miqder duidelijk tot een ieder. Overgaande tot de eigenlijke bespreking van de zaak vragen wij thans de aandacht voor de Verordening betreffende het financieel beheer van de Gemeentebedrijven der gemeente Helder, krachtens artikel llébis der Gemeentewet, zooals deze Verordening met haar minder fraaien titel in de Raadsvergadering van 1' Februari 1919 werd vastgesteld. In die Ver ordening komt in het eerste lid van art. 2 een bepaling voor, die voor ons verder betoog van bet grootste belang is. Zij luidt De boekhouding voor de bedrijven wordt gevoerd door het onder artikel 1, letter e genoemd bedrijfde „Centrale Boekhou ding", welke gescheiden is van den technischen dienst der bedrijven en aan de Hoofden van Dienst geen verantwoording schuldig is. W(j hebben, om duidelijk te doen uitkomen waarom het hier vooral gaat, het laatste ge deelte der bepaling met wat in 't oog loopende letter gedrukt. Het administratief-flnancieel beheer der bedrijven staat dus los van den technischen dienst. Trouwens, al stond het er niet zoo overduidelijk, iedere Directeur wiens dienst een bedrijf is» in denzin der aangehaalde verordening,.' wordt in zijn instructie nog eens vermeld dat hij slechts staat aan het hoofd van den techniechen dienst. Het valt aldadelijk op, dat het geheele voorschrift ie gebaseerd op de veronderstelling dat een* scheiding in een administratief en een technisch gedeelte inderdaad mogelijk ls Ook wanneer de practyk nu het tegendeel daarvan niet had aangetoond dan nog, meenen wij, moet men bij eenig nadenken reeds tot, de overtuiging komen, dat in veel gevallen jie grens zeer moeilijk getrokken kan worden. Het gevfilg hiervan is, dat telkens de vraag kan rijzfen wat het gebied van den een en wat tot het- gebied van den ander behoort, hetgeen de mogelijkheid opent dat beiden zich tegelijk geroepen achten tot het verrichten van een bepaalde taak. Indien zich dit geval inderdaad voordoet, dap moet er natuurlijk een gezag zijn dat de beslissende stem heeft, maar dit gezag (het wordt gevormd door Burgemeester en Wethouders) uit den aard der zaak geroepen tot het nemen van geheel andere beslissingen, zal veelal moeten oordeeleu zonder de d a n juist in zoo hooge mate ver eischte kennis van zaken. Maar wat heeft dit nu met zuinigheid te maken is uw vraag? Wij geven gaarne toe dat het verband nog niet zeer duidelijk is, maar verzoeken nog een klein oogen blik uw aandacht. De beslissing dus d'e Burgemeester en Wethouders zullen nemen valt natuurlijk altijd teu gunste van één der beide partijen uit. En met dit gevolg, dat de in 't ongelijk ge stelde partij haar belangstelling voor de zaak die zij meende, dat aan haar zorgen was toevertrouwd, eenigszins voelt verminderen. We kunnnen dit betreuren en wellicht met groot gebaar zeggen, dat van den ambtenaar altijd dezelfde mate van belangstelling voor zijn arbeid mag worden geöiscbt, een derge- aan haar hart, om het hevige kloppen te doen bedaren. „Stond er iemand achter je?" vroeg zij snel. „Ja, Garrod." „MiiSBdhen was het wel niet per ongeluk." Jack staarde in het vuur. „Misschien wel niet," .zeide hij langzaam. Na een poosje voegde hij er aan toe: ,.Maar begrijpen doe ik het toch niet." „Velen van mijn volk hebben dergelijke waarschuwingen," zeilde Mary kalm. Jack fronste de wenkbrauwen. „Je bent geen wilde," zeide hij. „We zijn voor een kwart Indlaansoh," zei de Mary met een soort van bouden trots. •>Het zou dwaas zijn te doen alsof dit niet zoo was." Jack vertelde hun In bijzonderheden wat er in den loop van den dag gebeurd was, doch liet er alles uit wat tot Linda in be trekking stond. Het eene leidde tot het andere; hij zou moeilijk hebben kunnen verklaren hoe dit zoo kwam, doch Mary's oogen haalden uit hem, wat hij diep in zich begraven had ge- daóht, namelijk zijn levensgeschiedenis en Garrod's verraad, dat hij pas ontdekt had. Zuster en broeder zeiden zeer weinig op zijn verhaal, doch hun schitterende oogen spra ken vam onveranderlijke trouw aan ham. Er waren geen woorden voor noodlg om hem te vertellen dat zij hem geen dief achtten. Jack had een gevoel van verlichting zooals hij oog niet waargenomen had sedert hij de pijnlijke ontdekking gedaan had. Als hij na dacht over het warnet van omstandigheden dat hem gevangen hield, dan voelde hij soms aandrang om aan zijn eigen eerlijkheid te wantrouwen. „Ik wist wel dat het iets beteekende," telde Ingezonden mededeellng. Deze week: Dlchter-Zanger, da bekende auteur der verschillende tooneelstukken, met groot suooes opgevoerd In Den Helder. lijke redeneering houdt geen rekening met de werkelijkheid. Want ook een hoofdambtenaar is een mensch, ergo hy bezit menschelyke deugden en gebreken. Men behoeft geen psy choloog te zijn om te begrijpen, dat zoo'n in 't ongelijk gestelde ambtenaar zich een vol gend maal wel zal wachten met te spoedig te veronderstellen, dat zekere, bemoeiingen blnneu tijn werkingsfeer vallen. En dan krijgt men wat even bedenkelijker ie dan het hier- voren genoemde bezwaar, dat belden van oordeel zijn de gevorderde werkzaamheden aan den ander te moeten overlaten. En nu met dit gevolg dat die werkzaamheden, althans voorloopig, in 't geheel niet plaats vinden. Behalve nu dat een scheiding tusschen administratief en technisch beheer niet wel mogelijk is, is een dergel^u scheiding ook niet gewenscht. Men begrijpe ons wel dat ons bezwaar niet- gericht is tegen het scheideo van den arbeid, maar alleen tegen de ver antwoordelijkheid daarvan. Eenheid in leiding en verantwoordelijkheid is het waarvoor wij pleiten. Wij bevinden ons met deze zienswijze in goed gezelschap. Prof. J. G.Ch. Volmer heeft in zijn beginselen van het beheer en de boekhouding der gemeentebedrijven ook aan deze zijde van het vraagstuk zijn aandacht gewijd. De directeur, zegt de geleerde schrijver, moet en onder zijn volle verantwoordelijkheid, belast zijn met de dagelijksche leiding, zoowel wat het technische als wat het commercleele en administratieve gedeelte betreft. Hij moet boven de andere personen, welke ln het bedrijf werkzaam z(jn, staan! De door sommigen naatt den Directeur gewenschte met volmachten be- kleede administrateur acht ik onnoodig. Eén moet leidenniet meerderen terzelfder tijd." Het leggen van de dagelijksche leiding in meer dere handen veroorzaakt wrijvingen en wrij vingen veroorzaken energie-verlies hoeveel kost bare tijd gaat met de gebruikelijke wrijving tusschen den comme^cieelen en den technischen leider verloren f De Directeur moet echter een man van karakter, een persoonlijkheid zijn. Wie de gestie onzer bedrijven kent en ze toetst aan deze uitspraak, moet de juistheids- vorm wel toegeven. Het geldt hier een zoo hoogst gewichtige zaak, dat wij ons veroor loven, ook nog met aanhaling van een an^er geschrift, de noodzakelijkheid van t^uueiaen leiding en verantwoordelijkheid naar voren te brengen. Voor ons ligt de onlangs verschenen tweede herziene druk van de proeve eener Gemeente-Bedrjjfsverordening ontworpen en toegelicht door mr. S. J. Blaupot ten Cate, met medewerking van mr. S. J. de Monchy-en den schrijver van het hierboven genoemde werkfe. Wij vermeldden opzettelijk alle namen der bewerkers, opdat, nu ook prof. Volmer zijn aandeel in het werk heeft gehad, niet zal worden beweerd, dat aan de C9mmercieele en boekhoudkundige zijde van het vraagstuk niet voldoende aandacht zou zijn geschonken. Overigens wijzen wij er nog op, aat de proeve eerst onlangs, n.1. in het najaar vaii 1919 is verschenen, zoodat de bewerkers hun oordeel geven, nadat in deze en enkele andere gemeenten werd besloten tot Invoering van Mary. ,,Het was op den dag, dat jij ontdekte wat hij gedaan had, dat ik mijn waarschu wing kreeg. Ik ben blij dat we gekomen zijn. Misschien kunnen we je helpen"ze keek hem vragend aan... „als je ons wHt laten blijven." „Zoo lang als je wilt," red Jaok. „Ik voor mij geloof, dat we allemaal met een paar da gen teruggaan. Ondertusschen kan Davy met de paarden helpen. We hebben volk te kort." „Kunnen we niet met ons tweeën kampee ren? vroeg Mary snel. Jack schudde het hoofd. „Dat zou zonder ling lijken," zei hij. ,,Je doet beter morgen ochtend het kamp binnen te rijden, alsof je pas aankomt." Een poosje later stuurde Mary hem naar huis. Het vuur was aan het uitgaan en de boomen begonnen te verrijzen uit de graven der ^duisternis 'bij de aanraking van den spookaohtlgen tooverstaf van den dageraad. De geziohten van de jongelieden leken elkaar in hun bleekheid zonderling toe, als dingen die van gisteren bij vergissing overgelaten waren. Jack Weef een beetje links dralen. „Zeg" zedde nij eindelijk, „ik heb jullie nog niet bedankt dat je gekomen bent Waarom ik dat niet gedaan heb, weet ik eigenlijk niet, maar je weet wel wat ik bedoel." Zuster en broer zagen er bijzonder weinig op hun gemak uit. „Er valt niets te danken," mompelde Mary. „Het spreekt van zelf dat we hierheen kwamen. Daarvoor kreeg Ik de waarschuwing toch." Zij gaven elkaar de hand. Mary's hand bleef een oogenibük passief en koud ln die van Jack rusten. Dooh later legde zij zich ter ruste met haar hand onder haar wang, omdat die hand de zijne had aangeraakt. een zelfstandig administratief, van het tech nisch volkomen gescheiden beheer. In deze proeve nu wordt wel nadrukkelijk stilgestaan .bij de wenschelijkheid van een centraal kasbeheer en er zal ook wel niemand worden gevonden, die daartegen eenige beden king heeft. Hierdoor toch zal, vooral in de grootere gemeenten, zoo wordt er gezegd, ver eenvoudiging ook in de innipg van de ver schuldigde gelden voor het gebruik van gas, water, electriciteit enz. mogelijk blijken. Maar met meer nadruk nog wordt in hetzelfde geschrift de verantwoordelijkheid van den teche nischen Directeur, ook voor de boekhoudingbe pleit. In art. 1 van de door de schrijvers ontworpen bedrijfsverordening komt n.1. de volgende bepaling voor: De boeken van het bedrijf worden door of namen» den Directeur gehouden. En in de toelichting op dit voorschrift is het van belang op de volgende de aandacht te-vestigen: De Directeur toch is voor het beleid aan sprakelijk. In de boekhouding ls tijn verant woording neergelegd, die uiteraard dan ook door niemand andere kan worden opgesteld. Aan de belangrijkheid van de functie van admini- nistrateur in zeer groote bedrijven wordt daar mede geen af breuk gedaan. Diens verantwoor delijkheid voor de juistheid van de cijfers der rekening en zijn plaats in de bedrijfsorganisatie kan by instructie geregeld worden. WJj meenen met het noemen van deze aanhalingen te kunnen volstaan. Er kan nog oneindig veel meer over deze zaak worden gezegd maar de plaatsruimte gebiedt ons het hierbij te laten. Wij beschouwen ons doel als bereikt, wanneer wij er in g'eslaagd zijn aan - te toonen, dat een zuivere scheiding in een technicus- en administrateurdienst niet mogelijkmaar vooral ook niet wenschelyjk is, dat men, om tot de zoo dringend noodige eenheid in leiding en verantwoordelijkheid te komen, moet breken met huidige stelsel, waar van de onhoudbaarheid wellicht het meest typeerend kan worden uitgedrukt door het bekende gezegde te herhalen: Er kunnen geen twee kapiteins zijn op één echip. Wie het met de hier voren uiteengezette beginselen eens is en ze wil toepassen op onzen gemeentelijken Directeur, zal ongétwij feld tot het doen van eenige concessies bereid moeten zijn. Want erger nog dan het kwaad, dat er nu is, zou ontstaan, wanneer een over haaste verandering werd tot stand gebracht. Bedachtzaamheid is hier 'eerète eigch. Indien wij bet goed zien, dan zou de hieronder ver melde- gedragslijn moeten worden gevolgd. Men late de Centrale Boekhouding zelfstandig welismaar, want een ondergeschiktheid aan alle directeuren tegelijk is moeilijk denkbaar, maar toch slechts in zooverre, dat de volle verantwoordelijkheid voor de gestie van de bedrij ven wordt gelegd in handen van hun tech nische. Om hiertoe te geraken, is niet voldoende, de wederzijdsche verplichting, zooals die thans reeds in de instructie's voorkomt, dat de hoofden van dienst door den Administrateur en deze aan de hoofden van dienst alle ge weuschte inlichtingen en gegevens moeten verstrekken, welke worden verlangd. Wijzigingen voor de verordeningen, dat ongedeelde verantwoordelijkheid in handen van de technische leiders der bedrijven wordt gelegd -en zelfstandigheid voor het Hoofd der centrale boekhouding, uitsluitend beperk' tot de eigenlijke administratied. i, het kasbeheer, het houden der boeken, het innen der kwi- tantie's enz., is noodzakelijk. Dat de huidige werkwijze duur is, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. Ieder, die wel eens heeft rondgezien in grootere administraties, weet by ervaring, dat er niets duurder is dan r Het vaste kamp, dat Sir Bryson'genadig lijk toet Trangmar Kamp toad laten dioopen, was met aanzienlijk veel mee? zorg Ingericht dan hun stopplaatsen van lederen avond. De tooofdtent met toaar drie zijvleugels, was het tenteinde van de open plaats, tegenover de rivier opgeslagen. Aan den voorkant was een stuk zeildoek gespannen dat als veranda dienst moest doen. Reohts van de open plaats was Humpy Jull's kook-installatie onder een tweede zonnetent, met Humpy's en Jack's tent daarachter. Aan de andere zijde van het carré was Jean Paul's kleine tent, en het haveüooze bruine zeil, dat tot schuilplaats der Indianen diende. Het kamp was volgens alle regelen der kunst gedraineerd en om graven, en er geheel omheen was een touw op peppelpalen gespannen, om de ronddwa lende paarden te verhinderen rondom de ten ten te neuzen in hun voortdurend zoeken naar zout. Den volgenden morgen na het ontbijt vaar digde Sir Bryson een bevel uit, dat Jack bij hem moest komen. Toen Jack kwam, zaten Miss Linda en Mevrouw Worsley onder de zonnetent, elk druk bezig met haar borduur werk. Jaok, die dien morgen in de rivier^was wezen zwemmen, zag er zoo frisoh uit ais een hoentje. Toen-hij naar binnen ging, glimlach te Linda tegen hem op zulk een vrijmoedige manier, dat het hem geheel in de war bracht. Ja, ais ze nu alles op die manier wou verklap pen, zoodat iedereen het merkte 1 Doch Me vrouw Worsley gaf geen te eken dat zij Iets buitengewoons had opgemerkt Het bleek, dat Sir Bryson een tochtje de rivier op wilde maken. Hij Informeerde naar een boot, ey Jaok bood hem zijn eigen kano aan, die hij hier op zijn reis de rivier af had verborgen. Sir Bryson was Wjionder weinig gerust op de gedeelde, d. i. veelal in het geheelgeen verant woordelijkheid. Ontwrichting is een heel erg woord, dat men niet gaarne in deD mond neenit zonder zich rekenschap te hebben gegeven van zijn verstrekkende beteekenis. Wij deinzen er dani ook nog voor terug om te beweren, dat de toestand tot ontwrichting onjer gemeen telijke bedryven leidt. Maar dat het euvel, waarop wij de aandacht vestigden, zeer ernstig is, dat zal ieder, die met de gestie onzer bedrijven niet geheel onbekend is, onmid dellijk moeten toegeven. Want men begrijpe wel, het grootste kwaad is nog Diet gelegen in het directe gevolg, dat een minder juiste beslissing voor Burgemeester en Wethouders kan hebben, maar de vermindering van be langstelling, van hart voor de taak, dat is het, waar het kwaad schuilt. Nogmaals dus en nu in het belang der zuinigheid, er zij op elk schip slechts één kapitein. l) Nof ééns opmerking: De heer J. ie WIMs heeft ln „Accountancy1 ,no. 188 van 1919 een onetel gepubliceerd over De Centrale Boekhouding voor de Gemeentebedrijven. Daarin komt om. de volgende zin voor: „Dat de bedrijfsdirecteuren ontlast moeten wor den van een taak, die niet voor hun rekening moet komen, n.1. het voeren van hunne bedrijfe- oorde administratie, mag eveneens als worden aangemerkt." een voordeel Het opstel is van een redactioneel onderschrift voorzien, waarin o.m. gezegd wordt dat de heer de Wilde de beginselen eener Centrale boekhou ding op duidelijke wijze heeft uiteengezet. Maar onmiddellijk volgt:'Aan em»tlg«n twijfel 1» ech ter onderhevig de bewering, dat de bedrijfsdirec teuren ontlast worden van een taak „die niet voor hunne rekening moet komen", oacet het va»t- staat, dat de rekening (d.1. de boekhouding) vormt een integreerend deel van de verantwoording van den leider voor zijn beheer, di9 dan ook door of namens hem moet worden opgesteld en die hij moet kunnen raadplegen en volgen, zoodra en zoo vaak hy ddt wenechelijk acht.Blijkt ook hieruit niet duidelijk dat we den verkeerden weg op zfin? Cursiveeringen in citaten zyn voor het meerendeel van ons. Ingezonden mededeellng. MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel iminder mensohen lijden aan nierkwalen. Het ls niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds laat nog te streken, verstellen, stoppen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filitreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. De pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan lelden tot nieront steking, blaaskwalen, nierwaterzuoht nier- gruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver- minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissohe lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezond-ge- vende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uitslui tend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier. en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speolale niergeneesmiddel De handteekenng van James Poster komt voor op elke echte doos. Te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Kelzerstr. 03 k f L76 per doos. sterke strooming der rivier, doch Jack ver zekerde hem, dat de Indianen gewoon waren er tegen op te roeien. Sir Bryson hulde zijn tochtje ln een waas van geheimzinnigheid en verklaarde ronduit, dat -hij niet van plan was Jack mee te nemen. Jaok, die slim genoeg was om zijn doel te gissen, verlangde er ook geenszins naar er in betrokken te worden. Hij onderdrukte een glimlach, en bleef beleefd. Hij bad ontdekt, dat het veel vermakelijker was het air van deftigheid van den gouverneur toe te ge ven, daar tegen in te gaan. Later zou hij het tooneel nog eens naspelen bij het vuur, zeker van een aandachtig ge hoor in dfen persoon van Humpy JulL Er wer<d bepaald, dat Sir Bryson binnen een uur zqjr vertrekken, en dat het gezel schap voedsel zou meenemen voor een tocht van een dag. Toen Jack de tent uitkwam, stond Linda op en kwam hem tegemoet. „We kunnen nu den geheelen dag bij elkaar zijn," zei ze zacht. Jaok wist niet goed wat te doen. Zulk een openhartige bekentenis deed zijn vuur wat bekoelen. Hij keek van berzij naar Me vrouw Worseley om te-zien of zij het gehoord had, en zijn gelaat nam een strakker plooi aan. Op dit oogenblik kwam er een afleiding door het geluid van paardengetrappel op den weg. fWordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1