II SEMPERFLORENS - HELDER BINNENLAND. Minister van IJsselsteyn. Na aanneming van de door den Minister ontraden amendementen Marchant tot schrapping van gelden voor de benoeming van den chef afdeeling Handel tot directeur- generaal en van de aanstelling van een Juri disch raadsadviseur, zijn Donderdagmddiag op verzoek van den Mnister van Landboujv die beraad^lagngen over zijn begrooting ge schorst en ging de Kamer tot den avond uiteen. Voor a.s. SINT NICOLAAS-GESCHENKEN J. VAN AMESFOORT. De heer Marchant, die bij deze begrooting Ook in casu had de heer M. zich niet aan I M*. in verband hiermede is de voorgenomen opening van de Landbouwwi nterschooi te Hulst, tot Maandag uitgesteld. Gevolgtrek kingen omtrent 's Ministers aftreden behoe ven hieruit nog niet te worden gemaakt, om dat, naar men verneemt, te dier zake nog geen overleg is gepleegd met de ambtgenoo- ten van den Minister. Zuiderzeewerken. Aan het jongste maandbericht betreffende de Zuiderzeewerken is het volgende ont leend: De eerste en de tweede 'boorploeg vol tooiden te zamen de boringen tot onderzoek van den ondergrond van de Zuid-Steenplaat. Bovendien werden boringen verricht in de as van den ontworpen afsluitdijk tusschen de Zudd-Steenplaat en de Friesche kust bij Piaarn, zoodat thans de ondergrond in de richting van den afsluitdijk geheel bekend is. Door de eerste boorploeg werden vervol gens de boringen langs de Noordhollandsche kust voortgezet, terwijl de tweede ploog ver dere boringen verrichtte bij Stavoren om te onderzoeken, in welke hoeveelheid aldaar kleileem in den zeebodem aanwezig is, die eventueel als specie voor den afsluitdijk ge bruikt zou kunnen worden. Ongeveer half October werden de werk zaamheden op zee in verband met het verge vorderde seizoen gestaakt, waarna aangevan gen werd met een serie boringen in de as van het door het eiland Wieringen ontwor pen kanaal. De boringen die verricht werden met het doel om verschillende grondstoffen te zoe ken, welke gebruikt kunnen worden bij den bouw van de haven in Den Oevar, werden voortgezet; daarbij werd thans geschikte klei gevonden aan den rand van het Waardje. De aanvoer van zink- en stortsteen werd nagenoeg beëindigd: alle steen werd in de afgeloopen maand op Wieringen gelost, waar in het geheel ruim 26,000 S.T. werd aange voerd. v De aanvoer van steen aan de Westzijde van Wieringen is hiermede voor de eerste jaren afgeloopén, in verband waarmede een aanvang bon gemaakt worden met het op ruimen van den lossteiger bij het Sohuthor- nerhoofd, die naar Den Oever wordt over gebracht. In verband met het ontwerp voor een even- tueele nieuwe afsluiting van het IJ ter v er- vanging van die bij Schellingwoude, werden in de maanden Mei tm. Juni van "dit jaar S» het Muiderzand en daarbuiten in de lijn uiderberg-Uitdam in het.igeheel 47 grond boringen verricht. Werd tot dusver vrij algemeen veronder steld, dat op het zoogenaamde Muiderzand een aanzienlijke hoéveelheid zand wordt aan getroffen, welke ten behoeve van de uitvoe ring van verschillende werken zou kunnen worden uitgebaggerd, thans is gebleken, dat het zand hier grootendeels slechts als een be trekkelijk dunne laag aan de opervlakte voorkomt, terwijl de vaste zandbodem In het algemeen op grootere diepte is gelegen en door te dikke lagen van andere grondsoorten is overdekt om voor de gpondontleening in aanmerking te komen. De post-staklng. Omtrent het ontslag van de 8 bestuurders van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel ver neemt de N. R. Ot., dat de bestuurders Freen, Bevenloo en Sipman weder in dienst worden genomen en de bestuurders Van Giessel, v. d. Baan, v. d. Jagt en Roos ontslagen blijven. Omtrent het ontslag van den bestuurder Assink, die op het oogenblik nog ziek is, kon nog niet worden beslist. De commisse van beroep bij het staatsbe drijf der P. T. T. heeft voorgesteld aan de ontslagenen de hoogste uitkeering (70 dagen loon voor eik dienstjaar) uit te keeren. De regeering daarentegen heeft aan die pom- missie thans laten weten, dat aan de ontsla genen de hoogste uitkeering niet kan wor den gegeven. Vrijdag a.s. zal de commissie opnieuw daarover vergaderen. Het buitengewoon con gres zal half December worden gehouden. Van andere zijde meldt men nog, dat de drie bestuursleden, die weer tot den dienst zijn toegelatep, den minister verklaard heb ben. dat zij zich voor het vervolg zouden ont houden van daden, die de goede uitoefening van den post- en telegraafdienst zouden kun nen in gevaar brengen. De gewezen Duitsche keizerin De Berlijnsche oorrespondent van het H.bl. meldt: Van iemand, die pas uit Doorn is terug gekeerd en daar gelegenheid had persoon lijk inlichtingen omtrent den toestand van' den ex-keizerin in te winnen, verneemt de .Jjokal Anzeiger", dat de hartkwaal van de keizerin sex^rt November 1918 door de op winding vair dien tijd en de moeilijke maan den, die daarop gevolgd zijn, ze^r is verer gerd. De toestand van de keizerin wordt door de 'behandelende geneesheeren nog steeds zorgwekkend genoemd. De keizerin is zeer dankbaar voor de vele deelnemnig, die men in binnen- en buitenland met haar lijden toont. Bijzonder heeft zij zich ver heugd ovende vele bewijzen van trouw en aanhankelijkheid, die zij kort geleden ter gelegenheid van haar verjaardag mocht ont vangen. Vele gewezen soldaten, aan wier ziekbed de keizerin gedurende den oorlog heeft gezeiten, hadden haar in eenvoudige be woordingen gelukgewenscht. De zegsman van de „Lokal Anzeiger" meent venier dat het noodig is er op te wij zen, dat de ziekte van de exikeizerin een donkere schaduw weipt op de toch reeds zoo stille en ernstige omgeving van den ex-keizer Gebukt onder de bezorgdheid over zijn trou we levensgezellin brengt hij zijn dagen door en daarom doet het iemand, die den eenvoud, in den huize Doorn kent, vreemd aan, al» hij van zekere zijde hoort beweren, dat in het kleine tendlhuis groot© pracht en drukt© heerscht en dat de hofhouding bestaat uit een groot aantal beambten en bedienden. In werkelijkheid is de keizer op het oogenblik slechts door een klein aantal personen om geven, benevens een paar oude bedienden, die den weneoh te kennen hebben gegeven, den keizer in den vreemde te volgen. Provinciale Staten van Noord-Holland. Het Centraal Stembureau te Haarlem wees tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland (vac. mr. M. Slingenberg) aan de heer H. van Leeuwen te Schoten. Vrijwillige ouderdomsverzekertng. Naar wij vernemen is de deelneming aan de vrijwillige ouderdomsverzekering over het geheele land boven verwachting meege vallen. Er hebben zich 136.000 personen voor die verzekering opgegeven. De Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank. Woensdagavond vergaderde de federatie Rotterdam van de S.D.A.P. ter bespreking van de vraag, of de heer K. R. van Staal om zijn relaties hnet de Rotterdamsche Landbouw- en Handelsbank zou moeten af treden als raadslid^ Er kwamen in de ver gadering twee moties: de.eerste afkomstig van den heer Kool, opvolger van den heer kVan Staal op de lijst voor de Provinciale Staten, die onherroepelijk aftreden eischte. Over deze motie staakten de stemmen met 164 tegen 164. Vervolgens werd met kleine meerderheid aangenomen een motie van het Partijbe stuur (de heer Van Werkhoven, secretaris van dat bestuur, woonde de vergadering bij) die de uitspraak legt in handen van het Partijbestuur. Deze uitspraak is niet twijfelachtig, als men weet, dat de heeren Schlosser en Van Staal als leden van de Provinciale Staten voor Gouda en Ridderkerk gehandhaafd blijven, nu zij zich van de Rotterdamsche Landbouw- en Handelsbank geheel hadden losgemaakt. Wonlngnooé) te Rotterdam. In een beschouwing over „de Regeering en de Woningnood" noemt de N. Rott. Ot. eenige cijfers betreffende den woningnood te Rotterdam. Het tekort aan woningen zegt het blad zal in Rotterdam aan het einde van dit jaar tot ruim tienduizend gestegen zijn. De enkel op 1920 betrekking hebbende be hoefte zal een aantal van rond 4600 wonin gen aanwijzen, waartegen slechts een pro ductievermogen zal kunnen worden gesteld van pl.m. 2000 woningen. Ook indien men zou mogen 'aannemen, dat door bijzondere maatregelen de productie ijeeds het volgende jaar tot 3000 wonigen zal kunnen worden opgevoerd, blijft men ge plaatst voor het probleem, dat de reeds be staande achterstand, naar den maatstaf van de cijfers va 1920, per jaar zal stijgen met rond 1600 woningen wegens niet bevredigde behoefte, terwijl de opruiming van slechte woningen per jaar zeker 500 beneden het gemiddelde van vóór den oorlog zal blijven. Zelfs bij de zeer gunstige onderstelling van»een jaarproductie van 3000 woningen zou dus na 10 jaar het tekort geklommen zijn tot 10000 en 10 maal 2100 woningen of een en dertig duizend woningen, zonder dat daarin eenige reserve voor leegstaan begrepen is. Zij, die wat verwachten van een beperking van den stroom vah het platteland naar de stad, kunnen' afgezien van de vraag, hoe men overigens over het denkbeeld zelf moge oordeelen uitde jongste statistische Mede- deelingen der gemeente Rotterdam leeren, dat in heteerste halfjaar van 1920 de stede lijke bevolking is toegenomen: door méér ge boren dan overleden met 4068, door meer ge vestigd dan vertrokken met slechts 758 zielen Een vergissing? De redacteur van de „Msb." te Brussel schrijft: Dat het ras der Belgische annexionisten nog niet is uitgestorven, blijkt eens temeer uit wat hier volgt: Aan den bekenden inge nieur, volksvertegenwoordiger Van Caene- ghem, en aan een majoor van het Belgische leger .werd opgedragen ieder een plan te ontwerpen voor het ScheldeMaasRijn kanaal. Het ontwerp van ingenieur Van Caeneghem laat dit kanaal geheel op Bel gisch gebied loopen. In het plan van den majoor loopt het gedeeltelijk door Neder landsch Limburg. Iemand, die de plannen ter inzage kreeg, maakte den majoor er op merkzaam op, dat zijn plan door Neder landsch Limburg liep, waarop de dienaar van Mars kalm en overtuigd antwoordde: „Wat beuzel je daarom, binnen twee jaar is Nederlandsch-Limburg toch aan ons!" De Rijksmiddelen. Het blijft crefbendo gaan met de opbrengst der Rijksmiddelen. In October hebben de ge wone middelen f 37.15 millioen opgebracht, tegen.f 38.43 millioen verleden jaar Wat dit cijfer beteekent, wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat in de overeenkomstige maand van 1913, dat is dus in het laatste jaar vóór den oorlog, fl8.11 millioen werd ontvangen. Dit was op zich zelf een record, en bovendien waren daar nog de aanzienlijke baten uit post, telegraaf en telefoen inbegrepen, die eerst sinds 1915 niet meer onder de gewone mid delen worden opgenomen. In werkelijkheid z\jn dus de staatsinkomsten, vergeleken met vóór den oorlog, belangrijk meer dan ver dubbeld Daar de waarde van het geld inmiddels hier te lande met meer dan de helft is gedaald, zou men kunnen onderstellen, dat de stijging der staatsinkomsten voldoende is geweest,, om gelijk ep tred te houden met de hoogere eischen voor salarissen etc Helaas blijkt in werkelijkheid meer en meer, dat hiervan geen sprake, is. De drukkende lasten, die door de rentebetaling en aflossing der crisisleeningen aan het Rijk zijn opgelegd, het feit dat op de militaire uitgaven tot nu toe betrekkelijk weinig kon worden bezuinigd, de groote uit breiding der staatsbemoeiing en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van h^t ambte- naarspersoneel etc., hebben tot gevolg, dat elke nieuwe stijging der ontvangsten al spoedig weder geheel ontoereikend blijkt te zijn. Ondanks alle stijging der inkomsten zullen dan ook nieuwe zware belastingen niet kunnen uitblijven, tenzij ^et gelukt bij de behandeling der begrooting Bterk het mes te zetten in de Ingezonden mededfcellng. K0NIN9STRAAT 13. TELEF. 141. groote voorraad Palmen, Clivia's, en bloeien de Planten, ruime keuze Bloemenmandjes in chique uitvoering, alsmede uitgebreide sor teering in alle mogelijke Bakjes en Vaasjes. Beleefd aanbevelend, raming der uitgaven, welke, ook afgescheiden van de grootere lasten voor pensioenen etc., wederom aanzienlijk hooger is dan verleden jaar. Hoe het ook zij, in elk geval is het naar verhouding bevredigend, dat althans de in komsten ruim blijven vloeien. In de afgeloopen maand z\jn er feitelijk slechts twee middelen geweesfc die belangrijk bij het vorig jaar ten achter zijn gebleven, nl. de registratie- en de successierechten. Deze laatste vormen uit den aard der zaak een uiterst wisselvallige bate. Zij brachten in October f2.07 millioen in, tegen f3.38 mil lioen verleden jaar, waarbij echter op te merken valt, dat dit laatste een record voor October vormde. Wat de registratierechten betreft, waaruit f3.48 millioen in de schatkist is gevloeid, tegen f5.37 millioen verleden jaar, kan de zelfde opmerking worden gemaakt. Daaren tegen hebben de zegelrechten nog ruim ge vloeid. Zy brachten f2.56 millioen op, tegen f2.28 millioen verleden jaar. Hierin is f 864.000 aan beursbelasting begrepen, tegen f714.000 in de vorige maand, en f 720.000 in het vorige jaar. Eenige vermindering van opbrengst valt ook by sommige accijnzen waar te nemen. Bij de suiker bedraagt deze ruim een ton, bij het geslacht l1 s ton. Hiertegenover staat echter, dat de gedistilleerd-accijns wederom een kwart millioen meer heeft ingebracht, en dat die op bier van f192.000 tot f405.000 vooruit ging. De hoogere baten uit dit middel, waarop bij de belangrijke verhooging van den bieraccijns was gerekend, beginnen thans werkelijk binnen te komen, nu de grondstof- voorziening weer geheel vrij is- Dat de maandstaat, ondanks de bovenver melde vermindering van inkomsten op ver schillende hooien, met zulk een belangrijk accres sluit,* is^-oornamelijk te danken aan nieuwe geweldige vermeerdering van de op brengst der inkomsten- en der dividend- en tantièmebelasting. Eerstgenoemde bracht f6.23 millioen in het laadje, tegen f3.60 millioen verleden jaar. Uit de dividend- en tantième belasting kwam f4.13 millioen, in vergelijking met f 1.78 millioen in October 1919. Wat laatstgenoemde heffing betreft, is dit een record. De inkomstenbelasting heeft daarentegen in verschillende maanden van 1920 nog aan merkelijk meer opgebracht dan dezen keer. De enorme vooruitgang bij deze heffing is natuurlijk voor een zeer groot deel te danken aan de verhooging van het tarief met ingang van 1 Mei van h$t vorige jaar. Op een voort zetting van dit accres in de volgende jaren kan derhalve allerminst worden gerekend! Om'dezelfde reden blijft ook de Vermogens belasting zeer ruim vloeien. Zij bracht in Oc tober f857.000 in, tegen f573.000 in dezelfde maand van 1919. Het personeel begint den achterstand in te halen, die door de late regeling der aan slagen in verband met de herschatting van het meubilair was ontstaan. Er is in de af geloopen maand 3fc ton meer ontvangen, in de -eerste tien maanden des jaars echter nog ruim l'/j ton minder dan verleden jaar. Deze achterstand zal echter per saldo voor een belangrijke vermeerdering moeten plaats ma ken. De invoerrechten blijven nog steeds ruim vloeien, al valt ook hier een.geleidelijke ver mindering waar te nemen. Verleden jaar Oc tober werd f2.95 millioen ontvangen, thans f3 85 millioen. In Mei j.1. was echter fó.47 millioen binnengekomen, welk bedrag gelei delijk en zonder onderbreking tot het zooeven genoemde cijfer is terruggegaan. Curieus is, dat de belasting op gouden en zilveren wer ken nog steeds record-cijfers blijft aantoonen. Wat de buitengewone middelen betreft, blijft de afgeschafte oorlogswinstbelasting nog steeds ruime baten opleveren, doordien op het oogenblik van de afschaffing de kohieren over 1918, nog niet gereed waren. In October werd f28.30 millioen ontvangen, tegen f20.75 mil lioen in de vorige maand en f8.92 millioen vorig jaar. In het geheel ontving de schatkist in de eerste tien maanden aan gewone mid delen f322.54 (v. j. f229.89) millioen, en aan buitengewpne 1173.24 (v. j. f201.94) millioen. Alle gewone en buitengewone middelen tezamen hebben derhalve in 4e eerste tien maanden f542.26 millioen opgeleverd, dat is een vooruitgang van f 61.66 'millioen in ver gelijking met dezelfde periode van 1919. TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag. Hoofdstuk I der Staatsbegroting wordt aangenomen, een motie van de Laar tot ver hooging der Invaliditeitswet verworpen. Eveneens de motie-Marchant (afschaffing buitengewone tractementsverhooging) en de eerste motie-Koltbek tot afkeuring van 's Ministers beleid in de kwestie der ontsla gen ambtenaren' van het vetbureau. met 53 tegen 26 stemmen. Maar toen de Minister ten aanzien van de tweede motie-Kolthek (grootere schadeloosstelling aan de ontsla- nen) verklaarde dat hij daarover de commis sie-Van Veen nog eens zou hooren... nadat hij Dinsdagavond die motie onaanemelijk had verklaard (ze zou stellig zijn verworpen en 's Ministers bijdraaien was dan ook vol komen overbodig), bleek aanstonds, uit een paar korte speeches van de heeren Teenstra en Schaper, dat deze plotselinge frontveran dering het tegendeel van bewondering wek te. Weliswaar kwamen, toen de heer Koit- hek ondanks deze verklaring zjjn motie handhaafde, de heeren Van Doorn, Beumér, en Rutgers zeggen dat ze er nu niet meer vóór konden stemmen daar ze thans nog slechts een zuiver politiek karakter kon heb ben, doch de onbehaaglijke indruk ten aan zien van 's Ministers houding bleef bestaan. Maar de Minister kwam, over deze onhan digheid nog niet te struikelen. In weerwil van een paar heftige speeches der heeren Kleerekooper en Marchant werd de motie verworpen (48—30). Na deze stemmingen gaat men met de ver dere behandeling der Landbouwbegrooting voort. een bezuinigingsactie op touw zette, begon met twee amendementen. Het eene wilde 500 salarisverhooging voor den tegenwoor- digen chef der afdeeling Handel sohrappen, waarmee de heer Everwijn tot directeur-ge neraal moest worden .gepromoveerd en het andere zou 7500 wegnemen voor den neus des heeren Bijleveld, aan wien het juridisch adviseurschap ten departement© was toege dacht. Beide amendementen werden door den minister bestreden, geen van beide werd on aannemelijk verklaard. Maar ten aanzien van het laatste zei hij, dat, zonder juridischen adviseur, de zaken van zijn departement niet goed zouden kunnen marcheeren. De beide'amendementen werden aangeno men, het eerste met 50 tegen 20, het tweede met 36 tegen 34 en men was reeds over een ander artikel aan 't praten, toen plotseling de Minister opstond en, zonder zich te storen aan de pogingen van zijn ambtgenoot Ruys om hem weer te doen zitten, schorsing van de beraadslagingen vroeg. Onder veel beweging werd de vergadering gesloten. Des avonds begrooting van Arbeid. De heer B r a a t klaagt zeer over de invoering van den achturendag, dien hij een ramp acht voor den landbouw, en bepleit een wetsont werp, waarbij voor den landbouw een lan gere tijd wordt toegestaan. De heer Abr. Staalman acht een nieuwe regeling voor het koffiehuisbedrijf noodzakelijk. De heer Beumer bespreekt nogmaals de kwestie der beide heeren Staalman, hetgeen den heer Schaper de opmerking ontlokt, dat hij zich verbaast oter den opgeblazen toon van dien heer, waarna hij door den Voorzit ter terechtgewezen wordt. De heer Scha per waarschuwde voor ontduiking en sabo tage der wet en drong aan op uitbreiding tot de andere thans nog buitengesloten bedrij ven, de heer Scheurer achtte een tien urendag voor verpleegsters in ziekenhuizen •niet te lang. Ook de heer Teenstra dringt aan op spoedige invoering der sociale voor zieningen voor landarbeiders. Uit 's Ministers antwoord stippen wij de verklaring aan, dat de wet met de noodige voorzichtigheid zal worden gehanteerd en dat de regeling van den arbeidstijd voor ver schillende takken van bedrijf zoo noodg kan worden gewijzigd. Alles wordt gedaan om ontduikingen tegen ite gaan, maar juist in den eersten tijd van de invoering is de moge lijkheid van afwijkingen natuurlijk het grootst. Een ontwerp-landhouwongevallenweit gaat dezer dagen naar den HoogenRaad van Arbeid. Bij de repliek heeft de heer Marchant nog met nadruk gewaarschuwd tegen chica- neuze toepassing der wet. Hij deelde eenige frappante staaltjes van formalistisch ingrij pen, waar tegen den geest der wet niet was gezondigd, mede en knoopte daaraan de op merking vast, dat niets fataler is voor de actie vóór een krachtige sociale wetgeving dan een opleggen van allerlei dwang, waar van werkgever noch werknemer de grond zien. De heer Abr.Staalman krijgt gelegen heid zijn naamgenoot nog eenige verdere vri endelijkheden toe te voegen hij zou wel hebben willen aantoonen, dat de heer A. P. Staalman nooh is een goed mensch, noch een christen, noch een democraat. Bij de afdeeling „Arbeidsverzekering" drong de eer Bakker aan op spoedige in voering der ziektewet^Talmade heer Haa- zevoet op de indiening van een wetsont werp tot instelling van een Rijkskinderfonds, op de basis der verplichte verzekering. Van de andere sprekers valt niets te vermelden. INGEZONDEN. Gasfabriek en Waterleiding 1919, In de Heldersche Courant van 9 resp. 13 November j.1., onderwerpt de heer M. de jaarverslagen 1919 der gas- en waterleiding bedrijven aan critiek. In die oritiek meent hij in de eerste plaats te moeten opkomen tegen den ingeschoven vorm der jaarrekening. Waar mij ambtelijk vergund is op die cri tiek in te gaan, heb ik gemeend enkele door den heer M. genoemde zaken te moeten rechtzetten. Allereerst kan ik den heer M. wel mededee- len, dat uit het oogpunt van bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven maar dan ook uitsluitend uit dien hoofde de verkorte vorm voor de rekening is gekozen. Daarin is voor den heer M., deskundig als hij op administratief terrein is, evenwel geen enkele grond om daarmee te kennen te ge ven, dat e<r met de rekening over 1917 en 1918 iets niet in orde is, voor wat betreft de door met hem x) aangeduide arbeidsloonen, of dat posten aan het oog van de gemeente- naren worden onttrokken welke juist naar voren moesteri treden. Het bewijst alweer, dat nog steeds waar is, dat bij het lezen van balansen omzichtigheid geboden is. Dit klemt te meer naarmate de jaarrekenin gen, om welke reden dan ook, verkort wor den weergegeven. In dat opzicht zijn de in de „Telegraafvoorkomende verslagen zeer leerzaam; Het feit, dat de heer M. uit gemeentelijke verslagen der hierbedoelde bedrijven over diverse jaren de uitbetaalde loonen en sala rissen afschrijft en daarbij aangeeft den in vloed, welken dat bedrag aan loon uitoefent op den kostenden prijs, geeft mij aanleiding om den heer M. er op te wijzen, dat hij bij twijfel omtrent de juistheid dier cijfers, de desbetreffende jaarverslagen nauwkeuriger had moeten bestudeeren, dan ware hem zeer zeker opgevallen, dat de door hem zelf aan gemerkte wijziging in de indeeling van de re kening vanaf 1917 zdh in 'heit bijzonder uit strekte tot de salaris- en loonbedragen en dat de jaarverslagen 1917 en 1918 (1919 is nog uitvoeriger aan Burgemeester en Wet houders resp. Gemeenteraad ingediend) te dien opzichte het juist© beeld gaven. Vide de te dezer zake zeer waardeerende beschou wingen in de Heldersche Courant van 27 De- oeanber 1919. Wederom niet uit oorzaak van beknopt heid hier zou deze juist in het voordeel van de critiek zijn geweest maar als,ge volg van op zijn zachtst uitgedrukt onnauwkeurig lezen der balans, ziet de heer M. over het hoofd, dat de door hem vermen de niet in rekening uitkomende „boeten" (Gasdistributie meerverbruik is de technische term) inderdaad tot een bedrag van 22992.38 op de balans paraisseert. het verslag 1919 behoeven te houden. Zijne uitlating, dat de gemeentenaren blijkbaar niet mogen weten waaraan en hoe de geld envan haar bedrijf zijn besteed, acht ik ongemotiveerd. Toonen de Verslagen 1917, 1918 niet juist het tegenovergestelde zijner bewering? Het is zoo moeilijk om goed te zijn. DE KOSTER, Administrateur Gem.-Bedrijven. Centrale Boekhouding. Helder, 26 Nov. 1920. Wegens utstedigheid van onzen medewer ker'M. zullen wij diens antwoord in ons vol gend nummer opnemen. Red. Aan de Redactie van de „Heldersche Courant" Geachte Redactie. Kaar aanleiding van het ingezonden stuk van den WelEd.' Geetrengen Heer Dr. J. D. Brijan verzoeken wij U mijnheer de Redacteur zoo vrij te mogen zijn het volgende too te lichten. Van misleiding door Dr. Brijan is geen sprake, dat hebben wij ook niet beweerd. Wel degelijk zei Dr. Brijan destijds, dat hij ons geen positieve ze kerheid kon geven van vaste aanstelling als bur- gerverpleger. Ons was echter absoluut onbekend welk standpunt de toekomstige chef van het hos pitaal innam ten opzichte van' vrouwelijke ver pleging.'Ook was o' s niet bekend1, dat 4 officie ren van gezondheiid het bewuste schrijven hadden verzonden. Wij meenden dat de Commissie, waar- va® Dr. Brijan sprak, in meerderheid was voor de vorming van een instituut van Burger-verplegers. Ook het onderhoud, dat de Voorzitter der Com missie had met het Hoofdbestuur van onzen Bond, zoowel hier als te Amsterdam, duidde wel op een vaste aanstelling. De gesprekken, die daar ge voerd werden, over het vermoedelijk aanstellen van burger-verpleegers, eerste verplegers en hoofd verplegers konden op ons toch geen indruk maken, de aanstelling van tijdelijken aard zou blijven. Bovendien luidde de eerste advertentie, dat er 12 verplegers voorioopig tijdelijk zouden aangesteld weiden. Na l'/i jaar is gebleken, dat de goede voornemens van den chef. Dr. Brijan en genoemde Heeren-Commissie worden tegenge werkt en dat adviezen van hen, dSe 't Marine- Hospitaal even bezichtigden, wel werden opge volgd. Waarlijk een groote miskenning voor dezen chef, die steeds beoogde, 't Marine-Hospitaal en de verpleging aldaar tin den meest gunstigen zin des woords te reoiganEseeren en te verheffen. De veranderingen, de laatste jaren alhier aange bracht, wijzen op een geheele ommekeer ten goede. De chef was voldaan over de prestatie van het geheels verplegend personeel, en nu de burger- verplegers over kortoren of langeren tijld weer zullen vertrekken, ie de toekomst volkomen ge schetst dat de terugkeer naar de vroegere toe standen aanstaande ijs. Wat zijn deze toestan den? Dat in het Hospitaal een onvoldoend aantal gegradueerde verplegers waren en een groot ge tal miliciens, „waarvan sommigen tegen hun wil in voor den verplegingsdienst daar geplaattst wer den," welke nooit goede verplegers zullen worden. Waar de Minister van Marine volgens zijn 'be schouwing in do begrooting 1920 de Marine van haar-ziekte wil herstellen, zijn wi.i van oordeel, dat de methode, die thaai3 op het Marine-Hospitaal toegepast' wordt, niet bevorderlijk is voor de goede verpleging en genezing der zieke müütairen. Namens 't Bestuur: CORNET, de w.n. Secretaris, Geachte Redactie. 't Zij mij vergund als secretaris van het Hoofd bestuur v. d. Ned. Vakbond van Verplegenden U mede te dealen, naar aanleiding van het ingezon den stukje van Dr. Brijan, dat bij voornoemd Hoofdbestuur nooit de gedachte naar voren is ge komen dat het misleid werd en ook niet dat de verplegenden misleid zijn. Dr. Brijan zal echter niet ontkennen, dat hij de verplegers, hoewel hun werd medegedeeld dat de aanstelling voorioopig tijdelijk was, sterke, zeer sterke verwachtngen zijn opgewekt, dat zij later in vasten dienst zouden overgaan. Die verwach tingen zijn niet alleen opgewekt door Dr. Bryan, maar ook door Minister Bijleveld. Met Dr. Bryan gevoelen wij dat het krenkend is, dat meer waarde wordt gehecht aan het rapport der dames-commis sie, oen commisse, zeer eenzijdig samengesteld, bestaande uit dames, die naar de meening der vak organisatie voor het overgroot© deel uit onbevoeg den bestaat. Geen enkele gediplomeerde verple gend© had zitting in deze commissie. Dat het rap port dezer onbevoegde oommissie, nu met dat rap port rekening wordt gehouden, niet zal nalaten een onigunstigen invloed te hebben op de ver pleging der zieke marine-manschappenzal later wel blijken. MEISNEB. Sport. Voetbal. De Competitiewedstrijden. Programma van 28 Nov. 1920. N. V. B. Westelijke Afdeeling. Eerste klasse. ..Amsterdam: Blauw Wit—Ajax; Spartaan— U.V.V.; V.V.A.—Haarlem; Rotterdam: V.O.C.— H.B.S.: Dordrecht: D.F.C.—A.F.C.; Den ïlaag: H.V.V,—Sparta. Overgangsklasse. Den Haag: Quik—Feyenoord; IJmudden: Storm vogels-H. F.C.; Haarlem: R.C.H.—W.F.C.; Rot terdam: R.F.C.—A.D.O.; H.D.VH.—8.V.V.; 'tGooi: 't GooiD.E.C, Tweede klasse A. Zaandam: Z.V.V.—Rapiditas; Haarlem: E.D.O.- Schoten; Alkmaar: Alcmaria VictrixZ.F.C.; Am sterdam: AmstelHollandiia; HortusPurmer- steijn. a Derde klasse A, Haarlem: HJ3.V.VH.V. Amsterdam: D.WH. Helder. - Derde klasse B. Amsterdam: O.D.E.—Zaanlandia; Neerland ia— Watergraafsmeer; Edam: E.V.C.—K.F.C. Wor- merveer: QH.C.— Weet Frisia. Reserve tweede klasse A. Amsterdam: D.E.C. II—V.V.A II; Hoorn: Eol- landda II—Z.V.V. II. N. H. V. B. Eerste klasse B. Alkmaar: Alcmaria Victrix II—H.R.C. I. Tweede klasse B. Helder: H.R.C.' II—W.F.C. IV; Krommenie: K.V.V. ICH.V. L Afdeeling Helder. Texel: TexeLIAvia II. Scheidsrechter de heer D. Kort TuindorpBatavier IHelder III. Scheidsrech ter de heer Blij. Tuindorp: H.R.C. Hl—H.R.C. IV; H.R.C. II— W.F.C. IV. Zondag hebben we hier slechts één bondswed strijd, «en wel H.RC. IIW.F.C. IV. Daar de Racers op eigen terrein nog niet geslagen zijn en W.F.C. IV nog kampioenskansen heeft, ver wachten w© eenspannende wedstrijd. Scheids rechter is de heer Kaagman. Aanvang half drie. Donateurs en leden worden er opmerkzaam op geonaakt om voortaan bij de wedstrijden hun di ploma mede te nemen, met het oog op de con trole van de gem. belastingen. D.W.S.—Helder. Morgen gaat Helder op bezoek bij D.WH. Hier kon H. het niet verder brengen dan een gelijk spel (11). Daar D.WH. onder aan het ranglijstje staat, verwachten we nu toch ook wel eens, dat H. deze wedsdtrijd zal winnen. Het protest- D.W.S.Helder wordt heden, 27 Nov., behandeld. Alcmaria Vietrix II—HJR.C. L HJR.C. I zal morgen de reis. aanvaarden naar Alkmaar, om den strijd aan te binden tegen Alc. Victrix II. Hier konden de Racers het niet ver der brengen dan een geluk spel (11). Maar daar ze de laatste wedstrijden nogal op dreef zijn, ver wachten we ook van hen, dat ze hun eerste uit wedstrijd zullen winnen. Er wordt om 12 uur gespeeld, dus om 6 uur thuis,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2