1ELDERSC1E COURANT nUEI BWEN MCi: Tweede Blad. Ziek en niet ziek. VAN ZATERDAG 27 NOVEMBER 1920. Gemeenteraad van Helder, gehouden op Dinsdag 23 November 1320. Distributie dekens. Vervolg. Voorstel betreffende aankoop van een hoe veelheid dekens uit de militaire magazijnen te Woerden. (Held. Crt. 20 Nov.) Aangenomen. Inrichting Gemeentegebouwen. Voorstel betreffende inrichting van het Be bouw van den Keuringsdienst en de Apo theek tot lokalen ten dienste van het Zieken huis en van het gebouw aan de Prins Hen- driklaan tot Commissariaat van Politie en Burgemeesterswoning. (Held. Crt. 20 Nov.). De heer Bok heeft bezwaar tegen de aan neming van dit voorstel in verband met de booge kosten van verbouw, die spr. niet ver antwoord acht. De heeren Bot en Schoef felenberger motiveeren op dezelfde wij ze hun houding tegen de voordracht. De heer De Geus acht zich, nu de Raad eenmaal besloten heeft tot dezen verbouw over te gaan, niet vrij de gelden te weigeren, hoewel ook spr. de onkosten reusachtig tegenvallen. De Raad heeft a gezegd, en moet nu ook b zeggen. De heer Van Breda wil den post voor het Ziekenhuis yerhoogen voor electrische aansluiting. Mevr. Van der Hulst vraagt voor wie die gymnastlektoestellen zijn. Tooh niet voor hen, die in de nor zitten? De Voorzitter: Voor de lichamelijke ontwikkeling der agenten. De tegenwoordige elsch voor de politie Is, dat zij zich tegenover arrestanten verweren moet. Dan zal ook min der gebruik van zijn wapens behoeven te worden gemaakt. De hoofdzaak is ^el, dat zij boksen leeren. Mevr. Van der Hulst: Maar daar zijn toch geen toestellen voor noodlg? De Voorzitter: Ook lichamelijke lenig heid. De heer V a n O s is ook bekeerd van zijne meening van den vorigen raad. Toen kregen wij den indruk, dat de kosten veel minder wa ren. Nu er 'n 20.000 mee gemoeid zijn, heeft spr. bezrwaar zijne stem daaraan te geven. De heer S t a a 1 m a n, die den vorigen keer heeft tegengestemd, zal dat blijven doen, om dat we zelfs voor de begraafplaats al moeten leenen en die uitgaaf is urgenter dan deze. Ben dergelijke uitgaaf acht spr. onverant woordelijk. De heer De Zwart beantwoordt de oppo sitie. Over de vereeniging Ziekenhuis en apo theek is men het wel eens, de oppositie- gaat alleen tegen het plan betreffende de woning Schwabenheim. Maar niemand heeft een andere oplossing aangegeven. De heer Bok: Dat ligt ook niet op den weg van den Raad. De heer De Zw'art: Als men het huis wil blijven verhuren aan de tegenwoordige bewoners, krijgen we toch de onkosten voor behang, e.d. De heer Bok: Dan maar verkoopen. De heer De Zwart: Voor spr is de vraag wat heeft het huis de gemeente gekost. Ant woord f25000. -. Rekent men nu het grootste gedeelte bestemd voor politiebureau, dan kan men daarvoor dus uittrekken f15.000 Hierbij nog f9.000.— verbouwing, en de gemeente heeft vóór f 24.000. - een modern, aan alle eischen voldoend commissariaat van politie. De heer Bok: Dat hebben we niet noodig. De heer De Zwart: Dat hebben we wel noodig. Op verschillend gebied staat onze gemeente aan de spits van steden van gelijke grootte, en het vraagstuk van een politiebureau kan tegenwoordig nog voor geen f 40.000. worden opgelost. Omdat de heer Bok princi pieel tegen een burgemeesterswoning is, spreekt hij aldus. Men bedenke echter, dat het aanhoudend afstemmen van dergelijke zaken op den duur de gemeente veel meer kost. De heer Schoeffel en berger stelt voor het voorstel opnieuw te renvoyeeren naar de Commissie voor P. W. De heer Bok repliceert. Het ia jammer, dat ook de burgemeesterwoning hierin be trokken is. We hebben thans nog een goed politiebureau al is het wat klein. Laat ons liever voor de gemeente betere tijden af wachten, voorloopig is deze uitgaaf onnoo- dig. Als ik burgemeester van Helder was, aldus spr., zou ik niet in een dergelijk huis willen wonen, dat zooveel kosten moet. De heer Grunwald voelt veel voor het voorstel Bok, maar we kunnen dit voorstel nu toch moeilijk afstemmen. De heer Schoeffelenberger hand haaft zjjn voorstel, waartegen zich de heer H e ij b 1 o k verzet. Waar is, dat in de Comm. v. d. Bedrijven niet lang gediscussieerd is geworden, maar even waar is, dat waar de vorige maal de Raad eene bestemming gaf aan dit huis, men thans niet anders kan doen dan ervoor stemmen. De Voorzitter merkt op, dat de kwestie voor hem delicaat is. De kwestie van een woning is ook voor spr. urgent, maar dat zal zich wel vinden, en waar de heer Bok meent aldus te moeten spreken, daar ant woordt spr meneer Bok, nu de zaken zóó staan, ga ik er ook niet in. Er komt echter by de kwestie van een politiebureau. Het huidige is beslist onvoldoende, en de Raad heeft indertijd ook al in dezen geest beslist Spr. heeft zich indertijd laten verlei den de ontworpen regeling ook voor eene woning te accepteeren, juist omdat op dóze wyze economisch kon worden voorzien in een politiebureau Was de bedoeling geweest het huis alleen ais burgemeestierwoning inte- richten, dan had spr. zich daartegen verzet. Na de woorden van den heer Bok evenwel wenscht spr. het huis niet te betrekken en verzoekt den Raad het voorstel af te stemmen.' De heer Bok repliceert. Het was spr. be doeling niet den Burgemeester iets onaange naams te zeggen. De heer Van Breda ondersteunt het voorstel-Schoeffelen berger. De heer De Zwart zegt, dat het uiterst moeilik is met eenige zekerheid eene raming te maken omtrent een dergelijke restauratie. Veel beter is het dan om het voorstel te ver werpen. De heer Schoeffelenberger bedoelt eene bezuiniging op het Interieur. Wellicht kan men bij nadere beschouwing thuis nog tot een andere meening hieromtrent komen. De heer De Zwart meent,|dat men op geen goedkooj>er wijze aan een geschikt politie bureau kan komen. De heer Adriaanse: Inderdaad heeft bij het College de wensch naar een afdoend politie- "bureau den doorslag gegeven. Er zijn bezwaren ten opzichte van de bestaande bursaux, waar geen behoorlijke vertrekken zijn om verhooren af te nemen. De heer De Geus, die buiten de kwestie staat, gevoelt geen vrijheid de zaak af te stem men. Het spijt spr., dat de Voorz. meende naar aanleiding van de woorden des heeren Bok, zich terug te moeten trekken. Den vorigen keer heeft de Raad zyn toestemming gegeven, thans gaat het om het bedrag, en dat is inderdaad hoog. Als inderdaad deBurgemeester zich terugtrekt, zon dit den Raad in een im passe brengen indien deze het praeadvies aanneemt, Ook vroeger waren ie kosten niet gering en tenslotte is een paar duizend gulden meer niet zoo erg. De heer Bok constateert dat de woorden hem straks eenigszins ontvallen zijn en dat hy geenszins de bedoeling had den Burgemeester te krenken. Dè Voorzitter is op dit punt zeer ge voelig. Voornamelijk omdat spr. absoluut niét wenscht te putten uit de gemeentekas. Spr. heeft, toen,deze zaak aan de orde kwam, dan ook gewikt en gewogen of hij wel mocht medehelpen aan de totstandkoming. De door slag gaf, zoóals reeds Is gezegd, de kwestie van het politiebureau. Nu zegt de beer Bok dat hij het niet zoo erg bedoeld heeft, maar voor spr. is het toch bezwaarlijk te accepteeren. Spr. wil de zaak aan den Raad overlaten, en wijst er uitdrukkelijk op, dat deze geheel vr(; staat ten opzichte van hem, Spr. Nog eenige gedachtenwisseling volgt hier over. De heer T i e 1 r o o y stelt tenslotte voor te stemmen en de verdere behandeling der agenda te verdagen wegens het late uur. Op verzoek van den heer Staalrflan wordt het voorstel gesplitst. In stemming komt alzoo allereerst: het vereenigen van het gebouw van den Keuringsdienst en de Gem. Apotheek met het Gemeente Ziekenhuis. Kosten f 2800. Aangenpmen met algem. stemmen. Daarna de inrichting van het gebouw aan de Pr. Hendrik laan tot Burgemeesterswoning en Commissa riaat van Politie. ^Kosten f 6000 -f- f 9000 f3300. Aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Bot, Bok, van der Veer,, van Breda, Baak, van Os, mevr. v. d. Huls», Staalman en Schoeffelenberger. De Voorzitter stelt vervolgens voor de verdere behandeling der agenda te verdagen. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Adriaanse geeft nadere uiteen zetting van een door spr. bij de straks ge houden stemming begaan verzuim. De heer Zondervan protesteert er tegen dat de Voorzitter straks bij de mondelinge stemming over de kwestie van het instellen van staangeld voor marktkooplieden een raads lid gelegenheid gaf opnieuw te stemmen omdat hy zich vergist had. Dat gaat niet aan, te minder waar het hier juist één stem verschil uitmaakte. Ieder moet de consequenties van zijne vergissingen maar dragèn. In de Kamel en de Prov. Staten laat men dit ook niet toe. De Voorzitter heeft de geheele stemmiDg eenmaal over laten doen, omdat meerdere raadsleden niet juist wisten waar het om ging. De heer Zondervan repliceert. Het ge schiedde bij de tweede stemming. Hierover wordt tusschen den Voorzitter en den heer Zondervan nader van gedachten gewisseld Genoemde heer Zondervan bespreekt voorts de woningen aan het Zwarte Pad, die door de gemeente worden verhuurd en die in on bewoon baren toestand zijn. Zal wor den onderzocht. De heer Van L o o vraagt de aandacht voor de volgende ware geschiedenis, die zich Zaterdag en Zondag j.1 in de gemeente heeft afgespeeld. Een meisje uit Winkel, hier in betrekking, was geëngageerd met een korpo raal der mariniers en ging des avonds naar een partijtje. Te ruim 10 uur ging zij weg om bij haar juffrouw permissie te vragen langer te mogen wegblyven, hetgeen werd toegestaan. Om 2 uur des nachts ging het meisje daarop naar huis. Aldaar werd zy door de politie opgeëischt op grond van haar min derjarigheid, en meegenomen naar het bureau. Het meisje, een zeer fatsoeniyk meisje, werd aan het bureau gehouden, en den ganschen nacht in een cel gestopt. Trots ()e protesten van haar verloofde werd zy tot des anderen daags in arrest gehouden en per agent weg gebracht. Dfcar er maar twee cellen ten pol- litiebureele waren, geschiedde het, dat een paar dronken lui, waarvan een een wonde had boven zyn oog, in dezelfde cel moesteii worden Opgesloten, waarom men het meisje in kwestie in de telefooncel heeft opgesloten. Kennissen van dit meisje hebben aangeboden dien nacht onderdak te verschaffen, en zelfs haar pp hun kosten in een hotel onder te brengén. het ging niet Zy bleef in arrest. Spr. vraag een ernstig onderzoek naar deze schandelyk-e wyze van doen. De Voorzitter meent, lat de toedracht der zaak eenigszins anders was, zegt niette min een gestreng onderzoek toe. De heer Kuiper vraagt inlichtingen over een adres inzake trekhonden, dat al langer dan een half jaar by B. en W. is. De heer Schoeffelenberger vraagt of iemand, die f 1.50 van het Armbestuur ontvangt, en wiens zoon later f 5.verdient, de toelage onthouden wordt van het Armbestuur. Zal onderzocht worden. De heer Bok bespreekt het Ingezonden stuk van den heer de Vries in de Held Crt. inzane de besteding van hekwerk aan Het kanaal. Is in onderzoek. Ingezonden mededeellng. ,Op myn spreekuur komen tal van vrouwen, die door overmatig werken, door onvoldoende rust klagen over algemeene lichaamszwakte, zonder dat eenig orgaan ziek is. In al znlke gevallen waar een goed voedingsmiddel noodig is, dat niet alleen verloren krachten teruggeeft, maar ook de maag opwekt tot nieuwe voedsel- opname, geef ik Sanatogen, meestal met het beste succes." Dit geschrift van een bekend flaagsch ge neesheer geeft de oorzaken en het middel tot herBtel aan voor die tallooze ongesteldheden, die geen eigeniyke ziekten zyn. Hier helpen geen medicynen, hier. helpt alleen èen krachtige, doeltreffende voeding. 8anatogen verricht in zulk een toestand wonderen. Dit is niet alleen het oordeel van dezen arts, maar 21.000 artsen uit alle landen hebben schriftelyk verklaard, dat ook zy met Sanatogen die zeer gunstige uitkomsten hebben bereikt. Sanatogen is by alle apothekers en drogisten verkrygbaar in verpakkingen vanaf f 1. Men leze de brochure „Zwakte-toestanden", verkrygbaar by het Generaal Agentschap, Stadhouderskade 156, Amsterdam. De lieer V %n Breda vraagt inlichtingen omtrent de in de Held. Crt. gepubliceerde bekendmaking betréffende het hebben van regenbakken. Is alleen een herinnering aan de ingezetenen om te kiezen tusschen water leiding of regenbak. De heer Bot vraagt naar de kwestie van de erfpacht voor een gebouw vischafslag. Tengevolge der havenplannen is de zaak opgeschort, zoolang de plaats nog niet is vastgesteld. De heer T i e 1 r o o y vraagt naar een be noeming van een teekenleeraar aau de Burger Avondschool. Komt eerstdaags. De heer Van Os vraagt waarom het plan marine inzake de havenuitbreiding thans de voorkeur krygt boven dat van den heer Van Boven, zooals in de vergadering der Econ Comm is medegedeeld. De V o o r z 111 e r antwoordt, dat de heer Van Boven lndertyd rekening hield met de marine, maar toen de oorlog kwam is dit alles veranderd. Doordat de raadsleden aanstalten maken tot vertrek, gaat van 's Voorz. ant woord veel verloren voor de pers. Te middernacht wordt de vergadering gesloten. PLAATSELIJK NIEUWS. Onzen vroegeren plaatsgenoot, de heer T. C. Rieuwerts, thans onderwijzer aan de Chr. School te Ouddorp (Z.-H.), is met in gang van i Maart 1921 benoemd aan de Chr. School te Koegras (gem. Helder). De heer P. S. Nijdam, rijksklerk der dir. belastingen enz. alhier, is. met ingang van fb December a.s. benoemd tot klerk bij den Provincialen Waterstag: van Noord-Holland te Haarlem. t Naar men ons mededeelt, geeft „Hel- der's Mannenkoor" haar eerste Concert in dit seizoen op Maandag 13 December. Aan dit concert zal medewerken mej. Marcelle de Haas (viool), Amsterdam, einddiploma Con servatorium, en leerares aan de Muziekschool van den heer A. J. Leewens, alhier. Naar aanleiding van een mededee- li-ng van den heer P. W. J. Bruin, directeur der broodfabriek „de Volharding" alhier, dat hij de fabriek ging verlaten, ontving hij van zijn personeel,'als blijk van wa: ,J - ::ng, een wandelstok met zilveren knop met ins criptie, en van het kantoorpersoneel een stel gouden manchetknoopen. Het personeel omving bij deze gelegenheid ©en week extra loon. Zuster J. Brouwer, leerling-verpleeg ster van het Gemeente-Ziekenhuis,alhier, slaagde te "Alkmaar voor het examen Alge meene. Ziekenverpleging. Afloop der Huizenveiling gehouden op Woensdag 24 November 1.1., in „Tivoli", ten overstaan van Notaris Baas Het huis en erf aan de Janzenstraat Nr. 78, groot 89 centiaren j kooper J.-Koning qq, voor f 4250.—. Twee huizen en erven aan de Spuistraat Nrs. 14 en 12, resp. groot 61 en 50 centiaren kooper K. Klein qq, voor f 1015.—. Twee huizen en erven aan de Paul Kruger- straat Nrs. 32 en 34, resp. groot 87 en 79 centiarenkooper P. Puinbroek qq, voor f 6680.-. Het huis en erf aan de Paul Krugerstraat Nr. 38, groot 75 centiaren j kooper R. N. van Os. qq, voor f 3080.—. Het huis «en erf aan de Paul Krugerstraat Nr. 40, groot 75 cqntiarenkooper K. Klein qq, voor f 3260.—. Het huis en erf aan de Breestraat hoek Hartesteeg Nr. 17, groot 90 centiaren; kooper P. C. Bakker qq, voor f ip40 Het huis en erf aan de Hoogstraat Nr. 4, groot 81 centiarenkooper J. Th. v d. Kuyl, voor f 1406.—. Vier huizen en erven en het pakhuis aan de Molenstraat Nrs. 90, 92, 94, 96en 98, resp. groot 1 are 25 centiaren, 95, 70, 50 en 25 centiaren;, kooper H. van Pelt qq, voor f 3066. - Vyf huizen en erven aan eene steeg, uit komende in de Vyzelstraat Nr's. 38, 36, 34,32 en 30, resp. groot 1 are, 52. 54, 52 en 56 cen tiaren kooper W. C. van Dyk qq, voor f1447.—. Drie huizen en erven aan de Cornelis Dito straat Nrs 28, 30 ën 32, resp. groot 84, 75 en 75 centiaren kooper C. Quak qq, voor f2436.— Het perceel grond aan de van Galenstraat hoek Paul Krugerstraat, groot 87 centiaren kooper A. Govers Rzn., voor f 370.— Het pei ceel grond aan de van Galenstraat hoek Bothastraat, groot 2 aren 54 centiaren kooper H. Riemers. voor f 1099. Een strook grond achter de Bothastraat, groot 2 aren 57 centiarenkooper H v. Pelt qq voor f.450.— Drie perceelen grond te Hulsduinen, resp. groot 6 aren 25 centiaren, 1 are 61 centiaren en 1 are 26 centiarenkooper J. N. Basie qq, voor f 885. Het hhis en erf aan de Bassingracht Nr.49, groot 69 centiarenkooper G. J. Stolk qq, voor f 230. Hr. Ms. „Zeeland". Een Havas-Reuterbericht uit Algiers d.d. 26 Nov. meldt, dat de Ned. kruiser „Zeeland", die sinds eenige dagen daar voor anker lag, des morgens vertrok, koers zettende naar Malaga. Hr. Ms. „K V. De onderzeeboot K V is te Suez aangeko men. Het lag in het voornemen van den com mandant van dien* bodem heden naar Aden te vertrekken. De vermoedelijke datum van aankomst te Aden is 3 December. Hr. Ms. „k nr*. Hr. Ms. onderzeeboot K III is te Padang aangekomen. Er werd een feestelijke ont vangst aan de officieren en bemanning be reid. Vergadering van dén Raad der gemeente, op Dinsdag 80 November, des avonds 8 uur. (Hert ligt in de bedoeling deze vergadering van 8 tot 81/» uur te hou den met gesloten deuren). Op deze vergadering worden de volgende onderwerpen behandeld: Ingekomen Stukken: I. Verzoek van J. D. Bryan om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het Gemeente-Ziekenhuis. Voorgesteld wordt dit ontslag eervol en onder dankbetuiging te verleenen. Verzoek van A. J. de Jongh om ontslag als regent' van het Algemeen Weeshuis. Voorgesteld wordt dit ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de véle en belangrijke diensten. Aanbieding van de le suppl. begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Bur- geriyk Armbestuur. Burgemeester eni wethouders stellen voor deze begrooting goed te keuren. Ingekomen stukken, ten aanzien waarvan wordt voorgesteld ze te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae advies: a. Adres van de Afd. Helder van den Ned. Aannemersbond, betreffende een overeenkomst tot inheien van ongeveer 800 heipalen aan het Spulkanaal. Voorstel, met advies van den Directeur van den dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering, tot aanstelling van een contróleur ten kantore van dien dienst. Voorstel inzake het verleenen van een ere- dlet, groot 10.000 voor den dienst 1920, en het intrekken van een post. op de begrooting 1921, een en ander voor werkverschaffing en steunverleening aan uitgetrokken werk- loozen. Voorstel om niet over te gaan tot instel ling van een raadscommissie ton onderzoek der nieuwe woningbouwsystemen. Voorstel tot wijziging van het A. R. en W. R., in verband met de reorganisatie der Cen trale Commissie voor Ambtenaren- en Werkliedenaangelegenheden en tot aanwij zing van 3 Raadsleden tot leden der nieuw in te stellen oommissie. Voorstel tot vaststelling van eenige be lasting-kohieren. Voorstel om ingevolge art. 21, 8e lid van het W. R. te bepalen hoe groot percentsge- wyze het aantal jeugdige werklieden by el- ken diensttak ten hoogste mag zyn. Beantwoording vragen raadslid Staalman, betreffende de economische leiding in de gemeentebedrijven, de gasprysregeling en de exploitatie der zweminrichting. Voorstel om afwyzend te beschikken op het adres der Vereeniging Pensioenbelang om verhooging van het pensioen van W. Hoefkens met 40 Voorstel om aan de N.V. George Wilson een toeslag te verleenen op de aannemings som, wegens het verplaatsen van luchtcon- densors aan de gasfabriek. Voorstel om, overeenkomstig eigen ver zoek, eervol ontslag te verleenen aan Mej. J. de Broekert, ais onderwyzeres aan school 2, ingaande 1 Februari 1921. Alsvoren aan Th. C. Pleters, als onderwy- zer aan school 4, ingaande op een door B. en W. te bepalen datum. Voorstel tot het toekennen van een rente- garantie aan de op te richten N.V. Zeebad Huisduinen. Reclames. De onderwijzerssalarissen. Door den heer D. H. Grunwald, lid van den Raad, is aan den Burgemeester verzocht de volgende motie in de aja. Raadszitting te willen doen behandelen: De Raad der Gemeente Helder, van oordeel, dat de door den Minister van Onderwys, JIunsten en Wetenschap pen voorgestelde salarisregeling voor de onderwyzers niet beantwoordt aan de eischen en behoeften des tyds, waardoor het volksonderwys ernstig zal worden ge schaad, dringt er by den Minister ten zeer ste op aan een betere salarieering te ont werpen. 8e Wlnterconcert van het Marine-Orkest. Hoewel de prachtige uitvoering der orkest werken onder de bezielende .leiding van den heer Hazebroek, ook zonder solisten een groot publiek trekt, weet de dirigent door het doen optreden'van solisten, aan de con certen een byzondere aantrekkehjkhedd te verleenen. Op de eerstvolgende ooncerten 80 Novem ber en 1 December, zal een zangeres, Mejuf frouw Miarthy Veenhuizen uit Groningen, die het vorige Jaar met groot succes optrad,' medewerken. Zy zong 81 Ootofber J.L in een godsdienst oefening te Hoorn, waarover de Hoornsche Courant schrijft: Hoe staat Groningen met de kunst? Vooi ingewijden is dat geen vraag. Ou net gebied der letteren had Groningen zyn Jan de Rij. nier, op dart der aohilderkunart zijn Mesdag, zyn Israels en Egenberger en heeft nog zijn Eerelman. En de muziek? Haar orkest van Bekker af tot Kuiler toe is de vijfde stad des lande waardig. Wie orgeH kent Worp. En Bram Eldering en Louis Zimmerman verbazen ons land, ja de wereld met een stukje hout en een strijk- gtok. Maar de zangkunst? In het Nieuws van den Dag werder laatst op gewezen, dat het Noorden zoo weinig voeling had met Hol land. Lyden de zangeressen aan schuchter heid? Naar Holland moeten ze. En mogen ze. Dat bewees verleden Zondag (Protestan tendag) Mejuffrouw M. Veenhuizen. Voor een volle zaal trad ze op te Hoorn. Zy zong met schoon sopraangeluid: helder, beschaafd, zuiver. Wat een voordracht legde zy o.a. irn het „Jerusalem die du tödrtest die Propheten". Ook het Dietsche lied werd niet versmaad. Ik noem alleen bert teere: „Als de ziele luistert." Nu de ziel luisterde te Hoorn, gewekt als ze werd door de zangeres uit het Noorden. Moge Mejuffrouw Veenhuizen nog vaak gaan over de Zuiderzee. Ze verdient het ten volle. 408e „Ghetto"-opvoerlng. Goede stukken bevelen zich zelf aan, en het feit, dat de opvoering van „Ghetto", die Woensdagavond door Heyermans' eigen gezel schap gegeven werd in „Caisino", de 408e op voering was, en een in stille en gespannen aandacht luisterend publiek had getrokken, spreekt boekdeelen, Het stenke speelstuk was, sinds het een kleine vijfentwintig jaar geleden, als' première vertoond werd, nog vol strekt niet verouderd. De auteur is, nadat destijds eenige opvoeringen zijn gegeven met een veranderd slot, weer teruggekeerd tot zijn uit de eerste inspiratie ontstane oplos sing, waarbij de arme, geplaagde Rose zich in wanhoop verdrinkt. Per slot van rekening is deze oplossing meer in de lijn van het gansche drama, en consequenter dan de an dere, waarbij alles „op zijn pootjes terecht kwam". Hoe het zij,- het stuk „deed" het nóg al tijd; het daarin verhandelde conflict tusschen Jood en Christen was nog volstrekt niet ver ouderd. Ongetwijfeld zullen wij in onzen snel len tijd, nog het oogenbli'k beleven, waarin fi guren als die van Sadhel zullen uitsterven, en ook de rassen-vijandigheid zal afsterven, maar zelfs dan zal Heyermans' drama, ofschoon uk een afgesloten periode van maatschappe lijk leven stammend,» niet verouderen, dunkt ons. Het is daarvoor te eaht, te warm aan leven, te oprecht. De waarheid is niet altijd aangenaam om te hooren, maar per slot van rekening blijft zij de basis die noodig is om op te leven. Hoe echt,en waar is dit stuk! Zoo uit het volle leven gegrepen zijn de figuren; de oude blinde Sachel, met zijn beperkt moraliteits gevoel handel is handel"), zijn zuster, de goedhartige, bekrompen Esther, Aaron, de koopman, en Rafaël, met zijn geheel andere mentaliteit. Het eenige, waartegen men wel licht bezwaar zou kunnen maken, is de figuur van Rose, de christen-dienstmeid, die mis schien wat te romantisch is. Maar wij schrijven geen beschouwing over het stuk als zoodanig, omdat een drama, dat zwch in den stroom van talloos-vele andere stukken, die in den loep van vijientwLntig jaar op de planken zijn vertoond, heeft staan de gehouden, verheven is boven elke beschou wing of kritiek. In deze 408e opvoering werd de rol van Sachel, don blinden Jood, schitterend ver tolkt door Adolf Bouwmeester. Ofschoon een betrekkelijk jonge man, had deze acteur, die zijn Bouwmeesters-af komst' niet verloochent, zich tot een prachtigen ouden en blinden Jood vervormd. Met groote zelfbeheersching hield hij zijn moeielijke rol den ganschen avond consequent vol; de blinde oogen, de gebogen houding, het aarzelend takten naar de voor werpen, de oüde, gebarsten stem, het was meesterlijk. Hem ter zijde stond mevrouw De Boervan Rijk als zijn zuster, een typisch Joodseh volksvrouwtje, coquetteerend niette min met een pracht van een oude doorgeweven sihawl en dito omslagdoek. Zij is het type van de goedhartige, maar bekrompen Jodin, en speelde die rol meesterlijk. De beide andere hoofdrollen, die van Rose, Sachels dienstbode en van Rafaël, Sacihels zoon, werden door invallers gespeeld. Want beiden, Henriette van Kuyk en John Tim- rott, speelden geheel op den souffleur. Hin derlijk was dit niet, daar ze geroutineerde spelers zijn. Maar John Timrott lag de rol van Rafaël niet zoo goed; hij was te om- Joodsch, in figuur, dn houding, in spel. Hen riette van Kuyk, de tragédienne bij uitne mendheid, liep als een geknakte lelie rond, en gaf als zoodanig "sober spel, en, in het laatste bedrijf, prachtige dramatiek. Daarentegen was Elias van Praag, zelf zoon van het oude volk, een pracht van een Joodseh koopman, enGor Hermus, een ge moedelijke rebbe. In den geweldigen climax van het tweede bedrijf was het publiek ademloos van span ning. Een bezoeker achterin de zaal kreeg het, blijkbaar van de sterke dramatische span ning, te kwaad en werd onwel, hetgeen eenige stoornis veroorzaakte. Mevrouw Van PraagRentmeester ver tolkte het korte en weinig dankbare rolletje van Rebecca, het meisje met 3000.huwe lijksgift en „van alles twaalf stuks". De scène bij Rose's lijk werd door Timrott niet zeer sterk gespeeld; hij schoot hier beslist te kort in dramatiek. Overigens niets dan lof:"de 408e Opvoering bewees de levenskracht van dit Joodsche drama, dat noch door de „Vio- liers", noch door de „Familie Lehmann" of welk ander Joodseh stuk ook overtroffen is.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5