JACK DE ZANGER Dames- en Heeren-Parapluies, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. HELDER SEMPERFLORENS JAN VAN AMESFOORT. liuttige en geschikte SI. NICOLAAS-GESCHENKEN, SPOORSTRAAT 95. No. 5330 DINSDAG 30 NOVEMBER 1920 Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 FEUILLETON. TELEF. 141. KONINGSTRAAT 13. Voor a.s. SINT NICOLAAS-GESCHENKEN „Stel uw vrienden eens voor," zeide ty op Mary hoorde Linda met een glimlach aan. waaronder een keur-collectie vindt U In onze afdeeling MODE-ARTIKELEN, De Alg. Coöp.-Verbr.- en Prod. Vereeniging „Helder". Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereche Ct. per 3 mud. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl 2 50 fis*»*" l "2ill/ Modeblad 8 „0.951.051.30 Losse nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C, DE BOER Jr„ HELDER Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v, 14 ree. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adres; Bur. v, d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De toelating van Oostenrijk naar uit Genève wordt gemeld, is men in de sub-com- misse belast met de overweging der verzoe ken van Oostenrijk en Bulgarije tot toela ting in den Volkenbond, in beginsel tot over eenstemming gekomen ten gunste van Oos tenrijks toelating. Ook een Nederlandsche afdeeling bQ de Vol kenbondstroepen te Wilna? De „Times" verneemt uit Genève: De Vol kenbondsraad hechtte zijn goedkeuring aan een voorstel gedaan door de militaire verte genwoordigers van Frankrijk, Engeland en Spanje, met betrekking tot het uitzenden van een internationale troepenmacht, die te Wil na toezicht op de volksstemming zal houden. Volgens dit voorstel zal deze Internationale macht, zooals reeds bekend, bestaan uit 1 Belgische oompagnie met een mitrailleur sectie, twee compagnieën van Engeland, twee van Frankrijk en twee van Spanje, eveneens elk met een mitrailleurs-sectie en vervolgens atdeelingen troepen van Nederland, Dene- marken, Zweden en Noorwegen, indien de regeeringen van deze Landen daarmee in- •stemmen, ook laatstgenoemde afdeelingen elk met een mitrailleurs-sectie. De Engelsche en Fransche compagnieën zullen worden af genomen van de eerste bezettingstroepen te Danzig en Memel en 1 December per trein naar Wilna worden vervoerd. Voor de andere troepen zullen twee transportschepen be schikbaar worden gesteld. De staten, die de troepen zenden, zouden hun transport- en onderhoudskosten dragen, totdat de Volkenbond uit zijn Inkomsten van 1922 die kan terugbetalen. In verband hiermee wordt uit Stockholm aan de „Times" gemeld, dat de Zweedsche kabinetsraad besloot zijn gedelegeerden te Genève té melden, dat Zweden er in toestemt aan de internationale troepenmacht voor Wilna deel te nemen met een afdeeling van 100 man .gevormd door vrijwilligers uit het leger. ENGELAND. 4 Het congres van den Int. Vakbond en de 8e Internationale. Het buitengewoon congres van den inter nationalen vakbond te Londen heeft de breuk tusschen dezen bond en de derde in ternationale van Moskou bekrachtigd. Een motie, waarin geprotesteerd werd te gen de bolsjewistische aantijgingen en aan de Sowjet het recht ontzegd werd, om niet slechts uit naam van een internationaal ver band van vakvereenigngen, maar zelfs.uit naam van het Russische proletariaat te spre ken, welke motie-Dumoulin van het Fran sche arbeidsverbond aan het congres als rapporteur van de commissie had voorge legd, werd met een meerderheid van 22 mil- lioen stemmen aangenomen. IERLAND. Sinn Feln-aanslag enln Engeland? Uit Londen wordt gemeld: Sensationeele berichten doen hier de ronde over voorge nomen aanvallen van Sinn Feiners. Naar verluidt zijn bij de jongste huiszoekingen in Ierland documenten in handen van de auto riteiten gekomen, waaruit blijkt,, dat troepen Sinn-Feiners te Londen in een aantal auto's gelijktijdig een serie bomaanslagen zouden Uitvoeren. Vooral zouden de aanslagen plaats hebben in Downingstreet tegen de officieele woningen van Lloyd George en Bonar Law, alsmede tegen andere inhxiste- rieele gebouwen in WhitehaU. Wat er van deze geruchten ook waar is, door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J, KUYLMAN. 27) Zij keken om de tent heen en zagen Mary en Davy het hellinkje afdraven, dat eindigde bij het kamp, gevolgd door twee pakpannies. Linda had Mary nog nooit tevoren gezien. Haar oogen werden grooter bij het zien van dit meisje, dat nog wel knap was, en dat het kamp kwam binnenrijden, en haar oogen aocbiten snel die van Jack. Bij wat zij zich verbeeldde op Jack's gelaat te lezen nam haar gelaat een uitdrukking aan, die haar alles behalve mooi maakte. Door het geluid aangetrokken, kwam 8ir Bryson uit zijn tent. „Wie zijn dit?" vroeg hij aan Jack. „De zoon en de dochter van den factor van Fort Oheever," antwoordde Jack. ,,'n Heel knap meisje," zeide hij nederbui- gend. „Breng ze als je blieft hier, opdat ik ze welkom kali heeten," vervolgde hij, terwijl hij weder in de tent ging. Jack sprong over de wering, en de drie jongelui schudden el kaar wederom met blijden .glimach de hand. Jack vergat dart hij, om hun kiene oomedie vol te honden, verbaasder had moeten kij ken toen Ihij hen zag. Linda keek toe met steeds donkerder wordende blikken. Jack leidde de paarden de open ruimte over naar de plaatst naast zijn eigen tent, waar zij ont- Ingezonden mededeellng. groote voorraad Palmen, Clivia's, en bloelen de Planten, ruime keuze Bloemenmandjes in chique uitvoering, alsmede uitgebreide sor teering In alle mogelijke Bakjes en Vaasjes. Beleefd aanbevelend, in ieder geval hebben de Londensche auto riteiten reeds vast voorzorgsmaatregelen genomen. In den nacht van Vrijdag op Za terdag werd een aannemer opgedragen hoo- ge schuttingen op te slaan in Downingstreet en King Qharlesstreet De mede naar het Foreign Offioe en de woning van den pre mier leidende straten werden daardoor voor het publiek afgesloten. Tevens werd hert par lementsgebouw nauwkeurig bewaakt. Men zegt, dat de daar binnen dienstdoende politie Vrijdagavond een verdacht persoon heeft aangehouden. Te Liverpool schijnen de Sinn-Feinsche aanvallen reeds te zijn begonnen. Naar men weert publiceerde de minister voor Ierland dezer dagen documenten bij huiszoeking te Dublin gevonden, van beraamde aanslagen tegen de dokken te Liverpool en tegen de éleotrische centrale van Manchester. In dit verband trekt zeer de aandacht, dat Zater dagavond te Liverpool hij de dokken gelijk tijdig in 18 katoenpakhuizen brand uitbrak. Een politieman, die daarbij een verdacht persoon aanhield, werd door dezen doodge schoten. De moordenaar werd onmiddellijk door andere politiemannen gevat. Zijn naam is nog niet bekend, doch hij wordt natuurlijk voor een Sinn-Feiner gehouden. SPANJE. De sociale onrust. In Spanje zijn de bakkers in staking. Te Madrid hadden wegens het gebrek aan brood volksoploopen plaats gehad. Te Gadix heb ben de bakkersknechts en de stakers de bak kerijen in beslag genomen, niettegenstaande de tusschenkomst van politie en troepen. Te Barcelona wondt de strijd tusschen de revoïutionnaire arbeidersorganisatie en de vrije arbeidersorganisatie voortdurend ern stiger. Er zijn verscheiden slachtoffers. Een stoomschip vernield. Het prachtige Spaansche stoomschip „Al. fonso' XHI", dat 14000 ton groot is, en 14 September te Bilbao van stapel is geloopen, is in brand gevlogen. Volgens den corres pondent van dè „Temps" te Madrid hebben de autoriteiten de 'bewijzen in handen, dat het een daad van sabotage is. Er heerschte sedert eenigen tijd een volkomen tuchteloos heid onder het personeel van de werven. El- ken dag .worden er op de schepen inschriften ontdekt ais: „Leve Sowjet-Rusland! Dood aan Engeland!" Het ontslag van eenige hon derden werklieden heeft de ontstemming ten top doen stijgen. Men schat de schade, die geleden is door den brand van „Alfonso XIII" op meer dan 6 miilioen peseta. RUSLAND. Alle betrouwbare berichten uit Rusland, zoo lezen wij in een artikel, dat geschreven is door dr. E. Jenny in een Duitsch blad, dat zich in het bijzonder met de Russische vraag stukken bezig houdt, alle betrouwbare be richten uit Rusland zijn het er over eens, dat een drukkende lusteloosheid op het uitge strekte, verlaten Land rust. Een geestelijke verstikking houdt het land omklemd; de drang naar daden is gebroken, de ziel des volks is geknakt en als door den vloek der verlamming getroffen. Alle geestelijke bewe gingen schijnen stop gezet te zijn. Er pakt en ontzadeld en losgelaten werden. Toen kwam hij met Mary en Davy terug. Linda was niet langer te zien. In de tent verwelkomde Sir Bryson hen met de nederbuigendheid- van een vorst. „Heel aangenaam jullie te zien." zeide hij, „Welken kant gaan jullie uit?" In tegenwoordigheid van den grooten man geraakte Davy's volwassenheid leelijk in de knel, doch als de man van het gezelschap zeide 'hij, kleurende: ..We zijn op weg naar huis. Mijn zuster heeft aan het Zwanenmeer een paar zieke Indianen opgepast" Sir Bryson wist natuurlijk niet dat het Trangmar Kamp niet aan den weg lag van het Zwanenmeer naar Fort Gheever. „Ah zoo!" zeide hij, „dat is bijzonder nobel van haar. Jullie hÜjft zeker wel een paar dagen hier, voor je verder gaat." „Als ik hier een handje kan helpen," zei Davy. „Jack de Zanger zei dart u volk te kort kwam." „Uitstekend! uitstekend!" zeide Sir Bryson. ■Jack ging naar de tentopening, en Davy en Mary volgden hem.dadelijk. Sir Bryson scharrelde druk tusschen zijn papieren en keek ontstemd. Gewichtig bij alles wat bij zijn officieele positie behoorde, hield hij er van, bezoekers uit zijne tegenwoordigheid te ontslaan. Als zij dus heengingen voordat zjj heengezonden werden, voelde hij zich ont stemd en te kort gedaan. Buiten hadden Sidney Vaasall en Baidwin Ferrie zioh bij de beide dames gevoegd. Lin da lag kwijnend achterover iin haar dekatoel, roet haar voeten gekruist. Ze was bleek en deed erg grootedamesacbtrig. Ieder behalve Jaok zou geweten hebben dat er zwaar weer op komst was. heersoht de kerkhofrede vèn een gestorven geestesleven. Lichamelijk, zegt de schrijver, is het daar entegen heel anders en lijkt het Russische volk in een voortdurende beweging. Sinds de vroege middeleeuwen is dit volk, dat altijd iets van homaden in zich heeft gehad, niet zoo aan het trekken geweest. Niemand kan op de plaats, waar hij zich bevindt, meer zijn honger ten volle stillen, vandaar de on rust voor den volgenden dag, die hem op schrikt en in beweging brengt. Heele stre ken worden door de boeren verlaten om el ders, waar geen misoogst is geweest, zaai graan of broodkoren weg te halen. Als no maden trekken zij rond, want dè spoorwegen en de overheidszorg laten hun in den steek. Maar ook de fabrieksarbeiders trekken rond. Nu het geld geen waarde heeft, moet men zijn teerkost door den ruilhandel opdoen. Zij krijgen hun loon in natura, d. w. z. in een deel van het op de fabriek vervaardigde, dat zij maar moeten zien te ruilen voor iets eet baars. Dat houdt hen voortdurend in bewe ging en is oorzaak, dat steeds een deel der arbeiders in de werkplaatsen ontbreekt een vreeselijke omslachtige wijze van verzor ging, die een geweldige arbeidsverspilling met zich brengt. Dan zijn er de nomaden van den sluikhandel; daar goederen niet meer vervoerd worden, trekken de sluikhan delaars lastdragers of eigenlijk zakkedra- gers (Mesjotsjniki) genoemd er zelf op uit. Zij vullen de enkele treinen tot berstens toe en reizen allemaal „gesmeerd"; d. w. z. dat zij de ambtenaren omkoopen. Daarbij komen de boeren, die, omdat hun land hun mets meer opbrengt, op plundertochten uit trekken, naar de stad trekken, om ten einde raad dienst te nemen in het roode leger, en de stedelingen, die door den honger gedre ven, naar het land terugtrekken. Twee jaar geleden is dat trekken al begonnen, maar langzamerhand begint het op een volksver huizing te lijken. Heele streken worden ver laten, omdat de honger de menschen daar heen drijft, waar nog te erten is. Maar daar groeit de bevolking zoo snel aan, dat er geen onderdak meer te vinden is en de van elders komenden geen bescherming meer kunnen vinden tegen den harren Russi- schen winter. Daar alles in den steek wordt gelaten om den dreigenden hongersnood te ontloopen, wordt ook de oogst voor het vol gend jaar 'in gevaar gebracht. Hier staan de woningen leeg omdat er geen eten te vinden is, ginds, waar nog eten is, moeten de men schen sterven van de koude, omdat zij geen beschutting vinden' kunnen. Deze winter zal de gruwelijkste zijn, die Rusland nog ooit gekend heeft. De bolsjewikl In Centraal-Azië. Sokolnikow, de bevelhebber der bolsje- Wieksche troepen aan et front van Turke- stan, heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin hjj zijn troepen oproept ter verover- ring van de vijandelijke posities aan de grenzen van Afghanistan en Indië. De vol keren van Indië, zegt deze legerorder, moe ten weten, dat de hulp van hun vrienden nabij is. Tsjitsjerin heeft aan de regeering ^an Georgië een nota gericht, waarin iiy mede deelt, dat de sowjet regeering yan plan is om een militairen aanval in den Kaukasus te ontketenen. Rusland en Engeland. Te HeMngfors is uit Moskou bericht ont vangen, dat generaal Sokolmkof, de opper bevelhebber van de bolsjewistische troepen aan het front van Toerkestan, zijn troepen last heeft gegeven, om onverwijld op te ruk ken en stellingen aan de Afgaansch-Indische grens te bezetten. De „Krasnaja Gazetea" teekent hierbij aan: „Dit zal de Engelsche regeering tot rede brengen." ITALIË. N Ontploffing ln een kruitfabriek. Bij een ontploffing in een kruitfabriek te Vergate werden 24 soldaten gedood. luiden toon. Jack was zich enkel bewust van een onaan genaam gevoel. Hij werd neegedrukt door een gevoel van schuld, waartegen hij in op stand k wam. De lucht leek wel geladen met electricitedt, die op het punt stond zich te ontladen op iemands hoofd. Hij zag er erg stijf en jongensachtig uit en toen hij aller namen opsomde. „Miss Cranston, Davy Cranston; Miss Trangmar, Mevrouw Worsley Kapitein Vassall, meneer Ferrie 1" Allen waren vriendelijk tegenover de pas aangekomenen, en heetten hen weklom. Vooral Linda's glimlach was allerliefst. Zon der van houding te veranderen, stak zij Mary een kwijnend handje toe. „'t Is heel aardig van u dat u ons komt opzoeken," zeide zij slepend. „Ik hoop, dat u hier blijft tot wij teruggaan." Jack klonk dit zeer normaal toe. Hij voelde zioh opgelucht Zelfs nu zag 'hij niet wat er stond te gebeuren. Doch Mary's onderschei dingsvermogen was scherper. Met lichtelijk verhoogde kleur trad zij toe, vatte met waar digheid de haar toegestoken h and, en liet haar weder vallen. „Dank u," zeide zij kalm. „Niet meer dan een paar dagen." „Maar we hebben u noodig," hield Linda aan, „jullie allebei. Uw broer kan de bedien den helpen, die nu veel te hard moeten wer ken, en als u alleen naar Mevrouw Worsley en mij met onze spullen wilde helpen, ziet u, en misschien nog aan andere dingen Mevrouw Wonsley keek Linda snel aan, verwonderd en verontwaardigd, doch Linda deed alsof zij het niet zag. Toen het tot Jack doordrong wat zij zeide, werd hij vuurrood «n zijn gelaat werd hard als «teen. Ingezonden mededeellng. Het dorpje Sessona, dat op een afstand van een halve mijl van de plaats van het on geluk is gelegen, ligt bijna geheel in puin. VEBEENIGDE STATEN. Ford. De Ford Cy., de reusachtige automobielen- fabriek te Detroit, welke bekend is om de ruime wijze, waarop zij haar personeel laat meedeelen in de bedrijfswinsten, zal vol gens een mededeellng van Edsel Ford op 1 Januari aan het personeel voor een bedrag van 8 7.000.000 aan bonussen uitkeeren. Een gift van zestien millloen pond. De New-Yorksche oorrespondent van de „Daily Mail" meldt, dat de petroleumkoning John D. Rockefeller, ter nagedachtenis zij ner overleden echtgenoote, zestien miilioen pond sterling bestemd heeft voor steun aan verschillende godsdienstige en philantropi- sche instellingen, die zij gedurende haar le ven hielp „WTant", zegt hij, „zonder haar gezond verstand, zou Ik nóg een arm man zijn geweest". LUCHTVAART. Te Toulon zijn proeven genomen met hert landen van vliegtuigen op schepen. Op het oorlogsschip ,3éarn" was een plankier aan gebracht van 8 M. breedte en 46 M. lengte Dwars op het plankier waren op gelijke af standen van elkaar een aantal touwen gelegd met zakken zand aan de uiteinden. Het vliegtuig was voorzien van een grijpdnrich- tlng, zoodat na het landen de zakken zand werden meegesleurd en het toestel toene mend belast, direct stilstond. De proeven, die goed slaagden, worden voortgezet. BINNENLAND. Prov. Staten van Noord-Holland. Ged. Staten stellen o. a. voor de volgende subsidies te verleenen: aan de Alg. Helder- sche Winkeliersvereeniging (voor haar han delsavondcursus) ƒ690; aan de Rijkstand bouwproefvedden in Noord-Holland (voor 1921—1923) 260 per jaar. De opheffing der garnizoenen. B. en W. van Vlissingen hebben een schrij ven gericht tot den Minister van Oorlog in verband met de hardnekkige geruchten, dat het infanterie-garnizoen van "Vlissingen naar Middelburg zal worden verplaatst. In dit schrijven wijzen B. en W. erop, dat Vlissingen reeds onder KarelV als een be langrijk strategisch punt werd beschouwd, terwijl ook Willem I, Maurits en Napoleon, van Vlissingen een vesting maakten. Tenge volge van de Vestingwet werd de vesting Vlissingen opgeheven, is de Marine uit Vlis singen verwijderd, is de Landswerf naar Amsterdam overgeplaatst. Maar nauwelijks was de oorlog van 1914 uitgebroken of de strategische waarde van Vlissingen bleek weer ten volle; een groot deel der Nederland sche marine betrok de wacht aan de Schelde. Het wegtrekken van de marine uit Vlissin gen in vredestijd maakt, zeggen B. en W., dat men in oorlogstijd daar niet zal vinden, waaraan men dringend behoefte heeft. En Haar kin ging een beetje omhoog, en zij haalde even den adem in voor zij antwoord de. „Het spijt me maar ik heb nooit onder- ding opgedaan mert dameespullen." zeide zij kalm. Er klonk lichte ironie door in het laatste woord, en behalve Jaok, die te kwaad was om iets te zien, was het den anderen duide lijk, dat Mary met rente had teruggeven wat zij gekregen had. Klaarblijkelijk voelde Lin da zelf diit ook, want er sprak louter kwaad willigheid uit wat zij nu zeide. „Wij zouden hert je anders graag leeren, niet waar, Kate? En hert zou erg nuttig voor je zijn bovendien." Mevrouw Worsley boog zioh over haar werk, en bloosde om haar jonge vriendin. Mary bleef Linda strak aanzien, en einde lijk moest zij haar oogen afenwend. „Dank u wel," zetide Mary, „maar we worden met een paar dagen thuis verwacht." „Oah, dat is jammer," zeide Linda onver schillig. Zij iknikte tegen Mary, en glimlachte op de onpersoonlijke manier waarmede vrou wen willen kwetsen. „Kate, ber me eens even deze steek," zeide zij, doende alsof zij plot seling in haar werk verdiept was. Mevrouw Worsley negeerde de vraag. Haar gelaat was nu bijna even rood als dat vtan Jack. Wart er later tusschen die beide diames voorviel, laat zich wel rad9n. Jaok, Davy en Mary staken het kleine pleintje over. Er woedde een storm in Jack. die hij heelemaal niert toon verklaren. Hij was woedend, doch zijn fcijdeiingsche blikken naar Mary verdreven zijn toorn, en hij vroeg zich af of hij wel goed begrepen had wat er wias voorgevallen. Want top laats van ver ontwaardigd en vernederd te zijn, glimlachte Mary zoowaar! Zij liep m*t opgerichton nu zou men met hert garnizoen hetzelfde noodlottige spel spelen? vragen zij. Als men dan het leger weer mobiliseerde, zou Vlissin gen geen kazernes hebben en geen woningen voor officieren en onderofficieren. Te Vlis singen zijn thans verscheidene onderoffi cierswoningen, te Middelburg slechts enkele. B. en W. wijzen op de wenschelijkheid, dat de officieren en minderen van land- en zee macht daar wonen, waar zij in tijd van oorlog dienst moeten doen, dit in het belang van het land en van de schatkist. De meeting der onderwijzers. Zooals te voorzien was, stroomde Zaterdag een ontzaglijke menigte onderwijzers uit alle deelen des lands te zamen in Den Haag, al waar door het Salariscomité van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en de Hoof- denvereeniging, waarbij zich jte Unie van Christelijke Onderwijzers had aangesloten, eene vergadering gehouden werd in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Er heerschte een opgewonden stemming, de dui zenden onderwijzers vulden 'het gebouw en reeds te kwart voor twee werd niemand meer toegelaten, De heeren Troelstra en Ossendorp werden bij hun binnenkomst met ovaties be groet. Nog voor tweeën verzocht de Voor zitter een deel der op de bovenste rang aan wezige bezoekers, te willen heengaan, daar het gebouw te vol was en per slot van reke ning toch de demonstratie op straat het eigen lijke doel van hun komst was. Ook den heer Ketelaar wordt een daverende ovatie ge bracht. Voorzitter was de heer L. Nooter, die de vergadering opende, er den nadruk op leg gende, dat de demonstratie straks te beter zal slagen naarmate zij meer op een begrafenis stoet gelijkt. Daarna deelt de heer Lamers mede, dat in het gebouw van Verkade even eens eene vergadering is belegd, en dat men zal trachten nog een gebouw bij te huren, op dat degenen, die hier* te veei zijn, daarheen kunnen gaan. In „Diligentia" vergaderden de Katholieken. Van de Kamerleden waren aanwezig mej. Groeneweg, en de heeren De Buisonjé, Oud, Ter Hall, De Muralt, De Jonge, Troelstra, Ossendorp, Ketelaar, Van den Tempel en Otto. Voor de Unie van christelijke onderwijzers spreekt de heer A. P. Junquert. Hij wijst er op, dat slechts door eenheid van actie iets te Ingezonden mededeellng. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is een ophooping van water kn het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren oan hert af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen do oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellingen van de voeten en handen na in spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door mierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te fiitreeren hebben. Deze overspan ning toan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken yan waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de bee- nen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de bonst en de hersenen worden aan gedaan. Heete luchrtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en gere gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik 0111 deze organen te hel pen en te versterken Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 93, f 1,75 per doos. hoofde, en er schitterde een glans van over- wnning dn haar oogen. Wait moest een mm hier nu van maken? Het eennge wat Jack doen kon, was te vergeefs verlangen naar een hoofd om te bewerken. De verklaring was zeer eenvoudig. „Wat dwaas van me om eerst bang voor haar te wezen," dacht Mary. „Zich zóó bloot te ge ven! Ze is niet zooveel waard als ik dacht! Ik ben meer waard, en dat weet ze nu. Nu miag ze jaloersch op mij zijn." Achter deze gedachten gluurde er nóg een als een elf door een bladerenscherm, doch daar het meisje haar zelf niet wilde zien in haaf schuilplaats, zou het niet fair zijn deze ge dachten aande wereid te ontdekken. Mary weigerde zich op eenigerlei manier uit te laten over wat er gebeurd was, en Jack kon derhalve ook niets zeggen. Het eenige wat hjj doen toon, was zijn sympathie te too- nen, dioor wat hij voor haar deed. Hij zette hun beider tenten op, en borg er hun bagage in; hij sneed een volkomen overbodige hoe veelheid sparretakjes voor Mary's bed, en hakte en droeg hout aan voor hun vuur, totdat zij hem deed ophouden. Dit alles kon Linda die van uit de verte ondier haar wim pers toekeek, zien, en onderwijl spaarde Kate haar niet.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1