bereiken is; vandaar, dat de Unie tot samen werking besloot. Wanneer naderhand, zoo als spr. vreest, een nieuwe actie noodig zal blijken, moet die door eenheid worden over wonnen. (Langdurig gejuich). Van bet Ned.-Lndisch onderwijzersgenoot schap is een brief van instemming gekomen. Namens de vrouwelijke 'leerkrachten geeft mejuffrouw Stellwagen uiting aan haar die pe teleurstelling. De vrouwen worden door deze regeling achtergesteld. Zij verwacht dat er binnenkort geen mannelijke onderwijzer® meer zullen zijn, omdat ze geen behoorlijk be staan meer hebben en ook, omdat ze niet meer willen als de vrouwelijke leerkrachten niet meer mee mogen. Onder daverenden bijval deelt de heer Holle van het N. O. G. mede, dat er nog duizenden op straat loopen, die in geen enkel lokaal meer plaats konden vinden. Hij dringt er op aan, dat men waardig en ernstig protesteert tegen de tartende beleediging die Harer Majesteits regeering den onderwijzersstand aandoet, te gen het feit, dat de regeering meent te mogen spelen met hun belangen, tegen den roeke- loozen, verwoeden aanval op onze algemeene volksontwikkeling en tegen de ontstellende, bijna kleineerende minaching, waarmee de re geering oordeelt over de waarde van hun ar beid. Is de regeering doof voor al deize uitin gen van ontevredenheid? De Minister wil wel de „plooien uit de regeling strijken" Een stemUit zijn sim De heer Hortle: Maar in onze beroepsliefde zijn geen plooien, maar wel diepe groeven ge maakt, en die komen er niet met zacht strij ken weer uit. De gevolgen voor het onderwijs zullen bedenkelijk zijn. Een groep van 30000 ambtenaren laat zich in een modernen staat niet meer ringelooren! aldus spr. De heer Ossendorp wees er op, dat tegen over de eischen van de onderwijzers de regee- ring slechts schij nar gumenten stelde. Schan delijk was het argument, dat de onderwijzers maar kort werken, en ook sprak de minister aldoor vam „jongens van 18 jaar". De heer Van Wijnbergen wil bezuiniging op het on derwijs, maar als wij een goed salaris eischen, mag dat niet ten koste van de verslechtering van het volksonderwijs. Tenslotte werd de volgende motie aange nomen. „De vergadering, enz. spreekt haar bittere teleurstelling uit over de door het kabinet in het vooruitzicht gestelde salarisregeling voor de onderwijzers, omdat de daarin genoemde bedragen ver blijven beneden die, voorgesteld door de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken en krach tig gesteund door de geheele Nederlanidsche pers; constateert, dat tengevolge van die rege ling bij de onderwijzers een stemming heerscht, gevaarlijk voor de belangen van de school van heden en van de toekomst; dringt er alsnog met klem op aan, dat de regeling in overeenstemming gebracht worde met het advies van de centrale commissie, vastgesteld overeenkomstig de wenschen van volgen de namen der vereenigingen. In het theater Verkade wend het woord gevoerd voor 1000 .personen; in de groote zaal van den Dierentuin waren er 1400. Al- daar voerde het woord de heer Van Lingen, oud-lid van het Hoofdbestuur van den Bond v. Ned. Onderwijzers en de heer Zw'itser, x>ud-lid van het hoofdbestuur der Unie van Chr. Ond., die de huidige regeling futuristisch noemde en de houding van den minister een trap aan de onderwijzers. De R.-K. onderwijzers vergaderden in een tweetal zalen; hier waren de Kamerleden Engels en Henri Hermans aanwezig, later kwam de heer Bulten. Naar de Voorzitter mededeelde, was deze vergadering voor de Roomsche onderwijzers uitgeschreven, niet omdat deze iets anders wenschen dan hun collega's, maar alleen om vrij uit te kunnen zeggen, dat de christelijke regeering hen bitter heeft teleurgesteld, doch dat toch het Roomsche volk op de Roomsche onderwijzers kan rekenen. Eerste spreker was de heer Von Freytag Drabbe, lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en Voorzitter, der Alg. R. K. Ambtenaarsver. Wat de onderwijzers nu treft, aldus spr., is het lot van alle intellec- tueelen, die achter zijn geraakt door het op dringen van de arbeiders. Het georganiseerd overleg is een mislukking gebleken. De ver gelijking door min. De Visser gemaakt tus- schen departementsklerken en onderwijzers wijst spr. af, ook kunnen de katholieken niet goedvinden een salarisregeling, die verschil maakt tusschen man en vrouw, gehuwden en ongehuwden, en waarbij reeds bij het eerste kind een bijslag wordt gegeven. Ook is af te keuren de aftrek naar de standplaats. Samen werking en georganiseerd overleg met andere r.-k. intellectueele organisaties zal onmisbaar zijn. Daarna trad de heer Sluyters, onderwijzer te Amsterdam, op. De onderwijswet 1920 is een kind zonder ziel. Voor liefde tot arbeid is een zekere mate van welstand noodig. Hoewel spr. niet op het standpunt staat van staking, moeten de onderwijzers zich toch niet laten trappen. Misschien zijn er nog wel andere middelen, en anders kunnen zij het beroep verlaten. Laatste spreker was de heer Baron, hoofd der school te Hintham, die het meest getrof fen werd door de cynische kalmte van minis ter De Visser, 's Ministers talmen heeft bo vendien gedurende eenige maanden het on derwijs in ons land vergiftigd. Alle te berde gebrachte argumenten tegen de regeling heeft de minister straal genegeerd; er is er maar één, die het weet, en dat is de Minister van Onderwijs. Wait de organisaties wenschen, is absoluut noodzakelijk, anders lijdt het onder wijs schade. Het financieele bezwaar teit spr. niet zwaar. Het gaat als steeds. Eerst wordt ge zorgd voor andere salarissen, vooral voor hen, die staken duhven, en kunnen, en dan laat de minister den bodem van de schatkist zien. Kan het perfider? (Applaus). Men mag den minister niet de verantwoor- delijkheid laten voor zijn handelingen. De ge heele gemeenschap moet de ramp, die het on derwijs bedreigt, helpen keeren. Als de mi nister dofer een daad geen peccarvi stamelt, zullen de gevolgen ernstig zijn. Ook deze ver gadering nam de motie aan, die vervolgens in een optocht van duizenden en duizenden, door eenige afgevaardigden op het Binnenhof aan minister Ruys de Beerenbrouck werd overhandigd. De deputatie werd te 4 uur binnengelaten en door den tijdelijken voorzit ter van den ministerraad in tegenwoordig heid van den secretaris-generaal in algemee- nen dienst, mr. Kan, ontvangen. Bij de overhandiging van de motie voerde de heer Nooter het woord. Hij zeide, dat de minister in de couranten zou lezen, hoe van alle kanten door de onderwijzers in hun ver gaderingen getuigd «was, en dat de motie slechts een zwakke weerklank was van het geen in die vergaderingen was voorgevallen. Zonder overdrijving konden de onderwijzers zeggen, dat zij het voorstel van minister De Visser, dat te beschouwen viel als de vree- selijkste gebeurtenis en de grootste ramp, Welke nog ooit over het onderwijzerskorps was gekomen, onuitvoerbaar achten. De minister nam hierop de motie in ont vangst en verklaarde, zijn ambtgenooten er van in kennis te zullen stellen, waarmede de audiëntie was geëindigd. De demonstratie verliep in de beste orde. Naar gemeld wordt hebben aan de onder wij zersmeeting 1.1. Zaterdag, met de katholie ken mede, bijna tienduizend onderwijzers deel genomen. Het Spoorwegpersoneel. Zaterdag werd te Utrecht eene conferentie •gehouden tusschen de directie der Spoorwe gen en de organisaties van het personeel. Langdurige besprekingen hadden plaats zon der dat eenig resultaat werd bereikt Een enkele kleine wijziging kwam tot stand, doch de door de Ned. Ver. B. A. N. S. en den Neu tralen Bond ingediende correcties weiden geen ,van alle aangenomen. Hierop weid door de directie gevraagd of men nu de gewijzigde loonregeling en het compromis, aangevuld met wat bereikt is, wenscht over te nemen. In het algemeen be hielden de organisaties zich de vrijheid voor. Naar de „Tel." verneemt, zal de Nederl. Vereeniging in verband imet de thans ge schapen situatie op Zondag 6 December a.3. een buitengewoon congres houden. Scheuring ln deu Rev. Sociallstischen Vrouwenbond. Zondag werd in Den Haag het congres gehouden van den Rev. Soc. Vrouwenbond. In de kringen van belanghebbenden en be langstellenden werd deze bijeenkomst met buitengewone belangstelling tegemoet ge zien. Er is in den laatsten tijd een heftige strijd gevoerd in dien Bond tusschen de bol sjewistisch gezinde en vrijheidlievende so cialistische elementen, tengevolge van het bouwen van bolsjewistische cellen in de or ganisatie. De bolsjewiki achtten zich ver plicht dit te doen, tengevolge van de be sluiten van het oongres der Derde Interna tionale, onlangs te Moskou gehouden. Ten einde zuiverheid te krijgen, stelde het hoofdbestuur van den Vrouwenbond een motie van orde voor, waarin elke propagan da voor eenige politieke partij werd afge wezen; verklaard werd, dat geen propaganda zou worden gemaakt voor de dictatuur en het militarisme in alle vormen zou worden bestreden. Deze motie was voor de bolsjewiki onaan nemelijk. Zij stelden daarom een amende ment voor, waardoor de propaganda voor de dictatuur en andere bolsjewistische strijd- methoden mogelijk zou worden. Deze motie werd bjj meerderheid van stemmen aange nomen. De Rotterdamsche Handel»- en Landbouwbank. De heer Van Staal heeft aam een verslag gever van Het Volk verteld, dat hij directeur vande Rotterdamsche Handels- en Land bouwbank was geworden: „Mijn advertentiebureau plaatst© in de laatste jaren BroeMmys' advertenties. Toen de Landbouw- en Handelsbank weid opge richt, kreeg ik opdracht om die advertenties voorde nieuwe zaak te plaatsen. Het werd een kostbare campagne en Ik had reeds voor ongeveer 20.000 advertenties geplaatst, toen ik een beetje bang begon te worden voor mijn gelid. Die angst steeg, toen ik in de lokalen der bank zag, dat het met de ad- ministaratie rrniK moest loopen. Er lag een stapel postwissels ter hoogte van een tafel, ingezonden door Heden, die een dbMgatie van ƒ10 wensohten. Met vier man voerde men de orders uit. Dat was veel te weinig. Men zou nooit door dien aangroed- endem stapel heenkomen. De administratie moestmisloopen. Zij was reeds mis, wamt er waren bij de Rotterdamsche politie reeds honderden klachten ingekomen uit alle doe len des lands van leden die wel een post wissel hadden gezonden, maar geen obliga tie hadden ontvangen. Ging dat zoo voort, dian moest de zaak spaak loopen en was ik mijn geld kwijt. Ik ging d us naar Broekhuys, sprak met hem over de administratieve moeilijkheden en bood hem aan, des avonds met het per soneel van mijn advertentiebureau te komen helpen. Dat aanbod weid aangenomen Ln enkele weken was de achterstand ingehaald Toen alles klaar was, zei Broekhuijs mij: "-Blij hi de zaak en wordt directeur." Dat aanbod heb ik aanvaard. De heer Van Staal verteld© voorts, dat Soulosser mode op zijn aandringen commis saris was geworden en dat die drukkerij van het dagblad Voorwaarts groote posten druk werk voor de zaak 'had gemaakt. De reden, die de heer Van Staal voor zijn intreden in de directie opgeeft, lijkt de ver slaggever vam Het Volk absoluut onaanne melijk. De heeren K. R. van Staal en P. J. B H. Schlosser, die eenigen tijd directeur en com missaris zijn geweest van de Rotterdamsche Landbouw- en Handelsbank en op advies van het Partijbestuur der S.D.A.P. zich aan deze functies hebben onttrokken, hebben thans gemeld ontslag te nemen als leden van de Prov. Staten voor Zuid-Holland, (de heer Van Staal ook als raadslid vam Rot terdam). Bovendien zijn ze uit de S.DA..P. getreden. Nog steeds het mijnengevaar. De stoomtrawler „Amsteldijk" heeft op zee een mijn ln het net opgehaald. Met veel beleid kon de bemanning die op dek krijgen, waarna de reis naar IJmuiden werd aan vaard Na aankomst aldaar is de mijn door militairen onschadelijk gemaakt. Drjjvend wrak. Het van Rotterdam t© Hamburg aangeko men „Horald" rapporteerde 24 dezer in de route Haaksvuurschip en Terschellingerboei een wrak te zijn gepasseerd, dat zeer gevaar lijk dreef voor de scheepvaart Redders beloond. De burgemeester van Velsen heeft namens de puitsehe regeering een zeekijker met in scriptie uitgereikt aan den schipper van den IJmuider stoomtheiler Walrus Y. M. 28, R. Zegel te Velseroord, voor het redden van 5 opvarenden van den Duitschen stoomtreiler enus lilt Altona, welk schip op 19 Augus tus 1919 ln de Noordzee op 160 mijlen van IJmuiden 0p een mijn liep en in de lucht vloog. Aan deu stuurman van de Walrus, K. Plat voet te Buiksloot, was een gouden dasspeld toegedacht, deze is echter sindsdien door een tram aangereden en gedood. De overige leden der bemanning ontvingen een diploina en een bedooning in geld. Een krachtproef. De ,ppijker"-fabriek heeft een nieuwe automobiel-motor geconstrueerd, die zij aan een even ongewone als zware proef gaat on derwerpen om de deugdelijkheid er van aan te toonen. Aan het „HbL" ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Deze nieuwe machine is een zes-cylinder- motor (96 X 136), die bij 2200 toeren een vermogen vam 70 P.K. ontwikkelt Het ben- zine-verbruik bedraagt 1 liter per 61/« K.M. De beproeving ervan bestaat uit een on onderbroken rit van 30.000 K.M. Belangrijk is deze rit omdat indien hij volbracht wordt een nieuw record gevestigd wordt; 30.000 K.M. afleggen zonder stoppen van den motor, is een prestatie, die nog geen automobiel ooit in staat is geweest te vol brengen. Het is dan ook vam de Spijker-di rectie een durf zulk een rit t© beproeven, want zij zet daarmee in zekeren zim haar reputatie op het spel. Wordt er een twintig duizend kilometer afgelegd, dan is dit nóg een prachtige prestatie, maar.... dan heet de rit toch mislukt, want de krachtproef, waaraan men den motor wil onderwerpen, is op 30.000 K.M. gesteld. Eenig begrip van deze prestatie krijgt men wanneer men weet, dat een normaal stel auto banden een levensduur heeft van 5000 K.M. Bij den rit zullen dus zes stel banden worden versleten. Maar bij het remplaceeren der banden, het bijvullen van benzine, het smee- ren, enz. mag de mottor niet stilstaan, die moet doordraaien, 34 etmalen lang! Men heeft de meest moderne oonstruoties op technisch gebied toegepast en den wagen geheel voor het doel uitgerust. Vier chauf feurs: de gebrs. v. d. Brink, Wintering en Samdkers, geassisteerd door 4 helpers, wis selen elkaar af. En zoo rijdt de wagen dagen en nachten door, de heele Decembermaand, tusschen Nij megen en Sittard, welk traject in ö1/» uur wordt afgelegd bij een gemiddelde snelheid van 40 K.M. per uur, welke niet overschreden mag worden. De K. N. A. O. controleert ook het benzine en olieverbruik, oefent trouwens scherpe controle op ieder onderdeel van den rit. Het eerste traject werd Zondagmiddag afgelegd. Tegen zessen kwam de wagen weer in Nijme gen aan; de motor had prachtig gefunotion- ueerd en bromde genoegelijk. Nieuwe chauf feurs beklommen den wagen, en voort ging het weer naar Zuid-Limburg. Ais helt lukt is het wel een sterk staaltje van vernuft en durf van de Nederlandsche fabriek. Sport. Voetbal. Assendelft I Meervogsls I H. R. C. I K. F. C. H Helder H Alc. Victr. II Z. V. V. m 9 9 10 7 9 7; doelp. v.—t. 0 25— 9 15 1 20— 9 14 3 16—13 12 2 21— 7 10 5 8—13 6 5 3—12 3 9 8-26 0 Een BO.OOO K.M.-rit zonder stoppen. Uitdagen van Zondag 28 November. N. H. V. B. Afdeeling Helder. Tuindorp: Batavier IHelder III 4lj H.R.C. III—RR.C.IV 1—1; Texel: Texel I—Avla II 2—0'. H.R.C. n—W.F.C. IV 0-8. De reserves van H.R.C. hebben Zondag tegen het vierde elftal van W.F.C. een verdiende 8—0 nederlaag geleden. De Wormerveerdors kwamen versterkt uit. Zo lieten heel aardig spel zien; in de voorhoede was de linksbinnen do man (dit was oen veteraan) die do puntjes moest maken. Hij mam or dan ook twee van de drie voor z (ln rekening. Na den aftrap had W.F.C. al vrij spoedig de led- ding uit een penalty. De voorhoede van de Racers lwul teren de hechte verdediging van W. nfet veed in te rgenen. De keeper was wel het zwakste punt. De voorhoede van H.R.C. II heeft ons niet veel fraais laten zien, er zat schot nog spel in. Er weid na rust nogal eens van plaats veranderd. Dit ia niet altijd goed te keuren, daar men op deze wijze nooit een goed geheel krijgt. De verdedi ging van do Racers was wel het baste vooral v. d Whl spoelde een goed back-partij. De Wor- marveerders hebben met deze overwinning hun kampioenskansen aanmerkelijk verhoogd en het Alkinaarscho Go Ahead zal dan ook niet vrien delijk gestemd zijn over dezen uitslag. Alcmari Victrix IIBLR.C. I 02. H R.C. I. dat Zondag do gast was de reeervee van Alcmaria Victrix, heeft in een goed gespeel den wedBtrijd waarin zij van den tijd de meer dere was, met 20 weten te winnen. Direct na den aftrap Ptet H.R.C. tot den aanvail over en weet Smit, do Alkmaarsche keeper, te verschal ken, zoodat zij al vrij spoedig de leiding hebben. Rust gaat in met 1—0. Na de rust, toen H.R.C. overwegend sterker was, wist W. v. d. Wal uit een voorzet van v. d. Luit het tweede punt të maken. Als de Racers de overige wedstrijden win nen, en dat kan met een beetje goden wil, dan komen zij oog no. 2 op de rangliist te staan. Helder, 28 Nov. 1920. Geachte Redactie. Gaarne zag ik voor onderstaand stukje een laats je in uw zeer geëerd en veelgelezen blad. ij voorbaat mijn hartelijken dank. Texel IAvia II. Om half twaalf laat de scheidsrechter begin nen. Texel is volledig, terwijl Avia 2 invaller» telt.Avia speelt met wind in den rug en is het eerst aamvallend. Al spoedig (krijgt Avia een strafschop te nemen, die echter mooi door de keeper gestopt wordt. Daarna is het de beurt aan Texel en uit een voorzet van rechts weten zij te ecoren. Avia wordt echter niet ontmoedigd en bluft hardnekkig doorspelen, doch tot doelpunten Bunnen zij met komen. Rust treed in met 1—0, Na de thee pakken beide ploegen weer stevig aati. doch doelpunten hliiven voorloopig uit. Een door braak van Texel wordt Avia noodlottig, als de midvoor me»t, een mooi schot de score vergroot. Even denken wij de links-half van Avla te zien doelpunten, doch op het laatste nippertje weet de keeper te redden. Als het tijd lis heeft Texel ver diend gewonnen en daarmede ook twee kostbare puntjes in de wacht gesleept. Het was over het algemeen een aardigen wedstrijd. C om petities tand le klasse B N.H.V.B. o. <0 te 8 7 ft <D tx> 6 6 5 5 3 1 0 hc 8 2 2 0 0 1 0 a Cl, De Competitiewedstrijden N. V. B. Overzicht. le klasse. Voor wat het Westen betreft, was de belangstelling geconcentreerd in Amsterdam, waar de wedstrijd Blanw WitAjax plaats had. De Blanw Witten hadden op de Meerbewoners één punt voorsprong; dit geringe verschil te den afgeloopen Zondag hetzelfde gebleven, maar nu in het voordeel van Ajax. Na een zeer spannenden kamp heeft Ajax met 32 van haar geduehten tegenstander kunnen winnen. Blauw Wit had een invaller voor Henrioin Verpoorten, terwijl de be zoekers volledig waren. Ajax dankt de overwin ning aan het in vorm zijn van Van Dort, die 2 goals maakte, maar .indirect aan Guffert, die een zijner beste wedstrijden speelde. Smit, de mid-voor van Blanw Wit zorgde voor de tegengoals. Zooals van zelf spreekt, was de belangstelling reusachtig en bijna had men kunnen spreken van een uitverkocht Stadion! Bedde clubs hebben' nu de helft van 'bun programma afgewerkt en slaan, met inbegrip van „Haarlem", het beste figuur. De wedstrijd V.V.A.Haarlem had een korfbal- ultelag, n.1. 36. Spartaan slaagde er in voor de 2e maal U.V.V. te slaan en nu met betere cijfers dan de eerste maal, n.1. met 3O.H.V.V. won met 10 voor Sparta, wat voor de Rotterfiammers een eervol resultaat is. De Hagenaars wisten eenige minuten voor het einde, door mr. Kessler, de eenigste goal te maken. Keeper Bolwijt (ex-Feii- enoord), behoedde zijn club voor een grootere ne derlaag. D.F.C. won met goede cijfers (30) van A.F.C. De Amsterdammers vertoonden een goed sluitend spel, maar waren voor doel niet gelukkig. V.OC. en H.B.S. deelden de punten. 11 was het resultaat. Bedde partijen hadden een 2-tal inval lers; de Hagenaars o.a. voor Dente. Overgangsklasse. De belangrijke wedstrijd QuickFeijenoord leverde een 2—0 overwinning Voor de thuisclub op. Een fraai resultaat, daar Quick de laatste wedsdtrijden niet erg op dreef was. De Hagenaar bezetten nu weer do eerste pdaats. R.C.H. won. met 3—1 van W.F.C. Laatst genoemde club te hierdoor belangrijk gezakt en staat nu zelfs no. 11. A.D.0 gaat op het goede pad voort en wist R.F.C. met 1—0 te slaan. De plaat selijke wedstrijd H.D.V.SS.V.V. had gelijk spel tengevolge )11(. 't Gooi leed voor de tweede maeal op eigen terrein, een gevoelige nederlaag; D.E.C. volbracht dit kunstetukje en wist met 30 van de Hilversummers te winnen. Stormvogels kon het tegen de hekkeeluiters niet verder bren gen dan gelijk spel H.F.C. waëht nog steeds op de le overwinning. 2o klasse. Afd. C. De leider» Z.F.C. wisten het lin Alkmaar niet verder te brengen dan een puntlos gelijk spel. Een resultaat, dat de Zaandammers de le plaats kost, daar de Haar- lemsche derby E.D.O.Schoten eindigde in een 10 overwinning voor eerstgenoemde, zoodat de Haarlemmers met 18 punten de le plaats bezetten. Voor Schoten beteekent deze uitslag de le reder- laag. Na een serie nederlagen, smaakte Hortus eindelijk weer eens het zoet der overwinning, door op eigen grond Purmersteijn met 20 te slaan. H. heeft nu 14 p. Hollandia wlist van no. laatst (Amstel) met 31 te winnen. Z.V.V. bleef met 21 baas over Rapidas. Afd. B. Hilver sum verloor onverwachte van Gouda (met 10), terwijl V.U.C. met 32 van Allen Weerbaar wist te winnen. Hercules liet zich door D.O.O. klop pen (1—2). 3e klasse. De wedstrijd HiJ.V.V.S.V. ein digde in een 10 overwinning voor de bezoekers, waardoor deze aich vaster op de le plaate hebben genesteld. Met invallers voor Van Leeuwen (die een enkelongeval had) en .Bak (die overwegende beiwaren had) vertrok .Helder" naar Amsterdam ■can D.W<S. partij te .geven. De thuisclub won met 1—Cl dank zij het knoeien der tegenpartij, die met meer beleid royaal had kunnen winnen. Met dit al is de 4e uitwedsdtrijd weer verloren en begint het er droevig voor H. uit to zien. Afd. B. De wedstrijd NeerlandiaWater graafsmeer eindigde in een 11 stand, waardoor W. een kostbaar punt verspeeld heeft. Q.S.0. sloeg Westfrisia met groote cijfers, n.1. 7—0. In de ree 2e klasse A waren de uitslagen: D.E.C. 2-V.V.A. 2 2-0 en Hollandia 2-Z.V.V. 2 2-0 Voorde Hollandia reserves werd het hoog tijd dait er weer eens gewonnen werd. Uit de residentie. We kunnen, behalve voor wat H.BB. betreft, tevreden zijn met de resultaten van den jongsten Zondag. Zooals vanzelf spreekt, bestond voor QuickFeijenoord een enorme belangstelling, zoo als de H&neburgers maar zelden gekend hebben. ToTt vreugde van duizenden wonnen ze met 20. H.V.V. ontving Sparta, de hekkeeluiters; deze trachtte nog een fatale plaate te ontkomen, doch verloor op 't kaatje met 10. H.B.S. speelde weer noodeloos een punt tegen een gehavend V.O.C.-elftal, terwijl A.D.O. den goeden weg voortging door in de Maas-stad R. F.Q. af te snoepen. Quiok—Feijenoord 2—0. Onder de goede leiding van den heer Cijmere stelden de elrtalen zich op. De Q.-supporters bemerkten tot hun genoegen dat hun olub ndet wil verliezen en bijna voort durend ln de meerderheid is. Do R'damsche ver dediging zet echter alle zeiion bij, zoodat het Bpel dan weer gelijk oip gaat. Als Schot naar het doel toespeelt, verandert de onzekere keeper den bal van riohting; het leder huppelt op de doellijn en een zenuwachtige ach- terapeler plaatst ln ogen doel. Daarmee was het pleit beslecht, hoewel Feijenoord kort no de rust heftige pogingen deed om een tegenpunt te maken. Vermeer, Q.'e links-buliten, snelt herhaaldelijk lange de lijn en weet de voorsprong te vergrooten. als hij naar binnen-loopend over s keepers han den in 't net plaatst. Met 2—0 behaalde Quick de verdiende overwinning en herneemt daardoor de leiding van den overgang. ILV.Y.Sparta 10. Spartanen schijnen met goede voornemens naar Wassenaar te zijn gekomen, tenminste hun spel is heel wat beter dian gewoonlijk, vooral de verdediging is goed op dreef en weet, hoewql H.V.V. ieits sterker is, rust met 00 te doen in gaan. Na de hervatting gaat D Kessler midden voor spelen, doch verandering geeft dit voorloopig niet. ooral Ruffelse in de Sparta-voorhoede zorgt voor afleiding, terwijl do Korver en Steeman uljo. gevaar bezweren. Vijf minuten voor 't einde weet D. Kassier handig door de R'damsche achterhoede le schuiven en H.V.V. met een scherp schot de leiding te gaven. Een verdiend gelijk spel ontging den Spartanen. LEGERBERICHÏEN. De adjudantiooderoff.-instr. B. D. Streefkerk van het 21e reg. nf. te Helder wordt over geplaatst hij het 7e reg. van het wapen te Am- sterdam, zal op 14 Dec. e.k. zijn. nieuwe bestem ming volgen. Aan den serg. G. de Schot, van het 4e reg. vest,- art., is de bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst .toegekend. De serg. 6. D. Sparenburg, van het 21e reg ,inf„ wordt gedet. bij het 3e reg. huzaren te 's Graven- hage, teneinde werkzaam <te worden gesteld ten bureele van den administrateur van dat korps. Lidmaatschap van den Gemeenteraad. Verechenen ie het verslag van de Staatscom missie tot voorbereiding van de herziening der Ge meentewet. Volgens de vigeerende wet is het lid maatschap van den Raad o.a onvereeuigbaar met de betrekking van .Krijgsman in werkelijken dienst". De Staatscommissie heeft deze uitzonde ringsbepaling niet overgenomen zoodot groot wordt, dat de militair dit recht van wonen staatsburger zal verkrijgen. rnlA€n hoofdbestuur van de onderofficlersvereR„oSr ?e't landmacht „Ons Belang" is verschillende *?er op opheffing van deze uitzonderingahJt, i'nai"n aangedrongen). Kostwinnersvergoeding. Door den Min. van Oorlog is bepaald, dat s uitbetaling der kostwinnersvergoedingen toL, kend aan de verwanten van dienstplichtigenteï de militie, dienstdoende of in opleiding bij si politietroepen. in afwijking van de daaromtrent bestaande bepalingen, zal geschieden door de zora van de administratie der politietroepen. MARINEBERICHTEN. Onderscheidingen. De luit t z. le kl. F. W. Coster is benoemd tot ridder in de orde van Oranja-Neasau., Den luit. t z. le kl. D. Vreede is vergunning verleend tot het aannamen der benoeming tot rid der in de orde van de Kroon van Italië en tot het versiersel dier Orde. Officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht A. J. F. Thorbecke is uit -Ooet-Indië teruggekeerd en ter beschikking gesteld. Kapitein ter zee jhr. 8. de Ranitz is uit Ooet- Indië hier te lande teruggekeerd en ter beschik king gastelld. Luitenant ter zee 2e kl. W. F. J. Fels wordt 1 Dec. te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. Inetructieeohip Gelderland. Ingevolge Kon. Besluit van den 17en Nov. 1920 no. 50 zal Hr. Ms. „Hertog Hendrik" met den 2en Dec. 1920 te Willemsoord uit dienst worden ge steld en de kaptein-luitenant ter zee A. van der Sluijs onder eervolle ontheffing van het bevel over dien bodem gesteld ter bscehikking, terwijl do ondervolgende officieren van dien bodem met den datum vjfn uitdienststelling worden ge steld ter beschikking als: Luitenante ter zee lo kl. H. M. Manikus, B. J. Heilbron, A. C. van der Sande Lacoete en Jhr. G. L. Widhere, idem 2e kl. Jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare, J. F. Mahns, K. G. Bron en J. Borgeeius, officier van gezondheid le kl. W. J. Bronsveld, officier machinist le kl. J. H. Voorthuieen, idem 2e kl. D. W. Kwak, idem 3e kl. A. Pezie, J. A. de Veer, A. van Strij, J. N. Gons en A. Delfos. De officier van administratie le kl. E. G. P. van S ijpveld van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" wordt 2 Dec. 1920 geplaatst in de directie der Marine te Willemsoord en op een nader te bepalen datum gesteld ter beschikking. Do hoofdofficier van gezondheid der le kl. 'J. D. Brijan wordt 1 Dec. 1920 eervol ontheven van de betrekking van chef van den geneeskundigen dienst te Willemsoord en chef van het Marine-- hospitaal en gesteld ter beschikking, terwijl da hoofdofficier van gezondheid der 2e kl. P. J. Vas- tenou tijdelijk wordt belast mat bovengenoemda betrekkinngen. Met den 24en Dec. is de officier-machinist 3a kl. G. A. Dijkstra overgeplaatst van het vlieg kamp Kooij naar het vliegkamp Mok. Op 25 Nov. 1920 zijn met het particulier stoom schip Johan de Witt uit Oost-Inddë in Nederland teruggekeerd': kapitein-luitenant ter zee J. C. Tol lenaar, officier van gezondheid le kl. A. J. F, Thorbecke, korporaal der mariniers K. Kuiper, marinier le kl. J. van Leeuwen. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht: Op 2e Dec. 1920sergeant-majoor der mariniers P- W. J. Herrijigers en booteman K. Kindt van Hertog Hendrik naar wachtschip Willemsoord; sergeant-machinedrijver J. A. Brouwer van Van Speijk naar Gelderland. STOOMT AARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Koningin der Nederlanden, uitr., arr. 28 Sopt. te Southampton. Prinses Juliana, uitr., arr. 27 Nov. Port Sw.id Riouw, uitr., pass. 28 Nov. Kaap Bon. Salabngka, vertr. 28 Nov. v. Glaagow n. Hamburg. Sumatra, uitr., arr. 28 Nov. Antwerpen. Jan Petersz. Coen, tbuisr., vertr. 25 Nov. v. Oo- lombo. Oranje, thuter., vertr. 26 Nov. v. Port Said. Prins der Nederlanden, uitr., vertr. 25 Nov. r. Celombo. Kon. Hollandsche Lloyd. Gelria, uitr., vertr. 28 Nov. v. A'dam n. Buenos Ayres. Kennemerland, arr., 25 Nov. v. A'dam te New-York Ootmarsum, uitr., arr. 26 Nov. te Santos, Zeeland ia, arr. 27 Nov. v. A'diam te Havana. Brabantia, arr. 24 Nov. v. A'dam te Buenos-Ayrsai. Rotterdamsche Lloyd. Kawi, thuter., pass. 26 Nov. Perim. Medan, vertr. 22 Nov. v. Tjilatjap n. LiverpooL Menado, thuisr., vertr. 27 Nov. v. Marseille. Merauke, uitr., arr. 27 Nov. te Lissabon. Tambora, uitr., pass. 26 Nov. Perim. Rindjaui, vertr. 23 Nov. v. Batavia n. R'dam. Bmdoro, arr. 28 Nov. v. Batavia te R'dam. Walcheren, uitr., pass. 28 Nov. Dover. Beeoeki, vertr. 27 Nov. v. R'dam n. Java. Kon. West-Indiseho Maildienst. Alkmaar, vertr. 25 Nqv. v. ValparaLso n. Corral. Deucalion, arr. 27 Nov. ,v. A'dam te San Thomas. Minarva, vertr. 29 Nov. v. A'dam n. Weet-Indië, Conumewyne arr. 28 Nov. v. Parimaribo te A'dam. Medea. arr. 29 Nov. v. West-Indië te A'dam. HollandAmerika Lijn. Soeetdijk, v, R'dam n. Baltimone, pass. 28 Nor. Dungeneas. Amsteldijk, vertr. 27 Nov. r. Cienfuegoa n. Havana. Ajndijk. arr. 24 Nov. v. R'dam te New-Orlean». Eunxlijk. v. d. Pacifickust n. R'dam via Londen, pass. 27 Nov. Dungeneas. Moerdijk, arr. 27 Nov. v. R'dam te Portland (O.), Noondiam, arr. 28 Nov. v. New-York te R'dam. Soerakarta, thuisr., vertr. 23 Nov. v. Sydney. Zuderdijk, v. R'dam n. Cuba en New Orlsau», pass. 26 Nov. Oeussant. HollandBritseh-Indië Lijn. Aldebaran uitr. arr. 27 Nov. te Bombay. Schdedük,,uitr., pass. 26 Nov. Oueseaat, HoII. O .-Azië T lijn, Tjimanoek, thuter., vertr. 26 Nov. v. Port Said. Baarn, thuisr., pass. 26 Nov. Malta. HollandAustralië T.ijw Sitibondo, vertr. 23 Nov. v. Alb&ng n. Ver. Ken. S^rakarta, vertr. 23 Nov. v. Sydney (N.Z.W.j n. Rdam. HollandWest-Afrika Lijn. Drechterland, thuisr., arr. 22 Nov. te Gr. Basen m Drechtetroom, thuisr., vertr. 26 Nov. v. Duaia n- River Cess. Pollux, uitr., paas. 28 Nov. Lacouhre. Texelstroom, uitr., vertr. 19 Nov. v. Monrovia u. Gr. Dtewin. Triton, thuter., vertr. 01 Nov. r. Monrovia n_ Freetown. HollandZuid-Afrika Lijn. Siiedrecht, thuisr., vertr. 24 Nov. v. Durban. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Albireo, uitr., pass. 24 Nov. Teneriffe. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurypylus, arr. 28 Nov. v. Japan te R'dam. Atru», vertr. 23 Nov. v. Hongkong n. A'dam. Prometheus, v. A'dam n. Java, pa*». 27 Nov. Perim Elpenor, v. Japan n. R.dam, arr. 24 Nov. te Hong kong. JavaChinaJapan Lijn. Tjimanoek, v. Kobe n. R'dam, vertr. 26 Nov. Port Said Tjitaroem, arr. 21 Nov. v. Taooma te Port Pirie. Java Pacific Lijn. Tjikenbang, arr. 26 Nov. v. Java te San Fransisax JavaBengalen Lijn. Birma arr. 23 Nov. v. C alcutta te Batavia. Ceylom arr. 26 Nov. v. Java te Oalcutta. Java—New-York Lijn. Teenloai aar. 27 Nov. v. Java te New-York,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2