JACK DE ZANGER HEEREN DE HERMAN NYPELS NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Mooie keuze ZIE ONZE ÉTALAGES Eerste Blad. ZUINIG GEMEENTEBEHEER. DONDERDAG 2 DECEMBER 1920 rv. Hebben we het In een vorig artikel ge^ad over de verhouding van de Centrale Boek houding tot de andere bedrijven, we zullen nu eenige beschouwingen wijden aan het bedrijf der Centrale Boekhouding zelf. Het interesseert ons dan in de allereerste plaats welke kosten er met de instandhou ding van dit instituut zijn gemoeid. Nu zal men ons tegemoetvoeren, dat die weten schap heel eenvoudig kan worden verkre gen door de gemeentebegrooting op te slaan en onder de bedrijfsbegrootingen die voor de Centrale Boekhouding te raadple gen. Het vermoeden, dat men door het ge zochte zal vinden, grondt zich ook op de reeds in een ander verband besproken ver ordening betreffende het financieel beheer van de Gemeentebedrijven der Gemeente Helder, krachtens artikel 144bis der Ge meentewet. Immers nadat in haar artikel 1 is gezegd, dat die Centrale Boekhouding een bedrijf is in den zin dier verordening, komt in art. 9 o. m. het volgende voor: De begrootingen der bedrijven (dus ook der Centrale Boekhouding) voor het volgen de dienstjaar worden Jaarlijks bij de begroo ting der plaatselijke Inkomsten en altgaven aan den Raad aangeboden. Waarom aan dit voorschrift, dat toch aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, niet wordt voldaan ten aanzien van het be drijf der Centrale Boekhouding en wel met betrekking tot de andere bedrijven, begrij pen wij niet, te meer niet, omdat de Centrale Boekhouding in Augustus 1919 in werking is getreden, terwijl die Indiening der begroo ting eerst in November d.a.v. plaats heeft gehad. Wij vertrouwen intusschen gaarne, dat in de eerstdaags te wachten begrooting voor 1921 in die leemte zal zijn voorzien. Het ontbreken van een bedrijfsbegrooting betreuren wij daarom vooral, omdat wij in ons verder betoog juist zoo gaarne bij de totaalrkosten van dit instituut een oogenblik stil hadden willen staan. Wel komt er onder de andere bedrijfsbegrootingen hier en daar een post voor, waarin het aandeel is vermeld, hetwelk dat bedrijf in de alge meens kosten der Centrale Boekhouding zal hebben te dragen, maar eerstens is de wijze, waarop dit beginsel in toepassing is gebracht, min of meer gebrekkig tot uiting gekomen, zoodat ook voor den ernstigen beschouwer een nauwkeurig inzicht moeilijk is te verkrijgen, maar bovendien verliest men door al die ondenvendeelingen zoo licht het bedrag uit het oog, dat met de instand houding van het g e h e e 1 e instituut is ge moeid. Van ons aanvankelijk voornemen om de uitkomsten te publiceeren van een ver gelijkend onderzoek naar de administratie kosten onzer bedrijven en die van een aantal soortgelijke bedrijven in andere gemeenten, zjjn wij dan ook na lang aarzelen terugge komen. Misschien vinden we gelegenheid die taak nog eens op te vatten, zoodra de nieuwe begrooting is verschenen. Wel meenen we als eersten indruk van bovenbedoeld onderzoek te mogen melden, dat ons de kosten, die in onze gemeente met de administratie der bedrijven zijn gemoeid, niet onbelangrijk hooger voorkomen dan in sommige andere gemeenten, waarover ons onderzoek zich uitstrekte. Maar, - zooals ge zegd, we zullen hierover thans verder moe ten zwijgen, omdat een onderzoek als wij bedoelen'slechts na een omvangrijke verza meling van feitenmateriaal vruchtdragend kan zijn en tot dit materiaal behoort natuur lijk in de eerste plaats een begrooting van de Centrale Boekhouding zelf. Ofschoon wij, zooals uit het' zooeven ge Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekenins No. 16066. zegde wel voldoende kan blijken, niet be hooren tot degenen, die zich door een FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. Jack vergat Sir Bryaon's bevelen volko men, totdat een boodschap om dadelijk te bomen, ze hem weder in herinnering bracht. Nadat hij den gouverneur, Baldwin Ferrde, en drie Indianen in de kano had zien ver trekken, nam hij een slagbijl op den schou der, en ging het pad op om een paar boomen om te (hakken, en „wat over de dingen na te denken," zooals hij zou hebben gezegd. De werkingen van het menschelijk bewust zijn, die onder den naam van denken bekend staan, verschillen zeer veel bij de verschil lende individuen. Onderwijl moeten wij niet vergeten te ver melden, dat Jean Paul en Garrod te paard op weg waren gegaan om een kamp van Sapi- Indlanen te zoeken, dat, naar vevrluidde, niet veraf was. Zij bleven den geheelen dag weg. Jaok dacht nauwelijks aan hen. In een pijnboschje naast het pad begon Jack te hakken, en zijn slagen weerklonken in het rond. Hij had het plan een vlaggeetok te maken en deze jnidden in het kamp te zet ten. Er stak een groote voldoening in. zijn spieren te eterken en de slagen te doen neer komen op de plaats die (hij wenschte. Het bloed stroomde sneller door zijn aderen, en hij tintelde tot in de vingertoppen. Hij voelde bloote opsomming van cijfers vóór of tegen het instituut der Centrale Boekhouding zouden doen innemen, is het toch wel inte ressant om zich eens even te realiseeren wat er b.v. alleen aan salarissen bij de boek houding wordt uitbetaald. Op blz. 44 der primitieve begrooting voor het dienstjaar 1920 komt een staatje vóór, dat zeer leerrijk is voor wie het maar eens rustig bekijken. In dat staatje is n.L een overzicht opgenomen van de salarissen, die aan het personeel der Centrale Boekhouding worden uitgekeerd. Nu lette men wel op, dat die begrooting is opgemaakt in een tijd toen de Centrale Boekhouding de adminstratie voerde van slechts 6 onzer 11 gemeentelijke bedrijven. Tot die 5 bedrijven behooren voorts het Grondbedrijf, en het Levensmid- delenbedrijf, van welke bedrijven het eerste slechts een geringen administratieven ar beid vordert, terwijl het laatste bedrijf reeds over 1920 weinig of geen beteekenis meer had. Van belang zijn hier dus voornamelijk het Gasbedrijf, de Waterleiding en den Rei nigingsdienst. De administratie der bedrijven kost al leen aan salarissen blijkens evenbe- doeld staatje de som van 39.821.68 per jaar. Indien men nu in aanmerking neemt, dat in het bereids aangenomen voorstel van Bur- emeester en Wethouders tot herziening er salarissen de meerdere uitgaaf uit dezen hoofde voor de Centrale Boekhouding wordt geraamd op 11.078.dan moet dus voor 1921, daargelaten nu de perso neelsuitbreiding, voor salarissen ge rekend wordeni op tenminste ƒ50.894.68. Daarbij komt nog, de pensioenstortingen voor een oogenblik buiten beschouwing la tende, gemiddeld 2 vacantietoeslag (of ruim f1000.hetgeen de totaal-kosten doet stijgen tot rond 52.000.—. Twee-en-vijftig duizend gulden. Een cijfer dat, we geven het toe, op zichzelf bezien hoegenaamd niets zegt. Maar dat toch tot nadenken stemt, indien we in aanmerking nemen, dat het geheele Ie Hoofdstuk der uitgaven volgens diezelfde begrooting een eindcijfer aanwijst van ruim ƒ94.000. Men denke hierbij, dat in de 94.000 niet alleen zijn begrepen de salarissen van den burge meester, den seretaris, den ontvanger, bet geheele secretardepersoneel, enz., maar ook die presentiegelden van de leden van den Raad, het onderhouden en schoonhouden van het Raadhuis en andere gebouwen, de reis- en verblijfkosten, kortom alles wat men pleegt te begrijpen onder den naam van „Kosten van Algemeen Bestuur". Zooals ge zegd, het wettigt geen oonclusie, allerminst, maar het stemt tot nadenken, dat is al. Er zullen er wel weinigen meer worden gevonden, die het nut eener goede en over zichtelijke administratie in twijfel trekken. Indien wij dan ook op grond van de kosten de stelling poneeren, dat er wellicht wat t e veel bij de Centrale Boekhouding wordt geadministreerd, dan wil dat dus nog geens zins zeggen, dat wij de noodzakelijkheid be twisten van een nauwkeurige administratie, maar wij willen er alleen mee doen uitko men, dat men te veel van het goede kan krijgen. Zoo komt er b.v. in de reeds meer malen genoemde Verordening op het finan cieel beheer der gemeente-bedrijven een ar tikel voor van den volgenden Inhoud: Art 7. De kosten der Centrale Boekhouding worden na afloop van het kalenderjaar over de andere bedrijven omgeslagen in verhouding tot de diensten, welke voor elk bedrijf zijn verricht. De bepaling van het aandeel van elk be drijf geschiedt door Burgemeester en Wethouders, na overleg met de Hoofden van de Bedrijven en op voorstel van den Administrateur. Nu kan men de vet gedrukte woorden op verschillende wijze uitleggen. De boekhoud wetenschap, laten we dat vooropstellen, neemt vrij algemeen aan, dat het voor een goede toepassing van het voorschrift nood zakelijk is, dat ieder lid van het personeel Ingezonden mededeellng. zich zóóveel beter, dat hij dacht aan zijn problemen reeds te hebben opgelost Dit ver stond Jaok onder „over de dingen'nadenken. Hij was bezig de takken af te hakken van een stam, met het zich algeheel verdiepen in het werk dat hij onderhanden had, dat hem karakteriseerde, toen iets hem deed opkijken, en hij Linda dichtbij zag staan met een stmee kend gezichtje. Hij fronste het voorhoofd en ging door met hakken. Linda ging op een tronk zitten keek een andieren kant uit met een mislukte poging om onverschillig te lij ken. Hoe verbaahsd zouden BaMwin Ferrrie en Vassall geweest zijn, als zij hun gebieden de kleine meesteres nu 'hadden kunnen zien. Er heerschte een lange stilte, uitgenomen dam Jaek's lidhte slagen, terwijl hij den stam langs ging van onderen naar boven. Jack had het groote voordeel druk bezig te zijn. Eindelijk zag Linda zich wel gedwongen iets te zeggen. „Neen," antwoordde Jack direot. De lichte takken verschaften hem geen voldoende uit- laatklep voor zijn opgekrorpte gevoelens, en als een dollmean viel hij aan op den voet van den diksten boom in de nabijheid. Linda sloeg het deinen van zijn lenige jonge lijf gade met een berouwvollen blik. Wederom heerschte stilte tussohen hen. „Jack, het spijt me," zeidde zij eindelijk met een zacht stemmetje. Jack was niet zoo spoedig bevredigd. „Je hoort niet zoo alleen uit het kamp naar me toe te komen," zeide hij. „Me achterna te loo- pen," had hij wiüen zeggen, doch dit bespaar de hij haar trots. ,,Het kan me niet schelen, wat ze er van denken," zeide ze snel. „Mij wel," tel Jaok. dag in dag uit een briefje bijhoudt, waarop tot in onderdeelen van uren wordt vermeld ten behoeve van welk bedrijf hij arbeid heeft verricht. Zelfs is het veelal gewoonte, om door de werklieden soortgelijke briefjes te doen invullen het gebeurt ook in onze gemeente om te doen uitkomen met de verrichting van welke onderdeelen van den bedrijfsarbeid zij zich gedurende den gehee len dag bezighouden. We laten nu In het midden wat er van dergelijke maatregelen in de praktijk veelal terecht komt; als de deskundigen inderdaad de noodzakelijkheid erkennen van den ver melden arbeid, dan moet men er zich wel bij neerleggen. Maar alleen meenen wij, dat er een grens is! En die grens ligt daar waar een strikte doorvoering van het beginsel uit gaven vordert aan arbeidsloon, die niet lan ger in evenredigheid staan tot het verkropen nut. Want men vergete niet, dat t -jiv/tte toch alle administratie wordt gevoerd uit sluitend in het economisch belang van de bedrijven. Indien dus dit belang door te veel administratieven arbeid wordt geschaad inplaats van gediend, dan is de grens over schreden en dan zoeke men'ernstig naar beperking in de administratie. We zien b.v. in een onzer begrootingen staan onder de .salarissen voor den Reini gingsdienst: a. (functie) ƒ.505.55. Dit bedrag vormt dan het deel, waarvoor dat bedrijf (naar deskundige verdeeling staat er!) moet worden bezwaard. Ook ten laste van andere bedrijven wordt dan een deel van het salaris gebracht, om tezamen het totaal te vormen. Nu zijn er twee mogelijkheden: Of het ge kozen cijfer berust inderdaad op een nauw keurige berekening. Is dit het geval, dan voelt Iedereen wat een tijd er mee gemoeid is om tot op 55 centen precies te bepalen hoe „Bang je te oompromitteeren?" vroeg zij met lichten spot „Daar zeg je iets doms," zeide hij -koel. ,Je weet wel wat ik bedoel. Ik wensdh je vader en de anderen geen gelegenheid te geven om me dief te noemen. Als ik mijn naam gezuiverd heb, zal ik me In 't openbaar met je vertoonen." „Ik had eral spijt van," zeide zij als een kind. „Ik had geen rust voor lk t gezegd had." JJack zweeg en voelde zah niet op rijn ge mak. Altijd als ze pathetisch en kinderlijk be gon te doen, moest hij als raian wel steeds medelijden voelen, en toch kwam hij hier tegen in opstand. „Geef je dan niet meer om me?" zeide zij zacht. Jack fronste de wenkbrauwen, en deed een geweldigen houw naar den boom. Er klonk nu angst in haar stem. „Jack." zeide zij haperend. „II neem niets terug," zei hij koppig. „Ik zal 't je wel zeggen, als ik zelf van plan ben je iets te vertellen, maar lk laat niets uit me halen." Hij wendde zich weder naar zijn boom, en zij schuifelde net den neus naar haar laarsje in de dennennaalden. Na een poosje begon zij den aanval opnieuw. Kinderlijker dan ooit, zeide zij: „Jack, ik heb me aangesteld als een echte nare meid. Maar lk heb toch ge zegd, dat ik ei; spijt van had." „Dat is allemaal goed en wel," zeide Jack, „maar je kunt niet verwachten, dat, als je me eerst zoo woedend maakt, dat ik dan da delijk weer goed zal zijn zoodra je maar kikt." „Je bent wreed." zei zij pruilend. „Ik west niet wat je bedoelt," zei hij loop- groot het aandeel voor ieder bedrijf moet zijn. Bedenkt men dan, dat soortgelijke be rekeningen moeten worden gemaakt ten aanzien van het geheele 'personeel, dan ga men maar eens na wat een dergelijke arbeid moet kosten. Berust de verdeeling niet op nauwkeurige berekeningen, dan heeft het absoluut geen nut de cijfers te kiezen als wij noemden. Er kan dan langs veel eenvou diger weg, zonder ln het minst te kort te doen aan het bepaalde ln het zooeven aangehaalde artikel, een oplossing worden verkregen. En de arbeidsbesparing schatte men waarlijk niet gering! Het doel, dat wij met onze beschouwingen beoogen, is geen ander dan de belangstel ling op te wekken voor onderzoek naar meer kennis omtrent de kosten van ons gemeente- beheer. Tot welke bepaalde zuinigheids maatregelen kan worden overgegaan, zal eerst kunnen blijken, nadat daarnaar een diepgaand onderzoek heeft plaats gehad. We denken hierbij b.v. nog zeer sterk aan de mogelijkheid, dat bij een bepaalden dienst gegevens worden verzameld, die ook elders worden bijeengebracht. Wanneer b.v. de personeels-administratie der bedrijven een belangrijken arbeid voor de Centrale Boekhouding vormt en dezelfde gegevens zijn reeds ter secretarie om andere redenen bewerkt, is het dan, nu de arbeid zoo duur is, duldbaar, dat langer op dezelfde wijze wordt voortgegaan? We stellen ons deze vraag te meer, nu we onlangs hebben gekregen een Arbeidsbureau, zoodat oentra- liseering van den arbeid verbonden aan per soneelsaangelegenheden meer dan ooit wen- schelijk schijnt En zoo zijn er nog een groot aantal andere punten, die de overweging o. i. ten volle waard zijn om tot bezuiniging te geraken. Het onderzoek, dat wij bepleiten, moet vooral nieit het karakter dragen van een wantrouwen jegens eenigen ambtenaar, wlen ook, in gemeentedienst. Integendeel er zul len er onder hen talrijken zijn, die zelf de zwakke plekken kunnen aanwijzen. En het onderzoek bepale zich ook niet tot het administratief beheer alleen, want ook in technisch opzicht, gelooven we, dat wel verbetering mogelijk is. Het komt ons voor, dat de taak, die uit het door ons gewenschte onderzoek voortvloeit, het best kan worden opgedragen aan een Commissie, mits van beperkten omvangt In zooverre staan wij dus aan de zijde van den heer Staalman, die blijkbaar eveneens een Commissie wil. Deze wil .haar de opdracht verstrekt zien na te gaan de economische leiding in de Gemeente-bedrijven, om tot be zuiniging te geraken. Maar zijn fout wordt door het simpel antwoord van Burgemeester en Wethouders in het juiste lioht geplaatst. Vóór men tot benoeming eener Commissie overgaat, moet men het er toch allereerst over een» zijn hoe die Oommissie er uit zal zien. En niet minder welke taak men aan haar denkt toe te vertrouwen. Wij zien met belangstelling het antwoord van den heer Staalman, n.1. hoe hij zich de samenstelling van een zuinigheids-commissie denkt, tege moet. Hoe wij daarover denken willen wij ln een volgend, tevens slotartikel, uiteenzetten, om dan tevens in een beperkt aantal punten de conclusies van onze beschouwingen samen te vatten. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Genève, 80 Nov. Na een nauwgezet onder zoek der voorwaarden, onder welke de Raad, ingevolge de bepalingen van het verdrag, de onderscheidene staten imoet kennisgeven van elke inbreuk op het verdrag, heeft de sub- oommissie der zesde commissie, onder leiding van lord Robert Cecil, de volgende belang rijke resolutie aangaande het onmiddellijk in werking stellen eener blokkade, ingeval van een door den Raad gesignaleerde inbreuk van het verdrag: plg. „Ik kan niet anders zijn dan lk nu een maal ben." Wederom stilzwijgen. Ze waren nog niets veirder gekomen. Inderdaad was dit ook niet meer mogelijk zonder dat er eerst een uiit- 'banstig had plaats gehad. Het was Jaok die deze teweeg bracht door te zeggen: „Je hoort niet tegen ine te zeggen dat je spijt hebt" Linda sprong op, bleek en bevend, en de sluizen der beleedigde, kwetsende woorden stroom gingen open. Het (helpt een jaloer- sche wouw 'niets of ze al een gouverneurs- dochter is. Als ze woedend was miste Linda waardigheid. Haar gezichtje trok als dat van een kind dat op het punt staat luidkeels te gaan hullen, en haar gebaren waren zenuw achtig. Wait er in zulke oogenolikben gezegd wordt 1« relden de moeite van het herhalen waard. Jack hoorde de woorden niet Het was haar tóón. die hem stak. Dodh ten laatste drong er toch een zin tot hem door: „Hoe durf je haar hier te brengen, en haar onder mijn oogen hier te brengen?" „Hier te brengen? Wat bedoel je?" vroeg (hij op een toon, waarnaar zij wel luisteren moest. „O, je weet heel goed wat ik bedoel I" riep zij. Je wist dat ze vanmorgen zou komen. Ik zag het aan je gezicht Je deed zelfs niet alsof je verrast waart. En aldoor nam je het voor haar tegen mij op." Hier stak genoeg waarheid in om Jaok op zijn beurt woedend te maken. Zijn stem bracht de hare tot zwijgen. „Natuurlijk nam ft het voor haar op!" riep hij uit „En dat zou ik weer doen. Waarover heb jij je te beklagen. Net iets voor een meisje om woedend te worden en iedereen die maar in de buurt ia, de schuld te geven en Het ie plicht van elk land, Md van den Volkenbond, om lo. alle diplomatieke betrek kingen met den schuldigen staat te verbre ken; zoo spoedig mogelijk de noodtge maat regelen te nemen, welke met zijn grondwet vereenigbaar zijn, om den bewoners van zijn gebied alle betrekkingen te verbieden met de bewoners van den door de blokkade ge troffen staat Na een onderzoek van de Skandinaafsoh» zienswijze heeft de commissie den Raad de wenschelijkheid betuigd, dat de levensbelan gen der bij de blokkade betrokken landen zouden worden behartigd. ENGELAND. Actie van werkloozen. Uit Londen wordt gemeld: 700 werkloozen begaven zich Dinsdag naar het stadhuis te Cottonham, en namen dit in beslag, met de bedoeling om er, gedurende den winter, hun hoofdkwartier van te maken. Zij hebben oproepen tot het publiek gericht om bijdragen, voedsel enz. IERLAND. Het vereenigingsgebouw van de Iersche transport- en algemeene werklieden te Cork is 's nachts door brand verwoest, nadat men ontploffingen gehoord had. De brandweer werd toen zij uitrukte, beschoten. Verscheidene boerderijen in het district Waterfall (Cork) zijn in de asch gelegd. Men meldt, in verband met de aankomst van Amerikaansche revolverbandieten te Londonderry, dat officieren daar brieven hebben ontvangen, hen bedreigende met het lot van de officieren te Dublin op 21 Nov. In de noodlottigste van een lange reeks van hinderlagen, die aan soldaten en politie ln Ierland, door revolutionairen zijn gelegd, viel de patrouille van 17 man van de hulp politie bij Eil Mlohael, waarvan elke man gedood of ontvoerd werd door een bende, die zesmaal zoo sterk was. Vijftien polltie-agen- ten werden op slag gedood, een wordt ver mist, en een die gewond achter was geble ven, is bezweken. De munitie en de wapens werden meegenomen en de vrachtauto's waarin de patrouille reed, werden verbrand. Het was een beestachtige moord. De lijken waren doorzeefd, al hun geld en kostbaar heden werden meegenomen en zelfs klee- dingstukken Werden van de lijken gestolen. (De dood der vijftien ,31ack and tans" is 'gervolgd door represailles. De winkels wer den in brand gestoken; aan alle huizen is schade toegebracht. De bewoners zijn ge vlucht. „Black and tans" patrouilleeren door de plaats. De politie snelde de brandweer te hulp. Londen, 1 Dec. De politie heeft gisteren hier huiszoeking gehouden in de kantoren van den Ierschen bond voor zelfbeschikking en van vier andere huizen. Alle documenten en geld werden meege nomen. Te Cork zijn gisteren weer vier branden .uitgebroken. Het stadhuis werd, door bom men die door het raam werden geworpen, in brand gestoken. De vlammen waren echter spoedig gebluscht. Toen de „Aquitania" te Southampton uit Amerika aankwam, werden zes passagiers in hechtenis genomen en naar Londen ge bracht. Zij werden verdacht bij een Sinn- Fein-samenspanning betrokken te zijn en eenigen hadden wapenen, maar later zijn allen vrijgelaten. De politie verwacht, dat spoedig te Londen en elders nieuwe aanslagen beproefd zullen worden, daar ,Sinn-Feinsche desperados met kleine vaartuigen, in plaats van met passa giersbooten, uit Ierland overgestoken zijn. Ingezonden mededeellng. Huidaandoeningen. Te een huiduitslag, eczema, dauwworm, gor delroos en alle jeukende huidaandoeningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbevolen. Zy geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. dat enkel om haar eigen spoor te verbergen I Wat had Je haar aan te bieden ïtaar als je kamenier in dienst te nemen. Dat deed je al leen om haar te beleedigen. Ik schaamde me voor je! Iedereen schaamde zich over je. En als je nou 't land hebt, is 't net wat je ver dien!" Onder dit alles zat zij daar met een elgen- aardigen stillen blik, waaruit men bijna zou hebben opgemaakt, dat zij (hem graag zoo tegen zich te keer hoorde gaan. En zoo ontlasten beiden zich van al de booze woorden die ze in zich hadden, en een tijdje later volgde het onvermijdelijke oogen blik der reactie. Zoowel Jack als linda be gonnen te voelen dat zij te ver gegaan waren. „Ik heb spijt van wat ik gezegd heb," zeide zij nederig, ,,'t Is waar, ik was alleen jaloerach op haar, omdat jij blij waart haar te zien." „Als het je eenige voldoening kan geven (het te hooren, wil ik je zeggen," zed Jaok, „dat ik niets voor haar voel tenminste niet op die manier." Doch terwijl hij het zeide, klaagde zijn hart hem aan. „Bovendien," zeide Linda, zonder dat dit er iets mede te maken had, „is ze dol op Je." „Dait is nou anziinr' zei Jaok. Doch niet temin wendde hij zich snel om, om den bijl op te rapen, en het verraderlijke rood, dat in zijn gezicht gekomen was, te verbergen. „Nu is allee toch weer in orde, niet? vnoer Linda vleiend. „Geef me nu maar een kus. Wordt vervolgd. No. 5331 48e JAARGANG COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereche Ct. per 3 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 3 „0.571.05 •8 1.05. J-ioese nummers der Courant 4 ct. Modeblad ,1.30 ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 rog. 50 ct., elke regel meer 10 ct bij voorultb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no, 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% paplerduurtetoesl. 28) „Kun je niets zeggen?" vroeg ze.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1