Branden en bedreigingen. De bureaui van de JFreeman'a Journal" te Dublin zijn Maandagnacht door een ge heimzinnige bende gewapende en gemasker de mannen in brand gestoken. Drie meisjes die op de bovenste verdieping woonden ont snapten ternauwernood aan den dood. DUIT8CHLAND. De Koopvaardijvloot Minister Scbotlz heeft gisteren in den Rijksdag meegedeeld dat Duitschland zijn verplichting tot uitlevering van koopvaar ders in hoofdzaak heeft vervuld. Aan de En tente zijn vier millioen netto registerton uit geleverd. DuitscMand houdt nog slechte 800.000 bruto reg. ton over, zoodat het ge noodzaakt is voor het transatlantisch ver keer van vreemde schepen gebruik te maken. De veldtocht tegen Berlijnsche hotels. Berlijn, 1 Dec. Aan het Hotelbestrieb A. G. Berlin, de grootste hotel-onderneming in Duitschland, is „de handel in eerste levens behoeften wegens onbetrouwbaarheid verbo den". M. a. w. mogen in de hotels van deze onderneming geen spijzen of dranken meer worden verkocht Alle keukens, banketbak kerijen en restauraties moeten gesloten worden. Zoowat 2000 employé's komen zoodoende buiten werk en een onderneming die met 60 millioen kapitaal werkt wordt lamge slagen. De banketbakker van het Eden-hotel heeft in 180 banketbakkerijen van Berlijn gebakjes gekocht en deze aan de autoriteiten doen toekomen om te bewijzen, dat niet alleen het Eden-hotel, maar zoowat alle banketbakke rijen met sluikhiandelwaren werken. De auto riteiten hebben nu, naar men uit Berlijn meldt, besloten ook deze 180 banketbakkers te vervolgen. Toenemende criminaliteit In het derde kwartaal van dit jaar zijn door de rechtbank te Hamburg 35.000 strafzaken behandeld, waaronder 50 moorden, 500 munt- misdryven, 1100 mishandelingen, 2000 dief stallen. BELGIE. De verdediging der kust Het Belgische departement van landsver dediging houdt zich bezig met het opmaken van een plan tot bewapening en verdediging van de Belgische kuét Binnenkort zouden verscheidene artilleriegroepen naar Knocke, Heyst en Middelberke worden gestuurd. Te Oostende wordt een station voor militaire wa tervliegtuigen opgericht. RUSLAND. De haven van Petersburg. Een correspondent van de „Daily Telegraph" geeft het volgende beeld van de haven van Petersburg: De haven van Petersburg, zegt hy, Is niet ontsnapt aan de algemeene verwoesting, die het lot schynt van alles, in den greep van het bolsjewisme. Het schitterende scheepvaart kanaal tnsschen Kroonstad en Petersbnrg is verwaarloosd, zoodat het aanslibbende zand haar diepte heeft verminderd van 28 voet tot nauwelyks 20 voet. De kaden liggen verlaten. De loodsen, die er zyn, zijn voor het meerendeel van haar daken ontbloot en ledig. De geheele outillage elevators, kranen enz. is een volkdmen chaos. De dokken en verschillende kanalen liggen vol wrakken. Stoomschepen en lichters liggen er afzonderlijk en in groepen, In den modder vastgezogen en belemmeren het verkeer. By één van de kaden ligt een groot schip op zyn kant in zeer ondiep water. Het ls een hospitaalschip. Er waren meer dan 1000 typhuspatiënten aan boord. Ten ge volge van verwaarloozing en onvoorzichtig heid ls het schip op zekeren dag vol geloopen en overstag gegaan. Vierhonderd patiënten\ kwamen hierby om het levenhun lyken ble ven gedurende vele weken in de ruimen. De stoomschepen, die in* de haven liggen, zouden, zoo zy in orde waren gehouden, een heele vloot hebben uitgemaakt. Er zyn 23 Rus- sische schepen met een totaal inhoud van 87.000 ton. Drie daarvan zyn passagiersschepen, i de rest vrachtschepen. Enkele van deze schepen waren mooie oceaanvarende booten, van ge middeld 10.000 ton elk. Van znlke schepen zyn er 5. Al deze schepen verkeeren in hopeloos verwaarloosden staat; vele daarvan heeft men eenvoudig laten zin ken. Een bemanning om er op te passen, is er niet, terwyi vele waardevolle deelen van de schepen zyn verwyderd of gestolen. In het scheepvaartkanaal liggey ook twee Britsche vrachtbooten, waarvan de kapiteins en de bemanningen gevangen werden geno men en een Belgische vrachtboot van 4000 ton, die byna geheel onder water staat en zich in hopeloozen toestand bevindt. In een afeonderiyk bassin ligt een groep Duitsche schepen; hoeveel, is niet bekend. Voor zoo veel bekend, liggen er geen neutrale schepen in de haven Een paar torpedojagers en lannches zyn de eenige schepen, die men soms in beweging ziet. De groote dokken voor het binnenlandsche verkeer zyn eveneens ledig. De honderden rivierschepen en -lichters, die ze gewoonlyk vulden, zyn verdwenen. Tientallen sleepboo- ten liggen opgepropt byelkaar met doorge roeste ketels en beschadigde machines. Zelfs de kleine ferrybooten, die in vervlogen dagen de burgers heen en weer over de Newa en langs de wydvertakte monding van de rivier voerden, vormen een grooten hoop oud yzer op een van de laagliggende eilanden. Petersburg, Peter de Groote's nitkykven- ster op Europa, de haven die eertyds welig bloeide, is niet meer, besluit de correspondent Polen en Rusland. De berichten uit Riga toonen aan, dat de onderhandelingen tnsschen Polen en Sowjet- Rusland niet goed opschieten. De Sowjet-dele- gatie heeft weer een nieuwe nota ingediend over beweerde inbreuken van Polen op de wapenstilstandsvoorwaarden. Dit word be schouwd als een uitstelmanoeuvre. Petloera. Het bolsjewistische blad „Krasnaja Ga- zeta deelt mede, dat het leger van generaal Petloera (Oekraïne) na een veldslag van drie weken volkomen door de bolsjewiki in de pan is gehakt. De bolsjewiki moeten 12 000 krijgsgevangenen gemaakt en veel oorlogs- xnaterieel hebben veroverd; 35 kanonnen, 300 machinegeweren, drie pantser-treinen en'een zeer groote hoeveelheid spoorwegmateriaal vielen In hun handen. SPANJE. De sociale onrust De onrust te Barcelona duurt voort; de stryd tusschen den revolutionairen en den vrijen arbeidersbond wordt erger en heeft aanleiding gegeven tot een reeks aanslagen en tegen-aanslagen en ongeregeldheden op uitgebreiden schaal. De aanslag op Albareda, den eigenaar van het hotel Continental, heeft een geregeld gevecht uitgelokt Tien man hebben hem aangevallen en met ponjaardste ken verwond. Toen de aanvallers nagezet werden, verschansten zy zich in een huis. dat vervolgens door de politie belegerd werd. Er werd lustig met revolvers geschoten en de winkeliers op de Rambla moesten over haast hun zaken sluiten. Er werden dertien menschen gekwetst en de politie deed acht aanhoudingen. Madrid, 1 Dec. De syndicalistische leider en oud-republakeinsohe afgevaardigde Lay- ret is vermoord. Dertig syndicalistische lei ders, o. w. Salvador Seguin, zyn naar de ko lonies gedeporteerd. Het transportschip „Giralda met 36 syn dicalisten aan boord, is aangehouden by de vesting Mahin, op de Balearen. De syndica listen zijn ter beschikking van den civielen gouverneur gesteld. Perpignan, 1 Dec. Uit Madrid wordt ge seind, dat de schaarschte aan brood toe neemt. De menigte heeft verschillende bakkerijen in Barcelona geplunderd. Er worden aansla gen van extramisten gemeld, waarbij ver schillende slachtoffers zijn gevallen. VEREENIGDE STATEN. Een nlenw slagschip. Kort na Nieuwjaar zal de Platt-my. een super- dreadnought, de Massachnsetts op sta pel zetten. Het schip wordt 660 Eng. vt. lang, krijgt 21 stukken van 16 Eng. duim en 18 stukken van 6 duim. Het zal een snelheid ontwikkelen van 23 knoop en 43.200 ton wa terverplaatsing hebben. Een maand later wordt de slag-kruiser Lexing- ton op stapel gezet, lengte 880 Eng. voet. De machines van ,180.000 P. K. zullen het schip een snelheid verzekeren van 35 zeemylen per uur. CHINA. Hongersnood en cholera. Een Renterbericht nit Peking, gedateerd van den löden October, behelst, dat thans ook cholera zich heeft vertoond in de ge bieden van China, waar 25.000.000 tot 30.000.000 menschen door hongersnood worden geteisterd, en gevaar loopen om te komen. Een mede werker van het Associatet Press-agentschap heeft onlangs een reis gedaan tot in het hartje van het hongersnoodgebied. Hy bevond dat de toestanden nog ongunstiger waren dan nit vroegere berichten was vermoed. De menschen leven van onkruid, kaf, distelB, en bladeren. Kinderen, vooral kleine kinderen, worden te koop aangeboden tegen den ge middelden prys van een kleinen Chineeschen muilezel. De cholera maakt zoovteel slachtoffers, omdat de bevolking zoo ondervoed is. De zelfmoorden uit pure wanhoop zyn talryk. Men ziet oude vrouwen en kinderen overal onkruid wieden. Voor de mannen valt er geen werk te doen. Tal van vluchtelingen hebben een toevlucht gezoeht in de tempels der groote steden. Naar hetgeen de correspondent vernam was men nog niet aan de eigenlyke crisisdie zon pas over een week of tien haar intrede doen. Overal trof hy onbeschryfelyke ellende aan. Millioenen menschen wachten met gelatenheid den dood, aan welken zy niet meer hopen te zullen ontsnappen. Zy hebben reeds al wat verkoopbaar was, verkocht; en zoodra de vorst invalt en de nog niet genuttigde bla deren en het onkruid zullen zyn weggeschrom- peld, zal er voor op zyn minst de helft der bevolking niets meer te eten over zyn. Op elke tien menschen is er reeds één wegge vlucht, zonder geld en zonder plaats van be stemming. Daar op tal van plaatsen ook huis raad en kleeren verkocht zyn, zullen de men schen daar, indien zy al niet van den honger stierven, toch van koude moeten bezwyken. In de stad Tsjatsjou, die een goed voor beeld is voor hetgeen zich ook elders afspeelt, vertelde de burgemeester aan den mad van de Associated Press, dat op elke drie gezin nen er voor het eind des jaars twee onher- roepelyk zonden moeten bezwyken, indien er niet van buitenaf krachtig werd geholpen. Een der bankiers was tevens eigenaar van de grootste bank van leening in de buurt. „Er is een onafgebroken stroom van boeren, die met kleeren, huisraad, werktuigen, ja alles waarvoor zy maar een paar stuivers los kun nen kry'gen, komen aanzetten. Wanneer het hun maar even mogelyk is, verkoopen zy de kinderen, of laten ze die in den steek, in de hoop, dat zy (de kinderen) worden geholpen. Kaf en het katoenzaadresidu, dat overbiyft nadat de olie er uitgeperst is, zyn zóó duur geworden, dat de kleine man die niet meer kan betalen. Deze moet het maar zien te doen met een watersoepje van onkruid 'en blaren, met misschien een paar korreltjes graan, en een soort koek (tenminste als hy het betalen kan!) gemaakt uit katoenzaadafval. PLAATSELIJK NIEUWS. RECTIFICATIE. In ons stukje over de rekening der ge meentebedrijven in vorig nummer staan een paar fouten, die (herstel beihoeven. De noot moet luiden: „Zoo was die reserve reeds in 1818 10.335,92*." Voorts moet gelezen worden: „Eenige verklaring, waarom na voldoen de afschrijving enz." inpLaats, zooals er stond: „waarvan" Helder, 1/12 '20. M. LUCHTVAART. De Kon. Luchtvaartmaatschappij te 's-Gra- venhage zal in het voorjaar van het marine- vliegterrein te Vlissingen af, bij wijze van proef, luchtvaarten houden naar Rotterdam, Amsterdam en andere plaatsen. Op aanstich ting van den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, is nu een propaganda-comité voor Walcheren ge vormd, dat de luchtvaartmaatschappij zooveel mogelijk zal steunen in deze plannen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voor- loopig machkristendiploma de heer J. C. de Ligt, alhier. Zr. M. Oostenrijk, elfder, is geslaagd voor het diploma Witte Kruis. Naar wij uit goede bron vernemen wordt de melkprijs met ingang van 26 December verlaagd. Onderzeeboot K V. De onderzeeboot „K V" bevond zidh 29 Nov. te 5 uur des morgens op 20 gr. N.B. en 39 gr. O.L. (Roode Zee). Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven zal vergaderen op Donderdag 2 Dec. e.k. Stukken voor die vergadering kunnen worden ingezonden bij den Voorzitter, bij een der leden of den Secretaris, Dijkstraat 45. Hr. Ms. „Zeeland". Aan het departement van marine is tele grafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van kapitein ter zee D. Keus, gisteren van Algiers is vertrokken. A. G. O. Dinsdagavond sprak de hoer P. J. van Ra- vesteyn in Oasino over „Het leven van den Europeaan in Nederlandsch-Indië". De ver- eeniging werkte voor deze gelegenheid sa men met het Koloniaal Instituut te Amster dam, waarvan ook de meeste lichtbeelden afkomstig waren. Reeds voor halfacht stroomden de bezoekers naar binnen en de zaal was dan ook goed bezet. De spreker gaf een onderhoudende en ge zellige causerie over de tropische gewesten, waar hij een groot deel van zijn leven, en blijkbaar met genoegen, heeft doorgebracht. Hy vindt het jammer diat zoo weinig Neder- landerslust en moed gevoelen naar Indië te gaan, zoodat tal van betrekkingen daar door Duitschers, Engelschen en andere vreemde lingen worden verwuld. Wat voor bezwaren heeft men tegen Indië? Het is ongezond, zegt men. Maar heeft men dan in Nederland geene tuberculose en geene malaria? Andyr bezwaar: Men gaat er geestelijk achteruit. Dat hanigt van de omstandigheden af, ant woordt de spreker. In de binnenlanden, ja, daar is men dikwijls op zich zelf aangewezen, maar wie op Urk of Ameland zit, heeft ook niet veel geestelyken omgang. In de groote steden van Indië echter heeft men evengoed de tooneelvoorstellingen en concerten als in Amsterdam. Bouwmeester en Pisuisse had de spreker voor het eerst in Indië gehoord. De Indische dagbladen krijgen evengoed per telegram het belangrijkste nieuws als de Eu- ropeesche. De spreker laat ons daarna op het scherm het Indische huis zien, met zijn voor- en ach tergalerij, zijn erf, bygebouwen en zijn put. Hy verzweeg ook het ongerief niet: de mus kieten, de mieren. Hij raakte in geestdrift bij een beschrijving van de Indische rijstta fel, welke geestdrift blijkbaar door enkele der toehoorders gedeeld werd. Hy besprak het inlandsche personeel, terloops ook kleeding, woningen, bijgeloof van den inlander en brak eene lans voor lagere belastingen en beter onderwijs. Hy toonde ons de paleizen van den Gou verneur-Generaal en van den Sultan van Dell en daarna nam hij ons mede op reis. Gedeeltelyk reisden we per spoor, in zoo'n Indische spoorwagen waar je 's morgens wit gekleed instapt en 's avonds zwart als een schoorsteenveger uitstapt; gedeeltelyk op een Indisch paardje, dat men niet behoeft te sturen, omdat het zelf best den weg weet op de bergwegen waar het U over voert Dan vioerde de spreker ons naar Soera- baya, met zyn druk auto-verkeer, zyn ma rine-etablissement en zijne oorlogsschepen en hy eindigde met de herinnering aan eene weemoedige Aymering in zijne achtergalerij, waarbij tenslotte de zachte klanken van een verwijderd gamelan-orkest vrede en 'berus ting brachten. Dr Ketner bedankte den spreker en sprak de hoop uit, dat deze aan een volgende uiit- uoodiging even bereidwillig gehoor zou ge ven als aan deze. Tevens bedankte hij den heer Hedtmeyer voor de welwillend ter be schikking gestelde electrische lamp in de pro j ectielantaarn. Over Ned. Indië zijn in de Openbare Lees zaal de volgende werken voorhanden: Cremer, Ons land van onbeperkte moge- ïykheden; Sachse, Seran en rijn bewoners; Zondervan, Land en volk van „onze Oost"; Borel,Wijsheid en schoonheid uit Indië; Aug. de Wit Natuur en menschen uit Indië; Kartini. Door duisternis tot licht; gedachten over en voor het Javaansche volk; Onze ko loniën; het tijdschrift Ned. Indië, oud en nieuw. Ook over West-Indië en de geschiedenis van. Ned Indië zijn boeken aanwezig. Derde Marine-concert. Het derde concert, door het Stafmuziek corps Dinsdag- en Woensdagavond gegeven kenmerkte zich door een zorgvuldig uitge zocht programma. De prachtige ouverture „Rosamunde" van Schubert, was een uiterst welluidend toonstuk, dat door het orkest schitterend werd vertolkt en door het over- talryke publiek (wij spreken van het volks concert van Woensdagavond) ademloos werd aangehoord'. Van denzelfden componist werd diens „Tragische Symphonie" gegeven; evenals het vorige een zeer welluidende com positie met verschillende mooie gedeelten o.a. een bekoorlyk andante en een prikke lend scherzo. Wat vooral treft in de muziek van Schubert is het voorname, edele karak ter; alle banaliteit is geweerd en men her kent steeds den grootmeester en het genie in diens muziek. Met uitzondering van eenig aanzetten der blaasinstrumenten was de ver tolking uitstekend. Na de pauze was het Schumann in diens ouverture „Genoveva", die het programma opende: van geheel ander karakter, was dit nummer ook van voorname artisticiteit. Een suite van Bizet besloot den avond. Als soliste trad mejuffrouw Marthy Veen- huizen uit Groningen op, in een tweetal aria's. Die uit Mendelssohn's oratorium „Elias" lög haar minder goed dan de tweede, van den minder bekenden en moderneren oomponist Goetz uit eene opera „Der wider- spfinstigen Zöhmung". Zy zong met groot gemak en muzikaliteit; haar voordracht en uitspraak waren onberispelijk, en het publiek beloonde haar met dankbaar applaus. Uit den haar geoffreerden bloemruiker bood zij gra cieus den heer Hazebroek het hem ongetwij feld toekomende roosje, want de wijze waar op het orkest zijn taak vervulde, verdiende zeer zeker deze hulde in de persoon van zijn teider. Het 4e concert heeft eerst 22 en 23 Decem ber plaats. Men houde daar rekening mede. Zang- en Reclteervereen. „Harmonie". Naar wij vernemen, geeft bovengenoemde zamgvereeniging onder directie van den heer P. Brizee voor begunstigers en introducées haar officieele uitvoering, die wegens onge steldheid van eenige solisten was uitgesteld, op Woensdag 8 December 1920 in „Casino". Opgevoerd zal o. a. worden de operette „De Dochters van den Houtvester". Professor Cocadorus. Bovengenoemde zeer bekende markhumo- rist, komt gedurende Zaterdag 4, Zondag 5 en Maandag 6 December ajs. met zijn vroo- lyk koe-krad den Helder bezoeken. Van de gemaakte winst bomt 60 ten bate van het Marine Sanatorium Fonds. Als standplaats is aangewezen het Koningsplein. Wij twij felen niet, of menigeen zal die dagen een kansje wagen om een verrassing machtig te worden. RAADSOVERZICHT. Neen, een erg goede dag had de heer Schoeffelenberger niet, dezen laatsten No- vember-Dinsdag. Eerst was er al de „Held. Courant" geweest, waarin het drukfouten- duiveltje oppermachtig den scepter had ge zwaaid en in zijn aan den Burgemeester ge richte vraag inzake de onderwijzerssalarissen twee storende drukfouten had achtergelaten voor welke drukfouten wij bij deze amende honorable doen. En toen kwam, in den Raad zelf, zijn voorstel ter sprake om een raadscommissie in te stellen tot onderzoek van 'n nieuw woning bouwsysteem. Uit het prae-adwies van Bur gemeester en Wethouders bleek, dat dezen, hoewel sympathiek staande tegenover een dergelijk voorstel, van oordeel wareri, dat eene raadscommissie het probleem van goedkoo peren woningbouw niet veel verder zou bren gen en dus afwijzend meenden te moeten ad- viseeren, ook al omdat het Departement van Arbeid steun verleent en dientengevolge eischen stelt aan woningbouw. Nu kreeg na tuurlijk de heer Schoeffelenbenger gelegen heid zijn voorstel te verdedigen en aan te be velen, en zoo oppervlakkig beschouwd zou men.dien heer na kunnen zeggen: wat is er tegen de aanstelling eener dergelijke com missie? Zij kost aan de gemeente niets. De heer Schoeffelenberger is, naar hij zeide, zelf bezig met een omwerp inzake wo ningbouw en een wijze van betonmenging, waardoor de bouwkosten aanzienlijk zouden worden verlaagd. Zelfs sprak de interpellant van een bezuiniging van 1000 per woning, hetgeen voorwaar geen kleinigheid is. Helaas! Toen kwam de booze heer Heij- blok, en die zed vierkant, met ronde woorden mathematici mogen uitzoeken wat er van dergelijke beeldspraak bruikbaar is dat de heer Schoeffelenberger nimmer beslagen ten ijs komt. Op de vergadering, waarin hij zijm plan ontvouwde, kon zelfs de gemeente bouwmeester, de heer Kastelijn, er niet uit wijs worden. Indien dus de heer Schoeffelen berger, aldus de heer Heijblok, met een con creet plan in dezen komt, zullen wij hem gaar ne allen steun geven, dien 'hij verdient. Dat was duidelijk gesproken, en dat de heer Schoeffelenberger zijn buurman daar niet al te vriendelijk voor aankeek, is alleszins men- schelijk. Maar wat doet nu dit geachte lid? Wacht maar, zegt hij, dat zal ik jelui inpepe ren. Straks, bij de begrooting, zal ik jelui eens laten zien wie en wat die s.d.a.p. eigen lijk is, ën hoezeer zij de lijn kwijt is, niet al leen in de politiek, maar ook in andere zaken. Toen kwam de ^ïeer De Geus. Hoe heb ik het nu? zeide deze heer. De heer Schoeffelen berger meent aan het feit, dat de s.d.a.p. in een kwestie, die met eenig principe niet heeft te maken, niet met hem meegaat, beschouwin gen te moeten vastknoopen als zou hij de partij straks den mantel vegen. Dat gaat nu toch wel een beetje te ver! Overigens hébben we een commissie als de heer Schoeffelenber ger bedoelt, n.1. de Commissie van Publieke Werken, en de heer Sch. is daar lid van. Als hij zijn medeleden niet kan overtuigen, wat zal dan een nieuwe commissie uithalen? Och, sprak gemoedelijk en lichtelijk iro nisch de heer Van Os. De heer Schoeffelen berger méént het goed. Maar als het hier een proefneming betreft, waaromtrent nog geen resultaten bekend zijn, laat dan liever een an dere gemeente haar nemen. De heer Schoeffe lenberger zou overigens den dank verdienen, niet alleen van de gemeente Helder, maar van het gansche halfrond, indien hij met zijn pro cédé slaagt. Want de heele wereld zoekt naar een goedkooper bouwsysteem. Arme heer Schoeffelenberger! O, hij kreeg ook wel steun, en zelfs de goedhartige heer Van Os stemde, met een knipoogje aan den voorsteller, vóór de instelling van zoo'n com missie. Maar toch werd 'zijn voorstel ver worpen. En bij de rondvraag was het alweer de heer Sch., die hilariteit verwekte. Het ging over de vraag betreffende het aan de onder wijzers verleende verlof. De Voorzitter deel de mede, dat aanvankelijk verzoek van de on derwijzers om hun Zaterdag des Woensdags middags te mogen inhalen, niet kon worden ingewilligd, omdat de schoolopziener bezwa ren hiertegen had ontwikkeld, maar de heer Schoeffelenberger borduurde verder op het stramien zijner verontwaardiging over het onbenepen standpunt van het College, waar mede een „benepen" standpunt werd bedoeld. •Neen, een gelukkige dag had deze heer niet Ook de heer Bok had zijn jour niet dezen Dinsdag. Deze heer had den vorigen keer die overbodigheid betoogd van de aamstellfr r van een controleur voor den dienst der Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsvoorziening, en voegde daaraan eenige minder vriendelijke uitlatingen over den directeur daarvan toe. Thans maakte die heer het nog erger, sprak van „beïnvloeding" van dien directeur door den wethouder en hield staande, dat zoo'n oontroleerend ambtenaar feitelijk een luxe was, en door den heer Bandsma dan ook niet zoo warm verdedigd werd. Wethouder Ver stegen hield een warm pleidooi ten gunste van den directeur en zeide, dat het niet te pas kwam een jong en ijverig ambtenaar als de heer Bandsma was, aldus onverdiend in een hoek te zetten. •Over den werkkring van zoo'n controleur werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer Boogaard kwam tenslotte met de mededeeling, dat bedoelde ambtenaar in hoofdzaak noodig was om het mogelijk te maken de controle te kunnen localiseeren op één punt, n.1. de arbeidsbeurs. Daartegenover' beweerden de heeren Staalman c.s„ dat de ge- wenschte (en noodzakelijke) controle geschie den moest door de Banden zelve, en tenslotte werd het voorstel om een zoodanig ambtenaar aan te stellen, met 11 tegen 8 stemmen aan genomen. Het voorstel om eenige credieten te ver- leenen voor werkverschaffing, ontlokte cri- tiek van de zijde der christen-democraten, op grond, dat alleen aan „uitgetrokken" arbei ders steun verleend werd, en de Chr.-Dem. Bond daarbuiten viel. Doah de wethouder zette uiteen, dat hier op order van den Minis ter aldus gehandeld werd en men niet wel anders handelen kon, met welke uiteenzetting de heer Staalman, zooals men in het verslag kan lezen, niet tevreden was. En het voorstel werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen een voorstel tot wijziging van het ambtenaren- en werk liedenreglement. De bedoeling 'hiervan was de samenstelling van de Commissies voor ge organiseerd overleg te veranderen. De Raad had zich daar al eens over uitgelaten, dat de stemmenverhouding niet zuiver was, en ddt voorstel bedoelde daarin verbetering aan te hrengen. Men vindt het uitvoerig in het ver slag, ook de door den heer De Geus gevoerde oppositie, die wellicht niet izoo geheel ver keerd gezien was. Maar het voorstel werd niettemin met algemeene stemmen aangeno men; slechts de heer Grunwald verklaarde er zich tegen. Weder werd ditmaal de overladen agendav niet afgewerkt. Een geheime zitting, die aan de openbare vooraf was gegaan, was oorzaak, dat eerst te negen uur de openbare vergade ring aanving. En daar de Raad tegenwoordig de slechte gewoonte heeft om elf uur me/ rooken te .'beginnen en de Voorzitter dit tole reert, is het een ieder duidelijk, dat het langer dan tot een uur of half twaalf niet in die atmosfeer uit te houden is. Dus waren wij den Voorzitter dankbaar, dat 'hij de discussies weder afbrak. MARINEBERICHTEN. De luitenant ter zee le kl. H. Nieuwenhuis o u üec- ï920 overgeplaatst van het vliegkamp ocheliingwoude naar het vliegkamp Kooij. Met den len Dec .1920 ie de luitenant ter zee der le kl. J. A. Kruijs van Hr. Ms Wachtschip Willemsoord, gesteld ter beschikking. De uit Oost-Mig teruggekeerde luit. ter zee 10 kl. A. W. Staverman is te Vlissingen geplaatst. Luitenant ter zeer le kl. P. J. Jager is ge- feiMourd011 van Hr- M*- wachtschip te Wil- Offiraer van gezondheid le kl. bij de zeemacht -L\ Jochems ie ter beschikking gesteld. Luitenant ter zee 2e kl. F. H. Vermeulen, zal 1° dezer per Siindoro ®Ün bestemming naar Óoat- Ind&ë volgen. T 9°ft"I^d,i,ë teruuggekeerde off. mach. J. Zeilstra is te Hellevoetsluis geplaatst, ter ver vanging van den off.-mach. B. J. Velderman, die 16 dezer ter beschikking wonit gesteld geS^aST11- 26 W" N' Bart iB Willemsoord De off.-mach. 3e kl. H. J. Maas is met 15 Dec. on verzoek op nonaotaviteit gesteld. zeemacht- overïepla*t®te onderofficieren der K Dp2 Dec. 1920: Timmerman-majoor L. Balen, bottehermajoor W. C. Naaldwijk, ziekenverp!,- B- B^drjlcs, van Hertog Hendrik naar wiacMschtitp Willemsoord; op 3 Dec.: sergeantzie- Grroenaveld vam Wachtschip Willemsoord naar Marinehioepitaal Willemsoord, op 16 Dec.: sergeantziekenverpleger K. Schippert van Marinehospitaal naar Van Speijk. Met ontslag,uit den zeedienst: Op 4 Dec. Leerlinghofmoester J. Steeijaert; op 17 Dec. marinier le kl. D. van der Breggen. Mert 1 Dec. is aan J. H. van Trooijen op verzoek eervol ontslag verleend ais adm. bij de adspiran- tenschool der marine te Dordrecht. Dinsdag is van Hellevootsluis vertrokken Hr. Me. Cornelis Drebbel, moederschip van den onder- zeedienst, naar zijn etationsplaata Vlieeingen; na op b Rijks werf een maand in reparatie te ziin geweest. Verlichting. Aan den opzichter der verlichting, le geaag- )^>enl®r b. van 's Rijks lichtschip „Terechel- iiiigorba.nk HC. GroenitigB is op verzoek we gens meer dan 55-jarigen leeftijd zuet 1 Dec. eer vol ontslag verleend: aan den ld_ id. a. b. „Maas". R. Onnes is op verzoek wegens meer dan 65- jarngen ouderdom met 1 Febr. 1921 eervol ontslag verleend. Met 1 Jan. 1921 zijn benoeand: tot opz. der dar verl. le gezagv. a. b. van 'e Rijks lichtschip ..iaohouwenbani", de opzicht, der verl., 2e-gezagv. a. b. „Noord-Hinder", J. de Jong; tot opz. der verl. le-gezagv„ a. b. „Terschellingerbank" de opz. der verl.. 2e-gezagv. a_b. „Haaks J. Stobbe; tot opz. der verl., 2e-gezagv. cl. b. „Noord-Hinder", de opz. der verl., 2e-gezagv. a. b. „Schouwenbank", A. J. de Munck; tot opz. der verl., 2e-gezagv. a. b. „Schouwenbank", de le-lichtw.-stuurm. a. b. van dat lichtschip P. Krul; tot opz. der verl., 2e-ge- zagv. b. „Haaks", de le-lichtw.-etuurm. a. b. „Maas", de 2e-lichtw. b. .Noord-Hinder" L. A. van Hoeke. LEGERBER1CHTEN. Vrouwelijke Vrijwilliger». Behalve vrouwelijke artsen en "vrouwelijke per sonen, die opgeleid zijn, worden of wenschen te worden tot hulppersoneel voor ziekenverzorging en dergelijke functies, kunnen als vrouwelijke vrijwilligers bij den vrijwilliigen landstorm wor den aangenomen zij, die bekwaamheden bezitten of zich wenschen te verwerven, die voor het le ger van belang kunen ziin, (oa bekwaamheid ais chauffeur, kok, administrateur, enz,). Telkens wanneer zich Zoo'n vrijwilliger aanmeldt, zal de betrokken commandant, eventueel onder over legging van bewijzen van bekwaamheid, aan hoo- gerhand aanvragen of aanneming gewenecht ie. De vrouwelijke vrijwilligers zijn verplicht deel te nemen aan oefeningen, gedurende ten hoogste 50 oefeningsuren per jaar (etmalen berekend voor 8 oefeningsuren), of «ader* daarvoor ls de plaats

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2