Woensdagmiddag ontwikkelde, zoodat het College besloot den Wfoensdagmiddag vrij te laten. Het College heeft dus noch een bene pen noch een onbenepen standpunt ingeno men. Namens het Ooilege wil spr. mededee- len, dat het niet aangaat telkens op de wijze als door den heer Soh. geschiedt op te treden tegen de handelingen van B. en W. De heer Schoefelenberger wil al lereerst twee Houten herstellen, welke in de Held; Crt in zijn vraag zijn gemaakt, n.L de datum, de natuurlijk moet zijn Woensdag 1 December en het woord „onbenepen", dat „benepen" moet wezen. Toen spr. hoorde, dat er Woensdagmiddag school zou zijn, dacht hij: zitten er nu twee Vissers achter de groe ne tafel? Werklieden krijgen vrij om op ko ninginnedag hoera te roepen en onderwijzers die willen demonstreeren voor beter salaris, moeten bun vrije dag inhalen. Er waren bo vendien twee onderwijzers, die aan de Am bachtschool verbanden zijn en daar des Woensdags les geven. Dit onderwijs komt op deze wijze ook in gevaar DeVoorzitter wijst er den heer Schoe- felenberger op, dat zijn oratie niet meer noo dig is, aangezien Woensdagmiddag geene school is. De heer Schoeffelenberger blijkt dit niet goed te hebben verstaan, zoodat hiermede de zaak is afgehandeld. Motie Grunwald. Inzake de motie-Grunwald betreffende de aanhangige salarisregeling der onderwijzers (Held. Crt. 27 en 30 Nov.) deelt de Voor zitter mede, dat reeds bij de Ver. v. Ned. Gemeenten tegen deze salarisregeling is ge protesteerd. De vergadering wordt daarna gestoten. BINNENLAND. Gouverneur van Suriname. Mr. A. J. A. A. baron van Hpemstra, advo caat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, oud-burgemeester van Arnhem, is bij Kon. besluit van 30 Nov. benoemd tot gouverneur van Suriname. Zijn vertrek derwaarts zal plaats hebben uiterlijk einde Maart of begin April. De aftredende gouverneur, de heer Staal, zal ongeveer 10 dezer uit Suriname vertrek ken, na het bestuur van de kolonie tijdelijk te hebben overgedragen aan mr. Rietberg, vlce-president van den Raad van Bestuur, voorzitter, van het Hof van Justitie in Suri name. De ex-keizerin. De Berlijnsche. berichtgever van het Hbl. meldt, dat de berichten betreffende den toe stand der keizerin, die door haar bloedver wanten zijn ontvangen, zeer ernstig zijn. Een telegram, dat prins Eitel Friedrich Dinsdag avond ontving, luidt kort-af: „toestand zeer bedenkelijk." Men houdt zich derhalve te Potsdam op het ergste voorbereid. Naar verluidt, bevinden zich van de kinde ren der zieke alleen de voormalige hertogin Viktoria Louise te Doorn; behalve de ex- kroonprins vertoeven alle _zoons in Duitschi. land, evenals de voormalige kroonprinses. Te Potsdam acht men het zeker, dat, inge val de ex-keizerin mocht komen te overlijden, het stoffelijk overschot naar Duitschland zal overgebracht worden om te Potsdam te wor den bijgezet. Dinsdagavond is de gewezen opperhofpre- diker, dr. von Dryander, met spoed naar Doorn vertrokken, waarheen de ex-Jteizer hem dringend had geroepen, teneinde de zieke het Heilige Avondmaal toe te dienen. De ex-kroonprins. Reuter meldt uit Londen: In het Lagerhuis stelde Frederick Hall een vraag, waarbij hij de aandacht vestigde op de geruchten, dat de ex-kroonprins in verbin ding had gestaan met de leiders van de mo narchale partij in Pruisen, met het doel om de huidige regeering omver te werpen. Bonar Law antwoordde: Ik weet, dat er dergelijke geruchten eenigen tijd geleden hebben geloopen, maar men heeft er niet veel waarde aan gehecht. Ik twijfel er niet aan, of de Nederlandsche rogoerlng zal haar verantwoordelijkheid met betrekking tot den kroonprins zeer ernstig opvatten. Klachten op Meerenberg. Door het bestuur van de afd. Bloomewdaal van den Oentr. Ned. Ambt. Bond is onlangs aan de Prov. Staten een adres gericht, waarin ernstig geklaagd werd over de zusterverblij- ven en over de voeding. Gedeputeerde Staten hebben direct een uitvoerig ondraoek opgedragen aan de uit haar midden bestaande Commissie voor het Krankzinmi genwezen, de hoeren Jhr. Mr. D. E. v. Lennep en A. W. Michi^ls, welke Oom- mdsaie reeds eendge dagen te Santpoort zit ting heeft tot het afnemen van verhooren. In verband hiermede verzocht de heer Micheüs ons te melden, dat hij in de e.k. weken alleen Maandag en Zaterdag thuis is. Cijfers betreffende Invalldltelts- en Ouderdomsverzekering. In het gebied van den Raad van Arbeid te Alkmaar werd tot 29 November 1919 toege kend: Ingevolge Invaliditeitswet: ouderdoms rente in 122 gevallen; rente aan weezen van een verzekerde in 14 gevallen; rente aan de weduwe van een verzekerde in 1 geval. In behandeling zijn nog 12 aanvragen om rente. B. ingevolge de ouderdomswet. (Vrijwil lige Ouderdomsrente) werd reeds Ouder domsrente toegekend in 882 gevallen, terwijl nog 28 gevallen in behandeling zijn. Voor de meesben zal de onderstaande op gave wel nieuw zijn, daar zij niet weten, dat de daar aangegeven gevallen ook als uit vloeisel van de Invaliditeitswet voorkomen. Op kosten van de Rijksverzekeringsbank werden aan één verzekerde, die door de tram was aangereden, kunstbeenen verstréfct; een verzekerde is in het ziekenhuis opgenomen ter operatie; een verzekerde is eerst voor een maand, daarna voor drie maanden opgeno men in een sanatorium; een verzekerde zal in den loop dezer maand in het Sanatorium worden opgenomen, terwijl nog voor een ver zekerde plaatsing wordt gezocht. Dagzegels. Vanaf 28 December jJ. is bet plakken van dagzegels toegestaan, waardoor aan de bezwa ren van velen is tegemoet gekomen. Denk er dus aan, dat vóór dien datum weekzegels op de rentekaart moeten voor komen. Dagzegels moeten geplakt worden voor ar beiders, wier dienstbetrekking voor minder dan vier dagen is aangenomen en korter dan vier dagen duürt, alsmede voor arbeiders, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan drie dagen in dienst van denzelf den werkgever werkzaam zijn. Wordt dus in den regel vier dagen per week voor denzelf-Vn werkgever gewerkt, dam moet een weekzegel worden geplakt. Er zijn drie soorten van dagzegels, n.1. van 71/,, 10 en iz'/jcent. Die van 71/, cent zijn voldoende, wanneer de arbeider (arbeidster) behoort tot de eerste of tweede loonklasse. Een dagzegel van 10 cent is noodig, wan neer de verzekerde behoort tot de derde loonklasse, en een van 121/, cent, wanneer de arbeider in de vierde of vijfde loonklasse be hoort. Voor werkvrouwen, naaisters enz. beneden 21 jaar zal een dagzegel van ƒ0.10 en voor die van 21 jaar en ouder een van ƒ0.121/, geplakt moeten worden. Voor mannelijke personen tot 18 jaar ƒ0.10, van 18 jaar en ouder ƒ0.121/,. Een dagzegel van 0.071/, zal over het al gemeen slechts voorkomen, wanneer uitslui tend loon in natura wordt genoten. Het zal noodig rijn, dat dergelijke verze kerden steeds hun rentekaart bij zich hebben voor het opplakken der dagzegels. De rentekaarten zullen voor deze verzeker den natuurlijker spoediger vol zijn dan anders het geval is. Zij moeten dan zorg dragen, dat de kaarten tijdig worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid ter bekoming eener nieuwe kaart. Aan de werkgevers de waarschuwing om zelf de zegels te plakken en er geen geld voor ter hand te stellen aan den arbeider. De Onderwtjzerssalarlssen. Het comité voor salarisactie (Hoofden-Ver- eeniging, Ned. Onderwijzers Genootschap, Bond van NederL Onderwijzers) verzoekt, naar aanleiding van de gisteren gevallen be slissingen over de amendementen-Ossendorp en Otto, publiciteit te verleenen aan onder staand M anif est. Aan het Nederlandsche volk. De slag is gevallen 1 De ongehoorde aanslag op de salarissen der onderwijzers is met suoces bekroond. De grievende vernedering, een corps van 33.000 ambtenaren'aangedaan, is niet te niet gedaan. De gevolgen? Voortaan zal de onderwijzer(es) met lager salaris beginnen dan de gemeentewerkman en 't (gehuwd) kunnen brengen tot de hoog te van een politie-agent De ongehuwde zal nog 400 minder ontvangen. Voortaan zal hij (zij) de oogen behooren neer te slaan voor den onderwijzer dn wor- m-fT Voortaan zal hij terzelfder tijd hebben te strijden: in den dienst tegen wrok, thuis te gen ontbering. Maar de Nederlandsche onderwijzer, als ambtenaar gedegradeerd', als burger in stand verlaagd, laat zich niet vernederen. Hij gaat zich verzetten. Hij bindt den strijd aan met de Nederlandsche Regeering. Hij zal dien doorzetten tot het gelukkige eind. Met elk geoorloofd middel. Die strijd zal worden ge voerd ten koste van de belangen der Neder landsche jeugd, tot groot nadeel van het ou derwijs. Maar de nadeelige gevolgen komen voor rekening der Regeering, die ontbering gaf in plaats van loon en vernedering in plaats van waardeering. Het oomité voor salarisaotle (Hoofden- Vereeniging, Ned. Ond. Genootschap, Bond van Ned. Onderwijzers), De non-stop-rlt van Spijker. En de zes-oylinder Spijker rijdt steeds. "Sinds Zaterdagmiddag gonst de wagen dag en nacht door langs den fijnen grooten weg van Nijmegen naar Sittard. En weer terug. Regelmatig wisselen de ohauffeurs. En ook de controleurs van de K. N. A. O. De motor loopt. Regelmatig als een uurwerk komt de wa gen voor de garage-Mail. Wordt geravitail leerd en vertrekt op tijd. Eiken ochtend meldt een telegram hoe het er mee staat. De tekst is Steeds dezelfde: al leen! het cijfer van den totaal-afstand veran dert. Dat is thans 8620 (K.M.). Een tiende ruim van den totaal af te leggen weg. Voort gaat het steeds. Nu wij dit schrijven en straks als gij dit leest, altijd loopt die mo tor nog een heele maand lang! („Hbl.") OOST-INDIK Australische vogeljagers gedood en opgegeten. Twee Australische vogeljagers, Bell en Dressler, zijn in Nieuw-Guinea door inlan ders gedood en opgegeten; de moordenaars zijn vermoedelijk naar Nederlandsch gebied gevlucht. GEMENGD NIEUWS. Schoener vergaan. Een Reuter-bericht meldt, dat de Neder landsche schoener „Betsy", met steenkool ge laden en op weg van Methil (ten Zuiden van Dundee) naar Rotterdam, Zondagnacht in een storm vergaan is. De uit acht koppen be staande bemanning en de vrouw van den ka pitein dreven veertien uür in het bootje rond en hadden veel te lijden. Zij werden ten slotte door een drifter opgepikt en naar Aberdeen gebracht. Een groot-moordenaar. Men meldt uit Berlijn: Te Spandau is een 50-jarige koetsier, genaamd Schulz, aange houden, die niet mdnder dan 11 moorden zou hebben gepleegd. De feiten, die hem ten laste worden gelegd, dateeren gedeeltelijk uit het jaar 1899. De moordenaar heeft eenige hem ten laste gelegde feiten bekend. Hij heeft mannen, vrouwen en kinderen gedood, hetzij om hen te berooven, hetzij om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Een nuttige staking. Er heeft, zooals men wee*, aan de Haag- sche gasfabriek onlangs een staking plaats gehad, waarbij 60 werklieden het werk er bij neerlegden. Toen zij dit gedaan haddep, kwam men tot de ontdekking, dat zij eigen lijk gemist konden worden en men liet ze staken. Dat bezorgde de gemeentekas een voordeeltje van 1610 per week. Maar udt de begrootingsstukken blijkt, dat er nog meer overbodige werkkrachten waren. Bij de Gas fabrieken alleen kon het personeel met 93 man, bij de Ziekenhuizen root 28, bij den Reinigingsdienst met 24 man verminderd worden en bij de overige diensten werden vacatures, zonder schade voor den dienst, niet meer aangevuld. In 't geheel is de Ge meentedienst in korten tijd ontlast van 288 werklieden en 158 ambtenaren. Dat scheelt ettelijke honderdduizenden guldens per jaar. De oorzaak van deze razzia was de staking der 60 en dus heeft die staking voor de Ge meente haar nut gehad «1 nu was meteen de zuinigheidsoommissie met haar strijd tegen de üjntjestrekkerij gereed. („Tijd") TWEEDE KAMER Zitting van Dinsdag. De Kamer behandelt twee moties Inzake de onderwijzerssalarissen, van de heeren Os- sendorp en Ketelaar, alsmede die van de' heeren Otto, Dresselhuys en de Buisonjé. De heer vanderMolen meent, dat de regeling voor de toekomstige onderwijzers uit het besluit moet verdwijnen en deze te beperken tot de bestaande onderwijzers. Daarmede wordt den steen des aanstoots weggenomen. Er is nog nooit een zoo be langrijke en zoo verstrekkend voorstel tot verbetering der onderwijzerssalariasen ge daan als thans, al zal zij niet in alle opzich ten bevrediging brengen. Duizenden in den lande achten een salaris van 1900,— op 21-jarigen leeftijd voldoende en voor hun kinderen begeerlijk. Het lagere salaris is nooit een reden geweest van een tekort aan onderwijzers. De heer Ketelaar: U kent de geschie denis niet. De heer van der Molen, voortgaande: Die oorzaak ligt in het optreden van de chris telijke onderwijzers en hun mentaliteit. Maar dat de mentaliteit van den neer Ossendorp doorgedrongen is tot een deel der christe lijke onderwijzers, bedroeft spr. omdat ver schillende dhr. onderwijzers samenspannen met de rooden. Spr. rede wordt door herhaalde interrup ties en rumoer onderbroken. De heer van Ravensteyn betoogt, dat deze regeling de nekslag is voor het on derwijs, ook het bizonder, en een slag in het gezicht der organisaties. De cijfers van 2200.3600.zijn een schijnvertooning, omdat niemand dat salaris krijgt. Het is toe komstmuziek. De groote verdienste van deze regeering is, dat zij in de laatste weken de onderwijzers van alle richtingen op elkander heeft gedreven en naar hét standpunt van den klassenstrijd. Nu er eenmaal -beweging is, is ér hoop, dat de onderwijzers verder zullen gaan in hun strijd. Spr. betoogt, dat tegenwoordig e ensalaris van 3000.een minimum is om een dragelijk bestaan te lei den en aan eenige cultuureischen te kun nen voldoen. Het onderwijs in Nederland is slechter dan in eenig ander groot kapitalis tisch land. Als de regeering wil, kan zij de golden best vinden. De heer Alberda -w^Jst er op, dat de re geering door niemand verdedigd is, zelfs mi nister de Vries slaagde er niet in.de zaak goed te praten. Het stelsel van den minister is uit den tijd, zelfs zijn vriend, de a.r. heer Wirtz, erkent dat. Zonder bijacten zullen alle onderwijzers gedoemd zijn te leven van een onvoldoende salaris. Het 1b toch niet de schuld der onderwijzers dat hun opleiding nieti beter is? Het bevorderen van acten- najagerij is niet dienstig aan het onderwijs. Waar zijn de mensohen in het land, die het met den heer van der Molen eens zijn? Spr. komt op tegen de door den hoer van der Molen voorgestelde regeling. Het advies van den heer van Wijnbergen, die bezuiniging op. het onderwijs wil, is ook onjuist. I>at de re geering zegt: er ds geen geld, klinkt voor spr. als een bankroetverklaring. Een maat schappij, die zegt de kosten van het onder wijs niet te kunnen betalen, veroordeelt zich zelve, en zal dus ten onder gaan. Ook de heer vanderLa* r'bestrijdt den minister op verschillende punten. Bij de christelijke onderwijzers heersobt ook ver bittering; jarenlang zijn zij ten achtergesteld bij de openbare, thans worden zij achterge steld omdat zij onderwijzers zijn. Het geld is wel te vinden als er een goede belastingpo- litiek wordt gevoerd. Mejuffrouw Suze Groeneweg voelt ook de regeling als een smaad en hoon aan de onderwijzers, stille angst voor de toe komst, ais de ouders hun kinderen geen on derwijzers meer zullen laten worden. Haar bestrijding wekt nog al eens de lachlust der Kamer door verschillende geestige opmer kingen, die zij maakt Vooral de vrouwen zuilen er door worden benadeeld, aooajs spr. in den breede uiteenzet 'De heer Troel8tra vestigt de aandacht op het slechte regeeringsbeleid. Eerst de be roering hij het post personeel, thans in de on derwijzerswereld. Ook de rechteohe onder wijzers zijn blijkbaar niet van plan zich met een kluitje in het riet te laten sturen oor alle onderwijzers is in deze eenheid van be langen, die leiden zal tot eenheid van actie. De heer deSavorninLohman is het eens met den heer Van Wijnbergen, dat ons onderwijs te duur is. Ook vindt hi,i het ver keerd aan alle leerlingen een gelijke opvoe ding te geven, omdat niet allen behoeven te worden opgeleid voor verdere studie. )ver- het algemeen acht spr. de salarissen niet slecht. In afwachting van een herziening der regeling zal de chr. historische fractie tegen de moties stemmen. Ook de heer Van d e B i 11 doet een be roep op de regeering om de salarissen te verbeteren, en na eene rede van den heer Schokking wordt de vergadering ge schorst tot des avonds. In de avondvergadering werd voortgegaan met het hoofdstuk „Arbeid", waarbij de heer D u y s het woord voerde. Een aantal moties werden behaindeld; van den heer Duys tot verdubbeling van de ouderdomsrente, welke den minister niet sympathiek was, aangezien naar de meening van Z. E. reeds van te voren de verwerping van zoo'n dure motie vast stond. De heer De Muralt stelde een ver hooging voor van 20 waarmede minister Aalberse het ook al niet eens was. Een motie van den heer R u g g e tot verhooging van de ongevallenrenten werd ingetrokken na de mededeeling van den minister, dat na de op heffing van het steuncomité (hetwelk thans bijslagen op de rente verleent) een nadere wettelijke regeling zou worden getroffen. De heeren Haazevoet en Kuiper hand haafden daarentegen hun motie tot instelling van een wettelijk geregeld rijkskinderfonds, zij het dan eenigszins gewijzigd. De motie werd door den heer De Savornin Lohman be streden, welke daarbij mej. Groeneweg en den heer Oud aan zijne zijde vond. De heer L. M. Hermans besprak nog het befaamde huis in Tiel, waarin de Raad van Arbeid ge vestigd is en de heer Haazevoet een amende ment inzake de Centrale Bureaux voor soci ale adviezen. Vergadering van Woensdag. Voortgegaan wordt met de behandeling der interpellatie-O ssendorp over de on derwijzerssalarissen. De heer T r e u b is thans aan 'het woord, en bespreekt het karak ter van de Commissie voor Georganiseerd Overleg, waarvan hij voorzitter is. De Com missie heeft niet uitsluitend tot taak inlich tingen te geven over de ambtenaren, haar uit spraken zijn adviseerend, en als regel kunnen die door de Regeering gevolgd worden, zonder dat deze haar zelfstandigheid prijsgeeft. Maar hier is niets van dit alles geschied; de wijze, waarop zij thans werkt, voert niet tot het doel. Spr. gaat hier nader op in, en critiseert o. a. ook de openbaarmaking der adviezen van de Commissie, waarvan het rechtstreek- sche gevolg was de agitatie van thans. Spr. weerlegt eenige door den Minister gemaakte bezwaren tegen het advies der Commissie. Wat de vergelijking aangaat met klerken, de onderwijzer staat huizenhoog boven den klerk. De cijfers van den Minister van Financiën kunnen niet juist zijn, want dan zou ieder onderwijzer 2000 vooruitgaan. Spr. is over tuigd, dat wij .zonder zuinigheid in 't particu liere en 't staatsleven hoe langer hoe meer naar den kelder gaan. Maar er is een zuinig heid, die de wijsheid bedriegt. Wie op de on derwijzerssalarissen bezuinigt, bezuinigt op de volkskracht en verslechtert daardoor on zen economischen toestand. De heer K o 11 h e k zal voor de motic- Ossendorp stemmen. De Minister van O n d e w ij s, K. en W. constateert, dat de meerderheid der Kamer op de onderwijsgronden, door hem ontwikkelt, principieel aan zijne zijde staat. Wat de bedenkingen tegen 's Ministers stelsel aangaat, heeft hij eigenlijk alleen den heer Treilt) te antwoorden. Hij zet uiteen, waarom z. i. de onderwijzers in tabel B thuishooren, verwondert zich over de agitatie (met de an dere regelingen mee wordt thans in één jaar tijds 42 millioen voor het onderwijs uitgege ven). Het meest 'heeft hem geërgerd de uit drukking, als zou hij met cynische kalmte hebben gesproken, omdat alle cynisme hem vfeemd is. De onderwijzers gaan gemiddeld 700 vooruit, hetgeen spr. aantoont uit een tabel. Vooral voor onderwijzers met hoofd- acte zijn de verschillen gunstig, nog gunstiger voor hoorfden. Spr. komt nu tot de beide moties. Een motie, gegrond op het stelsel, dat diametraal tegenover het zijne staat, kan spr. niet accepteeren. Wat de motie-Otto aangaat, deze laat het stelsel intact, doch brengt /ïaar matige berekening een vermeerdering van 16 millioen boven de 26 millioeen van spr. Ge zien de staatsfinantiën is deze motie onuit voerbaar en mocht de motie worden aangeno men, dan zou de Regeering de gevolgen daar uit trekken in verband met de onuitvoerbaar heid. Mochten niet al te groote eischen aan de schatkist worden gesteld, dan zullen de plooien, die nog in de regeling zitten, worden gladgestreken. De Min. blijft gelooven, dat ook met zijne regeling het onderwijs zal wor den gebaat. Men spreekt zoo vain het tekort aan leerkrachten, maar spr. berekent, dat van de 163 wachtgelden, dit jaar slechts 17 meer in een betrekking geplaatst zijn. De kinder bijslag kan onmogelijk in de salarissen wor den verwerkt. De Minister van Financiën her innert er aan, dat de voorgestelde verhooging van de Commissie de schatkist zou komen op 122 millioen. De onderwijzers moeten ge middeld ƒ3750 krijger^, terwijl 15539 onder wijzers boven het maximum komen. Blijkens vroeger meegedeelde gegevéns zijn de sala rissen der hooge ambtenaren vanaf 1914 met 86% gestegen, die der lagere met 116%. Spr. berekent, dat de onderwijzers door de nieuwe regeling sedert 1916 159% omhoog gaan. Te genover deze reëele cijfers valt niets te zeg gen, en jSast ook geen beroep op salarissen van Amsterdamsche werklieden. Nu de Centrale Commissie met hooger cijfers kwam, is de teleurstelling begrijpelijk, maar de regeering is óók teleurgesteld, speciaal over de houding der christelijke onderwijzers, die verleden jaar jubelden over hun vooruitgang. De Re- geering betreurt, dat de cijfers van het geor ganiseerd overleg openbaar zijn gemaakt. Hij verdedigt voorts de gestie der Regeering. Nu komen de replieken. Wij kunnen die kort vermelden. De heer Qssendorp con stateert, dat de eerste Minister van Onder wijs, die het onderwijs wilde opbouwen, het zal hebben vermoord. De heer Otto betoogt, dat ten opzichte van onderwijs de duurte nooit een argument mag wezen voor minder goede salarissen. Na 's Ministers oordeel over de mbtie-Ossendorp zal spr.'s fractie, waaron der er waren, die vóór wilden stemmen, tegen die motie stemmen. Spr. handhaaft voorts zijn eigen motie, waartegen geen principkele, alleen finantieele bezwaren werden geopperd. De heer Ketelaar heeft in 's Ministers rede gemist eene verontschuldiging wegens zijne uitlating omtrent den korten werktijd der onderwijzers. De heer Drion zal vóór de motie-Otto, de heer Van Wijnbergen er tegen stemmen. De heer Van der Mo- 1 e o wil alleen streven naar het bereikbare. De heer W ij n k o o p betoogt, dat door deze geschiedenis het georganiseerd overleg den doodsteek heeft gekregen, en dat deze Minis ter is geworden de leider van de volksver- domming. Voor dit woord wordt hij door den Voorzitter tot de orde geroepen. Alleen door staking kunnen de onderwijzers succes krij gen, betoogt deze afgevaardigde. De heer Bulten (onder geweldig lawaai het spreekgestoelte bestijgend) kan zich niet met de motie-Otto vereenigen, omdat die ge tallen geeft. Het belang des lands geeft spr. reden tegen de beide moties te stemmen. (Hij wordt herhaaldelijk door ontzettend rumoer onderbroken. De Voorzitter kan zich niet ver staanbaar maken)., De motie-Ossendorp wordt verworpen met 55 tegen 38 stemmen, de motie-Otto even eens met 47 tegen 46 stemmen. Vóór: geheel links met den (rechtschen) heer Van de Laar. Onder geroep van „schande! 't Is jouw schuld, Bulten!" gaat de vergadering uiteen. Ook op de tribunes is geschreeuw. Snel bouwen. De eenige manier om uit den woningnood te geraken, heeft minister Aalberse gezegd, is dat snel en goedkoop en veel gebouwd wordt. Over deze mindsterlijke Oolmnbus-ontdek- king maakt de redacteur van het Bouwk. WbL zich een beetje vroolijk. Snel bouwen? Dezer dagen, verklapte de heer Mieras, ver telde een architect mij, eens een groote, royale woning voor een rijken mijnheer te hebben gebouwd. Daaraan kwamen te pas: mevrouw, mijnheer, het bouwtoezicht en de aannemer. Thans heeft hij het genoegen een een voudige werkmanswoning te bouwen, waar aan te pas komen: de Minister van Arbeid, en zijn collega van Financiën, de Afdeeling Volkshuisvesting van het Departement van Arbeid, de Hoofd-Imspecteur van de Volks huisvesting, de Inspecteur van de Volks huisvesting, Gedeputeerde Staten, Gemeen teraad, Burgemeester en Wethouders, het veelkoppige Bestuur van een Woning bouw- vereeniging, het Bouw- en Woningtoezicht, de Woningdienst, de Gezondheidscommissie en de Schoonheidscommissie, terwijl hem •thans nog de aangename kennismaking met hot Bestuur van een Bouwgilde of vap een Coöperatieve Arbeiders-Associatie te wachten staat. Hij vertelde met een gelukkig gezicht zelf lid te zijn van de Fabricage-Oommissie, zoo dat zijn project aldaar slecht» veertien dagen is blijven hangen. Intusschen. vond hfj rijn honorarium niet meer in overeenstemming met zijn gepves- teenden arbeid. Hoe was het mogelijk. Toen hij dit echter aan de autoriteiten kenbaar maakte, keek iedereen een anderen kant op. De man heeft zich thans in verbinding ge steld met de „Oommissie voor Geschillen over het honorarium van architecten, voor bouwwerken voor woningbouwvereeniglngen en in het algemeen voor woningen voor de volkshuisvesting". Snel bouwen; Wat? Intusschen heeft „Architeobura" een ver weerschrift tegen de ministerieels normali satie in de pen. LAATSTE BERICHTEN. Openbare verpachting. Door den Commandant der Marine werd hedenmorgen ten bureel® van den secreta ris openbaar verpacht de vergunning tot het weghalen der spoeling, van de aardap pelschillen en het groemtenafval, afkomstig van Hr. Ma. oorlogsschepen, enz. geduren de het jaar 1921. De volgende biljetten waren ingekomen: O. Bruin 3176, D. Bonselaar 8886.75, L. S. Beek 6600, H. Selderbeek 6000, allen alhier, Hengelo, (V. D.). Gisteravond liep te Hen gelo de personentrein 172 uit Enschedé op een stootblok. De locomotief werd gedoelte- Ujk uit de rails geworpen en raakte defect.. Een oonducteur werd licht gewond. De Lemmer, (V. D.). Alle binnenwateren zooals het Tjeukenmeer zijn voor zeilschepen heropend. Kopenhagen, (V. D.). De Alg. Noorsche Spoorwegstaking, die 2000 man omvat, is be gonnen. Hedennacht werd het personenverkeer ge staakt, nadat het goederenverkeer gisteren reeds was stopgezet. Men vreest een sympathiestaking onder alle transportarbeiders en misschien ook on der de electriciteits- en gaswerkers. De regeering heeft bekend gemaakt, dat bij ipogingen de levensmiddelenprijzen te ver- hoogen, terstond maximum-prijzen zullen vastgesteld worden. De spoorwegen zullen dooi' militairen be zet worden. Uit Beuthen, (V. D.). Nadat de werkge vers den edsch tot betaling van een duurte- toeslag van 1000 M. hadden afgewezen, zou den heden in geheel Opper-Silezië de stakin gen uitbreken in de industrieele industriën. Het is echter niet tot alg. staking gekomen. In verschillende smelterijen waren slechts kleine meerderheden vóór de staking, zoodat in alle sm el te rijen de arbeid aan den gang is, behalve in de Bismarck-smelterij. UIT DEN OMTREK. Wlerlngen. De heer C. J. de W(jn hoofd der school te Westerland alhier stort Nr 1 op de voor dracht als zoodanig te Oudkarspel (Oudkarspel N.-Holland.) Ds. H. Bax alhier is door burgemeester Kolff aangewezen als lid der commissie van toezicht op de door de Wieringer bioscoop in 't publiek të geven filmen voor hare voor- srellingen. De door de verschillende bladen verspreide geruchten als zou de ex-Kroonprins z(jn ver blijf van hier naar Apeldoorn worden over geplaatst zjjn onjuist. Van wel ingelichte zijde vernamen wjj dat de Kroonprins hier b'.yft.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4