HELDERS» COURANT HERMAN NYPELS Dames- en Heeren-Parapluies, Mooie keuze ZIE ONZE ÉTALAGES Tweede Blad. SPOORSTRAAT 95. Nuttige en geschikts SI. NICOLAAS-GESCHENKEN, VAN ZATERDAG 4 DECEMBER 1920. Ingezonden mededeeling. A. G. O. BINNENLAND. Theo Molkenboer. Ingezonden mededeeling. vindt U in onze afdeeling MODE-ARTIKELEN, De Alg. Coöp. Verbr.- en Prod.- Vereenlging „Helder". Suiker en Rijst tweede kamer. Et zijn tegenwoordig veel vrouwelijke amb tenaren op het departement en dat is niet erg, maar das ewig Weilbliche kost tijd en geld: Er wordt koffie gezet en Lensvelt er bij ge haald, alles ten koste van de belastingbeta lende burgerij. Dat is diefstal. De toésitand is zoo, dat wanneer krachtig ingegrepen wordt van bovenaf zonder overwerk belangrijk meer kan worden bezuinigd. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zeeland." Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van kapitein te zee D. Keus, op zijne oefeningsreis 30 Nov. van Algiers vertrokken. Onderzeeboot K. V. Hr.. Ms. „K V" is 2 Dec. 1920 te Aden aangekomen en Hr. Ms. „Zeeland" zal 4 Dec. 1920 te Malaga aankomen in plaats van op 6 Dec. d.a.v. Eau nieuwe ■traatrtlnlger. Vrijdagmiddag kwam de beer Maas, direc teur der gemeente-reiniging, ons halen. Het 'stortregende, en onze verslaggever had juist zijn natte spullen uitgehangen, toen de invi tatie kwam. Natuurlijk haastte hij zich zijn jas weer aan te schieten. 't Was nu zulk prachtig weer voor een demonstratie, meende de heer Maas. En wij "meesmuilden. Zoo ziet u alweer, dat alles in deze wereld betrekke lijk is. Hoe dan ook, we gingen op stap. Op het Koningsplein moesten we wezen. Daar waren zes mannetjes van de reiniging bezig op een kluitje. Ze stonden achter elkaar, in een schuine lijn, en veegden de straat tot over de halve breedte. Het publiek toonde veel be langstelling voor de zaak; men bleef, trots den stroomenden regen, staan kijken. De zes mannetjes vorderden flink; in weinige oogen- blikken hadden ze zoo'n halve straat leeg en dan kwam de kar, die het geveegde opnam. 't Was een nieuwe straatreiniger, waar mede gedemonstreerd werd, eene vinding van den directeur zeiven. In Utrecht, de vroegere woonplaats van den directeur, is zij in gebruik en voldeed uitmuntend, vandaar, dat de heer Maas aan B. en W. voorstelde tot de invoe ring voor onze plaats. Zoo op het eerste ge zicht lijkt het wel ietwat arbeidskrachten-ver- spillend,' als men daar zes mannen bezig ziet om één straat te vegen. Maar dat is schijn. De nieuwe straatreiniger van den heer Maas is zeer eenvoudig van constructie. De Reiniging heeft, zooals men weet, een wagen met vegers; maar, daar dit gewone bezems zijn, gaat uitteraard veel van het opgeveegde straatvuil weer teloor en wordt de straat fei telijk nimmer afdoende gereinigd.De heer Maas construeerde nu een schuier, die geheel van slap rubber is, en dus geen stukje van het opgeveegde doorlaat. Hij plaatst nu zes zijner mannen in een schuine rij achter elkander, zoodat de volgende met zijn veger opvangt, hetgeen zijn voorman verwijdert, totdat ten slotte de laatste alles op een kant werpt, waar de wagens het weg komen halen. Een dergelijke wijze van reinigen.heeft dit voor, dat zij afdoende is, hygiënisch en boven dien economisch. Afdoende, omdat er bij goed gebruik van het toestel, weinig of niets blijft liggen. Hygiënisch, omdat er minder straat- vuil in de huizen wordt gebracht. En econo misch, omdat het werk, naar wij ons persoon lijk overtuigen konden, vlug opschiet en één dergelijke intensieve reiniging bij niet te slecht weer voor langen tijd voldoende is, en bovendien, omdat dit straatvuil als mest een goede som opbrengt. Nogmaals', het lijkt oogenschijnlijk anbeidsverkwisting, wanneer men zes menschen bezig- ziet over één eindje straat. Maar deze zes menschen werken vee! vlugger dan één wagen met paard en koetsier, omdat zij achter elkander aan het werk blij ven en in korten tijd heel wat straten kunnen reinigen. Bij eenigszins droger weer zal een sproei wagen vooraf de straat moeten bevochtigen. Natuurlijk kan men deze methode ook uit breiden door bijvoorbeeld op een rijwiel of groote wagen zulke rubber borstels te maken. De thans geconstrueerde borstels zijn een voudig van samenstelling en door een enkele handbeweging verstelbaar, zoodat zij in alle richtingen kunnen worden gebruikt. Vereeniging voor V. L, O. „Jachin". Woensdag 1 December was het voor de Vereeniging voor V. L. O. „Jachin" een ge wichtige dag. De zoolang reeds gekoesterde wensch om hier ter stede eene opleiding te hebben voor bewaarschool-onderwijzeressen, is in vervulling gegaan en dit instituut zal, naar gehoopt wordt, in een langgevoelde be hoefte voorzien. Voor Helder is het een feit van öeteekenis, ook in verhand met de a.s. wettelijke regeling van dit onderwijs. De meisjes uit de omgeving van Helder, zooals Schagen, Texel, Bree- zand en Koegras, kunnen nu ook van de gele genheid profiteèren. Niet alleen jonge dames, c(ie de acte voor bewaarschool-onderwijzeres, maar ook zij, die als kinderjuffrouw een diploma fröbelen wen- schen te verwerven, kunnen hiertoe komen door het volgen dezer opleiding. Aanvankelijk is de opleiding begonnen met een 9-tal leerlingen, wel geen groot getal, maar toch ten opzichte van Amsterdam, waar eenzelfde opleiding met 8 personen begon, en welke nu meer dan 100 leerlingen telt, voor Helder wel een bevredigend cijfer. Woensdag- en Zaterdagnamiddag is voor menigeen een geschikte tijd. Ook het school geld van 5.per maand is, gelet op de te verwerven positie, niet te veel, in aanmerking genomen de tamelijk dure leermiddelen, welke benoodigd zijn. De Voorziter der Vereeniging „Jachin", de heer J. Bommel, die namens het Bestuur »«t personeel installeerde en de leerlingen toesprak, uitte d#wi ook den wensch, dat de opleiding, die nu gesticht is, onder Gods zegen mocht uitgroeien tot een stevige inrich ting onder de bekwame en energieke leiding van den directeur, den heer E. H. Bo», hoofd der Groen van Prinstererschool, Koning straat, alhier. Als onderwijzend personeel zijn aan de op leiding verbonden de dames P. Krijnen en W. van Vessem en de heeren G. W. F. Hoed en J. Schoorl. Het bestuur van de plaatselijke vereeni ging tot bestrijding van de tuberculose ver zoekt ons plaatsing van het volgende: De bestrijding der tuberculose, de zoozeer gevreesde volksziekte, vereischt na den we reldoorlog niet alleen in de oorlogvoerende landen, maar ook in ons land in hooge mate de aandacht der regeering. In de organisatie van de bestrijding is een verandering ge bracht, namelijk deze, dat de plaatselijke ver- eenigingen zullen werken onder het toezicht van de inspecteurs van de' volksgezondheid, die niet lang geleden zijn aangesteld. De ver eeniging bier ter plaatse werkt onder de con trole van de inspectrice Dr. H. J. Schagen v. Soelen te 's-Gravenhage. De subsidie, welke de regeering toestaat, is uitgebreid met een zoogenaamde subsidie II, speciaal voor uitzending naar sanatoria én de verbetering der verpleging dn het ge zin, waartoe ligtenten, ledikanten en bedde- goed kosteloos worden in bruikleen gegeven. Bovendien zal getracht worden een verpleging te plattenlande in gezinnen zonder kinderen tegen vergoeding te organiseeren voor lijders aan.beginnende tuberculose. De Vereeniging tot bestrijding der tuber culose -in déze gemeente heeft in verband hier mede besloten om in het begin van het vol gend jaar een consultatie-bureau voor tuber culoselijders op te richten. Als leider daar van zal optreden de gemeente-arts, de heer M. j. W. Rienks. De (bedoeling daarvan is om ieder in de gelegenheid te stellen, liefst in overleg met den huisarts, zich kosteiloos te laten onderzoeken, wanneer zich verschijnse len voordoen, die in verband kunnen staan met tuberculose. Bij tijdige herkenning kan de ziekte gemakkelijk gestuit worden en de gezondheid en levenskrachten worden behou den. Om die herkenning gemakkelijk te ma ken, wende men zich tijdig tot den eigen ge neesheer of wanneer dat opgericht is, tot het consultatie-bureau, dat kosteloos een onder zoek doet en de noodige inlichtingen geeft omtrent den toestand. Op die wijze kan onnoodige vrees wonden voorkomen door doelmatige levenswijze en doeltreffende behandeling. Vrijdag 17 December a.s. zal in het Alge meen Militair Tehuis, Spoorstraat, een lezing worden gehouden door den Heer Dr. M. J. W. Rienks, de leider van het op te richten con sultatiebureau Wij wekken allen op tot bijwoning van die lezing, vooral ouders van kinderen, onderwij zers enz. enz. Wlnkelnleuwe. De Spoorstraat, tot nog toe onze winkel straat bij uitnemendheid, is weer een aardige en nuttige zaak rijker geworden. De heer Buitendijk n.1. heeft zijn vroegeren, weinig ruimte biedenden winkel ontruimd en het pand Spoorstraat 86 laten verbouwen tot een aan de eischen des tijds voldoend winkelhuis, waarin hij zijn zaak in artikelen op het ge bied vaai huisvlijt heeft overgebracht. Het spreekt vanzelf, dat hij deze daarbij de nood zakelijke uitbreiding heeft gegeven, waardoor Helder thans op dit gebied een winkel bezit, die er zijn mag. De heer Buijtendijk toonde ons een zeer mooie sorteering artikelen voor kenbschnitt, 'flachschnitt, tarso en inlegwerk zoowel messen, .beitsen, politoer en voorwerpen met ópgeteekende patronen als reeds bewerkte voorwerpen. We hebben genoten bij het zien van een aantal artistieke patronen en keurige resultaten van eenige verschillende wijzen van handenarbeid. We zagen een mooie col lectie passerdoozen en kinder-timmergereed- schap, dat gunstig afsteekt bij vele dergelijke, vroeger in den handel zijnde artikelen, daar elk stuk degelijk en bruikbaar is. Maar ook voor volwassenen, die thuis eens graag wat „timmeren", is er keus genoeg: zagen, schaven, bankschroeven, alles gemak kelijk in het gebruik, ook voor niet-vakmen- schen. Eindelijk heeft de heer Buijtendijk ook voor wel-vakmenschen een mooie collectie gereedschappen en instrumenten, waaronder vele voorzien van moderne vindingen, We wenichen den heer Buijtendijk succes in zijn nieuwe zaak. Ontwerper van den winkel is de heer Duin- ker, opzichter R. Werf, terwijl het weid uit gevoerd door den heer T. Drijver, het schil derwerk door J. HubbeHng alhier. Ons verslag over de jongste A. G. O.- lezing (zie ons blad van Donderdag j.1.) ver eischt eenige aanvulling. Oorspronkelijk zou door den heer Heirtmeyer aan de Vereeniging A. G. O. een Philips projectielamp prsent ge daan worden. Bij het bezichtigen van de lan taarn bleeik den heer Heitmeyer echter, dat de lamp ite groot was voor de in gebruik zijn de lantaarn. Hierop is door dezen heer een nieuw lampenhuis compleet met lampensitan- daard vervaardigd. De vereeniging ontving derhalve cadeau een projectielamp van 4000 N. K. en een lantaarn. Hierdoor is het thans mogelijk de beelden ter grootte van de too- neelopening te projecteeren. Te Lugaaio In heit sanatorium „Agra" ls overleden de schilder Theo Molkenboer. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderwtjzerssalarlssen. In een gisteravond gehouden druk be zochte vergadering van de afdeeding Am sterdam van het N\ O. G. is langdurig van gedachten gewisseld over de vraag, wat den onderwijzers thans te doen staat ten aanzien van de salariskwestie. Met groote meerderheid ls het denkbeeld om tot staking over te gaan verworpen. Eveneens is verworpen een advies om collec tief ontslag in te dienen, dit laatste besluit werd echter met aanmerkelijk kleine min derheid genomen. Eindelijk is besloten om het hoofdbestuur te adviseeren het sollloi- teeren en de vervulling van vaoaturen in de groote steden zoo veel mogelijk tegen te gaan en eveneens den ouders aan te raden hun kinderen niet meer voor het onderwijs te laten opleiden. De gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederlandsohe Onderwijzers heeft besloten over te gaan tot het houden van een referen- dum over de vraag: zullen we overgaan tot de eendags-proteststaklng? Drooglegging van de Zuiderzee. In het eindrapport van het centraal co mité Inzake schadeloosstelling bij droogleg ging van de Zuiderzee wordt meegedeeld, dat in de laatste 6 jaren 2066 botters de ver schillende takken van visscherij op de Zui derzee uitoefenden, waarmee bijua 1200 ne- venbedrijven samenhangen, n.L bedrijven, die de Zulderzeevloot uitrusten en de vang sten afnemen en veaweiken of omzetten; de bemanning van de botters omvatte ruim 4600 personen, meest gezinshoofden. De geschatte materleele waarde (vaartui gen, zeilen, netten, want) beloopt 7.7 mrL gulden. Dit cijfer kan tevens, aldus in het rapport gezegd, als totale schade van de Zuiderzeevisschersvloot worden aange merkt, daar een botter met toebehooren na de drooglegging van de Zuiderzee vrijwel als waardeloos kan worden beschouwd, uit gezonderd voor het kleine deel der vaartui gen ,dat nog op het LJselmeer het 'bedrijf wellicht kan voortzetten. De materleele schade voor de nevenbedrij- ven is geschat op 1.1 millloen gulden, waar bij alleen het waardeverlies getaxeerd, en een behoorlijk revenu is aangenomen voor gebouwen, die als fabrieken, pakhuizen, enz. verkocht kunnen worden, en gerekend is met het belang, dat andere takken van in dustrie bij de terreinen van den opstal kun nen hebben. De bedrijfsinkomsten, bij de drooglegging te derven, worden als netto-opbrengst, ge middeld over de vijf laagste jaren bepaald op ruim 4 millloen gulden voor de visschers. De bedrijfsschade voor de nevenbedrijven en aanverwante vakken is begroot op ruim 1 millloen gulden. Oorlogewinstbelastingen. „St-Ct." 285 bevat een bekendmaking van den Minister van Financien, volgens welke ieder die over 1918 wegens vermeerdering van Inkomen ais onmiddellijk of middellijk gevolg van den oorlogstoestand, in de oor logswinstbelasting moet wonden aangeslagen, indien hij vóór 81 Dec. 1920 geen aangiftebil jet beeft ontvangen, verplicht is daarvan vóór 1 Febr. 1921 schriftelijke mededeeling t£ doen aan den inspecteur der directe be lastingen in wienst ddenstkring hij woont, of, indien hij niet hier te lande woont, aan het centraal bureau der directe belastingen te 's-Gravenhage, Banstraat 21. Dit geldt ook voor de binnen t Rijk gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire vennoot- schappen op aandeelen, coöperatieve en an dere vereenigingen en onderlinge verzeke ring-maatschappijen, de binnen het Rijk ge vestigde reederijen, de binnen het Rijk geves tigde stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, alsmede de niet binnen het Rijk gevestigde lichamen, die wegens vermeerde ring van winst als onmiddellijk gevolg van den oorlogstoestand, over het jaar, waartoe de eerste Augustus 1918 behoorde, in de 00r- logswinstbelasting moeten warden aangesla gen. Het niet voldoen aan die verplichting wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand en heeft ten gevolge dat de be lasting wordt verdubbeld. Inlichtingen worden verstekt ten kantore van de inspecteurs en ontvangers der directe belastingen. waaronder osn keur-colleetie Het „Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren" verneemt dat as. Dinsdag de arbitrage commissie ongeveer vijftig ver zoeken van grossiers zal behandelen, die zich financieel benadeeld achten door de plot selinge verlaging van den suikerprijs en de oppheffing van de suiker-distrlbutie. Het blad verneemt verder dat de rijstprijs op nieuw belangrijk gedaald is en alle soorten 6 lager te koop zijn: de rijstprijs staat vol gens dit blad zoo wankel en verdere vai ls zoo nabij dat de pellers, di9 anders trouw het consigne van den bond nakomen, reeda thans onder de door de organisatie vastge- stelden prijs verkoopen. Burgerwachten. De Tweede Kamer beeft gisteren bij den aanvang der vergadering met 48 tegen 16 stemmen aangenomen de artikelen der Biinnendandsche Zaken-Begrooting, waarbij gelden zijn uitgetrokken voor de burger wachten, waarna met 46 tegen 14 stemmen hoofdstuk V van Blnnenlandsche Zaken werd aangenomen. Provinciale Staten van Noord-Holland, Subsidies. De N. V. Texels Eigen Stoomboot Onder neming, aan welke laatstelijk bij besluit van 16 December 1919 voor het jaar 1920 een subsidie van 8000 uit de provinciale kas werd toegestaan, richt het verzoek, ook voor 1921 een subsidie en wel tot een bedrag van 4600 te mogen ontvangen. Tegen het toekennen eener bijdrage voor den dienst TexelNieuwediep, ook voor het jaar 1921, bestaat geen bezwaar. Het ge vraagde bedrag achten Ged. Staten echter voorshands te hoog; naar hun oordeel zal ook ditmaal weder met het gebruikelijke bedrag van 8000 kunnen worden volstaan. Spoorwegellende. De N. Rott. Crt. houdt er sedert- eenigen tijd een rubriek op na over de Spoorweg ellende. Men kan wel zeggen, dat in elk nummer een kolom of meer klachten voorkomen over trein- vertraging (niet met enkele minuten, doch met uren), treinen, die volgens de officieele reisgids wel, in werkelijkheid niet rijden en omge keerd; verhalen van reizigers, die een „voor- deelige" kant weten te vinden van deze mi sère, omdat zij bijv. den trein, die een balf uur eerder moeBt vertrekken, nog halen e. d. Wij laten hieronder een staaltje volgen, die over op het baanvak Helder—Amsterdam be trekking heeft. De reiziger, die van Utrecht naar Alkmaar moest, schrijft over deze tocht: Trein Nr 43, vertrekkende van Utrecht 4.94, komt met slechts enkele minuten vertraging om 4 47 W.P. te Amsterdam aan. Deze trein moet 5.08 C.S. zijn en geeft aansluiting op trein Nr. 2135, welke 5.13 naar Alkmaar ver trekt Hoewel de trein ongeveer op tijd te Weesperpoort is, arriveert hij, inplaats van 5.03, om 5.35 C.S. De aansluiting, in den reis gids genaamd „officieele uitgave der Nederl. Spoorwegen" aangegeven, wordt gemist. Ik begaf mij naar het bureau vau den station chef en wees den aldaar dienstdoenden amb tenaar op het missen van deze aansluiting en kreeg toen, na het raadplegen van eenige boek jes, te hóorentrein 2135 wacht niet op trein 48' Ik wees hem op den officieelen reisgids, doch hij had betere papieren en zei ongeveer: ,Ja, ziet u, als alles meeloopt, haalt u de aansluiting, doch er zijn treinen, die wachten en treinen, die niet wachten", m. a. m.de officieele reisgids is larie. Het blijkt ook steeds meer, dat we dat ding beter aan de kinderen kunnen geven als ze treintje spelen. De eenige troost, welken ik meekreeg, was, dat de volgende trein naar Alkmaar om 6.07 vertrekt. Jawel, volgens het boekje én ook volgens zijn boeken, doch ook die geheime boeken deugen niet, de trein ging eerst 6.27. In een halven coupé, plaats biedende voor 4 personen, stopte men 8 personen en zoo kwam ik 7.35 te Alkmaar, inplaats van 6 80. De conferentie, waarvoor ik ging, liep mis; totaal verloren avond. Ik vertrok 8 66, ten einde 11,11 weer te Utrecht te zijn. Alweer mis, trein 1261, afrij dend CS., moet vertrekken 9.47, vertrekt 10.10, dus met 23 minuten vertraging. Tusschen Centr. Station en W.P. bleven we, even als op de heenreis, wat rusten, aan station Weesper poort nog wat langer wachten. De conducteur deelt my mede, dat thans een luchtslang defect was. doch wist niet wat de oorzaak was van de 23 minuten vertraging aan het Centrhal Station. Inplaats van 11.11, arriveerde ik te Utrecht kwart voor twaalf. Dit in-treurige staaltje moest mij weer van het hart, doch dit verzeker ik u, dat uw rubriek Spoorwegellende slechts een heel klein ge deelte der ellende memoreert De Kroonprins van Djokjakarta. Naar bet Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zal de kroonprins van Djocja per „Oranje op 27 December ajs. Nederland ver laten. Na aankomst in Indiö zal bij eenigen tijd te Batavia en te Bandoeng vertoeven en in Februar 1921 zal de tegenwoordige sultan aftreden en de kroonprins hém op volgen. Dit is een zeer bijzondere gebeurtenis, daar weinig gevallen bekend zijn, dat een Tndiach vorst bij zijn leven is afgetreden. De Solo'scbe pers meldt, dat er een ge heime conferentie is gehouden In den kra ton tusscben den resident, den sultan en den pangeran, naar aanleiding van een schrijven van den ex-kroonprins, waarin deze meldt dat bij wil terugkomen, indien de sultan abdiceert en met de geheele kra- tonbevolklng de kraton verlaat De sultan zal zich terugtrekken. Donderdag werd een nieuwe vergadering gehouden, waarna allen vrouwen werd aan gezegd alles In te pakken dat niet behoort tot den kraton. Vergadering van Donderdag. Het eerste deel eener motie van de heeren Haazevoet en Kuiper (uitsprekende de wenschelijkheid van een onderzoek naar de mogelijkheid van een wettelijk geregeld rijks- kinderfonds tot steun aan groote gezinnen wordt aangenomen met 58 tegen 21 stemmen; het tweede deel (om een zoodanig voorstel, indien mogelijk gebleken, op den grondslag van verplichte verzekering Antedienen) wordt verworpen met 47 tegen 32 stemmen, Ook de motie-D u y s (verdubbeling der ouderdoms rente) wordt verworpen met 52 tegen 27 stemmen; die van den heer De M u r a 11 (verhooging met 20 <g) eveneens met 44 te gen 35. Tenslotte het amendement-H aaze- v o e t 25000 voor de Centrale Bureaux v. Soc. Adviezen), dat ook verworpen wordt. Aan de orde is voorts de Begrooting van Waterstaat. De heer Marchant verdedigt een voorstel om den post met 24500 te ver minderen, waarvan de bedoeling is het De partement niet uit te breiden met eenige ambtenaren. De heer Drion acht een dergelijke wijze van bezuiniging minder juist. Beter is, als men zorgt, dat er chefs zijn, die een goed voorbeeld geven aan hun ondergeschikten. Als de chef er om negen uur is, zijn de ambte naren er ook wel. De hr. J. t e r L a a n vraagt den minister alle posten voor nieuwe amb tenaren voorloopig terug te nemen om daarna de Kamer op de hoogte te stellen van de nood zakelijkheid van elke nieuwe uitbreiding. De heer L e 1 y verdedigt den arbeid der ambte naren, hij weet bij ondervinding hoe zwaar hun werk dikwijls is. Dit ontlokt den heer Teenstra de opmerking: „Ja, ja, i<k be grijp het al, de zaak wordt op denzelfden voet voortgezet!" „Aanmerkelijk uitgebreidI" voegt de heer Van Beresteijn eraan toe. Er wordt door verschillende afgevaardigden nog over doorgepraat. De heer Ter Laan belichaamt zijn voorstel in een motie. Deze motie, alsook het amendement-M archant, worden beide verworpen, zoodat dus inder daad „de zaak op denzelfden voet wordt voortgezet, aanmerkelijk uitgebreid". ■Overigens valt van Waterstaat voor ons niets meer te vermelden. Des avonds Binnen- landsche Zaken. De heer Van Ra veste ij n bespreekt de nog altijd vage positie van den gewezen Duit- schen kroonprins, die hier nog steeds als on- gewenscht vreemdeling is. Moet dat zoo blij ven? Spr. wijst op de monarchistische stroo ming in Duitschiand, waarmede de kroon prins in contact staat. Minister R u y s zegt, dat de uitgaven, die de regeering doet, slechts gering zijn; de huisvesting is zeer eenvoudig en met het allernoodigste is volstaan. Als de keizerlijke familie ergens anders heengegaan ware, was het de regeering aangenamer ge weest, maar nu dit niet zoo is, heeft de regee ring dit te aanvaarden. Spr. heeft niets dan kieschheid van de vluchtelingen ondervonden en gelooft niet, dat zij misbruik zullen maken van de hen verleende gastvrijheid. Bij de afdeeling Binnenlandsch Bestuur bespreekt de heer Fleskens de salarieering der gemeente-ambtenaren, en de heer Ter Hall meent, dat die over het algemeen te wenschen overlaat, speciaal van burgemees ters en secretarissen. De heer Hermans (s.-d.) bespreekt de gevallen van eenige bur gemeesters, die aangeklaagd zouden zijn en de -heer Gerhard dringt aan op spoedige uitbreiding van het gemeentelijk belasting gebied. De heer VanZadelhoff acht de burgerwachten een venderfelijk instituut, dat verdeeldheid en onrust onder de burgerij zaait. Ook de heer Van de Laar spreekt in dien geest en na hem de beer V a n R a«v e- s t e ij n. Het instituut wordt verdedigd door den heer Duymaer van Twist en den M i n i st e r. Stemming hierover Vrijdag. Vergadering van Vrijdag. Art. 32 van de «taatsbagrooting (subsi dies aan vrijwillige burgerwachten) wordt aangenomen met 43 tegen 16 stemmen. De geheele begmooting wordt aangenomen met 46 tegen 14 stemmen. Voortgegaan wordt met de begroeting voor Waterstaat. Minister K n i g deelt mede, dat met de provinciale besturen overleg wordt gepleegd inzake volledige afschaffing der tol len. Een amendement-Marchant tot schrap ping van 12000 voor de aanstelling van een directeur-generaal wan den waterstaat wordt ingetrokken, nadat de min. heeft be- tocgd, dat een nieuwe-ambtenaar noodig is. Besproken wordt de Maaskanalisatie. De heer A br. Staalman klaagt over het ge sloten zijn voor het publiek van den verhar den weg van 3 K.M. van Callantsoog naar Petten, waardoor dit gedwongen wordt een grdoten» omweg te maken. De Minister deelt mede, dat deze weg in handen van erven is, die erfpadhtsreaht er op hebben, zoodat de weg niet voor het puibliek kan worden opengesteld. De heer Teenstra klaagt over de onvoldoende bescherming van de duinen op Schiermonnikoog, waardoor deze voort durend'afnemen. De heer Van Sasse van IJsselt ver zoekt den Minister maatregelen te willen ne men speciaal tegen de schade door vracht auto's toegebracht aan apenbare wegen en tegen het lichtvaardig rijden daarvan Aan de provinciale en gemeentebesturen dient met name de bevoegdheid gegeven te verbieden dat rijwielpaden worden bereden met motorrijtuigen. Voorts diende verboden dat personen beneden 16 jaar motorrijwielen (berijden, dienden chauffeurs en motorrijders aan keuring te worden onderwonpen en diien-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5