buitenland. de volkenbond. engeland. spanje. italië. turkije. luchtvaart. De slag gevallen. Geen tapverbod en geen sportpark. Duurtebljslag aan Gemeente werklieden. ingezonden. Met den schrijver ben ik het volmaakt de het rijden met motorrij-w leien en auto's in staat van dronkenschap zwaar .bestraft te wonden. Ook diende een strenger aansprake lijkheid van deze personen in strafzaken te worden aangenomen. De heer Ter Hall ondersteunt dit be toog en dringt aan op een nieuwe wet. Ook de voetgangers leveren gevaar op voor de veiligheid der wegen. De beer Van Rave- steyn: Dat zeg je omdat je zelf een auto hebt! De heer Kleerekoper wijst er op, dat de meeste ongelukken ontstaan uit het besturen van auto's door onbevoegden. Daar entegen beweert de heer 011 o, dat de meeste ongelukken te wijten zijn aan de voet gangers zeiven, hetgeen uit de Kamer pro testen ontlokt. De Minister make goede ver keersreglementen en zoige voor handhaving daarvan. De Minister voelt er niet voor om den chauffeurs een examen af te nemen, omdat daarvoor veel te veel ambtenaren noo- dig zouden zijn en men er z.i. niet veel mee bereikt. De heer Van Ravesteyn dient tenslotte een motie in, waarin de wenschelijk- heid wordt uitgesproken dat ahauffeurs een diploma bezitten, over welke motie Dinsdag zaï! worden gestemd. HAAGSCHE BRIEVEN. De toelating der kleine staten. De commissie voor de toelafting spreekt zich met algemeene stemmen vóór de toela ting van Costa Rica uit, doch haar advies nopens de toelating van Azerbeidsjan en de Oekrajine luidt ongunstig. De sub-commissie, welke zich met Arme nië bezig houdt, heeft zich unaniem vóór de toelating van dat land uitgesproken. De toelating van Oostenrijk. Genève, 3 Dec. De vijfde commissie van dien Volkenbond heeft met algameene stem men het voorstel van Oostenrijk, om als lid rvarn den Volkenbond te worden toegelaten, aangenomen. Argentinië en de Volkenbond. Een „Associated Press"-telegram uit Buenos-Ayres meldt, dat Argentinië over weegt, zich uit den Volkenbond terug te trekken ten gevolge van de omstandigheid, dat zijn delegatie niet de goedkeuring van de vergadering heeft kunnen verkrijgen op Ar- gentinië's voorstellen. Nieuwe „dreadnoughts" De „Daily Mail" verneemt dat in de ma rine-begroot mg voor het volgend jaar cre- dieten zullen worden gevraagd voor schepen van het nieuwste dreadnought-type. Het Ka binet echter zou over het geheel gekant zijn tegen deze plannen van het departement van marine. De sociale onrust. Madrid, 3 Dec. De broodvoorziening be gint normaal te worden. Vierduizend schoen makers staken. Te Sevilla ibijna algemeene staking, er vielen verschillende 'incidenten voor. Te Saragossa zijn alle suikerfabrieken weer geopend. De spoorwegbeambten staken te Saragossa en omgeving. Perpignan, 3 Dec. Uiit Barcelona wordt gemeld, dat de arbeiders bij de textielindus trie en de kuipersknechts het werk hebben neergelegd. Bij een botsing tussdhen de politie en syn dicalisten werden revolverschoten gelost, waardoor vele personen werden gedood. Fiume. De „Temps"-correspondent (te Rome seint, dat Giolitti het uiterste zal 'beproeven om bloedvergieten te voorkomen, en d'Annunzio en de zijnen in de gelegenheid te stellen tot nuchterder inzicht van de werkelijkheid terug te keeren. Toch zijn degenen niet geheel ge rust, die de hardnekkigheid van den dichter kennen en die weten hoe moeilijk het dezen is den druk van zijn omgeving en zijn legionairen te weenstaan, die besloten zijn alles te wagen liever dan af te zien van hetgeen zij de waar borg van het bezit der Adniatische zee ach ten. Al degenen, die uit Fiume komen, ver klaren, dat men daar leeft in een overspannen atmosfeer, waarin men elke normale notie van de dingen verliest. Aan den anderen kant schijnt heit, dat het land genoeg van de geschiedenis heeft en dat •het nieuwe avontuur van d'Annunzio niet zulk een populaire vierklank vindt als zijn mansch naar Fiume in Sept. '19 wekte. Hier van pogen zijn beste vrienden hem te over tuigen. En men hoopt, dat hun betoogen het ten slotte zullen winnen. Een Turksch offensief tegen de Grieken. Konstantinopel, 3 Dec. De nationalistische Tuiken concentreeren strijdkrachten op het front van Ismid en Smyrna, met het doe een groot offensief tegen de Grieksche troe pen te ondernemen. MelbournePerth. (Een De Havilland-vliegtuig volbracht voor het eerst de vlucht van Melbourne naar Perth. De afstand, 2169 mijlen, vereischte een vliegtijd van 18 uur 12 min. 's-Gravenhage, 3 December. De slag is gevallen! Terwijl voor velen het begin van December een tijd van vreugde en blijde verwachting is, zal in honderden onder wijzersgezinnen op z'n minst groate teleur stelling, zoo niet gevoelens van wrok en wan hoop heersdhen. Had slechts een der rechtsdhe Kamerleden wat meer durf gehad, was 'het onderwijs (grondslag voor de volkskracht, zooals mr. Treub het noemde) voor hen belangrijker ge weest dan het Ministerie, dat met de „por tefeuille" schermde, dan was er althans iets gedaan om in den schreeuwenden nood te voorzien. Helaas het politieke karrepaard sjokte leid- zaam en geduldig als altijd vöort, zich willoos overgevende aan den teugel van de ministe riele voerlieden, die het zoowel naar den af grond als naar het beloofde land kunnen voeren. Het zal wel pp „afgrond" uitdraaien, al worden de oogkleppen goed voorzien! Welke verantwoordelijke Regeering kan op een dergelijke wijze met de belangen van het geheele valk spelen! Begrijpt men niet, dat dit zich te eenigertijd wreken moet? Is het niet, behalve voor politiek-blinden, dui delijk, dat de animo voor het onderwijs nog meer zal verstarren, dat ten slotrte een chaos het resultaat zal zijn. Resultaat van een z.g. zuinigheid, drie de wijsheid bedriegt. Zuinigheid alleen in het hoofdstuk: „Onderwijs", doch een onbegrij pelijke vrijgevigheid, als het z.g. noodzake lijke militaire uitgaven betreft! Men behoeft nog lang geen anti-onilitairist te zijn om deze absurditeit te voeden. Integen deel; de militairen, vooral die der Marine, zijn met al die millioenen nog steeds niets wijzer geworden. Zij hebben, ondanks alles, neg steeds niet de over,tuiging kunnen krijgen, dat de toe komst van hun vak verzekerd is. Ook zij wachten al lang en worden het wachten moede. In ieder vak* dient nu eenmaal, wat men noemt „perspectief" te zijn. De onderwijzers weten thans, dat voor hen zoo iets niet be staat of komen zal. Wat zullen straks andere categoriën er varen? Het manifest der onderwijzers, gericht tot het Nederlandsche volk, laat aan duide- ijkheid niets te wenschen over. We missen ondar de medewerkende vereenigingen echter de Christelijke en de Roomsdh-Katholieken, die uitdrukkelijk verklaard hebben hetzelfde te wenschen als hun andere collega's. Zijn die thans tevreden met deze norsdhe afwijzing? Dat zou een merkwaardige meta morfose zijn. Of zijn ze te afhankelijk van adviseurs" om de Kamerleden van hun par tijen openlijk te desavoueeren! Intusschen is dat wel zeer eigenaardig, wat niet wegneemt, dat ze in hun hart even ante vreden zijn als de anderen. Hoe het ten slotte zal afloopen is niet te voorzien. Massa-ontslag lijkt wel aardig, doch is onuitvoerbaar, omdait het bijna niet moge- ijk is ergens anders passend werk te vinden. Dit wist de Regeering wel em beheerschte daardoor de situatie. In sportkringen noemt men zoo iets echter: „unfair" en in de maat schappij nog wel eens anders. Trouwens de heele geschiedenis heeft een wrang bijsmaakje en kan nog ernstige gevol gen hebben. Na herhaald uitstel is thans eindelijk het >ekende voorstel tot het instellen van een tap verbod op Zaterdagmiddag en Zondag be handeld eitverworpen met 21 tegen 12 stemmen. We, hebben onze meening over deze kwes tie reeds vroeger kenbaar gemaakt en nieu we gezichtspunten zijn er sindsdien niet. Men meene echter niet, dat onze Raad prin cipieel tegen drankbestrijding is! De bezwa ren waren voornamelijk van juridischen en practischen aard en ook het prae^advies was op deze gronden afwijzend. Wat hét juridische aangaat, men achtte de verordening in strijd met art. 7 der Drank wet, waarbij aan den Gemeenteraad >yde be voegdheid wordt toegekend om dagen te be palen, waarop wegens omstandigheden, op grond van welke misbruik van sterken drank te vreezen is", vergunningslokaliteiten kun nen worden gesloten. Naar de meening van den Minister van Arbeid en ook van de Raadsmeerderheid val len Zaterdag en Zondag in 't algemeen niet oryier de dagen met bijzondere „omstandig heden" (zooals: Koninginnedag, verkiezing, enz.). De practische bezwaren waren kort samen gevat: onvolledigheid van het verbod, dat alleen tot „sterke drank" beperkt is en on voldoende toezicht op de eventueele naleving, waardoor ontduiking in de hand wordt ge werkt. Het is ongetwijfeld jammer, dat deze wijze van bestrijding van den drankduivel geen al gemeene instemming heeft kunnen vinden, hoewel men in beginsel daarvoor wel voelt. Dat ex ten slotte iets gedaan moet worden blijkt wel uit hert: toenemend aantal gevallen van openbare dronkenschap te dezer stede ovér 1919 n.1. ie kwartaal 232, 2e kwartaal 338, 3e kwartaal 428, 4e kwartaal 435. Zoo als men ziet is bet aantal geconstateerde ge vallen (dus ongerekend de niet- of door-de- vingers-geziene) in een jaar tijds bijna ver dubbeld, hoewel de dronkenschap op Zondag met pl.m. 15 pet. is verminderd. Met de theorie, dat de vrije Zaterdagmid dag een toeneming van het drankmisbruik ten gevolge heeft gehad, komen de cijfers overeen. Deze aanwas bedroeg voor boven genoemde kwartalen resp. 16.3, 17.4, 19.1 en 22.2 pet. Reden tot ingrijpen der overheid is er dus wel, maar hoe? Behalve het tapverbod, zal ook het Sport park-plan Nieuwe Parklaan" (van kapt. Scharroo e.a.) wel vallen, want de Raad zal zich wel vereenigen met het afwijzend prae- advies van B. en W., dat zich grondt op: af breuk aan het natuurschoon, hooge kosten, ongeschikt terrein. We willen in 't .midden laten, wat belang rijker is: natuurschoon (waarvan we te over hebben) of sportterreinen (waaraan een nij pend gebrék bestaat) en zullen evenmin in gaan op de finantieele kwesties, waarvan we alleen maar weten, dat de bouwkosten zon der den grond) op ruim drie millioen worden geschat. Doch wat de ligging betreft, gelooven we, dat er in Nederland geen tweede zoo geschrik te pladts te vinden is. Het terrein heeft ech ter één groot nadeel^en dat 'beslist alles-: het ligt aanmerkelijk lager.dan de omgeving en is zeer drassig. Voldoende ophooging en draineering zou den de kosten nog hooger maken en daarom gelooven we, dat de Raad zeer voorzichtig in deze moet zijn. Onze Gemeente-werklieden zijn toch heel wat beter af dan de onderwijzers. Terwijl de laat sten niet eens een minimum loon krijgen, waarvan ze met fatsoen leven kunnen, wordt aan de eersten in onze ge meente opnieuw een verhooging, zij het een tijdelijke, in het vooruitzicht gesteld. Ten minste de meerderheid van B. en W. meent, dat aan hen een 10 pet. duurtertoe- slag moet worden toegekend op het minimum loon van 3 per week. De bijslag zal alleen worden uitgekeerd aan 21-jarigen en ouderen met een salarisgrens vai^ 4000. De reden van het voorstel is. gelegen in de toegenomen duurte, welke van 192 tot 222.7 pet. is gestegen. Inderdaad is'voor.deze regeling, die voor- loopig 3 3maanden geldt, in 'beginsel wel iets te zeggen, als iedereen evenveel procenten bij slag kreeg als de duurte was toegenomen. Dit nu is niet het geval en daarom komt het ons billijk voor, dat voor een bepaalde categorie geen uitzondering wordt gemaakt. Want hoe langer hoe meer raken we op het gebied van de loonpolitiek uit het evenwicht; een treffend staaltje hiervan zijn deze ge meente-werklieden en de onderwijzers, die het voorrecht hebben tot de intellectueelen te behooren. Bovendien zou het voorstel ongeveer 275000 per kwartaal of 1.100.000 per jaar kosten! LEO. GEMENGD NIEUWS. drie goed-gekleede mannen In de drukke straat op hen aanvielen, den zak met waar den afnamen en revolvers afschietende, plaats namen in een wachtende automobiel, die dadelijk met hen wegreed. Een der aan gevallenen had nog den tijd het nummer van <le auto te noteeren, doch het bleek later, dat dit een valsch nummer was geweest. De po litie heeft 'gearresteerd den hoofdboodschap per der bonk, waar de waarden vandaan kwamen. Die man had kort vóór de mannen met den zak het bankgebouw verlaten had den, twee geheimzinnige oproepingen aan de telefoon ontvangen. Correspondentie. Vreemdeling. Uw klacht is opgenomen im de rubriek „Langs de Straat' Slapte. Bij de firma Van Houten te Wesep is een tweede groep personen, omvattende 20 man nen en 100 meisjes, Ontslagen, omdat er hoegenaamd geen uitvoer ia Beleedlging. Voor de Zutphensche arrondisements- rechtbank werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen eèn advocaat te Hengelo (G.), die wegens beleediging veroordeeld was tot 100 boete of 100 dagen, van welk vonnis beklaagde in verzet is gekomen. De beleediging geldt een veldwachter, wien bekl. in de tram zoiu' hebben toege voegd, „je neemt het niet zoo nauw met het opmaken van proces-verbaal mooie poli tie hebben we hier in Hengelo, die de men- schen op straat opwacht en staat te schooien om zich dik te kunnen zuipen in de café'a" Bekl. ontkende deze termen te hebben gebezigd. Dé veldwachter had zijn woorden verdraaid, omdat hij, de advocaat, niet in een goed blaadje stond bij den rijksveld wachter, die „een pik" op hem had. Hij had tegen den veldwachter overigens een aan klacht wegens meineed ingediend. Het O. M., waargenomen door mr. J. O. van der Kun, noemde het optreden van den advocaat schandelijk. Eisoh: drie weken gevangenisstraf. Indringer gedood. in de woning Oude Nieuwstr&at 8 te Am sterdam heeft zich Donderdagmiddag een bloedig drama afgespeeld. In het huis woopt het echtpaar Timmer, een net werkliedenge zin. De vrouw had nogal eens last van een ze keren Drijver, een los arbeider, die woont ln de Van Ostadestraat. Drijver trachtte vaak het huis binnen te dringen als Timmer uit was. Hij knoopte daarvoor relaties aan met den zoon van Tim mer. Deze was niet erg op de vriendschap gesteld, maar zag geen kans van Drijver af te komen. 's Morgens was vrouw Timmer met haar man mitgegaan. De man.ging naar z\jn werk, de vrouw naar een familielid. Zij deed dit, om dat zij niet thuis durfde blijven uit vrees voor Drijver. Deze had nu weer met den zoon ge wandeld en ging met hem ongeveer half één het huis in de Oude Nieuwstraat birnmn Timmer was toen reeds van zijn werk huis- gekomen, de vrouw was nog afwezig. De beide mannen fóhijnen oneenigheid te hebben gekregen en Drijver dreigde Timmsr met een dolk. Timmer, die een tengere man is, greep, om zich tegen den stoeren aanvaller te verdedigen, een geladen revolver, waarmee hij Dryver voor het hoofd schoot. Deze was onmiddellijk dood. De buren, die het schot hadden gehoord waarschuwden de politie. Deze stelde een onderzoek in. Timmer, die eerst zijn vrouw bij de familie had afgehaald, meldde zich zelf op het politie bureau Warmoesstraat. Hij is in arrest gesteld Het voorloopig onderzoek wijst, naar men ons mededeelde, erop, dat Timmer heeft ge handeld uit wettige zelfverdediging. De doode lag nog met den .dolk in de hand Berooving te New-York. Uit New-York seint men aan de „Daily Mail", dat daar Dinsdagmiddag op klaar lichten dag twee bank-beambten werden aangevallen en beroofd van waarden tot een bedrag van 120.000 pond. De mannen waren op enkele schreden a: stand van de plaats hunner bestemming, toen ZUINIG GEMEENTEBEHEER. Zuinigheid-in het Gemeentebeheer syno niem met eene declinatie, zooal niet ophef fing van bet Instituut „Centrale Boekhou ding". Ziedaar de conclusie, waartoe de bewer ker van bovenstaand onderwerp komt bij zijne beschouwing in de „Heldersche Cou rant" van 27 November 1920 en welke in tusschen geheel afwijkt van die voorkomen de in de „H. Crt." van 27 December 1919, doch het kan verkeeren, zegt Bredero. Ik weet niet of de Schrijver behoort tot iet gilde van comptabele ambtenaren, hape- jjfc niet, ik zou anders sterke neiging 'heb ben met hem over het door hem aangeval len instituut der O. B. in het strijdperk te .reden. Liever wensch ik de critiek op zijn epistel te dezer zake over te laten aan meer bevoeg den, dan ik mijzelf acht, en mij slechts be palen tot enkele opmerkingen, waartoe zijn artikel aanleiding geeft Is het in de eerste plaats opvallend, dat zijn critiek zich uit in de dagen, naderend het moment, waarop de Gemeentebegrooting 1921 in behandeling zal komen en zijn arti kel allicht meer nuttig effect zou opleveren, de wijze waarop hij de Centrale Boekhou ding aan eene critiek onderwerpt, doet mij vermoeden, dat hij zich in deze materie partij heeft gesteld. Het onvolledig oiteeren van uitspraken aan het eind van zijn artikel geeft grond voor dat vermoeden. Gewaarschuwd dient te worden tegen een zijdige voorlichting en het zich bepalen tot eensmanswijsheld, Ter voorlichting van hen, die geroepen zijn <xm te oordeelen resp. te heslissen heb ben over het bestendigen of opheffen van meergenoemd instituut en de geschriften, waarvan de schrijver zich bedient, niet ken nen, ben ik zoo vrij het door den schrijver aangehaald citaat letterlijk uit „Accountan cy" over te schrijven, omdat de bewerker van het artikel bovengenoemd zich ten deele bedient van de uitspraak van professor Vol- mar, teniein-ie aan zijn betoog meer kracht te kunnen bijzetten. Daarbij laat ik aan den belangstellenden lezer het oordeel. Het naschrift luidt aldus: „Op verzoek van den schrijver laat ik on middellijk op zijn artikel, waarin het begin sel, de voordeelen en de wijze van uitvoering der C. B. op duidelijke wijze zijn uiteenge zét, een paar opmerkingen volgen. Wat de uitvoering betreft, vraag ik mij af of het geene aanbeveling zou verdiend lebben de dubbele boekhouding te vervan gen door de verbeterde Kameraalstijl, waar van een uitmuntend voorbeeld voorkomt van de hand des Heeren Van der Have in de pu blicatie, verschenen naar aanleiding van de tentoonstelling op gemeentelijk financieel gebied, gehouden te Amsterdam in 1916 (2e deel). „Wat het principe betreft, geloof ik „dat het nauwelijks aan twijfel onderhevig „is, dat speciaal in kleinere gemeenten „door stichting van eene O. B. eene betere „arbeidsverdeeling en interne oontróle „mogelijk wordt en economischer zal wor gden gewerkt „Aan ernstigen twijfel is echter onder hevig de bewering, dat de bedrijfsdirec- „teuren ontlast worden van eene taak, die „niet voor hunne rekening moet komen, „omdat het vaststaat, dat de rekening, (dat „Is de. boekhouding), vormt een integree- „rend bestanddeel van de verantwoording „van den leider voor zijn beheer, die dan „ook door of namens hem moet worden „opgesteld en die hij moet kunnen raad- „plegen en volgen, zoodra en zoo vaak hij „dit wensohelijk acht" ,Het gevaar is allerminst illusoir, dat de in stelling op den duur zal leiden tot eene zui vere finandeele boekhouding bij de 0. B. en eene technische op het bedrijf, die elkan der op tal van punten dubbel werk zullen ver oorzaken, terwijl de samenhang tusschen beide admlnistratiën ver nog verder dan thans zal te zoeken zijn, waardoor ook de b edrijf&statistiek in het gedrang kan komen." 4) Men ziet uit dit volledige citaat, dat prof. Volmer heel wat zachter en ook nog anders oordeelt dar. de bewerker. Het is voorts be kend wellicht aan den schrijver niet dat veie erkende accountants de meening van den genoemden professor niet deelen op het terrein van de gemeentelijke admi nistratie. Teekenend is, wat de heer Nijst, een ac countant t an den eersten rang uit Nijme gen, schrijft in het .Maandblad voor het Boekhouden" No. 248 van 1916. In genoemd periodiek zegt'hij op blz. 168—169 ojn. het volgende: „De Begrooting van de Gemeente En schedé verdient de aandacht te trekken van alle gemeentebesturen, omdat zij zich niet uitsluitend bepaalt tot systematisch gerang schikte cijfers met ©ene toelichting der af zonderlijke b agrooti ngspostenmaar ook ©én beredeneerd overzicht Igeeft van den toe stand der gemeente-financiën. „Een juister inzicht- in deze aangele- „geiiaeid erkrijgt men door inzage te ne- vaiL de begrooting der Centrale „Boekhouding." en verder: .Hieruit blijkt dus, dat de boekhouding „van alle gemeentebedrijven en diensten „gecentraliseerd is", waardoor zeer zeker eene goede administratieve organisatie en controle in de hand worden gewerkt. Bui tendien zal deze centralisatie ook aan de „samenwerking tusschen de verschillende „bedrijven en diensten der gemeente on- „getwijfeld ten goede komen."') Spreekt de bewerker zich alzoo niet al te boud uit, door te durven beweren, dat we met zoo'n instituut op den verkeerden wen zijn? Is hij zoo'n ingewijde? Het verdient voorts aanbeveling den be langstellenden lezer er op te wijzen, dat de bewerker gebruik maakt van de geschriften van prof. Volmer, o.a. dateerend van het jaar 1912, waarmee ik dan zeggen wil, dat in het verloop der jaren tot nu toe geheel andere meeningen ten opzichte der bedrijfs leiding zijn verkondigd en het dient den be- werker uitdrukkelijk gezegd nu niet door administratieve doch door technische per sonen. Om niet al te uitvoerig te worden moet ik den belangstellenden lezer verwijzen naar meermalen verschenen artikelen over „We tenschappelijke bedrijfsleiding".5) Nog wijs ik er op, dat'prof. Volmer eer tijds Directeur was van een grootbedrijf in Weenen en dat zijn periodieken door schrijver aangehaald en gebezigd den stempel dragen van eenzijdigheid; lpuners verkondigt til] ln de Inleiding van zijn wer ken de stelling, dat hij zijne zienswijze de waarheid meer nabij acht- Ook in het citeeren van de woorden des heeren De Wilde in „Accountancy" is het bij den bewerker geen „fair play". In dat blad schrijft genoemde heer o.m.: „Wanneer, zooals in vele gemeenten van ons land, ieder bedrijf er zijn eigen admi nistratie op na houdt, dan valt veelal uit de jaarlijks verzonden verslagen op te maken, dat de boekhouding den stempel der onvol ledigheid draagt. De technische ambtenaren hebben meestal te weinig tijd of kennis van boekhouden, terwijl het benoemen van een administrateur vaak op financieel© bezwaren stuit. Door deze onvolledigheid blijven èn leider èn Burgemeester en "Wethouders over te weinig gegevens beschikken om met meer vrucht den gang van zaken te kunnen bestu- deeren en meermalen zal de zuinigheid de wijsheid bedriegen. Het behoeft wellicht geene nadere toelich ting, dat aan dit bezwaar wordt tegemoet gekomen door de inwerkstelling der C. B." En iets verder zegt hij: „Een ontkennend antwoord moet gegeven worden op de vraag: „Zal iedere Gemeente met succes eene Centrale Boekhouding kun nen instellen?" Eene centralisatie der bedrijfsboekhou- dingen in groote Gemeenten, waar de meeste bedrijven reeds eene flinke ontwikkeling hebben, zou een te groot terrein zijn om eene goede arbeidsverdeeling met vrucht door te voeren. Het oentraliseeren der bedrijfskassen kan hier wellicht eeyig voordeel afwerpen. In kleine en middelmatig groote gemeen ten, waarin de bedrijven over het algemeen nog niet sterk zijn ontwikkeld ,zau ik een O. B. zeer wenschelijk vinden. Afgescheiden van het financieel voordeel, acht ik de andere, hiervoren genoemde voor deelen van dien aard, dat de instelling eener Centrale Boekhouding, in niet al te groote gemeenten, alleszins gewettigd te noemen." In tegenstelling van Dr. Calmès, Profes sor an der Akademie für Sozial- und Han- delswissensohaften zu Frankfurt, welke hoogleeraar in zijn „Fabrikbetrieb" de mehrköpflge Leltung van bedrijven be spreekt, doch zich onthoudt daaromtrent zijne (meening uit te spreken, maar in wiens werk „die Statistik in Fabrik- und Waren- handelsbetrieb" dan toch de scheiding van technische Und Kaufmannische Leltung naar voren treedt, verkondigt de schrijver van „Zuinig Gemeentebeheer" eene meening schier geheel en al daarmee in strijd. Wanneer de medewerker dier „Heldersche Courant" sprekende over ontwrichting, of liever van „euvel", doe/lende op meerge noemd Instituut, dat z.1. oorzaak is van een ieprimeerenden invloed op de belangstelling der leiders in het aan hen toevertrouwde be drijf, meent dit uitsluitend en alleen aaneen instituut als het onderhavige te moeten toe schrijven, dan dicht hij den bedrijfsleider iets 'toe, waartegen deze, naar mijne volle overtuiging, juist in verzet zal komen, indien hij het belang van eene administratieve voorlichting voor zijn bedrijf goed begrijpt en in de administratieve controle der O. B. niet en uitfluitend een dwarskijker ziet Immers, om mij met den bewerker te be palen tot uitspraken van prof. Volmer, niet wien hij zioh, zooais gezegd, in goed gezel schap bevindt, besluit deze Hoogleeraar zijn Voorrede voor bet technisoh-comptabel werk van den Ingenieur Simon met de volgendie woorden: „Een goed kompas is een betrouwbare gids, een slecht kon het schip ten verderve zijn. Laat de boekhouding der fabrieken zijn als een goed kompas. De bewerker vergelijkt Lmmers den bedrijfsleider met een 'kapitein?'1 Voorts wil ik den schrijver niet onthou den, hetgeen de welbekende eer Van Ever- dingen uit Amsterdam in zijn werk over „Fabrieksboekhouding" mededeelt: Op blz. 219 van dat werk zegt hij: ,3ij verzameling dezer gegevens (mi de technische, beuoodigd voor de boekhouding) zal hij (n.1. de boekhouder) meermalen op merken, dat deze niet altijd ten volle be trouwbaar zijn. Veie technici gevoelen voor administratie niet veel en beschouwen het als een last, dat zij voor d§n boekhouder van allerlei handelingen aanteekening moeten houden. Zij trachten zich dus zoo gemakkelijk imo- gelijk er van af te maken. Vandaar-, dat de boekhouder bij de inrichting der boeken er zooveel mogelijk voor moet zorgen, dat hij op eenvoudige wijze de verschafte cijfers oontróleeren kan." en op blz. 370 vervolgt hij: „Vele bezwaren, die tegen technische oon tróle kunnen worden aangevoerd, bestaan ook tegen de administratieve oontróle, doch de laatste twintig jaar hebben geleerd, dat zij met eenigen goeden wil zijn te over winnen?" De bewerker schrijft zoo over zuinig be heer en geeft zoo duidelijk den indruk, alsof zulks uitsluitend en alleen kan worden ge vonden door inkrimping of wat ook bij de C. B. Waarom zwijgt de schrijver zoo over be zuiniging op andere wijze? Wat zegt hem eene instelling als eene be- zuinigingsinspeotie en als gevolg waarvan werd dde te Amsterdam ingesteld? Is hem de krasse uitspraak van den beer Nolting in den Amsterdamschen Gemeente raad van 80 Juli 1919 ontgaan?

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 6