eens, dat over dat onderwerp, n.L het Insti tuut O. B., nog heel wat te zeggen valt, doch zooals gezegd, wil ik verdere critiek aan meer bevoegden overlaten. Geachte inzender, verwijs de lezers niet eigendom zijn van de gemeenschap en zoo A^ 29 11 '20. 4«L J. H. Prijsdaling vleesch. Weet Leo dus een sonore mannenstem, stoomvaartberichthn. Burgerlijke Stand der gem. Texel Burgerlijke Stand van Wierlngen, Met een paar merkwaardige woorden van een bekend examinator in de Handelsweten schappen wensch ik te besluiten: „Verbeeld u nooit, dat ge in elk vak van wetenschap het summum van kennis hebt bereikt en schat anderen daarom niet te licht." „Meen niet, dat ge elke leemte in uw ken nis te allen tijde door handigheid (en ver waandheid) kunt aanvullen." En hiemee basta. DE KOSTER. De praktijk der C. B. en de Jaarverslagen logenstraffen deze zienswijze. j) Het aangehaalde Is van mij. Het aangehaalde is van den heer Nyst. Zie Nieuws van den Dag van 31 Juli 1919, Zie: Twee lezingen, gehouden over „Weten schappelijke bedrijf sleiding," geschreven door een technicus, waarin de auteur ojn. zegt: De orga nisatie eener industrieele onderneming kan in groote lijnen verdeeld worden over drie onder- deelen le. Een zuiver technisch gedeelte, 2e. Een zuiver comercieel gedeelte en 3e. Een administratief ^technisch en technisch- eoonomisch gedeelte. Dat zegt' toch heel iets anders dan de bewerker wli. Het doet ons genoegen voor onze beschou wingen, neergelegd in het Ve artikel over bovenstaand onderwerp, ook belangstelling te mogen constateeren bij den heer Koster. En al bestond er nu voor ons geen aanlei ding in hem allereerst een medestander te zoeken voor ons betoog, een zoo ernstig ge mis, zelfs aan de meest elementaire welle vendheid, hadden wij niet mogen verwach ten. De wensch, waarmede de heer de Koster zijn verweer besluit, hij moge gepast zijn in den mond van een examinator tegenover zijn examinandus, hij is, nu een dergelijke verhouding niet tusschen den heer K. en ons bestaat, eenvoudig misplaatst. Maar nu ter zake. Reeds bij de eerste lezing van het betoog van den inzender was onze algemeene indruk teleurstellend. Bij hem toch hadden wij ze ker wel mogen rekenen op enkele argumen ten tegen de stelling, die wij verkondigden, dat er geen twee kapiteins kunnen zijn op één schip, m.a.w. en toegepast op onze ge meentelijke diensten, dat er eenheid moet komen in leiding en verantwoordelijkheid der bedrijven. In het geheele betoog van den heer de K. geen woord daarover. Integen deel, de oppervlakkige lezer krijgt den in druk, dat zijn aandacht gevraagd wordt voor een zeer technische kwestie van ge in eentebeheer en toch is hetgeen wij betoog den heel eenvoudig, n.1. dat er geen twee ka piteins kunnen zijn op één schip. Maar laten wij het schrijven van den heer K. eens op den voet volgen. We moeten dan al aanstonds constateeren, dat de heer Kos ter ons betoog net goed gelezen heeft Ner gens hebben wij, noch bedekt, noch met zoo veel woorden de wenschelijkheid betoogd dat de Centrale Boekhouding moet worden opge heven. Wat voorts betreft de decllmatie van het instituut der Centrale Boekhouding, misschien kimM het wel wat vreemd, maar het hooge woord moet er uitwij begrjj pen dat niet Dit is daarom vooral zoo on aangenaam, omdat het volgens den heer de Koster onze edgen conclusie is, nota benei Dat de heer de K. critiek op onze beschou wingen,liever aan meer bevoegden overlaat kunnen we ons begrijpen, maar als hij dan onmiddellijk daarop laat volgen dat hij ons er van verdenkt partij te Rebben gekozen tegen de Centrale Boekhouding, is een be wering die gemotiveerd had moeten zijn. Het wordt vervelend het herhalen, maar wij heb ben metsanders betoogd dan dat er geen twee kapiteins kunnen zijn op één schip. En laat nu de heer K. aantoonen, dat het wel kan, zonder meer. Inplaats van met alle grofheden van den inzender, zou hij met één, één enkel argu ment slechts zijn zaak ongetwijfeld beter heb ben gediend, maar er z(jn geen argumenten in zijn betoog te vinden. De waarschuwing tegen eenzijdige voorlichting is absoluut overbodig, want staan de kolommen dezer krant ook voor den heer K. niet open om de „eenzijdige" critiek tot veelzijdige te verhef fen? Maar dan kome hij met argumenten! De heer Ebster vindtons geheel aan zijn zijde wanneer hij beweert de lezers volledig tewlllen voorlichten. Het spreekt evenwel vanzelf, dat wanneer men citeert, men zich slechts van die gedeelten bedient, die betrek king hebben op "de zaak, die men bespreekt. En de inzender, die met verontwaardiging uitroept dat hij 'nu eens letterlijk zal cltee- refe, waarom toont hij niet heel even aan in welk opzicht wij daarin tekort schoten? In dien flit zoo ware, is het toch heel eenvoudig daarvan heit bewijs te leveren. We vragen den heer K. van welk woord, van welke let ter, van welk 1 eesteeken zelfs maar, wij ons hebben bediend, dat in het door ons aange haalde werk, niet volkomen gelijkluidend voorkomt? Waarom zegt de inzender dit niet? Wat de inzender er bovendien nog bij aanhaalt, n.L dat de Centrale Boekhouding een betere arbeidsverdeeling waarborgt, is volkomen juist, maar nog maals waar hebben we gezegd dat de Centrale Boekhouding moet worden opgeheven? Wij betoogden dat er geen twee kapiteins kannen zijn op één schip en waar zijn nu de argumenten van den lieer Koster tegen die stelling? „Het is voorts bekend, wellicht aan den Bchrijver niet dat vele erkende accoun tants de meening van den genoemden pro fessor (Vokner) niet deelen op het terrein van de gemeente-administratie," heelt het elders. Het doet ons denken aan een boek aankondiging, die we'onlangs lazen. „Mannen van naam hebben er aan medegewerkt,,' maar de namen standen er niet bij. Waarom niet één van die vele erkende accountants ge noemd en gezegü waarom hij het goed oor deelde, dat er meer dan één en onafhankelijk van elkander, de leidng hebben van een be drijf? We hebben geen reden te twijfelen aan de deskundigheid van den heer Njjst, maar hij betoogt ook met betrekkng tot deze zaak, niets waarmede wij het niet oens zijn. Wij zeiden alleen maar dat er geen twee kapi teins kunnen zijn op één schip en we vragen argumenten, die het tegendeel betoogen. Eerst dan kunnen we praten. Aan den voet van ons Ve artikel schreven we letterlijk: „Blijkt ook hieruit niet duide lijk dat we den verkeerden weg op zijn?" „Met zoo'n instituut", zijn woorden, die de heer K., In strijd met de waarheid, er bij voegt. naar bronnen, die een gewoon mensoh nu eenmaal niet eiken dag tot zijn beschikking heeft. Meent U werkelijk Uw zaak zoo te die nen door b.v. te verwijzen naar het „Nieuws ('en ^a£> van 21 Juli 1919, en naar meer andere geschriften, die met de zaak die wij hier bepreken niets, absolnnt niets hebben uit te staan? Ia het opmerkelijk dat Uw argumenten blijk baar juist voorkomen in de bronnen waar naar U verwijst, terwijl ze zoo gaarne 'hadden gevonden in Uw beschouwingen zelve? ij leverden een betoog voor eenhoofdige verantwoordelijkheid en konden ons daarbij o.m. 'beroepen op Prof. Vobner. Lezer, gij verwacht een weerlegging, een pleidooi voor meerhoofdige verantwoordelijkheid van den heer de K.? Niets daarvan! Prof. Volmer, heet het plotseling, was eertijds Directeur van een groot bedrijf in Weenen.._ heusdh het staat er! Is het U 'nu duidelijk waarom er meerhoofdige verantwoordelijkheid moet zijn.' Neen? Welnu, Prof. Volmer iras eer- tijds Directeur van een groot bedrijf.... in W eenen. Is het eigenlijk niet om te weenen, een dergelijke argumentatie? Er komt nog meer! We krijgen thans ge zelschap in onze eenzijdigheid, ook Prof. Volmer is nu eenzijdiggoed, alles goed, maar den heer EL wordt toch genoegzame ge legenheid geboden de zaak nu eens veelzijdig te bezien. Waar zijn ze, die argumenten! Lezer, er komt nog meer! Luister: Prof. Oalmes heeft zich onthouden zijn meening uit te spreken over de meerhoofdige leiding in de bedrijven. Nu zal de argelooze lezer geneigd zijn op te merken dait er wel meer zullen zijn-die zich van een uitspraak over deze zaak onthouden hebben, en voorts dat we aan dergelijke me- dedeelkigen voor de zaak waarom het hier gaat niet veel hebben, maar voor den heer de Koster is het blijkbaar goed genoeg om als argument te worden gebruikt. Men begrijpe het wel: Wy zeggen: Er kome eenheid ln leiding en verantwoordelijk heid. Neen, zegt de heer de Koster, want Prof. Ca lm es.... heeft zijn meening daarom trent niet uitgesproken. (Wat de inzender verder van Prof. C. zegt raakt de geheel kwestie niet). Waartoe dient dan die door- eensmjgting van Duitsch en HMlandsch? Is het om te dioen zien dat de heer K. ook met de buitenlandsche vakliteratuur goed bekend is? Maar wie twijfelt daaraan? Argumenten vragen we, anders niets. We moeten het noodzakelijk hierbij laten Nog dit slechts. De inzender veroorloofd zich de volgende aanhaling: „Een goed kompas is een betrouwbare gids, een slecht kan een schip ten verderve zijn. Laat de boekhouding der fabrieken zijn als een (goed kompas." Zou er nog iemand wor den gevonden, die het er niet mee eens is? We gelooven het haast niet. Maar voegen wl er aan toe: dan onttrekke men het kompas ook niet aan zijn bestemming, dat is, het dienen als gids voor den eenen en eenl- gen kapitein van het schip. Het kompas is nuttig, onmisbaar, maar het ls en blijft toch altijd een werktuig voor den kapitein, aan wien alles en allen ondergeschikt zijn, maar die ook alleen de verantwoordelijkheid draagt. 0 0 0 Naar aanleiding van de conclusie, vervat in 's heeren Kosters twee eerste alinea's, wen- sdhen wij er de aandacht op te vestigen, dat het artikel in de Held. Crt. van 27 November behoort tot de reeks, gesigneerde terwijl diait in de Held. Crt. van 27 Dec. 1919, welks schrijver een afwijkende meening verkondig de, was gesigneerd V Wij willen hier wel verklaren, dat beide schrijvers niet intendlek zijn. Overigens blijkt er oi. alleen uit, dat men omtrent het nut van een instituut als de C. B. van meening kan verschillen en de heer de Koster moest het ons eerder aanre kenen als eene verdienste dat wij onze ko lommen openstellen om het voor en tegen er van te denjonstreeren dan oma dit. zii het lichtelijk, te verwijten. Redactie. —o Amersfoort, 29 November 1920. Geachte Redactie, Gaarne plaatsing voor het volgende. Met aandacht las o.g. het artikel „Zuinig Gemeentebeheer" van uwen medewerker V Aangezien door „WTijving" van gedachten meermalen juiste conclusies Worden verkre gen, gevoelt o.g. wel lust zijne opvattingen tegenover die van Uwen medewerker te stellen. De kern van schrijvers betoog is deze: „On\te geraken tot een zuinig gemeente- beheer is één der factoren: „maak een juiste arbeidsverdeeling". Natuurlijk! Maar hierop -volgt „daarom geen Centrale Boekhouding". O.g. meent daarentegen: daarom wel Cen trale Boekhouding. Schrijver noemt twee motieven voor zijne bewering: le. De C. B. werkt te duur. 2e. Er ontstaat dan een meerhoofdige led- ding. Op het eerste punt ga ik nu liever niet in, omdat reeds eerder hieromtrent iets van mijne hand in Uw blad werd opgenomen (Ja nuari 1920). (Volledigheidshalve zend ik U dit stukje ter inzage aan Uwen medewerker toe) maar méér omdat punt 2 in bedoeld ar tikel domineert Komt werkelijk de leiding vian het bedrijf, waarvan de boekhouding is ondergebracht bij het instituut CJB. in meer dan één hand? M.i. niet, wanneer nJ. het beginsel der C.B. bij bedde partijen recht wordt verstaan. Wat toch is de taak van den boekhouder van een bedrijf, al of niet geadministreerd door de C.B.? Kreukniet zegt: „Boekhouden is het volgens vaste regels op rekeningen boeken van het ontstaan en tenietgaan van alle bezittingen en schulden der zaak" of m.a.w. „Boekhouden is het nauwkeurig en overzichtelijk te boekstelllen van alle veranderingen, die ontstaan in het vermogen en in de vermogensbestanddeelen, „onder" en tijdens het beheer van den teoh- nischen leider." En nu komt het cardinale punt in deze kwestie. Wat is de jaarrekening? De „Verantwoording" van den tèchnisohen ledder of het „Financieel Rapporti' uitge bracht door een hiervoor aansprakelijk ge steld deskundige (boekhouder). M.L is het aatste de juiste opvatting. Man vergete niet, dat bedoelde bedrijven iemand, dan heeft deze recht op een zoo on partijdig mogelijk samengesteld overzicht van den stand van eenig bedrijf, ontstaan dóór en tijdens de ledding van den techni schen leider. Levert deze zelf zijn verantwoording in, dan heeft hij toch altijd dit tegen, dat hij zelf belanghebbende is. Men begrijpe wel het gaat hier om een principe. Iemand zegt ja, maar verificatie komt toch tiz.t. deze „verantwoording" te gen; zeer juist Maar toch ook het Financi eel rapporti' van de boekhouding? Juist bij deze gelegenheid is er kans, dat bij verechil van meening i.z. belangrijke boekingen, een betrouwbaarder uitspraak wordt verkregen dan wanneer de boekhouder is een onderge schikte van de andere partij. Natuurlijk moet In den loop van het dienst jaar samenwerking tusschen technischen en administratieven dienst zijn.Dit zal voorzeker bijdragen tot den bloei van de bedrijven. Maar dit behoeft niet speciaal naar voren te worden gebraoht naar aanleiding van dit niuewe instituut Deze waardevolle samen werking moet ook aanwezig zijn wanneer de boekhouder onder den technischen leider staat Gaat in beide gevallen echter iets aan dit samenwerking haperen, dan is, geloof ik, zoo maar niet ineens uitgemaakt welke positie van den boekhouder het meest aanbevelens waardig is voor de bedrijven. Mo. is het zuiverste standpunt, dat op het terrein waar de samenwerking hokt twee „Chefs" elkander ontmoeten. Dit is beter dan dot de ondergeschikte (toch deskundige op zijn terrein) komt te staan tegenover zijn superieur. In het laatste geval is er gevaar, dat het gezag zal beslissen over een zaak, waarin een boekhouder meer tünps is dan een technicus. Om dan verder geen stof te doen opwaaien, buigt de ondergeschikte (deskundige) het hoofd en prijst de hoogheid. Maar juist hier door ontstaat een toestand, die schrijver zeer terecht met den vinger aanwees, dat een ambtenaar niet zijn volle werkkracht zal ge ven, waarop de gemeenschap en het bedrijf recht hebben. I Met dank, Wij volstaan ook hier met de hernieuwde verklaring, dat wij niet gepleit hebben voor opheffing der Centrale Boekhou ding. De inzender heeft evenwel zeer juist begrepen, dat wij geen meerhoofdige leiding willen. De inzender vraagt of werkelijk de leiding van het bedrijf, waar van de boekhouding is ondergebracht bi; het instituut der O. B., in meer dan een hand komt. Hij' gelooft van niet, wanneer n.1. het beginsel der C. B. bij beide partijen recht wordt verstaan. Nu klinkt een dergelijk ver trouwen heel aardig, maar zoolang er in een raadsverordening staat, dat de boek houding aan den Directeur geen ver antwoording schuldig is, zoolang is er ruimte voor wrijving.... hetgeen zoo duur ia Wij hebben niets tegen het insti tuut van de Centrale Boekhouding, maar het moet wat de boekhouding betreft, niet afhankelijk zijn van den Direc teur. Nu dit in Helder wel het geval is, zijn wij op den verkeerden weg, dat bezweren we. En als de absolute onhoudbaarheid niet binnenkort blijkt, dan zal zij zich toch zeker doen ge voelen na verloop van tijd. Ennaar mate de riekte voortwoekert zal de kans op herstel, meer en meer illusoir worden! Het is hier niet de plaats om het nut van de boekhouding te bestrijden of te verde digen. Wij zouden het trouwens alleen maar kunnen verdedigen, daarvoor zijn nu de aanhalingen van Kreukniet niet meer De verklaring, dat naar het oordeel van den inzender het zuiverste standpunt is, dat op het terrein, waar de samenwerking hokt, twee „Chefs" elkander ontmoeten, zal wel niet geënt zijn op de practijk. Meer willen we daar niet over zeggen. Noot: We hebben indertijd met belang- die ons de eer en het 'genoegen wil aandoen, hare medewerking te verleenen, dam weet hij waartoe zddh te Wenden. Het spreekt vanzelf, dat de gratis medewerking" niet insluit, dat reis- en verblijfkosten óÖk Voor rekening van de(n) solist(e) zouden komen. De Comité's der Marine-concerten. stelling gehoord hetgeen de heer Grunwald in den Gemeenteraad betoogde over de Cen trale Boekhouding. Deze wil o. L wel wat al te radicaal optreden. Begrepen wij het goed, dan wil de heer Grunwald opheffing van het geheele Instituut. Ook het Ingezonden stuik van den inzender naar aanleiding van het gesprokene door den heer Grunwald ontging ons niet. Voor zoo ver hij daarin betere arbeidsverdeeling be oogt, gaan wij volkomen met hem mede, maar een goede arbeidsverdeeling zien wij juist daarin gelegen, dat er aan elk be drijf slechts één hoofd komt te staan. In een der Alkmaarsche Couranten komt onderstaande prijsnoteering voor: Biefstuk fl.30, Rollade fl.20, Gehakt f 0.95, Lapjes f 1.05, Yarkensvleesch, Karbonade f 1. Lappen fl.10, alles per pond. Oók vernamen wij, dat brood van 8 ons gewicht 34 centen aldaar kost. Een en ander is belangrijk hooger dan hier ter plaatse. Een lezer. De Marineconcerten en haar mitsten. In een anoniem schrijven, gericht aan den heer Hazebroek, kapelmeester van hert sym- phanie-orkest der Marine, beklaagt „Leo" zich, dat bij deze, overigens op hoog peil staande concerten, steeds dames-solisten worden geëngageerd en nooit eens een manne lijke kracht (niet uitzondering, destijds, van den heer Mermo Arnolli). Leo vraagjt thans, mede namens anderen, naar een sympathieke mannenstem, indien eenigszins mogelijk een bariton, en Leo denkt daarbij aan de heeren Van der Stap en Nelissen. Daar de zaak van algemeen belang is, wil len wij den onbekenden schrijver gaarne in lichten. De geringe opbrengst der marine- concérten en dit geldt zoowel voor de abonmements-concerten als voor de volkscon certen laat niet toe betaalde krachten te engageeren. De dames, die tot neg toe hare medewerking verleenden, deden dat gratis en ook de "heer Menno Arnolli; maar wij geloo ven niet, dat de heeren Van der Stap en Ne- issen gratis hunne medewerking zouden wil len of juister: kunnen verleenen. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, 2 en 3 Dec. 1920. GETROUWD: H. van Galen en A. van Tnljl: A. Dolst ra en G. Bult; J. Heemstra en C. Lam port; A. Leenhouwers «en H. Bot; P. H. F. Gamee en E. M. Wassenburg: H. Hagen en A. Korens; J. W. H. Stevens en M. Th. Frankfort; J. Ruiten en W. Post. BEVALLEN: M. Thomas—Vink, z.\ A. die Boer—Poet, v.; Joh. Bakker—Jager, en d.: H. G. Koedi.ikerSod, z. OVERLEDENJ. Smdt 4 Jaren. - MARINEBERICHTEN. De bevolen plaatsing van den machinist J. G. Frederlks aan boord Hr. Ms. Wachtschip Willems oord op den len Dec. 1920 is ingetrokken. Met ontslag uit den zeedienst: Korporaal-stoker M. A'lbers op 3 Dec. 1920; ma troos 2e kl. J. Bosschert op 7 Dec. 1920. Off.-maoh. B. J. Kimmel wordt uit Ooet-Indlë terug verwacht. Off.-maoh. 3e kl. G. A. Dijkstra ds gedetacheerd bij het vliegkamp de Mok op Texel. Off.-mach. 3e kl. P. N. Vreeken ds te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ms. depótschip voor onderzeebooten „Cornelis Drebbel." Rijkswerf. Te rekenen met 1 Jan. 1920 zijn benoemd tot elector-techn.- opz. der Marine, met standplaats reep. Amsterdam en Vlissingen, de baas-electri- ciens resp. bij bet Marine-etabl. te Amsterdam en rij 's Rijks werf te Willemsoord. H. Warner en W. Brizee. Hr. Ma K. V. is 2 Dec. 1920 te Aden aangekomen Hr. Ms. „Zeeland" zal 4 Dec. te Malaga aan komen Inplaats van op 6 Dec. LEGERBERICHTEN. Demobilisatie. Met ingang van i Dec. eindigen alje verplich tingen voor het Rijk, voortvloeiende uit overeen' komsten, die voor den duur der mobilisatie, en tot het einde der mobilisatie, of onder een soortgelijke tijdsbepaling zijn gesloten, zoomede verplichtingen, onder soortgelijke bepalingen bij vonnissen opge legd. Hoewel de bevoegdheid van commandanten om te vorderen of in gebruik te nemen, ingevolge te Inkwartieringswet, nog niet is vervallen, is be doelden commandanten verzocht, niet dan in de uiterste noodzakelijkheid van die bevoegdheid ge bruik te maken. Reservekader bij de Infanterie en bij de V estingartillerie. Het examen voor toelating tot het reservekader bij de inf. of de vest.-artill. zal plaats hebben op 8 Febr. 1921, en, zoo noodig, op één of meer vol gende dagen, te 's-Gravenhage. Adspiranten be- hooren de kennisgeving, dat zij aan het examen wenschen deel te nemen, vóór 22 Jan. 1921 te zen den aan den hoofdofficier voor het reservekader te 's-Gravenhage, alwaar tevens inlichtingen zijn te verkrijgen voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, de geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het examen, het ondergaan van een mil. geneesk. onderzoek, enz. Bij voormelde kennisgeving moet worden over gelegd een extract uit het register der geboorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Celebes, arr. 27 Nov. v. Batavia te Saigon. Bawean, uitr., verte. 1 Dèc. v. Gen.ua. Benkalis, thuiisr., vertr. 80 Nov. v. Colombo. Prins der Nederlanden, uitr„ arr. 28 Nov. te Sabang. Roepat, thuisr., vertr. 29 Nov. v. Colombo. Biiliton, thuisr., pass. 3 Dec. Oueesant. Koningin dar Nederlanden, uitr., pass. 2 Dec. Ouessant. Riouw, uitr.,. arr. 2 Dec. te Port Said. Kon. H0ll8_ndsr.be Lloyd. Gaasterland, v. New-York a. A'dain, pass. 8 Dec. Llzard. Salland, uitr.. vertr. 1 Dec. v. Bsuhia. Lómburgia, thuisr, vertr- 2 Dec. v. Lissabon. Zeelandia, arr. 2 Dec. v. A'dam te Vers Crus. Rotterdamsche Lloyd. Menado, thuisr.. pass. 80 Nov. te Gibraltar. Djocja, uitr., vertr. 30 Nov. v. 6uez. Ga roet, thuisr., pass. 1 Dec. Algiers. Insulinde, arr. 29 Nov. v. R'dam te Batavia. Maddoen, uitr., pass. 2 Dec. Dungenesa. Kawi, thuisr., vertr. 2 Dec. v. Port Said. Walcheren, uitr., paso. 2 Dec. Finisterra. Kon. Weat-lndisehs Maildienst. Calypeo. arr. 10 Nov. v. A'daan te Ponce, P. R. en vertr. n. San Dcmiiii«o. Helder, vertr. 29 Noy. v. Iqulque n. Colon. Nickerle, vertr. 29 Nov. v. Curaoao n. La Guyana Aurora, uitr.. arr. 30 Nov. te Paramaribo. Jasoe, vertr. 30 Nov. v. Curare n. Codon. Minerve, uitr. vertr. 2 Deo. v. Dover n. San Juaa. Holland—Amerika Lijn. Nieuw Amsterdam, arr. 8 Deo. New-York te R'dam. StilUto, vertr. 2 Deo. v. R'dam n. Hamburg, orredijk, v. R'dam n. Boeton, pass. 80 Nov. Cape Race. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, pass. 1 Dec. Cape Race. Maartensdijk, v. R'dam n. Havana, arr. 2 Dec. te Antwerpen. Rijndam, vertr. 1 Dec. v. New-York n. R'dam. HollandAustralië Lijn. Soerakarta, vertr. 27 Nov. v. Newcaatle, n.z.w. n. R'dam. Alchiba, uitr., arr. 28 Nov. te Yokohama. Baaodoeng, uitr., vertr. 1 Dec. v. Port Said. HolL O.-Azië Lijn. Alchiba, arr. 28 Nov. v. R'dam te Yokohama. Tjimanoek, thuisr., pass. 30 Nov. Kaap Boa. Ameland, uitr., arr. 1 Dec. te Port Said. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Jagersfontein, vertr. 1 Dec. v. Hamburg n. Ant werpen. RotterdamZnid-Amerika Lijn. Poeldijk, arr. 29 Nov. v. Hamburg te Sunderland. Stoomvaartmaatschappij Ooeaan. Keemun, v. Japen n. A'dam, pase. 1 Dec. Gibraltar. Knight of the Garter, v. Japan n. R'dam. vertr. 27 Nov. v. Port S&id-^^^^H Jason v. Japan n. A'dam, vertr. 29 Nov. v. Penang. Neleus, v. Japan n. A'dam, vertr. 30 Nov. v. Sin gapore. JavaChinaJapan Lfjn. Tjitaroem, arr. 30 Nov. V. Toeama te Fremantle. Tjisondari, vertr. 30 Nov. v. Miike n. Java Tjiliwong, vertr. 28 Nov. v. Chinwangtao n. Dalren Tjikini, verr. 1 Dec. v. Shanghai n. Chinwangtao. JavaNew-York Lijn. Deucalion, v. New-York n. Java, arr. 26 Nov. te Singapore. Java Pacific Lijn. Krakatau, vertr. 28 Nov. v. Batavia n. San Fran- sisco. VI88CHERIJBERICHTER. 2 Dec. Aangevoeld óoor 25 korde» mk£ deltongen p. stuk f 0.40; 110 kleane tongc 1 f 0.16; 2 tarbotten p. stek f A- h 7.-; 20 rogeen p. stuk f 1.25; 2 kisten echelvtech p. Ust1 2 kisten gr. m. schol p. tiet f 23.— schol p. kist 119.-; 42 kisten klrine schol p. kiel f 9.— k 11.—; 116 kisten schar p. kist f 8b0 6 0. Door 1 botvisscher: 30 K.G. bot P-KG. t 0*0. Door garnalenvisschere: 800 KG. nalen p. K.G. f 0.12 k 0.15. Door aprotvoeeche». 60 mauidiee sprot p. mandje 1 8.—ft 3.1». 8 Dec. Aangevoerd door 11 korde»20 tongen p. «tuk f 0.70; 140 middeltongen p. stuk I UAO. 80 kleine tongen p. stuk f 0.10; 15 roggen p. stn* f 1.25; 1 tarbot p. stuk f 7.—; 1 kabeljauwp. stek f 5.—; 2 kisten zetschol p. kist f 18.—6 kleine schol p. kist f 10. —4 12.22 schar p. kist f 8.50 ft 4.50. Door garna^vtesche»- 330 K.Q. gerookte garnalen p. K&. f 0.10 a O.lö. Door sprotvisechers: 60 mandjes sprot p. mandje f 2.20 ft 8.65. UIT DEN OMTREK. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 3 Dec. Grove uien f 5—5.60; peen f 1.50—2.40; rood» kool f 1.60—8.70; kleinere f 0.60—1.40; gele kool f 1.80—2.70; kleinere f 0.40—1.10:witte kool f 2.10—5.20; krocn f 8.76, «llw per 100 K.G. N.V. Texela Eigen Stoomboot-Onderneming. Dienstregeling Ingaande 6 December 1920. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7.45 v.m. 11.v.m. 2.46 n.m. Vertrek Helder 9.15 v.m. 12.10 n.m. 4.n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 7.46 v.m. 2.45 n.m. Vertrek Helder 8.46 v.m. 4.n.m. Texel, 1 December. Aangenomen het beroep naar Terhorne door D». Pjjnacker Hordijk te De Waal. Bedankt voor de toezegging van beroep naar den fioorn op Texel door Ds. Smit te Boxmeer. Aan den Bnrg heeft de Hollandse!» Maat schappij van Landbouw vergaderd met het doel te trachten hier een lagere landbouwschool te krijgen. De gemeente zal dit pogen steunen. Het is te wenschen, dat binnen korten tjjd znlk een nattige onderwijsinrichting op ons eiland zal zijn. Van 27 Noy. tot en me* 8 Deo. 1020. GEBOREN: Gertruda, d. v. Pieter Keijaer en Sdbregta Joaimette Rab; Ghristiaan, z. Oornelia de Ridder en Aagje Spigt; Sientje, d. v. Jan Boon en Suaanna Versdhelling; Anna Frederika, d. v. Bannen Spigt sa Miena Jaooba Meijer. NDERTROUWD: Hendrik Douwe Onnea en Oorneüa Krijnen. OVERLEDEN: Pieternella de Graaf, I# jaar, eohtg. van Gerbrand Zoetelief; Job Kik kert, 60 jaar, geh. tmet Trijnjte Djjksen; Reg- nerus de Boer, 79 jaar, wéduwn. van Mar- garetiha Thöne, daarvoor van Harmanma Beekman; Mejjs Eelman, 74 jaar, gehuwd me* Jaoob Keyaer; Dirk Kok, 72 jaar. Gevonden en gedeponeerd ter secretarie: 'Een portemonnaie met eenig geld, een wamt-mof, een boerenhoed. Breezand. Dinsdagavond 80 November hield de Nuts- vereeniging „Vriendenkring" haar tweede Wln- terbjjeenkomst in de zaal van den heer Jb. Borst. Na opening door den Voorzitter, den heer F. Carlebni, verkreeg de heer C. van de Klooster het woord voor zyn lezing „De Spaarpot", door den Engelschen humorist W. W. Jacobs en een gedichtje „Christus op 't slagveld", welke met belangstelling werden aangehoord. Daarna gaf mej. Oosterling als bijdrage een voordracht, getiteld„De Oude Tijd", die een luid applaus verwierf. Groot succes oogstte ook „OnsTooneelclubJe" van Van Ewycksluis met twee tooneelstukjes „No. 33" en „Mevrouw is met thuis". Dit jeugdige geszelschap beschikt over goede krachten en voor pasbeginnenden speelde het bepaald verdienstelijk. Verder droegen de dames Van IJzendoorn, Knol, Oosterling, G Keesman en de heeren L. Spreeuw, C. van Oorschot en Oosterling met tal van voordrachten er het hunne toe bij, om de gezelligheid van dezen avond te verhoogen. Wl erin gen. De heer C. J. de Wijn, Hoofd der School te Westerland, alhier is als zoodanig benoemd te Oudkarspel. Meester de Wijn gaat weg naar Oudkarspel, was het nieuws der laatste dagen en al hoewel de benoeming voor den heer De Wijn magni fiek is en Oudkarspel er mee gefeliciteerd kan worden, zoo ia ze voor Wleriugen een zwaar verlies op onderwijsgebied ens. Als hoofd der school te Westerland staat da beer De Wijn bij leerlingen en ouders hoog aangeschreven. Als leider van den één- en twéé jarigen haDdelscursus waaraan jong en oud (68 ourslsten) deel nemen, hebben allen het grootste respeot voor hun onderwijzer en worden zijn lessen getrouw en met pleizler gevolgd, terwijl nog velen bij hem aan huis privaatlessen gaan halen. Ook de echtgenoot* van den heer De Wijn, welke als onderwijzeres bij bestaande vaoaturea, ziekten, enz. als waarnemend optrad genoot, aller reputatie. Als uitstekend musicienne richtte zy hetWester- lander zangkoor op, hetwelk groote vorderin gen maakte en op welker zang men by diverse gelegenheden onder haar directie gaarne zat te luisteren. Met leedwezen zien wjj dan ook den heer en mevr. De Wijn vertrekken, doch wij hopen dat het hun in de nieuwe standplaats voorspoedig moge gaan. Naar wij vernemen is de Ex-Kroonprins by Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in beroep' gegaan tegen de uitspraak van zijn adres, om ontheffing van den Hoofd. Omslag van onzer gemeenteraad, die op dat adres af wijzend had beschikt. over de maand November 1920. GEBORENCornelis, z.v. M. Mulder en N. Wagemaker. Adriaan Marinus, z.v. Jn. Hege man en M. van Campenhout. Janette, d.v. S. Blaauboer en A. Mulder. Cornelis, z.v. S. A^jes en M. A. Maars. Reina, d.v. 8. Dijkshoorn en M. de Vries. Cornelis, z.v. P. Kooy en M. Omis. Maartje, d.v. C. Koorn en T. Heyblok. Meijer», z.v. C. Koorn en G. ten Bokkel. ONDERTROUWD: P. Rotgans en Joh. Dijkshoorn. GETROUWDP. Rotgans en Joh. Dijkshoorn. OVERLEDEN: G. Rjjkeboer, ond 80 jr., echtgen. van D. Th. Harder. Maria 8mit, oud 7 m., d. v. Jn. Smit en N. Kaleveld. Pieter Rotgans, oud 64 jr., echtgen. van T. Bakker. jMarijtje Koorn, oud 65 jr., echtgen. van C. 8mit. i

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 7