No. 5333 DINSDAG 7 DECEMBER 1920 48e JAARGANG Ingezonden mededeeUng. I. CRUNWALD, Keizerstraat 116, HELDER. ARMENUL Ds opcenten op de Rijksbelasting. HELDERSCHE COURAI BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De krijgsmacht voor Wilna. Genève, 4 Dec. Het secretariaat van den Volkenbond publiceert het antwoord van den Volkenibondsraad op het verzoek om inlich tingen omtrent het zenden van een militaire afdeeling naar Wilna. Hierin wordt ver zeikerd, dat alle belang hebbende partijen de volksstemming, welke zoo spoedig mogelijk zal plaats vinden, aan vaarden. De internationale bezetting houdt op, nadat de volksstemming .heeft plaats ge vonden. De volmacht van kolonel Chordigny is be perkt tot het nemen van maatregelen van orde, en strekt zidh niet uit tot de jurisdictie. De ravitailleering van de contingenten zal geschieden door 'bemiddeling der Engelsdhe en Fransdhe organisaties. Behalve de gevraagde afdeeling, wordt Ne derland verzocht vier of vijf officieren in bijzondere missie te zenden. De Volkenibondsraad dringt aam op de me dewerking van Nederland om izijn daadwer kelijken steun te verleenen aan dit Volken- bondswerk. Het terugtrekken der Argentijnsche delegatie. De Aigentijnsche delegatie ter Vergadering van den Volkenbond te Genève heeft zich teruggetrokken. In een brief aan Hymans, den voorzitter der Vergadering, zegt Pueyr- redon, dè leider der Argentijnsche delegatie, dat de aan de Argentijnsche republiek geridite uitnoodiging om de Vergadering bij te wo nen, wijzigingen van het Volkenbondsverdrag aankondigde. Men moest een ondersbheid ma ken, zoo betoogt hij, tusschen de algemeene wijzigingen, d. iw. iz. degenen, welke op de verhouding van het VoLkertbondaverdrag tot het vredesverdrag van Versailles betrekking zou kunnen hebben, en de andere wijzigingen, ü;e de verandering van het Volkenbondsver- drag nastreven met het edele doel aan de menschheid een toekomst der bevrijding van oorlogen, van de heerschappij van het recht, en van de practische solidariteit en gerech tigheid onder Je staten te verzekeren. De door de Argen.ijnsche republiek' voorgestelde wijzigingen betreffen uitsluitend de in de tweede categorie vervatte punten, en in geen enkel opzicht de eerste. De voorstellen luiden als volgt: Toelating van alle souverelnc sta ten; toelating der kleine staten zonder stem recht; vorming van een Raad door iinncra- tisdh kiesrecht; verplicht scheidsgerecht en verplicht gerechtshof. Geen dezer vorstellen verminderde de verplichtingen der leden, geeri enkel beperkte de collectieve samenwerking. Wij namen aan, dat men ze vroeger in over weging zou nemen, daar zij tot de problemen behooren, die diep in de grondwet van den Volkenbond ingrijpen. Het 'negatieve votum dezer Vergadering maakt aan deze quaestie een einde. De volken zullen den Volkenbond naar zijn waarde beoordeelen, en sledhts aldus in hem gelooven; slechts in een atmosfeer van vertrouwen der openbare meening kan de Volkenbond leven. De leden dezer Vergadering zullen bannen een paar dagen uiteen gaan, zonder de groote grondwettelijke vraagstukken te hebben be handeld, welke juist aan de openbare mee ning de beste waarborgen voor de organisa tiekracht van den Bond zouden hebben gege ven. De opmerkzaamheid der regeeringen en menschen immers gold juist deze punten, en de grootste hoop was op hun oplossing geves tigd. Nu deze taak door de opschorting der wijzigingsvoorstellen is vervallen, moet de Argentijnsche delegatie haar medewerking staken. Volgens den correspondent van de „Etoile Beige" te Genève betreft het amendement van Canada het schrappen van art. 10 van het Volkenbondsverdrag, dat zegt, dat de leden zich verbinden om de territoriale integriteit en de huidige politieke onafhankelijkheid van alle leden van den Volkenbond tegen iederen buitenlandschen aanval te eerbiedigen en te handhaven.In geval van een aanval, een be dreiging met of gevaar voor een aanval, zal de raad adviseeren nopens de middelen om de uitvoering dezer verplichting -te verzekeren. Dit amendement, voegt de correspondent eraan toe, heeft in verband met de Argentijn sche ultimatum des te meer 'beteekenis, daar Argentinië en Canada te Genève worden be schouwd als de Amerikaansahe opinie weer te geven. RUSLAND. Onder half-bnoeders. Sinowjef heeft te St. Petersburg een bro chure doen verschijnen, getiteld: „Twaalf da gen in Duitschland". Hij wijdt in deze bro chure 20 bladzijden aan de beschrijving van de leiders op het ooqgres van Halle, die niet naar de' roepstem van Moskou hebben willen luisteren. Hilferding, beweert 'hij, verstaat de kunst uitdrukkingen uit de wachtkamer van een Engelsch diplomaat of uit het kabinet van' een bankdirecteur te gebruiken. Dittmann is een „niet minder razende kettinghond van de burgerlijke samenleving" dan Noske. Over Ledeiboer staat het volgende in de brochure: „Deze man is een werktuig in handen der donkerste, afschuwelijkste, 'bloeddorstigste elementen, die een onderkomen hebben ge vonden onder hert dak der rechts-onafhanke- lijike partijEr zijn er wel, die tot dusver in Ledeboer slechts een ouden hansworst za gen, maar thans is het duidelijk, dat hij niet alleen een oude hansworst, maar ook een bloeddorstige hansworst is". •De „Freiheit" antwoordt op al deze vrien delijkheden en zegt, dat Sinowjef een schoft is. die de onafhankdijken uitscheldt, maar die, toen hij te Berlijn last met de politie kreeg, om hun tussoherikomst verzocht. En te Halle heeft dezelfde Sinowjef Ledeboer en Rosenfeld nog aangeboden hen in zijn Inter nationale op te nemen. De hongersnood ln Rusland. St. Peterslburgsche .bladen publiceeren be schrijvingen van de voedingsmoeilijkheden te St. Petersburg en Moskou. In de eethuizen wordt alleen nog maar planten-soep verstrekt. Lenin heeft, in verband met dezen ernst igen toestand, bevolen, dat meel naar de beide steden gezonden zal worden. In Moskou is de toestand aoo dreigend, dat de gemeenteraad op eigen hand besloten heeft de nog aanwezige kleine voorraden onmiddellijk onder de bevol king te verdeelen. De gemeenteraad zal zich 'hiervoor moeten verantwoorden voor de sowjetregeering. ENGELAND. Engeland doet ook mee aan het ondersteu nen van kinderen uit de door oorlog en hon gersnood geteisterde gebieden van Europa. Men heeft van die kinderen ock een aantal naar Engeland laten komen; maar daar blijkt het niet gemakkelijk allen te plaatsen. Thants wordt aan de „Westminster Gazette" gemeld, dat 227 zulke 'kinderen jongens van 10 tot 13 jaar, over wie niemand zidh wil ontfermen zich al maandenlang in een quarantaine kamp bevinden; waar zij niet uit verlost wor den. De' jongens zijn absoluut onvoldoende gekleed. Voor meisjes bleek het gemakkelij ker een onderdak te vinden. Worden de 227 kinderen niet vóór 17 December bij vriende lijke gastheeren ondergebracht, dan moeten zij terug naar de hongergebieden, waar zij vandaan zijn gehaald. Dit vindt men in En geland toch wel wat erg; en er wordt nu een laatste beroep op de menschen gedaan om de terugzending dier jongens onnoodig te maken. Storm. De storm van Zaterdag heeft op de Engel- sche kusten heel wat scheepsongevallen aan gericht en verder .groote branden aangewak kerd. In Southend heeft een geweldige brand gewoed. Hij ontstond ln een autofa- briek in de London Road, maar de orkaan blies het vuur aan eni ook aangrenzende panden, w.o. een meubelmagazijn en een muziekschool, raakten in brand en leden zware schade. Het aangerichte onheil be loopt tusschen de 1.200.000 en 1.800.000 gulden. Tot den verbranden inboedel behoorden tapijten, meubelen en vooral veel kinder speelgoed, dat voor het Kerstfeest was in geslagen. Ook te Penge heeft een zware brand ge woed. Daar was bet een houtopslagplaats, die werd geteisterd; omtrent de oorzaak van dezen brand verkeert men in het onzekere. De scheepsrampen waren zoo talrijk, dat er geen oog op te houden was. Een corps helden, dat ook in dezen tijd nog niet weet van staken, zijn de mannen van de National Lifeboat Institution. Vrijdagoch tend ging de reddingboot van Jthosoolyn, aan de Baai van Oaraarvon, er op uit om de bemanning ven een in nood verkeerend schip af te brengen. De boot keerde terug, na een vergeefsche poging te hebben ge daan. Vijl man, o.w. de stuurman, waren uit de boot gespoeld. De bemanning van het in nood verk eerende schip trachtte nu zelf in booten de kust te bereiken. Aan vijf man ge lukte dat, drie anderen kwamen om. Ook is, tusschen Newferry en Toone, een klein Iersch scheepje vergaan. Twee man zijn verdronken. Te Belfast heeft het geducht gespookt. Muren werden omgeblazen en oude huizen stortten in, waardoor drie menschen ver pletterd weiden. Wind en regen waren te Belfast zóó strie mend, dat de trambestuurders hun wagen? In den steek .moesten laten. Sommigen kre gen het zóó te kwaad, dat zij bewusteloos werden. Een scheepsramp. Vrijdag had op de Tyne een merkwaardige scheepsramp piaatB. Gedurende een storm werden vijf-en-twintig schepen driftig en zwalkten hulpeloos rond in een beperkt ge bied, waardoor het noodzakelijk werd de ha ven voor het grootste gedeelte van den dag te sluiten. Het vroegere Duitsohe mailschip „Adolf Woermarm" n.1. idreef stuurloos een halve mijl de rivier af en stootte daarbij tegen zés schepen, die alle van hun aalkers werden geslagen. Bij een haastige poging om een anker uit te gooien teneinde de wilde vaart van het schip te stuiten, werden twée.mannen getroffen en gedood. Het schip botste daarop tegen vier andere schepen op. Tenslotte zwalkten een vijf-en-twinti'g schepen rond, die heftig tegen elkaar opbotsten. Tengevolge van een staking onder het sleepbootpersoneel konden de sleepbooten geen diensten bewij zen. Toen de storm afnam, pakten de ankers en werd de verwarring ander de schepen hersteld. IERLAND, De vredespogingen. In Engflsche parlementaire kringen is men van meening, dat het buiten tiwijfel is, of de verbdnding'tussdhen de regeering en de Sirni Feinleiders is bezig tot stand te komen. De arbeidersleider Henderson, het hoofd van de Laibour Party-commissie in Ierland, heeft een niet formeel mandaat van Lloyd George om de wegen, die naar vrede kunnen leiden, te verkennen. Er wordt bericht, dat in het graafschap Cork drie burgers zijn doodgeschoten, na een mislukte poging om de politie in een hinder laag te lokken. end vol was Maandag onzen bovenwinkel Keizerstraat 116. Honderden Coupons Heeren- stof en Damesstof verkochten wij voor prijzen ver beneden den prijs die in 1914 deze stoffen kosten. Het is Uw belang Vrouwen en Mannen van den Helder, in deze week b\j ons Uwe Coupons te koopen. Spot, Spot-goedkoop. DUITSCHLAND. Wlld-Weot Uit één nummer van een Berlijnsche krant: Te Hamburg werden op klaarlichten dag drie loopers van een ijzerfabriek, die 250.000 Mark gehaald hadden van een bank, door ge maskerde roovers overvallen en bestolen. Eén der loopers wtrd doodgeschoten. En: De vrouw van een operazanger werd op klaarlichten dag te Berlijn op straat over vallen, gebonden aan handen en voeten en door de misdadigers zoo lang mishandeld tot ze bewusteloos was. Berlijn, 6 Dec. In Swinemünde heeft gisteren een zwaar vuurgevecht plaats gevon den tusschen verschillende afdeelingen van de militaire kustwacht. De twee afdeelingen, die in het donker dadhten, dat zij door burgers werden aangevallen, beschoten elkaar weder- keerig. Daarbij werd een eerste luitenant, een batterij-commandant, die met het geval niet te maken had en die toevallig voorbij kwam, door schoten en steken levensgevaarlijk ge kwetst. Er is een onderzoek gelast. NOORWEGEN. De Spoorwegstaking. Naar Deensche bladen udt Kristiania ver nemen, is de openbare meening zeer verbol gen over de spoorwegstaking. Onder het spoorwegpersoneel begint reeds verdeeldheid te komen. Verscheidene machinisten moeten zich ibêreid hebben verklaard weer aan het werk te gaan en op enkele lijnen is het ver keer reeds hervat. Te Kristiania is, volgens een telegram aan „National Tidende", in het Volkshuis, het ge bouw van de vakorganisaties, waar ook „So- cial-demokraten" gedrukt wordt, een groote dynamo geplaatst om het gebouw van licht te kunnen voorzien en de verschijning van het blad te kunnen waarborgen als dn de electri- sdhe centrale een sympathiestalking mocht uit breken. SPANJE. Algemeene staking. Het Spaansdhe Algemeene Verband van den Arbeid doet een 'beroep op de anbeiders van alle landen, opdat zij de Spaansdhe koop waren boycotten. De algemeene staking is afgekondigd als antwoord op de vervolging der syndicalisten. GRIEKENLAND. De geallieerden en ex-koning Konstantijn. Uit Athene wordt gemeld: In goed inge lichte kringen loopt het gerucht, d?* ko ning Konstantijn er aan zou denken, om, zoo dra hij is teruggekeerd, naar Smyrna te ver trekken, om zich aan het hoofd van zijn leger te stellen. Reuter verneemt uit Fransche bron, dat op dê .bijeenkomst der eerste ministers besloten is om Griekenland te waarschuwen, dat de financieele steun der geallieerden aam Grie kenland vanzelf op zal houden, boe ook de houding der Grieksche regeering zijn moge, indiien Konstantijn op den troon terugkeert. Waarschijnlijk zal over een dag of veertien te Parijs een nieuwe bespreking tusschen de drie eerste ministers over het Grieksche vraagstuk plaats vinden. VEREENIGDE STATEN. Qe verdedigingswerken van het Panama- kanaal. 'Men seint uit Washington aan de „Mor- nimgpost", dat het resultaat, van een inspec tietocht van den nieuwgekozen president Harding naar het Panamakanaal is, dat de fortificaties, die thans als veroudert!'worden beschouwd, door andere, moderne, zullen worden vervangen. Correspondenten, die Har ding op zijn tocht gevolgd hebben, zeggen, dat de tegenwoordige bezetting van 5000 man onvoldoende wordt geacht en aanzienlijk zal worden versterkt, terwijl vier kanonnen op Taboga-eiland worden geplaatst. Onthullingen. Bij de onthulling van Malone, den voorma- ligen douane-ontvanger in de New-Yortcsdhe haven, dat de „Lusitania" op baar laatste reis munitie aan boord had (o. a. 4200 klisten patronen uit Springfield!) plaatst de „Na- tion", het 'bekende New-Yoilksche weekblad, de volgende kantteekening: „De regeering van Wilaon verbood toe te staan dat dit feit werd bekend gemaakt. Een van de voornaamste beschuldigingen, waarop de poging was gebaseerd om Robert M. la Folilette uit den Senaat te verwijderen was, dat hij vadschelijk had vertelaard, dat de „Lusitania" munitie aan boord haid. Het de partement van Staat weigerde aan den Sena tor toegang te geven tot de offcicieele archie ven, teneinde zijn bewering waar te maken. Geleidelijk begint de waarheid uit te lekken en worden de eerlijke grondslagen gelegd voor een waarachtiger vaderlandsliefde. Maar er komt nog meer los", Het lot van Armenië, dat zich ook in de vaderlijke, doch voorshands slechts theoreti sche bescherming van de mogendheden mag verheugen, gaat er steeds somberder uiteien. BoLsjewikri en Kemalisten, straks neg bond- genooten, staan klaar om elkaar in de haren te vliegen en Armenië, op welks grondgebied die strijd dreigt te worden afgespeeld, wordt dan natuurlijk het kind van de rekening. Vol gens e entelegram uit Konstantinopel zijn de bolsjewiki Armenië reeds binnengevallen en hebben een ultimatum tot <de Kemalisten ge richt om het bezette Armeensohe gebied te ontruimen. Die veranderde houding van Mos kou tegenover „volkscommissaris Kemal" is te verklaren uit den wapenstilstand, dien deze met de Armeniërs heeft gesloten en zijn be reidverklaring tot vredesonderhandelingen. Moskou vreesde blijkbaar een vergelijk tus schen Kemal en Armenië, dat de Turken tot de grenzen Azerbeidzjan dreigt te brengen, en herinnerde zich ongetwijfeld hoeveel de Turken voor het petroleumgebied van Bakoe over hebben. „Bakoe is Kemal wel een vrede met Armenië waard" zal Lenin met een va riant op 't „Paris vaut bien une messe" heb ben gedacht. (N. Ratt. Crt.). LUCHTVAART. Vliegtuigen ln den storm. Niettegenstaande den storm op Zaterdag, hebben een Handley Page uit Crioklewood en twee Airco's uit Croydon hun gewonen overtocht naar Parijs volbracht. Zij deden het dn recordiijd. De vliegtuigen bevonden zich aan den buitenrand van het stormge- biod en verwilderden van het stormeentrum. "Niettegci Mcande waren deze vliuhten (<-n treffend bev.ijs voor de deugdelijkheid der toestellen en de bekwaamheid en den durf der bestuurders. BINNENLAND. Ds Oorlogsbegrootlng. Opheffing der gornitoenen. In de memorie van antwoord deelt de mi nister van oorlog mede, dat Vlissingen en Den Bosch zullen worden gehandhaafd; voor opheffing komen ln aanmerking: Brielle, Doesburg, Geertruldenberg, Gouda, Gronin gen, Hellervoetsluis, Hoorn, Laren, Leeuwar den, Muiden, Naarden, Nieuwersluis, Roer mond, Schoonhoven, Willemstad en Zwolle. De overige garnizoensplaatsen blijven als zoodanig behouden, zij bet ook, dat sommige garnizoenen worden ingekrompen. Het is niet uitgesloten, dat deze voornemens nog eenige wijziging ondergaan. Ook is er op te rekenen, dat sommige veranderingen eerst geleidelijk tot uitvoering kunnen komen en een overgangstoestand noodig maken. De Marine-luchtvaartdienst. De voorbereidingen zijn getroffen om den Marineluohtvaardienst en de Luchtvaartaf- deeling van de landmacht te vereenigen tot één „Luchtvaartdienst". De Regeering is overigens in het bijzon der bedacht om de samenwerking en het verband met den burgerlijken vllegdienst te bevorderen. Verplaatsing adspirantenschool der Marine. Het voornemen bestaat, om met ingang van 1 September 1921 de Adspirantenschool der Marine naar de Cadettenschool over te brengen. De Marine-Gymnastiekschool. In overleg met den Minister van Marine is de vereeniging van de .gymnastiek- en sport school der marine mqt de militaire gym- nastiekschool voorbereid. Voorstellen hiertoe zullen worden gedaan bij het zesde hoofdstuk der Staatsbegrooting. De provinciale en plaatselijke staf. Bij de in het voornemen liggende reorga nisatie zal de provinciale staf worden opge heven en de plaatselijke staf worden inge krompen. De provinciale adjudanten en de plaatselijke commandanten zullen namelijk vervallen; hun werk zal door hoofdofficieren der wapens naast andere funotiën worden verricht Kustverdedigingsfonds. In een nota naar aanleiding van "het ver slag betreffende het wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het „Fonds tot verbetering der Kustverdediging", dienst 1921, deelt de Mi nister van Oorlog mede, binnenkort in staat te zullen zijn de noodige voorstellen ter zake van het niet voortzetten van den bouw der forten te Vlissingen en te Den Helder te kunnen indienen. De Dultsche ex-keizerin. De toestand van de Duitsche ex-keizerin blijft, door het nu en dan optreden van hart zwakte, ernstig. Prins Oscar, de hertog van Brunswijk en de hofpredikant van Dreyan- der zijn afgereisd. Prins Eitel Friedrich en Prins August Wilhelm worden binnenkort verwacht. De ex-kelzer en kroonprins en de contra-revolutie in Duitschland. Naar aanleiding van de verklaring van minister Ruys, dat hij overtuigd is dat er tusschen den kroonprins en een zekere party in Duitschland geen verbinding bestaat, schrijft „Die Freiheit": „Het is ons volmaakt anveiwchillg hoe de Nederlanders het met vader en zoon klaar spelen, maar het kan ons niet onverschillig laten wanneer, stilzwijgend toegelaten door de Nederlandsche rogeering, uit het Huis Doorn en het Huis Wieringen draden wor den gesponnen die zich hechten aan do Duit sche contra-revolutie. De Nederlandsche re geering zou goed doen, goed te letten op de correspondentie der Hohenzollern-Vlucbte- lingen en vooral haar aandacht t© wijden aan de talrijke koeriers tusschen Doorn en Wie- ringen eenerzijds en Duitschland anderzijds. Haar overtuiging betreffende de onschade lijkheid der Hohenzollern zou dan eendgszins aan het wankelen worden gebracht. De hoeren Kooiman, De Rartogh en Kort hals A'lites hebben 'bij de Prov. Staten van Noord-Holland een voorstel ingediend, om in afwijking van 'het voorstel van Ged. Staten, de opcenten op de rijksbelasting «flechts met één te verhoogen. Zij gronden dit voorstel op de te verwach ten hoogere opbrengst voor de wijziging der rijksbelastamgtarieven, waardoor de opcenten, zooals Gedep. Staten die voorstellen, f 4.349.199 meer zullen opbrengen, terwijl slechts meer benooddgd is «en bedrag van. 1.200.000. Bij vertoooging van het aantal opcenten met één zal reeds meer verkregen ■worden een bedrag van 2.400.000. Gevaarlijke plannen. Naar de „N. R. Ct" verneemt, bereidt de minister van financiën plannen voor tot een belangrijke fiscale bescherming van de pro ducten der Nederlandsche nijverheid, in ver band met de malaise in de Nederlandsche in dustrie. De hoofdambtenaren aan het depar tement adviseerden den minister evenwel tegen een dusdanige belangrijke verhooging der invoerrechten. BroodprQsverlaglng. Te Watergraafsmeer hebben de bakkers, in verband met de prijsdaling der tarwe bloem, den prijs van het wittebrood met 8 cent per 800 gram verlaagd en gebracht op 83 cent Aangezien de loornen der bakkersgezellen zoowel als de overige expplodtatiekosten voor bakkers, te Amsterdam niet booger zijn dan te Watergraafsmeer mag verwacht worden, dat ook voor eerstgenoemde stad eenzelfde broodprijsveriagdng niet langer uitgesteld zal worden. De bakkers-patroons-vereeniging „De Voorzorg" te Amsterdam heeft besloten met ingang van 13 Dec. de prijs van het brood friet 3 cent te verlagen. De „Ceret" gaat hier mede accoord. De Nederlandsche vereeniging van Werk gevers te 's-Gravenhage deelt mede: Nadat in de laatste twee weken de brood prijzen te 's-Gravenhage reeds met 2 cent per 8 ons waren verlaagd, is, met ingang van Donderdag a.s. de broodprijs wederom met 2 cent per 8 ons verminderd, waardoor in veertien dagen tijds dus de broodprijs met 5 cent per kilo is gedaald. Ook uit andere plaatsen komen berichten betreffende verlaging van den broodprijs. Wanneer volgt den Helder? De melkprijs te Amsterdam. Volgens een bericht in de „Tel." zou mi nister Van IJsselsteyn er geen bezwaar tegen hebben, dat te Amsterdam de straatprijs der melk van 23 op 24 cent zou worden gebracht, en zou aldaar deze verhoogde prijs eerst daags van kracht worden. Naar aanleiding van dit bericht hebben twaalf van de grootste zuivelfabrieken en melkinrichtingen in Zuid-Holland zich tot den minister gewend met een telegram, waar in zij hun verbazing uitspreken over een plan tot prijsverhooging op dit oogenblik, „nu een sterke tendenz voor prijsverlaging, ook in den melkhandel, naar voren treedt en de ontwikkeling van de gebeurtenissen er op wijst, dat het oogenblik om prijsverhooging te overwegen, wel zeer ongelukkig is ge kozen." Faillissementen ln Nederland. Volgens madedeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Go.1» Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 3 Dec. in Nederland uitgesproken 46 faillissementen tegen 16 fail lissementen in dezelfde week van het vortoe jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Dec. 1920 1316 faillissementen tegenover 971 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De vrachtenmarkt De gedrukte stemming op de vraohten- miarkt blijft aanhouden, zoowel voor de trans atlantische- ais de kustvaart. De hoeveelhe den kolen door Amerika naar Europa geëx porteerd, zijn van zoo grooten omvang ge worden, dat de grootste afnemers, Frankrijk en Italië, volop in hun Amerikaansche kolen zitten. Voor het oogenblik bestaat er dan ook in deze landen geen vraag moer naar dit artikel, zoodat door het gemis van dit ver- Ingezonden mededeellng. ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waar om? Omdat het leven, dat de jonge m«in leidde, hem in den bloei van zijn leven nie ren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urine- stoomissen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis, rheumatische aandoeningen voortdu rende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd vergeet dit niet, Vermijd tocht en kóu. wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ont lasting. Poster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een on schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan ln hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel b|j om de kwade ge volgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan mat Poster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezand, wees don zoo verstandig opi haar gezond te.houden. Forster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Hel der verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizer- •traat 98, A 1,78 per doos.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1