IELOEISCHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 8 DECEMBER 1920. BINNENLAND. Wijziging van de Postwet De door den minister van Waterstaat, enz. voorgestelde verhooging van de posttarie- ven, is gisteren door de Tweede Kamer aan genomen. De tarieven worden als volgt: Brieven: 10 cent tot een gewicht van niet (meer dan 20 gram. Briefkaarten: 71/» cent Gedrukte stukken: 2 cent per 60 gram. Nieuwsbladen: 1 cent voor nieuwsbladen, een gewicht van 66 gram niet te boven gaande; 2 oent voor die, wegende boven 56 gram tot en met 150 gram. Monsters: 2Vi cent pee 50 gram, mini mum-tarief 5 oent Aanteekenreoht: 15 cenit; voor brieven met aangifte der geldswaarde, behalve dit recht de gewone verzekeringspremie van 24/> oent per 100.' Postwissels: voor bedragen tot en met 60, 10 cent per 25. Postbewijzen: B oent. Quitantiën: 121/» oent Nederland en de bezetting van Wilna. Op de tot hem door den heer Van Doorn gerichte vraag: „Kan de regeering niet eenige mededee- lingen doen aan de Kamer omtrent het ver zoek, dat door den Voikenbondraad tot haar zou zijn gericht, betreffende zending van Nederlandsche krijgslieden naar Wilna?" heeft de minister van buitenlandsohe zaken geantwoord: „Het bedoelde verzoek van den Raad van den Volkenbond as vervat dn den in afschrift hierbij overgelegden brief van 2 November 1920. Deze brief heeft aanleiding gegeven tot een nadere gedachtenwisseling. De regeering stelt zich voor, eerstdaags aan de Kamer volledige mededeelingen om trent deze aangelegenheid te doen.'4 De in afschrift overgelegde brief, hierbo ven bedoeld, luidt in vertaling uit het Fransch, als volgt: Volkenbond. Politieke afdeeling. Genève, 22 November 1920, Mijnheer de Minister, De Raad van den Volkenbond bereidt op dit oogenblik het zenden van een klein in ternationaal korps voor, dat de uitvoering zal helpen verzekeren van de volksraadple ging, welke, onder oontrole van den Volks bond, moet geschieden in de gebieden welke Lithauen en Polen elkander betwisten. Bit korps zal stellig Belgische, Britsche, Spaan- sche en Fransche elementen bevatten. Griek- eche en Italiaansche elementen zullen er wellicht aan worden toegevoegd. De Raad draagt mij op, te uwer kennis te brengen, dat hij zich buitengewoon gelukkig zou achten, indien de Nederlandsche regee ring het mogelijk zou oordeelen, ook harer zijds bij te dragen tot de vorming van het expeditie-korps. Die beslissing zou het dub bele voordeel hebban, dat het aantal troe pen, dat ter beschikking van de oommissie voor de volksstemming staat, vergroot werd, en dat zou worden aangetoond, dat het moei lijke, door den Volksbond ondernomen werk, volle instemming verwerft bij andere regee ringen, en dat de Raad zijnerzijds rekenen kan op daadwerkelijken steun. Het aantal manschappen, dat geleverd wordt door het Britsche rijk, Spanje en Frankrijk, zal, voor elk dezer landen 300 man bedragen België zal 100 man verstrekken, Het wil voorkomen, dat het Nederlandsche contingent, als het voorstel van den Raad bij de Nederlandsche regeering een gunstig onthaal -mocht vinden, eveneens zou kunnen bestaan uit een compagnie van 100 man. Bovendien zou het zeer nuttig zijn, indien de Nederlandsche regeering bulten het ka der 4 of 5 officieren ter beschikking van den raad zou kunnen stellen, uitgekozen, -hetzij wegens hun kennis van de Poolsche of van de Russische taal, hetzij wegens hun admi nistratieve ervaring, en aan wie, tjjdenfc de ten uitvoerlegging van de volksstemming, bijzondere opdrachten zouden kunnen wor den toevertrouwd. De kosten quaestie is door den raad vol- genderwijs geregeld: de -Landen, welke oon- tingenten leveren, zullen -de noodige gelden voor vervoer en onderhbud van hun troepen voorschieten. Alle uitgaven, met uitzonde ring van de normale lasten, welke het on derhoud van die troepen in hun eigen land zouden vertegenwoordigen, zooala transport, bijslag op soldij, bureauuitgav-en, enz., zullen worden terugbetaald door den Volkenbond uit de eerst mogelijke begrooting. De Vol kenbond zal rechtstreeks voorzien in de uit" gaven van het burgerlijke personeel, de uit gaven voor inrichting vaen bureaux van den bond en de oorrespondenitiekosten. De uit gaven door den Volkenbond gedaan, zullen door Polen en Li-thauen worden terugbe taald naar een vast te stellen verhouding, wanneer de uitslag van de volksstemming bekend zal zijn. De raad zou u uiterst dankbaar zijn, in dien u dit voorstel aan de Nederlandsche re geering zoudt willen overbrengen en hem haar antwoord zoo spoedig mogelijk zoudt willen mededeelen. Er wordt op gerekend, dat het expeditiekorps binnen vrij korten tijd zal vertrekken. Mocht intusscben het Nederlandsche oontingent nog niet beschik baar zijn ten tijde waarop de eerste detache menten zich op weg begeven, Ban zou het zich een weinig later bij hen kunnen voegen. Ik richt gelijk voorstel tot de regeeringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden. Gelieve, mijnheer de minister, de betui ging van mijn hoogachting te aanvaarden. (get.) Eric Drummond, Secretaris-Generaal. Minister Van IJselsteyn. De voorzitter der Tweede Kamer deelde insdag in den aanvang der vergadering «n de Kamer mede, van den Minister van Landbouw enz. de modedeehng te hebben ontvangen, dat Z. Exc. bij nadere overwe ging gebleken was, dat de aanneming van het amendeanent-Marahant tot schrapping van post voor een juridisch adviseur aan zijn Departement, geen stagnatie ip den dienst behoeft te veroorzaken, waarom Z.Exc. "verzocht Hoofdstuk X der Staatsbegnooting weder op de agenda te plaatsen. Het Spoorwegpersoneel en ds Tweede Kamer. De beer Treub heeft de volgende motie voorgesteld: De Kamer van oordeel, dat het ter bevordering van een 'goeden geest onder het spoorwegperso neel wenschelijk is, dat gevolg wordt gege ven aan het advies, uitgebracht door den Loonraad van het spoorwegpersoneel, in zijn vergadering van 4 December j.L, gaat over tot de orde van den dag. Een vaardigheidsdiploma voor motorbestuurders. De Tweede Kamer heeft Dinsdag met 80 tegen 27 stemmen aangenomen de motie-Van Ravesteyn, waarbij de instelling van een vaard'igheidsdiploma voor bestuurder» van motorrijtuigen wordt gevraagd. Hel ontwerp-LevensverzekerlngsbedriJf. Naar het Ned. Corr.-Bureau meent te we ten, ligt het in de bedoeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken om het onlangs hem aangeboden wetsontwerp der commissie- Niemeyer betreffende .de regeling van het levensverzekeringsbedrijf vrijwel onveran derd over te nemen en de indiening zoo spoe dig mogelijk te bevorderen. Prijsdaling. Men meldt van benoorden het IJ aan het „HM.": De prijs van de kippeneieren Is de laatste weken van 22 tot 17 cent per stuk en zelfs tot lager gedaald. Eenerzijds is dit een ge volg van den invoer van eieren uit Llttauen, maar ook van de uitbreiding van den kippen- stapel en door het zachte najaarsweer. Vele jonge kippen zijn n.1. al aan den leg. In de prov. Groningen zijn de prijzen van het vee steeds dalende. In enkele plaatsen wordt spek en vleesch zelfs f 0.40 per K.G. goedkooper verkocht dan begin- en einde November j.1. In Westerwolde (Gron.), waar de vorige week voor de hoenderei-eren nog gretig f 3.40f3.80 per 20 stuks betaald werd, is die prijs thans f 2f 2.40 of per ei zeven oent minder! De slapte in het bedrijfsleren. Men bericht aan „Het Volk" dat ruim hon derd arbeiders aan Van De venters glasfa briefcen te Delft zullen worden ontslagen, waarvan 95 tegen 18 Dec. a.s. Hierbij zijn arbeiders met 20 dienstjaren. He<t ontslag be treft niet alleen glasblazers maar ook man denmakers en plaatswerkena. Ruim veertig buitenlanders, Slowaken exL worden door dit massa-ontslag getroffen. Uit Martenehoek wordt igemeld dat een groorte werkeloosheid in het scheepvaartbe drijf binnenkort staat te wachten. Verschil lende personen werd reeds ontslag aange legd, terwijl algeheele stopzetting van meer dere soheepsbouwerijen staat te vreezen. Aan de schoenfabriek der firma André Klijberg te Vlissingen is tegen het einde de zer week aan 21 arbeiders het werk opge zegd, terwijl de overblijvende 50 man perso neel 3 dagen per week gaat werken en er groote kans is dat spoedig da fabriek ge heel wordt stopgezet Ook in Engeland schijnt een tijdperk van malaise aangebroken te zijn. Uit Glasgow wordt gemeld, dat de scheepsbouwwerven aan de Clyde met groote slapte worden be dreigd wegens de intrekking vam vele be stellingen. Hiertoe behoort onder meer het kontrakt voor het bouwen van 4 schepen van 10.000 ton voor de Lüoyd Royal Beige te Ant werpen. Een 'kontrakt voot den bouw van vrachtschepen voor Scandinavische eigena ren, werd eveneens ingetrokken. In den gemeenteraad van Birmingham werd medegedeeld, dat het aantal werkioo- zen in die stad 20—40.000 bedraagt. Aan het personeel van de sigarenfabriek Hubers en Vormer is einde dezer week ont slag aangezegd. Een 40-tal sigarenmakers komen daardoor werkloos. Spoorwegellende. De directie van de Nederlandsche spoor wegen heeft onderstaande instructie uitge vaardigd: De aandacht van het stations- en trein personeel wordt gevestigd op de noodzake lijkheid de treinen met bekwamen spoed te bedienen, Vertraging moet zooveel mogelijk worden ingehaald, Het tegenover den zomer beperkte vervoer van reizigers en bagage werkt hiertoe mede. Wel hebben verschei dene treinen een grootere lengte dan voor heen, doch daartegenover is het oponthoud op de,verschillende stations verdubbeld. Onder handhaving van de eischen der vei ligheid moet het personee/l, belast met de treinbediendng, het zijn eersten plicht ach ten vertragingen in te halen. De dienst doende chef en de hoofdoonducteur hebben zorg te dragen, dat hun goede voorbeeld door het personeel wordt opgevolgd. De rei zigers zullen zich dan daarnaar wel richten. Iedere minuut onnoodige vertraging en iedere verzuimde gelegenheid om vertraging in te halen zijn fouten, door den treindienst in het algemeen en door de betreffende be ambten in het bijzonder begaan. De ambte naren en beambten zijn aan hun eer en plicht verschuldigd de tegenwoordig opdui kende klachten over laksohe trednbediening onwaar te maken. „Het Nieuws van den Dag" hadfeen onder houd met den heer W. Rauwenhoff, den chef van den dienst van het vervoer aan de Ned. spoorwegen, die over de dienstregeling gaat en heeft hem de vraag gesteld, die thans op veler lippen is: Hoe lang nog? De heer Rauwenhoff kon niet veel hoop geven. Zijns inziens is de hoofdoorzaak van den ongeregelden treinenloop de snelle door voering van den achtuurwerktijd. De ma chines werken langer dan acht nur. Zoodra het-ilokje van gehoorzaamheid van den ma chinist slaat, moet hij worden afgelost. Een ander komt dan op zijn machine, kent diens eigenaardigheden vaak niet en weet evenmin in welken staat hij de machine overneemt. In den tijd, toen een machinist zijn machine bleef rijden, zorgde h(j goed voor haar v.uur en voor haar gezondheid. Maar als nu het uur van aflossing nadert, dan zakt de belang stelling beneden peil. Het resultaat is, dat de opkomende machinist aan vertragingen vaak niet ontkomen kan. Daarbij heeft de achtuurswerkdag een ster ke uitbreiding van personeel noodig gemaakt. De nieuw aangestelde machinisten, hoewel theoretisch volkomen bekwaam ec bevoegd, missen nog de rontine, die noodig is om uit de machine onder alle omstandigheden te kunnen halen wat erin zit. Hun helpers, de nieuwe leerling-machinisten, zqn voor een deel vreemd aan den dienst. Dientengevolge wreekt zich elke kleine tegenslag. Een harde tegen wind, een bijzonder slechte plok kolen, alles brengt onberekenbare vertraging en dus een zeer ongeregelden treinenloop. Tijdens de oorlogsjaren moesten de noodige uitbreidingswerken aan de stations blijven rusten. Thans zijn ze met kracht ter hand genomen. Het gevolg is, dat b(j de uitbreiding die aan den treinenloop is gegeven, vele sta tions op de drukke uren tot hun volle capa citeit zijn belast. Forensen zuilen zelf wel hebben opgemerkt, dat op hun vertrekuren bijv. in het Centraal station alle sporen bezet zijn met meters lan ge treinen. Daar kan geen spoorwegcoupé meer tusschen. Eén trein, die in vertraging ie, stuurt dan den geheelen boel in de war en deze invloed zet zich urenlang voort, omdat er geen middel is, om deze belemmeringen weg te nemen. De acht uurs werkdag heeft het vervoers vraagstuk gecompliceerd. De werkliedenforen sen, die vroeger met latere treinen reisden, gaan thans op dezelfde uren als de kantoor- heeren naar huis, dus moesten de treinen lan ger worden, want treinen inleggen op de drukke uren, dat ging niet. Bij de langere treinen is de Invloed van de slechte kolen weer sterker. Zoo komen we tot de tweede reden: de Blechte kolen. Ze zijn in het laatste half jaar veel slechter geworden, dan daarvoor. Geluk kig heeft de regeering beloofd, dat de spoor wegen de beste kolen zullen krijgen, waarover zij te beschikken heeft, maar het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat deze yerbetering doorwerkt. „En dus?" vroegen wij. Een veelbeteekenend schouderophalen was het antwoord. „U kunt er zeker van zijn", zeide de heer Rauwenhoff, „dat wij den slech ten treindienst even ellendig vinden, als het reizend publiek. Voor het personeel is da on geregelde dienst ook heel onaangenaam. Wij zoeken onafgebroken naar middelen ter ver beteringwij doen en beproeven wat we kun nen, maar we hebben de oorzaken niet in on ze hand." 25-jarig bestaan van „Ons Belang". Men scrhjjft ons: Als wij in onze gedachten tet den jare 1898 teruggaan, dan zien wij in den Helder een gebeuren, hetwelk in het leven van de onderofficieren der Landmacht groote ver anderingen zou brengen, namelijk de op richting van een vakhond van beroepson derofficieren der Landmacht. Drie moedige mannen verrichtten een daad, die vérstrekkende gevolgen zou heb ben. „Ons Belang" was er, en welk een zegen heeft zij den onderofficieren gebracht! In 1923 zal dus de viering plaats hebben van het zilveren jubileum van „Ons Belang", vereeniging van onderofficieren en militai re geëmployeerden in den rang van onder officier, behoorende tet de Nederlandsche Landmacht. Reeds nu is een commissie geïnstalleerd, welke tot doei heeft plannen te beramen voor eene waardige viering van het 25-jarig bestaan der organisatie. Hoewel bij „Ons Belang" weinig gedacht wordt aan feestjes, e.d., maar integendeel wordt gewerkt, zal het 26-jarig bestaan der vereeniging niet zoo maar worden voorbij gegaan. De commissie heeft besloten, dat het zilveren feest moet zijn grootsch, waar dig, maar tevens een gebeuren, waaruit tot het geheele Nederlandsche volk spreekt de gezonde kracht der vereeniging; als een ge beuren, dat een ieder in den lande dwingt tot belangstelling in bet werken en streven der vereeniging, als een gebeuren, dat spre kender dan ooit getuigt van het kunnen en willen der organisatie. Het moet zijn een uiting van het gedurende 25 jaren lange werkem der voormannen. Het moet de on derofficieren met een forschen duw plaatsen in de maatschappij op het rdveau, waar zij thuis behooren. Kortom, het moet zijn een zilveren feest de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" waardig. Behalve het alge meen leest, dat de commissie zich denkt, zal in elke afdeeling het 25-jarig bestaan wor den herdacht PROVICIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Dinsdag is de winterzïtitmg geopend. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid den heer H. van Leeuwen, te Schoten, (op volger van mr. SMngenberg), werden onder zocht en goedgekeurd, beëeddgtog volgde. Hierna had de trekking der afdeelingen plaats. Eenige ingekomen adressen, o. a. eenige verzoeken inzake 'loonsverhoogtog vaan het provinciaal personeel weiden in handen van Ged. Staten gesteld om praeadvies. Ook werd in handen van Ged. Staten om praeadvies gesteld het adres vaal de afdeeling Bloemen- djaal van den Oenitralen Nederlandschen Ambtenaarsbond met klachten over de huis vesting en voeding in het gesicht bij Sant poort. Intern personeel van dit gesticht had een adres met adhaesiebetuiging ingezonden. Namens Ged. Staten deelde mr. v. Lennep mede, dat door een oammissie bestaande uit spreker en den heer Michels (de beide laden uit Ged. Staten, die de zaken der krankzin nigenverpleging behartigen), een ernstig on derzoek wordt ingesteld, waarbij personeen en organisaties gehoord worden. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen, maar het resultaat zal aan de Prov. Staten worden medegedeeld. Het is het voornemen van Ged. Staten rechtmatige grieven op te heffen. Reeds nu kan evenwel gezegd wor den, dat wat de voeding betreft er geen re den voorongerustheid behoeft te bestaan. Hierna volgen eenige verkiezingen. Eerst was aan de orde de verkiezing van twee le den in de commissie van ^het gesticht bij Santpoort. Aanbevolen waren de eerste va cature: 1. de heer Miohdelse en 2. de heer Dierdks. De heer Kooiman deelt mede, dat de vrijzinnige Statenfractie aanbeval op mevr. Boissevain te stammen, omdat het ge- wenshet is, dat een vrouw in deze commissie zitting heeft. Ged. Staten hebben dit erkend, maar zich gebonden geacht aan de aangeno men evenredige vertegenwoordiging, waar door geen vrouw kan worden aanbevolen, omdat de rechterzijde geen vrouwen in de Statenhebben. De vrijzinnige Statenfractie vond nu evenwel aanleiding van de aanbe veling af te wijken. Tevens deelde de heer Kooiman mede, dat de vrijzinnige fractie zich achtergesteld voelt bij de voordrachten tot benoeming van leden in den raad van toezicht op de provinciale bedrijven. Nu zal evenwel niet van de voor drachten afgeweken worden, in deovertui- giing, dat Ged. Staten bij nieuwe voordrach ten met het bezwaar rekening zullen houden. Bij de stemming verkreeg mevr. Boasse- vain juist de meerderheid tegen den heer Michielsen. Mevr. Boissevain nam de benoe ming aan. In de tweede vacature werd ge kozen de heer Hartendorf. In de commissie voor Duin en Bosch werd herkozen dr. J. Timmer; in den raad van toe zicht op de bedrijven werden herkozen de heeren van Rooyen en Verkouteren, in de vacature-Slingenberg werd gekozen imr. Heerkens Thijssen. Hierna werd de zitting verdaagd tot 21 dezer te 101/» uur. Uit den Amsterdam schen Raad. Bij de (begrootingsdebatten in den Amster dam schen Raad hadden gisterenmiddag hef tige incidenten plaats tusschen de communis tische en de sociaal-democratische dames leden. In behandeling was het hoofdstuk „Kosten van schoolvoeding en -kleeding", waarbij de chr.-historische heer Ter Haar bezuiniging op dezen post bepleitte en wilde, dat men van tijd tot tijd een onderzoek instel de naar de gezinnen, die hiervan profiteeren. Hij stelde daarop voor den post met 60000 te verminderen. Bij de hieruit gevolgde de batten wordt de Kindervoeding door de com muniste Mevr. Van Zelmvan den Berg scherp gecritiseerd, waarop deze dame door den wethouder Den Hertog daarover aange vallen wordt. Zij blijft echter bij haar bewe ring, er is water in de havermout gedaan, en wethouder De Miranda zal ^toch ook moeten toegeven, dat dit geen voldoend voedsel is. Hij komt toch ook uit een arbeidersomgeving, hij weet ook hoe het eten zijn imoet De beer Wijnkoop: Dat is hij allang ver geten 1 Wethouder De Miranda: Vergeten? Dat is onbeschoft, ongehoord! Dat zegt iemand, die zelf uit de klasse komt van de bourgeoisie, het is een schande! De heer Loopuiti Jouw optreden is als van een kwajongen. De heer Wijnkoop: Hij is veel te deftig geworden. De Voorzitter hamert geiweldig. Ik roep den heer Wijnkoop tot de orde. De heer Wijnkoop: Toch is het een rammel ibij die keuken! De Voorzitter: Ik roep u tot de orde. Mevr. Tilanus (S.-D.) thans het woord verkrijgende, gaat krachtig in tegen de ver dachtmaking der kindervoeding van .de zijde der communisten. Mevr. Van Zelm wil per sé dat het bijzonder slecht is De heer Wijnkoop: 2^e heeft gelijk, 't is zóó. Mevr. Van Zelm: 't Is een schande, zooals door een soc.-democrate deze toestand in be scherming wordt genomen. De heer Lisser (C.-P.): Ja, 't is een rom mel. Waarom is dan Joosten ontslagen? De heer Wijnkoop: Toch heeft mevr. Van Zelm gelijk. Mevr. Tilanus: Het beste wordt geleverd. De heer Wijnkoop: Dat is een leugen. De Voazitter hamert. Ik roep den heer Wijnkoop tot de orde. De heer Wijnkoop: 't Is daar tóch een rom mel 'bij die keuken. De Voorzitter: Ik roep u andermaal tot de orde. Er ontstaat nu een helsch lawaai. De Voorzitter: Ik schors de vergadering voor enkele minuten. (Beweging). De vergadering blijft nu enkele minuten geschorst, de pubkeke tribune wordt niet ont ruimd. Eenige soc.-democraten roepen mevr. Van Zehn en den heer Wijnkoop toe, dat hun optreden schandelijk is. Mevrouw Van Zelm begeeft zich naar de plaats van mevr. Tilanus, haar toevoegende: Ongehoord, dat een soc ia- liste die volksvergiftiging in bescherming neemt. Na vijf minuten wordt de vergadering weer voortgezet en is het incident gesloten. DE NIEUWE HUURWETTEN. De nieuwe huurwetten, zooals ze nu luiden na behandeling in de Tweede Kamer, en waar schijnlijk spoedig door de Eerste Kamer zul len warden behandeld, zijn blijkbaar nog niet algemeen bekend. Wij geven daarom hier den hoofdinhoud weer: A. De „huuraanzeggingswet" Wanneer een woning leeg staat („niet op ernstige wijze in de werkelijke bewoning is voorzien"), kan de huurcommissie den eige naar of den huurder of ander rechthebbende aanzeggen, ten hanen genoege in de bewoning te voorzien. Zij bepaalt daarvoor een termijn (van ten minste één maand), dien zij telkens met één maand kan verlengen. Is aan de aanzegging niet naar genoegen van de huurcommissie voldaan, dan kan deze de woning namens den rechthebbende verhu ren. De woning wordt dan publiek aangesla gen als „te huur bij de huurcommissie". De rechthebbende wordt vooraf gehoord (is hij niet zelf de eigenaar, dam wordt deze ook gehoord). Deze verhuring geschiedt op rede lijke voorwaarden; de huurprijs mag niet lager zijn dan die, welke vroeger door commissie is goedgevonden (of die> zonder haar tusschenkomst mag worden dongen). Beschikkingen over woningen, die na Februari 1920 getroffen zijn, en die in s rij komen met een verhuring door de huurcom missie, zijn ongeldig. Wanneer een huurder (of ander recht e - bende niet-eigenaar) een woning laat leeg staan, en de huurcommissie veihuurt die, dan blijft haar beschikking van kracht, ook al loopt 'het contract van den huurder etc. ai. Beroep tegen de „huuraanzegging' staat (binnen twee weken) open op den kanton rechter. B.' Aanvullingen van de woningnoodwet. Wanneer een woning geheel of gedeeltelijk onbewoond wordt gelaten, of door de schuld van den eigenaar (als deze haar verhuurd heeft) in bijzondere mate wordt verwaar loosd, kan de gemeente op voorstel van B. en W. haar onteigenen, eventueel doen verbou wen, en verhuren. Het Rijk geeft een tege moetkoming in de 'kosten. Bij het bepalen van de schadevergoeding bij onteigening blijven buiten beschouwing prijzen, die gedurende den oorlog of later bjj speculatieven verkoop zijn gemaakt. Op besluit van de Regeering kan het öf io alle óf in bepaalde gemeenten verboden zijn, zonder toestemming van B. en W. woningen af te breken of te onttrekken aan de bestem ming, die zij hadden op 1 Februari 1920. Wordt een verhuurde woning door den eigenaar verwaarloosd, dan kunnen B, en W. beter onderhoud gelasten of op ikosten van den eigenaar voor onderhoud zorgen. B. en W. kunnen luofefoouw of -verbou wing in hun gemeente verbieden (behoudens beroep op de Regeering), wanneer deze den overigen .bouw schaadt. C. Wijziging van de huurcommissiewet. Behalve het 'bedingen van „sleutelgeld", wordt ook het aannemen ervan strafbaar ge steld, zelfs indien dit voor een derde ge schiedt (de straf is hoogstens een maand hechtenis of een boete van hoogstens duizend gulden). Verder dient te worden onderscheiden tus schen woningen beneden een zekere huur waarde (voor de groote gemeenten 10) per week in 1918 (categorie A, die oorspronke lijk onder de huurcommissiewet viel) #n daarboven (categorie B). Dan geldt: De huurprijzen mogen zonder tusschen- komst van de huurcommissie maximaal wor den verhoogd met 20% van de huursctm op 1 Januari 1916 (categorie A) of 10% van de huur som op 1 Januari 1918 (categorie B). Is na die data, maar vóór de instelling der huur- cammissae (voor categorie B: 29 Maart 1918, tenminste in die gemeenten, waar toen een huurcommissie bestond) een hoogere huur bedongen, dan moet de verhuurder daarvoor alsnog goedkeuring vragen aan de huurcom missie óf zijn prijs terugbrengen. Verdere verhooging van huur moet de verhuurder aan de goedkeuring van de huur commissie onderwerpen. Keurt deze een ver- hooging niet goed, dan stelt zij, den verhuur der gehoord, een huursom vaist. Zij kan aan goedkeuring of vaststelling van een prijs terugwerkende kracht verleenen tot zeker tijd stip, dat niet vroeger kan zijn dan de dag, waarop het verzoek tot goedkeuring is inge-, kamen. De huurcommissie 'kan voorts aan de goedkeuring of vaststelling van een' huurprijs de voorwaarde verbinden, dat binnen een be paalden tijd herstellingen of verbeteringen aangebracht worden. De huuraammissie staat geleidelijk huur- verhoogingen toe, totdat een billijke opbrengst van de woning wordt verkregen; zij gaat daarbij echter niet hooger dan tot 50% van de normale huurwaarde op 1 Januari 1916 voor categorie A, of 37'/, daarvan op dien datum voor categorie B, tenzij hoogere uit gaven of ingrijpende verbeteringen aan de woning een grootere Verhooging wettigen. De oommissie houdt bij hare beslissingen rekening met het onderhoud van de woning. Geen huurprijs wordt door de commissie lager gesteld dan dien, welken de verhuurder zonder haar tussdhenkomst mag bedingen. Buiten de wet vallen dienstwoningen (on der zekere voorwaarde) en woningen, die verhuurd worden door publiekrechtelijke lichamen of door woningbouwvereenigingen, of door andere vereenigingen onder toezicht der gemeente, woningen, die met landerijen wonden verhuurd en woningen, waarvoor de bouwvergunning is verleend na 31 December Ï9I9- D. Wijziging van de Woningwet. Dit wetje is van zuiver woningbouwtech- nisohen aard; het bevat een aantal bepalingen over: de bouwpolitie, het uitbreidingsplan, het verband tusschen uitbreidingsplan en bouwverordening, woningbeurs en woning telling, de onteigening, het verleenen van voorschotten, etc. (Hbl..) GEMENGD NIEUWS. De non-atop-rlt De zee cylinder Spijker heeft In de afge loopen etmaal 880 K.M. afgelegd, met een ge middelde snelheid van 40 K.M. per uur. Da totale afstand is 8800 KM. in tien dagen. Van Moskon naar Enschedé. Te Enschede zijn twee jongens aangeko men vam 16 en 17 jaar, die in 6 weken de reis van Moskou daarheen te voet aflegden. Afgekneld. Maandagmorgen wilde een dame uit Am. sterdam op het station te Amersfoort lm een nog niet stilstaanden trein steppen, meldt de „N. R. Ct." Zij kwam te vallen tusschen het perron en de trein, en baar rechterbeen werd afgekneld. Poging tot oplichting der Associatie Cassa. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam, stonden achtereenvolgens terecht:

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3