JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN AN.NA PAULOWNA Eerste Blad. De Bron van alle kracht. NÓ. 5336 DINSDAG 14 DECEMBER 1920 48e JAARGANG FEUILLETON. *Nst, dat zou ik ook denken," hield Jaek wik trotseer nog liever 6ir Bryson," «tot- Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 M^Sfgi'lad "°A?k0651-05 Modeblad 8 „0.95i.051.80 Loeee nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post-Glrorekonlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adr. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruttb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh, m. 10% paplerduurtetoeel, NOGMAALS AFHANKELIJKE OF ONAFHANKELIJKE CENTRALE BOEKHOUDING. In het onderschrift, waarvan wjj het Inge zonden stuk van den heer De. Koster over bovenstaand onderwys, opgenomen in ons Ve artikel over „Zuinig Gemeentebeheer" deden vergezeld gaan hebben wy getracht de be schouwingen van den inzender te weerleggen. Eén passus uit het schryven van den heer De Koster moesten wjj evenwel onbesproken voorbijgaan omdat wjj niet in staat waren met feiten de verdachtmaking te ontzenuwen die in de volgende woorden van den inzender besloten lagen: „Het verdient voorts aanbeve- lingden belangstellenden lezer er op te w ij zen, dat de bewerker gebruik maskt van de geschriften van professor Volmer, o.a dateerend van hetjaar 1912, waarmeeik (De Koster) dan zeggen wil, dat in het verloop der jaren tot nn toe ge heel andere meeningen ten op- zichte der bedrijfsleiding sHjn verkondigden het dient den be werker uitdrukkelijk gezegd, nu niet door a d mi n i s t r a t i e v e, d o ch door technische personen". Men voelt het, die woorden „gebruik maakt" alleen doen al zoo ongeveer denken aan op zettelijke misleidingmen zou, al staat het er niet met zooveel woorden, geneigd zijn te ge- looven dat Professor Volmer thans geheel anders over de zaak denkt. Het is hierom dat wij onze beschouwingen (en die van den heer De Koster) aan den geleerden schrijver hebben toegezonden, met de speciale vraag of zijn meening thans, nu er in enkele gemeenten van het land Centrale Boekhoudingen in het •leven zijn geroepen, wellicht is gewijzigd, m.a. w. dus of hjj thans misschien voorstander is geworden van meerhoofdige leiding en ver antwoordelijkheid in de gemeentebedrijven. Prof. Volmer was zoo welwillend aan ons verzoek te voldoen. Uit zyn antwoord, dat wy hieronder' in zyn heel afdrukken, moge o.m. blijken dat zyn meening onder den Invloed van de ervaring der laatste jaren, niet alleen ongewij zigd Is gebleven, maar zelfs Is versterkt. Den Haaf, 9 December 1920. Met belangstelling las ik de artikelen in de „Heldersche Courant". De vraag óf de invoering van eene centrale boekhouding voor de Nedenlandsche gemeenten economisch werkt, heeft U mij wel niet gesteld, maar ik wil todh zeggen, dat ze in. dien alge- meenen vorm niet voor beantwoording vatbaar zou rijn. Of de centrale boekhouding in een ge geven gemeente nuttig werkt, kan slechte nk gezet onderzoek ter plaatse gezegd worden: de grootte en de aard der bedrijven zijn daarop van niet minder invloed dan de wijze, waarop men de bevoegdheden heeft geregeld en de personen, die met de uitvoering zijn belast. Wat de kwestie betreft: één- of meerhoofdige leiding? mijne meening daaromtrent is onder den invloed van de ervaring der laatste jaren niet gewijzigd, slechte versterkt. 1) Een bedrijf is een eenheid, een productie- of disrtriibutieorgaan en geen slechts door een losse band gebonden groep van zelfstandige dienstjes. Hij, die de eenheid moet handhaven (reep. op bouwen en versterken) en daardoor do verant woordelijkheid draagt voor het economisch func- tiomneeren van' het bedrijf als geheel is de leader. Hij kan voor de bekwame vervulling van zijn amibt het Intiem contact niet missen met het cijfermateriaal en de wetenschappelijke, statis tische verwerking daarvan. De boekhouding is voor hem het instrument, dat hem onmiddellijk moet wijzen op iedere vermindering der be drijfseconomie, zooals het ook moet zijn de pièee de résistance van z ij n verantwoording van het gevoerde beheer, t Is van betrekkelijk bijkomstigen aard, wie door HULBERT FOOTNER, roor Nedbrland beverkt door J. KUYLMAN. o 88) „Wat?" vroeg Garrod dof en angstig. „Luister eens en probeer me te begrijpen," zeide Jack ongeduldig. „Sir Bryson Is naar mijn claims gaam kijken. Hij zal den naam Mialoolm Piers op den paal zien staan, en als hij terugkomt, weert hij meteen jvle ik ben, en dan heb je de poppen aan 't dansen. Denk je, dat je in een toestand bent om mij m'n oogen te dioen neerslaan? Man, je gezicht al leen al is voldoende om je te verraden 1" Garrod keek herm enkel aan met doffe, angstige oogen. „En gesteld, dat je mij kunt overbluffen, jezelf kun je tóch niet over bluffen. In je hart was je altijd een fatsoen lijke vent, Frank, en dergelijke dingen gaan jou tóch rniet goed af. En iedere nieuwe leu gen die je er op stapelrt, maakt de nacht merrie, die Je nu te pakken heeft en ten on der brengt, nog grooter. Je bent zoo ver ge gaan ais je gaan kunt. Als er nog iets bij komt wordt je stapelgek." „Wil je Sir Bryson alles vertellen?" mom pelde Garrod. „Als ik beschuldigd word, verdedig ik me," »ei Jack. „Dat kan ik niet lang doorstaan," zeide Garrod als een beangste, versufte school jongen. do boekhouding bijhoudt, waar het personeel der boekhouding is gezeten en welken titel hij voert, die belast is met de leiding van het des betreffend bureau. Daarentegen is wezenlijk: lo. dat de boekhouding in hoofdlijnen en in onderdeelen is ingericht onder den invloed van den leider van het betrokken bedrijf. Zij moet aansluiten de logische conse quentie zijn van de organisatie van het be drijf zalf; omdat ze alleen don den leider die inlichtingen kan geven, die hij behoeft; 2o. dat zij wordt bijgehouden overeenkomstig de instructies, waarin hare inrichting is vastgelegd; buiten de medewerking en zon der de instemming van den bedrijfsleddor (directeur) mogen er geen veranderingen (groote noch kleine) in worden aange bracht; 3o. dat zij steeds bij is en ten allen tijde direct ter beschikking staat van den directeur. Dat de jaarrekening (balans en winstreke ning) z ij n rekening en verantwoording ie (al wordt het materiaal verzameld en overeenkom stig de gegeven instructies gerangschikt door een administrateur, die voor de cijfermatige juistheid met zijn handteekening instaat), is zoo van zelf sprekend, dat ik er geen woord over zal verliezen. Hoogachtend. (w. g.) VOLMER. Het spreekt .van zelt dat ook deze brief van Prof. Volmer niet het tooverwoord kan zjjn waardoor alle geschil van meening plotseling ophoudt te bestaan. En dat is ook niet noodig Het is een prikkel tot de wryving van ge dachten, welke gedachtenwryving wy met den schryver, willen hooghouden. Eén ding is uit het schryven echter vooral gebleken, en wjj richten hiermee het woord tot den heer De Koster n.1. dat voor insi nuaties aan ons adres niet de minste grond aanwezig was. Insinneeren is een unfair bedrijfen wanneer het, gelijk hier, door de feiten kan worden achterhaald, straft het zich zelf op de meest afdoende wijze, maar het sticht veel kwaad wanneer de omstandigheden er toe zyn, dat de waarheid niet kan worden aan het licht gebrachthetgeen b.v. het geval zou zjjn geweest indien Prof. Volmer niet zoo welwillend was geweest aan ons verzoek te voldoen. Zjjn schrijven heft thans elke twijfel op, zelfs voor den heer De Koster. Een meening die in 1912 werd verkondigd, en op 9 Dec. 192$ nadat er dus gedurende jaren gelegen heid is geweest om haar juistheid te toetsen aan hetgeen er in de practjjk valt waar te nemen, een meening die dan nóg ongewijzigd, neen versterkt zelfs naar voren komtdit op zich zelf is de overdenking ten volle waard. Of de Bedrijven economisch werken, of dus, om tot ons uitgangspunt terug te keeren, by het gevoerde beheer de vereischte zuinigheid wordt betracht, dit is een vraag die eerst Da een nauwkeurig onderzoek kan worden be antwoord. Maar eerst regele men de verantwoordelijk heid in den door ons aangegeven zin en dan, als ieder hoofd van dienst weet waarvoor hjj aansprakelijk is, dan eerst onderzoeke men of het niet zuiniger kan. En het onderzoek, zal, vermoeden wy, vrucht dragend zyn I DE VOLKENBOND. Beperking van bewapening. De openbar© vergadering van de ontwa- peningsoo jnmissie bracht een aangename verrassing. Terwijl bekend was, dat de sub commissie zich op h©t standpunt stelde, dat nog geen concrete voorstellen in de richting van beperking van bewapening konden ge daan worden en dat men zich dit jaar bepa len moest tot het benoemen van een studie- oommissie is 't den Noorschen gedelegeerde aan, van het behaalde voordeel gebruik ma kende. „Biecht alles op vóórdat Sir Bryson fibula kómit, dan hoef je hem heelecmaal niet onder de oogen te komen. Denk toch eens hoeveel minder bezwaard je je zult voelen! Dan zou je ineens beter zijn. Je zoudt slapen; dan zou je weer een mam zijn!" N Doch Garrod mompelde weder: „ik heb het geld niet weggenomen." Jack streed verwoed voor zijn goeden naam. De moeilijke positie waarin hij ver keerde, verleende hem een grooter welspre kendheid, dan hij anders bezat. Bij alles walt hij zedde, uitte hij geen enkel woord om voor zichzelven te pleiten. „Waarom zou je de waarheid niet zeggen?' hield hij aan. aar toe dient het leven dat je nu leidt? Binnen een maand zal het je ten onder gebracht hebben. Maak er een eind aan, blijf in deze streek, zoodot je daardoor je gezondheid, je verstand en je zelfrespect terugkrijgt." Garrod aarzelde. Hij wendde zich half tot Jack met een moer menschelijken blik in de oogen. „Zou je... zou je dan weer goed» vrienden met me willen zijn?" zeide hij zacht „Ik zal je niet in den steek laten," eeide Jack snel. „Ik ben hier goed op slag en ik zou jou hier ook op weg kunnen helpen. Zoolang ik je partij opneem, zal niemand oude koeien uit de sloot durven halen. Maar ik zou ület precies, zoo tegen je kumnen zijn als vroeger,"noopte zijn eerlijkheid hem er aan toe te voegen. Jack wachtte, met zijn oogen vast op den ander gevestigd, alsof 'hij hem hierdoor tot wat hij wenschte, wilde dwin gen Garrodoogen trachtten de zijne te ontwijken, doch tevergeefs. Plotseling weer den zijn zenuwen hem de baas en hij liet het hoofd op de «noen *nien. *Ik «al 't cloenl" snikte bij Ingezonden mededeellng. Voedsel is de bron van alle kracht. Wannéér een zwakke zyn krachten wil herwinnen, is er slechts één middel: eten. De bittere ironie van het noodlot wil echter, dat juist degenen, die het meest voedsel-noodig hebben, het minst voedsel kunnen verdragen men moet eten, men wil eten maar men kan niet eten. Voot deze zwakken bestaat één middel Sanatogen. Sanatogen wordt altjjd verdragen, geeft krachtige versterking, en wekt den eet lust op, terwijl het bydraagt tot de betere ver tering van het andere gewone voedsel. «Deze eigenschappen van Sanatogen zijn door meer dan 21.000 medici schriftelijk erkend. De beroemde kliniker, prof. dr. VON LEY- DEN schryft: „Ik heb Sanatogen in myn kliniek en in mijn particuliere praktijk vaak en gaarne voorgeschreven, en ben met de resultaten bui tengewoon tevreden." SanatÓgen is in verpakkingen vanaf één gulden by alle apothekers en drogisten ver krijgbaar. Men weigere andere als Nederland- sche blikverpakking, alléén hierin blijft Sana togen goed Ohrlstiaan Lange, gesteund door Pock (Ne derland), Zahle (Denemarken) en Schanzer (Italië) gelukt om de voltallige commissie tot een stap voorwaarts te bewegen. Lange stel de voor, dat de raad uit^enoodigd zou wor den om aan alle regeeringen te verzoeken om in de volgende twee jaar geenerlei ver hooging in de militairo budgetten aan te brengen, tenzij wegens buitengewone om standigheden en met machtiging van den volkenbondsraad. Lange betoogde, dat de volkenbondsvergadering niet met leege han den op het punt der ontwapening uiteen mag gaan. De benoeming vam studiecommis sies is niet genoeg. Er bestaat een wedloop tusschen den Volkenbond en de bolsjewisti sche revolutie. De kansen van den Volken bond zullen worden verhoogd, indien de vol keren zien, dat de bond werkelijk in staat is om iets praktisch op het gebied der bewa pening te bereiken. Lange ontveinsd© zidh niet, dot zijn voorbehoud van een geoorloof de verhooging niet machtiging van den Vol kenbondsraad in bijzondêre omstandigheden een .gevaarlijke verzwakking is. Hij ver trouwde echter op de inaohft der openbare meening ter'voorkoming van het lichtvaar dig aanvragen van dispensatie. De gedele geerden van Frankrijk en Japan verklaar den, dat zij instructies aan hun regeering gevraagd hadden hoe zij moeten stemmen. De instructies waren nog niet ingekomen, daarom onthielden zij zich van stemming. Daardoor kon het voorstel Lange eenstemmig met twee onthoudingen worden aangenomen. Het is echter duidelijk, dat op de algemeene vergadering door den tegenstand dier beide landen .eenstemmigheid nog niet verzekerd is. Vooral de Japansche gedelegeerde maakte reeds vele bedenkingen en de permanente militaire commissie van advies schijnt het voostel-Lange ontijdig te achten, zooals van deze uitsluitend uit militairen bestaande com missie verwacht kan worden. Minisl r "'^er (Engeland) verklaarde uitdrukkelijk zijn per soonlijke instemming met Lange's denkbeel den zonder echter zijn regeering reeds te binden. Wordt het voorstel Lange door de alge meene vergadering bekrachtigd, dan .is dit een der belangrijkste en heuglijkste besluiten der volkenbondsvergadering. Verblijdend is ook, dat de aandrang van Fock en Lange in de subcommissie, opdat de verdere studie van het ontwapeningsvraagstuk niet aan de militaire adviescommissie toevertrouwd wor de, met succes bekroond is. De commissie heeft de vorming aangenomen van een bij zondere commissie, wier leden op politiek, sociaal en economisch gebied de noodige be kwaamheid bezitten. Japan en de ontwapening»-kwestie. Naar een lid 'van de Japansche delegatie Jack sprong op. „Goed zool" riep hij met schitterende oogen uit. „De *olle waarheid? Je hebt het geld weggenomen, en hebt het toen uitgegeven, en ze mij daarna de schuld laten geven?" „Ja, ik heb het geld weggenomen, en ik heb 'het uitgegeven en daarna jou de schuld van den diefstal laten geven," herhaald» Garrod. J Jack haalde diep adem, en terwijl hij we der ging zitten, wischte hij zich het gelaat af. Eerst nu hij zich bewust werd van hert gevoel van verlichting, besefte (hij van hoe veel waarde dit alles voor hem was. Hij bon nu de geslagen gestalte daar naast zich bijna met milde oogen aanzien, en de snikken wek ten in heui niet de walging, die hij anders gevoeld zou hebben. Hij wachtte geduldig tot Garrod zich vrat hersteld zou hebben. Toen deze ten laatste wat kalmer werd zeide hij niet onvriendelijk; „Ben je nu gereed?" „Waarvoor?" vroeg Garrod, terwijl hij een verschrikt gelaat vertoonde. „Laten we naar het kamp teruggaan. Daar is Vassall. Je kunt het hem vertellen." Garrod schudde wanhopig het hoofd. „Lin- da Miss Trangmar is daar. Ik zou het niet kunnen dragen ais ze tnjj hoorde!" „Maar we zoucten Vasall todh wel apart kunnen nemen." „Noen," zeide hy. „Begrijp je 'het dan niet? Vassall is verliefd op haar. Mijn bekentenis zou hem maar al te welkom zyn. Hèm kan ik het niet vertellen." „Als hy eens wist vam Tl-nria en my dacht Jack, terwijl hy Garrod een zijdelingschen blik toewierp. „Goeie God! 't Gaat toch raar toe in 't leven!" te Genève heeft verklaard, kan Japan zyn bewapeningen niet beperken, zoolang de Ver. Staten hun bewapeningen uitbreiden. Deze verklaring is afgelegd in de bewape- ningscommissie van den Volkenbond toen over ontwapening werd beraadslaagd. De commissie zal de volgend© drie voor stellen doen: 1. de mogendheden moeten er zich met el kaar over verstaan, dat zy haar wapeningen niet zullen uitbreiden; 2. moet een principieels reductie plaats vinden; en 3. moet men komen tot voüedive ontwa pening, behalve van sommige troepen, die voor politiediensten noodig zyn. De verdeeling der telegraafkabels. Reuter veneemt uit Washington: De oom ferentie over de verbindingen is practisch op een dood punt gekomen wat betreft de aan gelegenheid van de verdeeling der kabels, en zal waarschijnlijk worden verdaagd om de vertegenwoordigers in staat te stallen om de betrokken regeeringen te raadplegen. Ame rika, Engeland en Italië ondersteunden, Frankryk en Japan verzetten zich tegen het voorstel van medeëigendom van de vroegere Duitsche kabels, inplaats van verdeeling daarvan onder de vyf mogendheden, Frank ryk en Japan verzetten zich ook tegen inter nationalisatie van de eilanden zooals Yap, dat het oentrum der verbindingen is. Men deelt ons mede dat het Aanerikaansohe voor stel om de kabels Guam—Yap aan de Ver- eenigde Staten, YapNederlandsch Indië aan Nederland, en YapSjanghai aan Japan toe te wyzen, is gestuit op het verzet van Japan, dat voor zich tenminste de helft in de belangen van de kabels GuamYap en YapNederlandsch Indië elschte. Frankrijk verzette zich vastberaden tegen het Ameri- kaansche voorstel oan de kabel over de Azo- ren te verkrygen naar Genua, en haar te verdeelen tusscheir de Vereemgde Staten en Italië. Wat betreft de kabels HallfaxPen- zance, Engeland heeft reeds toegestemd in het verlangen van de Vereenigde Staten om de verbinding New-YorkEmden te herstél len. De Amerikanen hebben zich. ook verzet tegen het vermeende verlangen van Enge land om een permanente controle uit te oefe nen op de Duitsche kabels. ENGELAND. De verloving van den prins van Wales? Uit Kopenhagen wordt gemeld: De sedert geruimen tyd lo opende geruchten over een ajb. verloving van den prins van Wales met prinses Margaretha van Denemarken wor den thans in de Kopenhaagsche pers druk besproken. De prinses is een dochter van prins Wal- demar en prises Marie van Bourbon. Zy ver gezelt op het oogenblik het koninklijk paar op zijn reis in West-Europa en moet aan het Engelsche hof een welkome gast zyn. Het bezoek van den koning van Denemar ken bij den paus wordt met den katholieken godsdienst van de prinses in verband ge bracht. IERLAND. Groote brand te Cork. Een groot deel van het oentrum van de stad Cork (Ierland) is Vrijdagnacht in vlam men opgegaan. De gemeentegebouwen, de Carnegie-bibliotheek, een bioscoop, een the- ather en talrijke winkels en particuliere ge bouwen zyn in de asch gelegd. De brand ging gepaard met talryke ont ploffingen en geweervuur. De bevolking is aan een paniek ten prooi. Voor het uitbreken van den brand was een militaire patrouille buiten de stad van uit een hinderlaag overvallen. Verscheidene per sonen werden hierby gedood. Een vrachtauto, die „black and tans" ver voerde, was in een hinderlaag gevallen, 's Avonds oan tien uur verlieten de black terde Garrod. „Wacht tot Sir Bryson terug komt. Ik zweer je dat k hem de volle waar heid zal zeggen, en dat je er by zult wezen." „Ja, daar heb je gelijk aan dait ik er by zal wezen 1" zedde Jaok koud. Hy dacht inert gefronste wenkbrauwen na. Het was mis schien beter direct met Garrod naar Sir Bry son te gaan, maar deze zou nog wel een uur of vyf zes uitbUjven, en wie kon zeggen wel ke tegenstrijdige stemmingen deze half uit zinnige man misschien zou doormaken in den tusschenrtijd?" Alsof 'hy zyn gedachten las zeide Garrod: „Ik zal niets terugnemen. Je hoeft niet bang te wezenals je me maar by je wilt larten blijven. Je 'bent mijn laatste hoop. Laat mij by je blijven. Geef me ierts te doen waar ik den heelen dag aan bezig ben." Jack wreef zich ten einde raad over de kin. „Wil je me een schriftelijke bekentenis schrijven?" vroeg hy eindelijk. Garrod knikte gretig. „Wacht hier dan," beval Jack. Jack liep vlug naar zijn tent, waar hy een pen en zijn notitieboekje maan en naar zijn kano terugkeerde. Hy was sleobts twee mi nuten weg geweest, doch toen hy den oever kwam afhollen, zag hy dat Garrod niet lan ger alleen was. Jean Paul had zich by hem gevoegd. Het kwam niet in Jack op, dat de halfbloed ierts met deze zaak te maken had, doch hy was byzonder ontstemd door deze ontijdige indringerij. Hy keek hem scherp aan. Jean P«ul stand op zijn gemak op een grashalm te kauwen, en naar de rivier te kyken inert een gezicht even uitdrukkingloos als pak papier. Garrod zat daar zooals Jack hem ver laten had, doch hy keek nu almaar naar Jean PauL Er wii wn andere uitdrukking in zyn ahd tans daarop hun kazerne en stichtten den brand. Londen, 13 Dec. De schade te Cork wordt ruw weg op 21/» millioen geschat. Volgens sommige bladen, zyn vijftig ge bouwen vernield en zou de schade 7 mil lioen bedragen. Door de schorten, die in den loop van den nacht vielen, zyn twee menschen gedood en veertien gewond. Londen, 18 Dec. Na den vreeseüjken nacht bood de stad Cork gisteren een schouwspel, dat alleen te vergelijken was met een stad in Meanderen na een Duitsche beschieting. De branden woedden nog den ganschen dag in de kelderverdiepingen van groote maga zijnen ondanks de inspanning van de brand weer, die zelfs uit Dublin versterking had gekregen. De stilte in het gebied waar de brand woedde, werd alleen verbroken door het daveren van vrachtauto's en het neer ploffen van muren. Toen de avond viel, trokken sterke pa trouilles door de stad, die bevel hadden om alle plunderaars summier neer te schieten en samenscholingen te verhinderen. Men- schen, die huisraad weghaalden, waren den heelen dag bezig, om meubelen uit het be dreigde gebied weg te brengen, terwijl hon derden naar omliggende plaatsen vluchtten. Volgens de laatste schatting, zijn in het geheel honderdveertig huizen vernield en bedraagt de schade 7 millioen. Tweedui-' zend winkelbedienden zyn buiten werk. De katholieke bisschop heeft in de hoofd kerk plechtig aangekondigd, dat hy een iegenlljk in de ban zal doen, die medeplich tig is aan het overrompelen van strijdkrach ten van de Kroon. Een bommenfabrlek. De politie heeft te Dublin een bommenfa- briek ontdekt, die gevestigd was in de kel derverdieping van een <*ebouw, waarin voor de leus een rijwielharstelplaats gevestigd was. In bet souterrein ontdekte men een vol ledige oven met een bijzondere inrichting voor het werken met blaasvlammen. In die oven werd yzer gesmolten voor de ontste kers en kanonspijs voor de andere onder deelen. Toen de politie binnenkwam, was er geen enkele werkman, maar vier gietvormen met bombulzen waren nog warm. Men vond er een groote hoeveelheid nog niet afgewerkte en geheel voltooide en gevulde -bommen, on- Ingezonden mededeellng. INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gy ziek zyt, hebt gy waansdnjnlyk medicynen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zjjt, dient gy mert het gebruik op te houden. Zorgzame ge woonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, ver- .kwikkende slaap dienen u geizond te houden. Wees bly, als gy vrij zyt van verschijnse len, van nierzwakte. Als gy er aan twyfelt, kunnen Fosteris Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen ge woonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gy 's morgens met een doffe, kloppende pijn in den rug? Hebt gy blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwofllen? Is de urine be wolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te veel of te weinig? Zyt gy moede loos, altijd vermoeid, zonder lust of wils kracht? Wordt gy duizelig na een poos ge staan te hebben? Hebt gy last van rheuma- tiek, spit of ischias? Als gy „ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald noodig om een speciaal niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niert beter doen dan onmiddellyk te begin nen mert Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Te Helder verkrijgbaar by A. ten Klooster, Keizerstraat 93, k f 1.76 per doos. oogen gekomen. Jack's kwade luim werd hem een beetje de baas. „Wat moet jy hier?" vroeg hy. Jean Paul wendde zich oan met een lichte lijk verwonderd gezicht. „Niks," zeide hy. „Wat is er? Ik zag jou en Garrod hier en dus kwam ik ook hier. Ik heb niks te doen." „Dan ga je maar wat zoeken wat je doen kunt," zei Jack. „Snij uitl Maak dat jé hder vandaan komt Allo!" Met een minachtend schouderophalen ging Jeian Paul langzaam den oever langs. „Ik heb hier pen en papier," zeide Jack gretig tort Garrod. Garrod's oogen volgden de zich terugtrek kende gestalte van Jean Paul. Hy lette niert op wat Jack tot hem zei. Het was maar al te duidelijk dat hy in een andere stemming was dan zooeven. Jack werd rood van kwaadheid. „Ben je nu al weer van idee veranderd?" zeide hy mert een vloek. „Ik moert weg," mompelde Garrod met moeite opstaand. Jack duwde heem weder neer. „Je hiyflt hier!" Dooh zoodra Jack -hem losliet, probeerde Garrod weder op te staan en Jean Paul te volgen, die nu den oever beklommen had. Garrod was ndet opgewassen tegen Jack, doch Jack kon zich moeilijk voorstellen dat hy daar almaar den ander moest blijven vasthouden tot Sir Bryson terugkwam. Hy keek om zich heen naar iets dat hem op een idee kan brengen.Aan den kop der 'kano zat /een stuk touw. Na er een stuk van of te hebben gesneden, bond hy er Garrod's polsen en enkels mee, en liet hem liggen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1