Binnenland. BurgerlijkeStand der gem. Texel, I vier jaar en dan levenslang 48.000 mark. 100.000 mark voor een rijfespresident, die representeeren moet, genoeg. 48.000 mark voor een gepensionneerden burgemeester niet te veeL De gemeentekas la er goed voor. Ook al moet in dezelfde zitting, waarin het bedrag van dit pensioen werd bepaald, de prijs van gas worden vastgesteld op mk. 1.25 per meter 18 pf. in vredestijd en voor electrisch licht op 2 mk. per kilowat, tegen 40 pf. De socialistische meerderheid van den ge meenteraad wil nu ook belasting heffen van luxe-woningen. Woningen, waarvan het aan tal kamers één meer bedraagt dan het aantal leden van het gezin, blijven vrij van belas ting. Zijn er twee kamers meer, dan mo-t er 500 mark per jaar belasting betaaid wor den, 8 kamers meer 1000 mark, vier 2000, vijf 5000, 6 100.000 en voor elke kamer bo ven zes nog 5000 mark extra. Veel opleveren zal deze belasting niet, om dat het aantal gezinnen met zeer groote wo ningen slechts heel klein is. Maar deze belas ting draagt natuurlijk de allures van een zeer sociale. Frled. Krupp A. G. Het jaarverslag van Fried, Krupp A. G. voor 1919/20 stelt vast, dat sedert twee men- schenleeftijden voor de eerste maal in de Kruppsche fabrieken, tengevolge van de be palingen in het vredesverdrag, geen oorlogs materiaal werd vervaardigd. De torrenen en fabrieken staan na af schrijving van Mk 10 mill. voor Mk. 257.2 mill. te boek tegen v* j. 233.1 mill. Het be- drijfsoverschot bedraagt Mk. 195 mill. tegen 11.7 mill. v. j. Na een aftrek van uitgaven en verlies v. j. blijft een netto winst over van Mk. 79.5 mill., waarvan 85 mill. voor bijzon dere reserve wordt aangewend, 29 mill. voor aanbouw van arbeiderswoningen en 20 mill. voor welvaartsinrichtingen. Het saldo wordt op nieuwe rekeningen overgedragen, zoodat wederom geen dividend wordt uitgekeerd. Veelelschende werkloozen. Volgens een bericht aan de „Lokal Anz." uit Plauen eischten de werkloozen aldaar van het gemeentebestuur onmiddellijk uitbeta ling van 150 mark per man. Ze trokken naar het stadhuis en verbrijzelden verscheidene ruiten. De politie trachtte de menigte door schoten in de lucht te verdrijven. Dit ge lukte echter niet en «de eisch der 11.000 wer- keloozen moest worden ingewilligd. Wild West Een brutaal stukje is dezea; dagen te Müg- gelsee bij Berlijn in het bekende restaurant Rübezahl uitgehaald. In dit café verschenen 's avonds tegen 7 uur drie -mannen, die kof fie bestelden. Terwijl de waard hen bedien de, trokken zij plotseling hun revolvers en zetten hem die op de borst. Toen de zoon van den eigenaar, die op het gerucht was komen toeloopen, wilde telefoneeren, rukte een der bandieten hem van het toestel weg en wierp een handgranaat in zijn richting. De roovers doorzochten daarop het geheele huis en maakten zich ten slotte met 5000 mark, een gouden horloge, een diamanten ring en een rijwiel uit de voeten. Door ijs ingesloten. Volgens een bericht aan het „Berliner Ta- geblatt" uit Cuxhaven zit sedert Maandag tusschen Sylt en Toehr (Noordzee ten W. van de Sleeswijksche kust) de passagiers- stoomboot „Augusta Victoria" in ondiep wa ter tusschen het ijs vast. P*1 veertig passagiers, die aan boord zijn, loopen gevaar te verhongeren, daar het pchip in verband met de ondiepten niet door zeestoombooten bereikt kan worden. Er worden maatregelen beraamd, om de passa giers en de bemanning te redden. iï-lir^n-gevaar ln de Oostzee. Naar de „Daily Telegraph" uit Kopenha gen verneemt, is in de Oostzee de aanwezig heid ontdekt van een aantal drijvende mij nen. Men vermoedt dat mijnen in de Bota nische Golf voor Helsingfors door het ijs zijn losgestooten en door den stroom zijn voortgedreven in de richting der Deensche wateren. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met mijnen, die door de Bolsjewiki wa ren geplaatst als verweermiddel tegen de vloten der entente. Cholera. Uit Oost-Pruisen komen onrustbarende be richten omtrent het heerschen van Aziatische cholera in Sowj et-Rusland. Litauen en een deel van Polen. De ziekte moet zich door de sterke ondervoeding en het gebrek aan ge neesmiddelen en geneesheeren snel uitbrei den. Te Grodno, Olita en Bialistok zijn reeds honderden gevallen geconstateerd, alsook in de Russische krijgsgevangenkampen te Stralkowo (Posen). Langs de Duitsche grens zijn alle mogelijke maatregelen genomen om overbrenging van de besmetting tegen te gaan.- DE DONAULANDEN. De Lidoe Noviny uit Brönn meldt, dat het bij de verdrijving der communistische sta kers uit de eleotrisohe centrale van Brünn tot een geregeld gevecht is gekomen, waar bij twee communisten gedood, zes gewond en 60 gevangen genomen zijn en drie machine geweren buitgemaakt. DENEMARKEN. Blijkens een officieel Deensch bericht heeft de oommissie van herstel Vrijdag het bedrag vastgesteld, 't welk Denemarken aan Duitschland moet betalen als vergoeding voor de staatseigendommen in Noord-Slees- wijk. De commissie heeft dé Deensche sQhat- ting aangenomen en de vergoeding bepaald op 65 millioen goud-marken, welk bedrag bij den tegenwoordigen koers gelijk staat met 102. 354.000 kronen. Enkele staatseigendommen zijn in dit be sluit buiten rekening gebleven, daar de com missie zich zelf niet bevoegd achtte te be slissen of ze al dan niet binnen de termen van het'vredesverdrag van Versaillee vielen. Daarover zullen Denemarken en Duitsch land rechtstreeks onderhandelen. SPANJE. Een Hollandsche diamantfirma bestolen. Vrijdagavond versoheen in de Holland sche bladen een advertentie, waarbij 5000 belooning uitgeloofd werd voor het aanwij zen van de daders van een Juweelendiefstal in Spanje of het terugbezorgen van het ge- stolene. Uit nadere bijzonderheden in de Engelsche bladen blijkt, dat de belooning is uitgeloofd door een firma, die met Lloyd's in verbin ding staat, en dat de waarde van het gesto- iene ongeveer 100.000 bedraagt Het slacht offer was de vertegenwooridiger van een Hollandsche firma, die in den nacht van 8 December van Madrid naar Barcelona spoor de. Om zijn kostbaren voorraad beter te be schermen, bad hij een coupé gereserveerd. Naast hem stond een valies met den kostba ren inhoud. De diefstal werd gepleegd in de enkele oogenblikken, dat de reiziger de ooupé van den slaapwagen verlaten had. Toen hij na een korte afwezigheid terug kwam, was het valies weg. Alles wijst er op dat de diefstal beraamd was door een bende vakkundigen, die den reiziger scherp in het oog gehouden hadden. De schade wordt ge leden door „een firma op het continent", bevestigde een lid van de Londensohe firma, die, naar men gelooft, vele filialen in Spanje heeft. De reiziger had vermoedelijk voorraad voor de verschillende winkels bij zich. Er zijn uit Londen bijzondere speurders vertrokken, om een onderzoek in te stellen. GRIEKENLAND. Konstantijn te Athene. Athene, 19 Dec. Koning Konstatijn is te elf uur met een extratrein aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de kathedraal en vervolgens naar het paleis, te midden van een onbeschrijfelijken geestdrift De Britsche en Fransche gezanten blijven te Athene. Parijs, 19 Dec. Als resultaat van de Britsch- Fransche overeenkomst heeft de Fransche regeering de instructie aan den Franschen gezant om Athene te verlaten, geannuleerd. Doch de Britsche en Fransche gezanten zul len zich beiden onthouden van het onder houden van betrekkingen met Konsrtantijn en zijn hof. VEREENIGDE STATEN. Gewapende dieven in een hotel. New-York was Donderdagochtend danig ontsteld toen 't in de bladen las over een brutalen aanslag, die in het hart der stad plaats had gehad in het Astor hotel; een aanslag van zulk een aard, dat de mensdien zich afvroegen of men in de twintigste eeuw dan wel in de dagen der roodhuiden van 130 jaren her leefde. Des avonds te voren, terwijl de hotel-gas ten bezig waren zich in het drukste stads deel gelegen hotel, te kleeden voor het diner, waren twee echtparen, die zich in twee aan grenzende vertrekken bevonden daar aan gevallen door drie gemaskerde mannen. Zij waren met geladen revolvers de kamers bin nengedrongen en hadden de bewoners daar van gewdongen met de handen omhoog tegen den muur te gaan staan en roofden alle kost baarheden. Een der twee aangevallen heereri wist een schoen te grijpen en die door een raam te smijten. Het rinkelende glas trok de aandacht van een politieagent op straat, die met_een ander politieman het hotel bin nen rende. Zij hadden met medehulp van een der aangevallen gasten het geluk een der in dringers gevangen te nemen. KORTE BERICHTEN. Wegens kolengebrek is het personenver keer op de Hongaarsche spoorwegen van 23 Dec. tot 3 Jan. stopgezel De „Times" verneemt uit Konstantinopel, dat men daar vreest, dat de boisjewiki, die troepen verzamelen in de -buurt van Bakoe een nieuwen inval in Perzië zouden over wegen. LUCHTVAART. Een wonderbaarlijke redding. De uit 7 personen bestaande bemanning van een groote vlieemachine van de Ko ninklijke Luchtstrijdkrachten, is Vrijdag op merkwaardige wijze aan verdrinken in de Iersehe Zee ontkomen. Zij werd gered door 'n stoomboot, die langskwam, en die een draad loos noodsein haÖ opgevangen. Het vliegtuig viel op een bijzonder onstuimige plaats, 15 mijl van de kust. Een vuurtorenwachter zag dat gelukkig, en deelde het onmiddellijk mede aan de autoriteiten te land, die het draadloos bericht afzonden. Mariniers naar Wilna. Na goedkeuring door de Staten-Generaal zullen door de regeering een detachement van 100 mariniers, zoomede eenige officieren, worden uitgezonden. Aan de autoritei-ten van land- en zeemacht is opgave gevraagd van officieren, die, hetzij door kennis van de Russische of Poolsche taal, hetzij door ervaring op administratief gebied, geschikt zijn om gedurende het ple bisciet te Wilna met 'bijzondere opdrachten te woorden belast. De voordrachten van hen, die voor deze uitzending geschikt en genegen zijn en zich voor tenminste een haif jaar ter beschikking wenschen te stellen, moeten uiterlijk 27 dezer inkomen. Reeds hebben zich eenige officieren voor deze detacheering aangemeld. In een Vrijdagmiddag gehouden verga dering van het bestuur van bet N. A. S. en de besturen van de Federaties en Bonden werd na de bespreking der werkeloosheid en hare gevolgen, behandeld het avontuur Wilna, waarin waarschijnlijk de Nederland- sche regeering zich laat verlokken door den Volkenbond op aandringen van een paar belanghebbende mogendheden. De vergadering protesteerde eenparig te gen de houding der Nederlandsche regeering en sprak als haar meening uit, dat het Ne derlandsche volk door eventueele deelneming aan de bezetting van Wilna in moeilijkheden kan gebracht worden, waarvan de gevolgen niet zijn vast te stellen. De vergadering was eenparig van Oordeel dat ook hier weer kapi talistische drijfveeren in bet spel zijn en daaraan niet het volk mag worden opgeof ferd. Besloten werd de arbeidersklasse op te wekken, indien eventueel de regeering mocht doorzetten, haar oor te leenen aan den wil der belanghebbenden, door soldaten beschik baar te stellen voor Wilna, daartegen met krachtige middelen op te tonnen. Uit de Tweede Kamer. Besloten is de Indische begrooting te be handelen Dinsdagavond en Donderdag; de Marine-begrooting hedenochtend; de Buiten landsche Zaken begrooting W oensdagoch- tend. Het voorstel Dresselhuys, om de Indische belasting-voorstellen te behandelen na het reces, overgenomen door den Voorzitter, is aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Het voorstel-Van Ravesteijn om de Indi sche begrooting te behandelen -tusschen Kerstmis en Nieuwjaar werd niet voldoende ondersteund. Kwijnende vlsscherij. Van het groote aantal opgelegde stoom trawlers te IJmuiden is dezer dagen reeds één gerechtelijk en één vrijwillig verkocht. Binnen enkele weken zullen wederom drie dezer schepen op last van de rechtbank in publieke veiling worden gebracht. Het be treft vaartuigen, duur ingekocht toen de vls scherij voorspoedig ging, doch die nu het eerst vallen als slachtoffers van de crisis in de visscherfj. De Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg over Nov. '20 ruim vijf millioen meer dan over Nov. '19; over de eerste elf maanden van '20 ruim 101 millioen meer dan over dat tijdperk van '19. De ontvangsten in November waren: Ge wone middelen 38, 420,566.Buitenge woon 6,317,616.98. De positie der Nederlandsche industrie. Het jongste nummer van „De Nederland sche Nijverheid" bevat een beschouwing over dit onderwerp, gevolgd door een kort over zicht van eenige belangrijke branches. Wij laten het laatste hieronder volgen. Omtrent de positie der industrie beschik ken wij over zeer belangrijke gegevens, waarvan de publicatie thans ontijdig en niet gewenscht is. Wij mogen echter enkele fei ten nopens speciale industrieën vermelden ter illustratie van den toestand. In de steenindustrie en aanverwante tak ken ondervindt men zeer sterk de gevolgen van buitenlandsche concurrentie. Kalkzand- steen wordt door Duitschland geleverd ad 300 Mk. of pLm 16 a 18, hetgeen met vracht op levering tegen ongeveer 28 k 30 neer komt, of 2/3 van den Nederlandschen prijs. Belgische steenen worden evenzeer tegen la ger prijs aangevoerd dan Nederlandsche. Hetzelfde is het geval ten aarïZien van dak pannen, grèsbuizen enz. De uitvoer staat in verband daarmede natuurlijk vrijwel geheel stop, óók die naar Noord-Frankrijk. In dit verband is vermeldenswaard dat per 10.000 K.G. grèsbuizen pijn. 5000 K.G. kolen wor den verbruikt; per 10.000 K.G. dakpannen 2800 3600 K.G. (in Duitschland ad 250 Mk. per ton, in Nederland ad 55.40). De loodwitindustrie ondergaat niet minder sterk de gevolgen eener concurrentie, die met een prijs van 55 per 10(f K.G. netto contant franco Nederlandsche havens elke transactie voor Nederlandsche belangen on mogelijk maakt. De Duitsche industrie be taalt per uur pl.m. 30 et. aan haar arbeiders, de Nederlandsche 758090 ot. De Sigarenindustrie ondervindt in hooge mate den invloed van de daling van het ver bruik. Duitschland voert sigaren in ad 75 per mille, waarvoor 40 Mk. loon wordt be taald. Voor de sigaretten-nijverheid gelden overeenkomstige bezwaren. Over de leder- en schoenindustrie hébben wij eenigen tijd geleden een en ander mede gedeeld. In den laatsten tijd is de positie in zooverre veranderd, dat thans ook een sterke invoer uit Tsjecho-Slowakije is opgetreden. De detailprijzen zijn lager dan de Nederland sche kostprijs. Duitsche fabrieken exportee ren naar Nederland tegen prijzen varieerend van 160175 M. per paar. Het loon van een looiersgezel in Duitsch land bedraagt per uur 7 Mk. (60 ct. in Ne derland). Wat de Glasindustrie betreft wordt de po sitie gekarakteriseerd door het feit, dat Oos tenrijk en Duitschland tegen 10 en 13 cent per flesch kunnen 'leveren (Nederland 18 ot.). Uit de machineindustrie dit voorbeeld: de levering van een ijzeren bekapping eener in aanbouw zijnde fabriek werd gegund aan een Duitsche firma ad 32 ct. per K.G., een prijs, die lager is dan de kosten van het materiaal in Nederland. In de hoedennijverheid heerscht 'groote ma laise ten gevolge van de oonourrenitie der Duitsche industrie. De loonen bedragen in Duitschland 300 mark per week, tegen f 85 in Nederland. Nederlandsche orders zljh een voudig geannuleerd toen Duitschland aan de markt kwam. Vele takken der textielnijverheid verkee- ren ln zoodanigen toestand dat ongeveer ner gens meer dan 35 uur gewekt wordt. De con- fectiefabrikanten ondervinden niet minder last van de buitenlandsche ooncurrentie. Slapte. Door de N..V voorheen Gebr. Vervcort, sigarenfabrikanten te Apeldoorn, is besloten voorioopig haar personeel niet meer 45 uren, maar 30 uren te laten werken. Ook bij de firma O. de Jong aldaar is de» werkweek van 45 tot 38 uren ingekrompen en is daaren boven het aantal werklieden van ruim 40 tot 12 teruggebracht Wegens slapte in het bedrijf is de sigaren fabriek „De Vechtstreek" te Maarssen step gezet Aan 40 werklieden van de cartonfabriek de Dollard te NieuweschanS is wegens slapte in het bedrijf ontslag aangezegd. Aan ruim 100 werklieden der cacaofabriek van de firma Bensdorp te Bussum is ontslag over 14 dagen aangezegd. Te Valkenswaard (N.-Br.) worden de stoomschoenfabrieken der firma's Gebr. Bots en Van den Besselaar Zn. de volgende week jegens slatpe gesloten. Wegens slapte in het bedrijf is de oliegoe- derenfabriek der firma N. Kijl Co. et Bus sum stopgezet Ruim 30 personen zijn ont slagen. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. Men meldt aan de N. R. Ct dat een straf verordening zal worden ingesteld tegen eeni ge personen, die betrokken zijn bij de zaken der Rotterdamsche Handels- en Landbouw bank. Willem Broekhuys, wiens gevangen neming wordt bevolen, zal meer bepaaldelijk worden vervolgd terzake van oplichting. De door genoemde bank aangekondigde lo terijen, moeten worden aangemerkt als ver boden loterijen. De Alkmaar Pack et Een rumoerige vergadering. Men meldt uit Alkmaar aan bet „Hbl.": Onder voorzitterschap van den president- commissaris, de heer C. Bosman uit Haar lem, wérd alhier Zaterdagmiddag een alge- meene vergadering gehouden van aandeel houders der N.V. „Alkmaar Packet". Ver tegenwoordigd waren 1039 aandeelen, uit brengende 993 stemmen. Aan de orde werd gesteld een ingekomen schrijven van den directeur, mr. J. P. Bosman, behelzende lo. de vergadering van aandeelhouders be sluite aan commissarissen ontslag te ver- •leenen, 2o. de vergadering gaat over tot de benoeming van oommissarissen. De pres.-oomu: Verlangt de directeur dit schrijven nader toe te lichten? Directeur: Neen. Mr. Deenik: Het komt niet iederen dag voor, dat door een directeur voorgesteld wordt de commissarissen te ontslaan. Wat heeft de directeur tot zijn voorstel bewo gen? Ik stel er prijs op, dat hij dit toelicht. Directeur: Het is mr. Deenik bekend want ik heb hem dit in een particulier on derhoud medegedeeld en vind het onnoodig, onkiesch -en onnuttig hierop verder in te gaan. Aandeelhouders zullen wel niet ge steld zijn op bijzonderheden; het gaat een voudig niet tusschen directeur en commis sarissen. Mr. Deenik: De directeur heeft mij na de, emissie verklaard goed met de commissa rissen te kunnen opsohieten en hij weet niet, dat er wijziging in de verhouding is, gebracht. Dr. Straver: Uit de advertenties heb ik opgemerkt, dat eer iets niet in orde is: „Per soonlijke" verhoudingen laat ik er buiten, doch als er „zakelijke" oorzaken zijn, kan het voor aandeelhouders van belang zijn deze tè kennen. Pres.-commissaris: Van een wanverhou ding tusschen directeur en commissarissen is mij niets bekend; de laatste vergadering had een normaal verloop. Een door den di recteur te voren opgemaakte brief werd mij ter hand gesteld waardoor de directeur een conflict beeft geschapen. Gedurende l1/» jaar is alles volkomen normaal behandeld en niets kon wijzen op een komend conflict. Wij staan voor 't feit, dat de directeur, plotseling vijandig tegenover commissarissen staat en hen uit hun betrekking wenscht weg te ja gen; er is op ons een „aanslag" gepleegd. Mr. Deenik: Door commissarissen was o.a. besloten een anderen accountant aan te stel len doch dit is geen reden voor den direc teur om zich gegriefd te gevoelen; hierin zjjn commissarissen toch vrij! Zegt de di recteur: ,,'t is een zuivere machtsquaestie, dan is dat een houding; gebrek aan samen werking is onjuist. De heer De Boer: Is de directeur van mee ning, dat iedere aandeelhouder bekend is met wat is geschied?. Directeur: Er was geen commissaris-ver gadering of er waren conflicten; op de laat ste vergadering kreeg de directeur een standje „waar de honden geen brood van eten". Commissarissen hebben den direc teur er uit geranseld Ik hoop, dat men mij zal sparen de vuile wasch der familie Bos man te wasschen, waar zoovelen bij zijn. Ik wensch mijn leven niét verder te laten vergallen. Pres.-<xxmm.: Wat de directeur vertelt is onwaar. Er heerschte tusschen ons een goe de toon. De directeur heeft een conflict ge schapen, omdat een plan, door architect Hanrath opgemaakt, te duur en het.hono rarium niet te betalen was. Wij besloten, dat er in dezen een schikking zou worden ge troffen door den directeur met den heer Hanrath. Op de laatste vergadering heeft de directeur zich niet ontzien te trachten het notulenboek van commissarissen uit handen van commissarissen weg te rooven. Wij heb ben ons krachtdadig hiertegen verzet en het notulenboek is in ons bezit 'gebleven. Mr. Deenik: Het ontslag van commissaris: sen stond vast, voordat dit incident plaats, vond; ik heb geen weerlegging gehoord, dat de directeur mij kort geleden verzekerde, dat de samenwerking goed was. Thans komt het voorstel om commissaris sen ontslag te verleenen in stemming: 683 voor, 10 blanco, 287 tegen. Pres.-oomm.: Het voorstel is aangenomen! Ik protesteer tegen de ongehoorde wijze waarop commissarissen aan den dijk wor den gezet. (Commissarissen verlaten de be stuurstafel). De directeur: Ik belast mij thans met het presidium! Mr. Kraakman: De hoogste macht berust bij de vergadering en ik stel voor, dat de di recteur blijft presideeren. Dit voorstel wordt aangenomen met 691 stemmen voor, 12 blanoo, 277 niet gestemd, omdat zij meenen dat deze stemming onwet tig is en hiervan door interrupties blijk geven. Tot nieuwe commissarissen werden hier na gekozen de hoeren A. T. de Groot, Den Haag. L. Schrijver, Amsterdam, mr. H. W. van Tienhoven, Arnhem en mr. W. C. Bos man, Alkmaar. De Minister stelt zich voor om, nadat de ontwerp-begrooting in zijn gt»wijzigden vorm mocht worden aangenomen, het noodige te verrichten om de thans teruggenomen voor stellen, alsdan belichaamd in een wetsont werp tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1921, opnieuw aanhangig te inaken. Herstel In het staatje der Uitgaven ln het artikel „De Gemeentebegrooting 1921" (nummer van 16 Dec. j.1.) staat achter „Onvoorzien" in de derde kolcum 27.297.805. Dit moet zijn 24.297.80". Helder, 18—12—'20. M. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 1820 December. BEVALLEN: j. den Dekker—Mantatveld, d.; H. J. van ZandwijkOtten, z.: C. J. Zwarte- poorteKla&seen, z.; A. C. Kater—Jongman, d.; W. Ch. Spits—Cheriex, z.; A. HoogerwerfSt'ins. z.\ P. H. Kil jan—Koole, z. UIT DEN OMTREK. Texel, 20 Deo. Men heeft hier tegenwoordig zooveel melk dat men er geen raad mee weet. Te Helder heeft men door de hooge prijzen, die te be dingen waren, meer vee aangeschaft en zoo kon men van Texel uit veel minder leveren, dan eerder het geval was. Toch is men hier nog niet bereid aan particulieren voor lageren nrijs te leveren, niettegenstaande men bij zelfverwerking aanmerkelijke verliezen lijdt. De postboot .Dageraad" heeft op de mees te dagen in de afgeloopen week bijna eiken dag slechts eenmaal in de haven kunnen ko men; alleen Zaterdag werden twee van de drie diensten verricht, doch niet op de ge wone uren. Hierdoor kon het Duo De Groot hier niet optreden en miste ook een predi kant zijn doel. Bij winterweer verblijft de stoomboot des nachts te Nieuwediep, vanwaar men beter kan uitvaren, dan van Texel. Bij winterweer treft men hier velerlei vo gels aan, die zich bij xachter weer niet ver- toonen. Zoo ving men de vorige week een keuri- gen ijsvogel en vluchten zwanen houden zich langs de kusten op. Naar het geluid zijn ze van de soort Cygnus mesiens. Ze zijn even wel nog schuw, zoodat ze zich nog niet bo ven het land begeven. Verschillende jagers hebben er evenwel een begeerig oog op ge slagen, maar ze komen nog niet onder schot. van 11» tot en met 17 December 1920. GEHUWD: Hendrik Douwe Onnes en Cor- nelia Krijnen. k GEBORENHendrikus Antonins, z. v. Cor- nelis Witte en Maria van Heerwaarde. Aal tje, d. v. Cornelis Boon en Maartje Knijper. Jan, z. v. Qprl Clemens Barhorst en Johanna Elisabeth Stolk. OVERLEDENJan Timmer, 59 jaar, ge huwd met Jetske Bremer. QWIerlngen, 19 Dec. 1920. De zee rond om ons eiland nog vol ijs. De postverbinding gaat zeer moeielijk, hoogstens éénmaal per dag en per jjsvlet. j Wegens vertrek van den heer A. Peereboom is tot notabel der Ned. Herv. Kerk van Hippo- lytushoef e. a. gekozen de heer 8. Jb. Mostert en herkozen de heer T. Visser. Beiden namen het aan. MARINE-BEGROOTING. Steun aan mobilisatie-slachtoffers. Bij amendement van de Commissie van Rapporteurs wordt voorgetseld iu te voegen een nieuw artikel, luidende: Uitkeeringen aan dengenen, die in aan merking komen voor steun als slaohtoffers van de mobilisatie 100. 000. 1 Nu de Minister van Oorlog, Minister van Marine 4. i. eèn post van 1.000.0C0 op de Oorlogsbegrooting had gebracht ten behoe ve van uitkeeringen aan 1 en, die daarvoor in aanmerking komen als slachtoffers van de mobilisatie, ach' de Commissie van Rappor teurs het gewenscH dat ook op de Marine- begrooting voor het aanstaande jaar een der gelijke post uitgetrokken wordt. In een nota naar aanleiding van het ver slag o/i r -ie Marnebegrooting z«gl de Mi nister, dat waar de Commissie van Rap porteurs van meening is, dat aan de Kamer geen genoegzame gegevens zijn verstrekt ojn over de bij nota van wijziging ingediende voorstellen met voldoende kennis van zaken te kunnen oordeelen, terwijl mede aan de Kamer de gelegenheid heeft ontbroken zich bij bij het afdeelings- onderzoek over concrete voorstellen geen bezwaar bestaat de bedoelde nieuw in gestelde posten voorioopig van de ontwerp- begrooting terug te nemen. Een daartoe strekkende Nota van Wijziging is bij deze Nota gevoegd. LAATSTE BERICHTEN. TREINBOTSING TE ROSMALEN. Twee goederentreinen op elkaar geloopen. Twee dooden. Maandagmiddag zjjn bij Rosmalen op.de lijn NijmegenDen Bosch twee goederen treinen op elkaar geloopen. 8 Wagens zijn ineengedrukl Een locomotief staat dwars over de lijn. De hoofdgeleider van den trein, Molen beek, uit Nijmegen, ligt onder de puinhoopen der vier wagons. Men heeft 'hem nog niet gevonden en vreest, dat hij dood is. Ook de remmer Hendriks uit Nijmegen ligt daar nog bekneld, doch men heeft nog teekens van leven bij hem bespeurd. In een der andere wagons is de remmer J. Murkens uit Nij megen in zijn huisje doodgedrukt. De ma chinist en twee remmers die in den achter steen wagen zaten een vijftal wagena bleef op de rails staan zijn ongedeerd. Parijs, 21 Dec. De „Fédération du Rhöne" van de Fransche socialistische partij heeft een spooroongres gehouden met het Natio naal Congres van de Socialistische Partij, dat besluiten moet over de toetreding tot de der de Internationale van Moskou. De resolutie, welke genomen werd, sprak zich uit met 1818 stemmen vóór en 488 tegen de aansluiting. Berlijn, 21 Deo. In den loop van Vrijdag werden nieuwe besprekingen gevoerd tus schen de spoorwegarbeiders met het doel tot een gemeenschappelijke actie te komen. Een definitieve beslissing is nóg niet genomen. Evenwel werd vastgesteld, dat alle organisa ties het er over eens waren, dat een geza menlijk optreden noodzakelijk was. Zwickau, 21 Dec. De districtsfederatie van mijnwerkers, in ooncurrentie met de mijn werkers der Saksische steenkolenmijnen 'heeft de scheidsrechterlijke uitspraak van het Ministerie van Arbeid inzake het sta kingsrecht aangenomen. Besloten werd, den arbeid Maandag in vollen omvang te her vatenen. Berlijn, 21 Dec. Van de Russische grens wordt gemeld, dat, tengevolge van de onze kerheid en de aanhoudende onlusten door den Moskouschen raad van volkscommissa rissen overwogen wordt den zetel der regee ring naar Petersburg te verplaatsen, waar de toestand rustiger is door de bloedige maat regelen van Zinoview. 1

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2