E I Tweede Blad. I VAN DINSDAG 21 DECEMBER 1920. De „Zeeland". Hr. Ma. „Zeeland" is Zaterdagmiddag van de oefendngsreis alhier teruggekeerd. Treinenloop op de as. feestdagen. In verband met de a.s. feestdagen zal de trein, die des Zaterdags te 1.54 nam. van hier vertrekt, deze week en de volgende op Vrij dag loopen, dus resp. 24 en 31 December a.s. Belangstellenden worden attent gemaakt op den 2en Socialen Cursusavond, te houden Woensdag 22 December a.s., te 8 uur, Ln het gebouw van den R.-K. Volksbond, waar als «preker zal optreden Paistoor Roovers van Texel. 4* Marine- en Volksconcert Behalve de werken van Beethoven, bevat bet programma voor deze uitvoering een voor Den Helder belangrijke noviteit, n.1. het ro mantische vioolconcert van Benjamin Godard, een werk, dat in Frankrijk en Engeland meer malen, dn ons land zelden ten gehoore wordt gebracht. Het is een repertoirenuramer van den con certmeester van het Concertgebouw te Am sterdam, Louis Zimmerman. Op de avonden van 22 en 23 December zal genoemd concert worden gespeeld door den heer Joh. Pala, die, zooals we dat van hem en van den heer Hazebroek en zijn orkest gewend zijn, het werk op conscientieuse wijze heeft voorbereid, zoodat een uitvoering is te ver wachten, die aan hooge eischen voldoet. Feest-Concert van de Arbelders-Zangver- eenlglng „Kunst aan het Volk". Indien ooit een vereeniging haar naam heeft hoog gehouden, dan was het .bovengenoemde vereeniging, die Vrijdagavond ter viering van haar 10-jarig bestaan een feest-concert aanbood aan leden en genoodigden. Met wel willende medewerking van een aantal heeren Musici van het Stafmuziekkorps der Kon. Marine, directeur de heer G. van Roon, heeft zij in de feestelijk versierde zaal van Casino, van voor tot achter gevuld met aandachtig en dankbaar publiek, een feestavond gearran geerd, d'ie zeker goed geslaagd mag heeten en waarop zij met trots en voldoening terug mag zien. Toen de zaal ondanks het tuinder gun stige weer was volgestroomd, heette de heer Overbeeke, president der vereeniging, de aanwezigen van harte welkom. In de aller eerste plaats riep hij het welkom toe aan de menschen, die de vereeniging maandelijks en jaarlijks met eenige penningen steunden, de hoop uitsprekende, dat van de gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leden en donateurs een ruim gebruik zou worden gemaakt. Ten tweede bracht hij een woord van hulde aan de overgeblevenen van die 18 man, die 10 jaar geleden het initiatief namen om hier ter plaatse een Arbeiders-zangvereeniging op te richten en in stand te houden. Vervolgens spreekt hij een bijzonder woord van welkom tot de bestuurders van de afd. Helder van de S.D.A.P., waarvan de vereeniging de diena resse is en die zij bijstaat in de propageering van de beginselen, die ons allen lief zijm. Nog een woord van welkom aan de bestuurders van de afdeelingen der Vakbonden hier ter plaatse, vooral aan die bestuurders, die in de verschillende afdeelingen steeds op de bres standen om de belangen van de vereeniging voor te staan. Ten laatste een woord van dank en hulde aan de besturen der verschillende zang- en muziekverenigingen, dde zich heden avond hebben opgemaakt om het 10-jarig be staan van de vereniging mee te vieren. Najat de spreker er nog aan had herinnerd, dat de vereniging oorspronkelijk was opge richt als mannenkoor, doch weldra in en ge mengd koos werd herschapen, 'besprak hij heel in 't kort het lief en led, de ebbe en vloed, die de vereniging in haar 1 o-jarig bestaan had meegemaakt. Nog dankte hij den exploi tant van het gebouw, den heer Polak, voor zijn medewerking en sprak de -hoop uit, dat ieder zich dezen avond hartelijk zou amuse ren, waartoe het bestuur alle krachten had in gespannen. Gewag makende van de vele feli citaties, van zusterverenigingen en personen ontvangen, achtte hij die te veel om ze alle te noemen, doch wenschte en uitzondering te maken voor en schrijven van den her Michels, lid der Gedeputerde Staten, die door uitstedigheid verhinderd was aanwezig te zijn, doch als mede-oprichter en als oud-lid der vereniging niet kon nalaten bij deze ge legenheid de jubilerende vereniging te feli citeren en haar het beste toe te Wenschen voor de toekomst. Na nogmaals alle* aanwezi gen en gezelligen en genoeglijken avond te hebben toegewenscht, verklaarde hij de fees telijke bijenkomst voor geopend. Hierop werd en begin gemaakt met de uitvoering van het welvoorziene programma. Het eerste gedeelte hiervan was voor reke ning van de jubilerende vereniging zelve; het tweede gedeelte was meer aan de instru mentale muziek gewijd. Bij het vocale ge delte kwam de vereniging uit zoowel als gemengd koor als in mannen- en vrouwen koor, en wij kunnen van den zang niet anders getuigen, dan dat de vereniging blijk gaf ernstig te «tudeeren en te repeteren. De zang klonk zuiver en schoon, harmonisch en rythmisch; gen enkele dissonant werd ge hoord. En wie de moeilijkheden kent, waar mede de vereniging te kampen heft gehad, vraagt zich met verwondering en bewande- Ting tevens af, hoe 't mogelijk is, hoe het en irecteur gelukt is in en zoo betrekkelijk orten tijd een vereniging zoodanig op te voeren, dat zij een waardige plaats in de rij harer zusteren vermag in te nemen. Een luid applaus vertolkte dan ook aan het einde van elk nummer de gevoelens van bet opgetogen publiek. En dat het den directeur, den heer C. W. Rusting, niet zou ontbreken aan bewijzen van sytqpathie met zijn gewaardeerde leiding, was wel te begrijpen. In de pauze werd hem door den president, namens de vereeniging, een stoffelijk blijk van hulde aangeboden, welker overreiking vergezeld ging van een vereerende toespraak. Mevrouw Rusting ont ving bloemen. En thans kwam een stroom van bloemstukken los, achtereenvolgens aan geboden door den heer Verstegen, namens de Afd. Helder S.D.A.P., door den heer Teck- lenburg namens de moderne vakbeweging, door den heer Clercq namens het H.B. van den Bond v. M. M. P., vervolgens neg bloemstuk ken van de zangvereeniging „Morgenrood" en van de Arb.-Muziekvereeniging en ten laatste van den heer Borkért namens een aan tal oud-leden. De overreiking van deze bloe menhulde ging gepaard met de gebruikelijke gelukwenschen, waarbij wij helaas, wegens de plaatsruimte, niet langer stil kunnen staan. Zooals* gezegd, was het programma, voor wat het tweede deel betreft, voornamelijk ge wijd aan de instrumentale praestaties van bovengenoemde heeren Musici, waarvan het publiek genoot en waardoor de executanten den dank van den president oogssten. Het laatste nummer van het programma, getiteld „Laatste Zonnestraal", werd uitge voerd gezamenlijk door koor en orkest en ont lokte een welverdiend stormachtig applaus. Een prettig bal besloot den welgeslaagden avond. H. B. S. V. Zaterdagavond vierde deze vereeniging haar driejarig bestaan. Wel moest dit zijn op 21 December, maar deze Zaterdag, tevens het begin der vacantie, eigende zich beter voor dit feest. Of het nu aan den Zaterdag, aan de vacantiestemming, dan wel aan de reus achtige opkomst van belangstellenden lag, maar de zaal bood een kostelijken aanblik van frissche, lachende en opgewekte gezichten. Precies om acht uur deed het „Casino"-orkest zich hooren, waarna de deuren werden geslo ten de grootwaardigheidsbekleeders waren stipt op tijd en de voorzitter de aanwezi gen met eene korte, kernachtige rede welkom heette, waarin hij tevens zijn dank betuigde aan de dames en heeren, die de voorbereiding geleid hadden. De gymnastiek werd goed uitgevoerd, hoe wel dit nummer, met het oog op het overladen programma, bekort had dienen te worden. Evenwél bleek het, dat de leiding in goede handen was en dat op de H.B.S. de gymnas tiek niet en bagatelle wordt behandeld. Het doet een ouderhart goed je eigen dochteT op enkele, bijna onhoorbare aanwijzingen te zien medewerken en nu en dan een zegevierenden blik van haar op te vangen, die sohijnt te vragen: „Kranig, hè, Moes?" En het glans punt waren de prestaties in het bokspringen, waarbij vele H.B.S.-ers werkelijk als acro baten optraden. De tooneelstukjes uit de schoolidyllen wa ren goed bedoeld, doch viermalen te lang. De opzet was aardig, de groepeeringen bij het binnenkomen en vooral gedurende de vrije vijf minuten teekenachtig, maar voor drie be drijven werd van het geduld te veel gevergd: een éénaoter was welletjes geweest. Een zeer goed type gaf de directrice, terwijl de freule met het bandje om de hersenen bijeen te hou den gelijk mijn dochtertje dat noemt als eene kranige kampioen voor de eerlijk heid optrad. Men schijnt dit jaar een goede keuze yan grimeur te hebben gehad. Voor 'het symphonie-orkest niet dan lof en veel lof. Het is waarlijk verbazend, dat leer lingen, die zooveel wetenschap moeten ver werken, nog tijd hebben hun partijen zoo cor rect dn te studeeren, wan deze uitstekende samenwerking kon niet anders worden ver kregen dan door vele, nauwgezette en goed geleide repetitiën. De dirigent had zijn artis- ten voldoende in de hand, waardoor hij den aanvang wel door één enkelen opslagtel had kunnen aangeven. Het vooraf slaan van een of meer maten is toch reeds jaren lang uit den tijd; zijn collega Mengelberg volgt de methode: veni, vidi en men fiedelt. Hoewel het nu reed$ kwartier voor elf was geworden, moest er toch een half uur worden gepauzeerd, welke tijd werd gebruikt om het orkest te transformeeren in een gezellige lui tenantskamer, waarin „Ziek gemeld" zou worden opgevoerd. Dit geestige stukje werd vlot en vroolijk gespeeld, en zoowel de aan kleeding van het tooneel als het gelijk een raderwerk in elkaar grijpen van bet spel der medewerkenden gaf blijken van eene artis tieke en deskundige leiding. Alleraardigst was het optreden eerst van den semi-arts en ver volgens van Emma om den zieken luitenant te vervangen, de verandering in stemming van den kolonel, die van kameraadschappelijk eerst officieel en later woedend wordt, aller leukst de vaderlijke zorg van oppasser Holt voor zijn „imijn heer", zooals hij zijn luite nant betitelt, maar uitstekend was het spel van de huisjuffrouw, die in haar stelselmatig plagen van den kolonel waarlijk een katje bleek, om niet zonder handschoenen aan te vatten. En toen ik mijn jongste ver na middernacht ter ruste legde en zij ging slapen met de op merking: „het was toch mooi van Moud om zoo voor haar vriendin op te komen, en die kolonel was toch zoo boos niet meer", bracht mijn echtvriend mij naar „Casino" terug, waar mijn oudste na haar gymnastische evo- lutiën zich aan den dienst van Tenpsichore mocht wijden tot het derde uur in den nacht. Marine Sanatorium Fonds. Het batig saldo van de gehouden sport- demonstratie en tooneeluitvoering op Dins dag 14 Dec. 1920 in de zaal van „Casino" bedroeg 236.Hartelijk dank aan allen, die hun krachten hiervoor gaven en in 't bij zonder de dames v. d. Kruk, v. Klaveren, Hut en Plantji voor hun buitengewonen ijver Ln deze betoond. Het bestuur van het Marine-Sanatorium- Fonds biedt, evenals het voorgaande jaar, wederom een scheurkalender te koop aan. Daar de tijd kqrt is en de propaganda-com- missde zoo spoedig mogelijk over de aanvra gen wenscht te beschikken, doet zij een beroep op de medewerking van alle correspondenten en leden, om de aanvraag zoo groot mogelijk te doen zijn. De prijs is bepaald op ƒ0.75. Een artikel, dat in geen enkel, in 't bijzonder het marine-gezin, mag ontbreken. Ziekenfonds „Helpt Elkander". De Zaterdagavond in het lokaal van den heer Minneboo (Hoofdgracht) gehouden periodieke vergadering van het Ziekenfonds «Helpt Elk ander, week eenigszins van den gebruikelyken vorm af. Nadat de vice-voorzitter, de heer J. Blom, de vergadering geopend had, bleek na gehou den appèl nominaal dat 76 leden aanwezig waren. De gebruikelijke voorlezing der notulen werd tot het einde der vergadering verschoven en de penningmeester, de heer Roggeveen, bracht het gewone halfjaarlyksch verslag nit over de periode van 30 Mei27 Nov. 1920. De ontvangsten bedroegen in dit halfjaar f 1007.83® De uitgaven bedroegen in dit halfjaar f 801.23® geeft een voordeelig saldo van f 199.60 Op 29 Mei was de kas groot f 771.12® geeft een kas op 27 November van f 970.72® De reservekas had in dien termijn aan uitgaven f 146.— aan ontvangsten f 49.75 geeft een nadeelig saldo van f 96.25 afgetrokken van de kas van 29 Mei groot f 130.41 f 96.25 geeft een kas op 27 Nov. van f 34.16 Het ledental was op 30 Mei 232. Door be danken, vertrek of langdurige uitkeering wer den 6 leden afgevoerd, 1 lid werd in dit half jaar ingeschreven, eoodat het ledental op 27 November 228 bedroeg. Dit verslag werd, ónder dankzegging aan den penningmeester, goedgekeurd. De vice-voorzitter deelt hierna mede, dat het thans aan de orde zijnde punt voor spr. een van de moeilijkste is van dezen avoüd. Het betreft namelijk de huldiging van den af getreden president K. Goudswaardt, en daarom is in de afwerking der agenda dan ook eene kleine wijziging gebracht en dit punt bovenaan geplaatst. Nu de heer Goudswaardt heeft gemeend nit hoofde van zijn hoogen leeftijd, zijn functie als voorzitter te moeten nederleggen, hebben wy dat geaccepteerd. Wij hadden dat te eerbiedigen maar wy konden onzen voorzitter niet zoo maar laten gaaner moest een huldiging plaats hebben. De groote vraag was echter, wat er gebeuren moest. In de allereerste plaats besloten wij u, ge achte heer Goudswaardt, het eerelidmaatschap der vereeniging aan te bieden. Zoo iemand, dan komt dit toe aan onzen voorzitter, die, al vóór' hy voorzitter werd, lange jaren aan den bloei en den voorspoed der vereeniging heeft gewerkt. Deze mededeeling werd met luid applaus begroet. Wij besloten voorts, aldus gaat de heer Blom verder, onzen voorzitter een huLde te geven niet in een cadeau, maar een bijdrage in en velop, die hem in deze moeilijke tijden zal kunnen voorthelpen. Alle leden hebben spon taan hieraan bijgedragen, en het deed het Bestuur goed te zien, dat men in zoo ruime mate op de lijsten geteekend had. Spr. overhandigt thans den heer Gouds waardt het geschenk, den wensch uitdrukkend, dat hij nog lange jaren' het eere-lidmaatschap mag waarnemen. Ook aan de echtgenoote van Goudswaardt wordt een woord van dankbare hulde gebrachtzy moest, eiken Zaterdag avond weer opnieuw, gereedstaan de wyk commissarissen te ontvangen, ook als Gouds waardt zelf niet thuis was. Deze woorden werden door de vergadering door luid applaus bekrachtigd. 1 De heer Goudswaardt dankte met een kort woord voor de hem betoonde eer en belang stelling. Hierna had de door het aftreden van den heer Goudswaardt noodig geworden presidents verkiezing plaats. Candidaten waren de heeren Geurts en Blom. Hiervan verkreeg de heer Blom 72 stemmen, zoodat deze gekozen was met overweldigende meerderheid. De heer Blom, opnieuw het woord nemende dankt voor dit blyk van sympathie. Spr. heeft op de stemming niet den minsten invloed wil len uitoefenen, nochtans gemeend ter wille van „Helpt Elkander" de hem aangeboden candidatuur te moeten aanvaard*en en verklaart daarom de benoeming gaarne te zullen aan vaarden. De oud-voorzitter, de heer Goudswaardt wenscht zyn opvolger geluk met de benoeming Aan de functie is veel werk verbonden, dat heeft spr. in de jaren, waarin hy haar waar nam, wel ondervonden. Spr. hoopt, dat de heer Blom dezelfde symphatie zal ondervinden, die spr. van de leden heeft gehad. Aan de orde is thans de benoeming van een commissaris voor wyk C. Candidaten de heeren G. Regter en P. Teitsma. Eerstgenoemde wordt met 45 stemmen gekozen. Aan den heer Bethleherx, die drie maanden deze functie heeft waargenomen, wordt de dank der ver gadering gebracht. Verkiezing vice-president in de plaats van den heer Blom. Als candidaten worden door de vergadering genoemd de heeren K. Gouds waardt en Valkenburg, waarvan laatstgenoem de met 41 stemmen gekozen wordt en de benoeming aanvaardt. De notulen der vorige vergadering worden vervolgens gelezen en onder dankzegging vastgesteld. Ingekomen is een sohry'ven van den Prov. Bond van Ziekenfondsen, hondendc mededee ling, dat de vereeniging by den Bond ii in geschreven als aangesloten vereeniging. In verband hiermede wordt de kwestie of vrou- welyke arbeidsters zullen worden toegelaten als lid, nogmaals aangehouden. De secretaris, ds heer Coppens deelt ver volgens mede, wegens drukke werkzaamheden niet langer deze functie te kannen vervullen. Op verzoek van den voorzitter zal genoemde heer haar nog drie maanden waarnemen, daar eerst in de volgende vergadering candidaten kunnen worden gesteld. Daarna wordt de vergadering gesloten. GEMEENTERAAD. Verschenen is een vervolgagenda voor de Raadsvergadering op morgen, Dinsdag, waar op o. a. de volgende punten voorkomen: Mededeelingen. Voorstel om eenige straten in eigendom en onderhoud over te nemen van de Marine- Woningbouwvereeniging „Algemeen Belang" en de Vereeniging voor Volkshuisvesting Helder". Voorstel tot goedkeuring der salarissen van het personeel, werkzaam bij bet Burger lijk Armbestuur. Voorstel tot intrekking van art. 74 der Verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente. Benoeming van leden voor het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot vaststelling van het 2e Na- vorderiingskohier der PI. Dir. Belasting naar het Inkomen, dienst 19x9. Opcenten op de gebonwde en ongebouwde eigendommen. In een door B. en W. aan den Raad verzon den schrijven deelen zij het volgende mede: Krachtens het door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet verkrijgen de Gemeentebestu ren de 'bevoegdheid om op de hoofdsom der grondbelasting 80 opcenten wegens gebouwde en 20 opfrenten wegens ongebouwde eigen dommen te heffen. Dit aamtal opcenten kan voor het eerst over het dienstjaar 1921 wor den geheven. Het aantal opcenten, dat van de hoofdsom dezer belasting kan geheven worden, bedraagt thans 40 wegens gebouwde en 10 wegens on gebouwde eigendommen. Aan- de heffing van meer dan 80 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting wordt de beperkende bepaling verbonden, dat het in Jen aanvang genoemde mkxijnum aan bal opcenten moet worden geheven. Daar van de personeele belasting alhier reeds meer dan 80 opcenten worden geheven, is het noodza kelijk geworden het getal opcenten op de grondbelasting te brengen op 80 en 20 respec tievelijk voor de gebouwde en voor de onge bouwde eigendommen. Het is hier de plaats om nog op te merken, dat de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting om haar karakter een zeer billijke is. Wij illustreeren dit slechts door het voorbeeld naar voren te brengen van een elders wonend eigenaar van gebouwde of ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, die hier zijn eigendommen beveiligd ziet door de gemeente-politie om geen an dere gevallen en omstandigheden te noemen en daarvoor aan de gemeente overigens geenerlei belasting bijdraagt. B. en W. stellen voor om met ingang van 1921 op de hoofdsom der grondbelasting te heffen wegens: gebouwde eigendommen: 80 opcenten, ongebouwde eigendommen: 20 opcenten. Vrijstelling van art 23 Bouwverordening. Bij B. en W. is ingekomen een bouwaan- vrage van de Vereeniging voor Volkshuis vesting „Helder" te Helder, waarbij vergun ning wordt verzocht tot het bouwen van 62 woningen aan den Brakke veldweg. Het is B. en W. gebleken, dat de plannen voor dezen bouw in strijd zijn met de bepa lingen van art. 23 der Verordening op het bouwen en op de bewoning in deze gemeente, ten opzichte van de hoogte van enkele ver trekken. B. en W. wijzen op de circulaire van den Minister van Arbeid, d.d. 30 Juli 1920, han delende o. m. over voorschriften, waaraan moet worden voldaan bij het 'bouwen van wo ningen, waarvoor yan Rijkswege steun wordt verleend. Met het oog op het bovenstaande komt het het College voor, dat het overeenkomstig ar tikel 6 dèr Woningwet, tijdelijk bevoegd wor de verklaard vrijstelling te verleenen van het vereischte bij artikel 23 der Bouwverorde ning voorgeschreven. ■Zij stellen mitsdien den Raad voor over eenkomstig het advies van de Commissie van Bijstand voor de Publieke Werken en met verwijzing naar de stukken, waaronder het advies door de Gezondheidscommissie alhier te dezer zake uitgebracht een verordening in die voege vast te stellen. Waterlevering «contra eten. Reeds sedert geruimen tijd zijn anderhan delingen met den Directeur van 's Rijkswerf gevoerd inzake, de afsluiting van een nieuw contract, betreffende de waterlevering aan d'e Marine. In overleg met voornoemden Directeur is een concept-contract ontworpen, waarin het meest van belang is, dat de waterlevering zal plaats hebben tegen den kostenden prijs ver hoogd met 20 B. en W. stellen voor eene overeenkomst in dien geest aan te gaan. Eene dergelijke overeenkomst wordt even eens aangegaan ten behoeve van de garni zoenslevering, de Stoomwasscherij „Helder" en de Heldersche Coöperatieve Ijsfabriek „Het Noorden". Jaarwedde Conciërge M.U.L.O.-«chook 16 December 1919 werd door den Raad be- sdóten aan het Bestuur der Algemeene Hel dersche Winkeliersvereeniging tot wederop- zeggens toestemming te verleenen om de Han delsavondschool te rekenen vanaf 1 Januari 1920, te vestigen in de M.U.LjO.-school aan de Molenstraat .en wel tegen een jaarlijksche vergoeding van 300.Zooals begrijpelijk, brengt deze onderbrenging meerdere werk zaamheden voor den conciërge met zich mee, naar aanleiding waarvan hij verzoekt hem hiervoor een extra vergoeding te willen toe kennen. Na uiteenzetting van de werkzaamheden van den functionaris en in overeenstemming met het advies van den Gemeente-Bouwmees ter, stellen B. efl W. voor aan toe der M.U.L.O.-school een ^Jf^nde te kennen van 12.50 per ma .j de maanden September tot en concier- 100 per jaar en, waar de m j - ge-diensten reeds zijn verrich; n ^tum te nuari -1920, de 'belooning met d doen ingaan. Overname StrateS- Onder de voorwaarden, waaT0^^ieen Belang" en aan de Vereeniging voor huisvesting „Hekier" indertijd ^^l-hoeve zijn toegekend, onderscheidenlijk ten van den bouw van 68 en 132 hoort o.m. de verplichting om alle op net bouwterrein aan te leggen straten en w met de riolen na de voltooiing en goedkeun g aan de gemeente in eigendom over te rag Nu de voltooiing een feit is geworden e door het. College de vereischte goedkeuring verleend, bestaat er geen bezwaaf tegen om ■de eigendomsoverdracht te doen plaats ben. 1 B. en W. stellen overeenkomstig het advies van de Commissie van Bijstand voor de u- blieke Werken en van den Gemeente-Bouw meester den Raad voor een desbetreffend be sluit te nemen. Het Burgerlijk Armbestuur heeft aan B. en W. mededeeling gedaan van de. nieuw ont worpen salarisregeling voor het bij die in stelling werkzaam zijnde personeel. Aanleiding daartoe heeft het Bestuur ge vonden in de onlangs door den Raad vastge stelde nieuwe salarisverordening voor het personeel in rechtstreekschen dienst der ge meente, bij welke regeling steeds zooveel mo gelijk aansluiting is gezocht. Voor den Secretaris-Penningmeester is ge dacht een salaris van 2600.tot 3200. met 4 één jaarlijksche verhoogingen van 150, waardoor diens jaarwedde, waar voorgesteld- wordt de regeling te doen ingaan 1 Januari 1920, met ingang van dien datum wordt ge bracht van 2000.op 2750. De Vader en de Moeder van het Verpleeg huis zouden hun gezamenlijk salaris gebracht zien van 1100.op 1400.per jaar. Bij het College bestaat tegen deze regeling geen bezwaar en B. en W. stellen daarom voor bedoelde regeling goed te keuren. Aansluiting waterleiding. Krachtens een nieuw artikel in de desbe treffende Verordening moet iedere woning, welke belendt aan een straat of weg, waarin toevoerbuizen der waterleiding zijn gelegen, vóór 1 Januari 1921 voorzien zijn van een aansluiting van die leiding. De Diresteur der Water- en Lichtbedrijven wijst in dit verband het College er op, dat het verplichte aansluiten op het gemeentelijk net der waterleiding onder de tegenwoordige om standigheden bezwaarlijk kan worden bevo len, gelet op den geringen watervoorraad in het duinterrein en de hooge prijzen der mate rialen, benoodigd voor de aansluitingen. Hij geeft in overweging om de werking van gemeld artikel tot 1 Januari 1922 op te schorten. De Commissie van Bijstand voor de Gas fabriek en Waterleiding hierover gehoord, geeft eveneens als hare meening te kennen, dat de inwerkingtreding van het artikel tot 1 Januari 1922 moet worden uitgesteld uit hoofde van de voorgeschreven overwegingen. Nopens deze adviezen hebben B. en W. het gevoelen ingewonnen yan de alhier gezetelde Gezondheidscommissie. Deze acht het met het oog op de drinkwatervoorziening niet verant woord om den bestaanden toestand te besten digen. B. en W. erkennen gaarne, dat het met het oog op de voorziening van drinkwater wen- schelijk zou zijn om bedoeld artikel met in gang van 1 Januari a.s. toe te passen, maar in het onderhavige geval moeten de bezwaren van hygiënischen aard voor die van techni- schen aard wijken. B. en W. .vinden hier nog gelegenheid om mede te deelen, dat met betrekking tot de uitbreiding van de prise d'eau der waterlei ding reeds sedert eenigen tijd door het College besprekingen worden gevoerd. In verband met het voorafgaande stellen B. en W. voor om het hier bedoelde artikel der bouw- en woningverordening in te trek ken. Wanneer zekerheid bestaat, dat uitvoe ring aan de bepalingen van het thans bestaan de artikel kan worden gegeven, ware het we der ln het leven roepen van bepalingen van dezelfde strekking gewenscht. Een desbetreffend concept-besluit wordt aan den Raad ter goedkeuring voorgelegd. OOST-INDEE. Een mijnramp bij de Bllllton Mij Weltevreden, 16 Dec. Tengevolge van een plotselinge doorbraak Is de diepmyn Titooee nabfj Tandjongpandian onder water geloapen. Binnen tien minuten was zij volgeloopen. 88 mynwerkers, die men niet in staat was te redden, zyn zeer waarschijnlijk omgekomen. Alle beschikbare pompen werken dag en naoht 'door teneinde de mijn droog te maten Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Verzendings- weg. Datum van de ter post bezorging. Per zeepost via Amsterdam 26 December. Rotterdam 3lDec.,14Jan. Per Eng. mail j eiken Dinsdag viaMarseille Woensd.*) Ty'dstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 5.5® 'a 6.30 'a m. av. Per mail Eiken Dinsdagj 12.— 's midd. Uitsluitend brieven, briefkaarten enaan- geteekende stukken. Marine-Woningbouwvereniging Salarisregeling Burg. Armbestuur. Naar Ned. Oost-lndië. 6.80 6.30 Naar Ned. West-lndifi. -

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3