JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. a.s. Vrijdag No. 5340 DONDERDAG 23 DECEMBER 1920 48e JAARGANG 8 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. In verband met het Kerstfeest zal de HELDERSCHE COURANT In plaats van Zaterdag verschijnen. Advertentiön voor dat nummer moeten des 's mor gens vdór 9 uur in ons bezit zijn. Zij, die zich heden op dit blad abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Januari GRATIS* BUITENLAND. BELGIE. Werkloosheid. Zeer onlangs gaven we reeds eenlge ge gevens over de toenemende werkloosheid in België. De Standaard schrijft, dat zij een natio- nalen ramp wordt. Te Antwerpen zijn meer dan 20.000 werkloozen. In de kleine nijver heidscentra ls het niet beter. Wetteren bijv. telt 8000 arbeiders zonder werk; overal wordt de toestand met den dag erger. Wat Dultschland reeds aan België afleverde. ENGELAND. De economische crisis. In de staalpletterijen aan de Noordoostkust en aan de scheepswerven van de Tees zullen de werklieden wegens slapte ln het bedrijf, Vrijdag tien dagen vacantie krijgen. De groote staalpletterijen van Bolckow, Vaughan Oo., te South Bank bij Middles- borough, die ongeveer 4000 werklieden heb ben, zijn gisteren tot na Nieuwjaar gesloten. Andere fabrieken volgen dat voorbeeld. De kosten van den oorlog. Lloyd George heeft ln het Lagerhuis op een vraag van Sir Shiriey Benn medege deeld, dat de regeering overwoog, of het zonder ontzaglijke kosten mogelijk zou zijn een statistiek samen te stellen betreffende de kosten van den grooten oorlog voor elke natie, die er aan deel heeft genomen, ten aanzien van verlies aanmenschenlevena, het aantal verminkten en het -yerlies aan eigen dommen en geld. Sir Shiriey Bene zeide dat een man van gezag had berekend dat in den oorlog 88 millioen menschen gedood en gewond waren, van wie 9 millioen gesneuveld zijn. De ge- FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. —o 87) Zij schudde ontkennend het hoofd. „We vonden je vlot," zeide zij; „en, dus hadden we tijd in overvloed. Wij landden boven Seven-Miile Creek, opdat ze het vlot niet zou den kunnen zien als ze er aankwamen. Na dat we de palen gemerkt hadden, staken we het riviertje weer over, en kwamen langs dien kant_terwijl zij den anderen kant hiel den. We hoorden ze. Natuurlijk moeten de Indianen ons spoor gezien hebben, maar Sir Bryson let daar niet op." „Goed zool" zeide Jack. „Dus dat ls in ieder geval goed afgeloopen." Mary keek hem onderzoekend aan, en er kwam een zekere bezorgdheid in haar oogen. „Is hier iets gebeurd?" vroeg zij. Jack knikte bevestigend. Hier was iemand aan wien hij het bevestigen kon. Hij dacht niet na over het moeilijke van het geval. Hij begreep wel instinctmatig dat bij hulp noo- dig had, en dat hij die hulp kon vinden hl die diepe, klare oogen. Hij hield zcih echter enkel aan de bloote feiten, zooels die voor gevallen waren. „Daar zit-een heeleboel meer achter," zedde Mary. „Ja," zeide hij. „Ik zal het je vertellen als lk kan." „Je moet me toestaan je te helpen," zeide heele kosten waren verder geraamd op 50,000 millioen direct en 67,000 millioen indirect verlies. Met onbekende bestemming. De Britsche slagschepen „Ajax" en „Con- queror" hebben plotseling bevel gekregen om zich gereed te maken Malta te verlaten met onbekende bestemming, naar men ver moedt: de Grleksche wateren. De „Ajax" heeft bevel ontvangen zich voor te bereiden om admiraal dè Robeck aan boord te nemen. Beide schepen worden zoo vol mogelijk ge laden, o.m. met munitie. Zoodra zij gereed zijn, zullen ze uitvaren. De Zeeslag bij Jutland. zij ernstig. „Ik begrijp de menschen zooveel beter dan jij." „De menschen?" zeide hij verwonderd. „Ja, de Indianen," zeide zij. „Ik geloof dat Jean Paul hier achter zit" Jack staarde haar aan. Hieraan had hij ab soluut niet gedacht. Hun verder geroep werd gestoord door den gebruikelijken schrillen roep van de rivier, die aanduidde dat het gezelschap terugkeer de'. Nu zij stroomafwaarts kyamen, konden zij tien mijlen per uur maken, en dus kwa men zij kort na de Cranstons aan, die Seven Mile Creek een uur voor hen hadden ver laten. Jack ging naar de anderen terug, die bij den ingang der groote tent stonden. Linda ontving hem koel, doch hij deed alsof hij het niet bemerkte. ■„Wie zal het aan Sir Bryson vertellen?" zeide Vassall zacht „Dat zal ik wel doen," zeide Jack beslist. „Ik moest hem toch ln ieder geval spreken." „Waarover?" vroeg Linda. „Over mljnooncessies," zeide Jack, „en nog over andere dingen I Vanavond moeten er allerlei dingen opgehelderd worden." Hij sprak met gemaakte onverschilligheid, doch niettemin klopte zijn hart sneller bij de gedachte, wat hij zou hebben te doorstaan. Zij keek hem vragend aan. ,,'t Is mlssohien goed het maar ha eens te zeggen," zeide Jack. „Ik ben Maloolm Piers." Vóór Mevrouw Woraley en Vasail nog ge legenheid hadden van hun stomme verba zing te bekomen bij het hooren van deze woorden, kwamen Sir Bryson en Baldwin Ferrie reeds van de rivieroever aanloopen. Het leek wel dat al Sir Bryson's rivier-expe dities gedoemd waren tot mislukking. Hij De hand van Slnn Felnf Londen houdt zich op het oogenblik bezig met twee geheimzinnige gevallen, waarin men de hand van Sinn Fein meent te her kennen. Het eerste speelde zich af in Bat- tersea, waar Zaterdag even voor midder nacht aan de deur .geklopt werd van den be- dreifsleider der belèndende kaarsenfabriek. Deze, de heer Brogau, was echter niet thuis en toen zijn dochtertje open deed bevond zij zich tegenover zes gewapende en gemasker de mannen, die langs haar heen drongen, zeggend dat zij de sluetels van d^ C-briek wilden hebben. Het meisje zei, dat haar va der die niet had en schreeuwde om hulp, waarop de moeder en zuster kwamen aanloo pen. Onder bedreiging met hun revolvers dwongen de gemaskerde mannen de vrouwen hen het huls rond te leiden. Toen ze echter geen toegang tot de fabriek vonden, vertrok ken ze weer, zojnder Iets te hebben meegeno men, hoewel geld en juweelen in het huls aanwezig waren en ook door de indringers waren gezien. .Het tweede geval speelde zich af ln Ful- ham, waar een poging gedaan werd om brand te stichten ln een pakhuis van de bekende „Armyand Navy Stores". Het begin van den brand dat ontstond was spoedig geblusoht. Later vond men twee leege fleschjes, die sterk naar petroleum roken en een prop sajet. Men heeft twee mannen zien weggaan, kort nadat de brand ontdekt was. was wöadend en trachtte te vergeefs het te verbergen. Hij ging de tent binnen zonder van iemand notitie te nemen. Baldwin Ferrie volgde hem. Zonder op orders te wachten, volgde ook Jack hen naar binnen. Sir Bryson wierp zioh op een stoel neer en ging zonder eenige aanleiding op Jack los. „Je zegt, dat je overal in de pas gewerkt hebt,zeide hij. „Heb je ooit den naam van Maloolm Piers gehoord?" „Jawel, meneer," antwoordde Jack. Sir Bryson boog zich voorover in zijn stoel en keek Jack aan tusschen twee saamgekne- pen oogjes, op een manier die hij als magi straal en intimideerend bedoelde. „En waar is die kerel nu?" vroeg hij nijdig. Jack glimlachte. „Hjj staat hier voor u," zeide 'hij kalm. ,Jk ben Maloolm Piers." Sir Bryson liet zich aohterover ln zijn stoel vallen. Het scheen dat hij na deze plotse linge, overrompelende bekentenis niet recht wist wat hij nu moest doen. „Ja, ja, dat wist ik, zeide hij, „maar ik had niet verwaht dat je me dat zoo botweg in mijn gezicht zoudt durven bekennen." „Ik heb geen reden om mijn naam geheim te houden," zeide Jack. Sir Bryson werkte zich langzamerhand weder tot woede op. „Geen reden?" riep hij uit. „Jij jonge scha vuit! Het was een eerlijke naam tot jij hem bezoedelde! Ik had de waarheid wel kunnen gissen uit je intiem bekend zijn met die z/wendeloperaties. Geen xeden? We zullen eens zien wat de wet daarop te zeggen heeft!" „De wet?" zeide Jack snel. „Het geld dat ik niet eens heb weggenomen, is aan de bank terug betaald. Wat heeft de wet er mee te maken?" IERLAND. Brand ln Dnblin Castle. Maandagmiddag werd brand ontdekt in het bureau van Sir Henry Wynne, de „chief crown solicitor" voor Ierland, in Dublin Oastle. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur snel te dooven, zoodat ge ringe schade werd aangericht. Vastgesteld werd echter, dat de brand veroorzaakt werd door ontvlambare stoffen, die in de nabij- hed van een gaskachel waren neergelegd. ITALIË. Een alltmatnm van d'Annnnzio. .Uit Rome wordt gemeldt: Generaal Caviglia heeft Zondagavond om 6 uur aan d'Annunzlo een ultimatum over handigd, waarin de ontruiming wordt ge- edscht van de eilanden Arbe en Veglia en van de ander dorpen, die door het verdrag van Rapallo aan Zuid-Slavië zijn toegekend. Voorts eisdht het ultimatum vrijen aftocht uit de haven van Fiume van de Itallaan- sche oorlogsschepen, uitlevering van de sche pen en gepantserde auto's, die na het afkon digen van de blokkade naar Fiume zijn over gegaan en ontbinding en verwijdering van de gewapende strijdkrachten, die niet zijn samengesteld uit burgers van Fiume. Het ultimatum was. Dinsdagochtend om 6 uur verstreken. De opperbevelhebber der strijdkrachten te Venetië zal geen bespre kingen toelaten anders dan over de wijze, waarop de bepalingen van het ultimatum zul len worden nagekomen. d'Annunzlo heeft in antwoord op den brief van generaal Cavigliona, waarin deze een beroep op hem deed het edele woord van ge hoorzaamheid aan de gevestigde orde en den wil des vaderlands te spreken, verklaard, dat hij zijn houding Inzake het niet-erkennen van het verdrag van Rapallo handhaaft en besloten heeft tegenstand te bieden. Volgens de jongste berichten heeft de regentsohaps- raad eveneens besloten zioh tot het uiterste te verzetten. RUSLAND. Bewegingen te Moskon? Stockholm, 22 Nov. Nya Dagight Allehen da verneemt uit Reval, dat de opwinding te Moskou met den dag toeneemt en haar hoog tepunt bereikt heeft, toen de oonqessie aan buitenlandsche kapitalisten bekend werd. De opwinding is zoo sterk, dat de raad van volkscommissarissen besloten heeft naar St. Petersburg te verhuizen, daar de opgewon den stemming zijn arbeid stoort. De volkscommissarissen zouden verder niet op hun bescherm-troepen kunnen ver trouwen en Ohineeeche en Letsohe troepen hebben laten komen om onder bescherming daarvan naar St Petersburg te gaan. Oekraïne en Rusland. Een veldslag bQ Mohllef. Uit Mohilef-Podolsky wordt bericht, dat langs den spoorweg Zwerlnka-Vapniorka sinds 10 December een groote veldslag gaande is tusschen de roode troepen en de Sir Brlson glimlachte onaangenaam. „Blijk baar weet je niet dat je onder beschuldiging van diefstal staat en dat je oom, MrTMac Innes, aan zijn, executeuren heeft opgedra gen er voor te zorgen, dat je vervolgd wordt als je mocht worden ontdekt" Dat was een zware slag voor Jack. „Aha, dus dat valt je niet mee, hé?" zeide Sir Bryson. „Daar scheen je met al Je bru taliteit toch niet op voorbereid te wezen. Bo vendien geloof ik niet dat de provincie Athabasca, waarvan ik de eer héb de uit voerende maoht te vertegenwoordigen, er bezwaar tegen zal hebben je uit te leveren aan de provincie Quebec. Jack werd bleek van hulpelooze woede. Hij trok het masker van koppigheid over het ge laat en zeide verder niets. Wat kon hij ook zeggen? Het zou hem enkel hun spot op den hals gehaald hebben, indien hij gezegd had, dat de eenige getuige van zijn onschuld een krankzinnige was. Hij onderwierp zich aan een lange zede- preek, gehouden op Sir Bryson's meest gran dioze manier. „Besef je wel, dat het mijn plicht is als hoofd der provincie,' je ondéT arrest te stellen, en je aan de autoriteiten over te leveren?" zeide Sir Bryson tot besluit Jack had nu zooveel aangehoord als hij slechts verdragen kon. „En me zoodoende verhinderen om mijn recht op mijn claim te doen gelden?" zeide hij met een gevaarlijke schittering in de oogen. Sir Bryson zwol op en pufte opnieuw. „Tut Tut!" zeide hij. „Natuurlijk ls het gouverne ment niet van plan zijn waardevolle mijn- eigendommen ln handen van sohurken te laten vallen." Jk ben geen schurk," zeide Jack bedaard; „en u hééft de drie claims nog niet" Oekralners. Aan de Dnjester hoort men hevig kanonvuur, terwijl de horizon rood gekleurd ls door het schijnsel van de vele brandende dorpen. Het 14de roode leger, dat deel (heeft ge nomen aan den veldtocht tegen Wrangel, is geconcentreerd bij de grenzen van Roeme nië, aan de Dnjester. Opstandelingen uit de Oekrainsche provincie Tsjernigon zijn in verbinding gekomen met Wit-Russlsche ln- «urgenten, en zijn onder bevel van Fodosjyn en Koeren een gemeenschappelijke actie te gen de rooden begonnen. VEREENIGDE STATEN. De wereldontwapening. Washington, 22 Dec. In het Huis van Af gevaardigde heeft Crook (republikein) een motie ingediend, om aan president Wilson machtiging te verleenen om alle naties uit te noodigen gedelegeerden te zenden naar een internationale conferentie te Washing ton, ter overweging van middelen tot ontwa pening van de wereld. De Canard-It]n. Londen, 22 Dec. Gemeld wordt, dat de „Ou- nard"-lljn order heeft gegeven voor den bouw van drie nieuwe sohoomsohepen. De misdadigheid te New-York. KORTE BERICHTEN. Ingezonden mededeelt ng. en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpyn, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs fO.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Nu was het Sir Bryson's beurt om nood van kwaadheid te worden. Er waren geen pa pieren bij de hand en dus had hij het erg druk met zijn horlogeketting. „Wat de beide andere claims betreft, daar ben je wel een beetje al te slim geweest De aankondiging op de palen dateeren van vandaag, en het zal gemakkelijk genoeg te bewijzen zjjn, dat je vrienden daar niet eerder bonden zijn dan wij vandaag." Jack schepte er behagen ln, Sir Bryson omstandig te verhalen hoe dit in zijn werk was gegaan. Natuurlijk was Sir Brysan woedend. „Dus blijkt het dat èr hier onder mijn oogen een samenzwering bestaan heeftl" riep hij luid. „Geen sprake van," zeide Jack. „De drie claims werden afgepaald vóór dat u hier in de streek kwam. Heeft u niet genoeg van de rest van de kreek? Daar zit nog genoeg. Ik heb vyf jaar lang moeten werken om deze plaats te ontdekken, en het beste deel hoort rechtens aan mij." „Houdt je mond!" riep Sir Bryson bevend. „Heb het hart niet mij tegen te sprekenl Je kunt heengaan tot ik besloten heb wat er met je moet gedaan worden!" Het viel Jack in, dat het niet erg voor zichtig van hem was *zijn rechter aldus in hooge mate te ergeren. Hij matigde zidh dus wat. Ze gingen hem dus niet direct gevangen nemen. Dat zou trouwens tamelijk lastig ge gaan zijn. Er stak toch iets onechts in dit woedevertoon van den gouverneur. Jack vroeg zich af waar hij heen wilde. Plotse ling vlei het hem ln, dat Sir Bryson mls sohien hoopte, dat hij dien avond het kamp zou uitrijden, en zioh nooit weder zou laten zien. In andere woorden, luidde het onuit gesproken voorstel: Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING! Heldersohe Ct. per 8 mnd. 1.60, franco p. pott f 1.70. Buitenl. 2.60 ZondagBblad 8 „0.671/., 0.661.05 Modeblad 8 „0.96'..1.06. „1.80 8 „0.96, 1,06. Eo«e nummers der Courant 4 ct. Administratie „HELD. CRT." Tot 30 November had Duitschland, inge volge het vredesverdrag aan België terugge geven voor 86 millioen steenkolenvoor 6 millioen kleurstoffenvoor 80 millioen veevoor 180 000 fr. boeken voor de Leuvensche Hoogeschool; voor 170.000 ft\ aan zaden; voor 400.000 fr. aan geneeskundige producten; voor 400.000 fr aan landbouwwerktuigen. Overeenkomstig het wapenstilstandsverdrag 6 600.000 fr. aan landbouwmaterlaal1600 millioen spoorwegmateriaal) 282 millioen aan machines; 2400 millioen grondstoffen en 200 millioen ln effecten. Dit alles geeft een totaal van 4.626.760.000 francs. De geheele schade bedraagt 20 milliard. ADVERTENTIEN 20 et. p. regel(aaljard). Ingee, meded. (kolombr, al» redact, tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 rog. 60ct„ elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adresBur. r. d. bl. en met br. onder no. 10 ot. p adv. extra). Bew.-ex. 4 ct, Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Het lapg verwachte officieele verslag van Jellicoe, den Engelschen vlootvoogd in den slag by Jutland, is Vrijdag verschenen als een boekdeel van ruim 600 bladzijden, met de dépê ches van Jellicoe, Beatty en den Duitschen admiraal Von Scheer als aanhangsel een kluif, waaraan de marine-deskundigen in de heele wereld maanden lang kunnen knauwen en knagen. Het groote publiek zal echter, meer dan in de vele technische vraagstukken, die het te berde brengt, belang stellen in eenlge algemeene gezichtspunten, die het opent. Zoo is nu eindelijk uit de officieele stukken het veelbesproken sein van den ondervloot voogd Beatty aan zijn chef Jellicoe bekend geworden, dat, naar het gerucht wilde, door door den al te voorzichtigen Jellicoe in den wind zou geslagen zijn, waardoor de beste kans voor de Engelschen verloren zou gegaan z\jn. Het sein blijkt geluid te hebben„Stel voor, dat voorhoede linieschepen linie-kruisers volgt. Wij kunnen dan geheele linie-vloot van vijand afsnijden.'' Men had beweerd, dat dit sein verzonden was op het hoogtepunt van den slag, omstreeks kwart over zeven des avonds. In de stukken staat echter, dat het pas 7 uur 50 afgezonden en 4 minuten later aan boord van het vlaggeschip ontvangen werd. Na de ontcijfering gelastte Jellicoe dade lijk aan het tweede eskader linieschepen om Beatty'o linie-kruisers te volgen. Jellicoe treft duS volgens de officieele lezing geen verwijt, maar het tweede eskader had den bijzonderen tegenslag, dat het na een poos moest melden, dat bet Beatty's kruisers uit het gezicht had verloren. Een tweede groote kans verspeelden de Engelschen ln den nacht Kapitein ter zee Faulknor, aanvoerder van een flotielje torpedo- Jagers, rapporteerde om 1 uur 62 draadloos aan Jellicoe, dat hij de linie-schepen van den vijand in het gezicht had gekregen. Jellicoe zocht toen een eind in Zuidelijke richting naar de Dultschers, en Faulknor lag Noorde lijk van hen. Er is geen aanteekening te vin den, dat dit sein metterdaad aan boord van Jellicoe's vlaggeschip is ontvangen. De draad- looze overbrenging werd blijkbaar in de war gestuurd en Van Scheer kon met zijn linie schepen, den weg, dien Jellicoe nam, dwars kruisend, naar Horn's Rif de wyk nemen en zich in het Duitsche mijnveld bergen. De stukken geven andere voorbeelden, dat de draadlooze seindienst met belemmeringen en verminkingen te kampen had, die misschien verklaard moeten worden uit het feit, dat ook de- Duitschers met buitengewoon sterke toe stellen aan het seinen waren. Maar de Engel schen hadden nog anderen tegenslag. Zij wis ten, dat de Duitsche vloot zou uitvaren voor een aanval op de Engelsche Oostkust en de Engelsche koopvaardijschepen. Jellicoe ver trok daarom op 30 Mei met de hoofdmacht van Scapa Flow, een andere afdeeling volg de hem uit Cromarty. Beatty stevende den- zeltden dag met de linie-kruisers en een af deeling snelle linie-schepen van Rosyth in zee, om als voorhoede voor de hoofdmacht te die- Den, zóoals ruiterij en bereden artillerie voor uitgezonden worden bij een beweging te land. De afspraak was, dat Beatty op 81 Mei 2 uur 's namiddags een positie zou innemen !>5 myl voor de hoofdmacht uit, die op Horn's Rif aan de kust van Jutland bij den uitgang van het Duitsche mijnveld aanhield Zag Beatty dan op dat oogenblik geen vijand, dan moest hij den steven wenden en zich by Jellicoe voe gen. Om twee uur keerde Beatty om, maar twintig minuten later rapporteerde een van zijn „kruisers verdachten rook als van een vloot". Dat waren de Duitschers. Jellicoe ving dat sein ook op en spoedde zich naar Beatty toe. Tegelyk maakten de Duitschers een te rugtrekkende beweging naar hun hoofdmacht en Beatty, hen volgend, opende het vuur om 8 uur 48. In het gevecht, dat nu volgde, kon den de Duitschers den Engelschen kruisers zware verliezen toebrengen, omdat deze te ver van hun hoofdmacht af waren. Verzuimde kansen als die welke het ver slag van Jellicoe moet erkennen, zyn onaf scheidelijk van den modernen zeeoorlog. In de drie minuten waarin men den vjjand te zien krygt en het vuur moet openen, moet eenvlootvoogd tegenwoordig beschikkingen treffen, waarvoor de vroegere zeehelden uren den tyd hadden. Slechts zelden zal het luk ken een zwakkere vloot te vernietigen, zoo als de Japanners indertijd met de Russische vloot by Toesjima deden. De Duitschers had den behalve mynvelden een voortreffelijke torpedo-vloot. Een veelbesproken zwenking van 45 graden op een gegeven oogenblik, die Jellicoe met zijn hoofdmacht ondernam, blykt noodzakelijk geweest te zijn, om een school van torpedo's, die op hem gericht wa ren, te ontwijken. Ontzaglijk was ook de ver antwoording, die op Jellicoe rustte, om zoo min mogelijk kapitale schepen op te offeren. Had hy ze luchthartig gewaagd, dan zou de definitieve overwinning hem misschien een verlies gekost hebben, dat van beslissende beteekenis was voor Engeland's toekomstige positie als zeemogendheid in de heele wereld. Aan de Duitsche vloot, die nu niet meer bestaat, brengt het verslag een posthume hulde voor voortreffelijke vuurleiding, vuur- snelheid, vuurjuistheid, organisatie by nacht, superioriteit in de uitrusting met zoeklichten, enz. Zy heeft onder bekwame aanvoering mischien het maximum gepraesteerd, wat er van haar te verwachten was Zooveel te meer moet het verbazen, dat van het moreel, dat die vloot op 31 Mei en 1 Juni 1916 by Jut land toonde, in October 1918 zoo weinig meer over was, dat de Duitsche marine niet meer te gebruiken bleek om op den vjjand los te trekken, om hem, desnoods ten koste van eigen ondefgang, de grootst mogelijke schade toe te brengen. Dan zou de geschie denis van de Duitsche vloot besloten zjjn met een roemrijker bladzjfe dan haar weerlooze overgave aan de haar tegemoet «toornende Engelsche marine. De strijdmachten der Regeering hebben het dorp Bellinalce verwoest als represaille voor den aanval op een politie-kazerne van 13 dezer, waarbij een agent werd gedood en 3 gewond. De meerderheid der bewoners is gevlucht. Een van de hevigste gevechten, die in Ier land geleverd zyn, heeft Zondag plaats gehad in de bergen van Zuid-Tipperary. Het eindigde noodlottig voor een sterke strijdmacht rebel len, die een afdeeling militairen in een hin derlaag gelokt hadden. Deze laatsten beant- woerdden krachtig het vnnr en verstrooiden de aanvallers met een verlies van tien dooden en verscheidene gewonden en tien gevangenen. Één soldaat is ernstig gewond. De misdadigheid te New-York "bly'ft de ge moederen in beweging houden. De toestand is thans van dien aard, dat de bladen advi- seeren om veiligheidcommité s te vormen, in navolging - van de kolonisten in het westen, dat de burgemeester een beroep doet op de burgers om samen te werken met de politie om de misdadigheid te onderdrukken en dat de rechters den raad geven om zich gewa pend op straat te bewegen. De correspondent van de „Morningpostverzekert intusschen, dat de bevolking besloten is om de wet in eigen hand te nemen, zoo de autoriteiten weigeren om op te treden. Reeds vormen verscheidene bedryven corporaties om zich te beschermen en gebruiken gewapende wach ten om hun winkels te beveiligen; deze wach ten hebben den last om op het eerste teeken van onraad te schieten. Degenen, die thans in het centrum van de stad gaan winkelen en die het betalen kunnen laten zich beschermen door particuliere defectieven terwyl op toonbanken in de winkels geweren en revolvers klaar liggen voor onmiddelijk gebruik. De stoutmoedigheid van het misdadiger»- gilde is volgens den correspondent dan ook ongelooflik. De heeren dringen volle win kels, groote kantoorgebouwen, clubs, en hó- tels binden, trekken hun revolvers en ter- ronseeren degenen, die zich daar bevinden, verzamelen snel hun buit waarbij zij ook voor moord niet terugdeinzen snellen naar hun buiten wachtende auto's en zijn in vei ligheid nog vobr de politie in beweging is. De Jewellers Protective Association meldt dat in de laatste zes weken roof, gepleegd op haar leden, gemiddeld zestigduizend dol- .ar per week aan de roovers heeft opgele verd zonder dat één hunner is gearresteerd. Een der leden is gedood en verscheidene an dere zyn zwaar gewond by' pogingen om hun eigendom te beschermen. Men vreest, dat de onderhandelingen tus schen Engeland en Rusland over een han delsovereenkomst zullen mislukken. De oommissie van buitenlandsche zaken Slechte spijsvertering

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1