NIEUWJAARSGROETEN. JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5342 DINSDAG 28 DECEMBER 1920 Evenals alle Jaren bestaat ook nu gelegenheid tot het plaatsen van Nieuw jaarsgroeten. Deze worden geplaatst voor per advertentiegrootere advertenties naar evenredigheid. Ingezonden mededeeilng. „Zenuwvoedsel". Ut schaamde my over het uiterlijk van.on ze naar het Noorden trekkende manschappen. CHINA. Aardbeving en hongersnood. „Hy moet tot aan den rivlerover gaan," zeide Mary, „en er moet Iemand met hem meegaan." JAPAN. Japan en de ontwapening. Vulkanische werking. GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. (Wordt vervolgd.) COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Helderache Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p. port 1.70. Buitenl. 2.50 Kff"1 l '•°ATlh "°-65- »105 Modeblad 8 „0.951.05. Lo«e nummer» der Courant 4 ct. ,1.80 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaïterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE ROER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 Port-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN 20 et p. regel (galjard). Inge®, meded. (kolombr.ato redact, teket) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te köop, te buur) v. 1—4 reg. 50 ot„ elke regel meer 10 ct bil vooruttb. (adreei Bur. v, d. bl. en met br. onder no, 10 ct. p adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10* papterduurt«toert. BUITENLAND. Griekenland en de Entente. De „Chicago Tribune" verneemt uit Athe ne, dat prins George van Griekenland zich naar Parijs zal begeven met de opdracht, den geallieerden regeeringen de verzekering te Je ven, dat de politiek van Venizelos zal wor- en voortgezet, en afdoende waarborgen te verstrekken voor den nieuwen geest, waar mede de tegenwoordige Grieksche regeering bezield is. FRANKRIJK. Scheuring onder de socialisten? Naar aan de „Tel." wordt gemeld, viel op het socialistische congres te Tours een alge- meene zwenking naar links te oonstateeren. Een deel heeft zich voor de Derde Interna tionale verklaard, terwijl een ander deel niets daarvan wil weten. Een motie over de kwestie tot toetreding tot de Internationale vam Moskou is aangenomen met 2898 stem men voor en 1228 stemmen tegen. Een der gelijke uitslag moet volgens de bladen een afscheiding tengevolge hebben, maar hoe deze zich zal voltrekken, weet men nog niet, omdat men er niet zeker van is, aan welke zijde de middenpartij zich zal scharen, bij de uiterst-linksen en communisten of wel bij de gematigden. Door afzonderlijk te vergaderen tracht men een breuk nog te voorkomen, of schoon dit afzonderlijk bijeenkomen aantoont, dat de breuk er reeds is. De meeste bladen voorspellen, dat de splitsing niet meer te vermijden is. 8ERVIE EN BULGARIJE. Een tragisch Incident Een Hongaarsoh blad meldt: Jongstleden Maandag, gedurende een vergadering van de Oommissie voor de grensafbakening tus schen Servië en Bulgarije had tusschen den Bulgaarschen kolonel Kusow en den presi dent der vergadering een opgewonden woor denwisseling plaats. Deze liep zóó hoog, dat Kusow met een revolverschot denServischen generaal, die de zitting presideerde dood schoot en vervolgens zelfmoord pleegde. RUSLAND. De ontwakende oppositie. De toenemende kritiek in de dagbladen, die soms tot een onverholen oppositie overslaat, heeft Trotski aanleiding gegeven om een redac teur van de offieieele Iswestia, die daar ook al aan mee bad gedaan, te ontslaan. In de liwestia van 7 December bad deze redacteur een artikel geschreven over „De raad der volkscommissarissen en de arbeiderslegers", dat „ongegronde en tevens ophitsende, brutale aanvallen op het hoogste orgaan der sowjet- republiek" inhield, Alle kritiek van het eene overheidsorgaan op het andere, zegt Trotski, is ontoelaatbaar Naar aanleidiüg van de kritiek op het ver- feuilleton. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 39) Sir Bryson fronste de wenkbrauwen. „Hij zegt," ging hij voort, „dat jij een verklaring geschreven hebt, vanmorgen, waarin je be kende geld te hebben ontvreemd." Er herscbte nu langer stilte voor Garrod verder ging. „Voor of na het ongeluk met de boot?" vroeg hij. Sir Bryson keek Jack aan. ,3r voor," zeide deze laatste onverschillig. „Het is niet waar," zedde Garrod. „Ik her inner me alles tot op dit oogenblik." Sir Bryaon beriep zich op het verdere ge zelschap. „We hebben nu zeker genoeg ge hoord," zeide hij. „Wij hebben een brutale poging van dezen jongen man ontmaskerd om iemand, dien hij niet in staat achtte zioh te verdedigen, zijn 'misdaad aan te wrijven." Hij keek Jack aan met het meest vreesaan jagende gezicht dat hij maar kon zetten. „Heb je nog iets tot Je verdediging aan te voeren?" zeide hij. Jack deed zijn uiterste best zich te be- heerachen. „Neen," zeide hij. „Breng meneer Garrod weer naar zijn tent, Jean Paul," zeide Sir Bryson vriendelijk. „Verzorg hem goed, en wij sullen je allemaal leenen van concessies aan buitenlanders heeft Lenin het noodig gevonden een toespraak te houden over de Sowjet-bureaucratie, waarin h\j er zijn ongenoegen over uitsprak, dat een deel der bolsjewiki een lichtzinnigen veldtocht tegen de communistische leiders heeft ingezet, omdat deze die bureaucratie zonden steunen. Dit was niet het geval en achter de kritiek zaten de mensjewiki en de sociaal-revolutionai ren. De sowjet-regeering bestrijdt de bureau cratie zooveel als in haar vermogen is, maar de omstandigheden waren niet in haar voordeel geweest. Er moest een uitgebreid bestuurs lichaam geschapen worden. Daar het daarvoor aan in de partij geschoolde arbeiders ontbrak, moest men wel zijn toevlucht nemen tot met bestuurszaken vertrouwde ambtenaren uit den tsarentijd. Lenin gaf toe, dat het aantal ambtenaren naar verhouding veel te groot is; in Moskon alleen waren er 200.000. Men had een deel hunner willen verplaatsen naar St. Petersbnrg, maar b(j een nader onderzoek bleek, dat er slechts 10.000 gemist konden worden. De ge dachte aan een verdere beperking heeft men laten varen. Ondanks deze veelzeggende verklaring, hield Lenin toch vol, dat men het bureau- cratisme zou overwinnen. Dat is echter niet mogelyk door louter afbrekende kritiek men moet met positieve voorstellen komen. Aan de zyde der oppositie was men met Lenin's bijeenzettingen niet tevreden. Men viel krachtig het bolsjewistische bestuur'aan, waar- by vooral de gedwongen arbeid en het wille keurig uitzetten van werklieden, die lid van de party zyn, door de centrale commissie werden bestreden. Lenin nam daarop opnieuw het woord en keerde zich met kracht tegen die communisten, die lichtvaardige beschuldigingen uitten tegen de centrale commissie. Hy verdedigde voorts de veel gesmade sowjetspecialiteiten, die niet met het „bnrgerlyk zoodje" verward mogen worden. Degene, die het sowjetbewind aan vallen, zyn zy, die zelf by de vervuiling van hun taak tekort geschoten zyn. Onder de specialiteiten, wier verdediging Lenin op zich nam, worden in sowiet-Rusland de wetenschappelijk gevormde lieden verstaan, en met name de technici, wiei vakkennis voor het herstel van het economische leven onont beerlijk is. Maar ook op alle mogelyk ander gebied vindt men „speci's". Doordat de com munisten in het begin van hun heerschappy een ware uitroeiïngspolitiek jegens het intellect hebben gevolgd, is het aantal deskundigen, dat overgebleven is, naar verhouding zeer gering. Waar zeer veel sowjet-ambtenaren van alle ontwikkeling gespeend zyn, moet men de specialiteiten wel in eere houden. Vandaar dat men hun al zyn zy voor het meeren- deel geen bolsjewiki allerlei voorrechten heeft gesehonken, als een fcoed salari», ver hoogd rantsoen levensmiddelen, couranten, een persoonlijke vrybrief enz. De linksstaande bolsjewiki, die het met Lenin's beleid niet eens zyn, klagen er echter over,'dat wat niet te verwonderen valt de yver der sowjet- specialisten niet al te groot is. Zy stellen geen belang in het werk, dat men hun opgedragen heeft en trachten de meening ingang te doen vinden, dat alleen de medewerking van Wes telijk Europa de sowjet-industrie uit haar ver val kan opheffen. Vooral dit laatste is den radicalen bolsjewiki een doorn in het oog. Het roode leger op reis. de Men schrijft van Russische zijde aan „N. R. Ct.": De vrouw van een Russisch hoofdofficier, die reeds twee jaar lang haar man op alle veldtochten heeft vergezeld, schrijft in een van haar brieven het volgende, dat een scherp licht werpt op geest en toestand in het Russische leger. Zij verhaalt, hoe hun afdeeling aan het Zuidelijk front bevel kreeg om naar St. Peteraburg te gaan. Dit bevel zag eruit als een overplaatsing in het arbeiders- leger, en werd door de soldaten met vreugde ontvangen. Zij meenden, dat de oorlog ten einde was. In werkelijkheid echter was de dankbaar zijn." Voor er eenige maatregel genomen werd, werd het gezelschap plotseling opgeschrikt door een stem, die zeide: „Mag ik alstublieft iets zeggen, Sir Bry son?" Zij wendden zich om en zagen Mary Cranstou vastberaden niettegenstaande bear verlegenheid, in de tentopening staan. Linda rees half op met een uitroep. Bij de aanraking van Kate's hand ging zij weder zitten en draaide haar zakdoek tot een prop, terwijl baar lippen beefden, en haaroogen telkens van Jack'g naar Mary's gelaat dwaal den- Sir Bryson lachte spottend. „Luistervink gespeeld?" zeide hij. „Ja, ik heb geluisterd," zeide Mary vast beraden. „En dat was maar goed ook, want u zyt allemAal blind." „Och, is 't waarl" zeide Sir Bryson spot tend, den kring rond kijkend om te zien of allen wel lachten om deze goede grap. „Ia 't toch waar?" Nemand lachte echter. Mary liet zioh door zijn spottend gelach niet uit het veld slaan. Zij wees op Garrod. „Hij weet niet wat hij zegt," zeide zij. „zyn lippen spreken op be vel van een anderen geest! Het is hypnotis me! Als ge het niet gelooft, kijk dan maar eens naar hem!" De gezichten wendden zich gelijktijdig en verschrikt naar Garrod. Jean Paul'a verwon dering was uitnemend voorgewend. „Zie zijn oogen maar eens en hoor zijn stem! Zie maar eens hoe hy er heelemaal uit ziet! ging Mary voort. „Hij hoort zelfs niet wat ik op 't oogenblik zeg!" Geen van allen, die naar Garrod keek, die niet getroffen werd door Garrod's vreemde apathie. Hij zat daar nog altijd zooals hij was Vroeger lag de waafde van den mensch In zyn lichamelijk uithoudingsvermogen. Thans komt het aan op een krachtig zenuwstelsel Tallooze menschen ïyden aan gebrek aan zenuwenergie. Volgens beroemde zennwspecialisten moet men deze zwakte op rekening stellen van een onvoldoende voeding. Het middel tegen zenuw zwakte is krachtiger zennwvoeding. Voor die voeding gebruikt men het door 21.000 medici schriftelijk aanbevolen Sanatogen. Sanatogen is eiwit en phosphor in zoodanigen vorm, dat zy snel en volkomen in het organisme worden opgenomen. De beroemde psychiater prof dr. Eulenburg, die Sanatogen jarenlang heeft gebruikt, schrijft: „Onder de vele concurrerende voedingsprepa raten geef ik aan Sanatogen de voorkeur, omdat het zonder nitzonderinfc ook op den duur goed wordt verdragen en snel en zeker tot het herstel van krachten en algdmeene beterschap bij- draagt". Sanatogen is by alle apothekers en drogisten in verpakkingen vanaf f 1.verkrijgbaar. Men weigere andere als Nederlandsche blikverpak king, alléén hierin blijft Sanatogen goed. bedoeling er van o<m de troepen voorziohtig voor te Weiden op hun verplaatsing naar het front tegen Polen. In een klein dorp, zoo verhaalt de schrijf ster,legerde een heele divisie. Men kan zich den toestand voorstellen. De soldaten, die toch al niet aan overdreven discipline leden, raakten bulten zich zelf toen zy hoorden, dat zy voor levensmiddelen moesten zorgen, daar er in het Noorden niets te krijgen was, en men ook niet op de rantsoenen voor de soldaten kon rekenen. Nu begon dus het „fcikoopen" in het dorp en zyn omtrek. Dit ging als volgt toe. In iedere boerenhut drong een afdeeling sol daten binnen; dan begon onmlddeliyk een „huiszoeking". Op den eigenaar werd niet veel acht geslagen. De soldaten vonden meel, spek, boter en andere eetwaren. Zy pakten alles ln zakken en wierpen deze op de gereedstaande wagens. Als betaling lie ten zy eenig geld op tafel achter, zooveel als hun gelegen kwam. De „politieke con troleurs", de commissarissen, zorgden ook dat zy van de party waren. Zy vergaten daarbij volkomen hét strenge bevel, dat slechts met toestemming van den verkooper mocht worden ingekocht, en dat alle koop waar volgens den prijs van den dag moest worden betaald. Dit lieve leven duurde zoo twee weken. Onze roode gardisten zitten toch al niet royaal ln hun plunje, maar de ruilhandel maakte het nog erger. De soldaten liepen in gescheurde broeken en blouses rond, meestal barrevoets, en met de zonderlingste hoofddeksels. Zelfs dameshoeden zag men eronder. Met groote moeite was het ons gelukt, uit de Intendance eenige kleedingstukken voor onze soldaten te krijgen.. Ik verdeelde die in de wagons, daar zy die anders ver- it, of ln het dorp ingeruild zouden heb ben. De soldaten waren blij als kinderen. „Dat Is goed, kameraad", zeiden zij, „andera hadden wij nu niets meer." Myn commissa rissen lieten mij. begaan, zy hadden het te druk met hun eigen zaken, voornamelijk met het bezorgen van levensmiddelen voor hun verbiyf in het Noorden. By iedere afdeeling waren bijzondere wa gons voor de „meerderen". Daarin was het beter uit te houden. Men kon zich tenminste uitstrekken op de banken als men wilde sla pen. De commissarissen hadden zich goed van kussens voorzien. Dit ergerde de solda ten. Zy begonnen te mopperen over deze on rechtvaardigheid. Men legde hun echter uit, dat de meerderen onderweg moesten werken, terwijl zy niets te doen hadden, en zooveel konden uitrusten als zy maar wilden. Dit stereotype antwoord mist nooit zijn uitwer king op de domme menigte. De soldaten kwamen weer tot kalmte en schikten zich in hun smerige wagons. Drie weken duurde de reis. In onzen trein waren wagens voor de „politieke afdeeling". Het waren gewone, Russische goederenwa gens, van buiten met verschillende plakkaten en de befaamde roode ster beplakt. Aan de deur wapperde de roode vlag. Nog voor ons vertrek had de politieke afdeeling besloten om de propaganda te verscherpen. Men zou trachten, zooveel soldaten als maar mogelyk was lid van de communistische party te ma ken. Ten dien einde hadden, er onderweg op de stations „meetings" plaats, die dezen keer eohter niets opleverden, daar de soldaten veel meer behagen schepten in een andere bezigheid. Toen wy ongeveer halfweegs wa ren gekomen, werden onze wagons op ieder station door het publiek als 'belegerd. Dat waren geen nieuwsgierigen of bezoekers, maar speculanten I Er werd vlot gehan deld. De soldaten kregen buitensporige prij zen voor hun levensmiddelen. Ik zelf heb een soldaat gezien, die 800400.000 roebei by zich had. De officieren en commissaris sen deden niets anders; alleen handelden zy op nog grooter schaal. Ik zag b.v. hoe de president van de rechtbank zaken deed in In dien tyd wachtte de divisie op wagons tabak en meel. Allen waren tevreden, koo- om te worden vervoerd. In 86 groepen zou ner* wonwal als verkoonera. Het resultaat het'vervoer plaat» vinden. Myn afdeeling was een van de laatste, en ik had dus gele genheid het tafereel in zyn volle lengte te aanschouwen. De regimenten zetten zich in beweging. Toen ik op het station kwam, stond ïk ont zet over het uiteriyk der wagons, die daar stonden. In vredestijd zou men zulke smerige kasten nog niet voor .veevervoer gohw'kt hebben. Maar de soldaten van het roooe leger waren niet verwend, en die het geweest wa ren, had men het wel afgeleerd. By het inladen van den „ingekoohten" voorraad ontstond er een wild tafereeL Op het station verscheen plotseling een afdee ling „oontroletroepen", wier taak het is om de „speculatie" te bestrijden. Toen deze aan stalten maakten om de handen te slaan aan den opgestapelden voorraad, ontstond een geregeld gevecht. De controleurs probeer den om de wagens met geweld te nemen, ■onze soldaten antwoordden met een salvo. De officieren, die niet wisten, wat met de strijdende partyen te beginnen, lieten de wa- Kns zoo snel mogelijk wegrijden. Resultaat: >oden, gewonden, en de geredde, naar het Noorden in veiligheid gebrachte levens middelen. Zoo gingen de afdeelingen weg, dag aan dag. gaan zitten by zijn binnentreden, en keek voor zich uit met oogen waaraan alle uitdruk king vreemd was. „G a: rodl" zeide Sir Bryaon scherp. Na de gewone stilte antwoordde Garrod als een automaat, zonder de oogen te bewe gen: „Ja Sir Bryson?" De gouverneur was erg onder den indruk. „Maarmaar als 't hypnotisme is, wie doet dat dan?" Mary keek den man dien zy er van be schuldigde strak aan. „Vraag dat aan Jean Paul Asootta, den wonderdokter, den too- venaar, den medleynmani" Jean Paul schrok op, en keek haar met een verachteiyken blik aan. Terwyi hy even de schouders ophaalde, keek hy van haar naar Sir Bryson, alsof hij dezen verzocht te wil len verontschuldigen wat zy zeide. EUj speel de zyn rol bijna te goed. Mary bleef hem strak aanzien, en iedereen die scherp genoeg gekeken had, had onder het glimlachende maser van den man een zekereonrust kun nen waarnemen. Sir Bryson wenachte zich maar al te gaarne te laten bedriegen. Hy pufte en blies. „Onzin!" riep hy uit, terwijl hy den kring rondkeek, als om steun te vinden. „Stuur Jean Paul weg, zoodat Garrod hem niet meer zien of hooren kan, dan zuilen we eens zien of ik geiyk heb of niet," zeide Mary. „Ik denk er niet aan dat te'doen," zeide Sir Bryson geprikkeld. „We weten allen welk belang jy by de zaak hebt jonge dame. Jy bent van dengenen die geprofiteerd hebt van de edelmoedigheid van dezen jeugdigen sohavultl" Er kwam plotseling weder leven in Jack. Hy werd rood, en boog zioh dreigend naar pers zoowel als verkoopers. Het resultaat was echter, dat eenige gevallen voor de recht bank gebracht weiden, die enkele soldaten wegens speculatie veroordeelden. Tenslotte kwam zelfs de president zelf voor de recht bank 1 Na drie weken kwamen wy waar wy we zen moesten. Als 'n bliksemslag uit helderen he~mel trof ons toen het bericht, dat wy weer naar het front moesten. De droom van het einde van den oorlog was uit. De gedachten aan hert beloofde bestaan lin het arbeidersle- ger moesten wy ons uit het 'hoofd zetten en de zware last van den oorlog verder dragen. Omtrent de aardbeving in China vinden wy in buitenlandsche bladen nog opgetee kend, dat 2000 menschen zijn omgekomen en dat iPng-Leang en verscheiden andere steden zyn vernield. De provincie Kan Soe ligt aan den zoom van het hongersnoodgebied. In de naburige provincie Sjensi bevinden 8.000.000 men schen zich in de diepste ellende en dreigen van den honger om te komen. Duizenden en duizenden menschen zyn de laatste maanden ln de richting van Mongolië uit- Sir Bi^eon over. „Sir Brysonbegon hy met schitterende oogen. „Boud op!" riep Mary op een toon, die Jack onmiddellijk deed zwygen. ,,'t Kan my niet schelen wat hy van my denkt. Ik wenech de waarheid aan 't licht te brengen I" Slechts Kate Worsley's arm, die om Linda heengeslagen was, weerhield deze Laatste van op te springen. Zy beefde over haar geheele lichaam. „Als er hier nog recht te krijgen is, kunt u' niet weigeren wat ik vraag," ging Mary voort, terwyi zy haar oogen op Sir Bryson gevestigd hield. Het bleek dat die kalme oogen ven Mary zoo noodig vuur konden schieten. De kleine gouverneur had maar al te gaar ne willen weigeren. Hy spartelde tegen, en speelde met zyn horlogeketting, doch ver meed die lastige oogen. Doch de anderen in de tent kantten zich allen tegen hem. Zy hadden Angel-Saksisch bloed in de aderen, en er was een beroep op de gerechtigheid gedaan. Sir Bryson kon niet op tegen de zwij gende tegenkantng van zyn geheele gezel schap. „Het is goed, we zullen de klucht dan nog verder moeten voortzetten," zede hy snibbig. „Jean Paul wees zoo goed een oogenblik naar buiten te gaan." „Ik zal wel meegaan," zeide VassalL De belde mannen gingen naar buiten. „Doe hem mi eens een paar vragen," zeide Mary. Garrod's oogen volgden Jean Paul onrustig. Hy stond half op om hem te volgen. Hy had iets onmenechelijks in zijn uiterlijk. Baldwln 'eweken om te ontkomen aan den nijpen- en nood in Sjantoeng, Tsjili en Honan te ontsnappen. In Mongolië is heet het voedsel voorhanden, maar de vluchtelingen sterven by den weg, dikwyis door zelfmoord uit doffe wanhoop. In een intervleuw met Reuter heeft de Je- pansche gezant te Londen Hayashi er op gewezen, dat geen natie ernstiger verlangde naar vrede en de gelegenheid tot wettig economische ontwikkeling dan Japan, datt zyn politiek altyd gericht had op het hand haven der vriendschappeiyke betrekkingen met China en de Ver. Staten. Het bond genootschap met Groot-Brittaimlë was een bron van voldoening voor de heele Japan- sche natie. De hoop van Japan was geves tigd op een vreedzame eoonomlsche en so ciale evolutie der volken in het verre oosten. Japan was niet van plan om vooruit te ren nen in de ontwapen ingswetloop. Zijn vlooit- programma was slechts een verdedigings maatregel, die natuurlijk was voor een eilan denrijk en Japan zou slechts al te gaarne deelnemen aan Iedere 'bespreking tusschen de naties over de ontwapeningsquestie. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche vulkaan Adama (op het eiland Nip pen) in uitbarsting is gekomen. Het is een der geweldigste uitbarstingen, waarvan de geschiedenis gewaagt. Boaschen en dorpen geraakten in brand. Men vreest voor groote verliezen aan menschenlevens. De uitbar sting ging gepaard met aardschokken over een groote uitgestrektheid. Het eiland Yap geteisterd. Tokio, 20 Dec. De aardschokken, die op verschillende plaatsen van de wereld in he vige mate zyn waargenomen, hebben zich ook n Japan doen gevoelen. Omstreeks half- vyf voelde men in Tokio een ongewoon ster ken aardschok, die 62 seconden duurde. De schok 'kwam uit noordwesteiyke richting en had ondanks het ernstig karakter, geen Ingezonden mededeeilng. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, ite veel rooken, te veel alco hol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeiten ln gezondheid achteruit gaan. Hun leefwyze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dait zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfiltere; als zy gezond zyn, filtreeren zy de onzuiverheden uit het bloed, maar zy ver zwakken t>y overspanning. By zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en biyft het schadeiyk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpyn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht ontste king van de nieren of blaas, rheumatische pynen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Fos- ter's Rugpyn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zy versterken zwakke nieren, lenigen de urmetoanalen en regelen de blaas. Zy slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwiater- zuch/t, rheumiatiek, steen en dergelijke urine- zuur-kwalen. Gébruik van Roeterig Rugpyn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstan diger begin maken dan met dit specdale nier- geneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar by A. ten Klooster, Keizerstraat 98, 1.76 per doos. Ferrie legde een hand op zyn schouder om hem terug te houden. Aller harten klopten sneller terwyi zy hem gadesloegen en luis terden. „Garrod, kunkun Je je herinneren wat er vanmorgen gebeurd is?" stamelde Sir Bryson. „Ik wil weg," mompelde Garrod. „Frank, ken je me niet?" vroeg Jack. Geen antwoord. „Frank, zei je me niet dat jy het geld weggenomen hebt?" hield Jack aan. Gar rod's vingers plukten aan zyn neerhangen den lip, en de starende oogen bleven op de deur gevestigd. „Garrod, versta je niet wat ik zeg?" vroeg Sir Bryson scherp. „Ik moet weg," mompelde Ganod. Het was een pijniyke vertooning. De toe schouwers geraakten er van onder den in druk, en niemand wenachte er mee verder te gaan. Baldwin Ferrie ging naar de tent opening om Vaasall en Jean Paul terug te roepen. „Is u overtuigd?" vroeg Mary aan Sir Bryson. „Absoluut niet!" zeide deze kwaad. „De man is niet goed by zyn hoofd. Dat wist ik reeds eerder. We zijn precies evén ver als straks!" Mary's wangen kleurden van verontwaar diging. „Neen, niet precies even var!" seide zy snel. „U was bereid te gelooven wat hy eerst zeide. Ik heb u aangetoond dat hy toen evenmin als nu verantwoordelijk was voor wat hy zei. Laat udj op hem paeeen," smeekte zy. „Misschien kan lk, door voor hem te zor gen, rijn verstand doen terugkeeren."

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1