zichzelf, op toestanden en "bestaande licha men werpen. Tegen dezulken is bet woord gericht: laat na en zie toe, door de werkers wordt er slecbts gewerkt met zuiver doel en heilig v#ur en wanneer dit veronachtzaamd of nog erger wordt, kan dit sleobts ten na- deele van de gemeenschap werken. Met bun begrensden blik willen zij bet licht versprei den, maar dit wordt gedoofd door de kort zichtigheid en omstandigheid. Als Zeebad Huisduinen uit het niets zal willen herrijzen, zullen allen de hand aan de ploeg moeten slaan en zien naar de toekomst, allen zullen steenen moeten aandragen tot opbouw van het groote doeL 't Individuutje moet op den achtergrond, de eenheid op den voorgrond. Zóó 1921 begroeten zal niets dan succes en welvaart oogsten, het „baasje geofferd aan de leiding die de Maatschappij in de juiste richting stuurt, dan zal Helder zich ont plooien op vlugger en grootscher wijze dan wie dan ook in 't Zuiden of elders ooit zou .kunnen droomen. ONIUS. plaatselijk nieuws. Hr. Ms. nK. V." Een bij het departement van marine ont vangen draadloos telegram uit Imdië, opge vangen door Radio Sambeek, meldt, dat de onderzeeboot „K V", ander commando van luitenant ter zee ie M. A. Vos, 3° Dec. te Padang is aangekomen. Aan boord was alles wel. Verbetering abri school 3. Reeds meermalen Iheeft het hoofd van school 3 verzocht een verandering te willen aanbrengen in de abri, waarin aan zijn school het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen inoat worden gegeven. Overtuigd van de noodzakelijkheid dat in deze een nadere voor ziening moest worden getroffen, stuitte deze steeds af op de hooge kosten, welke een en ander met zich meebrachten. Thans dringt het hoofd der school nog maals aan op spoedige, kan het zijn, onver leiding van verschillende Veld- en Hoofd officieren. De „Strijdkreet" van deze week is geheel gewijd aan Helder en bevat verschillende be langrijke bijdragen van vooraanstaande per sonen in deze gemeente. Lezing over het PanamakanaaL Op 19 januari a.s. zal voor de leden der Vereeniging „Onze Vloot" en genoodigden in het Militair Tehuis, Spoorstraat, door den heer Baron van HaersoLte, directeur van het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Mu seum te Rotterdam, een lezing met lichtbeel den gehouden worden over het Panamakanaal. Deze lezing, zeer interessant en boeiend, vqrdient zeker aanbeveling. Leeraren en on derwijzeressen) hebben toegang als genoo digden. Jeugdige Dieren in Artts. De jeugd van het dierl Nieuw en aantrek kelijk onderwerp, In verband met dieren- psychologie. De dierstudie is jarenlang ge specialiseerd; geleerde professoren hebben de dieren in alle onderdeden op sterk water bestudeerd; zij weten de physiologische, morphologische en allerlei andere logische en onlogische wetenswaardigheden uit het dierenleven. Maar al die heeren zijn op een eiland terechtgekomen, want in verband met do natuur kunnen zij vele eigenaardigheden van een dier niet verklaren; zij loopen vast en komen dan soms tot verkeerde conclusies. Op dit thema was de lezinig, door den heer Portielje voor de Vereeniging A. G. O. gis terenavond gehouden, gebaseerd, en met tal van voorbeelden toonde deze heer aan tot welke foutieve conclusies men soms kwam tengevolge van het niet of onvoldoende re kenschap houden met de levende psyche van het dier. Noodig is een bestudeering van het individu, en men moet dan geduld hebben en niet te spoedig zijn conclusie trekken. Eigenlijk is alleen bij de hoogere dieren sprake van een jeugd. De meeste dieren hebben geen eigenlijke jeugd; zij zijn reeds bij of onmiddellijk na de geboorte in staat tot het verrichten van bijna alle functies, die het volwassen moederdier verricht. Hoe weet hijvoorbeeld een larve al dadelijk bij zijn geboorte dat hij precies zóó moet klimmen en niet andersom? Niemand heeft het hem geleerd, en niettemin weet hij precies hoe hij doen moet. Wie zegt het insect waar het wijlde verbetering. Na ingewonnen adviezen, stellen B. en W. den Raad voor tot verbetering van de abri n «fecl 3 aan- 1 zingen? Hoe hooger een diergroep staat, des te meer zal op den duur uit de meer stereotie pe verrichtingen, die het doet, langzamer hand een individueel© handeling groeien. De meest primitieve dieren verschillen niet zoo veel van de planten; het bewustzijn brengt langzamerhand veranderingen, al is het waar, dat het dieren-bewustzjjn niet te ver- gegeven 13. Vlschafslaggebouw. Voor de stichting vaai een nieuw Visch- afslaggebouw hebben B. en W. gevraagd of en eventueel onder welke voorwaarden de erfpacht kan worden verkregen over een ge deelte van het buitenbeloop van den haVendijk l jg het onze. Maar in ieder ge- langs de haven. val, het dier vormt voorstellingen, die in Hoewel het in iet in de bedoeling ligt om direct tot de stichting van een nieuw Visch afslaggebouw te geraken, meenen B. en W., 'dat bet gewenscht is reeds thains de beschik king over den begeerden grond te hebben, en zij stellen den Raad voor het sluiten van een overeenkomst ter verkrijging van een terrein van pl.m. 2200 M\ in erfpacht. Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. In verband met het feit, 'dat de ver2 r- ging van het kabelnet, inclusief de met het Provinciaal Electrisch Bedrijf gecontrac teerde 150 aansluitingen, op de gemeente is overgegaan, is het wenschelijk gebleken om een lijn werker-monteur aan bet gemeentelijk electrisch bedrijf te verbinden, die belast zal zijn met de uitvoering van nader te maken aansluitingen. Daar voorts het P.E.B. met de verzorging van het hoogspanningsnet belast blijft, moet daarvoor iemand van zijn personeel alhier ge- stationneerd blijven, teneinde bij eventueele storingen te kunnen optreden. •De werkzaamheden van dien persoon zul len evenwel zeer gering zijn en daarom heeft de Directie van het P.E.B. verzocht om dezen persoon tevens voor rekening van het gemeen telijk bedrijf als monteur voor de te verrich ten aansluitingen, enz. te laten arbeiden, zul lende hij 'dan ook overigens geheel ter beschik king van het gemeentelijk bedrijf komen, tegen een vergoeding van 34 per week, terwijl overuren ten behoeve der gemeente gemaakt ten haren laste worden gebracht. Deze per soon zal dus officieel in dienst van het P.E.B. •hlijven, zoodat hij niet behoeft te worden ge rangschikt onder het werkliedenpersoneel der gemeente. Het komt B. en W. voor, dat deze regj-jm van groot belang is voor het gemcyy-j,,. bedrijf, daar de aan te wijzen persoo^meen;t<! bij de geheele kabellegging in dej^. de is werkzaam geweest en denhalv ging der kabels vertrouwd is voor aain B. en W. stellen -den van den Raad deze regeling de goedkeKg te verleenen om te hechten en hen mad>t)w.rpn met het P.E.B. te ar van het Leger des Hells Dartlgste Jaartf, He|d„ Vandaar, dat het dertig-jarig bestaan van de afdeeling alhier deze maand op feestelijke wijze zal worden herdacht. Vanaf a.s. Zaterdagavond tot en met Zon dagavond 16 dezer zak een groote Jaarfeest- Veldtocht worden gehouden, welke Zaterdag avond 8 uut zal worden geopend door Luit.- Kolonel J. Feenstra, leider van het Departe ment voor Algemeene Zaken te .Amsterdam. Verder zullen vanaf Zaterdagavond tot en met Zondag den ióen iederen avond feeste lijke samenkomsten worden gehouden onder het bewustzijn blijven hangen. Deel een regenworm in tweeën; het eene stuk zal, geweldig kronkelend, blijven lig gen, het andere gaat verder. U denkt: wat een pijn lijdt dat arme dier, maar niets. **1 minder waar. Zoo'n worm lijdt geep- Wat zou het aan pijn (hebben, waar 2®» diep onder den grond leeft. Bovendien, het ge deelte, dat afknapt, bevat geen enkele zenuw. Hoe hooger evenwel het dier staat, des te meer zal het pqngevoel optreden. Bij de la gere dieren geschiedt een gansche reeks handelingen, die geheel buiten het bewust zijn om geschieden. Wel degelijk heeft een dier een ziel, wie spreekt van een instinct^ weet er niets van. Ook de mensch heeft ix I stincten, maar het verschil tusschen mensch en het dier is, dat 'bij (het dier, verstand primitiever en het instinct e* is en bij den mensch juist omgekeerd Zij, die praten van een dier als 0<ilncj(qjn_ machine weten er niets van, hucd v,ninf!n" gen zijn wel degelijk overwogen - ceduld wij dit niet verklaren. Maar verrfchtin. voor noodig om het dier in aan d gen te bestudeeren. Verteeg i^,}^ toe ra senrijven. voorai daartoe maar verschijnselen betreft,in h*t dier van ona .al te genegen. Wij verkemL Wy eigen standpunt uijj. alg musch) net ais vinden het allerle meisje, met zijn kopje een jong oocy"n staren, maar wij ver- scheefons_zij|ery e dit doen moèt om ons geten, dat h|n> omdat 2yn oogjes nu een- ra Kunnen ?an zijn kop staan en hij anders maal op o^ni^ezens stammen van primitievere li' af. Insectenetende vogels hebben een vo551 andere psyobe dan zaadetende, om- S! de eerste overal hun kostje vinden en e laatste voortdurend moeten zoeken. Licha melijk zijn de apen verder dan de mensohen, door het verstand is de mensch een eïndi bo ven de apen uit gekomen. Bij de oerdieren bestonden heel primitieve psychologische toestanden. Langzamerhand klommen ze op tot ze in den mensch hun hoogste ontwikkeling vonden. En men heeft ingezien, dat het tijd werd, naast de spiritus- flosch, óók het levende dier te bestudeeren. De jeugd van de hoogere dieren is noodig om de aanwezige erfelijke eigenschappen te ontwikkelen langs empirisohen weg. Uit on derzoekingen van een Amerikaansch geleer de bleek, dat bij een collectie ratten zich nieu we wegen in de hersenschors gevormd had den hij die dieren, die onder bijzonder opzet telijk gekozen moeielijke omstandigheden zich een weg hadden moeten vormen, bij voorbeeld door een ingewikkeld gangen stelsel eto. Met vele fraaie lichtbeelden lichtte de spr. zijn interessant betoog toe. Naar de heer Portielje verklaarde, kon hij geen afgeronde dingen geven. Slechts kon hij hier en daar een deur openen om ons een blik te geven in de wijde verschieten dezer wetenschap. Helaas! hoevele van die deuren moeten wij, in dit luchtig en vluohtig overzicht nog on geopend laten! De beste vrienden van de Artisbezoekers zijn de apen. Snoezige, pasgeboren aapjes liet spr. ons zien; het jonge diertje klemt zich aan de moeder vast. Zijn melktandjes liggen al voor Z.Ed. klaar. Dat gaat voor spoediger dan bij een baby. De niet begrij pende mensch zegt wel eens van een dier, dat zijn jong doodt: wat een wreede, ontaar de moeder! Niets is minder waar; een dier is niet wreed, een dier is, in volwassen toe stand, geheel een klein- kind, primitief, on bewust van goed of kwaad. Als een jong niet levensvatbaar is, is het voor de moeder geen jong meer. Het is een voorwerp, dat het eenvoudig niet als haar kind herkent, de moeder is er bang voor, en ontdoet er zich van, zoo gauw het kan. Maar zijn ook wij niet hang voor het abnormale? Pasgeboren halfapen, helpen zichzelf in de wereld; hun wiegje een haarzak ligt gereed onder aan moeders buik, en mama aap „heeft er geen kind aan"-, ze merkt niet eens, dat het jonge mensch er is vóór hij in zijn wiegje ligt. Spr. vertelde ons typische bizonderheden over een jongen chimpansé, in verschillende stadia op het doek gebracht. Het z.g. „vlooi en"- heeft met die diertjes niets te maken. Een aap is zindelijk, hij heeft geen vlooien. Deze handeling is drieledig: ze dient om el kander te ontlasten van allerlei zaadjes, pluisjes etc., die in de ruige huid zitten, en ook is het een uiting van vriendschap. Er was een kiekje bij van een jong aapje, dat aan een klein meisje de hand geeft, onge kende intimiteit van een aap! Een baby aap op de weegschaal stond of liever zat doodsangsten uit, en de sporen daarvan (in den vorm van diarrhée) bleven op het toe stel achter. Het spel van de dieren is hun leerschool; ze leeren daar alles wat ze in het practische leven straks noodig hebben. Kinderen en jonge menschapen (de hoogste vorm van aap) gelijken in dit opzicht het meest op el kaar. Later gaat de gelijkenis weer verloren. Nooit zijn dieren valsch of boosaardig; het zijn precies kinderen, die nog niet spreken kunnen. Daarom: wees consequent jegens een dier als gij zijn vriendschap wilt winnen. Met inconsequenties brengt gij ook uw kind van de wijs. Met interessante voorbeelden staafde spr. het intellect der apen, die uit zichzelf aller lei wel overwogen handelingen verrichten. Na de apen kwam een fraaie serie jonge leeuwen en tal van andere dieren. Van alle wist spr. aantrekkelijke bizonderheden, wees ons op de door de natuur verstrekte bescher- mings- en camouflage-middelen, en sloot ten slotte, onder talrijke paedagogische wenken op dier- en mensohkundig gebied, zijn inte ressante en leerzame rede. De heer dr. 'Ketner, die spr. dankte en op een weerzien hoopte, deelde mede, dat de reeds genoemde Beethovenavond den 25en Januari zal plaats hebben. Vóór de pauze zal over diens leven worden gesproken en na de pauze zullen de heeren De Hoogh en Van Vessem eenige composities van den meester vertolken. Waarschijnlijk tengevolge van de feestda gen was het .bezoek dezen keer niet zoo groot als we van A. G. O. gewend zijn. Wie meer over dieren wenscht te w>^en> vindt in de Openbare Leeszaal leot*UI' te over. Wij noemen b.v.: Heinsius: Brehm: Thierieben; Thije^T vd" ren; geljaar; Wigman: Vogellever Natuurlijke historie van >^®riaiw. Kent u al het mooie hoek van.'7,v'art: De Nederland- sche zoogdieren? D-,18 °®k 111 de Leeszaal aanwezig, met ne-, vele andere werken over natuurlijke h£^ne> die we u hier met alle maal kun»*"11 ^P1106111611- Maar wij raden u aan- v 66118 een 'bezoek brengen aan de Lee^-1' de toegang is kosteloos! OOST-INDÏE Olflcler-mactt. doodgeschoten. De ofiicier-maob'jiri Van der Hilst, van de K 3, is op oude/aarsavond te Cheribón dood geschoten doo: zekeren Razoux Kuhr. Deze had oneenigheid' met zijn echtgenoote, die na*r het huis van den broeder van Van der pist vluchtte, waarop de officier-machinist /an der Hilst met een zoet lijntje Razoux Kuhr wilde wegleiden, die daarop Van der Hilst heeft neergeschoten. Dit afgrijselijk gebeuren heeft den diepsten indruk gebracht Van der Hilst stond aangeschreven als een buitengewoon goed officier. Hij was 29 jaar en gehuwd. BINNENLAND. De accjjns op het gedistilleerd. Wat de „borrel" zal kosten. De beide Kamera der Staten-Generaal heb ben thans de wet tot verhooging van den accijns op gedistilleerd aangenomen. Spoedig zal zij in het „Staatsblad" verschijnen en dnn zal de „borrel" duurder worden. Hoeveel? De vraag is spoediger gesteld dan beant woord omdat er verschil is tuschen een bor rel en een borrel, althans wat de prijs betreft In de luxe-restaurants op het Rem- brandtplein kost hij wat duurder dan in een kroeg op den Zeedijk. Aangenomen mag worden dat de duurste borrels ook het meest in prijs zullen stijgen, en hoeveel de verkoopers zullen opleggen", dient te worden afgewacht. Echter is wel na te gaan hoeveel de „bor rel" zal moeten stijgen tengevolge van de accijnsverhooging. Zooals men weet is de ac cijns verdubbeld. Jenever van 40 pCt. alcoholgehalte kost aan de slijters thans 1.90 per liter bij af neming van tenminste 80 liter (bij kleine hoe veelheden iets meer). Hierin is begrepen 1.32 accijns. Volgens het nieuwe tarief komt er 1.32 accijns bij, zoodat de totale slijtersprijs wordt 3.22 per liter. Nu zijn niet alle „borrels"- even groot, maar aanzienlijk is het verschil toch niet, te minder, daar de „groote bellen",- welke vóór den oorlog bestonden, zoo goed als ge heel zijn verdwenen. Gemiddeld gaan er 85. borrels uit een liter. Thans kost hij dus aan den slijter netto ongeveer 5V» cent en hij zal na de accijns verhooging 4 oent duurder worden en dus 91/» cent kosten. Wij hebben hier de prijzen genomen voor de gewone jenever. Andere „borrels" kosten duurder, manr de verhoo ging door den accijns blijft ongeveer gelijk. Bij jenever van 35 pCt. kost thans de bor rel ongeveer 4*/« cent en zal 3V« cent duurder worden. Het blijkt dus uit het bovenstaande, dat de slijters met een verhooging van 4 cent de accijnsverhooging zullen hebben verdiscon teerd. De borrels in de volkskroegen, welke thans 13 cent kosten, zullen denkelijk op ten min ste Ï8 cent worien gebracht. De midden- standscafé's, waar thans 20 cent wordt be taald, denken oyer een verhooging tot 85 cent. Bij de prijsvasstelling moeten de detailver- boopers natuurlijk rekening houden met alle kosten welke het bedrijf drukken. Als nu, door den veroogden accijns, het alcoholge bruik belangrijk mocht verminderen, zuilen de kleinhandelprijzen wèlMcht nog moeten worden verhoogd om de winstderving in te halen. („Hbl/'J Schriftelijke vragen van Kamerleden. De heer Van der Voort van Zijp heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van marine a. i.: 1. Ia het juist, dat door het marinebestuur met een gepensionneerd luitenant ter zee on derhandelingen worden gevoerd over een in strument, waarmede bommen uit een vlieg tuig op bepaalde doelen met juistheid kun nen worden geworpen? 2. Zoo ja, sinds wanneer stelde bedeelde luitenant zich met het marinebestuur over deze zaak in verbinding en wanneer eerden de eerste proeven genomen? 3. Is er door een commissie, vesteanoe uit officieren van de land- en zee*180™' 'e6n ,vei: gelijkend onderzoek gehoi"611 ^aar ^,e ^oeJ" treffendheid van het bp110 landmacht reeds in gebruik zijnde ins^-dmen^ ei1 van door bedoelden zeeoffic^ aaogebodene en zoo ja, wil de minister resultaten van dat onder zoek aan de overleggen? 4. Indie- oeze commissie mocht hebben voo'rgep'"'kl tot aankoop van de vinding van den 7^-officier over te gaan, ligt het in het vo^nemen van den minister, dit advies te Tölgen en daartoe gebruik te maken van den post groot 70.000 op art. 276 hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1921? 6. Wil de minister aan de Kamer mededeo- len, welk bedrag in eens en royalty den uit vinder van het instrument hij de landmacht in gebruik, is uitgekeerd en welk bedrag de minister den zeeofficier denkt aan te bieden? De betrekkingen met het Vaticaan. Een nnnclatnnr te 's-Gravenhage. De „Echo de Paris" meldt uit Rome, dat men zich aldaar, nu het Nederlandsche parle ment besloten heeft een permanent gezant schap bij het Vaticaan te vestigen, gereed maakt in Den Haag een apostolische nun- ciatuur te scheppen, afgescheiden van die in België. Het Vaticaan is zeer voldaan over deze op lossing, die een groot succes beteekent en opnieuw de tegenwoordige moreele macht van het Pausdom aantoont. De trelnvertragingen. De directie van de Nederlandsche spoor wegen heeft bepaald, dat indien voor een station de laatste aansluiting is gemist en dat station nog is te bereiken met. een reizi gerstrein, welke daar volgens de dienstre geling niet stopt, de chef van bet station, waar de aansluiting gemist is, opdracht kan geven, dat in afwijking van de dienstrege ling, deze trein op eerstgenoemd station moet stoppen. Een conflict ln de Llmbnrgsche mij streek? Men meldt uit het Lmburgaohe mijndistrict aan de N. Rott.: De Christelijke en R.K. mijnwerkers-orga nisaties hadden plan het collectief ootract met de directies, dat op 1 April afloopt, op te zeg gen, omdat ze hiooger loon verlangden. De mijndlirecties, die zich onderling verstaan hebben» zijn hun voor geweest en hebben nu van hun zijde aan de organisaties het con tract opgezegd. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Do's Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 81 December in Ne derland uitgesproken 88 faillissementen te gen 12 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 81 Deo. 1920 1457 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De verzoendag van het Haagsche diplomatieke corps. Onder dezen titel lezen wij in „Het Vader land": Al langer dan een jaar heeft men om den voorrang van het karton gevochten. Terwijl in de hoofdsteden van de oorlogvoerende landen de gezanten van midden- en gealli eerde rijken elkander al officieóle bezoeken hadden afgelegd, stonden zij in het onzijdige Den Haag nog op voet van oorlog. In de stad, waar het Vredespaleis staat, werd de oorlog nog voortgezet, wilde men van geen verzoening weten. Verleden jaar op Nieuwjaarsdag brachten de gezanten der vroeger in oorlog gewik kelde rijken elkander geen kaartjes. De ge allieerden beweerden, dat de Duitsche gezant als vertegenwoordiger van het overwonnen rijk, het eerst zijn karton aan de Entente gezantschappen moest afgeven. Dr Rosen, de Duitsche gezant, maakte er als de oudste van het corps, aanspraak op als eerste den kartonnen groet te ontvangen. Een jaar lang heeft men over dit gewel dige vraagstuk van diplomatieke etiquette getobd. Men deed zelfs het voorstel, dat alle gezanten op hetzelfde uur hun gebouwen zouden verlaten om elkaar kaartjes te bren gen, zoodat er geen voorrang genoot. Intusschen naderde de ontvangst van het geheel© diplomatieke oorps, dat nog onver- zoend was ten hove. Toen vond mevrouw Van Karnebeek een uitweg. Zij gaf op 80 De cember een thee en noodigde alle gezanten uit. Eén voor één kwamen zjj aangereden de rij van auto's op het Lange Voorhout werd steeds langer. En daar ontmoetten de vijan dige gezanten elkander en gaven elkaar voor de eerste maal d© hand. De verzoening bad plaats gehad! En daarna hadden de gealUeerden dan ook geen bezwaar meer hun karton op den Vij verberg bij dr. Rosen af te geven. De prins de Ligne, de Belgische gazant, bracht zelfs een bezoek aan dr. Rosen. En daarmede wias de atmosfeer voor de ontvangst ten hove opgeklaard en is de vrede geteekend. Eén gezant ontbrak: do Amerikaansche daar do vrede .tusschen de Ver. Staten en Duitschland immers nog steeds niet getee kend is. Hij kwam geen thee drinken, gaf geen hand en liet geen kaartje op den Vij verberg. Het Jaar der nooden. 1921 zal een jaar der nooden zijn, meent de N. R. Ot Want jde (betrekkelijk goedkoopere Üjd, dien wij tegemoet gaan, zal geenszins een gelukkige periode worden. Integendeel, het zal, vreezen wij, een tijdperk van bittere el lende zijn. De malaise staat voor de deur de crisis, die reeds vijf jaren geleden als gevolg van den oorlog kon worden voorspeld is in aantocht. Handel en industrie beleven een hoogst moeilijken tijd; fabrieken wor den gesloten, of moeten de werktijden aan merkelijk inkrimpen de juist ingevoerde adhturige werkdag is thans voor menig be drijf te veel! de verminderde koopkracht doet, nu de aliernoodigste voorraden aange vuld zijn, haar nadeeligen invloed op den ruilhandel gelden; 't scheepvaartbedrijf, nóg nirt lang geleden bron van inkomst voor ve ten, wordt verlamd. En zoo zal de tijd van prijsdaling, die verwacht wordt, voor talloo- zen een periode worden van verminderde inkomsten en van werkeloosheid en nood. Allerwege worden reeds maatregelen geno- men, om ook deze periode, die doorgemaakt worden moet, om weer tot normaler toestand te (geraken, 200 goed mogelijk door te ko men, en het kwaad zal zoo wellicht kunnen worden verzacht, maar niet weggenomen. Het zullen sombere tijden zqn, die 1921 ons laat zien, waarin de slagen ln alle kringen der maatschappij 'hard zullen neervallen, waarin menig fortuin verloren zal worden, menig blij vooruitzicht zal worden verduis terd, en heel wat illusie verloren zal gaan. 'Ook de gemeenten zullen, naar het Rotter- damsche blad verwacht, voor moeilijke kwes ties komen te staan. Het vraagstuk is er te lastiger om, doordat ook het rijk meer en meer de ongunst der tijden in zijn miiddelenstaten tot uiting zal zien komen, het rijk, dat in het afgeloopen jaar, tengevolge van tallooze traktements verbeteringen, en niet het minst tengevolge van'de nieuwe thans in,werking tredende onderwijswet, voor eene ongekende rijzing van uitgaven wordt gesteld. Te meer valt daarom te betreuren, dat oók in het afgeloopen jaar uit Den Haag nog steeds geen enkel teeken ia gekomen van eenig doordringend besef, dat voor de na derend© tijden het departement van finan ciën het departement is, aan welks leiding het allergrootste gewicht moet worden ge hecht. Wat daar vóór alles noodig zou zijn is eene krachtige figuur, krachtig niet alleen tegenover de andere departementen, om die ;ot de noodzakelijke inkrimping van eischen te dwingen, doch ook eene, die de teekenen der tijden verstaat, en met groote middelen ter verbetering zou durven te voorschijn te treden. In plaats daarvan zijn wij in het af geloopen jaar een beleid blijven aanschou wen, dat heen en weer zweeft naar de stem ming van een ©ogenblik en zïch laat verblin den döor de uitkomsten van middelenstaten, waarin zich op het oogenblik voor een goed gedeelte nog de betrekkelijke voorspoed van 1919 weerspiegelt. INGEZONDEN. De Mechanische Kolentrausport-lnrlchtlng aan onze Gasfabriek. j. zal het dertig jaar geleden Deze nif het Hoofdkwartier van het Le- zijn, dat eds te Amsterdam besloten werd, ger defd ook te Helder aan te vangen. Ge- c^en Je dien tijd, onder dikwijls zeer wisse- omstandigheden, is het gebleken, dat A Leger des Heils, evenals in zoovele andere dorpen en steden van ons land in eene be hoefte op Sociaal en Geestelijk gebied, voor ziet. Het Leger heeft 'in dien tijd in onze gemeente zeer veel tot stand mogen brengen en de Heldersche afdeeling bloeit vandaag meer dan ooit te voren. Het tot wet verheven wetsontwerp, waar bij onder meer de accijns op het gedistilleerd wordt verhoogd van 150 (met 10 opcenten) tot 300 (met 10 opcenten) per hectoliter van 50 percent, zal morgen worden afgekondigd en in werking treden te 12 uur in den nacht van s op 6 Jan. Ieder, die op laatstgenoemd tijdstip meer dan 25 liter gedistilleerd, ongeacht de sterkte, voor zichzelf of voor een ander in voorraad heeft, is verplicht daarvan op 5 of 6 Jan. schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen. Ieder, die na het tijdstip van het in werking treden der wet gedistilleerd inslaat, hetwelk vóór dat tijdstip hier te lande is verzonden, moet uiterlijk op den eerstvolgenden werkdag na dien inslag gelijke aangifte doen. De ambtenaren der accijnzen zijn bevoegd om binnen 14 dagen na het in werking treden der wet ook de panden, die overigens niet aan hun toezicht zijn onderworpen, met in achtneming van voorgeschreven vormen, tegen den wil der bewoners of gebruikers binnen te .treden en er een onderzoek te doen naar de aanwezigheid van gedistilleerd. Bommenwerp inrichting voor vliegtuigen. Mijnheer de Redacteur. Mag Ik om een plaatsje vragen in onze Heldersche Courant van onderstaando De vraag moet worden gesteld: wat heeft ons de elevator gedurende haar bestaan ge bracht. Was het aanschaffen daarvan een voor deel of een schadepost. Toen de vereeniging van losse werklieden werd gekozen, verrees tegelijk de elevator. Onze toenmalige Gemeenteraad wist blijkbaar ook niet wat de voordeelen hiervan zouden zijn. Tweemaal moest worden vergaderd en met Blechts éón stem meerderheid werd be sloten- dit Instrument te bouwen. .Het zal, a 1 th a n s nu, niet moeilijk zijn voor onze z.g.n. Commercieele boekhouding even aan te toonen wat ons deze inrichting heeft gebracht. Gezien het gesukkol HJ de belasting aan de fabriek, kan het vermoeden worden uitge sproken, dat de elevator is een scheepje van bijleg voor onze Gemeentetemeer, daar, nu de fabriek eene verandering heeft onder gaan, de kolen niet meer door deze transport- inrichting naar de gemeente-opslagplaats kunnen worden gebracht; van dit standpunt bezien, zijn wij dus veel te grootstads begon nen. 9 maanden van het jaar is er geen werk en staat dat kleinigheidje van f 10.000 rente loos. Vaartuigen, waarvan het ruim te diep is, moeten gedeeltelijk met de hand, op de oude manier dus, worden overgeladen; deze vaar tuigen worden verder voor den wal gehaald en op de oude manier gelost. Waarom dan niet direct het -groote vaartuig op de oude wijze gelost? Onze toenmalige Raad heeft blijkbaar niet geweten, dat bü do elevator 9 menschen werkzaam zijn voor bediening. De werkeloos heid is bedenkelijk groot hier in Den Helder. Geen middel mag worden afgewezen wat tot leniging der armoede kan strekken. De advie zen van den heer Directeur der Gasfabriek, om deze transportinrichting te houwen, vin den zeer waarschijnlijk haar oorzaak in het feit, dat deze heer liever geen kolenwerkers zag op het terrein der Gasfabriek, terwijl het meermalen voorkwam, dat wij door dezen Directeur werden weggejaagd als hon den. En om nu niet in conflicten te komen of loongeschillen met dat volk, dat zich had vereenigd, uit te moeten vechten, moest de elevator er komen; 2 man bediening en de kolen werden gelost, geen kolenwerkers meer op het terrein dus,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2