fcViS «Sis ITALIË. SCANDINAVIË. Staking van koopvaardQ-machlnlsten. FRANKRIJK. De nalatenschap van een Elzasser patriot. VEREENIGDE STATEN. De vloot-beperklng. Naar de ontwapening? De Nobelprijzen. KORTE BERICHTEN. LUCHTVAART. BINNENLAND. De Koningin-Moeder. De troepenzending naar Wilna Een conferentie van de International Law Association. De Belgische loodsen te Vlisslngen. Loodswezen mond Wester-Schelde. Leeningen Noord-Holland. Staking. Slapte. Tegen de bureaucratie. Tegen slnitlng van de postkantoren van 121/» tot 2 uur 's namiddags. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. GEMENGD NIEUWS. Slaapziekte. Itahaansch optreden. Saccharine en het menschelijk organisme. 8 S z. v. v. in De vermeerderde Bteenkoolproductie tot 260 millioen ton steenkool 's jaars geeft den mijnwerkers recht op een loonsverhooging van 81/ï Bh. Men had gedacht die verhoogin gen te kunnen betalen uit de prijzen, ge maakt op de uit te voeren steenkool, maar de uitvoer neemt steeds af en de contracten voor het nieuwe jaar zullen moeten worden aangegaan tegen lager prijzen. Bovendien brengen België en Frankrijk steeds meer •steenkool op en ook de Vereenigde Staten leveren steeds meer steenkool. Gevolg zal wezen, dat óf de steenkool in Engeland duurder zal worden, óf dat de hoogere loo- nèn zullen moeten gevonden worden uit be lastingen. De slachtoffers van d'Annnnzlo. 'Van 24 Deo. tot de onderteekening van het verdrag, bedroegen de verliezen der ge regelde troepen 17 dooden en 120 gewonden; der ongeregelde troepen 18 dooden en 50 gewonden; onder de burgerbevolking vielen twee dooden en tien gewonden. Volgens een telegram uit Stockholm zijn Maandag de machinisten van de Zweedsche vrachtvaarders in staking gegaan. Zij eischen een jaarloon van 24.000 kronen. Het tegenwoordige loon bedraagt 7 800 kronen per maand. Op alle handelsschepen, die op het oogenblik in Zweedsche havens liggen, is de staking reeds ingegaan; op de sche pen, die op zee zijn, zal worden gestaakt in de eerste Zweedsche haven, dia zij binnen- loopen. In het jaar 1903 stierf in St. Germain-en- Laye een Elzasser rentenier, die na den oor log van 1870 Frankrijk tot zijn vaderland had gekozen, en zich in St. Germain was komen vestigen. In zijn wilsbeschikking waarin ver schillende bepalingen omtrent jaarlijksche giften aan bepaalde instellingen stonden ver meld, kwam tevens een bepaling voor dat de overledene vijf jaarlijksche toelagen elk van 800 fres. beschikbaar stelde aan vijf soldaten beneden den rang van onder-officier, die zich ha den toekomstigen Fransch-Duitschen oor log, welken de erflater blijkbaar vermoedde, in het bijzonder zouden onderscheiden. Thans zal deze bepaling ten uitvoer wor den gebracht. De gemeenteraad van St. Ger main heeft zich in v.erbinding gesteld met het ministerie van oorlog, dat 200 dossiers aan den raad heeft toegezonden van man nen, die volgens het ministerie voor de toe lage in aanmerking komen. Uit deze 200 dos siers zal nu de raad na zorgvuldig onderzoek en gepleegd overleg wederom een keuze moe ten doen. In den loop van dit jaar nog zullen de be dragen aan de vijf uitverkorenen worden toegekend. President Millerand zal de plech tigheid leiden. Het vraagstuk der vlootbeperking door overleg tusschen Engeland, de Ver. Staten en Japan blijft aan beide zijden van den At- lantischen Oceaan de aandacht trekken. De vrees, die klaarblijkelijk in sommige kringen in de Ver. Staten gekoesterd wordt, dat het Britsch-Japansche verbond in den weg zou kunnen staan van goede betrekkingen tus schen Engeland en de Ver. Staten, is volko- men ongegrond gebleken door een verkla- ring, afgelegd door den Japanschen gezant te Londen, Hayasji. „Het hoofdbeginsel, dat aan dit verdrag 1 ten grondslag ligt, is zeide Hayasji de bescherming van de territoriale rechten en de speciale belangen van Japan en Groot- Brittannië en Oost-Azië en in Britsch-Indië. De beide contracteerende partijen hebben nimmer de Ver. Staten beschouwd als een land, dat eenigen stap zou doen of overwe gen, die een bedreiging zou zijn van hun territoriale rechten en speciale belangen in het Verre Oosten. Het had dus nooit in de bedoeling gelegen van de Jatansche regeering, strijd te voeren tegen de Ver. Staten. Zoo'n oorlog is uiterst onwaarschijnlijk en ik maak er enkel mel ding van bij wijze van argumentatie. Japan zou in zoo'n geval niet verwachten, dat En geland het zou te hulp komen. Daarom zijn de regeeringen van Japan en Gr.-Brittannië overeengekomen, in het verdrag een bepa ling (art. 4) op te nemen, die Groot-Britttan- nië ontslaat van de verplichting om Japan bij te staan in geval van een oorlog tegen de Ver. Staten. Bij de redactie van het verdrag had men zich enkel bediend van algemeene uitdruk kingen. Dit geschiedde uit diplomatieke overwegingen. Maar wat de personen, die het verbond hadden gesloten, op het oog hadden,* is duidelijk. Het verbond zal nooit in den weg staan aan een goede verstand houding en aan vriendschappelijke betrek kingen tusschen Engeland en de Ver. Sta ten. Evenmin koestert Japan ook maar het geringste voornemen om van het verbond gebruik te maken, ten einde pressie, hoe ge ring ook, uit te oefenen op zijn ouden vriend, Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat de com missie voor de buitenlandsche aangelegen heden uit den Senaat, Maandag de resolutie heeft in behandeling genomen, ingediend door Borah, en strekkende ten gunste van onderhandelingen tusschen de Ver. Staten, Engeland en Japan tot vermindering van het vlootprogram. Er was een krachtige strooming voorkom ook Frankrijk en Italië aan deze actie té laten deelnemen. De beslis sing is uitgesteld. Van de 101 prijzen, tezamen 12 millioen kronen, die sedert het 20-jarig bestaan van de Nobelsticting zijn uitgereikt, zijn volgens een mededeeling in de Zwiteersche bladen 32 naar Duitschland gegaan, 20 naar Frank rijk, 9 naar Engeland, 8 naar Zwitserland, 6 naar Amerika en Zweden, 5 naar Nederland, en Denemarken, 4 naar Italië en België, 3 naar Oostenrijk, 2 naar Noorwegen, Rusland en Spanje, 1 naar Schotland en Indië. Vier vrouwen heben Nobelprijzen ge kregen. Frankrijk heeft aan Engeland voorgesteld den Oppersten Raad tusschen 7 en 12 Ja nuari te Parijs bijeen te roepen. De Hongaarsche regeering heeft, naar aanleiding van dreigementen van Russische zijde, de Hongaarsche krijgsgevangenen in Rusland op dezelfde wijze te zullen behan delen als de vroegere Hongaarsche volks commissarissen zouden worden behandeld, in het belang van eerstgenoemden onder handelingen met de sovjetregeering ge opend. In Engeland is een nieuw soort luchtpost- briever, z.g. aerogrammen ingevoerd. Op het vliegterrein vanwaar de luchtpost vertrekt, is een telefoonkantoor opgericht. Daaraan kan men een brief, dien men met de lucht post verzonden wil hebben, door middel van de lelefoon dicteeren. Het telefoonkantoor schrijft den brief het aerogram op en verzendt hem met de eerstvolgende lucht post. Op de plaats van bestemming wordt het aerogram door middel van de telefoon aan den geadresseerde overgebracht Op deze wijze is het mogelijk, mededeelingen tus schen Londen en Parijs in minder dan 21/» uur van den afzender aan den geadresseerde te doen toekomen. De Koningin-Moeder lijdt sedert eenigen tijd aan een hernia, waarvoor operatieve behandeling wenschelijk is. H. M. zal zich daarvoor eerstdaags onder behandeling stel len van prof. dr. H. J. Laméris, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Naar de Nieuwe Ct verneemt, ligt het in de bedoeling, om wanneer mocht worden overgegaan tot het zenden van een contin gent Nederlandsche troepen naar Wilna, de leiding daarvan op te dragen aan kapitein H. baron van Hemert tot Dingsbof, van het korps mariniers. Het contingent, bestaande uit honderd man mariniers en eenige luite nants, zou met zich voeren een keukenwa gen, twee vrachtwagens en een personenauto. 'Einde Augustus en begin September 1921 zal in het Vredespaleis een conferentie wor den gehouden van de International Law Association, de in 1873 gestichte vereeniging tot bevordering van het internationale recht. Voorzitter van de Association is lord Reading, Lord Chief-Justice of England. Voorzitter van de oonferentie ia de Staats raad prof. Josephus Jitta. Naar aanleiding van de mededeeling van de „Indépendance Beige" volgens welke de Belgische loodsen te Vlissingen zich bin nenkort niet meer in de straten van Vlis singen zullen mogen wagen, schrijft men ons van daar: „Zeker is het dat er een ge spannen verhouding bestaat tusschen het Nederlandsche en het Belgische loodswezen, maar hier overdrijft het Belgisch blad we der op de bekende wijze. Nog nimmer heb ben wij vernomen of bemerkt, dat de Bel gische loodsen zich hier niet vrij' zouden kunnen bewegen. Zij loopen hier rond als ieder Nederlandsch burger, al worden zij door de Nederlandsche collega's niet meer zooals vroeger wel uitzonderingen daar gelaten als collega's gegroet" Dezer dagen wordt, zoo meldt de Middelb. Ot, te Vlissingen uit den Helder verwacht een gewezen mijnenvissdher (model stoom- treiler), bestemd voor een der buitenposten van den Nederlandschen loodsdienst voor den mond der Wester-Schelde. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben besloten negen leeningen tot een bedrag van ruim ƒ7.700.000 aan te gaan, voor verschillende openbare werken. Voorts werd besloten het percentage van de laatste geldleening, voor zoover het be drag der leening nog niet is opgenomen n.1. ƒ8.796.840, van 6 pot te brengen op 17' pot Onder de transportarbeiders te Broek óp Langendijk (N.-H.) is een staking uitgebro ken, omdat de koolhandelaren, bij het laden der wagons, óók werklooze akkerlieden in dienst nemen. De staking omvat pl.m. 25 man. Te Delft zijn Maandag ongeveer 40 glas blazers, stellers, enz. tan de op Van Deven- ter's Glasfabrieken ontslagen werklieden weder aangenomen, sommigen tegen ver minderd loon. Dinsdagmorgen heeft de minister van'Bin- mehlandsohe Zaken met een rede de commis sie geïnstalleerd, die een onderzoek zal in- stedlen naar de werkwijze der departementen van algemeen bestuur enz. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, heeft gisteren aan den minis ter van Waterstaat het volgende adres ge zonden: De aandacht van de Kamer werd geves tigd op een bericht in de bladen, dat van wege het hoofdbestuur der posterijen stap pen gedaan werden om te koinen tot sluiting van de postkantoren van 121/»—2 uur 's na middags. Het is de Kamer 'geenszins onbekend, dat de neiging om het aantal rusturen uit te breiden, in den laatsten tijd steeds grooten omvang heeft aangenomen, maar de vaststel ling van de noodige rusturen zal toch altijd op die wijze moeten geschieden, dat desor ganisatie van het bedrijf voorkomen wordt. Indien echter het plan zou bestaan, in een stad «la Rotterdam, met een bevolking van meer dan 600.000 inwoners, het postkantoor overdag gedurende anderhalf uur te sluiten, dan zou toch waarlijk de grens worden over schreden van hetgeen toelaatbaar kan wor den geacht. Allicht meer dan eenlg ander kantoor is het postkantoor een integreerend deel van het verkeer voor de geheele bevol king. Dat stop te zetten gedurende een dool van den weetijd, ware een absurditeit, die niet spoedig overtroffen zal worden. De Kamer houdt zich overtuigd, dat dit plan de goedkeuring van uwe excellentie niet zou verkrijgen. Maar nu een dergelijk bericht de ronde doet, meent zij reeds tegen die op komende gedachte niet ernstig genoeg te kunnen waarschuwen en uw excellentie te mogen verzoeken, indien zulke plannen hier of daar bestaan, die terstond in den aanvang te willen vernietigen. In verband met het bericht betreffende de sluiting heeft de „Tel." zich tot den direc teur-generaal gewend. Deze deelde mede, dat de bedoelde sluiting alleen plaats zou hebben „in gemeenten, waar het verkeer zoo gering is, dat ook naar de meening der plaat selijke autoriteiten (o. a. de burgemeester) de sluiting zonder eenig bezwaar kan ge schieden". Hieruit volgt, dat de maatregel in geen geval zal worden genomen voor gemeenten van eenige beteekenis. De toestand In het buitenland. In het overzicht van den toestand in het buitenland, schrijft de „N. Rott. Crt." over het afgeloopen jaar: Als wij op den laatsten dag van het jaar de film, voor één keer, in een snel tempo terug rollen, waarbij alles wat merkwaardig was in 1920, nog even langs ons heen vliegt, zien wij dat dit jaar, wel het laatste van zeven vette jaren voor velen, wier brood de dood van anderen is geweest, nog veel oorlogsge weld gebracht heeft. Rusland is van het Noorden tot het Zuiden, van het Oosten tot het Westen een Slagveld geweest. In Klein- Azië, Armenië, Perzië, Mesopotamië, China, Marokko, het land van den gekken Mollah en om Fiume is bloedig gevochten. Moord en doodslag en opstand op plaatsen zonder tal. En toch was het veelbelovend begonnen, om dat op 10 Januari te Parijs het protocol op het vredestraotaat geteekend was, dat een einde maakte aan den oorlogstoestand tus schen de geallieerden en Duitschland. Het jaar eindigt met een conflict tusschen heiden over Duitschland's ontwapening (die in Juli op de conferentie van Spa 'geregeld leek) dat meteen de eerste hoopgevende uitkomsten van de December-conferentie der deskundi gen te Brussel over schadevergoeding en her stel in gevaar brengt. Behalve deze twee conferenties zijn er vele internationale "bijeenkomsten geweest: verga deringen van den Raad van den Volkenbond te Parijs, te Londen, te San Sebastian en eindelijk de eerste algemeene vergadering van den Volkenbond te Genève; de confe rentie van de geallieerden te San Remo over de uitvoering van het tractaat van Versail- les; de Haagsche internationale juristenoon- ferentie over de oprichting van een vast in ternationaal gerechtshof; de internationale financieele conferentie te Brussel, die over de middelen beraadslaagde om het berooide Europa uit het moeras te helpen. Wij stippen slechts aan. De vredestoestand breidde zich uit door het tractaat van Trianon, dat Hongarije der vrede van den overwonnene oplegde; Tur kije, dat te Sèvres eenzelfde hittere pil moest slikken, heeft het tractaat nog niet willen ratificeeren en daarmee blijft de Oostersche Kwestie, zoo als zij ons altijd geheugd heeft, open. Hoewel er in 1920 hard en goed- gewerkt is, laat dit jaar aan zijn opvolger veel na, dat geen bemoedigend verschiet biedt. Niet het minst de economische crisis, waarvan nog niemand voorspellen durft hoe ver zij zal gaan en hoe lang zij zal duren. Er hoort wer kelijk het optimisme van den jongen Micaw- ber toe om te denken, dat something's sure to turn up, om ons uit den nood te helpen. Voor Europa is de teleurstellende ervaring dat de Vereenigde Staten zich van den Vol kenbond afwenden, nader bevestigd door den uitslag van de presidentsverkiezing, die een schervengericht tegen Wilson was. Terwijl vele vorsten, die revoluties ont troond hebben, zich in veilig asyl gevoelen, is er een, koning Konstantijn van Grieken land, al in zijn oude residentie teruggekeerd en vormen zich in andere landen (Hongarije, Beieren, Saksen) sterke partijen om een tè- rugkeer voor de monarchie te effenen. Met name in Duitschland is een sterke kentering op de revolutie merkbaar. Rusland loeft weer onder een autocratisch en persoonlijk régime met een ander etiket en blijft een ziek lichaam, dat voor de Europeesche samenle ving besmettingsgevaar oplevert. Engeland maakt aanstalten om zich in het onvermijde lijke te sohikken, dat het de heerschappij ter zee voortaan met Amerika zal moeten deelen, nu Walter Long, de Eerste Lord der Admi raliteit, erkend heeft, dat het Ideaal van de Britsche vloot niet meer is om sterker te zijn dan de drie of twee sterkste vloten die op haar volgen, maar „even sterk als de sterkste na haar". Naast de vele nieuwe staten, die onze aan dacht vragen, is er ten minste een oude, maar heel kleine die geliquideerd is: het landje van de Zwarte Bergen, Montenegro, welks minister van buitenlandsche zaken een maand geleden een laatste vergeefsche be roep op de mogendheden heeft gedaan tegen de overweldiging door den Zuid-Slavischen staat. Accijnsverhooglng en Vervalsching van Gedistilleerd. Dr. Van Hamel Roos schrijft in het „Maandblad tegen de Vervalschingen": Naar aanleiding van het feit dat ondanks alle bedenkingen en ernstige waarschuwin gen vian verschillende zijden, de verhoo ging met 100 op het gedistilleerd aango- nomen werd door de Tweede Kaïmer wegens de bekende dringende financieele nooden, achten wij het onzen plicht te wijzen op het nemen van de meest strenge maatrege len om het smokkelen en invoeren van ver- valschte alcoholische dranken te beletten. En dat dit gevaar niet denkbeeldig is, zal ieder begrijpen, gegeven het feit dat de import van uit het buitenland, speciaal uit België, door de reusachtige toename van den a<> cijns een winst van 1.20 per liter bedoelt, zoodat de smokkelhandel zich, waarlijk niet onbetuigd zal laten! Doch een nog veel grooter^feevaar schuilt in het nadeel dat aan de volksgezondheid toegebracht zal worden, hetzij door vervalschingen hierte lande; hetzij door den genoemden Invoer van knoeiproducten uit het buitenland. In de eerste plaats moet hierbij gedocht worden aan den zoo veMerfelijkon -^blind en krankzinnig makenden invloed van den methyl-aicohol (houtgeest) waarmede de spiritus in België en elders vervalt is geworden, en welk mengsel dus in de eerste plaats wegens zijn lageren prijs en de mindere gelegenheid tot verkoop in Be - gië, door de gedeeltelijke droog eggmg al daar, naar onze zuidelijke provinciën ge smokkeld zal worden. Een tweede zaak waarop wij wenschen to wijzen is de bedenkelijke toename van de „koude" bereiding van spiritusboudende dranken in Duitschland. Daar het stoken of „branden" van spiritus natuurlijk verboden ia zonder speciale vergunning, wordt op groote schaal de gisting niet door rectifi- «ceering, resp. distilleering gevolgd, zoodat alle schadelijke hoogere alcoholen (foezel enz.) in het vocht blijven en dit zoodoende als uiterst schadelijk voor de gezondheid be schouwd moet worden. Indien de bedoelde wet in werking treedt, moge onze Regeering de meest afdoende maatregelen nemen, om zoowel clandestien invoer te verhinderen, als nauwlettend toe zicht te doen houden, in het belang der pu blieke gezondheid, op de zuiverheid van de hier te land» verkochte alcoholische dranken. Te Brussel, Luik en,in de streek van Se- raing hebben zich verscheidene gevallen van slaapziekte, voorgedaan. In laatstgenoemde streek tien gevallen. Van de gevallen is on geveer vijftig percent doodelijk. Er worden maatregelen getroffen om de ziekte te be strijden. De Romeinsche correspondent van de „Ti mes" schrijft den 24sten December aan zijn blad: Wij hebben misschien allen wel eens een trein gemist, als de beambte in een goe derenloods wat te lang treuzelde met het be vrachten van de bagage, maar daarom deden wij toch niet als de jongeling, die dezer dagen den expres-trein Venetië—Rovigo wenschte te halen. Toen zijn bagage nog niet gevon den was op het oogenblik, dat de trein het station binnen liep, trok bij zijn revolver en dreigde den machinist dood te schieten, ais deze vertrok, voordat hij er last toe gaf. Gelukkig herinnerde de man In de goederen loods toen opeens, waar hij de bagage van den kortaangebonden jongen man had gela ten, en kon de trein op tijd en zonder dat er iets ernstigs voorviel, vertrekken. De sta tions-chef vond échter het optreden van den jongeling miin of meer ongepast, en verzocht de politiq te Ferrara, hem te arresteeren. De andere reizigers hadden echter sympathie voor hun jeugdigen reisgenoot opgevat Zij zagen blijkbaar het komische van het geval in en wilden niet dat de trein zonder hem vertrok. Iedere maal, dat de machinist aan stalten maakte den trein te doen vertrekken, trokken zij aan de noodrem, zoodat de sta tionchef zich Jfcen (slotte genoodzaakt fcag, toe te geven. De jongeling stapte in, en de trein vertrok onder applaus van het publiek. (Volk.) In verhand met de noodzakelijkheid waar in men zich in Oostenrijk bevindt om spij zen zoet te maken met saccharine heeft de Weensche physioloog professor Karl Sohwarz, zijn landgenooten nog maar eens voorgelicht, aangaande de volkomen onscha delijkheid van deze stof voor het mensche lijk gestel, nl een feuilleton in de „Neue freie Presse" geeft hij te kennen, dat saccharine wèl alle voedingswaarde mist, doch bij het gemis aan goede gevolgen voor de voeding, voegt zich volstrekt niet het bezwaar, dat de zoekmakende stof ook maar «enigermate po sitief schadelijk zou wezen. Proefnemingen op dieren hébben aangetoond, experimenten bij menschen hebben bevestigd, dat sacchari ne onschadelijk is. Een zekere dr. Jessen be wees al in 1890, door een tijdlang dagelijks 5 gr. zuivere saocharine in te nemen de tabletten in den handel bevatten slechts 0.014 gr. dat hartswerking noch vertering, noch de werkzaamheid der nieren eenig nadeel daarbij lijden. Ook inspuiting van saocharine in het bloed bij proefdieren kon zonder scha de voor hart of bloedvaten geschieden. Her haalde en uitgebreide proefnemingen, door Nederlandsche geleerden uitgevoerd, (o. a. door Dr. J. Huygens gepubliceerd in de door ons geredigeerde „Revue Intern, des Falsi- fications") bewezen eveneens de volkomen onschadelijkheid dezer stof. (MndbL t'Verv.j Goedkoope whisky. „The Northw. Miller" publiceert de vol gende mededeeling van een graanhandelaar: „In de stad M., ongeveer 25 mijl van Boston gelegen, had een familie op aanraden van een harer leveranciers een baaltje bloem ge kocht voor huishoudelijk gebruik. De baal bleek Canadeesche patent-bloem te bevatten en in haar diepste binnenste6 quarters goede „Canadian Club" whisky. Kort na de bezorging kwam de leverancier de haal te rughalen, omdat per abuis een „verkeerde kwaliteit" geleverd was. Het mocht hem niet gelukken de familie van het verkeerde van de kwaliteit te overtuigen! De redactie van „Granen en Meststoffen" gelooft dat „bloem", langs dezen ongewonen weg' verzonden, voor velen een niet onaar dige Sint Nioolaas surprise zoude zijn. (Mndbl. t. Verv.) op laat «tellen, blijkt het, dat H.R.O. het oorst w voordeel van den wind heeft. Eerst krijgen eenige terreinverkenningen; het blijkt.al dadel lUr dat het terrein, hoewel goed bospeelbaar, door velen rbgen van de laatste dagen, nogal eone vni on gl;ipartijtjes veroorzaakt. De Racingclub kom* niu, flink gestoomd door den wind, opzetten Clcv» ting lost het eerste goede schot, maar de K kèl! opleven! SPORT. doorbraak van K.F.C. zou bijna noodlottig zijn geworden, maar do bal wordt tot corner var werkt. Een corner voor H., welke goed «ennmt» wordt, 'kopt Diedenhovon net over. De druk het K.F.C.-doel wordt nu geweldig, maar do dediging van K. houdt kranig stand. Als de rood hemden wegens ongeoorloofd aanvallen van F oen vrije schop duist buiten de beruchte lijn té nemen krijgen, plaatst Smit zich achter den bad en schiet keihard op het doel, maar de K -kee™i stopt keurig en zondt retour. Als ongovéor dén half uur gespeeld is, krijgt Luit een bal van den uitstekend spelenden linkshalf toegespeeld brengt hem mooi voor het doel, Olowting' Z? van do geboden kans gebruik te maken en schiet onhoudbaar in (1—0). De Racing ia nu niet meer te houden; een mooi schot van Helder kan de TT keeper niet anders als ten koste van een corner redden. De roodhemden kunnen het doel maar niet moer vinden. Eenmaal dachten we de Raciii" uit een corner haar voorsprong te zien vergrooten maar de keeper van K. is op zijn post. Een door braak van K. had de partijen bijna op gelijken voet gebracht, maar de scheidsrechter fluit voor buitenspel. Als K. nog een corner ten dool valt en H. daarna het spel weer verplaatst, fluit do arbiter rusten, welke met 1—0 ingaat. Wij zijn mot dozen stand niet erg goru'st- n™ de Koogers het voordeel van den wind krijgen vreezen wij, dat zij wol met do overwinning znl* Ion gaan strijken. Maar de Racing begint nu zoo vurig aan te vallen, aat het een lust is om te 7i«n Het spel van K.K.C. ontaardt nogal eens in ruwl beid, waartegen de arbiter o. i. niet voldoende on- treedt. K.F.C. is nu eenigen tijd in do meerden aeid. Bakkot wordt nu nogal eens aan den tand gevoeld, maar komt telkenmale eervol uit den strijd. Een schitterend schot van K. keert hij dan ook mooi. Een aanval van H. wordt door de K.- verdediging afgeslagen. Als de voorhoede van K. nogmaals oen schot inzendt en Bakker hean op vangt en den bal zoover opbrengt tot over de lijn, alwaar hij den bal nog mot do handen bewerkt, kent de scheidsrechter een vrije schop toe, die evenwel niets oplevert. Als K. daarna nog een corner ten deel valt, gaat H. weer tot den aanval over en weet voorwaar haar voorsprong te ver grooten. Een voorzet van rechts deponeert Helder in het doel (20). Als K. nu weer aan het woord komt, zet de middenvoor een schot in, maar Bak ker geeft niet thuis. Aan den anderen kant is het Clawting weer, die een prachtschot inzendt, maar de doelwachter van K. is op z'n qui-vive. Het' 3de doelpunt voor H. komt zeer fortuinlijk teir wereld; een schot van een Racer vangt de K.-keeper op, wil wegwerken, maar de bal komt tegen een K.- back op en springt in het verlaten doel (30). Nu verslapt het spel van do Racing aanmerkelijk en de Koogers zetten er alles op om een tegen- punt te maken. De verdediging van H. heeft het dan ook hard te verantwoorden, maar faalde niet. Van een viertal corners op het H.-doel genomen, levert slechts één gevaar op, maar Bakker, die niet te passeeren is, stopt alles. Er komt echter geen verandering meer in den stand. Als scheids rechter Baas inrukken blaast, heeft de H.R.C. het Nieuwe jaar goed ingezet en heeft tevens haar thuiswedstrijden achter den rug- De halflinie willen wij op deze plaats nog eens zeggen, dat zij wat_ beter haar plaatsen moeten houden; vooral de linkshalf, die overigens een goede partij speelt, moet daarom denken. Helder 2Assendelft 1 00. Helder 2 heeft Zondag onze verwachtingen overtroffen. Zij hebben kans gezien om de leiders Assendelft, een doelpunt te ontfutselen. Helder 2 telde een 3-tal invallers. Deze uitslag is in hoofd zaak te danken aan de verdediging, die een soliede partij 'heeft gespeeld. De keeper komt in de eerste plaats een woord van lof toe voor zijn schitterend doelverdedigen. Als deze *iet zoo in vorm was ge weest, dan had 30 voor Assendelft beter de verhouding weergegeven. De wedstrijd droeg een vinnig karakter. Van beide zijden bezondigde men zich nogal eens aan ruw spel. De voorhoede van A was stukken beter dan van H., althans wat schot en spel betrof. Assendelft en Meervogels staan nu beiden goed voor, zoodat de strijd om de eerste plaats tusschen deze twee clubs gaat. C.S.V. 1—H.R.C. 2 6-0. H.R.C. 2 toog met 8 spelers naar Castricuzn, en dit 8-tal word met 60 gekraakt door C.S.V. 1. De reserves mogen wel eens een voorbeeld aan het eerste elftal nemen. Het gaat zoo den ver keerden kant uit, heerenl De Competitiewedstrijden. Overzicht. Na eenige weken rust hadden we Zondag dan weer eens een volledig programma. Zoo goed als alle wedstrijden zijn dan ook doorgegaan. Eerste klasse. H.V.V. heeft Ajax van de 1ste plaats godrongen door met sprekende cijfers van de Amsterdammers te winnen (42). Daar Blauw Wit in een goed gespeelden wedstrijd V.O.C. met 31 versloeg, staan deze nu met één punt voor boven Ajax. In een geanimeerden wedstrijd heb ben Haarlean en H.B.S. de punten eerlijk gedeeld (22). Spartaan stelde niet teleur en wist het sterke D.F.C. met 20 in Dordreoht te kloppen. De twee candidaten voor degradatie, Sparta en A.F.C-, traden in het strijdperk. Sparta wist een welverdiende 10 overwinning te behalen. Overgangsklasse. Stormvogels wist haar 5de overwinning op R.F.C. te boeken (3—1). Do com binatie Hermes-D.V.S. werd door de Haarl. Ra cingclub mot 3—1 geslagen. W.F.C., dat nog maar één wedstrijd gewonnen heeft, werd nu weer hot slachtoffer van t Gooi (4—2). Feijenoord, de lei ders in deze afd., wonnen met 4—1 van S.V.V. Tweede klasse A. Z.V.V. behaalde een spre kende overwinnipg (5—1) op Alcmaria Victrix, die zich al meer in gevaar stelt voor degTadatle. Aanstel, die het volgend seizoen naar de 3e klasse gaat, kreeg eveneens klop met 5—1, en wel van r'P', d'e nuj daar Z.F.C. een punt liet vallen op Hollandia, de leiding Ln deze afd. heeft en wel de aangewezen kampioen zal zijn. Schoten speelde weer eens gelijk (00), en wel tegen Purmer- steun. Tweode klasse B. V.U.C. won met flinke cijfers van Gouda (50). Hercules, dat ln deze klasse geen slecht figuur maakt, stuurde Allen Weerbaar met 8—0 naar huis. Derde klasse. Afd. A. Steeds Voorwaarts ver loor met de oneven goal (2—8) van Bloemendaal. V),Afd. B blijft de spanning erin, doordat beide oandidaten voor het kampioenschap gelijk speel- d«n. OD.E.—Neerlandia 2—2 en West-Frisiai— Jl.Jb .O. 00. Reserve tweede klasse A Z.B*C. 2 kon het op eigen terrein niet verder brengen tegen Hol- landia 2 dan een puntloos spel. N.H VJ1., Afd Helder. H.Ï^C. 4 kreeg met 2—0 klop van Helder 3. Competitieetand le klasse B NJLV3. tot en met 2 Januari 1921. Voetbal. H.R.C. 1—K.F.C. 2 3—0. Zondag heeft de H.R.C. -omze verwachtingen niet beschaamd; met 3—0 werden de K F C reserves naar huis gezonden, hoewel 3-1 de ver- L het'ipmr?' 'had weergegeven. Met dezen uitslag is het kampioenschap voor de Koogers verkeken De Racing moest het zonder Prins doen die idt- Als om kwart over tweeën •cheidwechter Baaa p. 00 p bD i bo "3 hD e- 11 7 4 0 9 6 2 1 11 6 2 8 5 0 8 9 1 5 8 1 1 6 10 0 0 10 doelp. K. F. C. H e - i„ 7 Helder II o 1 5 8—13 Alam. Victri: Noord-DuitschlandNoord-Nederland 1-2. Het Noord-Nederlandsche eiftal .^nda^ Noorden" uitgeloofden zilveren bal voor maal naar hier te brengen. Het dors stond technisch zeer hoog. Hans Tetzner z de gevaarlijke aanvalelinie der DuJtschers n eens buitenspel wat fnuikend op hen werkte. Duitschers hadden één invaller voor Harder, wegens ziekte niet uit kon komen. wat tegen^^ nadeel, dat de onzen ondervonden ^d£°lland- hun lange reis, eenigszins opwoog. De n dors speelden over het geheel ^ng Duit- De internationaal Jfiger, de middenvooen, zoo- schers, werd goed bewaakt door Van gcj,ie- dat hij al zeer weinig getegenhmd had z„n ten. De invaller-doelman Rambonnet - (tgcher» doel uitstekend verdedigd Br

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2