1ELDE1SC1ECOURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 6 JANUARI 1921. BUITENLAND. Lager loon. BUITENLAND. DUTTSCHLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. A. Koning, Merk bij de Ned. Spoorwegen, station Veteen, deed 4 Jan. j.L te Amster dam met gunstig gevolg zijn oommie»- examen. Opeoiftrning van het postkantoor op Zaterdagmiddag. Met ingang van 8 Januari 1921 wordt de sluiting van bovengenoemd kantoor op Za terdag voor den postdienst teruggebracht op 6 uur n.m. Na dit uur tot half acht, is voor de busrechthouders gelegenheid om zonder betaling van verhoogd recht stukken af te halen en tot aanbieding van telegrammen. Voorts zal des Zaterdags de gelegenheid tot verzending van aangeteekende stukken, met uitzondering van die, waarvoor expresse bestelling wordt verlangd, alsmede tot be handeling van zaken betreffende busrecht en abonnementen op nieuwsbladen slechts worden gegeven tot 8 uur namiddags. Aansluiting op het Provinciale hoogspanningsnet Gisterenmiddag is het stroomnet van onze Gemeente aangesloten op het provinciale net, zoodat den Helder thans stroom ont vangt die opgewekt wordt in de provinciale centrale te IJmuiden. De stroom wordt van benoorden Alkmaar tot Schagen, langs bo- vengrondsdhe (nood-) leiding overgevoerd en van Schagen per kabel naar onze gemeente. Men is thans eohter bezig met het leggen van den kabel Heer Hngowaarld—Schagen en het opstellen van een opjaagtransforma- tor te Schagen. Eerst wanneer deze belde werken gereed zullen zijn d.i. ongeveer tegen het einde van deze maand zal het gemeentelijke net definitief aangesloten zijn op de provinciale stroomleiding. Handelingen van den Gemeenteraad. Ten opzichte van de officieele Handelin gen, bevattende het stenografisch verslag van de gemeenteraadsdiscussies, valt een stij gende lijn waar te nemen, wat betreft den om vang der debatten. Het is misschien wel in teressant om hieromtrent de cijfers eenis mede te doelen. In 1916 (het eerste jaar vain verschijnen dezer handelingen) besloegen zij, inclusief de begrootingsdebatten voor 1917, 900 bladzij den druks; in 1917 (inclusief begrooting 1918) 936; in 1918 (inclusief begrooting 1919) 756, (een onvruchtbaar jaar dus); in 1919 (in clusief begrooting 1920) 1213; terwijl voor 1920 reeds 1115 bladzijden zijn volgepraat, en de begrooting nog behandeld moet worden. Stellen wij deze op 150 bladzijden dan ko men we du® voor 1920 tot 1265 bladzijden druks. Het vorige jaar eohter vormden de begrootingsdisoussiön een boekdeel van 25.4 Wadzijden druks. Het afgeloopen jaar Is dus in elk geval, wat de welbespraaktheid der leden betreft, een recordjaar. Leger des Heila. Verschenen is een „Strijdkreet", officieel orgaan van het Leger des Heils, speciaal ge wijd aan het jubileum van de Helderscbe afdeeling. Wij komen op deze uitgave in ons volgend nummer terug. Vierde Kunstavond. Met een enkel woord vermeldden wij reeds, dat als vierde der reeks kunstavonden 12 Januari a.s. zal worden gegeven „Een gescheiden vrouw", tooneelspel door Paul Bourget en André Cury. Wij kunnen daaraan nog eenige nadere mededeelingen toevoegen van bevoegde cri tici, die zoowel den inhoud alsook bet spel van de artisten van „Het Schouwtooneel" loven. Zoo schrijft „De Tijd": „Dit spel is geen spel voor kinderen, maar toch wel voor jongeren, want in de Sturm- und Drangperiode kan dit voor menigeen tot leering zijn. Voor mij is de essentie van „TJn divorce" het tweede bedrijf. Eerste en derde dienen om er een tooneelspel van te maken, waaraan André Oury zijn deel zal hebben gehad. Met niet alle onderdeelen kan ik mij vereenigen, maar als geheel is 't een uiterst merkwaardig werk, dat in de zéér goede opvoering van „Het Schouwtooneel", onder de begripvolle regie van v. d. Horst aller belangstelling ten volle verdienf'. De heer Schuil liet zich over het spel zelve als volgt uit: „In de hoofdrollen was het dan ook uitste kend bezet. Mevrouw Van der Horst was Gabrielle, de rol, die zij io jaren geleden, meen ik, ook bij de Nederlandsche Tooneel- vereenlging heeft gespeeld. Zeer mooi gaf zij het nerveuse van deze door twijfel gefol terde vrouw weer en in de tooneelen met haar zoon legde zij al het warme en gevoe lige, dat zij steeds in dergelijke moederrollen weet te geven. Ko van Dijk gaf alle autoriteit aan den vrijdenker Darres en Frits Bouw meester hoewel wat weinig Fransch speelde met élan zijn groote scènes en wist in het tooneel met zijn moeder in III welk tooneel door het algemeen menschelyke het ipeest ontroerde teere accenten te treffen. Jan van Dommelen en mevrouw Lena Klcy debuteerden gelukkig bij ons gezelschap als pater Euvrard en mevrouw Darres. Mevrouw Stine van dpr Gaag, van aangename distinc tie als Merthe Planat, leek ons voor een lief hebbende vrouw wat koel, maar misschien was het uit overweging, dat Berthe blijkbaar al haar temperament verloren bad na het vertrek van haar eersten vriend uit het Quartier latin. Van de aankleeding was als altijd door den regisseur, den heer Adr. van der Horst, veel werk gemaakt. De kamer van Darres i TI zag er bijzonder smaakvol uit.". Wjj gelooven dan ook, dat dit stuk wel be-- zoek zal trekken, ook van de Katholieken, omdat het een bij uitstek opbouwend en nobel werk is. Nationale Zangwedstrijd voor Mannen- en Gemengde Koren te Helder, op 11,12,18 en 19 JunL Men schrijft ons: Helder vooruit! Deze leus kan men hier tegenwoordig in alle kringen waarnemen. De geheele bevol king van 'Helder staart in de toekomst en ziet dan in haar verbeelding Hollands Noordpunt als één der modernste steden van ons land, verrijzen uit de sfeer van achter lijkheid en vooroordeeling. Een prachtige haven, geïllustreerd met een vloot van koop vaardijschepen; een dito strand met zee bad en paviljoen te Huisduinen, waar het wemelt van eerste-rartgs pension- en bad gasten. Daarheen een verbinding, dat het inplaats van gevaar, een vermaak, een lust zal zijn zich naar dit heerlijk gezonde oord te begeven. Maar niet alleen economisch, ook op het gebied der kunst moet Helder vooruit. Ge lukkig daarom het bestaan van verschillen de commissies, zooals de Oommissie voor Kunstavonden, het Comité voor Marine-Con certen en dergelijke, die in de laatste jaren Helder, wat betreft de muziek- en tooneel- kunst, een groote stap voorwaarts hebben gebracht. De door deze lichamen bezorgde kunst staat op zeer (hoog peil. En dat onze burgerij- dit weet te waardee- ren, behoeft hier niet meer' te worden ge releveerd. Doch ook naar buiten moet onze plaats een goeden indruk maken. In alle lagen der bevolking moet men dit beseffen en ook hieraan zooveel mogelijk medewerken. Dan kèn het niet uitblijven of het vreemdelin genverkeer zal toenemen. En dit is de hoofd zaak waar het om gaat Daór profiteert dan, hetzij vroeg of laat; de geheele Heldérsche bevolking van, Wij hebben met 'bovenstaande regelen in korte trekken weergegeven de motieven, die mede aanleiding gaven tot het krachtige be sluit der Liedertafel „Helder's Mannen koor", om ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan (4 April 1921) dezen zomer een Na tten. Zangwedstrijd uit te schrijven. Zij heeft hiertoe een 200-tal Mannen- en Gemengde Koren in Hollands Noorderkwartier tot deel name uitgenoodigd. Niet alleen dus om dit lustrum zoo feeste lijk mogelijk te vieren, doch zij hoopt daar nevens nog een tweeledig doel te bereiken en wel: lo. een groot aantal vreemdelingen met Helder te doen kennis maken en 2o. de Heldersohe burgerij een attractie, iets nieuws te brengen, want iets dergelijks is alhier nooit georganiseerd. Aangezien eenige dagen geleden de noo- diige gegevens voor deelname zijn verzon den, achten wij het hier op zijn plaats om- •trent de plannen onze lezers een en ander mede te deelen. De wedstrijden zullen bij voldoende deel name plaats hebben op 11, 12, 18 en 19 Juni a.s. in de concertzaal „Casino". Het Feestcomité mag zich verheugen in de medewerking van verschillende autoriteiten, o.a. Burg. en Weth. van Helder, Directie „Gasino"-gebouw, de Stoombootonderneming „EJ3.0.N.A.", de Economische Commssie, „Helder's Belang", enz., enz. „E.S.O.N.A." heeft toezegging gedaan op (He dagen extra-diensten in te lasschen, zoo dat zangvereenigingen tot Alkmaar en om streken zelfs nog na afloop der avondwed strijden huiswaarts kirnnen keeren. De Eoon. Commissie zal pogingen in het werk stellen extra-treinen te laten rijden. Tevens zal ge tracht worden te bewerkstelligen, dat ver schillende marine-inrichtingen voor die vreemdelingen te bezichtigen zijn. Bereids heeft zich een Eere-Oomité ge vormd, waarvan de Edelachtb. Heer Burge meester Houwing het eere-Voorzitterschap aanvaardde; en 'een jury van vooraanstaande musici in ons land stelde zich gaarne dis ponibel. Volgens het programma zullen op Zater dag 11 en Zondag 12 Juni de wedstrijden worden gehouden tusschen Mannenkoren, verdeeld in 8 afdeelingen, op Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni d.a.v. bekampen zich de Gemengde Koren, eveneens verdeeld in 8 afdeelingen. Voor Mie afdeelingen worden flinke geld prijzen en medailles uitgeloofd; reeds thans zijn verschillende medailles beschikbaar ge steld. Bij deze korte mededeelingen zullen wij het voorloopig laten. We besluiten dit artikel met een ernstig beroep op Mie Ingezetenen, die in den loop dezer dagen aangezocht zullen worden hun steun te verleenen aan dit grootsche plan. (Helder's Mannenkoor" heeft, om aan hare eventueele verplichtingen te kunnen vol doen, veel geld noodig. Daarvoor is een Waarborgfonds opgericht, waarvoor uit den boezem der vereeniging en hare kunstlie vende leden al een flink bedrag is volge stort. Doch ieder, die belang stelt in deze zaak, kan en móét dit toonen door eenige aandeelen in dit fonds te nemen. Dan nog een enkel woord aan onze plaat selijke zustervereenigingen. Wij achten ons evenwel van den plicht ontheven deze allen op te wekken zich voor deelname aan te mel den. Gij bereikt daarmede drie belangrijke zaken: lo. Steunt gij ons, zoodat de kans van slagen grooter wordt; 2o. Is het voor u een prachtige gelegenheid uw kracht te meten en ten 3o. brengt ge de Zangkunst te Helder een flinke schrede voorwaarts. Wij rekenen op U! Wij verwijzen nogmaals naar de adver tentie betreffende den Cabaretavond a.s. Dinsdagavond in „Casino", Zooals bekend is, komt de opbrengst ten goede aan de afd. Helder van de Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose. Het programma, dat 'n groote verscheiden heid van nummers vermeldt, belooft een ge zellige avond. Dit, gevoegd bij hét goede doel, zal, dunkt ons. wel maken, dat velen a.s. Dinsdagnaar „Casino" zullen gaan. Vrijwillige Landstorm. Door de gewest. Commissie van den vrijw. landstorm werd op 8 Jan. j.1. in het Tehuis voor militairen aan den Kanaalweg eene openbare vergadering gehouden. De vergadering werd geopend door den heer J. H. Staalman, die de talrijk opgeko men aanwezigen het welkom toeriep. De heer J. de Jong, le luiteilant bij den vrijw. landstorm, verkreeg het woord om een rede te houden met het onderwerp: „De nieuwe richting". Door spreker werd in het kort de wording van het instituut van den landstorm geme moreerd. Tengevolge van de tijdsomstandig heden openbaarden zich nieuwe gezichts punten, zoodat door verschillende bepalingen het'instituut van'den vrijw. landstorm den vorm aannam, die het nu heeft. Achtereenvolgens werden door spreker de verschillende categorieën, waarin de landstorm is verdeeld, besproken. De voor deden aan eene verbintenis bij den land storm verbonden, zijn zeer vele. Verbindt iemand zich na zijn l(Je levens jaar, doch voor zijn dienstplichtigen leeftijd, als gewoon vrijwilliger, dan moet hy zich 200 uren per jaar in het landstormverband oefenen; krijgi hy een brevet van geoefend heid, dan maar 50 uren per jaar. Wordt hy dienstplichtig, dan dient hy in- stede van 6 maanden, 2 maanden. Bjj den kaderlandstorm dient men op over eenkomstige wyze, doch dan moet men aan eenige wetenschappelyke eischen voldoen. De buitengewone vrijwilligers, dat zyn zy, die reeds als militieplichtige gediend hebben en zich binnen drie maanden na het eindigen van de eerste-oefening verbinden by den vryw. landstorm, zyn vrijgesteld van herha lingsoefeningen en oefenen na 2 jaar 50 uren per jaar. Zy, die zich na 3 maanden verbinden, zyn verplicht aan de eerstvolgende herhalings oefening deel te nemen. Als vrouwelyke vrijwilliger kunnen wor den toegelaten vrouwelyke artsen, alsmede vrouwelijke personen, die opgeleid zyn, wor den of wenschen te worden tot hulpperso neel voor 'ziekenverzorging en voor andere nader te bepalen functies. Reeds 8 dames hebben zich opgegeven als verpleegster, by meerdere deelname zal een cursus gevolgd worden. In het algemeen is de animo in het cen trum en het Zuiden van ons land grooter om by den vryw. landstorm dienst te nemen, dan in het gewest Helder. Spreker wekt allen op, doch inzonderheid de jongelingen, om niet te verzuimen eene verbintenis by den vryw. landstorm aan te gaan. Na het uitspreken der rede had de uitrei king der gedenkplaten aan de byzondere vrywilligers plaats. Voor afwisseling was zorg gedragen door het vertoonen van enkele films, o.a. „De opening der Staten-Generaal" en „Bloemen hulde aan de Koningin". De Mechanische Kolentransport-lnrichtlng aan onze Gasfabriek. De heer Van Leyen vraagt ons rectificatie van een aantal drukfouten, in zyn ingezon den stuk in het vorig nummer ingeslopen. De schrijver sprak van het „gesukkel by de lossing aan de fabriek" %le al. le regel); van de vereeniging van losse werMieden, die geboren werd instede van gekozen (3e al. regel 1). De laatste alinea leze men aldus: Wanneer dus wiskundig vaststaat (en wy mogen natuurlyk verwachten, dat goochelen met cyfers buitengesloten is), dat deze ele vator een schadepost voor de gemeente is, dan hopen (verwachten) wy, dat ons gemeen tebestuur oogenblikkeiyk ingrypt en geen man en geen oent meer voteert voor dit in strument. Voor een deel is de sohryver zelf schuld aan deze misstellingen door onduideiyk schrift en uitlatingen in de copy. Red. Held. Ort. HAAGSCHE BRIEVEN. De Kodlbu-Mop. Uitbreiding G. E. B. De Baad en de onderwijzers-salarissen. Nieuwe Verkeersregeling. 's-Gravenhage, 5 Januari. In den Crisis-tijd hebben we heel wat ver rassingen genoten en heel wat onbegrijpe lijkheden te aanvaarden gehad; gewoonlyk haaide men dan de schouders op, tastte nog wat dieper in de portemonnaie en berustte in het noddlot. Ook de Kolendistributie heeft menigeen onaangename oogenblikken bezorgd, toen ze noodig was. Nu blykt deze dure instelling gemist te kunnen worden en. wil nog eens 'even een herinnering aan vroegere op permacht en willekeur geven. „Scheiden tut Weh", behalve van opgehe ven crisis-bureaux, doch Kodibu wilde den regel bestendigen. Vandaar de nieuwe „Mop" van twee popi „De inwisseling van kolenbons tegen brandstoffen wordt gegarandeerd. Het pu bliek wordt dringend aangeraden gedurende de zomermaanden antbraciet in voorraad te nemen, ter bevordering van een gelijkmatige distributie. De kolenvoorziening is ver zekerd." Aldus luidden ongeveer de decreten van de kolenbedeelinig! Practisch zyn de crisis-bureaucraten nooit geweest, dat blykt nu nog eens. Ze hebben zeker gemeend, dat er in arbeider»- en mid denstandswoningen evenveel ovdihodige ruimte is als in hün „optrekjes". Een gewoon burger sloeg vroeger (en ook in de oorlogsjaren) zyn brandstoffen naar behoefte in, 3—4 mud tegeiyk. Niet ieder heeft nu eenmaal een apart kolenhok, waar in een 10 H.L. geborgen kan worden en wat nog sterker spreekt, velen schikt het niet om zoo maar 11 mud brandstof te betalen. (Het spreekt van zelf, dat de verontwaardi ging over den willekeurigen maatregel, die bovendien den prijs per H.L. met 2.ver hoogt, groot is en dat protesten en scherpe kritiek niet uitgebleven zyn. We vreezen echter met recht, dat men evenals vroeger veelal totaal onverschil lig is voor de belangen van de meest-belang- hebbenden de afnemers; die moeten zelfs biy zyn niet in de kou te zitten 1 „Stook maar eier- en stukkolen, waar we geen weg mee weten (omdat nu eenmaal, niet alle Rachels daarmee branden en voordeelig branden willen). De anthraciet is wel vrij, maar toch ook weer niet Is alleen voor groote beurzen en groote ko lenhokken bestemd en is een welkom middel om de groote crisis-te-korten wat weg te wer ken. Stook of stook niet, 't laat ons koud, want ons einde is naby aldus Kodibu. In verschillende gemeenten is door het steeds toenemend electriciteits-gebruik een drang naar uitbreiding der centrales ont staan, die hoewel ook reeds in de oorlogsja ren bestaande, toen niet kon plaats hebben door gebrek aan materialen. Vooral voor onze stad is dit vraagstuk zeer gewichtig; het' is toch reeds verschillende keeren voorgekomen, dat door overbelasting de stad geheel of ten deele zonder stroom is geweest. Bovendien gaan de winkels, evenals voor de rantsoerieering, weer met extra-ótalage- verlichting werken en worden steeds meer bedrijven van electrische beweegkracht voor zien. Wil nu onze Centrale in de toekomstige be hoefte voorzien, dan zal de capaciteit tot on geveer het dubbele moeten worden opge voerd. Dat vordert natuurlyk een groote uit gaaf, welke op ongeveer 548.000 wordt ge raamd; een groote turbine zal worden aan gekocht, welke de grootste in ons land zal zyn. Dat er oppositie was vanwege de kosten spreekt van zelf, doch er waren ook Raads leden, die vreesden, dat met uitbreiding op dit oogenblik de plannen voor de landelijke Centrale electriciteits-voorziening in de war zouden worden gestuurd, of wel dat die ver grooting niet passen zou in het kader dier centralisatie. Toen de Wethouder echter verzekerde, dat uitstel ernstige gevolgen zou kunnen hebben en dat de Ryksplairnen nog „plannen" zyn, waarop niet gewacht kan worden, heeft de Raad, na aanvankelijke aanhouding, het voorstel met 30 tegen 10 stemmen aan vaard. De salarisactie der onderwijzers heeft hier nog een naspel gevonden. Oorzaak hiervan was: „het voorstel tot re geling der bezoldiging van het personeel der openbare lagere scholen, wier wedden niet by Alg. Maatregel van Bestuur worden gere geld; van het personeel der buitengewone scholen voor lager onderwys, der bewaar scholen, der school voor slechthoorende kin deren en van de onderwyzers(-essen) in spreken." Een aantal leerkrachten, dat groot genoeg is om het voorstel belangryk te maken. Na tuurlyk werd het politieke paardje van stal gehaald en kon een belangwekkend steekspel beginnen. Evenals In de Kamer waren de meeningen hier, vooral onder de vrijzinnigen, sterk ver deeld; de eene party, w.o. de meerderheid van B. en W., wilde de regeling doen aansluiten by die van het Ryk, terwyl de andere groep, w.o. de beide soc.-dem. wethouders, het ont werp der Commissie voor Georg. Overleg 22004600) aanbeval. Het prae-advies luidde: naar Ryksregeling en eenige amendementen o.a. van de Wet houder van Onderwys AJberda, beoogden het tegenovergestelde. Deze laatste betoogde, dat nu de Gemeente van de Ryksregeling, die als onvoldoende werd bestempeld door ongeveer alle onder- wyzers, kan afwyken, dit niet mag worden nagelaten. Dan zouden tenminste een deel hunner krijgen, van wat hun toekomt, ter wyl het scherpe verschil met het Ryk eelt spoedige herziening zou kunnen bevorderen. Van rechts stelde men daartegenover, dat het onbiliyk zou zyn de teeken- en gymnas- tiekleeraren, zelfs relatief, beter te bezoldi gen dan de overigen. Waarop weer geantwoord word, dat de vak-onderwyzers juist niet aan de „brood- noodlge" lactenjagerij kunnen meedoen en salarisverhooglng dus uit dien hoofde voor hen onmogelijk is. Na lang debat, waarby alles nog eens de revue passeerde, kwam het amendement-Al- berda (ontwerp Georg. overleg) in stemming en de uitslag was: 20 20. De vrijzinnigen v. d. Keulen, de Meester en wethouder Drooglever Portuyn stemden met rechts mee. Zoodoende zullen we eerst na de e.v. ver gadering het resultaat weten. By al het goede dat wy aan het nieuwe jaar te danken hebben of zullen hebben, is een nieuwe „Verkeerspolitie'? gekomen. Tot vóór 1 dezer was deze tak van dienst nog in staat van wording en dus niet zonder ge breken. Nu is dit, dank zy den energieken Hoofdcommissaris van 't Sant, veranderd. Twee inspecteurs en 50 agenten, direct onder het Hoofdbureau ressorteerend, zullen trachten in den verkeers-chaos orde en regel maat te brengen, waarvan we Untusschen) het beste hopen. De witte stok is vervallen en vervangen door de witte manchet en dito handschoenen, als in Amsterdam. Alle agenten hebben een oefeningstijd en instructie achter den rug en werkelyk het is te merken. Het optreden is veel kordater, meer uniform en maakt meer indruk. Natuurlyk hebben in de eerste dagen vele nieuwsgierigen zelfs in den Haag! het wonder aangegaapt en daardoor byna het goede weer teniet gedaan door opstopping op de trottoirs. Doch alles went en de uitwerking van de manchet sohynt al klinkt het paradoxaal grooter dan dj* van den stok. LEO. Minister De Visser en de onderwijzers. In „De Nederlander" komt de volgende ad vertentie voor: Niet by machte om de tallooze brieven van onderwyzers, die nuj hun dank betuigden voor de salarisregeling en tegeiyk ntij hun Nieuwjaarswenschen toezonden, persoonlyk te beantwoorden, breng ik hun langs dezen weg my'n hartelyken dank. God zegene hen allen in den nieuwen tijd kring en stelle hen voor de kinderen van ons volk tot een rijken zegen. J. Th. de Visser. Het ontwrichte spoorwegbedrijf. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is voornemens op 80 Januari a.s. te Amsterdam een Buitengewoon Congres te beleggen, teneinde maatregelen te treffen om den toestand waarin thans het Spoorwegbedrijf verkeert en waaronder het Spoorwegpersoneel niet het minst Ujdt, te verbeteren. Het kaasmaakverbod. Naar de Tel. verneemt zullen met ingang van 10 Januari e.k. de ontheffingen van het kaasmaakverbod, destijds verleend aan de z.g. zelfkazende boeren, worden ingetrokken en wel in verband met grootere moeiiykhe- den ten aanzien der oonsumptie-melkvoor- ziening. Van groot belang voor deprovinciemelk voorziening is deze maatregel echter niet. Men bedenke, dat de productie der zelfka zende boeren niet heel groot is, in vergel ij Ring met de fabrieken, wier ontheffing niet wordt ingetrokken. Die zelfkazende boeren hebben trouwens de kaasmakerij deels reeds gestaakt, omdat de provinciemelkprys den verkoop van melk aantrekkehjk maakt, ter wyl de kaashandel een crisis doormaakt. Van moeilykheden met de provinciemelkvoorzie- ning merkt men trouwens niet veel: de by- levering door het zuivelkantoor zal niet meer dan 150 h 200.000 L. per dag bedragen en dat in Januari, wanneer de melkproductie haar laagste punt bereikt. Aan ongeveer 100 vaste arbeiders van de aardappelmeelfabriek „De Twee Provinciën" te Stadskanaal, wien ontslag was aangezegd, is aangeboden tegen een lager uurloon aan het werk te blyven, waarmede allen genoegen hebben genomen. Slapte. Een der glasfabrieken te Nieuw-Buinen heeft wegens slapte een oven stilgezet, waar door 90 arbeiders werkloos worden. Een an dere glasfabriek bracht den werktijd op 4 uur per dag. 1 Het aantal werkloozen in de glasnyverheid te Schiedam is, volgens de „N. B. Ot.", thans gestegen tot 1500. Te Mierlo (N.-Br.) is de werktijd b yde N.V. Mierlosche Katoenmaatschappy op 8 dagen per week gebracht. t De ontwapening. De kroniekschrijver van de „Evening Standard" zegt met betrekking tot de kwes tie van de Duitsche ontwapening: In de diplomatieke kringen uit men de meening, dat Duitsohland „schappeiyk" zal zyn en dat ofschoon de schutterijen in Prui sen en Beieren niet zullen verdwynen, hun sterkte verminderd zal worden om den arg waan van de Franschen weg te nemen. „Mocht Duitschland verstokt zyn, dan staat vast, dat een nieuw gedeelte van het Roergebied bezet zal worden. Deze taak zal niet alleen aan Frankrijk overgelaten wor den. Er zullen ook Engelsche en mogeiyk Belgische en Italiaansche troepen gezonden worden. „Men schynt het bolsjewisme als een veel grooter gevaar voor den vrede te beschou wen dan de Duitsche wapening. Dit is, meen ik, de opvatting van onze eigen militaire autoriteiten, maar natuurlyk bezien de Fran schen de zaak niet in hetzelfde licht. „Ons volk wenscht een stevige regeering in Duitschland gevestigd te zien, die in staat is een bolwerk tegen het bolsjewisme op te richten, en wy zyn meer bereid om eenige speling aan de Duitschers te geven ten aan zien van den datum van de ontbinding van huif half-militaire strijdkrachten, daar men gelooft, dat een te snelle opheffing van deze gedisciplineerde formaties een gevaar voor den staat zou kunnen zyn." Intrekking van biljetten van K0 Mark ln DnitschlamdL De directie der Duitsche Ryksbank heeft onder dagteekening vam 27 December j.L met goedkeuring van den Ryksraad kennis ge geven, dat overeenkomstig paragraaf 6 van de bankwet van 14 Maart 1875 de biljetten der Ryksbank van M. 60, die gedateerd zyn 30 November 1918, zullen worden ingetrok ken. Diegenen, welke bankbiljetten fvan M. 60 van dezen datum bezitten, kunnen ze tot 81 Januari 1921 by alle kantoren van de Ryksbank in betaling geven, of tegen an dere wettelyke betalingsmiddelen inruilen. Na 81 Januari 1921 zullen deze bankbiljetten hun 'eigenschap als yettig betaalmiddel ver liezen. De inwisseling geschiedt van dien dag af nog slechts by de boofdkas der Ryks bank te Berlyn, en wel tot 81 Juli 1921. Op genoemden datum zal de Ryksbank in het geheel niet meer gebonden zyn, deze biljet ten in te wiyaelen. Het H.bL teekent bjj dit bericht aan: Wy herinneren er aan, dat onze mede werker Nijpels indertijd met artikelen, dia met zy'n eigen naam waren onderteekend, er op heeft gewezen dat in Duitschland de ver- valsching van bankbiljetten, speciaal die van M. 50, enorme afmetingen had aangenomen; en wél zoodanig, dat men het zelfs niet aan dorst, de valsche biljetten af te wyzen, zoo dat echte en onechte door elkaar circuleer den en ingewisseld werden. Deze mededee- ling is .toen van Duitsche zyde als absoluut onjuist gequalificeerd. Later is zy echter be vestigd door het feit, dat bepaalde series bil jetten van M. 60 zyn ingetrokken. Thans zal dit blykens het bovenstaande, ook ge- sohieden met de biljetten, die den datum 80 November 1918 dragen. Naar wy vernemen, houdt ook dit verband met het feit, dat van deze serie zooveel valsohe biljetten in omloop zyn. De kennisgeving spreekt eenvoudig van intrekking der biljetten. Het ligt hierby ech ter in de bedoeling de valsohe biljetten te weigeren. Onder de gegeven verhoudingen, nu men langen tyd den omloop van valsoh papier oogluikend heeft toegelaten, kan dit echter voor het buitenland onaangename gevolgen hebben. Bezitters van dergeUjke biljetten hier te -lande zullen goed doen, in elk geval hun biljetten onverwyid in te wisselen. Wy vragen ons echter af, of het niet wenscheiyk zou zyn, stappen te doen, om te voorkomen; dat bona fide houders in Nederland slacht offer» worden van deze omwisseling. Men dient toch niet schoon schip te maken op kosten van het buitenland, nadat langen tijd de omloop van valsche biljetten is getole reerd en het bestaan ervan zelf» uitdrukke- Ujk waa ontkend. De onveiligheid. Drie gemaskerde en met revolvers gewa pende mannen hebben een inval gedaan in' een postkantoor te Brunswyk. Onder bedrei ging de aanwezige beambten te zullen neer schieten, dwongen zy dezen hun de bewaar plaats van het geldaan te wyzen. Nadat zij 102.000 mark hadden weggenomen, maakten zy zich uit de voeten, waarby zy nog eenige schoten aflosten op het verschrikte perso neel.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5