Evangelisatie Palmstraat. ïhsophisclie Vereeniging. ALGEMEENE VERGADERING Een actiel AGEHT-DEPóTHODDER de echte Extra Fleurvijgen, Versche DUIHKONDNEN en EENDEN Advertentiën. IED. DUITSCRJERV. GEMEEHTE. De Feestvergadering Aanmerkelijke prijsverlaging. Ontvangen prima TAFELR1UST, Luthersche Kerk. W. B. Fricke-Loge. SLUISOIJKSTRAAT 54. Hervatting van deii Cursus Bóeren-Centrale en op te rlphten te Helder. R.K. Volksbond. Vrijdag 14 Jan. a.s. PLAATSING. MOLENGRACHT H. SPRUIT, eenige Strijksters en Vouwsters ju- Pulk smakende KÖFFIE, BH J. J. VAN DER PLAAT, Middenstraat 50, C. RIJK, Molenstraat No. 68. ingekomen personen. Vorvanjpmlddelen voor Benzine. visscherijberichten marineberichten. legerberichten. INGEZONDEN. marktberichten. Vogelverdelging en verboden vangmlddelen. Geboren ANNA CORNELIA, Dochter van C. SLORT en T. SLORT— Nikuwenhuizek Helder, 8 Jannari 1921. Bassingracht 18. Zondag v.m. 10 uur en 's av. half zes Da. T. DOEVENDANS, van Amsterdam, KINDERKERK In de School met den Bijbel. ZONDAG 9 JANUARI WESTERKERK, v.m. 10 uur: Ds. C. J. WARNERS. ZONDAG 9 JANUARI 10 UUR: Ds. GRAMBERG, ran Gorinchem. op MAANDAG 10 JANUARI, 's avonds 8 uur. Leider: M. VAN MAANEN. Voorlooplg onderwerp: HET CHRISTENDOM. Toegang vrl), ook tusschentljds. op MAANDAG 17 JAN., in het HOTEL „DEN BÜRfi",, te TEXEL, 's morgens 11 uur. Bespreking Alle belanghebbenden worden dringend uitgenoodigd. Tevens te Koop of te Hnnr gevraagd een Perceel, om een MELK-CENTRALE op te richten te Helder. Het Bestuur Beeezand. De bestelde wollen Dekens kunnen Dinsdagavond van half zes tot acht uur worden afgehaald. der V. v. V.L.O. „Jachln" zal worden gehouden in het Chr. Tehuis voor Militairen, Kanaalwsg. HET BESTUUR. O. BAK, a b. „J. P. Coen". t. a. Op ons MANTELATELIER is plaats voor een gevorderde Hulp in het Mantelvak. Molengracht. Mevr. AJRONSflfEIN, Anker park 15, vraagt een MEISJE voor halve dagen, Aanmelding na 7 nnr. Aan de Stoomwasschery, Wil- helminastraat, kannen geplaatst worden Gevraagd een flinke WERKSTER, voor twee dagen per week. Adres: Vroom Dreesmasn, Wordt gevraagd een flinke Dag-Dienstbode. Loon f7. Adres: Kruisweg 175. gevraagd, voor verkoop van Vlschmanden, tegen nader overeen te komen provisie. Brieven met referentiën onder Nr. 260, Bureau van dit blad. Mevrouw BIJL, Binnenhaven 43, vraagt, wegens huwelijk der tegenwoordige, een flinke DIENSTBODE, voor dag en nacht of Noodhulp. Mevrouw DE RONDER Koning straat 4a, vraagt net DAGMEISJE voor halve dagen. TE KOOP: twee Hoerenhuizen, Loodsgracht Nr. 38, Kerkgracht Nr. 89 leeg te aanvaarden; zes Burgerhuizen, Brakkeveldweg Nr. 1, Janzënstr. Nr.78, Hoofd gracht Nr. 3, Vlamingstraat Nr. 36, Weezenstraat Nr. 29, Binnenhaven Nr. 49, leeg te aanvaarden nog eenige Hulzen, waarop 80 90 pCt. Hypotheek kan blyven staan; verder nog groots keuze Heeren- en Burgerhuizen, Winkel zaken enz. P S. Een Verlofzaak met verschil lende Agentschappen te Juli anadorp. Beid voor 1ste hypotheek beschikbaar. Inlichtingen bij den Makelaar en Taxateur P. PUINBROEK, Keizerstraat 39. Het beste middel tegen Hoest, Pijn In de keel, en zeer verzachtend en versterkend voor da borst zyn verkrijgbaar in kleine matjes, veel beter en goedkooper dan alle andere geneesmiddelen. Beleefd aanbevelend, C. BOONEN, Keizerstraat 88. univcsn^ 0*^t por e on. Bij de 6 pond f 1.-. 60 cent per pond. Telef. 246. Te koop een flinke Salamander- Kachel Nr. 3, geschikt voor groote kamer of zaal. Spotprijs, f 17.50. Adres: Klaas Duitstraat 47. E. C. Lorist, militair-werkm., Oostslootstr. I, Lemsterland, N. H. C. J. vkn Heijst, sergt. art., Ruyterstr64. Hellevoetsluis, N. H. J. Roomeyer, metselaar, Dijkweg 36, Ede, R--K- A. van Zandbergen, zonder, Langestr. 18, N.-Scharwoude, geen. J. Schwantje, onderwijzer, Spoorstr. 24, Icgal. N. H. D. Kapitein, winkelbediende, Spoorstr. 132, A dam, N. H. J. M. Oostheim, zonder, Achtergr. W. Z. 63, Rdam, N. H* J. W. Wandenburg, kantoorbed., Onrust 20, Amersfoort, N.H. Th. Noot, arb., Middenstr. 8, Warmenhuizen, N. H. H. A. Groenemeyer, electricien, Hoogstr. 46, Zaandam^ N. H. D. Heinstman, landman, Zanddijk 8a, Callantsoog, D. G. T. de Carpentier, Rijksklerk, Parallelweg 74, Schagen, N_H. Sj. Schaafsma, zonder, Koningdw.str., 17, Harlingen, N. H. G. van Buuren, db., Schoolvaart, Zijpe, N. H. F. Visser, verpleegster, Kerkgr. 33, A'dam, G. K. S. A. G. Brumsen, off. v. gez., Dijkstr. 45, A'dam, N.H. D. Gorter, landbouwer, Callantsoogerw. -12, Callantsoog, N.H. H. F. van der Maden, reiziger, Koningstr., 98, Alkmaar, R.-K. H. de Jong, coupeuse, ie Emmadw.str. 9, Schoten, G. K. Douane-plagerij. Jan Feith, de bekende „Hbl. "-redacteur, is op zijn reds van Weenen naar Amsterdam via Duitschland en België natuurlijk in aanraking gekomen met de Belgische douane, doch is over die kennismaking alles behalve tevreden gestemd. Hij vertelt daarover in bet „Hbl.": Met grimmige belangstelling heb ik on langs de ingezonden mededeeling van een over België huiswaarts reizenden landgenoot gelezen. De man beklaagde zich, dat de mo derne grensroovers, die men kleedt, en beti telt als douane-ambtenaren, hean genoodzaakt hadden eenige voorwerpen uit zyn handba gage aan do Belgische grens uit te pakken sn afzonderlijk naar ons land te zenden. Ik heb een soortgelijks ervaring gehad. Maar ik verbeeld me, dat de mijne érger Is. Vandaar m'n grimmigheid. Vandaar mijn vérgaand anti-douanisme! Ik reis van Duitschland over België naar mijn land. Ik hou' wel van smokkelen, maar 't maakt me onrustig. Dus doe ik 't zóó slecht, dat ik het nalaat, uit overtuiging, dat ik er tóch tegenaan loop. Stipt eerlijk, 't is niet eens een verdienste, deel ik den Belgischen douane-beambte te Herbesthal (nieuw grensstation) hetzelfde mede wat ik zijn uiterst vriendelijken Duit- schen ambtgenoot van het laatste Duitsche grens-station heb* gedeclareerd: „Wat artis tieke snuisterijtjes uit Weenen". Al goedl heeft de gemoedelijke Duitsche douane-man gewenkt. Maar de Bels staat da delijk op zijn achterste beenen. Hij rommelt op het onkiesche af in mijn handvaliezen. Ik wijs hem beleefd aan, wat ik meen te moeten declareeren. Met 'n machtsgebaar heeft hij (me al aan ^en gendarme aangewezen^ Met mijn pakjes' in de armen en twee stekende gendarme-oogen op mijn schouderbladen, zoek ik over onverlichte perrons eh düisteré wissels den weg naar de ongezelligste visita tie-zaal, die ik ergens ter wereld ooit aan schouwde. Binnen de minuut heb ik al mzië, buiten mijn schuld, met een Belgischen „monsieur", die natuurlijk opzichtig een orde-lintje draagt en zich door den eenlgen stations- ikruier als „monsieur le consul" laat betite len. Hij hééft getracht me opzij te dringen. Maar ik dring terug. Vandaar de ruzie. „Monsieur le consul" ziet me voor 'n En- gelschman aan. Eveneens de loerende douane-beambten. Dit schijnt de stemming te mijnen opzichte niet te verbeteren. Wanneer ik er prijs op stel, de vergissing te herstel len, slaat de stemming natuurlijk volstrekt in mijn nadeel om. Ik lap een-en-ander aan mijn laars. Laat den consul mijn rug zien. En vertoon mijn eerlijk gelaat aan een douane-beambte, die me toesnauwt, dat men verboden voorwer pen in mijn bagage heeft gevonden. Ik ant woord, dat ik zélf een-en-ander heb aange wezen, en niets liever verlang dan deze voor werpen aan te geven, opdat ik de verschul digde Inkomende rechten betaio. Geen sprake van! Het schijnt streng ver boden te zijn, ergens in hot buitenland, nog wel in het vljandïgo Weenon, snuisterijen te knopen, die ln oen handvalles te pakken, ën daarvoor aan de Belgische grens inkomende rechten te betalen. Dit wordt me op uiterst onhoffelijken toon te verstaan gegeven. Ik behoud mijn zlelerust» En vraag nadere toe lichting. Deze wordt me eerst verstrekt, na dat al de achter mij volgende reizigers ge holpen zijh, waarachtig die sohetterendo on dringende „mossleur le consul" incluis. Ik overleg, onder het tergend waohten, hoe ik me tot consul zal laten benoemen van de een of andere bestaande of hieuw te stich ten republiek. Want de douane-beambten la ten me precies zóó lang wachten tet xnjjn trein onverwacht weg rijdt. Met mijn baga ge, ongesloten, half uitgepakt in mijn coupé! Mijn kalme Hollandscho bloed begint nu op temperatuur te kcxmen. En aangezien het volledig douane-personeel, na vertrek van den trein, -niets anders te doen heeft dan zich met mij onledig te houden, hond ik mijn monoloog, in een vefhit mengelmoes van Fransch-Belgisch, Vlaamsch-Hollandsch en Engelsch-Duitsoh, voor een belangstellend luisterend gehoor. Mijn eerste sucoes is, 'dat een der douane beambten, kereltje met het onvriendelijkst denkbare gezicht en gegalonneerd met het grootst aantal gouden windselen, me vervfijst naar een ondergeschikten douane-beambte, met Iets minder onvriendelijke gelaats-uit- drukkang en ook wat minder galons. Die el lendeling ziet kans, me zoo lang te treiteren, dat een tweede trein aankomt en vertrekt zonder dat hij me geholpen heeft aan de blijkbaar te vervullen formaliteiten. Dan schuif ik hem wa} franks toe. En eindelijk maakt hij nu aanstalten, zijn papieren om slag voor mij in orde té brengen. Inmiddels is het nacht geworden. De laatste trein naar Brussel is op komst. Bü onvoldoende licht, met onvoldoende voorlichting, imet onvoldoende schrijf-mate- riaal moet ik een ongelooflijk aantal vragen beantwoorden op enorme, dicht-bedrukte bladen papier. Intusscben Is er een derde beambte, al weer met minder galons dan beide hoogere en vorige beambten, een, die inderdaad ook vriendelijker manieren toont, nadat ik hem alweer een bundeltje franken in de hand heb gestopt, gekomen, en deze maakt mij duidelijk dat mijn snuisterijtjes niet gede clareerd mogen worden. Doch als afzonder lijk pakket over Brussel naar Nederland ge- expedieerd dienen te worden. Er is dan weer een nóg onaanzienlijker, doch ditmaal uiterst voorkomend beambte, die zich beijvert, om met eindjes touw jen snippers papier een pak samen te knutselen, om mijn ongelukkige Weenscbe inkoop en wat excentrieke hou ten dierfiguurtjesl als colli te kunnen ver zenden. Maar de touwtjes van het station Her besthal zijn te kort en het papier is te slecht. Dan is er al weer een beambte, die slechts één galon om de pet draagt, doch daarente gen ongelooflijk voorkomend is. En die me voor slechts vijf franks een zak aanbiedt. Ik koop den zak. Terwijl mijn ondeclareerbare reis-inkoo- pen ^aarin worden gepakt, zie ik, dat de deugniet me een zak verkocht heeft, waarop met statige letters geschilderd staat: „Deut sche Reichspost". Ik heb bet gevoel, alsof ik mede-schuldig ben aan een besteling van bet arme Duitsch land. Maar inmiddels is dé laatste nachttrein voorgeredèn. Ik moet me haasten. Ik stap in. Zonder bagage. Zonder mijn artistieke me nagerie, die me dit grens-incident bezorgd heeft Én ik twijfel, terwijl de treuzelende nachttrein me naar Brussel voert, of ik ooit iets zal terugzién van mijn aardige Ween- sche snuisterijtjes. Maar vandaag ben ik verrukt! Ik ben al lang weer thuis terug. Daar bereikt me een officieele vraag, of ik wellicht goederen uit 'het buitenland wachtende ben, verzon den per „Deutsche Reichspost". Ik Spoed me naar de bestemde plaats. Ik herken mijn zak. Ik constateer hoe onbe voegde handen, in weerwil van alle ver vulde formaliteiten, toch aan mijn eigendom hebben geraakt. Zelfs zéé ruw, dat m'n cu rieuze namaak-beestjes een staart, een paar pooten en wat sprieten missen. Maar onder in den zak vind ik deze dierlijke fragmen ten terug. Thuis kan ik ze plakken. Ik weet niet* wTie van de gegalonneerde bende die ruwe kapotmakerij op zijn gewe ten beeft. Ik ben intusschen den koning te rijk! Ik ben kinderlijk dankbaar met mijn „Deutsche Reichspost"-zak. Benevens met den lichtelijk geschonden inhoud. Ik neem me voor, voortaan nimmer meer op reis te gaan zónder dien zak. Ik heb er vijf frank voor betaald. Misschien helpt hij ine voortaan als talis man over alle grens-moeilijkbeden heen. De onuitstaanbare Belgische douanen incluis! Een Engelsch onderzoek over dit onder worp leverde resultaten, die ln hot kort aldus samengevat worden: De goedkoopste en voornaumste bron voor brandstof voor trans portdoeleinden is steenkool. Deze zal vol gens de diverse methoden dor gasfabrlcage omgezet moeten \yorden om diverse brand stoffen in verschillende hoeveelheden to krij gen. De meest vluchtige vloeistoffen die er uit verkregen worden, zooals benzol en licjite olie zijn zoo kostbaar, dat ze alleen maar ge bruikt mogen worden voor dén vliegdienst of voor zeer snel en licht transport langs de wegen. Lichtgas en kookgas in diverse soor- en zouden uitstekend geschikt zijn voor om nibussen en groote wagens voor snelverkeer, alp liohte en toch veilige reservoirs gecon strueerd konden worden voor het bergen van 'groote hoeveelheden en het meenemen er van op de wagens eh wanneer langs de wegen snelle en goedkoope aanvulling mo gelijk zal zijn. Als de vergassing bij lage temperatuur algemeen ingevoerd zou wor den, zou voor dit doel gas van dubbele calo rische waarde beschikbaar komen. Hierdoor zou tegelijk ook een soort ookes verkregen worden, die gemakkelijk te ontsteken is en ook goed doorbrandt en uitstekend geschikt is voor zuiggas. Hierdoor zouden de kosten teruggebracht kunnen worden tot een ze vende van die bij gebruik van petroleum. Deze oonclusies zijn ook voor ons land van zeer groot belang. Ook hier zijn de prijzen van benzine en petroleum zoo hoog gewor den, dat met kracht de kwestie van het bou wen van kleine en toch krachtige zuiggas- installaties op wagens aangepakt dient te worden. De genoodigde halfcokes is beslist goedkoop, genoeg to maken, zoodra de af zet er voor verzekerd is en vermoedelijk zul len zelfs onze grootste gasfabrieken in de toekomst wel tot geheelo of gedeeltelijke dis tillatie bij lage temperatuur overgaan, waar door de aanvoer van alfookes zéker is. (Mndbl. t. Verv.) Toenemen van huwelijken. Het verslag van den „Register General" in ingeland omtrent geboorten, sterfte en hu welyk over het jaar 1919 toont aan dat het aantal huwelijken van jonge weduwen <met vrijgezellen van middelbaren leeftijd buiten gewoon groot was. Het hertrouwen van we duwen is natuurlijk een gevolg van het feil dat de meesten dier vrouwen hun echtgenoo- ten in den oorlog hadden verloren. Onder den leeftijd van 25 jaar was het aantal huwe lijken van weduwen 10.7 maal, en tüsschen den leeftijd van 25 en 30 jaar 6 maal grooter dan in 1911. Het aantal huwelijken van vrijgezellen bo ven de 45 jaar was in 1918 en 1919 twee maal greoter dan in 1911. Een ander opmerkelijk feit in het verslag is dat het verlies in 'geboorten, als gevolg vay den oorlog,' vermoedelijk meer dan 500.000 zal zijn, of even groot als het aantal dergenen, die in krijgsdienst stierven. Rooken en vermoeienis. Twee physiologen aan de Universiteit van Stanford, de heeren Baumberger,,en Martin, die „proefnemingen" genomen hebben op het personeel van een groot telegraafkantoor te New-York, hebben de volgende meening over het rooken geuit: „De groote rookers van een groep telgraaf- beambten produceeren aan het begin van den dag beteren arbeid dan de matige rookers maar deze prestatie vermindert duidleyk en regelmatig met het vorderen van den dag, zoodat de niet rookers in staat zijn een ge- heelen dag te werken, en zelfs overwerk te verrichten, iets wat men niet zou kunnen eischen van de groote rookers, die al de ver schijnselen vertonnen die kenmerkend zijn voor vermoeidheidl'1 Het opkoopersbedri.il te Rotterdam. Op 1 Januari treedt te Rotterdam eén nieuwe verordening op het opkoopersbedrijf in werking. Van alle bekende opkoopers is de handel en wandel zoo ongeveer nagegaan met het gevolg dat er 71„erkende" opkoo pers zijn ingeschreven en 99 als nieit-erkende opkoopers blijven te boek staan. Allen, die al eens een vonnis wegens heling'hadden ge had, werden in de tweede categorie gerang schikt. Het bedrijf wordt dezen laatsten na tuurlijk moeilijker gemaakt dan den eersten. Zoo hebben ze 's morgens voor 10 uur bij den commissaris een lijst in te. leveren van door ben den vorigen dag verkochte goe deren, bestaan er voor hen verbodsbepalin gen omtrent vervoer tüsschen zonsonder gang en 7 u. 's morgens, mogen ze binnen 3 dagen de door hen opgekochte goederen niet van de hand doen of zoodanig verande ren, dat ze voor den eigenaar onherkenbaar zijn enz. Methode om brood lang goed te houden. In een Fransoh tijdschrift geeft Fleurent een methode aan om brood oenigen tijd te bewaren, zonder dat het sohimimelt of be derft. Men moet zooveel mogelijk recht hoekige broodjes maken, een soort casino- vorm; de korst mag geen scheuren vertoo- nen. Het brood imoet (gped doorgebakken worden en warm in papier gepakt, en wel zoodanig met behulp van twee vellen papier; dat het tweedo vel de randen van het eerste totaal bedekt. Nu wordt het brood opnieuw ln een oven gezet op 120 180° O. gedurende een kwartier. Na afkoeling is 't brood voor vervoer gereed. Als papier is een goed soort pakpapier voldoende. (Ned. Bakk. Ot.) Gevaar van wildé honden ln Australië. Het aantal wilde honden in Nleuw-Zuid- Wales is den laatsten tijd zoodanig toegeno men, dat onmiddellijk maatregelen tegen die plaag dienen genomen «te worden, wiilen de boeren niet genoodzaakt zijn hun schapen- kudden uit het district Noordelijk van de Broken Hill te verwijderen, aangezien door de wilde honden onnoembare schade aan do kudden is toegebracht. In geen jaren heeft men zulk een plaag van deze wilde dieren gekend. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 6 en 7 Januari. GETROUWD: M. Gode en J. Goedhart: S. Jes en J. Seidenstiker; P. Kwakman en C. G. Boen der-, H. J. Ravenstein en S. C. Reuvekamp. BEVALLEN: L. Kooreman—van den Beidt, e. 6 Januari. AanKevoord door 1 kordor: 4 kisten schar p. kiet 6,Door garlialenvisschers630 K.G. ge kookte garnalen p. K.G. 0:34—0.44, 7 Januari. Aangevoerd door 10 korders: 4Q kisten schar p. kist 5.506.50. Door garnalenvisschers: 40 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.44. 8 Januari. V.m. 8 uur. Niets binnen. Britsche onderscheidingen. Wij lezen in het „N. v. d. D.", dat op de lijst van de Britsche onderscheidingen, door En geland ain Nederlanders verleend, H ver band met diensten tijdens den oorlog bewe zen, behalve de reeds verhiel Je, o. m. <ie vol gende namen voorkomen: kapitein ter zee J. Wolterbeek Muller, lui tenant-kolonel Termaat van de mariniers. Ridder in die Orde: kapitein ter zee Ten Klooster, chef van dén onderzoekingsdienst te Hoek van Holland. De uit Ooêt-Indië teruggekeerde kap.-luit. t a, C. Arousteln is ter beschikking gesteld. De off. van adm. 3e kl. J. C. Bepgelink, die 15 dezer ter beschikking wordt gesteld, is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. De off.mach. 2e kl. J. van de Velde is met 11 Jan. gepl. a. b. „Zeeland": de off.-mach. 2e kl. D. Houthuysen, a. b. „Zeeland", is met dien datum gesteld ter 'besch. Door den Min. van Mar. zijn de volgende imu- tatiën gelast: Off.-mach. 2e kl. J. W. Holterman 15 Jan. 1921 van .Gelderland" naar onderzeedienst Willemsoord, off.-mach. 2e kl. D. Houthuijsen van „Zeeland" met 11 Jan. 1921 gesteld ter besoh., off.-mach. 2e kl. J. van de Velde, thans ter besoh., met 11 dan. 1921 geplaatst aan boord Hr. Ma „Zeeland" en off.-mach. le kl. D. W. Claasen van Hr. Me. Z 3, met 14 Jein. 1921 geplaatst te Amsterdam, teneinde zich voor te bereiden voor de hem op te dragen betrekking vanHoofd van het onder wijs bü de opleiding van monteurs. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Met 17 Jan. 1921: Serg.-mach.dr. W. O. Kraaij van „Gelderland" naar Wachtschip Willemsoord: id. J. T. F/Adriaanse van „Van Speijk" naar „Gelderland"; id. C. Bosman van „Zeeluid" naar Wachtschip Willemsoord; id. J. van Meor van „Van Speijk" naar „Zeeland". Met 1 Febr. 1921: Oppersch. A. P. W. de Graaf van „Zeeland" naar Wachtschip Willemsoord; schipper P. Pantus van Vliegkamp Veere naar „Zeeland". Met ontslag nlt den Zeedienst: Hachlnedr.-maj. J. Dikstaal mot 10 Jan. 1921. Schadeloosstelling bij vrijspraak. Soldaten, in preventieve hechtenis, genieten geene soldij. Bij Kon. besluit is thans bepaald, dat een soldaat, die wordt vrijgesproken, van en met den dag van inhechtenissteliing tot en met den dag vóór dien van ontslag eene vërgoedifig per dag zal ontvangen, gelijk aan de soldij door hem genoten op den dag vóór dien, waarop hij in ïechtenis is gesteld. Indien hij wordt veroordeeld tot cene straf met aftrek van den tijd, doorge bracht in preventieve hechtenis, en de duur der preventieve hechtenis heeft dien der straf over troffen, dan ontvangt de betrokkene voor eiken dag, dien hij langer dan zijne straf in verzekerde bewaring is' geweest, eene vergoeding, gelijk aan het bedrag der soldij, welke hij in gewone om standigheden zou hebben genoten. Verkorting diensttijd. Gewone vrijwilligers van den landstorm, die. het bewijs van individueel geoefend man hebben ver worven, en worden ingelijfd bij de militie te land, komen als militieplichtige tot het wapen te be hooren, waarvoor zij het genoemde bewijs bé zitten en kunnen, indien zij dit wenschen, in het genot van klein-verlof worden gesteld, ingaande op den dag, waarop de eerste oefening aanvangt. Alleen voor de infanterie -was tot op heden be paald, dat dit verlof vier maanden bedraagt, met dien verstande, dat de verkorting van eerste oefe ning wegens het bezit van het bewijs van voorge oefendheid, bedoeld in artikel 70 der Militlewet, geacht wordt te zijn begrepen ln genoemd verlof van vier maanden. Thans is bij Min. besch. bepaald, dat dit verlof voor alle wapens vier maanden bedraagt. Bij besl. van den Insp. der inf, Is de sergt.-maj.- ndm. F. J. do Haan. van het 2ie ri^-' inf. te Hel der, geplaatst op de bevorderinuslijst voor den rang van adj.-onderaf f. bij de mil. administratie. Bij best. van den Comm. der Eerste Divisie, is de bronzen gesp voor i8-jarigen trouwen dienst oegekend aan den serg.-maT.-ndmin. W. W. Elooghicmstra, van het aie reg. inf. (e Helder, zulks met Ingang van IS Jan. IQ2X. Kostwinnersvergoeding vrijwilligers. Bij kon. besluit is bepaald, dat aan de verwan ten van vrijwillig dienende militairen, behooren- de tot één der categoriën die voor kostwinners vergoeding in aanmerking konden komen, zoo danige vergoeding kan worden toegekend over den verderen duur der buitengewone omstandig heden. Deze vergoeding kan mede worden geno ten tot aan den datum waarop de heerschende bui tengewone omstandigheden een einde nemen, door verwanten van personen, die na verblijf in wer- kelijken dienst als dienstplichtige bij de militie, de landweer of den landstorm, nun verblijf onder de" wapenen als vrijwilliger bij den landstorm voortzetten. De vergoeding wordt toegekend door den Minister van Oorlog en bedraagt ten hoogste f 3 per dag. Vergoedingen, welke ten aanzien van militairen door de burgemeesters werden toege kend cn thans nog van kracht zijn, worden geacht voor het verder voortgezet verblijf in werkelijken dienët van die militairen als vrijwilliger te zjjn toegekend door den Min. van Oorlog tot de be dragen, waarop de burgemeesters de vergoeding stelden, en aan de personen of de gezinnen, aan wie de vergoeding door de burgemeesters werd verleend, behoudens mogelijke door of vanwege genoemden Minister in een en ander nader te irengen wijzigingen. De uitbetaling der vergoe dingen ten aanzien van deze vrijwilligers ge schiedt voorts naar de thans daarvoor vastgestel de regelen. Cantines. 4 Ten einde een goed inzicht te verkrijgen om trent de' wijze waarop de controlé over de mili taire cantines zou behooren te worden geregeld, zoomede om gegevens te verzamelen voor het sa menstellen voor een ontwerp van een deugdelijk voorschrift -betreffende- de administratie en het beheer der cantines zal gedurende het jaar iq21. bij wijze van proef, de controle over de admi nistratie van de cantines voor zoover de exploi tatie niet aan een pachter is opgedragen wor den uitgeoefend door de controleurs van de in wendige administratie der korpsen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Batoe, uitr., pass. 7 Jan. Vlissingen n. Antwerpen. Oelabes, van Saigon xl A'dam, arr. 6 Jan. te Genua. Ambon, thuisr., arr. 6 Jan. te Suez. Prins der Nederlanden, thuisr., vertr. 6 Jan. v. Colombo. Roeo>at, thuisr., pass. 6 Jon. VlLsslngen a. Ant werpen. Kom. Holiandsche Lloyd. Gooiland, uitr., vertr. 6 Jan. v. Bahla. Hollandia, arr. 6 Jan. v. A'dam te New-Orleons. Limburgia, arr. 6 Jan. v. A'dam te Buenos-Ayres. Hilversum, arr. 6 Jan. v. Rosaric te A'dam. Rijnland, uitr„ pass. 3 Jan. Teneriffe. Kon. West-Indische Maildienst Ariadne, vertr. 5 Jan. v. San Juan n. Sanchez. Stuyvesant, vertr. 7 Jan. v. A,'dam n. Weet-Indië. Helder, v. Iquique n. A'daim, arr. 6 Jan. te Bilbap. Ja3on, vertr. 4 Jan. v. Tocopilla n. Valparaleo. Nickerle, arr. 6 Jan. v. Suriname to A'dam. Oranje Nassau, uitr., pass. 2 Jan. de Azoren. Kotterdamsche Lloyd. Samarinda, vertr. 7 Jan. v. Aarhuus n. R'dam. Walcheren, uitr., arr. 6 Jan. te Sabang. Besoeki, uitr., Mortr. 5 Jan. v. Galle. Goenitoer, arr. 7 Jan. v. Batavia, te R'dam. Insulinde, thuisr pass. 6 Jan. Aden. Kediri, vertr. 6 Jan. v. Fremantle n. Adelaida. Merauko, uitr., arr. 8 Jan, te Singapore. Kawi, uitr., vertr. Jan. v. Southamptoa en paas. 6 Jan. Ouessant Holland—Amerika Lijn. Callisto, v. Hamburg n. Savannah, pass. 6 Jan. Flores Eil. Nieuw Amsterdam, v. New-York n. R'dam, pass. 7 Jan. Lizard. Amsteldijk, arr. 5 Jan. v. A'daxn te Vera Cruz. Kinderdijk, vertr. 6 Jan. v. Hamburg n. R'dam. Westerdijk, v. R'dam n. Baltimoro, pass. 6 Jan. Dungeness. Holland—Australië Lijn. Manken, thuisr., pass. 6 Jan. Gibraltar. HollandBrltsch-Indië Lijn. IJseldiik, uitr., pass. 5 Jan. Gibraltar. Ridderkerk, uitr., arr. 6 Jan. te Port Said. Holl. O.-Azië Lijn. Ameland, uitr., arr. 5 Jan. te Manilla. Tjimanoek, uitr., 7 Jan. te Gibraltar. Holland—West-Afrika Lijn. Drechtstroom, vertr. 7 Jan. v. R'daan n. Hamburg. Drechterland, thuisr., arr. 1 Jan. te Havre. Ganymedes, thuisr., arr. 5 Jan. te Bordeaux. Texelstroom, thuisr., vertr. 1 Jan. v. Dakar. Saturnus, uitr., pass. 6 Jan. Vissingen n. Ant werpen. HollandZuid-Afrika Lijn. Drechterland, arr. 7 Jan. v. Gr. Bassam te R'dam. Ellewoutsdijk, uitr., vertr. 6 Jan. v. Antwerpen. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Poeldijk, uitr., arr. 8 Jan. te Montevideo. Procyon, uitr., arr. 6 Jan. te Huil. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Hyson, v. Batavia n. A'dam, pass. 6 Jan. Prawle- point. Eurymedon, v. Japan a. A'dam, vertr. 5 Jan. r. Singapore. Pyrrhus, v. Japan n. A'dam, vertr. 2 Jan. r. Oo- lombo. Java—New-York Lijn. Tosarl, v. New-York n. Java, vertr, 6 Jan. v, 8ue». Karimata, v. Java n. New-York, pees. 6 Jan. Perim. Broek op Langendiik,.7 Januari. Grove uien f 6.80—7.10: roode kool f 4 30 - 6 50, kleinere f 2.40-4.20: gele kool f 310— 5 te kleinere 2 40—2..80; witte kool f 3 40—4 90- "kroten f 2—3.20. Alles per 100 K.G In den luatsten tijd ontvangen wij tal VHn claohton over het gebruik vun paalklemmen tot het vangen van roofvogels, terwijl toch deze klemmen tot de verboden vangmlddelen behooren en derhalve 'alleen met speciale machtiging gebruikt mogen worden. Tegen het plaatsen van paalklemmen be staan ernstige bezwaren. In de eerste plaats s deze vangwljze buitengewoon wreed, om dat het slachtoffer vaak urenlang met ver brijzelde pooten in den klem moet vertoeven, alvorens de dood Kan volgen. Doch veel ern stiger nog is het bezwaar, dat niemand van tevoren weet, wat er ln de paalklemmen ge vangen zal worden en iedere vogel, welke gaarne op hooge punten plaats neemt, loopt gevaar er in te geraken. En al zal zoo'n dier in sommige gevallen niet direct afgemaakt worden, dan zal het toch een langzamen mar teldood moeten sterven, omdat het met ge broken, pooten niet in zijn onderhoud kan voorzien. Vooral uilen en koekoeken zijn het, welke door de paalklemmen gedood worden en het groote nut van deze vogels voor land-, tuin en boschbouw zal niemand tegenwoordig meer ontkennen.. Aan het gebruik van paalklemmen moet zoo mogelijk een einde worden gemaakt en wij hebben daartoe reeds de medewerking van tal van autoriteiten ingeroepen. Wij stellen ons voor om voortaan elke gegronde- klacht ter kennis te brengen van den Minis ter van Justitie. Dringend verzoeken wij daarom den Nederlandschen natuurvrienden ons uitvoerig te willen inlichten,* wanneer hun feiten betreffende het gebruik der klem men bekend worden. Wij zijn er van over tuigd, dat zeer t velen er toe zullen willen .medeiv'erken, om de natuurverarming, die noodwendig voortvloeit uit het gebruik van klemmen, tegen te gaan. Het Hoofdbestuur der Nedprlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Dr. .7. Biittikoter. Voo Dr. A. E. TT. Swaen. Secretaris. Amsteriam. ITeerengr^cht ?6r,/0<te.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 10