JACK DE ZANGER VRAAGT UWllfEUD: kolossaal groote UITVERKOOP NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnements gelden. vóór 15 Januari Firma I..GRUNWALD, No. 5347 ZATERDAG 8 JANUARI 1921 49e JAARGANG Aan onze lezers buiien de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het eerste kwartaal ten bedrage van f 1.70 over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt, en verzoe ken wij beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE GEMEENTEBEGROOTING OVER 1921. FEUILLETON. I a Bezoekt ALLEN de die MAANDAGMORGEN precies om 10 minuten over 9 begint. ZIET ONZE ÉTALAGES Nergens vindt U zulke spotkoopjes. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 3 „0.57V.„0.65. „1.05 Modeblad 3 „0.951.051.30 Losse nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Inteoro. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te kodt>, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij rooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Een pleidooi voor een meer ratloneele lastenverdeellng. - II- -Bij de bestudeering van afdeeling III van Hoofdstuk III der Begrdoting van Inkom sten, in welke afdeeling achtereenvolgens de heffingen zijn genoemd voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrich- tiingien, dringt zich telkens weer de vraag naar voren, waarom geen dier heffingen voor ver- hiooging in aanmerking is gebracht. Want de hoogere bedragen, waarop de daar genoemde inkomsten zijn geraamd, zijn een gevolg van de gunstige uitkomsten van vroegere dienst jaren, geenszins dus van het feit, dat de hef fingen zelf zijn opgevoerd. Een soortgelijk overzicht als in ons vorig artikel werd gegeven met betrekking tot het Lager onderwijs, geven wij nu van het Mid delbaar onderwijs. Wij hebben daarbij de be grooting gevolgd met te spreken van burger avondschool, 'hoewel wij een onder wij sinrich ting onder dien naam reeds sedert lang niet meer kennen. In de Raadsvergadering var 29 April 1919 werd n.1. overeenkomstig een voorstel van Burgemeester en Wethouders de Burgeravondschool met 4-jarigen cursus ge wijzigd in een Avondteekenschool met 3-ja rigen cursus. Het kan moeilijk anders of de begrooting heeft op deze onderwijsinrichting het oog. Toen de uitgaven voor de Zeevaartscho in totaal ruim 46000 beliepen, bedroegen de schoolgelden 3300, d. .i. dus ongeveer 7-17 Nu de totaal-kosten ruim ƒ78000 belpopen en het schoolgeld gelijk gebleven is, bedraagt dit percentage slechts 4.48. Wij vragen nu waarvoor is dit goed? Natuurlijk zal een ieder toejuichen wan neer het onderwijs zoo goedkoop mogelijk wordt verstrekt. Maar er is een grens, die op dit oogenblik niet 'kan vyorden overschreden. Het is met de „Burgeravondschool" al niet anders. En hoe is het met alle inrichtingen voor vakonderwijs, die door de gemeente worden gesubsidieerd? Ook deze vraag ware onder de oogen te zien. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland herwerkt door J. KUYLMAN. 46) »>Zeg den ouden heer, dat Ie gerust zijn," telde hij. ,,'t Is geen prg groot verlies, 't Lenige gevolg is dat we allemaal een beetje meer de rivier zullen moeten overdragen Na het ontbijt werden de tenten afgebro ken en hij de laatste restanten van het kamp geborgen in het schuurtje. Toen alles er in was, werd de deur er van vastgemaakt met een klamp en een kram die van een der kisten afgenomen was, en Jack stak den sleu tel in den zak. Toen werden de verschillende lasten afgemeten en ingepakt, wat een lang durig karwei was, daar zes van de acht hier totaal vreemd tegenover stonden. Sir Bryson keek telkens nog schichtig over den schou der. Om elf uur gingen zij eindelijk op weg. Het was een zonderlinge kleine optocht, waarvan de leden echter elkaar aan het har de, bruine pad door de wilgenboschjes en de witstammlge populieren afgingen. Men zag er een gouverneur, die een pak op den rug droeg, en vruchteloos probeerde zijn waar digheid op te houden, en voorts was daar zijn dochter, wie eveneens een deken om de schouders was gebonden, met een gouden klamp in de hand. Jack glimlachte een beetje bij het denkbeeld dat men een bijoute riekistje door de wildernis meesleepte. Hier volgt thans het ovenzidht. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Ontvangsten: Volg nummer Hoofd stuk Omschrijving Begroo ting 1921 23 in Schoolgelden Zeevaart school f 3.500 83 IV Subsidie van Rijk en Provincie voor de Zee vaartschool f 59.714 23 IH Schoolgelden Burger avondschool f 1.200 34 IV Subsidie van het Rijk voor de Burgeravond school t 1.500 Nadeelig saldo f 80.721 f146.635 Uitgaven: h 2 *>a 0 s 2 jd 8 S Omschrijving Begroo ting 1921 a a m 159 VI Kosten van de school voor de Zeevaartkunde f 78 210 160 VI Kosten d. Burgeravond school f 18.225 161 VI Subsidiën aan inrichtin gen voor vakonderwijs f 50.150 158 VI Kosten v. d. Commissie van Toezicht op het M.0 f 50 Rente en aflossing van ten behoeve van hetM.O. aangegane leeningen onbek. f146 635 Kunnen de leges ter secretarie' niet ver hoogd worden? t Het „trouiwgeld", dat hieronder blijkbaar eveneens 'begrepen is, vormt, al is het in ge ringe mate, mede een geschikte bron voor in komstenvermeerdering. Wie kosteloos wil trouwen, vindt daartoe immers de gelegen heid, en wie er bezwaar tegen heeft om op een „kostelooze" dag het huwelijksbootje in te stappen, moet ook maar niet op een paar gulden meer of minder letten. Het is trouwens een van de zeer weinige vergoedingen, die het 'gemeentebestuur ontvangt voor zijn uit het algemeen 'bestuur voortvloeiende bemoeiin gen. Tot slot ook hiervan nog een klein over zichtje. KOSTEN TAN ALGEMEEN BESTUUR. Ontvangsten: 1 rtj a o a ca 18 44 o 0 m IV Omschrijving Leges ter Secretarie geheven Uitkeering van hetRijk, overeenkomstig art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (jaarw. Burg. en Secr. Bijdrage van de bedrij ven in de kosten van bestuur Nadeelig saldo O o CD hG m.S t 2.500 600 f f116.097 Uitgaven: f119.197 es ca 73 95 2* O 2 Omschrijving Kosten voor algemeen Bestuur der Gemeente i O <75 ö.S f119.197 f119.197 Een iegelijk droeg een pak, naar gelang van zijn krachten. Daar de belde vrouwen en Sir Bryson slechts zoo weinig konden dragen, waren de anderen des te zwaarder beladen. Jean Paul, die vooraan ging, en Jack, die de aoliterhoede vormde, hadden het leeuwenaandeel. Behalve nog uit dekens, bestond de uitrusting uit voldoende voedsel voor vijf dagen, kook en eetgerei, geweren, ammunitie en bijlen. Ook droeg Jack nog een rol dun touw, om te dienen bij het ma ken van een vlot. Jack liet Vassall een poosje later achter Jean Paul lóopen en fluisterde hém toe, den halfbloed goed in het oog te houden. Jack voelde dat Garrod niets ernstigs zou over komen zoolang hij den halfbloed in het oog hield. Na Vassall volgden de anderen in een rij, terwijl Humpy Juli, de zonderlingste fi guur van allen, er met zijn potten en pannen, welke overal aan hem hingen, uitzag als een levende winkel ln huishoudelijke artikelen. Zij gingen in een nogal blijmoedige stem ming op weg, want de zon scheen, en zij voelden het gewicht hunner pakken hoege naamd niet. Maar op de helling der kleine heuveltjes knikten hun knieën op onver klaarbare wijze wijze onder hen: zij werden kortademig, en hun last werd plotseling enorm veel zwaarder. Het was al lang gele den dat Sir Bryson gezweet had van het harde werken, en deze nieuwe sensatie drukte hem neer en wekte tevens zijn ver ontwaardiging. Meer dan twee mijlen per uur konden zij ln geen mogelijkheid halen, en in die twee mijlen waren dan nog ver scheidene rustpoozen begrepen. Voor de af te leggen twaalf mijlen hadden zij den ge- heelen dag noodig. Tegen het einde van den middag kwamen Ingezonden mededeellng. DROS' ADVOCAAT Zooals de lezer gelieve op te merken, komt op het staatje één ontvangistpost voor, zonder een bedrag 'daarachter. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het feit, dat onze gemeentelijke bedrijven geen bijdragen aan de gemeente verleenen in de kosten van alge meen 'beiheer. Toch is daarvoor alles te zeggen. Ofschoon de bemoeiingen aan de gemeente secretarie ten behoeve van de gemeentebedrij ven niet van zoodanigen omvang zijn, dat reeds tot stichting van een afzonderlijke af deeling behoefde 'te worden overgegaan, is die arbeid toch ongetwijfeld wel zoo veelom vattend, dat vergoeding billijk is. Die wen- schelijkheid klemt hier vooral met betrekking tot de zoogenaamde productiebedrijven, om dat deze het van hun afnemers kunnen terug vorderen. Ten overvloede merken we op, dat het denkbeeld volstrekt niet nieuw is, maar reeds 'bij een groot aantal gemeenten ingang heeft gevonden. Het bedrag ware b.v. op zes of zevenduizend gulden te stellen. We kunnen er niet aan beginnen de geheele begrooting op deze manier door te werken. Intusschen moge uit onze beschouwingen zijn gebleken, dat de lastenvermeerdering door Burgemeester en Wethouders veel te veel op slechts enkele posten is gelegd. Wij achten dit verkeerd. Er is niets tegen, dat bepaalde posten niet worden verhoogd, maar dan make men prin cipieel uit waarom niet. Dit is, meenen wij, thans nog nooit geschied. Het wil ons dan ook voorkomen, dat een meer rationeele lastenverdeeling niet onmo gelijk is. We zien met belangstelling uit naar het Al gemeen verslag over de Begrooting. Wellich# trekt ook daar de bovenstaande vraag de aan- docht. BUITIvNLAND. De opperste raad. Leygues heeft tegen Parijsche correspon denten van Londensche bladen verklaard, dat hij den zeer stelligen Indruk had, dat Duitschland ten slotte het tractaat van Ver- sailles» stukje voor beetje zou uitvoeren, vooral omdat het Duitsche volk zelf voor stander is van ontwapening. De „Times" meldt op het beste gezag:. Het is de opvatting van het Britsche de van bultenlandsche zaken, dat er geen wer kelijk verschil van inzicht bestaat tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen ten aanzien van het beleid, dat men tegenover Duitschland zal hebben te volgen, ofschoon er verschillen van meening bestaan ten aan zien van het gerucht, dat men moet hechten aan erkende tekortkomingen van Duitsch land bij de vervulling van zijn verplichtin gen onder 'bepaalde hoofden. Er is alle reden om aan te nemen dat, wanneer de opperste raad bijeenkomt, deze verschillen van mee ning met het grootste gemak geregeld kun nen worden. Vorstelijke reizen. Parijs, 8 Deo. Een telegram uit Rome aan een Spaansch blad maakt gewag van het aanstaand bezoek van den koning van Spanje aan Rome. Alfons XHI zal de gast van ko- zlj aan den oever van een kleine rivier, en allen gooiden in hun gemeenschappelijke moeheid hun last neer, en gingen er zelf in het gras naast liggen. Sir Bryson was nu niet langer gouverneur, doch slechts do kleinste man van het gezelschap, en tamelijk meelijwekkend in zijn doodelljke vermoeid heid. Zij waren zelfs te moe om te praten: slechts Jack Mep rusteloos af en aan. Het langzame van den tocht had hem meer ver moeld dan de vijfenzeventig pond die hij droeg. Toen Jack voorbij Kate en Linda kwam, zeide de laatste gemelijk: „Ik ben moe, Jack, en wül wat met je praten." Jack's moed zonk, doch hff liet er niets van op zijn gezicht lezen. De smeekende oogen van het kleine measje deden hem al tijd zooiets als ©en verwijt voelen. Voor een man van zijn slag steekt ei- altijd iets be schamends ln, een vrouw niet meer te kun nen geven dan zij verwacht „Goeie hemel! 't Is haar schuld niet," placht hij tot zich zeiven te zeggen, „en zoolang lk "t volhoud, moet 'ik doen wat ik ban!" En dus liet hij zich naast haar op het gras neervallen. „Ga zoover als je wilt," zeide hij met een zekere neerslachtige -grappigheid. „Iedereen kan ons zien, en mevrouw Worsley houdt de wacht bij ons." „Maar ik ben moe," herhaalde zjj. „Ik wil mijn hoofd op je schouder laten rusten." Zij keek naar het plekje dat zij reeds had uitgekozen. Jack werd onrustig. „Kalm wat," zeide LQ, „je vergeet wat we afgesproken bebben." Er begonnen tranen te komen In Linda's oogen. J)at kan me allemaal niks schelen," zei ze. „Ik ben moe." „Dan zal lk je deken wel verder voor Je dragen," zei Jack tamelijk brommerig. ning Victor Emanuel zijn op het Quirinaal. Dit zal de eerste maal sinds 1870 zijn, dat een kathoUek vorst in het Quirinaal afstapt en vraagt om in het Vaticaan ontvangen te worden. Le koning en de koningin van België zul len 1 Februari te Madrid komen, waar zij eeuige dagen zullen blijven. DUITSCHLAND. Spoorwegdiefstallen. Niettegenstaande de zware straffen, die aan spoorwegdieven worden opgelegd, ver minderen de,diefstallen aan de sporen nog steeds niet, getuige de volgende gevallen, die zich de laatste dagen voordeden: Te Bottrop werd een bende van zes man ingerekend, die in acht maanden tijds meer dan honderd wagons had geplunderd. Te Heme werden acht stationsbeambten wegens het berooven van goederenwagens gearresteerd; zij hadden het vooral op boter en margarine voorzien, die ze aan winke- Uer en bakkers te Heme en Reokllnghausen verkochten. Een aantal hunner is reeds als helers achter slot en grepdel gezel Op de spoorlijn Duisburg—Essen is dezer diagen een vuurgevecht geleverd tusschen roevers en politie, waarbij verscheidene der dieven verwond werden. Valsch Nederlandsch geld. ZooaLs we onlangs reeds gemeld hebben, is er den laatsten tijd in het industriegebied van Rijnland en Westfalen veel valsch Ne derlandsch geld ln omloop. Thans heeft de politie te Duisburg drie daders, n.1. de zich ingenieur noemende Euteneuer, den instal lateur Jansen en een zekeren Römkes als valsche munters gearresteerd. Nadat zij zon der succes hadden getracht bankbiljetten van 25 gulden na te maken, vervaardigden ze thans zilverbons van een gulden. De steenen daarvoor leverde de lithograaf Hom, uit Bré- men, die eveneens gepakt ia OOSTENRIJK. De stationschef te Atzgersdorf ibij Weenen is, naar uit Weenen wordt geseind, in hech tenis genomen omdat hij met' een troep in brekers te zamen zijn eigen stationskas had gestolen. Voorts staan er tal van Weensche politie agenten te Weenen terecht, omdat zij'ïöet inbrekers samengewerkt hebben. Zoo grijpt de demoralisatie in het onge lukkige land om zich 'heen. Zelfmoorden. Volgens de Weensche „Neue Zeitung" hebben er op oudejaarsavond te Boedapest elf zelfmoordencplaats gehad. Het waren alle levensmoeden, die den dood zochten, omdat het hun al te slecht ging. Een twaalfde zelf moordenaar miste zijn doel en is zwaar ge wond. FRANKRIJK. De P. T. T. geen tak van staatsdienst meer? Naar wij onlangs meedeelden, hebben de groote vertragingen en tekortkomingen in den Franschen post-, telegraaf- en telefoon dienst sinds den oorlog veel ontevredenheid gewekt bij het publiek, vooral de telefoon dienst moet ten gevolge van een tekort aan personeel zoo slecht bediend worden, dat de klachten daarover niet van de lucht zijn. Een aantal afgevaardigden, 0. w. verschil lende leidende personen uit de zakenwereld, heeft thans een wetsontwerp ingediend, waarhij de P. T. T. als regeeringsdeparte- ment worden opgeheven en de drie diensten worden omgezet in een onderneming, be stuurd door zakenmannen, op commercieelen grondslag. Voorgesteld wordt o.a., dat de hooge ambtenaren geen vaste salarissen zullen ontvangen, doch betaald zullen wor den ln overeenstemming met de verkregen resultaten. „Nee, dat wil lk niet," zei ze. „Je hebt tooh al zoo'n enorm pak te dragen." „Kom! Zoo'n beetje gewicht erbij maakt geen verschil," zei hij, en bond den deken bij zijn eigen pak. „Mijn voeten doen me pijn," klaagde LJnda. Jack keek donker naar die elegante dinge tjes, die Linda haar ,4iormaal"-schoeneji noemde. „Dat verwondert me niks," zeide hij, „als je ook probeert op stelten te loopen. Steek je voet eens uit." Zijn bijl lag dichtbij. Terwijl hij den enkel stevig beetpakte, guillotineerde hij het groot ste gedeelte van den bijzonder 'hioogen hak. Linda en Kate gilden beiden over het plot selinge dezer amputatie, en Linda keek ver schrikt naar het overblijfsel van haar schoen, alsof zij verwacht had bloed er uit te zullen zien loopen. Jack lachte en volbracht een soortgelijke amputatie aan den anderen schoen. De eerste honderd meter of zoo be zwoer ze dat ze nu heelemaal niet meer loo pen kon, doch het nut der amputatie werd een poosje later hoe langer hoe duidelijker. Nooit duurden twaalf mijlen zóó lang! Ein delijk, toen allen de hoop hadden opgegeven ooit aan het einde der reis te komen, kwa men zij uit op de met gras begroeide espla nade, die de Loodsen van het Fort Geikie omgaf. Humpy begon het maal gereed te maken, terwijl Jean Paul en Jack jonge po pulieren hakten en een lommerrijk onder dakje maakten voor Kate %en Linda. De kampwerkzaamheden moesten doorgaan; niemand die deze menschen had zien trek ken en samen eten, en om hetzelfde vuur slapen, zou hebben kunnen gissen hoe hunne harten verdeeld waren. Onmiddellijk na het eten waren zij klaar om te gaan slapen, Linda en Kate rerdwe- Ingezonden mededeellng. van de KEIZERSTRAAT 116, De Engelsche scheepvaart en de groote Duitsche passagiersschepen. Zooals men weet, zijn de twee grootste voormalige Duitsche passagiersschepen, te vens de grootste ter wereld, de „Imperator" en de „Bismarck", aan de Ver. Staten toe gewezen, in welker havens zij bij het uitbre ken van den oorlog bescherming hadden ge zocht. Tijdens den krijg werden deze groote sohepen voor troepentransporten gebezigd. Zij hebben echter dientengevolge zoo zeer geleden, dat met herstel enorme bedragen zouden zijn gemoeid. Geen enkele Ameri- kaansche maatschappij heeft dan ook den aankoop aangedurfd, en daar aanvankelijk alleen Amerikanen tct 'den aankoop werden toegelaten,, liggen de schepen thans reeds sinds geruimen tijd in Amerikaansche ha vens te verroesten, zoodat er reeds over werd gedacht, ze te sloopen. De „Times" geeft echter thans te verstaan, dat plannen schyneü te bestaan voor aankoop van de „Imperator" door de Cunard en van de „Bis marck" door de White Star Line. Het is niet onmogelijk dat ten aanzien van de „Impera tor" een verklaring door de Cunard wordt afgelegd ter gelegenheid van de: bestaande uitgifte van nieuwe debentures. Aan Groot-Brittannië zijn destijds 866 Duitsche schepen toegewezen, die geleidelijk door den Staat worden verkocht, onder lei- Ingezonden mededeellng. MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds laat nog te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk er oin, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. De pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nieront steking, Maaskwalen, nlerwaterzuoht nier- gruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning dér nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer bulten, en zorg voor meer gezond-ge- vende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uitslüi- tend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling is het 'best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel De handteekenng van James Poster komt voor op elke echte doos. Te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keberstr. 98 k f 1.76 per doos. nen, en de mannen rolden zich in hunne dekens, terwijl Sir Bryson luid murmureerde. Hij voelde dat er een tweede onderdak voor hem had behooren gemaakt te worden, jiij vond het erg pijnlijk om in het publiek te midden zijner bedienden te moeten snurken. Sir Bryson stond er op, dat er den ge- heelen nacht wacht zou worden, gehouden, en Jack, die anders om dit denkbeeld zou hebben gelachen, steunde het dadelijk, om dat 'hij een Idee had dat Jean Paul wel eens kon verdwijnen. Jack richtte het dus zoo in, dat de (halfbloed de eerste wacht betrok, en met groote moeite slaagde hij er in zelf wakker te blijven om den halfbloed te be waken. Om elf uur wekte Jean Paul Humpy Juli, en om één uur nam Vassall diens plaats in. Jack had instructies achtergelaten dat hij om drie uur gewekt moest worden. Op dit uur was het reeds klaar dag. Bij Vassall's aanraking kwam hij slaapdronken overeind, en liep zonder iets te zien op en neer, tot hij den slaap had afgeschud. Hij ging naar den oeverrand om eens te verkennen, tér- wijl Vassall vlak bij hem bleef. Er begon nu een betere verstandhouding tusschen bei den te ontstaan. Vassall gaf absoluut niet voor dat hij Jack vergeven had, omdat deze. hem de 'genegenheid van Linda ontroofd! had, naar hij dacht, doch hij deed zijn best om zijn aandeel van den gemeenschappeUJ- ken last te dragen. In het koele zuivere morgenlicht spreidde zich een heerlijk panorama van rivier, eiland jes en heuveltjes voor hen uit s (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1