HERMAN NYPELS, Door bolsjewisten aangehouden. Een bom gevonden. IERLAND. NOORWEGEN. De Noorsche koopvaardijvloot Ingezonden mededeellng. De door ons toegepaste zeer belangrl|ke prljsver- rrjlncfering In alle afdeelin- gen stelt een ieder in staat om voor weinig geld zich te voorzien van solide en goedpassende KLEEDING. Vraagt nu prijsopgave van de alom gunstig bekend staande „Hollandia" Regenjassen. Men lette bij aankoop steeds op QUALITEIT en AFWERKING. Kleedermakerij. Een aanslag óp de kroonjuweelen. RUSLAND. De bolsjewlkl ln den Kankasus. VEREENIGDE STATEN. Sensationeels daling van den tabaksprjjs. Een nieuw wapen voor de werklieden? Haltl en Cuba. GEMENGD NIEUWS. De dader gevat Een merkwaardig auto-ongeval. Afschuwelijke misdaad. Tegen drankmisbruik ln Indlg, Voetbal N. V. B. N. H. V. B. UIT DEN OMTREK. Wlerlngen. Burgerlijke Stand der gemeente Wlerlngen. Bevolking op 1 Jan, 1921 1629 1486 8115 ding van Lord Inchcape, den president der Peninsular Oriental Steam Navigation Company. Tot dusver zijn hiervan reeds 116 stoombooten en vier zeilsohepen van de hand gedaan, hetgeen bevredigend wordt geacht, nu de kooplust in het algemeen is verminderd wegens de scherpe daling in de vrachten. Op 12 Januari komen weder 23 vroegere Duit- sche vrachtschepen in Engeland onder den hamer. Het Caseinent-complot van 1916. Men herinnert zich, dat in 1916, toen het bekende complot werd ontdekt tusschen Robert Oasement en de Duitschers om in Ierland een opstand te verwekken, een ge heimzinnig schip, de „Aud" in de Iersche wateren door Britsche marine-schepen werd genomen en naar Queenstown opgebracht en de Duitsche bemanning van dat vaartuig het op weg naar genoemde haven in de lucht deed vliegen. Die bemanning werd echter ge red en kapitein Karl Spindler, die bevel voerde over het schip, heeft de geschiedenis, ervan thans verhaalden een te Berlijn uitge geven boek „Das geheimnisvolle Schiff", waaruit de correspondent van de „Daily Chronicle" daar ter stede, in staat is een en ander aan zijn blad te melden. Uit dat verhaal in de „Chronicle" blijkt dan, dat het plan wapens en, ammunitie in Ierland te landen, allereerst geopperd was door graaf Bernstorff, toen Duitsch gezant in de Vereenigde Staten. „De Iersche leiders in Amerika", schrijft kapitein Spindler, „gingen tot graaf Berns torff met het dringend verzoek dat de Duit schers met militaire hulp, den voorbereiden opstand in Ierland zouden steunen. Het voor stel, dat troepen naar Ierland zouden worden gezonden, moest men loslaten, doch de Duit sche Regeering verklaarde zich bereid het denkbeeld van graaf Bernstorff om een schip met wapens en ammunitie naar Ierland te zenden, te overwegen. Voor het doel werd later een van de Wil- son-lijn genomen schip, de „Castro", uitge rust en geladen vol wapens en ammunitie. Het schip werd eerst genaamd „Libau", doch kort voor het vertrek „Aud" gedoopt. Met valsche papieren vertrok het schip onder Noorsche vlag met „mijn-stutten voor Cardiff en gemengde lading voor Genua", en kapitein Spindler meldt in zijn boek, dat de keizer nooit op de expeditie aangedrongen heeft. Er was ook volop whisky aan boord, waar van kapitein Spindler veel verwachting had, aangezien hij meende, dat de Engelschen, aan boord gekomen om het schip te doorzoeken, j, dadelijk op die whisky zouden „af-vliegen", zich dronken drinken en dan gemakkelijk door de bemanning onschadelijk zouden worden gemaakt. „Wat was natuurlijker", schrijft hij, „dat dan een Engelsche prjjzen-bemapning aan ren ©enige merkwaardige documenten ge vonden heeft, waardoor een oompiot ontdekt werd om het „Jewel House" in de Tower van Londen (waar de 'kroonjuweelen bewaard woTden) te verwoesten. Gemeld wordt, dat de documenten instructies bevatten aan Sinn Feiners te Londen, om door middel van bom men het „Jewel House" in de lucht te laten vliegen, doch zoo weinig mogelijk mee te nemen. De bewaker zegt, dat men zich niet ongerust behoeft te maken, daar het prac- tisch onmogelijk is, dat een dergelijke po ging zou slagen, omdat het „Jewel House" dag en nacht sterk bewaakt wordt. De stoom-Éreiler „Equitable" uit Grimsby is daar ter plaatse teruggekeerd na een avontuur in de Witte Zee. Het vaartuig werd er aangehouden door ©en schip, door bolsje wisten bemand. Deze sleepten den treiler naar Moermansk, waar de kapitein en de loods aan wal werden gebracht en gevangen gezet. De bolsjewisten waren blijkbaar in de eerste plaats uit op voedsel en boden zelfs twee duizend papieren roebels voor één brood. Na een week werden de twee gevangen genomen Engelschen vrij gelaten en kon het vaartuig naar Grimsby terugkeeren. Werklieden, bezig op het terrein der gas fabriek in Thames Street te Green wich, von den daar, dus meldt de „Westm. Gaz." in een gashouder, dien zij zouden schoon ma ken een niet-ontploften 'bom. In het begin van den oorlog werd gemeld dat ©en Duit sche Zeppelin in die buurt een bom had laten vallen, die niet ontploft was, maar dien men nooit had kunnen vinden. Doodgeschoten Darcy, een Roomsch-Katholiek priester uit Londen, is doodgeschoten in zijn hotel te Cork, toen hij, naar verluidt, een poging deed om te ontvluchten, na door militairen te zijn gearresteerd. De Engelsche bladen voorzien, dat er bin nen eenige dagen met machtiging der Brit sche regeering een vergadering van het Dail Eireann zal plaats hebben, waaraan een proclamatie van De Valera zal voorafgaan, Algemeen werd geloofd, dat de vrede op komst is. Keulen, 6 Jan. De „Köln. Zeitung" ver neemt uit Ghristiania, dat het aantal der buiten dienst gestelde Noorsche schepen in de eerste week van Januari de 200 zal be- zou vallen op de whisky, die verlokkend voor ^Yen daar het hun aan wachten ontbreekt hen overal gereed stondl Een echte, dure D 'ller>en zfin in hoofdzaak stoomsche- Schotsche whisky nog wel! Hoe „raendelij-1 Vertegenwoordigen 400.000 tonnen ker" zij daartegen zouden zqn, hoe beter voor v u s Noorsche koopvaardq- ons, want wq zouden dan licht werk hebben met hen af te rekenen en misschien in staat wezen dat te doen zonder bloed vergieten. En we hadden nog een zeker en beslist werkend verdoovingsmiddel, dat we in hun eten en drinken zouden doen." Het verhaal zegt dan verder, dat Spindler en Casement nauwkeurige plannen maakten, doch dat laatstgenoemde zich tenslotte tegen mede gaan met de „Aud" verklaarde en in een duikboot vertrok. Men zou elkander dan ontmoeten op het eilandje Innishtooskert in de Tralee-baai. Gasement's plan was dat, als het schip daar aankwam, de Engelsche haven- en douanen-autoriteiten onschadelijk zouden worden gemaakt, zoodra zij aan boord zou den zijn gekomen. De „Aud" wist de blokkade te verschalken, maar de kapitein, die schrijft aan het hoofd te staan van een „geheimzinnig schip", een nieuwe vliegende Hollander", zou spoedig ondervinden, dat de Engelschen van zijn plannen volkomen op de hoogte waren, want deze lieten hem volkomen in den val loopen, alvorens hem aan te pakken. Alvorens Tralee-baai binnen te- loopen, plaatste kapitein Spindler houten kanonnen op zijn schip,»waarmede hij hoopte aan vaar tuigen schrik aan te jagen, en er een te nemen om daarmede dan later als kaper- sghip te ageeren. Sir Roger Casement verscheen niet op de afgesproken plaats van ontmoeting en Spind ler vond daar geen bericht hoe piet de lading te handelen en om de haven-autoriteiten in de kleine haven van Feint bezig te houden tofhij gelegenheid zou vinden weder zee te kiezen, tracteerde hij hen volop met whisky, meenende, dat hij daarmede slim handelde, doch weinig vermoedende, dat, op zee de En gelsche marineschepen reeds op weg waren om hem te pakken. Toen hij buitengekomen zag, dat hij om singeld was, was Spindler verontwaardigd, dat men geen prijzen-bemanning naar zijn schip zond, maar de marine-autoriteiten lie ten dit na, omdat zij wisten, dat men de „Aud" elk ©ogenblik in de lucht kon doen vliegen. In het boek leest men dan verder: „De duikboot, die Sir Robert Casement aan boord had, wist niets van ons af. Die boot kwam dienzelfden avond in Tralee-baai en zag in de duisternis de omtrekken van de „Aud" ter hoogte van Innistooshet. Evenwel, denkende dat het een Engelsche torpedojager was, ging de commandant van de duikboot noordelijk op en zette Sir Roger en zijn man nen in een opvouwbare boot aan wal. Case ment is den volgenden dag in de nabijheid dier landingsplaats gearresteerd. Casement, dus heb ik later vernomen, was tegen het einde der reis zéér stil geweest en dacht blijkbaar alleen aan zichzelf. Vreemd genoeg had hij er bij den commandant der duikboot niet op aangedrongen naar ons uit te zien en de afgesproken signalen te geven." Dus werd de „Aud" opgebracht naar Queenstown. Alles was in gereedheid het schip op het laatste oogenblik in de lucht te doen vliegen. Spindler had ook willen pogen een 8000 ton schip te rammen, doch de En gelsche oorlogsschepen hadden dat verijdeld. Hij heesch toen de Duitsche vlag en ter wijl de bemanning aan dek in hun unifórmen, drie hoera's voor den keizer deden hooren, zond Spindler zijn schip naar den bodem. Hij en de bemanning werden echter gered en aan boord van een Engelsch vaartuig ge bracht. Uit Londen wordt gemeld, dat de politie Donderdag onder ln beslag genomen papie De bolsjewiki hebben in het bergland van den Noord-Oostelijke Kaukasus een opstand ontketend onder leiding van Iman Sjamiel. Deze moet den bolsjewiki reeds 4000 dooden, 100 machinegeweren en 6 kanonnen hebben gekost. Uit New-York wordt aan de „Times" ge meld: Een sensationeele daling van den ta- Jbaksprijs vond Dinsdag op de beurs te Lexington, in den staat Vanginia, plaats, toen 3 cent per Amer. pond werd geboden voor losse tabaksbladen welke het vorige jaar 25 cents opbrachten. De tabaksplanters sloten de beurs na een uur als protest tegen het lage bieden. In alle deèlen van Virginia ontstond groote verbittering tusschen tabaks planters en makelaars. Te Carlysle werd zelfs met messen gevochten. In andere steden werden eveneens de markten gesloten. Een Amerikaansch medewerker van het Londensche weekblad „The Nation" vestigt de aandacht op een nieuwe beweging in Amerika; op een nieuw wapen in de handen der werklieden, dat misschien van groote be- teekenis kap worden. Hij merkt op, dat langzamerhand het ver zet van het publiek tegen steeds minder werkuren en steeds hooger loonen, waardoor van een dalen der prijzen geen sprake kan wezen, van dien aard wordt, dat men in vak- vefeenigingskringen zich begint af te vra gen of de werkstakingen niet langzamerhand hebben afgedaan, omdat zij tenslotte voor de werklieden zelf gevaarlijk kunnen worden en of niet de tijd gekomen is om te zoeken naar een ander strijdmiddel, dat volkomen wettig zal wezen en niet de verontwaardiging van het publiek zal opwekken. En dan stelt hjj in het licht, dat eenige Amerikaansche leiders der werklieden mee- nen het nieuwe middel te hebben gevonden, n.1. de leiders van de „International Associa tion of Machinists", een lichaam van 360.000 geschoolde werklieden met een vakvereeni- gingskas van twee millioen dollars. Er was een staking van machine-werkers in de haven van Norfolk ontstaan, "toen 627 mannen het werk hadden neergelegd, omdat de werkgevers geweigerd hadden hun con tract met de vakvereeniging te hernieuwen en tevens hadden medegedeeld, dat zij in het vervolg hun fabrieken zouden drijven zonder rekening te houden met de vakvereenigings- eischen. De staking had nog maar eenige dagen geduurd toen de leiders daarvan te weten kwamen, dat de „Crescent Machine Works", een der grootste fabrieken te Norfolk, belast was met een hypotheek, welke in handen was van een plaatselijke bank en dat de hy potheekrente achterstallig was. Zij gaven nu allen werklieden het bevel hun geld uit die bank terug te nemen en toen deze. blijkbaar gebrek begon te krijgen aan kasgeld, boden leiders der vakvereeniging de bank aan de hypotheek op de Crescent fabriek over te nemen voor kasgeld. Het aanbod werd aan genomen en de hypotheek kwam in handen der vakvereeniging. Toen de trade-union leiders bij de Crescent kwamen om te onderhandelen over een niéu we overeenkomst met de vakvereeniging, erkenden de directeuren, dat zij daar niets tegen hadden, maar dat zij door een hypo theek in de onmogelijkheid verkeerden. De vakvereenigingsleiders toonden toen, dat zij de hypotheek hadden en zeiden: „Als ge niet teekent, sluiten wij uw fabriek". Er werd geteekend én de Crescent begon nu te werken onder vakvereenigings-voor- waarden met een loonschaal van een dollar per uur en de kleinere fabrieken volgden. De staking was afgeloopen, doch daarmede was de zaak niet uit, want de vakvereeniging be merkte spoedig, dat de banken krediet gin gen weigeren aan degenen, die ontrouw ge worden waren aan het stelsel van arbeiden buiten vakvereenigings-voorwaarden om. De directeuren deelden de vakvereenigin- gen mede, dat zij niet konden doorwerken zonder crediet en dat de banken geen crediet wilden verleenen, als men niet terugkeerde tot het stelsel van werken buiten de eischen der vakvereenigingen. De vraag was dus wat de vakvereeniging zou doen opnieuw staken? De leiders kwamen bijeen en vertelden den werkgevers, dat de overeenkomst met de vakvereeniging niet verbroken behoefde te worden, want de „Machinists' Association" wilde de verlangde credieten verleenen en de werkgevers namen dat dadelijk aan. Die volkomen overwinning toonde den werklieden, dat strijden met finantieele wa pens heel wat minder kostte'dan een werk staking, want een staking van tenminste 12 weken over 627 man zou hun kas zeker 60.192 dollars aan stakings-uitkeering hebben ge kost en het geld voor de hypotheek betaald, was geen uitgave, doch een geldbelegging geweest. De werkelijke tegenstanders der werklie den te Norfolk waren niet geweest de werk gevers, doch zij die voor die werkgevers de credieten verschaften. Toen de werklieden die credieten gingen verschaffen, kregen zij die controle op alle andere machine-fa brieken in die stad. De vraag rees dus of een dergelijke taktiek op grooter schaal mogelijk zou zijn. De machine-werkers meenden van wel want het geld bij de banken was voor een groot deel geld van de arbeiders zeiven en als die depositos be heerd werden door mannen, die de werklie den vriendelijk gezind waren, zouden zij al lengs het geheele crediet-stelsel in handen kunnen krijgen. De banken beheerscbten het huidige crediet-stelsel en dus richtte de „International Association of Machinists" een eigen bank op, de „Mount Yernon Sa- vings Bank of Washington", en die bank vroeg om de beleggingen niet alleen van de vakvereenigingsleden, doch van het publiek in 't algemeen. Andere bloeiende vakvereenigingen volg den het voorbeeld, o. a. werd een millioen dollar bank opgericht te Cleveland door de „Brotherhood of Locomotive Engineers" en allengs zullen sterke werklieden-banken in staat zijn de nijverheid te beheerschen, door dat zij het crediet in handen hebben. ,Die soort contróle is echter", dus vervolgt de schrijver in „The Nation", „niet de con tróle, waarnaar de werklieden streven, want zij willen een contróle, die bezit insluit. Zoo danige contróle is alleen mogelijk óf door beslaglegging óf door aankoop; het eerste is in de Vereenigde Staten onmogelijk, rest de vraag of aankoop wèl mogelijk is. Dat scheen in den aanvang zoo te wezen, doch bij nadere óverweging gingen de lei ders der machine-werkers het anders inzien. Zij vroegen zich af wat de werklieden bij de spoorwegen zouden kunnen doen altf zij een som van 625 millioen dollars, onlangs in loonsverhooging gekregen, zouden kunnen besparen. Het kapitaal in Amerikaansche spoorwe gen belegd, bedraagt ongeveer 6500 millioen dollars. Belegden de werklieden hun loons verhooging in spoorweg-effecten en ook het dividend daarop, dan zouden zij binnen vijf jaar 3490 millioen dollars of de meerderheid in aandeelen bezitten, en als zij de effecten kochten tegen den huidigen prijs, beneden pari, zouden zij binnen drie jaar de contróle in handen hebben. Het leek alles mooi op papier, doch zou vermoedelijk in de practijk onmogelijk blij ken, doch hoe dit zij, de machine-werkers konden niet inzien, waarom het beginsel niet kon worden toegepast op kleinere nijver heids-ondernemingen, die niet zulke groote kapitalen hebben als spoorwegen, machine fabrieken e. d. De leiders der vakvereeniging doen nu een krachtig beroep op hun leden om te spa ren, zooveel zij kunnen, opdat zij later, als het wapen der werkstaking zal falen, zullen kunnen strijden met het financieele wapen, d. i. de spaarpenningen der werklieden. Om het doel te bereiken overweegt de Association nu het oprichten van een beleg gingsdepartement der vakvereeniging en andere vakvereenigingen worden opgewekt iets dergelijks te doen. De vakvereeniging heeft reeds een aantal kleine machine-fabrieken in de buurt van Washington overgenomen en tracht de aan deelen dier fabrieken in handen te krijgen, om zoodoende een aantal dier fabrieken te doen exploiteeren door de „International As sociation of Machinists". Op die wijze zijn zij overtuigd, dat een uitweg is gevonden voor de Amerikaansche arbeiders; een uit weg, die leiden kan tot beheer der nijverheid door eigendomsrecht, en toch zonder „bol sjewisme" of eenige andere „anti-Amerikaan- sche" theorie. Men weet, dat de Amerikaansche marine op Haiti politiediensten doei Ook, dat zij daarbij hardhandig te werk gaat. Thans heeft een maritieme enquêtecommissie op Haiti nasporingen ingesteld en daarover rapport uitgebracht aan den minister van marine. Uit dat rapport 'blijkt, dat er in het Haitiaansche bergland nog rondzwervende negerstammen zijn, die het menscheneten in praktijk brengen. Vele negervrouwen en 'kinderen zijn daarvan het slachtoffer ge worden; maar ook Amerikaansche mari niers. Van een sergeant, Lawrence Muth, schijnt dat te zijn bewezen, van de mariniers Clarence Morris en Harry Lawrence moet het op goede gronden worden aangenomen. Een neger-priester, van wien bewezen was, dat hij inlandsohe kinderen had verslonden bij een ritueel feest, zou door de Amerikaan sdie militairen zijn doodgeschoten, indien zijn Iandgenooten niet voor hem waren op de bres gekomen. De man werd vrijgelaten. Er gaat nu ook een Amerikaansche commissie van enquête naar Cuba, om daar een onder zoek in te stellen naar de troebelen, die bij en sedert de gröote verkiezingen op dat eiland plaats grepen. Wanorde op Cuba is heeft president Wilson gedecreteerd ©en zaak, waar de Ver. Staten bij geïnteres seerd zijn, en waar zij een eind aan zullen maken, zoodra zij het noodig achten. Deze interventie van de Unie is zegt men te Washington door invloedrijke Cubanen zelf ingeroepen. KORTE BERICHTEN. Groothertogin Charlotte van Luxemburg heelt 'een zoon gekregen. Het Amerikaansche Senaatslid King heeft een motie ingediend, voorstellend schrap ping van het Volkenbondsverdrag uit het Vredesverdrag. Maandagnacht is te Charleston het staats- kapitool van West-Virginië afgebrand. Er werd voor verscheiden millioenen dollars schade aangericht en vele onvervangbare be scheiden en archiefstukken zijn verloren ge gaan. Bij de blusschingspogingen verloren drie brandweerlieden het leven, als een ge volg van het instorten van het dak. De materieel© schade wordt gedekt door verzekering, Op 31 December waren er te Berlijn 58.616 werkloozen. De Utr. recherche heeft Woensdag aan gehouden en in bewaring gesteld den 20- jarigen timmerman L., werkzaam aan het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Spoor wegen aldaar, die verdacht wordt, op Oude jaarsavond een moordaanslag gepleegd te hebben op den dertigjarigen timmerman Slot. De aangehoudene heeft reeds bekend de daad gepleegd te hebben uit wraak en ook om aan geld te komen. Hq leende n.1. wel eens geld van Slot, wat niet altijd prompt betaald werd, waarom deze zijn baas er over aansprak. Daar L. indertijd een voorwaar delijke veroordeeling te Zutfen gekregen had en toen ter beschikking was gesteld van den reclasseeringsraad, besliste die raad dus, dat de jongen van Utrecht naar een andere gemeente zou worden overgeplaatst. De schuld van die overplaatsing weet de jongen aan Slot en hij zon op wraak. Op Oudejaars dag kocht hij in een winkel te Utrecht een ijzeren hamer en heeft daarmede, na afloop van het werk Slot- aan den dijk opwachtend, hem toen de noodlottige slagen toegebracht. Na het slachtoffer onschadelijk gemaakt te hebben, nam hij hem zijn weekgeld af om daarmede de kosten te bestrijden van zijn overplaatsing. Over Jutfaas is hij toen naar Utrecht teruggekeerd. Een correspondent van de „Daily Mail" meldt uit -Ghristiania, dat tijdens een hevigen storm in een bergstreek van Noorwegen een auto, waarin zes menschen warén gezeten, in een afgrond reed. De auto viel 80 meter naar beneden, kantelde daarbij om en om en kwam ten slotte weer op zijn wielen terecht. Toen een reddingbrigade hulp kwam bren gen, waren vijf van de inzittenden bewuste loos. Geen van he» was echter ernstig ge wond. Een misdaad van ongewone verschrikke lijkheid heeft te Bordeaux plaats gehad. Een vrouw, moeder van een volwassen dochter, had een minnaar, een jongeman van 25 Jaar. Vreezende, dat haar minnaar haar zou ver laten, had zij het perverse plan gevormd hem met haar dochter te laten trouwen. Het meisje, dat reeds verloofd was, wees dit mon sterlijke plan dan ook met verontwaardiging van de hand. Waarop de moeder besloot zich te wreken. Toen haar dochter op een nacht lag te slapen heeft de ontzinde vrouw het bed van haar kind met petroleum over goten en aangestoken en toen het 'bed begon te branden heeft zij haar dochter met geweld op h-t bed neergedrukt gehouden, haar be lettende te schreeuwen door haar met de hand den mond dicht te drukken. Toen het meisje door vlammen omringd" was, is de moeder onder het geroep van: „eindelijk heb ik me gewroken", de kamer uit gestormd. De toestand van het meisje is hopeloos. Na het vertrek van de moeder is er 'een brief van haar gevonden, waarin zij schreef: „bin nen drie uur zal ik dood zijn, maar ik wii dat eerst mijn dochter dood is." Twee uur na de afgrijselijke gebeurtenis in de slaapkamer is er op den spoorweg bij het station Pessec, het gruwelijk verminkte l\jk van een vrouw gevonden, dat door een zoon herkend is als het lijk van zijn moeder. Volgens een „Central News"-bericht heeft men te Bombay eigenaardige maatregelen genomen om drank-misbruikers te straffen. Een aantal Mohammedanen, die hun geloofs- genooten wilden straffen, die zich overgaven aan het gebruik van sterken drank, zetten posten uit voor de drankwinkels in Duncan Road. De Mohammedanen, die onder den in vloed van sterken drank uit de kroegen kwa men, werden door de posters aangehouden en hun gezichten door hen zwart gemaakt. Daarna werden zij door de straten gejaagd, terwijl hen steeds verachtelijke taal werd toe geschreeuwd. Te Bullar Tulukat hebben een aantal „kasten" een motie aangenomen, waarin hun leden wordt verboden sterken drank te gebruiken op straffe van openlijk tot schande te worden gemaakt en met uit zetting uit hun kaste. Het frlsch houden van afgesneden bloemen. Men kan* thans vele soorten van gesneden bloemen heel wat langer goed houden dan tot dusver het geval was. Hiervoor maakt men gebruik van de theorie van den osmo- tischen druk. Wanneer bloemen, die sappen bevatten met haar stelen ln zuiver water worden geplaatst, treden er spanningen in de cellen die de celwanden doen scheuren en de bloemen verwelken, Men heeft nu proeven genomen met allerlei oplossingen^ teneinde aan het vocht, waarin de bloem steel geplaatst is, een osmotischen druk ta geven zooveel mogelijk overeenkomende met dien in het Woemsap. Inderdaad met het ge- wenschte succes. Suikeroplossingen van ver schillende sterkte voor verschillende bloem soorten geven de beste resultaten, behalve bij lelies, seringen en lathyrus. Anjelieren blijven het langst goed' in een 15 pOt.'s suikeroplossing, rozen in slechts half zoo sterke suikeroplossingen. Chrysan themums en tulpen hebben weerkeen andere oplossing noodig. Ofschoon seringen geen nut hebben van een suikeroplossing alléén, helpt een 121/, pOt.'S suikeroplossing waar aan wat mangaatgulfaat is toegevoegd weer wèl; bovendien wordt de kleur der seringen ar fraaier door. <Mndbl. t Verv.) De Competitiewedstrijden. Programma voor Zondag 9 Februari. Westelijke Afdeeling. Eerste klasse. Amsterdam: AjaxV.V.A.: SpartaanH.V.V.; A.F.C.—Blauw Wit. Rotterdam: V.O.C.—D.F.G, Utrechti W.V.V.Haarlem. Den Haag: H.B.S. Sparta. Overgangsklasse. Rotterdam: R.F.C.—H.D.V.S. Haarlem: R.C.H. Quick: H.F.C.'t Gooi. Wormerveer: W.F.C. D.E.C. Den Haag: A.D.O.Feijenoord. Schiedam: S.V.V.—Stormvogels. Tweede klasse A. Alkmaar: Alcmaria VictrixAmetel. Haarlem: E.D.E.Hortus. Weesp: RapidaaPunnersteija. Schoten,: SchotenHollandia. Zaandam: Z.V.V.— Z.F.C, Derde klasse A. Haarlem: HJ3.V.Steeds Voorwaarts. Velsen: VS.V.N.OS. Derde klasse B. Edam: E.V.C.Q.S.G. Zaandam. Zaanlandii West Frisia. Koog a/d Zaan: K.F.G.Swift. Am sterdam: OJD.E.Watergraafsmeer. Reserve Tweede klasse A. Amsterdam: D.E.C. II—W.F.C. II. Z.F.C. II—Z.V.V. II. Zaandam: Eerste klasse B. Koog a/d Zaan: K.F.C. IIMeervogela I. Alk maar: Alkmaria Victrix IIHelder II. Tweede klasse B. Helder: HJt.C. IIK.V.V L Wormerveer: QB.C. II—V.V.W. I. Afdeeling Helder. Tuindorp: Batavier I—Avia II. Aanvang 10 uur. Scheidsrechter de 'heer Augusteijn. H.R.C. n—K.V.V. I, Zondag ontvangen de reserves van de HJR.O. de Leiders van hun afdeeling. In Krommenie word verloren met 2—0; daar de Racers op eigen terrein geduchte tegenstanders zijn, zal het ons niets verwonderen als K.V.V. met een nederlaag huis waarts gaat: temeer daar Clowting de linksbin- nenplaats bezet. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. H.R.C. II komt uit als volgt: Tonwveat D. v. Willigen Baas v. Leeiuwen Brinksmia Goudswaardt v. Rijswijk, Buijs, J. v. Willigen, Clowting, Beijer Scheidsrechter: de heer Bruin. Aio. Victrix II—Helder IL Helder II moet Zondag op bezoek bij da reser ves van Alc. Victrix. Daar de Alkmaarders nog niet veel gepresteerd hebben en Helder II hun hier met 3—1 sloegen, verwachten we een kleine overwinning voor ae gasten. Er wordt om 12 uur gespeeld, dus om zes uur thuis. Oefenwedstrijd Ned. elftal Wij lezen ln de „Sportkroniek": De N. V. B. heeft besloten een oefenwedstrijd te houden voor het Ned. elftal op Zondag 20 Maart 1921 in hot Stadion te Amsterdam. Dit in verband met de te houden Internationale wedstrijden: Ne derlandZwitserland (28 Maart) en Nederland Italië (8 Mei.) Er wachten .dus weer eenige mooie wedstrijden. Voor de vacante betrekking van hoofd der O. L. School te Westerland hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Naar wij vernemen, hebben Gedep. Staten van Noord-Holland goedgekeurd de gemeen- terekening, dienst 1919, de begrooting, dienst 1921, benevens het Raadsbesluit, om de winst der zeegras-exploitatie over 1920 onder de zeegrasmaaiers te verdeelen. over de maand December 1920. GEBOREN: Nan Simon, z. v. Jb. Wage- maker en D. Rotgans; Jan, z. v. C. Bakker en R. Kooy; Reina, d. v. J. J. Muit en Jac. Hegeman. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Jan Halfweeg, oud 41 ja ren, echtgen. van G. Lont; Adriaantje Dieu- wertje Wigbout, oud 79 jaren, wed. van O. Dujjnker; levenloos aangegeven kind van O. Rotgans en J. Post. De loop der bevolking dezer gemeente over 1920 is als volgt t Man- Vrou- Totaai nen wen Bevolking op 1 Jan. 1920 1631 1487 3118 Geboren29 37 66 Gevestigd 57 47 104 Overleden Vertrokken 1717 1571 8288 13 17 30 1704 1554 8258 75 68 143

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2