HELDERSC1E CI1RA1T Tweede Blad. lOe VOLKSTELLING VAN ZATERDAG 8 JANUARI 1921. (Wintertijd.) PLAATSELIJK NIEUWS. Onderzeeboot K V. Zeebad Huisduinen. Militaire dekens. Candldaatstelllng Scheidsgerecht Gemeente-werklieden. Leger des Heils. Een Boeren-melkcentrale te Helder Vierde Kunstavond. Liefdadigheidsvoorstelling tuberculose bestrijding. Vereenlging voor voorbereidend lager onderwijl „Jachtn". Wlnkelnleuws. Aanbesteding. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand December 1920 GEMEENTERAAD. Chirurgische hulp en gebruik toestellen Marine-hospitaal. Presentiegeld. BINNENLAND. De Koningin-Moeder. Wilna. Herziening Kieswet enz. Nieuwe leden der Provinciale Staten van Nodrd-Holland. Nederland en België. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Dee. op: ond.: op: oncT: v.m.:n.m.: i Zondag 9 m. 7.42 a. 4.54 8.9 4.8 8.35 8.40 Maand. 10 8.12 5.55 8.9 4.4 9.10 9.15 Dinsdag 11 8.40 6.58 8.8 4.5 9 45 9.50 Woensd.12 9.5 8.2 8.8 4.6 10.2010.20 Dond.d. 13 .Vrijdag 14 Zaterd. 15 9-27 9.49 10.11 9.6 8.7 4.8 10.4510.52 10.13 8.7 4.1011.2011.25 11.218.6 4.12—. Onze plaatsgenoot, de heer W. van Wolferen, slaagde gisteren te Rotterdam voor het Rijkscertificaat voor Radiotelegra fist eerste klasse. De heer van Wolferen is een leerling van de opleidingsschool voor Radiotelegrafie, Zuidstraat te Helder. Bij den huisvader van het Tehüis voor Militairen, Kanaalweg 97/99, werd van een zich noemend „oud Tehuis-bezoeker" uit Curagao een gift van 25.voor het Tehuis ontvangen. Aangezien de milde gever niet bekend is, wordt deze gift, in dit blad, op deze wijze verantwoord. De „K V" wordt 10 dezer te Tandjong Priok verwacht. Naar wij vernemen, is het resultaat inzake het plaatsen van de aandeelen niet onbe vredigend. Het Comité "verzocht ons mede te deelen, dat het de inschrijvingen, die nog niet zijn ingeleverd, vóór Maandagmorgen 12 uur verwacht aan het adres van den heer W. Biersteker, Kanaalweg. Het Comité vergadert dien middag te 2 uur. Tegenover de klacht over het lange uit blijven der kunstwollen dekens, door het Dep. van Landbouw beschikbaar gesteld, kunnen wij thans mededelen, dat de R.-K. Volksbond alhier volgende week beschik king krijgt over zijn geheel bestelde quan- tum. Molton dekens waren echter niet meer voorhanden. Voor het «scheidsgerecht bedoeld in art. 64 8e lid Werkliedenreglement zijn door de afd. Helder van den Ned. R. K. Bond van Personeel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven „St. Paulus" candidaat gesteld de heer P. A. Smits als scheidsrechter en D. J. Snel als waarnemend scheidsrechter. Door de afd. Helder van den Alg. Bond van Gemeente-personeel in Nederland als scheidsrechter de heer J. Lonnée, als waar nemend scheidsrechter de heer Joh. Hoo- gerwerf. Ter gelegenheid- van het 30-jarig bestaan van het Heldersche corps is een 'speciaal nummer van „de Strijdkreet", het officieele orgaan van het Leger in Nederland, versche nen, dat speciaal aan de Heldersche jubilee- rende af deeling gewijd is. Wij vinden er bijdragen in van vooraanstaande personen hier ter stede. De vóórpagina bevat goed- gelijkende portretten van de heeren Rumpff, secretaris Armenraad, Gratama, commissaris van politie, Houwing, burgemeester, Schok king, hoofd-ingenieur der marine, ds. Visser, Luth. predikant en ds. Van Griethuysen, Ned. Herv. predikant. De heer Schokking wijst in zijn artikel op de blijheid van het Leger des Heils, en de lichtheid van beweging, zoo geheel tegen strijdig aan de logge kerkeraden. Men moest in alle kerkeraden een paar heilssoldaten kunnen plaatsen, meent schr. Broeder J. H. Staalman meent, dat het aan het Leger deB Heils vergund is de resultaten van zijn arbeid te zien. Onze stad heeft die arbeid noodlg. De heer Gratama, oommissaris van politie, brengt namens de Heldersche politie hulde aan de werkzaamheden van het Leger des Heils, ds. Van Griethuysen geeft „Indruk- keii"; hij meent dat Voor Helder, waarvan gezegd kan worden „Een schoon volk, maar het diende den Heere niet", samenwerking van alle Christus-geloovigen gebiedende eisch is. De heer Rumpff wil gaarne erkennen, dat de heilssoldaten, bij hun optreden in gezin nen, meermalen een beschamend voorbeeld voor spr. waren. De burgemeester, de heer W. Houwing, is van meening, dat nu het Leger des Heils in de laatste jaren meer en meer gewaardeerd en erkend wordt, ook meer en meer de mede werking van het Leger wordt verzocht door de politie. Voor ds. Visser is de groote bewondering voor de mannen en vrouwen van het Leger grooter dan de bezwaren betreffende de werkwijze. Kapitein Bouwens spreekt zelf van „Onze Kracht". Deze zit in den eenvoud der Leger- bijeenkomsten; ieder spreekt uit het hart, in volkstaal, uit de praktijk des levens. Het tweede punt is de ernst der samenkomsten. Bij de heilssoldaten is het een openbaring van innerlijk, godsdienstig leven en geens zins van een vorm van godsdienstoefening. Een derde oorzaak acht spr. de liefde en be- langelooze toewijding der werkers. Geen sol daat in het Leger des Heils wordt voor zijn arbeid betaald. De drijfveer van allen arbeid is liefde. Het nummer bevat, behalve de gewone hier en daar thans bekorte rubrieken, nog andere redactioneele artikelen, en is met portretten en foto's verluoht. Men meldt ons uit Breezand: Tusschen de centrale melkinrichting der melkslijtersvereeniging te Helder en de melkleveranoiers is het nooit het rechte ge weest en zoo is dan eindelijk een buitenge wone algemeene vergadering van de afdee lingen „Breezand" en „Helder" van den Melkveehoudersbond gehouden in ihet lokaal van den heer C. Vader te Julianadorp, om zoo mogelijk tot een oplossing te komen. Uit Koegras was de opkomst der leden niet groot, hetgeen werd toegeschreven aan te geringe bekendmaking vanwege ihet bestuur der af deeling „Helder", De heer A. Buy, voorzitter der afdeeling „Breezand", die deze vergadering leidde, heette zijn aanwezige medestrijders voor een beteren tdestand van harte welkom, waarna hij het doel dezer gecombineerde samen komst uiteenzette. Men hoopte namelijk een Boeren-centrale melkvereerdging te Helder stichten, in samenwerking der afdeelingen „Breezand", Helder" (Koegras) en „Texel". Uit de geer (geanimeerde besprekingen, die op deze uiteenzetting volgden, bleek dui delijk, dat men algemeen met het denkbeeld van „Breezand" kon meegaan, namelijk: Ieder producent diende er naar te streven, zelf zijn eigen product te verkoopen en te verwerken op een wijze, voor den veehouder zoo voordeelig mogelijk en tot een prijs, die redelijk was. Alleen op die manier werd een menschwaardig bestaan gewaarborgd en dat kon slechts door coöperatie der leden bereikt worden. Met algemeene stemmen werd nu besloten tot oprichting eener Boeren-melkcentrale, en te trachten, een geschikt gebouw te huren of te koopen te Helder. Voorts werd vastgesteld om Maandag 17 Januari op Texel te vergaderen. In zijn slui tingswoord sprak voorzitter de hoop uit, dat alle leden der afdeelingen „Breezand", „Hel der" (Koegras) en „Texel" dermate hun be lang moeten begrijpen, dat niemand op die vergadering ontbreken zou. Wij laten hier nog eenige persuittreksels volgen betreffende de opvoering van „Een gescheiden vrouw" op a.s. Woensdag 12 dezer. „Avondpost": „De rol van den zoon is de machtigste uit het stuk; zij bevat een gamma van de felste ontroeringen. Wij moeten in die figuur zien de jeugd in haar spontanëiteit, zich ontwor stelend aan de minderjarigheid, zich verzet tend, maar met weemoed, strijdend tusschen de liefde voor de ouders, het verleden, en de allesoverheerschende genegenheid voor de jonge vrouw. De heer Frits Bouwmeester, die een vorig seizoen al zooveel; goede dingen gaf, heeft deze rol bewonderenswaard gespeeld. Stine van der Gaag was bekoorlijk en over tuigend als de jonge vrouw, door het leed wijs en sterk geworden. Er was veel kleur en uitdrukking in haar spel. Leria Kley verrastte ons door een char mante grootmoeder te vertoonen, gedistin geerd en innemend." „Utr. Nieuwsblad": „Het stuk behandelt een zeer voorname geloofsstelling der R.-K. Kerk, namelijk deze: het huwelijk is een sacrament. Maar niet enkel behandelt het deze stelling, meer dan dat, het stuk heeft een tendentieuse strek king, daar dit dogma er in verdedigd wordt." „Opr. Haarl. Crt.": „Een uitnemende, zeer verzorgde opvoe ring van een boeiend stuk." Door den heer Blokhuijs, leeraar teekenen alhier, is een sprekend reclamebiljet voor de uitvoering van a.s. Dinsdag vervaardigd. De teekening demonstreert op pakkende wijze de ellende van de tuberculose, waarnaast, als reddende engel, de pleegzuster staat, die weder geluk en gezondheid brengt in de gezinnen. Op een drietal plaatsen in de stad is deze teekening opgehangen als herinnering en waarschuwing voor hen, die nog geen bij drage voor dezen liefdadigheids-cabaretavond hebben gegeven. Zijn er zulken inderdaad? Zij mogen bedenken, dat het nog niet te laat is om voor het goede doel iets af te zonderen, en dat er nog kaarten verkrijgbaar zijn." Het Bestuur van de Yereeniging tot bestrijding van tuberculose verzoekt perso nen, die lid willen worden van deze vereeni- ging, oii} zich schriftelijk te wenden tot de secretaresse, Mevrouw M. de JongMatzin- ?er, Koningstraat 10. Minimum contributie 10.— 's jaars. Den 29sten December bestond de bewaar- sohool van bovengenoemde vereenlging 50 jaar. Oorspronkelijk gevestigd in de Vroon straat, werd de school later verplaatst naar de Hoogstraat, waar zij thans nog gevestigd is in het gebouw „Irene". Wegens de vacantie zullen de feestelijk heden voor dit jubileum gevierd worden op 13 en 14 Januari a.s. Woensdag 12 Jan. zal het door de kinderen der school vervaardigde werk ter bezichtiging worden gesteld. Voor deze bezichtiging zijn te 7.15 B. en W. van Helder uitgenoodigd, terwijl om 8 uur de ouders en leden en begunstigers der Ver- eeniging daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Een feestvergadering heeft, zooals eene advertentie in dit nummer vermeldt, op Vrijdag 14 Jan. plaats in het Chr. Tehuis voor Militairen. De firma P. de Gruyter Zoon heeft thans in het perceel Spoorstraat 15 ook in onze stad een van haar door het geheele land ver spreide winkels in grutterswaren, thee, koffie, enz. geopend. Wij konden daar vooraf een kijkje nemen, en ons overtuigen van de fraaie en praktische inrichting van ha&r winkel. Onder leiding en volgens ontwerp van den architect, den heer Welsing, hebben de heeren Starrenburg Boerdijk, aanne mers alhier, een keurig, vroolijk geheel ont worpen, dat smaakvol aandoet. De wandbe- kleeding is gemaakt van tegels uit de Pla teelbakkerij „Gouda"; voor de electrische verlichting liet de heer Heltmeier een spe ciale kristallen kroon maken, die een zee van licht produceert. De winkelbetimmering is zeer praktisch ingericht met open vakken, waarin elk arti kel geprijsd ligt. Voor bewaren van boter zijn speciale kasten gemaakt, die des zomers als ijskasten worden ingericht, zoodat dit gevoelige product steeds koel wordt gehou den. Voor thee zijn speciale blikverpakkingen in de laden achter den winkel vervaardigd, omdat ook dit artikel zeer gevoelig is, en de koffieladen zijn van silo's voorzien. De achter den winkel zich bevindende opslagplaatsen zijn van houten beunen voorzien ter vermij ding van vochtig worden. Ook van buiten maakt het pand een gun- stigen indruk, én ongetwijfeld strekt deze winkel weder tot verfraaiing van onze win kelstraat bij uitnemendheid. Loterij. ten bate van het fonds voor de nagelaten betrekkingen van tijdens de mobilisatie omgekomen Marine-mannen. Het Comité „Nederland gedenkt zijn slachtoffers der Marine", welbekend bij de Heldersche' ingezetenen, heeft thans een loterij georganiseerd, bestaande uit ,25000 loten. Aan deze loterij zijn 400 prijzen ver bonden, waaronder 1 automobiel, 1 motor rijwiel, 1 autoped, 2 damesrijwielen, 2 heeren rijwielen en een schilderij van Jaarsma. De prijs der loten bedraagt 1. Heeren sigarenwinkeliers en boekhande laren worden beleefd uitgenoodigd hunne medewerking te verleenen bij het verkoopen, door een aantal loten in depót te willen nemen. Zij steunen daarmede het doel van het Comité. Op aanvrage zullen de heeren KI. F. Oort- gijsen, Kerkgracht, hoek Keizerstraat, en M. Heyboer, Parallelweg 41 gaarne de noo- dige loten verstrekken. Het Comité. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd Vrijdagmiddag aanbesteed de levering, voor het jaar 1921, van school boeken, schoolbehoeften, enz., voor de o. 1. scholen, Burgeravondschool en Zeevaart school, alsmede de levering van benoodigd- heden voor het onderwijs in de handwerken op de o. 1. scholen. Er waren 4 biljetten ingekomen, waarvan 1, als zijnde ongezegeld, ongeldig. Ingeschre ven was als volgt: diverse schoolbehoeften O. L. en herhalingsscholen: J. C. Duinker ƒ7790.606; H. de Wit Jr. ƒ7747.696; id. Zee- vaart- en Visscherjjschool: J. C. Duinker 477.20; H. de Wit Jr. 485.90; id. Burger avondschool J. O. Duinker ƒ735.45; H. de Wit Jr. 729.55. Schoolboeken en platen: J. O. Duinker met 4 korting; H. J. P. Egner met 5 in naaien van boeken: J. G. Duinker, nieuwe 35 ct„ oude 40 ct.; H. J. P. Egner, 30 ct. (oude en nieuwe). Opplakken van platen en ver nissen: J. C. Duinker 50 cent en ƒ1.H. J. P. Egner 40 ct. en 1. M amen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 boekhouder, 1 controleur, 1 draaier-bank werker, 6 grondwerkers, 1 kantoorbediende ben, 18 ,aar, 144 losse-werklieden. 1 loop- kneoht ben. 18 jaar, 8 metselaars, 5 ontsmet- ters, 8 ft' kers, 20 sneeuwopruhpers, 1 tim merman, !04 transportarbeiders, 85 volks tellers. Totaal 826 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 betonwerker, 2 broodbakkers, 16 contro leurs, 1 chauffeur, 1 electricien, 1 electricien ben. 18 jaar, 46 grondwerkers, 1 hulpbestel ler, 1 incasseerder, 8 kantoorbedienden, 8 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 kantoor- looper, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 loop knecht, 18 metselaars, 2 machinedrijvers, 1 meteropnemer, 1 matroos, 1 meubelmaker, 5 opperlieden 1 opperman ben. 18 jaar, 2 puink toppers, 8 reizigers, 11 1 smid-bankwerker, 2 stucadoors, 4 stokers, 2 straatmakers-handlangers ben. 18 jaar, 15 timmerlieden, 2 timmerlieden ben. 18 jaar, 118 transportarbeiders, 1 tuinman, 2 volks tellers, 157 losse werklieden, 7 losse werk lieden ben. 18 jaar. Totaal 435 personen. Geplaatst werden: 1 electro-monteur, 6 grondwerkers, 1 kan toorbediende ben. 18 jaar, 144 losse-werklie- den, 1 loopknecht ben. 18 jaar, 3 metselaars, 5 ontsmetters, 8 stokers, 20 sneeuwopruimers, 1 scheepstimmerman, 1 timmerman, 104 transportarbeiders, 85 volkstellers. Totaal 825 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 5 dagdienstboden, 10 dagmeisjes ben. 18 jtaar, 7 dienstboden Intern, 1 huishoudster, 1 kamermeisje, 1 keukenmeisje, 7 werksters, 1 winkeljuffrouw ben. 18 jaar, 1 wasohvrouw., 2 melsies-stoomwasBohen. Totaal 86 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 8 laardappelschilsters, dagdienstbodeni, 1 dagmeisje ben. 18 jaar 8 dienstboden, 1 klerke ben. 18 jaar, 1 winkeljuffrouw. Totaal 22 personen. Geplaatst werden: 8 dienstboden, 2 dagdienstboden, 4 werk sters, 1 waschvrouw. Totaal 10 personen. Adres Inzake het Spulkanaal. In den Raad van 80 November 1920 werd tot het uitbrengen van prae-advies in han den van B. en W. gesteld het adres van de afdeeling .Helder" van den Nederland- schen Aannemersbond nopens het inheien van ongeveer 800 palen ten behoeve van het Spuikanaal. Gevolg gevende aan deze opdracht dee len B. en W. aan de hand van een ter zake ingewonnen rapport van den uitvoerder van het Spuikanaal het volgende aan den Raad (mede: „In deze gemeente zijn drie of vier aan nemers, die in het bezit zijn van heimachi nes, welke in voorkomende gevallen ge bruikt worden 'bij de uitvoering van onder- deelen van hen opgedragen werken." „Deze werken bepalen zich in den regel tot die, waarvoor het de moeite niet loont om werkkrachten van buiten de gemeente te doen komen. Heiwerk is een speciaal vak en het was den uitvoerder niet bekend, dat de bedoelde aannemers op dit gebied werk zaam zijn. Zijn zij dit wel, dan doet het vreemd aan, dat zij wetende, dat er hei- Officieele mededeeling De Commissaris des Konings in de provincie vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat vergeten is op de lijsten, die te Helder uitgedeeld zijn, de volgende vragen te stellen: a. Welke uitverkoop bezoekt gij? b. Is het daar goedkoop? o. Koopt gij daar wel eens een jas of een costnnm? d. Bij wien koopt gij die dan e. Koopt gij daar alles? a. De uitverkoop bij de firma I. Gkunwaiod. b. Spotgoedkoop 1 o. Natuurlijk; dacht n soms, dat ik een kannibaal was of een andere wilde, die geen kleeren draagt? d. Hoe kunt u toch zoo Btom vragennatuurlijk bij de firma I. Ghunwald. e. Natuurlijk; wat een Idiote vragen doet zoo'n volks teller toch! Bij de firma I, Gürnwald 1b 't het aller goedkoopst, doch nu overtrelt de reuzen-uitverkoop, die Maandagmorgen om 9.10 in de Keizerstraat 116° plaats vindt, alles! Vóór Maandagmorgen 9.10 wordt niets.afgegeven, ter- wijl ieder wordt verzocht zyn beurt af te wachten. (Adv.) werk te verrichten viel den uitvoerder daarop niet intijds hebben gewezen." ,Het heeft nimmer in de bedoeling gele gen om iemand van dit werk uit te sluiten. Dit wordt bewezen door de levering van de benoodigde heipalen. Omdat den uitvoerder geen geschikte ondernemers van heiwerken bekend waren, werd hieraan de voorwaarde verbonden, dat de leverancier den uitvoer der zoodanige ondernemers imoest aanwij zen, die tegen aannemelijke voorwaarden de uitvoering van dit werk op zich namen." „Tegen deze regeling hadden wij geen bezwaar." „Onder dagteekening van 23 October J.L verzocht de uitvoerder aan de Zaanlandsche Heionderneming haar reeds mondeling 'ge dane aanbieding schriftelijk te bevestigen, waarna opdracht tot de uitvoering van dit werk "zou volgen. Het is dus onjuist, dat op 3 November j.1. dit werk nog niet was ge gund, zooals door adressante wordt be weerd." „Door geen der aannemers in deze ge meente gevestigd, worden arbeiders ge houden speciaal voor heiwerk. De aanne mer J. de Vries maakt hierop wellicht een uitzondering.- Werkvolk voor dit doel zou waarschijnlijk op jaar-contract slechts van buiten de gemeente zijn te verkrijgen. Hier uit moge blijken, dat de belangen der hier wonende arbeiders te dezen niet zijn ge schaad." „Wij teekenen hier nog bij aan, dat wij den aannemer J. de Vries op zijn verzoek direct in de gelegenheid gesteld hebben het werk van de Zaanlandsche onderneming over te nemen. Dit geschiedde bij onzen brief van 7 dezer, waarbij wij hem, in ant woord op een van hem ontvangen schrijven van 4 Deoember j.1., verzochtten zich te dien einde met den uitvoerder te verstaan. Toen op 14 December ons bleek, dat de heer De Vries van de geboden gelegenheid geen gebruik bad gemaakt, werd door ohs aan hem een schrijven gericht, waarbij hem een termijn gesteld werd. Nog vóór de verzen ding van dat schrijven werd van de Zaan landsche Onderneming bericht ontvangen, waaruit blijkt, dat zij met betrekking tot den prijs niet met genoemden aannemer tot overeenstemming is gekomen." B. en W. stellen den Raad voor de adres sante in dezen zin in te lichten. B. en W. hebben aan den Raad het vol gende schrijven gericht: De Commissie van Toezicht voor het Ge meente-Ziekenhuis heeft zich tot ons ge wend met voorstellen betreffende het ver leenen van chirurgische hulp en het ge bruik van toestellen behoorende aan het Marine-Hospitaal. Krachtens het Raadsbesluit van 15 Juni 1920 werd aan dr. R. A. Tange voor de chi rurgische behandeling van alle patiënten, die minder dan 2.verpleeggeld per dag betalen, een jaarlijksche vergoeding van 1000 toegekend. Ten aanzien van de uitvoering dezer re geling doen zich in de praktijk moeilijkhe den voor. In de eerste plaats komt het" dikwijls voor, dat patiënten met voornoemden chirurg overeenkomen voor een operatieve behan deling een bepaald bedrag te bepalen, ter wijl eerst na opneming in het Ziekenhuis blijkt, dat zij gratis moeten worden gehol pen, omdat zij minder dan 2.verpleeg geld per dag betalen. In de tweede plaats is door het Rijk ingetrokken de vergoeding voor operaties, ondergaan door de werklie den van 's Rijks werf, waardoor deze cate gorie van personen is komen te behooren tot de gratis te behandelen personen. Tenslótte is behalve om bovenvermelde redenen het aantal operatieve gevallen van patiënten, die minder dan ƒ2.— verpleeg geld betalen, na de ln werking treding van do regeling met dr. Tange toegenomen. Voor den ohlrurg is deze overeenkomst derhalve uitgeloopen op een vermindering van inkomsten en een vermeerdering van de gevallen, waarin gratis operatieve hulp moet worden verleend. Om aan de genoemde bezwaren tegemoet te komen, wordt door de Commissie voor noemd in overleg met dr. Tange en den di recteur van den Geneeskundigen Dienst het voorstel gedaan tot de volgende regeling: A. De chirurg verleent, zonder daarvoor aan de patiënten iets te berekenen: le. op de algemeene zaal van het Ge meente-Ziekenhuis te Helder chirurgische en oogheelkundige hulp aan: a. patiënten, aan wie door het Burgerlijk Armbestuur een bewijs is afgegeven voor vrije geneeskundige hulp; b. patiënten, die, krachtens hun lidmaat schap van een der algemeene ziekenfond sen werkzaam te Helder, recht hebben op vrije geneeskundige hulp; c. dienaren van politie, voor zooverre het hun persoon betreft; d. personeel van het Ziekenhuis. 2e. oogheelkundige- en chirurgische hulp buiten het Ziekenhuis aan de patiënten, ge noemd onder le, sub a. B. Hij zorgt voor een, niet dóór den pa tiënt te betalen, assistent bij de operatieve verrichtingen. C. Hij zorgt zoo noodig voor een, niet door den patiënt te betalen, narcotlseur bij ope ratieve- verrichtingen. Voor de onder A, B en C genoemde ver richtingen geniet hij een vergoeding van 2400 per jaar. Voorts wijst de Commissie er op, dat het billijk is, indien de kosten van gebruik van verschillende toestellen, als Röntgen-lnrlch- ting, Hoogtezozn, enz., die in het Zieken huis ontbreken, door de gemeente worden gedragen in de gevallen, dat gebruikmaking daarvan voor zaalpatiënten noódig is. De vorige chef van het Marine-hospitaal alhier, de heer Brijan, toenmaals lid van de Commissie van Toezicht, heeft voor gebruik van deze toestellen de volgende tarieven die wij billijk achten vastgesteld: Hoogtezon Röntgen-bestraling Röntgen-foto Zandertoestellen Cijstos oopie per zitting 0.50 2.— stuk „2.— zitting 0AÖ 2. Daar wij- met het gevoelen van de Com missie van Toezicht en den directeur van den Geneeskundigen Dienst volkomen in stemmen, stellen wij u, met verwijzing naar de stukken, waaronder het advies der Ge zondheidscommissie en dat van het betrok ken lid van ons College betreffende deze zaak, voor een en ander te regelen als hier boven aangegeven. De Commissie tot Wering van Schoolver zuim heeft aan den Raad een schrijven ge richt, waarbij zij verzoekt aan hare leden, voor het bijwonen harer vergaderingen, een presentiegeld toe te kennen van f 3.per lid voor elke bijgewoonde vergadering. Dit verzoek komt B. en W. alleszins bil lijk voor, omdat de leden schadeloos behoo ren te worden gesteld voor den tijd, welken zij voor deze vergaderingen beschikbaar moeten stellen en zulks te meer, wijl de leden van andere Commissies eveneens reeds een presentiegeld genieten. B. en W. stellen mitsdien voor aan de le den der Commissie voornoemd het gevraag de presentiegeld van 8.per lid voor elke bijgewoonde vergadering toe te kennen en zulks met ingang van 1 Januari 1921. De Koningin-Moeder werd Donderdag ten paleize operatief, behandeld. Er deden zich geen verwikkelingen voor en de operatie werd zeer goed doorstaan. Het bulletin van gisteravond zes uur om trent den toestand van de Koningin-Moeder luidt: De Koningin-Moeder voelde zich heden goed en gebruikte eenig voedsel. De alge meene toestand stemt tot tevredenheid. Een bijzondere correspondent meldt uit Warschau: „In den loop van een interessant interview over de bestrijding van de typhus in Polen sprak de bekende seroloog dr. L. Reichmann, directeur van het centraal-insti- tuut Pasteyr te Warschau, den wensch uit, dat de Nederlandsche regeering bij de keuze der manschappen, die voor Wilna bestemd zijn, er mee zal rekenen, dat de typhus in de betrokken gebieden epidemisch heerscht." Ingediend is een ontwerp tot technische herziening van eenige bepalingen der kies wet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. (Zie Tweede Kamer). Om te voorkomen dat een zetel toevalt aan een zeer kleine groep worden lijsten uitgesloten, wier stemcijfer lager is dan 75 pot. van de- kiesdeeler (vroe ger 60 pot.). Het Centraal Stembureau te Haarlem, ver klaarde voor de Provinoiale Staten van Noord-Holland gekozen ln de vaoature Mr. P. H. Diepenhorst, den heer P. Vermeuleu (A. R.) te Velzen en ln de vacature Brom- mort den heer D. Posthumus (Communist). De correspondent van de „N. Rott. Crt" te Brussel meldt: Laatste Nieuws heeft onder-den titel: Een halsbrekende politiek, kanttekeningen bij het verslag van de gemengde militaire com missie, waarin het volgende, Nederland be treffende, voorkomt: Door de militaire overeenkomst met Frankrijk heeft men ons, zonder tegen wicht aan den kant van Engeland of Ne derland, als het ware gebonden aan handen en voeten, in de greep van Frankrijk ge worpen, tegen den uitgesproken wil in van de meerderheid der Belgische bevolking en heelemaal in strijd met de werkelijke lands belangen. In Engeland en Nederland heeft men door die eenzijdige Pro-Fransche politiek ont stemming verwekt. Om de vriendschap van die twee andere naburen scheen men weinig of niets te geven. Onze nationaal-politiekers en sommige militaire kopstukken hebben niet geaarzeld. Nederland met geringschat ting en zelfs -op vijandige wijze te behande len, het op alle manieren te ergeren en te beleedigen, heelemaal tegen het welbegre pen Belgisch belang in. Immers ook van mi litair standpunt is de vriendschap van Ne derland ons even onontbeerlijk als die van Engeland. Luister naar generaal Magllnse: „Ik spreek hier niet van den steun, dien Neder land ons eventueel zou kunnen verleenen; wij weten niet, wat Nederland zou kunnen doen bij een geschil met Dultschland, dat het zich tegen of bij ons zou ecahren. Indien het zich bij ons sohaarde, zou dat natuurlijk

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5