zeer voordeelig zijn, omdat Nederland juist op onzen uitersten linkervleugel bevindt en onze linkerflank zou dekken. Het zou ons beveiligen tegen een omvattenden aanval der Duitschera Men kan ook onderstellen, dat, zonder met ons te zijn, het toch eenige inschikkelijkheid betoone. Die kwestie is toer niet te bespreken. Nederlanders ln België. De Belgische loodsen te Vllsslngen. Sluiting van Postkantoren van 12 V» tot 2 uur. Leening gemeente Zaandam. De Zaandamsche leening is niet geslaagd. De inschrijving is onvoldoende. De wlttebroodprijs te Amsterdam. Onze scheepvaart. De gewezen Dultsche kroonprins. Dultsche bankbiljetten van M. De onmisbaarheid van een Statistiek van gezinsuitgaven. De economische crisis. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. GEMENGD NIEUWS. OOST-INDIE. In hechtenis. Onregelmatigheden ln het distributiebedrijf te Noordwijk. Een oplichter. Twee menschen verdronken. SoIllcltatie-mlsère. INGEZONDEN. I H. Bak Wit R»ii, Biersteker, Groot, v. Leeuwen, Zomer UIT DEN OMTREK. LAATSTE BERICHTEN. Als het niet met ons is, wordt het Waar blijkend, dat wij voorzorgen zullen moeten nemen aan onze Noordergrenzen, en dat zou dus een verlies van levende strijdkrachten beteekenen in de verrichtingen tegen Duitschland." Beseft men nu, aldus het Laatste Nieuws, verder, in zijn ganschen omvang het onheil der onvriendelijke politiek, welke onder den drang der annexionistische schreeuwers na den wapenstilstand tegen Nederland is ge voerd? Men beeft Nederland, dat niet beter vroeg dan ons in alle waarachtige vriendschap de hand te drukken, daardoor tot het uiterste geprikkeld, op gevaar af, een heele toekomst van veilige nabuurschap te verspelen. En dan gaat men daarbij nog een uiterst ge vaarlijke militaire overeenkomst met Frank rijk aan. Wij zeggen: een uiterst gevaar lijke, zonder vrees, van overdrijving be schuldigd te worden. De „Volksgazet", een Antwerpsch blad, vraagt onder het opschrift: „Wat heeft men tesfen de Hollanders?" Er is een stelselmatige vervolging tegen de Hollanders die hier verblijven aan den gang. Allen moeten naar het provinciaal be stuur komen en als zij door den huidigen crisis werkloos zijn, worden zij de grens overgezet, onafgezien van het feit of zij be hoeftig zijn of niet. Waarom zulks gebeurt weten wij niet. Dat het geschikt is om haat te stoken bij onze Noorderburen weten wij wel en daarom protesteeren wij tegen derge lijke willekeur. Door den burgemeester van Vlissingen is tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, een schrijven gericht van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van hardnekkige laster- berichten in de Belgische pers, laatstelijk in. de „Ihdépendance Beige" en vermeld door de Nederlandsche groote pers over slechte behandeling, die Belgische loodsen te Vlis singen zouden ondervinden, heb ik de eer uwe Excellentie mede te deelen, dat alle ge ruchten over moeilijkheden, die Belgen van ze's laatste verblijf, nog voor Wj weer naar Wieringen vertrok. In verband met dit bericht meldt het Ned. Corresp.-bureau: Naar ons is gebleken, is ter bevoegder plaatse niets bekend van het in „Het Volk" gemelde, als zou de gewezen Duitsshe Kroon prins, sedert zijn verblijf op Wieringen, in voortdurende relatie staan met contra-revo- lutionnaire groepen in Duitschland, wier doel zou zijn den monarchistischen staats vorm weer in te voeren en dat voor het aan houden dier betrekkingen een lijfbediende van den gewezen kroonprins als geheim koerier dienst zou doen. Men meldt aan de „N. Rott. Crt.", dat het zotte plan, de postkantoren 's middags tus- sohen half 1 en 2 uur te sluiten, ook tot uit voering is gebracht te Bussum, Zeist, Heer len, Culemborg. Uit Culemborg schrijft men aan het blad: „De kamer van koophandel alhier heeft zich er tegen bij het Hoofdbestuur der posterijen verzet, maar tot heden zonder succes". Uit Heerlen meldt men: „Het is werkelijk allerzotst; voor menschen, die hun kantoor uren hebben tot half één en die om twee uur weer beginnen, is de geschiktste tijd voor het afdoen van hun postzaken (wissels, giro, enz.) juist tusschen 12 en 2. De post moest toch met de belangen van het publiek beter rekening houden." Uit Bussum wordt gemeld: „Het zotte van een sluiting des middags komt te meer uit, als men bedenkt, dat het giro-kantoor en 't postwisselloket slechts tot 3 uur open zijn en dus zjj, wier kantoor- of schooluren om 12 uur eindigen en om twee uur weer beginnen, slechts ongeveer een kwartier 's middags gebruiken kunnen, om hun zaken af te doen (behalve dan voor de onderwijsmenschen de Woensdag- en Zater dagmiddag). Aan de loketten loopt het nu omstreeks 12 uur storm, zoodat de menschen gemiddeld 10 minuten moeten wachten. Ik tel daar zooeven, Donderdagmiddag, van kwart voor 12 af tot kwart over 12, voort durend 17 menschen. Ik zelf iöoest rond 15 minuten wachten. De laatste zal dus om half één juist geholpen kunnen zijn. Maar zij, die nè kwart over 12 komen?" W M M Men schrijft uit Middelburg aan de „N. Rott. Crt.": Reeds op Maandag 15 November is o. a. te Middelburg en Vlissingen deze sluiting in- -V, iuxe neigen van i gev0erd, zeer ten ongerieve van het publiek, de zijde van het Vlissingsche pubhek zouden ®ooal3 0'ng herhaaldelijk is gebleken, als wij tegen 2 üur op een dezer postkantoren wa- ondervinden, volkomen uit de lucht zijn ge grepen. Integendeel, geen enkel incident heeft zich nog te Vlissingen voorgedaan en de houding van de Vlissingsche bevolking tegenover de Belgische loodsen is steeds wel willend; deze gevoelens berusten op weder- keerigheid bij de Belgen. „Het staat vast, dat het personeel van de Belgische loodsadministratie, evenals de leden der gezinnen van de Belgische loodsen, over het algemeen gaarne te Vlissingen ver toef^ waar zij met de Vlissingsche bevolking in zeer goede gemeenschap samen leven. Zelfs toen de annexatielust der Belgen in de Belgische pers weer op den voorgrond trad en toen daardoor in ons land de stemming tegen de Belgen verscherpt werd, hebben zich juist te Vlissingen, waar zooveel Belgen wonen, geen moeilijkheden voorgedaan. „Het eenige feit, waarop hier dan ook zou kunnen worden gewezen, is het plaatsen van eenige ingezonden stukken van Belgische en Nederlandsche zijde, korten tijd geleden in de „VI. Courant" naar aanleiding van een artikel over den loodsdienst op de Schelde in het „Vaderland", die ik u hierbij als bij lagen toezend." Men meldt uit Zaandam aan de N. R. Ct.: De Commissie voor Crisiszaken in het Bakkersbedrijf heeft besloten te bevorderen, dat de wittebroodprijs te Amsterdam met twee cent per brood van nominaal 800 igram, bevattende minstens 480 gram droge stof, binnen eenige dagen zal worden verlaagd. In Rotterdam, aldus heeft burgemeester Zimmerman in zijn Nieuwjaarsrede gezegd, liggen thans 49 vrachtschepen op. De Am- sterdamsche haven staat er in dit opzioht heel wat beter voor. Daar «ijn thans alle zee schepen in de vaart. Dit groote verschil moet voornamelijk toer aan worden toegeschreven, dat Rotterdam in verhouding slechts een klein aantal lijn schepen heeft en daartegenover veel trans portschepen voor het transitoverkeer. De Rotterdamsche handel is voornamelijk op het achterland aangewezen en dit achterland is voor den handel zoo goed als geheel dood. Vóór den oorlog was de totale tonnen- maat van in- en uitgeklaarde schepen in Rotterdam veel grooter dan te Amsterdam. Thans is Rotterdam nog een heel eind be neden de cijfers van de eerste helft van 1914. Te Amsterdam, waar verreweg het grootste gedeelte der vloot uit lijnschepen •bestaat, zijn de oude cijfers weer bijna be reikt. Stil liggen alleen enkele Rijnschepen van de Kon. Hollandsche Lloyd. (Hbl.) Volgens „Het Volk" treedt als geheim koerier van den gewezen kroonprins diens lijfbediende Schulze op, die indertijd mee op Wieringen is gekomen. Het staat vast, aldus „Het Volk", dat deze man in de laatste drie maanden vier maal heen eg weer naar Duitschland is geweest. Hij kwam daartoe met den avondtrein naar Amsterdam, logeer de gedurende den nacht steeds in het hotel De Oude Graaf in de Kalverstraat en ver trok dan den volgenden ochtend per trein in de richting van de Duitsche grens. Een hand valies, dat hij meevoerde, bleef gedurende zijn verblijf in Duitschland in het hotel ach ter. Na eenige dagen keerde hij in De Oude Graaf terug, bracht er den nacht door en vertrok den volgenden ochtend» weer naar Wieringen. D© laatste maal, dat Schulze, na een reis naar Duitschland te Amsterdam verbleef, was in den nacht van 17 op 18 De cember. „Het Volk" schrijft verder, dat de politie van Amsterdam op de hoogte was vanSohul- ren en het groot aantal personen zagen, dat stond te wachten op de heropening der lo ketten. Nog Donderdagmiddag waren wij op het postkantoor te Middelburg en konden Opnieuw het groot ongerief van de sluiting vaststellen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg heeft de kwestie behandeld in haar vergadering van 16 November jj. en de secretaris deelde toen mee, dat hij een on derhoud had gehad met den inspecteur van de posterijen en telegrafie. Deze had gezegd, dat het sluiten een gevolg is van pogingen om op den dienst te bezuinigen. Toen een der leden vroeg, waarom in de groote plaat sen dan niet bezuinigd wordf, deelde de inspecteur mee, dat het sluiten slechts voor 4 of 5 plaatsen geldt. Naar men ons mededeelt, maakt de Deut sche Reichsbank houders van bovengenoem de bankbiljetten, uitgegeven den 30 Novem ber 1918, er op attent, dat deze den 31 Jan. a.s. zullen worden ingetrokken. Dit zijn de witte biljetten met het daarop voorkomende bruine golvende vignet. Tot 31 Januari 1921 zijn zij wettig betaal middel en bij alle kantoren der Deutsche Reichsbank in te wisselen tegen andere wet tige betaalmiddelen; hierna (tot 31 Juli 1921) alleen nog maar bij het hoofdkantoor te Berlijn. Men schrijft aan het „Hbl.": Herhaaldelijk is gebleken, dat er igroote behoefte bestaat aan cijfers, die aangeven, welke veranderingen er in de kosten van het levensonderhoud plaats vinden. Zulke cijfers zijn in de practjjk onmisbaar voor allen, die zich bezig hebben te houden met de vast stelling van loonen, ook al is men van oor deel, dat het in bepaalde gevallen niet wen- schelijk is de loonen automatisch aan de kos ten van het levensonderhoud te doen aanpas sen (glijdende loonschaal). De ondervinding hééft geleerd, dat de cijfers van het Bureau van- Statistiek der gemeente Amsterdam reeds veel nut hebben opgeleverd, daar zij gebruikt werden en nog worden om voor be langrijke groepen van werknemers de loo nen te bepalen. In verschillende oollectieve contracten dienen deze cijfers zelfs als maat staf van beoordeeling ter beantwoording van de vraag of de loonen al dan niet wijziging moeten ondergaan. Toch wordt sterk het ge mis gevoeld van het ontbreken van zulke cij fers voor andere plaatsen in ons land, want wat voor de hoofdstad des lands geldt, is nog geenszins toepasselijk op andere plaatsen en zeker niet op het platteland. Ook de index cijfers der kleinhandelsprijzen kunnen in deze leemte onmogelijk voorzien. Immers deze zijn alleen deugdelijk, wanneer zij wor den berekend met toepassing van verbruikte coëfficiënten, die men alleen uit een goede budgetstatistiek, ingericht voor verschillen de welstandsgroepen,kan loeren kennen. Die van de groothandelsprijzen zijn evenmin bruikbaar. Als bewijs, hoe men kan mistasten, wan neer men de kosten van levensonderhoud wil afleiden uit de prijsstatistiek, kan dienen, dat terwijl de statistiek der groothandelsprij zen op een daling wees, de Amsterdamsche statistiek van de kosten van levensonderhoud een stijging aantoonde. Dit is begrijpelijk, indien men bedenkt, dat niet alleen de sta tistiek der groothandelsprijzen artikelen be vat, die voor de kosten van levensonderhoud zonder beteekenis zijn, maar het levenson derhoud ook vele uitgaven eischt, die in de prijsstatistiek niet tot uitdrukking komen (belastingen, huur, gas, electriciteit, vervoer, dokter, wasch- en strijkgoed, enz.). Doch het omgekeerde kan eveneens plaats hebben: de indexcijfers van de kosten van levensonder houd kunnen dalen, terwijl die der prijzen stijgen. Immers de daling van den prijs zeifis van één enkel artikel, dat ln de gezinsuitga ven een belangrijke plaats inneemt, kan, a" stijgen de prijzen van verschillende 'andere minder belangrijke artikelen, de totale kos ten van het levensonderhoud doen afnemen. En het is denkbaar, dat terwijl de prijzen stijgen, deze kosten over het geheel genomen dalen, doordat allerlei uitgaven, die in de in dexcijfers der prijzen niet tot uitdrukking komen, een vermindering hebben ondergaan. Wellicht kan in de komende jaren veel strijd worden voorkomen, indien onpartijdig samengestelde en juiste gegevens tot grond slag van de besprekingen tusschen werkge vers en werknemers kunnen dienen. Alleen om deze reden reeds is een goede budgetsta tistiek onmisbaar. Ook aan scheidsmannen zou zij van veel nut kunnen zijn, vooral wan neer straks een wettelijke regeling ter be vordering van de vreedzame bijlegging van arbeidsgeschillen tot stand zal zijn gekomen. Gedurende de maand October steeg in de bij het N. V. V. aangesloten bonden het aan tal geheel werkloozen van 9204 op 1 October tot 9584 op 1 November of met 380; dat der gedeeltelijk werkloozen steeg van 1925 tot 5098 of met 3173. De vermeerdering der geheele werkloos heid komt voornamelijk voor rekening van de organisaties van Bouwvakarbeiders,.Stu kadoors en Transportarbeiders, die het aan tal geheel werkloozen gedurende de onder havige periode met 105, 148 en 238 zagen vermeerderen. Daartegenover staat een niet onbelangrijke vermindering in den Sigaren- makersbond van 1331 tot 1086 of met 245. De sterke vermeerdering van het aantal gedeeltelijk werkloozen, n.1. van 1925 op 5098 of met 3173, vindt haar oorzaak bijna uitsluitend in de diamant-industrie. In den A.N.D.B. steeg het cijfer der gedeeltelijk werkloozen van 620 op 3345 of met 2725. De aantallen der gedeeltelijk werkloozen stegen voor de Textielarbeiders van 93 tot 393 of met 300 en voor de Transportarbei ders van 717 tot 894 of met 177. Meer dan 10 pCt. werkloozen hadden op 1 November 1920, de diamantbewerkers 78.6 pCt., de sigarenmakers 16.3 pCt., de straat makers 17 pCt., en de stukadoors 14.3 pCt. Deze cijfers waren voor 19 October 1920 resp.: 50.4,18.9, 5.7 en 1.4 pCt. Ongeveer 100 glasblazers kregen te Nieuw- Buinen gedaan wegens slapte. De toestand in de glas- en aardewerk-in dustrie is aldus: Te Delft zijn ongeveer 300 man ontslagen. Te Schiedam gaat stop staan de glasfabriek „De Bataaf" en twee ovens aan „De Schie", terwijl werkplaatsen van vier man zijn inge krompen tot drie man. In de „Van Deventers Glasfabrieken" staan 2 ovens stil. Te Nieuwerkerk gaat de fabriek stopstaan; te Vlaardingen staat de fabriek reeds stil; te Tiel staan de twee fabrieken stil; te Nijmegen wordt de helft van den tijd gewerkt; te N.- Buinen gaat een oven uit; te Haarlem gaat het bedrijf stil staan; te Maastricht zijn veel arbeiders ontslagen en anderen werken nog gedeeltelijk; te Gouda werken sommige ar beiders 4 dagen per week; te Leerdam is een oven uit en worden de arbeiders met anderen arbeid bezig gehouden. Rooskleurig ziet het er dus niet uit. („Het Volk"). In verband met het bericht betreffende de werkloosheid in de glasblazerijen te Schie dam meldt de Rotterd. corresp. in „Het Volk" neg: In de burgerlijke per was te lezen, dat bet aantal werkeloozen in de g laan ij verheid te Schiedam 1500 bedraagt. Naar wij uit goede bron vernemen, is 'het afin tal niet grooter dan 500. Er werken n.1. nog 7 ovens. Indien alle glasblazers werkeloos waren zouden het ongeveer 1500 zijn. Wij vernemen nog nader, dat aan de machi nale glasfabriek „De Schelde" is aangeplakt, dat de arbeiders kunnen blijven doorwerken te gen 10 p.Ct. loonsverlaging. Deze werkeloosheid is dus al te doorzichtig en de bedoeling er van is niet ver te zoeken. Men meldt uit Rotterdam: De Rotterdamsche Handels- en Landbouw bank blijkt thans gevestigd te zijn te Amster dam, Sarphatiestraat 2. Uit het pand Singel- zicht aan den Noordsingel te Rotterdam is dè bank plotseling verdwenen. In de Sarpha- tistraat is ze ondergebracht in een klein op trekje. Beheerder van de zaak daar is P. van Staal, een broer van den oud-direoteur, het afgetreden lid van Prov. Staten en Rotter- damsohen raad K. P. van Staal. Ondanks de voortdurende contróle der justitie gaat de bank blijkbaar voort. Thans weer wordt een „Vierde Rotterdamsche pre- mieleenlng" aangekondigd, waarvoor obli- Satiën van 100 gulden worden uitgegeven, ie dadelijk met 86 gulden beleend worden. Daartoe schijnt een nieuw lichaam, de O. -V. „Handels- en Landbouwbank" geformeerd te zijn. De eerste trekking der 4e leening wordt aangekondigd tegen 4 Februari. De Rotterdamsche recherche heeft Don derdag 10.000 circulaires, evenveel beleen- briefjes en voor den druk gereed liggende obligatiën in beslag genomen in de drukkerij „De Fakkel", aan de Schooterboschstraat, aldaar. De moordenaar van den officier-machinist Van der Hilst is van Cheribon gevankelijk naar Batavia vervoerd. Men schrijft uit Noordwijk: Nu raen in Noordwijk het dtetrihutiebe- drijf binnenkort zal liquideeren loopt plot seling het hardnekkig gerucht dat het me de kas niet in orde zou zijn. De Raad kiek over deze zaak reeds een paar malen een zitting met gesloten deuren, doch er word tot dusver officieel niets bekend gemaakt. De buitenwereld is in haar oordeel ver deeld. Tegen den zin van de Katholieke raadsfractie, met name van de Katholieke wethouders, werd indertijd de heer Gooi, commissaris van politie hier, totf directeur van het bedrijf aangewezen. En nu wordt het, door de partij van den heer Gooi zullen we nu maar zeggen, voor het minst vreemc gevonden dat juist thans nu de burgemees ter voor korten tijd buiten de gemeente toefde, deze zaak aan de orde is gesteld door de Katholieke wethouders. Intussohen is de justitie in de quaestie ge mengd die de boeken en bescheiden heeft opgevraagd. Er wordt gesproken van een tekort van 4800 ongeveer, waartegen echter een borg stelling van 5000 zou staan, zoodat in ieder geval de gemeente er geen schade door zou lijden'. Wij vernemen dat de burgemeester zoo juist is teruggekeerd en persoonlijk een on derzoek doet instellen. Een 28-jarige man uit Zevenbergen, is te Arnhem door een Gorcumschen rechercheur gearresteerd. Hij was wegens oplichterijen en verduistering van rijwielen, te Amster dam, Rotterdam, Gorinchem en elders, acht maal in het politieblad gesignaleerd en hij heeft verscheidene vonnissen ondergaan. Deze oplichter is van goeden huize en heeft hooger onderwijs genoten. (N. v. d. D.) Woensdagavond is bij het binnenkomen van het Engelsche stoomschip „Gleniffer", komende van Japan, bij het zwaaien de ach teraan varende sleepboot „Merwede" ter hoogte van de Droogdokmaatschappij op de Maas bij Roterdam omgeslagen en gezonken. De kapitein P. de Bruin en de 18-jarige dekknecht L. v. d. Wijngaard zijn verdron ken. De machinist is gered door de sleepboot „Duitschland", die eveneens het Engelsche schip assisteerde. Onder dit opschrift deelt „Het school blad" het volgende mee: Een onderwijzeres komt zich presentee ren bij een Noord-Hollandsche boer: raads lid. Als de jonge dame haar speech heeft af gestoken, krijgt ze ten antwoord: „Nee, ik mot je niet." Hoe ze ook praat en vraagt, ze wordt niet wijzer. „Ik mot je niet", is het eenige be scheid. Ten einde raad stapt ze op en de boerin is wel zoo goed haar uit te laten. „Maidje, maidje, weerum hè je d'r ok gien gaassie veur deen", zegt de goedhartige boe- revrouw. Toen begreep de sollicitante, dat haar blouse zondigde tegen de zedelijkheidsbe grippen van den stijven patriarch. Helder, 6 Jan. 1921. Geachte Redactie. In het verslag van de Landstorm-vergade ring komt een kleine onjuistheid voor, die belangrijk genoeg is om even recht gezet te worden. Mag ik dit met een kort woord doen? Volgens het verslag zou ik gezegd hebben, dat de büitengeWone vrijwilligers, die zich na drie maanden verbinden, verplicht zijn deel te nemen aan de eerstvolgende herha lingsoefeningen. Dit is niet juist en is ook niet door mij gezegd. De zaak is als volgt. De buitengewone vrijwilliger, die zich binnen 3 maanden na zijn eerste oefening verbindt, is vrijgesteld van alle herhalings oefeningen en ook de eerste 2 jaar van de oefeningen bij den landstorm. Hij, die zioh na drie maanden, dooh binnen een Jaar ver bindt, is. ook vrijgesteld van herhalingsoefe ningen en oefent hoogstens 60 uren per jaar bij den landstorm, terwijl iemand, die zich na een Jaar na het volbrengen van zijn dienst tijd verbindt, aan de eerstvolgende herha lingsoefeningen moet deelnemen. Ivoor het verstrekken van verdere inlich tingen aan belanghebbenden geeft o.g. gaarne de gelegenheid, alsook aan verlofsofficieren, die zich voor het geven van instructie bij den landstorm beschikbaar wenschen te stellen. Met vriendelijken dank voor de yerleende plaatsruimte, J. DE JONG. Voetbal. H.R.C. IMar. Zeevaartschool. Zondagmorgen speelt heit eerste elftal der H.R.C. een vriendschappeliikert wedstrijd tegen een' elf tal der Mar. Zeevaartschool Amsterdam op het terrein Rijks-marine Werf, aanvangende 10 uur. Helder IAdelborsten I. Zondag ontvangt Helder de Adelborsten. Velen met ons zullen wel belangstellend naar het apel der Adelborsten zijn, daar ze in lang niet in het strijdperk zijn getreden. Voor Helder is het te vens een mooie oefenwedstrijd voor Zondag 16 vanuari a.s., daar zo dan de leiders in de 3e klasso A„ VJ3.V., ontvangt. De wedstrijd vangt aan oan 2.15 uur. Terrein Bolweg. Het elftal van Helder ziet er vermoedelijk als volgt uit: 1 Polderman GodeV Versluijs Callantsoog. Donderdag 6 Januari vergaderde de ver- eeniging „Algemeen Belang" alhier in het lokaal van den heer J.- van Scheijen te Groote Keeten. Aanwezig waren 19 leden. Na de opening der vergadering door den voorzitter, den heeT A. Toes, werden de no tulen der vergadering" van 12 Dec. 1919 ge lezen en goedgekeurd. De rekening over 1920 werd door de leden A. Boontjes, M. Thomasz en J. Langhorst nagezien en in orde bevonden. Het batig saldo over 1919 bedroeg 6Ö.685, de ont vangsten beliepen 17.25, de uitgaven 31.18, batig saldo over 1920 51.75". Onder dankzegging aan den penningmeester, Jn. van Scheijen, werd de rekening goedgekeurd. In het jaarverslag, voorgelezen door den secretaris, J. Hollander, wordt 1920 voor „Algemeen Belang" geen gunstig jaar ge noemd. Wel werden 14 nieuwe leden geboekt doch het ledental verminderde met 2 wegens overlijden, 3 wegens bedanken, en 4 wegens verhuizen. Op verscheidene verzoeken was met eens antwoord ingekomen. De aftredende bestuursleden K. Hollander Jr., J. Toes en G. Dekker Az. werden her kozen- Allen namen hun herbenoeming aan. Besloten werd, dat drie bestuursleden een onderhoud zullen aanvragen bij den burge meester van Callantsoog, om met het oog op werkloosheid te spreken over het aanleggen van den harden weg onder duin van paal 4 naar Callantsoog. Zoo noodig zal het bestuur zich schriftelijk wenden tot den betrokken minister, opdat zoo spoedig mogelijk dat werk zal worden uitgevoerd. Aan het Polderbestuur van Zijpe zal wor den verzocht, de Zantemerkluft te verbete ren, zoo mogelijk een meter te verbroeden. De commissie, die zich belast heeft met het onderzoek naar de mogelijkheid om een school voor Groote Keeten en omgeving te krijgen, heeft geen resultaten bereikt. Het plan is opgegeven. Een voorstel van den heer D. ,J. Modder om financiëelen steun te vërleenen voor het beharde'n van de wegen Voorweg en Groote Keeten wordt met 15 stemmen voor aangenomen. De vereeniging zal voor beide wegen elk ƒ10.— bijdragen. De heer A. Leijen zegt de leden van „Al gemeen Belang" dank voor den steun, dien hij genoten heeft. Hierna sluiting. Woensdag 5 Januari hield d© V. V. V. „Callantsoog" in hotel Duinzicht een alge meen© vergadering. Aanwezig waren 9 leden. Ingekomen was een antwoord van het pol derbestuur Callantsoog, dat de heinollen niet verkocht of in eeuwigdurend erfpacht gege ven kunnen worden. De Schagerweg is wel verbreed, doch het beruchte hek met puntdraad staat nog op dezelfde plaats. Besloten wordt een adres te richten aan B. en W. van Callantsoog met verzoekjpm aan den Raad een verordening voor te stellen, waarbij verboden wordt de afscheiding van den openbaren weg te voor zien van puntdraad en de familie Van de Poll te willen verzoeken, het puntdraad te vervangen door gewoon draad. Wat betreft het indertijd gericht verzoek tot vrije wandeling in de Noordduinen, heeft de V. V. V. bericht ontvangen van Mr. W. O. Bosman, dat die duinen in erfpacht zijn ge geven aan het Rijk. De minister van Water staat antwoordde, dat het Rijk niet de be voegdheid heeft tot het verleenen van vrije wandeling. De heer Lovink heeft bedankt als eere voorzitter en als hoofdbestuurder van den Bond van Noordzee-badplaatsen. De heer Braam zal als gids behulpzaam zjjn voor de vreemdelingen. De wenschelijk- heid wordt uitgesproken, een kaartje van Callantsoog met omgeving en wandeling uit te geven. De heeren Lovink en Harbrink Numan zijn tot eereleden benoemd. De begrooting voor 1921 wordt goedge keurd met ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 438,62". Besproken wordt het vragen van een bij drage van stalling van auto's, rijtuigen en rijwielen. De V. V. V. zal dan zorgen voor kaarten. Gehoopt wordt, dat de menschen, die voordeel hebben van het vreemdelingen verkeer, hierin zullen meewerken, opdat ook de V. V. V. ©enige inkomsten trekt. Het be-J stuur zal een en apder met de betrokken per sonen bespreken. Ook wordt gesproken over het aanschaffen van strandstoelen, waaruit de V. V. V. eenige inkomsten zou kunnen trekken. I| i fj%| |lj«|J Tot bestuurslid in de vacature van wijlen den heer A. Dekker wordt gekozen de heer A. Thomasz; tot penningmeester de heer Langhorst. Beiden nemen hun benoeming aan. Punt 6 der agenda: benoeming hoofdbe stuurslid voor den Bond van Noordzee-bad plaatsen, wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Voorzitter deelt mede, dat de dennen zijn •uitgewied, doch hazen en konijnen hebben een bezoek gebracht en schade aangericht. Besloten wordt, met creoline te bespuiten, als er weer sneeuw komt. Met de dennenbe planting zal worden voortgegaan. Aan den Algemeen en Nederl. Wielrijders- bond zal gevraagd worden, een handwijzer te plaatsen op den Schinkeldijk nabij de Wed. Zipp, een bij het begin van het Dorp en twee waarschuwingsborden: „Gevaarlijke bocht" bij de kluft van Goven. Het bord op de strandkluft zal worden opgeverfd. Mevr. Tekelenburg wijst op het mulle ter rein nabij haar hotel. Haar wordt in over weging gegeven, zich te wenden tot het Ge meentebestuur. Hierna sluiting. Berlijn, 8 Januari. Van de Russische grens wordt gemeld: Volgens berichten in Russi sche bladen versloegen de opstandelingen onder aanvoering van den Ata-man Colub in den sector Breslau der 45e rood© divisie. Andere ter versterking opgeroepen troepen werden teruggeworpen en trokken in de rich ting Odessa terug. In den sector Beresowska waren Duitsdh kolonisten tegen de sovjet overheden in opstand. Volgens oonsulaire mededeeiingen is in Wit-Rusland de heele lijn Sluzk-Minsk-Borossoiw In handen van opstandige boeren. Over Minsk is de staat van beleg afgekondigd. Dusseldorf, 8 Januari In de mijn Westend nabij Duisburg heeft een instorting plaats gehad. Een aantal arbeiders zit ingesloten; er zijn 6 dooden en gewonden. Bizonderhe- den ontbreken. Amsterdam, 8 Jaunari. Ter bevordering der Engelsch-Nederlandsche betrekkingen heeft het bestuur der Nederlandsche Jaarbeurs voor propaganda voor de in September 1921 te houden 5e ^Nederlandsche Jaarbeurs zich do medewerking verzekerd van de Federa- tion of British Industrials als officieele ver- tegenwooridgster der jaarbeurzen in Enge land.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6