IE GIURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 8 JANUARI 1921. jDüitschland. De ontwapening van Duitsehland. Bérlijn, 7 Jan. De Ver. Staten zijn het niet eens met het Fransche standpunt in de quaeetie der ontwapening in Duitsehland. Blijkens berichten uit Parijs, zou '4 Ameri kaansche departement van Staat aan de Fransche regeering hebben meegedeeld, dat zij enkel dan bereid zou zijn Frankrijk 4e steunen om te komen tot een geleidelijke ont wapening van. Duitsehland, indien rekening werd gehouden met de Duitsche btenonland- sche aangelegenheden. J>e kolenleverlng. Berlijn, 7 Jan. De Vorw&rts betoogt dat de eischen der Entente tot verhooging van dé tkiolenlevertog bedoeld zijn als een straf voor de mijnwerkers, die, afziende van kor- teren werktijd en ondanks de gebrekkige voedselvoorziening, overwerk hebben ver richt iom het Roergebied tegen een vijande lijke bezetting te vrijwaren. Een verhoogde levering zou sledhts de Duitsche uitvoerindustrie schaden en leiden 6teunenom te komen tot een geleidelijke.ont- van Duitsehland. De Fransche staalindustrie wil zich met goedkoope Duitsohe kolen voor- deelige uitvqer-voorwaarden ten koste van de Duitsche nijverheid verzekeren. Herrie ln den Berlljnschen Raad. In den gemeenteraad te Berlijn zijn giste ren opnieuw onbesöhrijfelijk woeste toonee- len voorgevallen. De communisten hadden een voorstel ingediend om af te zien van de vervolging der arbeiders die zich tijdens de electriciteitsstakihg aan sabotage hebben schuldig gemaakt en die indien hun schuld wordt bewezen, uit den diepst zullen worden ontslagen. Toen dit voorstel werd verwor pen, was dat voor het tribunepubliek het sein om een helsch kabaal te maken. Toen de voorzitter de ontruiming der zaal aankon digde, werd 'hij van de tribune af erg belee- .digd. De betoogers wierpen stinkbommen in de zaal, waardoor de leden gedwongen wer den de plaat te poetsen. Een uur later werd de zitting in een andere zaal hervat. De tri bunebezoekers in de groote raadzaal bleven intusschen zitten en zongen de Interna tionale. FRANKRIJK Het mysterie van Tours. Naar uit Straatsburg aan de Parijsche bla den wordt geseind, zou gebleken zijn, dat Klara Zetkin door het bezette gebied Frank rijk is binnengekomen. Per auto is zij over de grens gekomen, waarna zij aan een Fransch station den trein heeft genomen. Met een lokaaltje uit de banlieu is zij te Pa rijs gekomen. Den avond voor haar verschij ning op het congres is zij te Tours met den trein aangekomen, waar zij bij vrienden een schuilplaats heeft gevonden. Zoodra zij in de oongreszaal verscheen, werd de telefonische verbinding verbroken. Na het congres heeft zij de slagvelden be zocht, om tenslotte Frankrijk te verlaten over de Lotharingsche grens. Klara Zetkin werd op haar tocht vergezeld door een afgevaardigde, een oud-afgevaar digde en-een lid van een communistische af- deeling aan de Oostgrens, allen Franschen. BELGIE. Antwerpen onveilig bi] dag. Den laatsten tijd wordt Antwerpen ook op klaarlichten dag onveilig gemaakt door ban dieten, die aanslagen doen op personen, roet het doel hen te berooven. Zij deinzen daar bij voor 'mishandeling en verwonding niet terug. ENGELAND. De strijd om de petroleum. Londen, 7 Januari. Naar de bladen uit Washington vernemen heeft in den Ameri- kaanschen Senaat Mc Kellar verklaard, dat de Amerikaansche petroleum aan Engeland moet worden onthouden zoolang bij de ex ploitatie van petroleum terreinen in Meso- potainië en elders (waar de Britten baas zijn) de Vereenigde Staten geen gelijke rechten hebben. Spr. drong aan op een wet waarbij de uit voer wordt verboden van Amerikaansche pe troleum naar elk land, waar de politiek van de gesloten deur word tgehandhaafd, wat de petroleumbronnen betreft. Mc Kellar klaagde, dat Engeland de toe komstige petroleoimvelden der wereld in palmde. De Slnn Feln-kuch. De correspondent te Washington maakt meding van een nieuwe taktiek der Sinn Feiners in Amerika. Toen onlangs majoor Putman een lezing over Ierland zou houden en daarbij iets zei, dat voor Sinn Fein-ooren onaangenaam was, begon een vrouw te kuchen, een andere volgde en spoedig hoest te een heele rij. Toen dat twee minuten ge duurd had, volgde een andere rij. En zoo ging het door, niemand zei wat, dooh de vrouwen bleven zoo hardnekkig kuchen, dat de spreker niet te verstaan was. Er waren vijftig politie-agenten in de zaal óm de orde te bewaren, dooh de inspecteur die aan het hoofd stond was van oordeel dat hoesten geen verstoring van de orde was en dat hij dus niet mocht ingrijpen. I RUSLAND. Uit Siberië. Volgens te Moskou uit Siberië ontvangen berichten, neemt de beweging der boeren te gen het schrikbewind in Siberië toe en ver wacht men een algemeenen opstand. Tenge volge van het feit. dat de boeren niet meer 'rond bewerken, dan voor producten voor p'gen gebruik noodig is, heerscht er in het gouvernement Irkoetsk hongersnood. In China en Turkestan verzamelen de ge neraals Doetof en Sjtserbakof de resten van het leger van Koltsjak, die bij elkaar onge veer 6000 man zullen tellen en waarmee zij een inval willen doen in Russisch Turkestan. ITALIË. Vorstelijk huwelijk. In het kleine plaatsje Aglia, in het dal van de Aosta, is heden een heele verzameling prinsen en prinsessen bijeen, waaronder uit vroeger vijandelijke landen, terwijl ook de koning en de koningin van Italië er zullen verschijnen. Daar zal namelijk het huwelijk plaats hebben van prinses Maria Bona van Savoie-Genua met haar neef prins Konrad van Wittelsbach, zoon van prins Leopold van Beieren.' Bruid en bruidegom, die elkaar reeds van voor den oorlog kenden en die zich zelfs in 1914 officieel verloofd zouden hebben, als de oorlog niet uitgebroken was zijn dus ook gedurende den oorlog „vyanden geweest. Prinses Bona is de dochter van den hertog van Genua, die een oom is van den koning van Italië. De bruidegom is een kleinzoom van Frans Joseph, den vroegeren keizer van Oostenrijk. Hij nam met den rang* van majoor dan den oorlog deel. Onder de prinsen en prinsessen, die tegen woordig zullen zijn, is ook een zoon van ex- keizer Wilhelm en zijn verscheidene andere Duitsche en Oostenrijksche prinsen en prin sessen. Giolittl, die als minister-president, de pro cureur van de Kroon is, heeft de huwelijks- acte opgemaakt en de aartsbisschop van Turijn zal de godsdienstplechtigheid leiden. Het huwelijk zal plaats hebben in een van de schoonste kasteelen van Italië, oorspronke lijk gebouwd onder de Lombardische ko ningen. GRIEKENLAND. I l Een moord. Athene, 7 Jan. Kolonel Ftseas, oud-presi dent van den krijgsraad, is op straat ver moord. VEREENIGDE STATEN. Minister Danlëls tegen vlootbeperking. De minister van marine, Daniels, heeft zich met beslistheid uitgesproken tegen het beginsel, om door een beperkt aantal naties (Ver. Staten, Engeland, Japan) een vloot overeenkomst te laten sluiten. Een „alliantie" tusschen de genoemde rijken zou, naar mi nister Daniels opmerkt, er toe leiden, dat andere naties een entente gaan sluiten; dan zou men weer toestanden krijgen als die waaruit de wereldoorlog was voortgekomen, Minister Daniels wil wel overleg over vloot beperking, maar dan van alle mogendheden gezamenlijk. JAPAN. Het standpunt ten opzichte der ontwapening Men schrijft aan de „N. Rott. Crt.": Nu het mogelijk schijnt te zijn, dat het tus schen Amerika, Engeland en Japan zal ko men tot besprekingen over een vergelijk in zake de beperking der bewapening, is het be langwekkend na te gaan welke beschouwin gen in de Asian Review, het gezaghebbende Japansche politieke 'blad, worden gewijd aan de redenen, voor het doen bouwen van oor logsschepen in het algemeen en voor Japan in het bijzonder. Immers hieruit kan worden afgeleid onder welke omstandigheden Japan tot stopzetting of vermindering zijher wape ning zou kunnen overgaan. Onder het opschrift „Navalism and Japan" wijdt genoemd maandblad een belangrijk ar tikel aan dit onderwerp, waarin wordt uiteen gezet dat het vóór den oorlog Duitsehland was, dat door de wereld voor kampioen van het militarisme en bedreiger van den vrede werd gehouden. Zelfs president Wilson ver klaarde, dat het doel van Amerika's meedoen aan den oorlog geen ander was dan het Duit sche militarisme te vernietigen en de wereld den» weg te bereiden tot de demooratie. Gedurende den oorlog waren er echter, die beweerden, dat het ter bereiking van den we reldvrede noodig zou zijn om, na het Duit sche, ook het Japansöhe militarisme te ver nietigen, en wel in het 'bijzonder de Japan sche zeemacht. Het zijn in het bijzonder de Engelschen en Amerikanen, die door dit denkbeeld be zield werden. Maar is het bezitten van een vloot dan misdadig? Alleen dan, wanneer de zeemacht dienen moet om aan andere volken den wil van een bepaalde natie op te leggen, is na valisme af te keuren. Men- mag echter geen enkel volk veroordeelen om het bouwen van een vloot, zoolang die vloot zwakker is dan die van een der andere naties. Immers het volk met een zwakkere vloot zal er toch nimmer in kunnen slagen zijn zeemacht te gebruiken om andere volken te onderwer pen. Wil men dus eenig volk beschuldigen van navalisme, dan zij het niet Japan, maar veeleer Engeland of Amerika, welke lan den beide in het -bezit zijn van een zee macht, aanzienlijk sterker dan die van Japan. Immers, indien Engeland en Amerika zich met het oog op hun nationale1 veilig heid verplicht -achten een groote vloot te onderhouden, hoe kan men dan Japan ver cord' elen een zeemacht te bekostigen, die zoowat de halve sterkte heeft van elk der beide andere vloten? Het Japansche volk heeft het rechtmatig verlangen zijn oorspronkelijke nationaliteit te handhaven en tegen vreemde-aanrandin gen te beveiligen. De Japanners hebben hun eigen godsdienst, en wensohen te -leven naar de voorschriften daarvan. Ook wen sohen zij hun daaruit' voortgevloeide be schaving te beschermen tegen vreemd ge weld. Zij achten zulks noodzakelijk voor het geluk 'van het Japansche volk, en hebben de Japanners niet evenveel recht op geluk en op een plaatsje onder de zon als ieder ander volk? Een volk heeft, om zijn nationaliteit en zijn geluk te beschermen, aan drie voor waarden te voldoen. Het moet rechtvaardig heid betrachten, het moet welvaart bezitten, en, zooals de zaken op de wereld thans nog staan, ook militaire macht. Want welvaart is dikwijls een gevaar ge bleken, wanneer die niet door militaire inacht gerugsteund wordt. Een brandkast en dan nog wel een die niet goed gesloten Is, vereischt -altijd bewaking. Heeft al de wel vaart, en de vredelievendheid van België kunnen beletten dat dit land door een ander volk werd vertrapt? Inderdaad, een weer macht is voor elk volk noodzakelijk. Voor Japan doen zich daarbij nog bijzon dere omstandigheden voor. Tot voor eenigen tijd waren binnen do grenzen van het eigen Rijk voldoende middelen te vinden om de bevolking te kleeden. De maatregelen van vooruitgang op hygiënisch en ander maat schappelijk gebied zijn echter de aanleiding geweest, dat de bevolking in de laatste vijf tig jaar verdubbeld is en nu de zestig mil- lioen beloopt. Hiervoor biedt het Japansche Rijk geen voldoende bestaansmiddelen meer. Japan moet beginnen met op groote schaal grondstoffen van elders te betrekken. In ruil hiervoor kan het niet anders aanbie den dan de producten van zijn industrie en nijverheid. Vandaar dat deze beide met alle kracht bevorderd zijn. Doch voor een be hoorlijke ontwikkeling van deze is de ont wikkeling van een handelsvloot en van den handel eveneens noodzakelijk. Andere landen hebben óf overvloed van eigen -grond die nog tot ontginning gebracht kan worden door de zich uitbreidende be volking, zooals Amerika, óf zij bezitten zooals Engeland koloniën waarheen het bevolkingsoverschot kan afvloeien en waar de handel, de nijverheid en de scheepvaart van het Moederland zich kunnen ontwikke len. Japan echter bezit niet alleen nagenoeg geen koloniën, maar Japansche immigran ten worden in de landen der Westerlingen geweerd. Zoodoende is Japan, wat zijn be staansmiddelen betreft, nog veel meer dan Amerika en Engeland, aangewezen op de ontwikkeling van industrie, handel en scheepvaart. Doch voor dit alles is bescherming door een zeemacht noodig. Het was uitsluitend te danken aan hunne vloten dat Portugal, Spanje en Holland hun buitenlandschen handel zoo konden ontwikkelen en Enge- land's voorspoed is eveneens te danken aan zijn supprematie ter zee. Japan is evenals Engeland een eilandenrijk en is voor zijn bescherming en zijn ontwikkeling naar bui ten dus in de eerste plaats aangewezen op een vloot. Japan heeft er dus evenveel recht op, ziet voor zich evenveel noodzakelijk heid, om -een zeemacht te bezitten, als En geland, en, strikt genomen rdeer nog dan Amerika. De tegenwerping zal wellicht gemaakt worden, dat dit al-les wel kan gelden om het bezit van -een vloot goed te praten, maar dat -zulks nog niet rechtvaardigt om de vloot steeds uit te breiden. Wel, indien de andere naties beginnen met de uitbreiding harer zeemacht te staken, zal Japan dat voorbeeld gaarne volgen. Maar dan moet het eerst vast staan dat Amerika en Engeland, wier vloten thans reeds zooveel machtiger zijn dan de Japansche, hun schepenaanbouw staken. Afgescheiden van de belangen die Japan zelf heeft bij het bezitten 'van eenmachtige vloot voor de eigen veiligheid, mag intus schen wel de vraag gesteld worden of het bestaan van een Japansche vloot niet tevens een voorwaarde is voor het handhaven van ,den wereldvrede. Immers de twee machtig ste naties van het oogenblik zijn Engeland en Amerika. Zoolang deze -beide landen sa menwerken om den wereldvrede te handha ven zullen zij daarin slagen. Maar wie ga randeert, dat zij steeds goede vrienden zul len blijven? Het is daarom van groot belang dat indien tusschen deze twee volken ooit oneenigheid mocht rijzen, er nog een derde groote natie -bij -de hand is, die door tusschen beide te komen, en te dreigen met een sa mengaan met een der beide twistenden, den vrede weer herstelt. Het zijn dus, in het kort, de volgende fao- toren, die pleiten voor het voortbestaan van een krachtige Japansche vloot: le. de na tlonale veiligheid, de bescherming van eigen beschaving en cultuur; 2e. de bescherming van den overzeeschon handel; 8e. de nood- zakelijikheid van -een middelaar, indien het tusschen Amerika en Engeland ooit tot een twist mocht komen. Onder d-eze Omstandig heden is het de vermelding waard, dat het juist deze twee naties zijn, die de machtigste ter wereldzijn te noemen, die tegen een ver dere ontwikkeling van de Japansche weer macht bezwaar schijnen te hebben. Het is waar, dat in 1919 door het Japan sche parlement de gelden werden toegestaan voor de uitvoering van een nieuw vlootpro- gram. Dit program werd reeds jaren gele den ontworpen, doch door de -herhaalde wis selingen in de Japansche politiek kon het tot dusver de instemming van de meerder heid der volksvertegenwoordiging niet er langen. Nu het -ten slotte is toegestaan haas ten zich Engelsche en Amerikaansche bla den -om tegen de uitvoering van dit ontwerp te waarschuwen. Het publiek wordt zoo doende vooringenomen tegen wat genoemd wordt Japansche navale expansie. Maar het publiek weet niet, dat wanneer, over tien jaren, dit program voltooid zou zjjn, de Ja pansche vloot nog slechts zestig -procent be dragen zou van de tegenwoordige Engel sche, en zeventig procent van de tegenwoor dige Amerikaansche vloot. Voor de taak, die voor de Japansche vloot schijnt weggelegd, is het dan toch -waarlijk niet overdreven, dat Japan dit vl-ootp-rogram voltooit, ook al mochten Amerika en-Engeland hun sche penaanbouw van af dit oogenblik staken. In het licht der door de Asian Review ge leverde -beschouwingen worden de uit Lon den overgeseinde mededeelingen begrijpelij ker, die de Japansche gezant in Engeland zou hebben vérstrekt -aan de Daily Express. Burggraaf Isjil wees er op, dat Japan's te genwoordig vlootprogram reeds jaren gele den werd ontworpen, dus op een tijdstip dat de vloten van Amerika en Engeland nog niet de sterkte hadden van thana „Het spreekt echter van zelf' zou de gezant verder hebben opgemerkt „dat Japan bereid is om, niet alleen in het belang van de wereld, doch ook ln dat van het Ja pansche volk zelf, samen met andere mo gendheden over te gaan tot-een beperking zijner bewapening." De vraag is dus maar, wat te verstaan zal zijn onder beperking der bewapening. Mooht men kunnen afgaan, op de Asian Review, het strijdorgaan voor de belangen van het Oosten waaraan veel leidende persoon lijkheden. in Japan medewerken dan zou het inet het oog op de taak die men zioh voor de Japansöhe vloot gedadbt heeft, in elk geval noodzakelijk blijven het reeds ge voteerde en gedeeltelijk uitgevoerde vloot- irogram af te werken. Mochten Amerika en Engeland dus bereid bevonden worden den verderen bouw te staken dan zou Japan wel licht toch de voorwaarde blijven stellen zijn program te voltooien, om eerst daarna van verdere uitbreiding af te zien. Het ls niet uitgesloten, dat met het oog op de door Japan zelf in hst licht gestelds noodzakelijk heid van een derde wereldvloot als even- tueele middelaarster, en ter voorkoming van oonflicten tusschen Amerika en Engeland, deze landen er inderdaad genoegen mee zul len nemen dat Japan zijn ontwerp uitvoert. Immers van dit standpunt bezien zou Japan dan niet alleen bouwen ten gunste van zich zelf, maar ook ten nutte van de beide andere naties, die dan haar geld in den zak zouden kunnen houden. Waarschijnlijker echter schijnt het, dat men- deze concessie niet aan Japan zal willen doen, in welk geval de kwestie voor Japan heel moeilijk wordt. Het is wel belangwekkend om te weten welke op lossing de voorgestelde ontwapeningsconfe rentie tusschen de drie rijken brengen zal. ZWITSERLAND. Spoorwegen contra vrachtanto's. De Zwitsersohe spoorwegen beginnen de concurrentie van de vrachtauto's te duchten. Benige weken geleden is een dienstorder van den volgenden inhoud uitgegeven: „Het komt de laatste tijden voor, dat aan de stations goederen in bewaring gegeven worden om ter beschikking gehouden te wor den voor derden, die de goederen afhalen om ze vervolgens door middel van vracht auto's naar de plaats van bestemming te transporteeren. Daar de spoorwegen geen reden hebben om de concurrentie, welke de vrachtauto's hen aandoen, te bevorderen^ wordt den stations verzocht dergelijke be-' waarnemingen te weigeren, zoodra het dui delijk is dat het in de bedoeling ligt de goe deren verder per vrachtauto te transportee ren naar een aan de spoorlijn gelegen loca- Lrteit. Om dezelfde reden, worden de organen der spoorwegen verzocht om te weigeren op welke wijze dan ook behulpzaamheid te be- toonen bij dergelijke transporten of gebruik toe te staan van kranen, dekzeil, bandmate riaal enz. Het wordt zeer betwijfeld of de spoorwe gen op deze wijze er in slagen zullen de con currentie der vrachtauto's te overwinnen en het spoorwegvervoer te bevorderen; mén kan van meening zijn, -dat dit laatste op andere wijze aantrekkelijker en boven auto-vervoer verkieslijk gemaakt moest worden. KORTE BERICHTEN. Lord Milner, de Britsche minister, van ko loniën, is afgetreden. De conferentie der deskundigen te Brus sel zal 15 Januari worden hervat. De internationale verkeersconferentie te Barcelona is tegen eind Februari bijeenge roepen. GEMENGD NIEUWS. Verwaarloozlng. Het O. M. bij de arr.-rechtbank te Am sterdam eischte tegen de vrouw in de Ov-er- -amstelstraat, die haar -zoon acht jaar in een alkoof had opgesloten, twee jaar gevange nisstraf De verdediging vroeg vrijspraak en onmiddellijke te vrijheidsstelling. Dit laatste werd afgewezen. Het Panoramagebouw Schouwburg. Bij den Raad van Amsterdam zal worden aangevraagd vergunning te verl-eenen tot het verbouwen van -het Panorama tot opera gebouw. De heer Egeman zal er dan een opéra-gezelschap doen optreden onder lei ding van hem zelf en van dien heer Chr. de Vos. DiefstaL Gebruik makende van de afwezigheid van den heer en mevrouw Eisendracht te -Zaan dam, die een weldadigheidsuitvoering bij woonden, heeft de dienstbode, een Duitsche, die 'nog pas 14 dagen te betrekking was, zich uit de voeten gemaakt met medeneming van 250 aan Hollandsch en 1200 mark aan Duitsch geld. Een belegering. Een Exchange-bericht meldt uit Metz, dat iemand te Agillin zioh te dronkemanswaanzin te het huis verschanste en op de voorbijgan gers begon te schieten. Hij doodde o. a. een vrouw, die met haar kind op den arm voor bijkwam, en verwondde verscheidene andere personen. Vijftien gendarmes belegerden daarop het huis en vuurden op den waan zinnige. Toen deze het vuren staakte, for ceerden zij de deur en drongen het huis binnen. Zij .vonden den man dood met een kogel doör zijn-hoofd. Hij had vier geweren, twee automatische pistolen en een aanzien lijke hoeveelheid munitie naast zich liggen, Een aarts-oplichter. De Berlijnsohe politie is er te geslaagd een zeer geraffineerden oplichter gevangen te nemen, wiens bedriegerijen hem stempe- lén tot -een onpvertroffen gonie te het mis- dadigersvak. Hetgeen te het tegenwoordige Duitsehland heel veel zegt. De thans 26-jarige Walter Oertel zoo heet d-e man had kort voor het uitbreken van den oorlog meer dan 300.000 mark -ge ërfd, die hij in enkele maanden met een bar dame verbraste, in Duitsehland en Enge land. Na zijn terugkeer -uit Engeland moest hij soldaat worden. Toen speelde hij zoo uitnemend den krankzinnige, dat hij naar een gesticht werd gebracht, waaoruit hij ont vluchtte. Uit zijn schuilplaats schreef hij, onder den -naam van een man van aanzien, aan den burgerlijken stand van zijn geboor testad om een afschrift van zijn geboorte bewijs. Dat hem onmiddellijk werd gezon den. En zoo gelukte het hem bij de politie zioh te laten Inschrijven als „Baron von Egloffstein". Op deze zelfde manier kwam hij te het bezit van legitimatiepapieren ten name van von König, von Richthofen en zelfs van den Argentjjnschen geneesheer dr. Maoensy.- Bij het uitbreken van de resolutie ging hij als soldatenra'ad naar Dresden, waar men hem, baron von Egloffstein, onmiddellijk een hoöge militaire positie gaf. Niet lang daarna werd hij oommandant van het gevangenen kamp voor Engelsche en Fransche officieren te Holzmteden. Met verschillende Fransche officieren -reisde hij naar veldmaarschalk Foch, die hem ontving nadat hij den rooden, revolu tionairen band om den arm had afgelegd. Foch schreef den Fransohen gevoknaohtigde to Berlijn, generaal Dupont, dat baron von Egloffstein opgedragen was de belangen van de krijgsgevangenen te behartigen. Hiermee had de sluwe Oertel een officieel document te handen, waarmee hij zich toegang ver- schafte tot de Fransche,. Spaansche en Roe- meensdhe gezantschappen en tot de Duitsche ministeries. Men gaf hem twee auto's. En „Egloffstein" bezocht ook veldmaarschalk von Mackensen te diens (kamp te Hongarije. In Roemenië werd Egloffstein benoemd tot gedelegeerde van het Roode Kruis. De Duitsche overheid maakte ten slotte bezwaar hem alle bedragen te geven, waar om hij vroeg. En dus besloot hij te hoogst eigen persoon naar Spa te reizen. Doch on derweg, te Frankfort, vertrouwde een sol daat van de veiligheidsdienst de Roode Kruis-uniform van den baron niet en nam hem gevangen. HU ontsnapte, ging naar Berlijn, besloot zijn politieke loopbaan op te geven. Met den handel te levensmiddelen was toch meer -te verdienen. Hij knoopte -be trekkingen -aan met een dame, die werkzaam was in een bank. Wist haar over te halen zóó te knoeien, dat von Egloffstein bewijzen kon over een conto van 800.000 mark te be schikken. En toen handelde hij in Poolsche marken, edelgesteenten, Bosch-magneten, enz., enz. Op zoek*, naar een compagnon maak tg, hij kennis met een koopman Walter Schrowe, die wegens „Schieberei" vervolgd werd. Schrowe beloofde hem 10.000 mark, indien •hij hem de -acten kon leveren van zijn pro cessen, die to.Moabit het paleis van jus titie te Berlijn lagen in een bepaalde ka mer. Oertel ging naar Moabit, ontdeed zich van hoed -en jas, stak -een potlood achter het oor, liep de 'kamer binnen -en zei tot den daar werkenden schrijver: „Collega, geef me eens de acten tegen Schrowe." Hij kreeg ze. Maar Schrowe gaf hem te plaats van 10.000 mark 200. Juist -genoeg om naar Hannover te gaan, waar hij als officier van justitie, met de hulp van den burgemeester, in een dorp bij een boer beslag legt op geld, dat afkomstig zou zijn van woekerzaakjes. In Bingerbrück werd hij gevangen geno men bij een poging cocaine te smokkelen. Hij legitimeerde zicïr als Argentijn: dr. Ma oensy. Beweerde lid te zijn van d-e Hooge Commissie, -geaccrediteerd- bij de Ameri kaansche 'bezettingsautoriteiten. Doch deze autoriteiten constateerden dat de legitima tiepapieren vervalscbt waren. En de politie bracht hem naar Berlijn. In de gevangenis verstond hij alleen Engelsch, Fransch en Spaansch. Tot op een goeden dag de politie hem het gemoedelijke Saksische dialect weer bijbracht. (Hbl.) Tan vernietigde Duitsche vliegtuigen. Te Utrecht heeft men onderdooien van 26.000 Duitsche oorlogsvliegtuigen, zooveel mogelijk verbrijzeld, duizenden kilo's alumi nium voor een waarde van drie millioen gul den, opgeborgen te een pakhuis te de buurt van de Oudegracht Zooals men weet zijn deze vliegtuigen op last van de Entente vernield. -De Allgemetee Elektrizitfits Gesellschaft was opgedragen, de verminking van het oorlogsmateriaal uit te voeren en met 8000 man heeft men het in drie maanden klaar gespeeld om 26.000 vlieg tuigen te vernietigen. Hetgeen overbleef, is over Europa verspreid. Engeland kocht het staal, Duitsehland mocht het koper houden, en 'n bekende, groote ijzerhandel te Utrecht aan de Oude Gracht, werd de eigenaar van het aluminium. In Deoember is te een groot aantal wa-ggons het was een zending van de Duitsohe regeerteg, waarop de Fransohe legatie een streng oogje -hield de lading naar Utrecht gebracht, waar zij onderdak vond te een pakhuis, wachtend nu om weer vervoerd te worden. Want Mer is het eigen lijk slechts -een tusscherihandel; de verwer king, de omsmelting van het aluminium zal plaats hebben te bet buitenland, te Engeland en Amerika. Daar zal de voorraad weer die nen voor het vervaardigen van auto's en ook zal wel veel van dit aluminium na verloop Van tijd weer de lucht instijgen, als onderdeel van een vliegtuig, maar nu von Engelsch of Amerikaansch maakseL („U. D."> De zeven decennia Vijf jaar: Voor z'n moeder. Vijftien jaar: Voor het meisje-van-de-H. B. S. Vijf en twintig jaar: Voor de weduwe-van- middelbaren-leeftijd. Vijf en dertig jaar: Voor de juffrouw, die artistiek is en gelooft in de vrije liefde. Vijf en veertig jaar: Voor z'n vrouw. Vijf en vijftig jaar: Voor z'n knappe steno-typiste. Vijf en zestig jaar: Voor z'n jongste klein kind. Vijf jaar: Tegen zeep en water. Vijftien jaar: Tegen den achterspeler, die 'm telkens den bal ontfutselt. Vijf en twintig jaar: Tegen zutoigheid- met-viyt. Vijf en dertig jaar: Tegen alle beperkin gen, sociale en moreele. Vijf en veertig jaar: Tegen visite-ontvan gen. Vijf en vijftig jaar: Tegen de jicht. Vijf en zestig jaar: (Hij erkent de dwaas heid van allen haat en gaat vergoelijken). Vijf jaar: Even groot te worden als vader. Vijftien jaar: Een detective te worden. Vijf en twintig jaar: Aangebeden te wor den door alle mooie meisjes op de wereld. Vijf en'dertig jaar: Zijn schulden te kun nen betalen. Vijf en veertig jaar: Zijn vrouw's schulden te kqnnen betalen. Vijf en vijftig jaar: Weer een jongen te zijn. Vijf en zestig jaar: Met rust gelaten te worden. Vijf jaar: Twee centen voor drop. Vijftien jaar: Zes honden, vier konijnen en drie zakmessen. Vijf en twintig jaar: 100.000. Vijf en dertig jaar:* 100.000.000. Vijf en veertig jaar: Een tehuis en een gezin. Vijf en vijftig jaar: Een harem of zooiets. Vijf en zestig jaar: Een gerust geweten. („HbL"). Van de liefde: Van den haat: Van het verlangen: Van de weelde:

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9