reuzen Uitverkoop bij de Firma I. GRUNWALD, Spotgoedkoope LAPPEN. mahaven. Niettegenstaande de geringe vaart bleek de gebroken as niet bestand te wezen tegen den vereischten arbeid. *J Een vloed van water stroomde toen binnen den koker met gevolg, dat een compartiment vol liep met water; evenwel werd het gat, dat ontstaan was, met een prop zoo goed en kwaad als mogelijk was gestopt en verder met één schroei doorgestoomd. Spoedig werd echter last gegeven do zwemvesten bij de hand te houden, voor het geval iets mocht gebeuren. De equipage hield zich kranig. De commandant Van Moorsel en verder perso neel van den staf beheerschten den toestand volkomen, doch onderschatten de hachelijke positie in het geheel niet. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer P. A. Rüeck, leerling van de Opleidingsschool voor Radiotelegrafie, Zuid straat alhier, slaagde gisteren te Rotterdam voor het Rijkscertificaat van Radiotelegrafist eerste klasse. Spulkanaal. Door den hevigen westenwind van dezen nacht is een daimwand in het nieuwe spui- kanaal tengevolg van den hevigen druk van het water bezweken. Het Spuikanaal is (hierdoor geheel vol geloopen. Een van de heimachines is geheel onder water. Een nieuwe daimwand zal moeten worden ge slagen alvorens het kanaal kan worden leeggepompt. Het Electrisch licht De bezitters van electrisch licht zullen gisterenavond en vanmorgen evenals wij wel eenige keeren in donker gezeten heb ben. Wij vermoeden, dat de oorzaak gelegen zal hebben in den storm en dit wel in ver band met de bovengrondsche geleidingen in de buurt van Schagen. hogelijk, dat de dra den door het zwiepen elkander raakten of dicht bij elkaar kwamen, waardoor telkens de stroom een oogenblik onderbroken werd. Een inconvenient dus, dat niet meer voor zal kunnen komen, wanneer de grondkabel gelegd zal zijn, waarmede men zooals wij reeds eerder berichtten tegen het einde dezer maand gereed hoopte te komen. RtJks-NormaalschooI-Vereeniglng „N. O. O." Niemand Onzer GankertZou dat wel licht de beteekenis zijn van de geheimzirtnige initialen, waarachter zich deze Vereeniging verschuilt? Nou ja, 't werkwoord is met een k, maar wie let er tegenwoordig nog op de spelling? Een feit is het, dat van de talloo- zen, die gisterenavond op de soirée van bo vengenoemde Vereeniging aanwezig waren, niemand er aan dacht dit werkwoord hetzij met k of met c, in praktijk te brengen. Want er is genoten, hoor; er waren er, die met glinsterende oogen en opgewonden gebaren verzekerden, dat het „eenig" was. Dat waren, als regel, de jongeren, de ouderen, wat meei ervaringrijk, namen diit alles op den koop toe, doch het bal was voor hen de hoofdzaak. En het vrouwelijk element, dat ook in het maatschappelijk leven hoe langer hop grooter rol gaat spelen, vqerde hier den boventoon. Trouwens, op de Nor (niet „in de nor", zetter, in 's hemelsnaami want dat is weer heel wat anders!) zijn er 10 vrouwen of liever aan staande vrouwen, tegen één toekomstige man. Maar die paar mannelijke Nor-ders namen dan ook, zooals het behoort,de hon neurs waar. 't Begon met een openingsspeech van den voorzitter Mol, die daarin consta teerde, dat de Nor-lingen zoo blij waren met hun verbouwde school. De dichter Gr. 't Hart had zelfs een feestlied gemaakt,, dat niet zonder geest en nog minder zonder dichter lijk talent was. Luistert u maar eens naar deze strophen: Thans zijn we weder heer en meester In 's Rijks Normaalschool (Kolensteeg) Wat zegt u van die zuiver bolsjewistische neigingen dezes Nor-lings? En: 't Lijkt waarlijk wel een feeëntempel, Dat oude hokje van voorheen, slaat natuurlijk op al die meiskes. Sakkerloot, d'r waren d'r zoo'n boel. On gelooflijk. Van het allerkleinste grut tot de opgestoken haardos toe. Maar allemaal druk levendig, lawaaierig. U begrijpt, zoo'n feest ook. En dan het programma. Veelzijdig, boni in afwisseling, rijk, boeiend, enz. Na d< openingsspeech een Normaalschoolmarscl van den heer Leewens. 't Was heelemaal niet een normale schoolmarsch, dat moet u vooral niet denken, al kwamen wij helaas te laat om hem te hooren. (Dat aanvangsuur ook!) Daarna een feestlied, woorden van den heer G. 't Hart, muziek van den heer Lee wens. Frisch en monter gezongen. Daarna: de vroolijke boertjes, oolijke voordracht. Het waren boertjes met sopraan- en altstemmen, maar ze waren er niet minder om. Een rookte zelfs een pijp, tenminste probeerde 't. Want dat valt nog niet mee. Maar de voordracht viel in den smaak, en dat kan je van een pijp lang niet altijd zeggen. Na. deze 8 boertjes (eenmaal werden er negen geteld, maar dat gebeurde om 't ryth- ime) twee aardige daimes-'koortjes, Noël des marins van Ghaminade en Avond-Cantate v. Oath. van Rennes. Beiden wérden goed ge zongen en behoorlijk bejubeld. De P.E.N. had de aardigheid onder den laatsten regel het electrisch licht uit te schakelen, zoodat het slot capello gezongen werd. Maar be halve de gebruikelijke gilletjes achteraan liep het zonder incidenten af. De drie laatste nummers van het eerste gedeelte waren weer voordrachten. Een voor 6 dames Nederland bovenaan", een voor een heer, die „Hannes als O.W.er" vertolkte, en tot slot 't allergeestigste dingetje van Suppé „Een landelijke concertoefening", waarbij alle executanten in schilderachtige costuums onder leiding van den schitterend uitgedos- ten heer Van der Mey een grappige oefening opvoerden. Dit nummer was verbazend aardig. Na de pauze trad een Bengaalsche tijger op. Dit ondier hebben we niet meer gezien, maar zijn dwars tegen den wind in, naar huis gegaan om onze bevindingen op te tee kenen. Heb ik u al verteld, dat er een bal na was? Op eiken heer gemiddeld tien dames, zoodat de eersten druk werk hadden. O ja, een kolossale taart viel bij loting ten deel aan' No. 248, een klein kereltje. Hopen wij, dat hij dezelve met mate geniet, anders, o wee, de normale maag! En de heer Leewens, lei der van het vocaal-instrumentale gedeelte, kreeg een pracht van een bloemenmand. Neen, wat die fuif betreft, dat was in orde, hoor! Onvoorwaardelijk. Een 10, Nor- lingen! Dertigste Jaarfeest van het Leger des Heils. De eerste Samenkomsten in verband met het Dertigste Jaarfeest van het Leger dés Heils,alhier, zijn uitstekend geslaagd. Zaterdagavond werd de Jaarfeest-Oam- pagne geopend door den Majoor F. Palstra van (het Nat Hoofdkwartier te Amsterdam (door ongesteldheid was Kolonel Feenstra verhinderd). Tevens werden Zondag door den Majoor drie welgeslaagde samenkom sten) geleid. Groote scharen hebben de Bij eenkomsten bijgewoond; Zondagavond bleek de zaal zelfs te klein, om het groot aantal belangstellenden te bevatten, zoodat zeer velen, die wat laat waren, teleurgesteld moesten huiswaarts keeren. Gisteravond werd. onder leiding van Ka pitein Bouwens eene Zanguitvoering ge geven1 door de Heldersche Zangbrigade. Het programma voor de volgende avon den is als volgt: Morgen, Woensdagavond wordt onder leiding van Majoor J. Rawde, de Particuliere Secretaris van den Kom- mandant van Nederland, eene groote Op wekkingssamenkomst geleid. Donderdagavond zal Kapitein P. Oohen, de Redacteur van de „Strijdkreet" eene bij zondere Heilsmeeting leiden. Vrijdagavond treden als sprekers op Ds. van Griethuizen, Hervormd Predikant en Kapitein A. Bouwens, de Bevelvoerende Officier van het Heldersche Kofps en anderen. Tevens kunnen wij reeds mededeelen, dat de Kommandant van het Leger des Heils in Nederland, Kommandant Wm. H. Howard, a.s. Zaterdag- en Zondagavond Jaarfeestsaménkomsten zal leiden in de Luthersche Kerk, Weezstraat. Alle andere samenkomsten worden ge houden in feestelijk versierde zaal op de Spoorgraoht 38; aanvang acht uur, en zijn vrij toegankelijk voor iedereen. Gymn.-Vereeniging O. K. K. Bovengenoemde vereeniging gaf op Zater dag 1.1., onder bekwame leiding van haren directeur, den heer Van Loo, een openbare uitvoering der verschillende klassen in „Ca sino". Voor een geheel gevulde zaal opende de Voorzitter der Vereeniging, de heer Kemp, de uitvoering, er op wijzende, dat „O.K.K." den laatsten tijd kwijnend begint te worden, iets wat voor een directeur als de heer Van Loo nu juist niet zoo aangenaam stemt. Hij doet daarom een beroep, in hoofdzaak óp de aanwezige ouders in de zaal, hunne kinderen toch vooral niet tegen te houden en hen lid1 t# doen worden van de Gymnastiekvereen. „O.K.K." Hierna werd overgegaan tot het afwerken van het veelzijdige programma, bestaande in oefeningen door jongens- en meisjes klasse, aangevuld door vrije oefeningen door de heeren- en dames-afdeeling. Een en ander werd goed en vlot afgewerkt. Daarna hield een geanimeerd bal de vele danslustigen nog langen tijd bijeen. Liefdadigheids-Cabaretavond. Wij herinneren nogmaals aan den Gabaretavond die heden in Casino gegeven wordt ten bate van het Centraal Genoot schap voor Kmdér-hersellings- en Vacan- tiekoloniea Vereeniging ter bestrijding der tuberculose. Niet 10.— 's jaars, zooals wij j.1. Zaterdag vermeldden, maar slechts 1.is de mini mum-contributie per jaar voor de Vereeni ging ter bestrijding der tuberculose. BINNENLAND. De Belgische geïnterneerden. Naar aanleiding van een in een Belgisch dagblad verschenen en in de Nederlandsche pers overgenomen bericht, als zou de Neder landsche regeering haar vordering inzake de op de Interneering van Belgische militai ren gevallen kosten, ondanks het aanbod van België tot nu toe hebben laten rusten, doch thans tot een bedrag van 250 millioen ver meerderd met een interest van 6 inge diend hebben, verneemt het Haagsche Cor respondentiebureau van zeer bevoegde zijde, dat de Nederlandsche regeering in Juni 1920 de desbetreffende rekening aan de Belgische regeering heeft aangeboden. De kosten be dragen 28 millioen gulden over de jaren 1914, 1915 en 1916, terwijl zij voor 1917, 1918 en 1919 nog niet volledig vastgesteld zijn, doch op 25 millioen gulden geraamd worden. Aan de Belgische regeering is voorgesteld, dat, te rekenen van 1 Januari 1920, een interest van 5 over het verschuldigde bedrag tot den dag der afbetaling zal worden vergoed. Ter voorkoming van misverstand zij in herinnering gebracht, dat. de Nederlandsche regeering niet voornemens is de ruim 45 millioen gulden, welke Nederland ten be- hoeye van de burgerlijke Belgische uitgewe kenen heeft uitgegeven, terug te vorderen. Opheffing R. K. D. De „Avp." verneemt, dat de Commissie van Advies inzake ,de Rijkakolemdistributie aan den minister van Landbouw heèft ver zocht om zoo spoedig mogelijk de Rijksko- lendistributie op te heffen. Daar de kolen- prjjzen steeds dalen is Ihet onmogelijk op denzelfden voet door te gaan. Opheffing der crlsis-lnstelllngen. Zooals dezer dagen werd bericht, zal met ingang van 1 April a.s. de afdeeling „Volks voeding" aan het Departement van Land bouw worden opgeheven. Wij hebben eens geïnformeerd hoe het op dien datum zal staan met de werkzaamheden, die aan de afdeeling waren opgedragen. De opheffing bedraagt twee afdeelingen: die van de Volksvoeding en van de Melk- voorziening. Hoofd van beide afdeelingen is de heer L. Bückmann, referendaris. Het per soneel der afdeelingen wordt, op enkelen na, die vermoedelijk in vasten dienst overgaan, ten deele op 1 Febr., ten deele op 1 April ontslagen. Bij de opheffing der afdeelingen zal nog in werking blijven: lo. een uitvoerverbod op aardappelen; 2o. een uitvoerverbod op enkele indus- trieele producten; 3o. een uitvoerverbod op tarwe; 4o. een uitvoerverbod op melk; 5o. een uitvoerverbod op suiker. Vermoedelijk zal ook nog noodzakelijk blijken een uitvoerverbod op suikerbieten. Van de distributie op levensmiddelen is op het oogenblik alleen nog over de Bruin- Ingezonden mededeellng. BEZOEKT allen de KEIZERSTR. 116 en KANAALWE0 71-74. brooddistributie. Deze blijft ook na 1 April bestendigd; Het verbruik van bruinbrood wordt echter hoe langer hoe minder, zoodat deze distributie vermoedelijk langzamerhand uitsterft. De bedoeling is verder, met ingang van 1 April de melkvoorziening op te heffen. In- tusschen zullen waarschijnlijk, met betrek king tot de melk, nog eenige speciale maat regelen noodig blijken. Daarom heeft de minister van Landbouw eene commissie benoemd, om hem op korten termijn van advies te dienen over dergelijke maatregelen. („Tel."). De vleeschprtfzen te Amsterdam verlaagd. In aansluiting met hetgeen dezer dagen gemeld, kan thans worden medegedeeld, dat het bestuur van de Amsterdamsche slagers- vereeniging „de Voorzorg" besloten heeft de aangekondigde prijsverlaging van twintig cents per kilo met ingang van heden, 11 Ja nuari te doen ingaan. Opheffing uitvoerverbod van kaas. Het uitvoerverbod van kaas wordt waar schijnlijk 1 Maart a.s. opgeflbfeven. Dan zal alle regeeringsbemoeiing met melk en zui velproducten tot het verleden behooren, het iis te hopen voorgoed. De werkeloosheid. Een interpellatie. Naar „Het Volk" verneemt, bestaat in de kringen der sociaal-demokratisohe Kamer- fraktie ihet voornemen bij het wedér-hij een- komen, der Tweede Kamer, aanstonds een interpellatie aan te vragen omtrent de hou ding der regeering iten aanzien van het werkloozenvraagstuk. Massa-ontslag. Naar wij vernemen is het geheele perso neel der firma Van Houten Co. te Weesp tegen 1 Maart ontslag aangezegd. Het ingenieürspersoneel zal op een wacht geld gesteld worden van 3050 procent van het huidige salaris, de werklieden zullen geen wachtgeld doch een uitkeering ineens van 100 ontvangen. Fabriek stopgezet Tengevolge van de malaise wordt deze week de meubelfabriek „Eik en Linde" te Alkmaar stopgezet, waardoor 100 arbeiders werkldbs worden. Krassln naar Nederland? Naar het „Vad." uit Londen verneemt is er sprake van, dat de sovjetvertegenwoor diger Krassin, die, zooals men weet, binnen kort naar Moskou terugkeert, ook een be zoek aan Nederland zal brengen, althans wanneer het hem gelukt een pas voor ons land te krijgen. Opcenten Provincie Noord-Holland. In een te Purmerend' belegde vergadering van de aldaar gevestigde afdeeling van den Vfjjz. Dem. Bond, heeft het Statenlid D. Kooiman o. m. gesproken over de opcenten- heffing der provincie Noord-Holland en zijn voorstel, om deze opcenten te verminderen. De heer Kooiman zette uiteen, dat de op centen voor de provincie dit jaar bijna twee millioen meer zullen opbrengen dan geraamd en noodig is. In verband hiermede had de spreker een voorstel ingediend om de opcenten te ver lagen, wat toch niet meer dan billijk zou zijn. Aanvankelijk leek het alsof dit voorstel zou worden aangenomen, doch in de zitting der Provinciale Staten van deze week is het voorstel met 28 tegen 21 stemmen verworpen. En tot sprekers groote verbazing hebben alle aanwezige sociaal-democraten ook tegen gestemd, zonder eeqige motiveering. Het motief van Ged. Staten, die opmerkten dat het wel gemakkelijk is als zij door die hooge opcenten ook eens een „potje" zouden krijgen, vond spreker van weinig beteekenis. Zoo'n potje is niet noodig, vooral niet als het moet komen uit een hooge belasting heffing. Spreker bleef dan ook deze opcentenhef- fing onbillijk achten en zal nog niet ophou den daar tegen te ageeren. In de zomerzitting der Staten zal bij bij de behandeling van de begrooting voor 1922 op deze zaak terug komen en weer op verminde ring der opcenten aanlringen. („Hbl."). Scheepvaart öp Kampen. Men schrijft uit Kampen: Voor de haven van Kampen bestaat uit zicht op een geregelde overzeesche verbin ding. De onderneming gaat uit van de Rot- terdamsche steenkolen-importeurs P. Kerdel en Co., die een proef willen nemen om Twente en den Achterhoek van Gelderland rechtstreeks van Engelsche kolen te voor zien over deze haven. Reeds is het eerste der voor deze vaart bestemde stoomscheipen, de „Volga", hier aangekomen en aanstonds aangevangen met het losen der lading, bestemd voor een on derneming te Deventer. Geheel zonder moeilijkheden ls de reis niet volbracht, want vóór de mond van de Ketel raakte de „Volga" aan den grond en kon eerst de stad bereiken, nadat een deel der lading door lichters was overgenomen. De vooruitzichten voor de haven van IJmuiden. Velsen, 8 Jan.In de gisteren gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Velsen, wees de voorzitter op de slechte uitkomsten der zeevisscherij in het af geloopen jaar. Voorts op de meerdere concentratie voor IJmuiden,doordat men van Emden een vissohershaven wil maken. Spr. geloofde echter, dat IJmuiden de visch- voorziening van Zuid-Duitschland wel zal be houden, en bij betere toestanden in Europa zou het zich waarschijnlijk nieuwe afzetge bieden kunnen verwerven in Polen, Tsjecho- Slowakije, enz. Spr. memoreerde de pogingen der kamer om een afzonderlijke kamer voor de visscherijplaatsen te verkrijgen, wat ech ter niet was gelukt, hoofdzakelijk omdat de kamer te Vlaardingen niet wilde mede werken. Waar IJmuiden thans bij de Haarlemsche kamer was gevoegd, meende spr., dat zól blijken, dat men liever onder de kamer te Amsterdam zou ressorteeren, waar handel en scheepvaart zulk een .voorname plaats innemen. De kamer besloot adhaesie te betuigen aan een adres der kamer te Hilversum aan den minister van justitie inzake scherpere be palingen voor faillissements-aanvragon, be nevens aan een adres der kamer te Helder aan de regeering, om te trachten den vrijen invoer van ansjovis in Duitschland te ver krijgen. De kamer besloot een adres te zenden aan de directie der spoorwegen, om, nu de kolen- prijzen aanzienlijk gedaald zijn, de goederen tarieven te verlagen. Aan de andere kamers in ons land zal gevraagd worden hieraan adhaesie te betuigen. De reedersvereeniging en de vischhandel- vereeniging te IJmuiden zullen ook een der gelijk verzoek richten. Openlucht samenkomst vrijzinnig gods- dienstigen. Naar wij in de Westfriesche Kerkbode lezen is door het comité voor de openlucht samenkomsten van vrijzinnig-godsdiensti- gen in Noord-Holland besloten op Hemel vaartsdag 1921, dus op 5 Mei, weder te Heiloo eene bijeenkomst te organiseeren. Het spoorweg-onderzoek. Men schrijft uit Utrecht aan de „N. Rott. Crt.": De Staatscommissie van onderzoek inzake den onregelmatigen treinenloop is benoemd, en men verkeert over deze benoeming in dankbare stemming, alleen reeds bij de ge dachte, dat er nu wel eens een tijd zou kun nen komen, dat wij bij het op reis gaan, ons spoorboekje met succes kunnen raadplegen. Hier in Utrecht zetelt de directie en lei ding van onze door en door zieke spoorweg exploitatie, en hierdoor heeft de Utrechtsche burger wel eens minder aangename dingen over dit beleid aan'te hooren, zoodra hij het waagt zich naar een andere plaats te bege ven. Maar wij hebben nu in de staatscom missie een schild. Onlangs nog heb ik met succes de Staats commissie uitgespeeld, toen men mij mee deelde, hoe schandelijk de dure locomotieven worden verwaarloosd, hoe het roest en de ketelsteen er duimdik opzit, en hoe op deze wijze een kapitaalvernietiging plaats heeft, die moeilijijk onder cijfers is te brengen. Utrecht is hoopvol gestemd en de Utrecht sche burgerij inzonderheid 'is er van over tuigd, dat de commissie zich niet met sprook jes zal laten afschepen over fietsenvervoer en slechte kolen, maar dat zij openlijk zal constateeren: „dat alle proefritten met de locomotieven, waarachter een zware trein, geschieden bin nen den vastgestelden tijd, met dezelfde ko len, die voor den gewonen treindienst wor den gebezigd"; „dat verwaarloozing der machines niets te maken heeft met fietsen en qualiteit der kolen"; „dat' de treinenloop, vergeleken bij 1914, minder is, en dat de Nederlandsche spoor wegen thans over ongeveer 100 locomotieven meer beschikken, dan in 1914". Eveneens is men benieuwd om de uit spraak van de commissie te hooren over het feit, dat door den hoofdingenieur der HJ3.M. te Amsterdam, 20 zware goederentrein-loco motieven zijn besteld, waarvan bij aflevering der machines blijkt, dat deze machines.... „niet over de bruggen mogen", wegens te zware as-belasting. Indien men dit van te voren had nagegaan, en deze machines had besteld met 4 gekoppelde assen, inplaats van 3, dan hadden zij de tyruggen wel kunnen passeeren. Men kan ze nu alleen op baan vakken zonder bruggen gebruiken, hoewel ze daar weer niet aan het doel zullen beant woorden, aangezien ze ongeschikt zijn voor moderne goederentreinen van 1500 ton. Men behoeft nauwelijks te vragen, hoe de oommissie dit zal beoordeelen, als men daar bij nagaat, dat iedere machine ongeveer 78.000 kost en dus op deze wijze alleen reeds 1.560.000 vrijwel is verknoeid. Al§ een Directie*in een particulier bedrijf, dat commercieel wordt beheerd, dergelijke gesties met haar verantwoordelijkheid dekte, zou hij niet alleen haar naam verliezen, maar zou ook zeer terecht haar positie onmogelijk zijn, als zij geen voldoende zelfkennis bezat, om ongevraagd te verdwijnen. Bij do Neder landsche Spoorwegen is dit, wat het laatste betreft, juist andersom; de Ingenieur-direc teur, die dergelijke dingen heeft goedge keurd, heeft de hoofdleiding. Der Commissie wacht een zware en uiterst moeilijke taak; de meest tegenstrijdige be richten zullen haar bereiken; het zal tegen over haar worden een „sauve, qui peut", en zij zal verbaasd staan over hetgeen zij op haar weg naar waarheid en licht zal ont moeten. De heer H. Colljn aanstaand A.-R. fractieleider. Zooals men weet, heeft de heer H. Colijn, de oud-minister en voorzitter van het cen traal convent der anti-revolutionnaire partij, onlangs bedankVals lid der Eerste Kamer. Zoo oppervlakkig beduidde dit een afscheid van'de Nederlandsche politiek. Maar in wezen is het niet anders dan de voorbereiding tot een terugkeer. De heer Colijn zal namelijk in 1922 optreden als leider der anti-revolu tionnaire fractie in de Tweede Kamer. In de laatste jaren heeft de heer Colijn, zooals men weet, zijn werkkracht grooten- deels geconcentreerd op de leiding van de Bataafsche Petroleum-Maatschappij, waar voor hij zich ook in Londen vestigde. Aan zienlijke ambten sloeg hij af. Hij had in 1918 minister-president kunnen worden en hij had thans ook benoemd kunnen zijn tot gou verneur-generaal. Maar hij wilde niet. Na den dood van dx. Kuyper is de leiding van de anti-revolutionnaire partij min of meer verdeeld tusschen de heeren Colijn en Idenburg. Maar het hoofdaandeel blijft bij eerstgenoemde. De heer Idenburg zal de leider der fractie zijn in de Eerste Kamer en de heer Colijn wordt in 1922 in de Tweede Kamer gebracht, om dóór als fractie-aan voerder op te treden. Hij trekt zich dan voor een goed deel uit zijn zaken terug, om zich weer geheel te wij den aan de politiek. („Tel."). Postellende. Uit Goederede schrijft men aan de N. Rott. Ot: Ook hier zuohten we. Reeds eenigen tijd' missen we op Zondagen elke postbestelling. De geiheele post, die Zondags lüer arriveert, blijft tot Maandagmorgen elf uur liggen! Als hooge gunst wondt ons toegestaan om Zon dags gedurende een kwartier uw blad af te halen; de andere post, brieven en pakketten, worden ons dan niet afgegeven. Thans wordt met ingang van. heden een nieuwe regeling hieraan toegevoegd: des Za terdags nó 3 uur werden geen aangeteekende brieven meer aangenomen ter verzending en nè 6 uur 's avonds is het postkantoor uit sluitend voor telegrammen en telefoon ge opend. Uit Amersfoort wordt gemeld: Nergens zag ik Amersfoort nog vermeld. Tooh is ook daar deze dwaasheid ingevoerd. Ik was stom verbaasd toen ik oni 12®/« alles gesloten vond. Om 3 Va keerde lk terug bij de postcheque en girodienst daar ik niet anders idadht of de loketten zouden nu wel lange® zijn geopend. Ik stootte weer mijn neus. Tegen een amb tenaar, die achter tralies ronddraaide, zei ik: „Is de zaak hier dan altijd gestoten?" Waarop ik lachend ten antwoord kreeg: „Ja mijnheer, 't is hier meer dicht dian open." Uit Wormerveer. De gemeentewerklieden hebben Vrijdag middag bericht gekregen, dat hun Zaterdag igeen loon zou kunnen worden uitbetaald, daar Gedeputeerde Staten niet acooord kun nen gaan met de financiering van den ge meente-ontvanger, zoolang de begrooting 1921 niet door den Raad is behandeld. Deze begrooting te thans nog niet bij dén Raad ingediend. Vermoedelijk in verband met een en ander heeft de sedert zes weken „stakende" wethouder De Bóer (soc.dem.) gisteren zijn ontslag officieel ingediend. m m M „Het Volk'1 verneemt, dat het hoofdbestuur van den Bond van Werklieden in Overheids dienst zich in verbinding heeft gesteld met den Commissaris der Koningin.. De burge meester heeft daarna namens den Commis saris opdracht gekregen den gemeentewerk lieden het loon uit te betalen. De vrachtenmarkt. De laatste paar weken zijn er in de omstan digheden, die de vrachten beheerschen, bijna geen .veranderingen van beteekenis geko men. De vrachtenmarkt zucht nog steeds onder de algemeene depressie en begint "zoo nu en dan zelfs symptomen van apathie te vertoonen. Er te dan ook feitelijk weinig of niets te doen. Kolenladingen van Engeland zijn er bijna niet te krijgen. De koopers ne men een afwachtende houding aan, in do stel lige verwachting, dat de prijzen binnen af- zienbaren tijd nog wel verder zullen dalen. Voor de weinige ladingen, die er zqo nu en dan beschikbaar komen, zijn er zooveel be schikbare schepen, dat elke order onmiddel lijk uit de markt wordt genomen tegen vrach ten, die dientengevolge zeer gedrukt zijn. Transacties op ertsgebied, zoo nauw verband houdende met de kolenpositie, zqn derhalve pok uiterst beperkt, zoodat in de ertsvrachten 'van Spanje en de Middellandsche zee de ge drukte stemming eveneens tot uiting komt. De transatlantische vrachten zijn ook der mate gevallen, dat er van een loonend em plooi onder deze omstandigheden geen spreke kan zijn. Er blijft voor vele reederijen dan ook niet veel anders over dan haar vloot ge heel of gedeeltelijk op te leggen in afwach ting van betere tijden. Tot dezen maatregel wordt reeds op vrij groote schaal overgegaan. Te Hampton Roads, de plaats waar zeer veel schepen hun kolenladingen innemen, liggen op dit oogenblik veel Grieksche en ook Ita- liaansche schepen, die slechts reizen naar het vaderland willen accepteeren, met het doel om „huistoe" te komen, de bemanningen aldaar af te monsteren en daarna te gaan opleggen tot na tijd en wijle de regen weer plaats maakt voor zonneschijn. Blijven de vrachten zich handhaven op het tegenwoor dige peil, dan zullen de prijzen van bunker kolen, uitrustingskosten en andere belang rijke posten op het budget van den reeder belangrijk moeten verminderen, wil er kans op zijn, dat er nog winst wordt gemaakt. De uiterste zuinigheid en het kundigste beleid zullen van den reeder worden gevergd om zelfs dan zijn bedrijf loonend te maken. Bij vele Europeesohe zeevarende naties ls de teohniek van het bedrijf tot groote volmaakt heid opgevoerd, doch men kan zich niet zon der verwondering afvragen, hoe de machtige Amerikaansche handelsvloot het in deze moeilijke omstandigheden moet maken, waar het den bedrijfsleiders, tengevolge van wei nige ondervinding en het ontbreken van tra ditie, dikwijls mangelt aan het noodige in zicht en de vereischte kennis van het reeders- bedrijf, eigenschappen, die iemand nu een maal niet zoo komen aanwaaien. Aan het einde van het jaar en in het begin van het nieuwe is het in het reedersbedrijf meestal stilletjes. Deze bijkomende omstan digheid drukt haar stempel nog eens extra op den toch reeds gedeprimeerden toestand. In sommige kringen meent men, dat na ver loop van eenige maanden een herleving tege moet mag worden gezien. Laten wij hopen, dat deze profetieën bewaarheid mogen wor den. („N. Rott. Crt.") Burgerlijke Stand der gemeente Helder, OVERLEDEN: P. J. C. van Lopik-de Gaet, 45 J-; A. Slikker, 2 j.; A. van Giin-Bakker, 79 j. van 8 tlm 10 Jan. 1921. BEVALLEN: T. Koblena- van der Weg, z.; H. C. Vlaming-Kies(ywottor, z.: E. Schrier-Sperling, z.; T. Slort-Kiöuweriihuizen, d. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk. 10 Januari. Grove uien 5.707; peen 2.603; roode kool 3.50—5.80; kleinere 1.103.10; gele kool 3.40—5.10; kleinere 1.50—3; Deensche witte 3.40—5.40; kleinere 1.90—3.30 per 100 K.G.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2