Bliksem Engeland en de toestand In Azië. BINNENLAND. Herziening der Militiewet. Het centraal verrekenkantoor voor brandstoffen. Uitvoer van brandstoffen. De.liquidatie der graan-, bloem en meelvoorraden. de groote uitverkoop bij de Firma I. Grunwald Firma I. GRUNWALD, De brulnbroodvoorzlening. PestbestrQdlng. De sluiting der postkantoren. Schriftelijke vragen van Kamerleden. De Ansjovis-uitvoer naar Duitschland. Aanleg verbindingsbaan tusschen spoorweg HaarlemUitgeest. Partijbestuur S. D. A. P. De toestand van de Nederlandsche nijverheid. Slapte. Actie ln het bouwbedrijf te Amsterdam. Eigenaardig nationaliteitsgevoel. Hr. Ma Torpedoboot „Z 2". Verlaagde prijzen. Valsche ztlverbona GEMENGD NIEUWS. Nederlandsche tentoonstelling te Madrid. Zware brand te Tilburg. Verdronken. Een brutale dief. Hy werd achtervolgd door agenten op fietsen en stormde een huis binnen. Daar drong hij door in de slaapkamer van een meisje, dat hy dreigde te vermoorden, wan neer zy hem zou verraden. Toen kroop hy onder het bed en bleef wachten. Even later kwam de politie, tót het geluk van het meisje, dat te zeer 'geschrokken was om iets te kun nen doen. Fraubert verzette zich niet en liet zich kalm arresteeren. nog altijd grooter zijn dan do superioriteit der Brltsche vloot over de Duitsche ln 1914. Admiraal Jelliooe heeft, in zijn jongste rap port over de defensieve behoeften van de Australische dominions, gevraagd om acht slagschepen en acht slagkruisers juist als het Japansche program. Nu hebben die dominions noch de bevolking, noch de terri toriale, politieke en economische beteekenis van Japan. En toch heeft niemand het ge waagd, aan Lord Jelliooe agressieve bedoe lingen toe te schrijven! Ook te land zouden wij veel meer troepen onder de wapens houden dan in verband met den vredestoestand noodig was. Doch is er iets meer onstabiel dan de tegenwoordige vooruitzichten in het Verre Oosten, met Si berië en China in de smeltkroes, om van midden-Azië niet te spreken?" Na herinnerd te hebben aan het feit dat Ohlna 82 divisies had en Rusland voor den oorlog wel 100, terwijl Japan als eilanden rijk 'bovendien moeilijk te verdedigen was, vroeg Hayashi: „Hoe zouden wij dan, met een1 vloot die nog niet half zoo sterk is als de Amerikaansche, agressieve bedoelingen kunnen koesteren tegen de Ver. Staten?" „Verwacht u dan, dat Amerika die tegen Japan koestert?" vroeg de interviewer. „Zeker niet," antwoordde Hayashi, waarna hij vervolgde: „Voor Japan eisoht zoowel politieke wijs heid als de nationale waardigheid dat wij als zeemogendheid niet kunnen leven bij de gratie van een andere vloot. Dat is één der redenen waarom, hoe zwaar de last ook is die ons door onze uitgaven voor leger en vloot wordt opgelegd, de natie die toch zooal niet blijde, dan toch gelaten dragen zak Intusschen heeft de oorlog ons één ding geleerd, dat is de dwaasheid daarvan. De moderne oorlog kan uitloopen op bankroet voor overwinnaar en overwonnene. De we reld1 wordt heden beheerscht door den eco- nomischen factor; de menschen met de beste hersenen, jong en oud, lezen geen strategie meer, maar economie. Zij besrrypen dat onze toekomst niet ligt in territorieele en militaire veroveringen, maar in commercieele en in- dustrieele expansie. Wij zijn een groote in- dustrieele mogendheid geworden. Maar wij hebben de geweldige vergissing bemerkt, die Duitschland maakte toen het in 1914 op het hoogtepunt was van zijn industrieele expan sie. Wij zijn niet van plan die vergissing te herhalen en door een krankzinnigen aanval de buitengewone economische mogelijkheden mis te loopen, die wij op vreedzame wijze zouden hebben kunnen bereiken." Nogmaals herhaalde Hayashi dan ook, dat Japan van ganscher harte zou ingaan op iedere poging om te komen tot wederzijdsche beperking in bewapening. Japan wilde nim mer iets op de spits drijven en zou altijd voor een compromis te vinden zijn. Dat was wel gebleken bij de behandeling van het amendement tot gelijkstelling der rassen in het Volkenbondhverdrag, bij de emigratie- quaestie in Oalifornië en ten opzichte van de gelijke handelsmogelijkheden met de eilanden' in de Stille Zuidzee, onder het man daat van Australië. In het Westen van Azië en in Britsch-Indië zijn bedenkelijke stormteekenen waar te ne men. Klein-Azië, Perzië, Afganis tan, de noor delijke grensprovincies van Britsch-Indië doen van zich spreken. Te Londen moet men te bevoegder plaatse al lang van den naderen den storm op de hoogte zijn geweest, en het wordt nu hoe langer hoe verklaarbaarder, waarom de Engelsche regeering in de kwestie van koning Konstatyn's troonsbeklimming zoo voorzichtig gelaveerd heeft. Er is in Klein- Azië een macht noodig, om de Tnrksche nationalisten in toom te houden, opdat zij, gemeene zaak makende met bolsjewiki, Ara bieren, Perzen en oproerige Indiërs, het ge vaar dat Engeland's prestige en macht be dreigt, nog niet vergrooten. Die maeht moet het Grieksche leger in Klein-Azië zijn, dat onder Wenizelos daar de gepantserde vuist van de Entente, en met name Engeland, was en dit onder Rhallis zal blijven. Perzië zal, naar zich laat aanzien, metter tijd in het lot van Armenië, Azarbeidzjan en Georgië deelen en een vooruitgeschoven post van het bolsjewisme worden. Men weet, dat de Engelsche regeering voorgoed besloten heeft, om hare troepen uit Perzië terug te trekken, gezien de kostbaarheid van het mili taire avontuur in de toekomst, en dat tegelijk de Britsche vrouwen en kinderen meegaan. In het voorjaar vertrekken dan de overge bleven Engelschen „met de staven van alle legaties, en hun onderdanen, den Sjah zelf en zijn hof", zegt de correspondent van de „Daily Mail" te Teheran. Van een ratificatie van het Engelsch-Per- zische tractaat, dat aan Perzië ifinancieele en zedelijke hulp en africhting van Perzische soldaten door Engelsohe drilmeesters beloofde, komt niets. „De lagere klassen, die geen ver antwoording hebben, en misleid zijn door propagandisten, zjn er sterk tegen gekant. Zij roepen om het bolsjewisme en daar schijnt het land heen te drijven", erkent de boven aangehaalde correspondent. Men weet al, dat een buitengewone raad van den Sjah op Nieuwejaarsdag de voorstellen vandeSowjet- regeering te Moskou op een of twee punten na heeft aangenomen. Zij waren, ook voorde tegenwoordige Perzische regeering, grooten- deels zeer aanlokkelijk, daar zy inhieldenhet opgeven van alle Russische belangen, conces sies en landbezit in Perzië en nietigverklaring van alle schulden van Perzië aan het tsaris tische Rusland. Tegen de inzettingen van den Muzelmaanschen godsdienst werd alleen het 17e voorstel geacht, dat „erkenning en vrij heid van de socialistische party in Perzië" verlangde. De Perzische vertegenwoordiger te Moskou heeft last gekregen om de bepaling geschrapt te krygen. Van belang is dat niet, omdat, wanneer de Sjah en zyn hof eenmaal vertrokken zyn, en de bolsjewiki de troepen, die zjj nu te Bakoe verzamelen, laten binnen rukken, het land van zelf verbol^jewiekt zal worden. Oostelyk van Perzië ligt Afganistan, waar een Engelsche missie op het oogenblik doende is, om de betrekkingen wat warmer te maken. De Afganen zyn echter, sedert het nieuwe tractaat met Engeland, baas over hun eigen buitenlandsche betrekkingen en er vechten van hun grensstammen aan de Noordweste lijke grens van Britsch-Indië. In het gebied van Jandola hebben de Engelschen in een gevecht met de Mahsnds, volgens een tele gram uit Delhi d.d. 8 dezer, 45 man aan dooden en gewonden verloren, o. w. twee gekwetste Engelsche officieren. „De Afgaan- scha kolonel Sjah Daula blijft de party, die tegen den vrede gekant is, aanmoedigen." Als Perzië bolsjewistisch geworden is, loopt Afganistan rechtstreeks gevaar voor besmet ting. De bolsjewiki hebben daar trouwens al lang gewoeld. Ook in het Noordehjke gebied van Britsch Indië is dat het geval. De Agrarische onlusten in de Vereenigde Provinciën, die aan Nepal grenzen, hebben een ernstig aanzien gekregen Terloops hoort men, omdat de waarheid toch niet langer te verbergen is, dat de onlusten zyn ontstaan, omdat de landheeren moeite deden, om de „dorpssowjets, die onlangs in de Vereenigde Provinciën opgericht zyn, te onderdrukken". De heele beweging van de pachters is dus eigenlyk ook al bolsjewistisch Als men naar een verklaring zoekt, waarom Engeland den draad van de onderhandelingen met de Sowjet-regeering nog altyd kramp achtig vast heeft gehouden en de regeering te Londen zich daarby meermalen een toon heeft laten welgevallen, die geheel buiten de diplomatieke gebruiken viel, moet men den toestand in groote deelen van Azië, waarvoor Engeland zyn belangen en prestige op het spel staan, voor oogen houden. (N. Rott. Ct.) KORTE BERICHTEN. De Amerikaansche Woolen Oompany kon digde een verlaging der loonen met 22l/i pet aan, tengevolge van den algemeenen zaken- toestand. De Deenscihe Staatsspoorwegen hébben in verband met de prijsdaling een verlies van 40 millioen Kronen te boeken op in voorkoop bestelde Amerikaansche kolen1. In het Zuiden van Chili hebben aardbe vingen plaats gevonden, die echter geen schade van beteekenis aangericht hebben. Hef congres van de Argentijnsohe soci alistische partij heeft zidh met 6013 tegen 3666 stemmen tegen aansluiting bij de Derde Internationale uitgesproken. Het Nederl. Correspondentiebureau in den Haag meldt: Naar aanleiding van in legerkringen blyk baar loopende geruchten, als zonden de maat regelen, vervat in het wetsontwerp nopens de tydelyke afwyking van de Militiewet en met name die betreffende de contingent-ver- mindering niet tot uitvoering wórden gebracht, wordt uit parlementaire kringen vernomen, dat in dien vorm die geruchten niet juist kunnen zyn. Wel zinspeelde men erop, dat er misschien eenige reden zou kunnen zyn, aan te néinen, dat by de meer algemeene herziening van de Militiewet, welke bestemd is zoo spoedig doenlyk voor de tydelyke af wyking in de plaats te treden, zou worden teruggekomen op het stelsel van.verminde ring van het jaarlyksch contingent, en dat zelfs gedacht zou worden over afschaffing van de loting. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de commissie van advies inzake de rykskolendistributie den minister van land bouw heeft verzocht zoo spoedig mogeljjk de rykskolendistributie op te heffen, omdat het, waar de kolenpryzen steeds dalen, onmogelyk is, verder op denzelfden voet voort te gaan, wordt van bevoegde zyde in herinnering ge bracht dat reeds bepaald is, dat de huisbrand- voorziening met 1 April zal worden beëindigd wat de werkzaamheden van "het centraal ver rekenkantoor voor brandstoffen aangaat, niet vergeten moet worden, dat dit een een naam- looze vennootschap is, die door de nyverheid is opgericht met een kapitaal van f 120.000. Uit den aard der zaak was echter dit kapitaal by verre na niet toereikend voor de groote voorraden steenkolen, welke de vennootschap by voortduring te harer beschikking moest hebben, zoodat zy vele millioenen heeftopge nomen uit 's ryks schatkist. Wanneer deze vennootschap tot liquidatie overgaat, kan dit niet anders geschieden dan in gemeenschap- pelyk overleg met den staat. Het zal dan wel licht blyken, dat er een aanmerkelyk verlies is, in welk geval een dading met den staat zal moeten worden getroffen. Veel zal afhan gen van de vraag, tegen welken prys de ven nootschap haar nog aanwezige voorraden van de hand zal weten te zetten. Een feit sohynt het te zyn, dat terwyi het oentraal verreken kantoor voor brandstoffen in het begin van het vorige jaar nog een vry belangryke reserve had, deze thans reeds tengevolge van de da ling van de kolenpryzen geheel verdwenen is. In ieder geval is de zaak vry gecompliceerd, en zal het tijdstip van opheffing van het cen traal verrekenkantoor voor brandstoffen af hangen van het resultaat van het overleg, dat over die aangelegenheid sinds eenigen tyd tusschen genoemde vennootschap en den mi nister van landbouw gaande is. De Minister van Landbouw heeft besloten met ingang van 13 Jan. 1921 tot nadere aankondiging dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van steenkolen, an- thraciet, steenkoolbriketten, myncokes, gas- cokes, cokesgruis, turfbriketten, veenkolea en elke andere brandstof, van veen afkomstig, bruinkolen, bruinkoolbriketten, houtskoolbri ketten, kolenslik en alle andere brandstoffen, waarvan een van deze producten een onder deel van de samenstelling uitmaakt. (St. Ct.) Het weekblad „Granen en Meststoffen" heeft dezer dagen gameid', dat alle Ameri kaansche tarwebloem van de regeering naar 'het buitenland verkocht zou zyn. Dit is niet juist: wel is er een belangrijk deel van den voorraad, die geliquideerd' moet woerden, verkocht. Er zyn inmiddels nog zeer belangrijke quantiteiten grondstof voor de broodberei ding, die gelyk men weet, sedert 15 Decem ber niet meer aan de gemeenten worden verstrekt, aanwezig. Wellicht zal een deel daarvan aan de regeering van Tsjecho Slo- wakye worden geleverd, welke transactie gepaard zou moeten gaan met een crediet- verleening op korten termyn. Tsjecho Slo- wakye heeft de Nederlandsche regeering snel heeft zich onder de huisvrouwen in den Helder de mare verbreid dat door de internationale jury bekroond is met de gouden medaille, omdat een enquête be wezen heeft, dat daar uitsluitend verkocht wordt voor pryzen, die Maart 1914 golden. Loop er heen Zie de Etalages I Gy behoeft niet te gelooven wat wy ad- verteeren, gy kunt het weten, als gy slechts onze pryzen vergelykt, dan komt gy tot de slotsom: „Daar en daar alleen wil ik myn geld besteden. In den benedenwinkel Keizerstraat vindt gy een reuzenvoorraad lappen, flanel, bont en katoen. Spot I Spot I Ver beneden de waarde. Op den bovenwinkel zyn nog enkele coupons Heerenstof voor f 1.50 per el te verkrygen. Vergeet ook vooral niet een bezoek te brengen aan onze beide Zaken (Modewinkels) aan den Kanaalweg 71-74. Daar is de groote uitverkoop ook in vollen gang. Ook daar zyn spotkoopjesAllen, zonder uitzondering dus naar de te HELDER. De goedkoopste en soliedste magazijnen. (Adv.) faciliteiten op dit punt verzocht. Reeds vroeger hebben graantransacties van kleinen omvang tusschen de Nederland sche en Tgjecho-Slowaksehe regeering plaats gehad. De bruinhroodvoorzieniing zal, zooals de minister van landbouw in de Kamer reeds heeft medegedeeld, met 1 April ophouden. Dezer dagen aöl een crediet van 1 millioen gulden worden aangevraagd, ten einde de bruinbroodvoorziening tot dieni datum te kunnen doen strekken. In verband met de geruchten over het voorkomen van gevallen van pest te Parijs wordt meegedeeld, dat de dienst van het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid te Utrecht is toegerust, voor onder zoek van pest. De minister van Arbeid zendt den hoofdinspecteur voor de bestrijding van besmettelyfce ziekten en deni voorzitter van den Gezondheidsraad: naar Parys, om zich daar op de hoogte te stellen van de getrof fen maatregelen. Van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie verneemt de „N. Rott. Ct.", dat er bij het hoofdbestuur van de posterijen nooit of te nimmer het „zotte plan" bestaan heeft om de postkantoren in de groote steden gedurende de middaguren te sluiten en dat dan ook hetgeen daarover 'geschreven is op een dwaling moet berusten. De sluiting is in het Zuiden des lands ingevoerd op een aan tal kantoren, van welke proefondervindelyk gebleken was, dat er in de middaguren wei nig of geen publiek kwaan, zoodat er in den regel meer ambtenaren waren dan bezoe kers. Aan de directeuren van de betrokken kantoren, de ter plaatse best bekeyden, moest in deze 'eenige vrijheid van handelen worden gelaten'. Het heeft echter nooit in de bedoeling gelegen, dat de sluiting zou wor den doorgevoerd indien er werkelijk schade van eenige beteekenis voor het publiek uit zou kunnen voortvloeien of tegen het uit drukkelijke advies van lichamen als Kamers van Koophandel e. d. in. Intusschen schynt men hier en daar tooh niet voldoende reke ning te hebben gehouden met de belangen van het publiek. Waar dit mocht blyken in derdaad het geval te zyn, zal de middagslui- ting ten spoedigste weer opgeheven wérden. De heer Ter Hall heeft aan den minister' van Landbouw, enz., de volgende vragen ge zonden: 1. Is het den minister bekend, dat, wan neer er geen vrije invoer van ansjovis in Duitsohland komt, of wanneer geen regee- ringshulp verleend wordt, de Nederlandsche ansjovisvisscheri}, -handel en het ansjovis- bedrijf zoo ernstig bedreigd worden, dat de visschers dan niet behoeven te vissohen, want dat zij hun vangst toch niet kunnen verkoopen? 2. Is het den minister bekend, dat andere Staten voor artikelen, zelfs voor die, waar aan Duitsohland geen behoefte heeft, wèl vrijen invoer hebben verkregen? 8. Zoo ja, is de minister dan bereid by de Duitsche regeering met klem aan te drin gen op vrijen invoer van ansjovis? 4. Mocht deze vry© invoer niet verkregen kunnen worden, is de minister dan bereid de ansjévisvissdherij te steunen door het op- koopen van de oude voorraden der ansjovis- zouters, opdat deze bij de nieuwe vangst weder als kooipers kunnen optreden? Eindverslag is uitgebracht over het wets ontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van aanleg van een verbindingsbaan tusschen den spoorweg HaarlemUitgeest naby het station Bever- wyk en den spoorweg HelderAmsterdam naby het station Krommenie-Assendelft. By het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp werd er op gewezen, dat in de Me- morie van Toelichting als reden voor den aanleg van den voorgestelden spoorweg wordt opgegeven, dat deze een snellere ver binding tusschen Haarlem en meer zuidelyk gelegen plaatsen eenerzyds en de Zaanstreek anderzyds zal opleveren. Betwyfeld werd of door de nu geprojecteerde lyn, die over Krommenie en Beverwyk naar Haarlem zal loopen, eene snellere verbinding zal worden bekomen dan de lyn over Zaandam en Am sterdam naar Haarlem. Zoo geene aanzien- lyke bekorting van dit traject werd verkre gen, was men van meening, dat de aanleg van den voorgestelden spoorweg beter ach terwege kon blyven en de daarvoor noodige gelden nuttiger konden worden besteed. Op dé vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P., welke, biykens een verslag in „Het Volk", Zaterdag j.1. te Amsterdam werd gehouden, is besloten aan de Hongaar- sche regeering een protest te zenden tegen de terdoodveroordeeling van de vroegere volkscommissarissen. Voorts werd besloten de commissie ter bestudeering van de be- dryfsorganisatie uit te breiden met twee personen, een jurist, door do party aan te wyzen, en een lid, door het N. V. V. te be noemen. Ter bestudeering van de quaestie der ziekteverzekering werd een kleine oommis sie benoemd, die haar rapport voor het a.s. partijcongres der S.D.A.P. zal publioeeren. Met het oog op den moeilijken toestand, waarin verschillende takken van de Neder landsche nyverheid met betrekking tot de buitenlandsche concurrentie gaandeweg ko men te verkeeren, heeft de Nyverheidsraad de vorige maand een oommissie benoemd, met de opdracht, een onderzoek omtrent den tegenwoordigen toestand der Nederlandsche nijverheid in te stellen. Deze commissie be staat uit de heeren mr. J. O. 'A. Everwijn, voorzitter; W. M. Gunning, W. van Leeu wen, Simon A. Maas, Jan Verheyen, J. A. E. Verkade en xnr. J. H. van Scharmbeck, se cretaris. (Het onderzoek van deze commissie is thans nagenoeg beëindigd; eerstdaags zal zy haar rapport aan den Ny verheidsraad uitbrengen. Zooals bekend is, heeft de minister van land bouw, nyverheid en handel zoowel aan den Nyverheidsraad als aan deni Werkloosheids- raad verzocht, hem te dezer zake van advies te dienen. De oommissie uit den' Nyverheidsraad heeft aan de fabrikanten de volgende vragen gesteld: Hebt gij byzondere bezwaren in den laat- sten tyd ondervonden by de concurrentie met de buitenlandsche industrie: by afzet in het binnenland; 'bij afzet naar het buiten land; zoo ja, maar welker landen? Kunt gij nagaan, welke de oorzaken van die bezwaren zyn; in hoeverre komen in aan merking: verschil in kolenpryzen hier te lande en in de betrokken vreemde landen; verschil in loonen; in arbeidstijd; in prijs van grondstoffen; in kosten van vervoer; ook havenkosten, speciaal bij uitvoer; ver schil lm belastingen, die op de nyverheid drukken; lage valuta in landen, waarheen Nederland uitvoert; van waar in Nederland wordt ingevoerd; zoo ja, welke landen? Ver hoogde invoerrechten of andere belemme ringen in vreemde landen, zoo ja, welke? Andere omstandigheden? Aan de werklieden der firma O. Körz Co. te Tiel, die sedert de mobilisatie belast waren met het gieten van koperen platen, is ontslag aangezegd, daar de firma deze platen thans goedkooper in Duitschland koopen dan ze zelf fabrioeeren kan. Dinsdag heeft een aantal werklooze bouw vakarbeiders het spelletje van Maandag her haald, en getracht verschillende bouwwer ken te „bezetten". Onder leiding van het communistisch gemeenteraadslid Colly werd 's morgens een particulier bouwwerk in de De Lairessestraat bezocht, en 's middags een 'gemeente-bouwwerk aan de Transvaal- kade. Hier werd aan den aannemer de eisch gesteld dat hy moest zorgen binnen enkele dagen zijn personeel uit te breiden. Anders zou tot andere maatregelen worden overge gaan....! Ook in de Lutmastraat is 's mor gens getracht een bouwwerk te „bezetten". Hier zyn de werkloozen door de politie ver jaagd Men meldt aan het „Hbl." Het is voldoende bekend, dat er een scherpe concurrentie bestaat tusschen de Nederland sche en Belgische loodswezens te Vlissingen. Daarop is den laatsten tyd meermalen de aandacht gevestigd. Dat de Nederlandsche loodsen het met leede oogen aanzien dat het overgroote deel van de voor Antwerpen bestemde schepen door Bel gische loodsen naar Antwerpen worden ge bracht, spreekt vanzelf. Maar wat te zeggen van het feit, dat twee Nederlandsche schepen van de Holland Amerika lyn, de „Beukelsdyk" en de „Vecht- dyk", de diensten der Nederlandsche loodsen weigerden en. deze schepen door Belgische loodsen naar Antwerpen werden opgebracht. Dit feit heeft in Nederlandsche loodskrin- gen groote verbittering gewekt. Mag men hier niet spreken van een eigen aardig nationaliteitsgevoel by de comman danten dezer schepen, vooral als men weet dat een dezer commandanten reserve-officier by de marine is? Gistermorgen is in dienst gesteld een nieuwe torpedoboot voor de Koninkiyke Marine de ,Z Dit vaartuig, dat geboftwd is door de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappy, ligt op het oogenblik aan het Marine-etablissement en zal Maandag naar Vlissingen opstoomen, waar het voorloopig biyft. De afmetingen van het vaartuig zynlengte 61.3 meter, breedte 6.2 meter, diepgang 1.9 meter, waterverplaatsing 322 ton. Het is ge wapend met vier torpedo-laneeerinrichtingen, twee kanonnen van 75 millimeter en twee mitrailleurs. De voortstuwingskracht wordt geleverd door stoomturbines met een capaci- eit van 5800 P.Kwelke in staat zyn een snelheid te ontwikkelen van 28 myien. Do stoom voor de turbines wordt gemaakt in drie ketels, waarvan twee gestookt met kolen en een met olie. Het voordeel van een turbine-inrichtina boven een zuigerinrichting is, dat by' eerst genoemde, ook als volle kracht wordt ge stoomd, in de machinekamer alles rustig blijft terwyi, wanneer met een zuigerinrichting „full speed wordt gevaren, het machine- personeel tot het uiterste is ingespannen. Echter is, by economische vaart, d. i. bii Ï2 ?\Circa 10 "W. hetbrandstof- 8O0^inKi- 7®el £rooter> zelfs tot 80 dan by zuigers. By maximum-snelheid voordeehge^61 »ft2 drie officier-machinisten Ze6;0fficier^ en ïmnfn. °°fimando is opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse M. J. Verloop. Tengevolge eener tweede prijsverminde ring zyn de broodpryzen te Apeldoorn thans per 800 gr. waterbrood 80 ct. en melkbrood 38 ct. Van politie zyde wordt aan het „Hbl." me degedeeld, dat in Rotterdam veel valsche bil jetten van een rijksdaalder in omloop zyn gebracht. Deze biljetten zyn moeilyk van de echte te onderscheiden. De dagbladen te Madrid maken met vol doening melding van de plannen eener in Mei aldaar te houden Nederlandsche tentoon stelling, naar aanleiding van het feit, dat in de maand December in de prachtige tuinen van het Retino-Park 60.000 Hollandsche •bloembollen onder leiding van de Algem. Bloembollencultuur zyn uitgeplant. Deze tulpen en hyacinten zullen juist tij dens de tentoonstelling in vollen bloei staan rondom de twee door de Spaansahe regeering ter beschikking gestelde tentoonstellingsge bouwen. Te Tilburg is Maandagnacht brand uit gebroken in het magazyn van den heer Van de Port, waarin voor circa een half millioen gulden aan kunstwol geborgen was. Maga zijn met inhoud verbrandden totaal. Door den feilen wind sloegen de hoog oplaaiende vlammen op het groote fabrieksgebouw van de familie Janssens, dienende tot magazyn van de heeren Van Wezel, Jan Brouwers en Tilburgsche Veem en waarin voor circa één ptillioen guldens aan manufacturen en an dere goederen geborgen waren. Ook dit ge bouw en inhoud brandden geheel uit, als mede een aangrenzend ledermagazijn van den heer Pimentel. Men schat de schade op meer dan 2.000.00Ö Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd op bourspolis. Dicht bij Gascaes, een Portugeesche zee badplaats, gelegen naby de monding van de Taag, heeft op 1 Januari een droevig onge val plaats gehad, waarvan een jong landge noot het slachtoffer is geworden. Daar ter plaatse bevindt zich de z.g. Boca do Inferno (Poort der Hel), zoo geheeten wijl zich daar in de rotsachtige kust een na- tuurlyke poort heeft gevormd, waar het zee water met geweldig gedruisch binnenspoelt. Het ongeluk heeft zich volgens een oog getuige als volgt toegedragen: „De zee was woelig (hoewel niet op zyn hevigst), maar volgens de omwonenden zeer gevaarlijk. Ik en andere personen zagen een vreemdeling; hij daalde de eerste treden van de ingehouwen steenen trap af, die naar de Boca leidt, en zette zich, naar ik meen, daar neer, om een boek te gaan lezen, dat hy on der den arm droeg. Zyn overjas droeg hy over den schouder. Toen hij daar ongeveer drie minuten gezeten had, kwam een enorme golf aan, die zich tegen de rotsblokken wierp en zelfs de hoogste rotsblokken, die de Boca omringen, bereikte. Alle aanwezigen vluchtten inderhaast naar het hoogste ge deelte en eerst nadat eenige oogenblikken verstreken waren, herinnerden wy ons den vreemdeling, die naar beneden was gegaan. Wy gingen naar de uiterste rotsen en zelfs nog voor wij de zee genaderd waren, hoorden wy kreten uit de richting van den Guia-vuurtoren. Wij richtten onze blikken daarheen en zagen het verschrikkelyke schouwspel van den ongelukkige die uit alle macht worstelde om zich te bevrijden uit de telkens terugkeerende golven; de overjas had hy verloren, maar hy klemde met alle kracht het boek vast en deed al het moge- lyke om zich te redden. De ongelukkige be vond zich gedurende 10 minuten ducht ge noeg by ons om hem te kunnen zien, waarna hij, aan het eind van zyn krachten, meege sleept werd door de golven in de richting van den Guia-vuurtoren, waarna wy hem uit het oog verloren. Twintig minuten later even wel zagen wij heel in de verte het hoofd van den drenkeling, dat spoedig daarna weer in de golven verdween; het boek en de overjas bleven dryven." Het blad, waaruit het bovenstaande ver haal voorkomt, voegt er nog de volgende by zonderheden aan toe. Volgens ingewon nen informaties is het slachtoffer de Neder lander J. P. v. O. uit Arnhem, een jongeling van 18 jaar, die zich op een vacantiereis .be vond en sedert een paar dagen in Portugal was. Hy logeerde in het Francfort-Hotel te Lissabon, van waar hy in den morgen van 1 Januari was vertrokken, zyn plan was, na de wandeling, die hem zoo noodlottig werd, Portugal te verlaten,'tot welk doeleinde hy zijn paspoort reeds had laten viseeren. Zijn üjk is nog niet gevonden. Alle pogingen, die tot redding aangewend werden, zyn vruchteloos geweest. (N.R.Ct.) Een brutale poging tot berooving van een juwelierswinkel te Parys heeft dezer dagen plaats gehad, schryft de „Times"-correspon- dent. In den namiddag kwam een zekere Fraubert in den winkel van den juwelier Thibault. Hy vroeg naar een verlovings ring, die mevrouw Thibault, naar hy zeide, voor hem zou bestellen. De winkelbediende wist nergens van, en daar zoowel de winke lier als diens echtgenoote niet thuis waren, liet hy Fraubert drie bladen met ringen zien. Toen Fraubert hoorde, dat de bediende alleen in huis was, viel hy dezen plotseling aan, en sloeg hem op het hoofd met een koperen buis. De bediende bood moedig tegenstand en verdedigde zich met zyn vuis ten, totdat Fraubert na een hevig gevecht plotseling ongerust scheen te worden en vluchtte. Later bekende hy, dat hy tweeduizend francs schuld had, en geen andere manier wist om aan het geld te komen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2