Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma K HL De onderzeeboot K Hl is Maandag te Tandjong Priok aangekomen. Men schrijft ons: Daar het Spuifcanaal vlak langs het Alge meen Weeshuis is gegraven, vertoont dit ge bouw, waaraan zoo juist bijna 25.000 .gulden voor verbetering en veranderingen is be steed, nu reeds zeer bedenkelijke verzakkin gen. Het is de groote vraag, of deze verzak kingen niet nog veel igrootere afmetingen zullen aannemen. Installatie P. de Geus. Blijkens een publicatie van het Gemeente bestuur zal het Stembureau alhier op Maan dag 17 Januari zitting houden ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (vacature P. de Geus). Hieruit volgt dus, dat de heer De Geus de benoeming tot burgemeester van Hellevoetsluis heeft aangenomen en nu natuurlijk voor zijn raadslidmaatschap van den Helder heeft bedankt. In aansluiting hiermede knippen wij uit de „Heil. Courant" het volgende verslag, betreffende de instal latie van- den heer De Geus als burgemees ter van Hellevoetsluis: Alleen de hr. Koot is afwezig, wegens ziekte. Na de opening door den hr. De Boo ver zoekt deze de hh. v. -Dorsser en Prins den nieuwen Burgemeester binnen te leiden, deze komt, vergezeld van eehtg. en dochter, in de Raadzaal, terwijl Mevrouw door mej. de Boo een ruiker wordt overhandigd. De secr. leest het Kon. BesL van 11 Dec. 1920 voor, waarbij de br. P. de Geus be noemd is tot Burgemeester dezer gemeente. De hr. de Boo zegt, dat hij meent, dat de hr. De Geus voor 't eerst Burgemeester is; hij zal éen groot arbeidsveld vinden. Helle voet is lang met, wat het voorheen was met de bloeiende scheepvaart, Marine is geheel weggenomen, van Oorlog staat dat te wach ten en er gaan geruchten, dat het Loodswe zen overgeplaatst zal worden. We moeten daarom andere bronnen van welvaart zoeken, daarvan is een programma opgemaakt als 1. vereenigELng met Nieuw-Helvoet, 2. uit breiding van de waterleiding, misschien tot Oostvoorne, 8. verkrijging van industrie voor dit laatste is een ernstige sollicitant, een scheepsbouwer. Het D. B. heeft in de laatste 8 mnd. me' al zijn krachten daarin gewerkt. Wij hopen, dat dlit ook zoo moge blijven, dan kan Helle voet wellicht eene goede toekomst tegemoe' gaan. 's Rijkswerf is er nog wej, maar de neringdoenden lijden reusachtig. Hij hoopt', dat de Burgem. in diezelfde richting zal wer ken dan kan hij zeker op den steun van toe D. B. en van alle raadsleden rekenen. Hi; wenscht hem geluk met zijne benoeming, doet hem den ambtsketen om en reikt hem den hamer over. De hr. De Geus neemt daarop het woord om openlijk H. M. te danken voor zijne be noeming. Hij hoopt, dat hij; aan de eventueel opgewekte verwachtingen zal beantwoorden, Dezelfde misère als thans hier, heeft hij ook in Hélder meegemaakt; toen hij, 16 jaar oud daar kwam, was pas het Noordzee-Kanaal geopend;, 't was toen eene gemeente van 16000 zielen en nu is zij de malaise te boven en tot welvaart gekomen en telt 80000 in woners. Al zei' de hr. de Boo, dat 'hij misschien wat oud was, hij gevoelt zich nog jong en zal zijne krachten inspannen voor de belam gen der gemeente; hij1 weet, dat daarvoor veel is te doen. Hij is 16 jr. Wethouder en raads lid van Helder geweest. Hij hoopt op vollen steun, niet alleen van de raadsleden, ook van dien der geheelè bur gerij. Nog veel jaren hoopt hij aangename herinneringen' te ontvangen van dezen nieuwen werkkring; in eene prettige verhou- ding hoopt hij met het secretarie-personeel samen te werken en ook met alle burgers. Hij dankt voor de attentie, zijne vrouw en dochter bewezen. Bij de rondvraag vraagt de hr. Jansen het woord. Déze zegt, dat hij den moed bewon dert van den Burgemeester, om op zijn leef tijd deze betrekking te aanvaarden. Hij hoopt, dat deze niet naar valsche inblazingen zal luisteren, zooals de vorige, wat de Ge meente veel geld gekost heeft, maar dat hij 't belang van alle gemeentenaren zal behar tigen. De Vborz. zégt, dat hij, blijkens hetgeen hij heeft gezegd, den hr. Jansen kan gerust stellen; hij zal opkomen voor de belangen der gansche gemeènschapl Daarna werd de v(erg. die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond, ge sloten. Na afloop gaf ZEd. achtb. audiëntie, waar' van velen gebruik maakten.' Bij gelegenheid van de installatie van den Burgemeester waalde van alle gemeente gebouwen de driekleur; ZEd. Achtb. met echtgenoote en dochter worden door den Gem. Secr. per rijtuig van de tram van 11.17 afgehaald en maar het hotel-Van Engelen gebracht. Des avonds te 8 ure waren „Excelsior", „Zanglust".en „Wilhelmina" voor het Raad huis geschaard, waar de Burgem., familie en genoodigden zich bevonden. Eerst werd het Volkslied gespeeld, toen zongen de zangvereenigingen ieder twee nummers, speelde de muziek een marsch en zong Zanglust „In Mei", waarna een „Lang zal hij leven!" werd gespeeld. De Burgemeester verscheen op het balkon en bedankte in hartelijke woorden ook de in gezetenen en die van N.-Helvoet en hoopte dat de band nu gelegd, onverbreekbaar zou lijven, dat onze gemeente eene goede toe- xoanst mocht tegemoet gaan. Een hartelijk, "welgemeend applaus volgde daarop. Vierde Kunstavond. Het driebedrijvige tooneelstuk „Een ge scheiden vrouw", bewerkt naar Bourgets roman „Un divorce", dat door „Het Schouw- tooneel" gisterenavond vertolkt werd, is een zeer interessant en boeiend stuk. Het feit, dat er het Katholieke standpunt van het hu welijk in behandeld en verdedigd wordt, waardoor dus het stuk in zekere mate tot een tendenzstuk wordt gemaakt, doet aan de waarde en de beteekenis niets af. Trouwens, van zoo'n tendenzstuk aanvaardt men de strekking alleen voor zoover die met eigen^ inzichten en overtuigingen strookt, en de" rest, die dus verworpen wordt, neemt men op den hoop toe. Maar voor wie.objectief wil blijven in zijn beoordeeling, blijft de waarde van het stuk intact. Welnu, ais niet-Katholiek, objectief toe hoorder kunnen wij uit volle overtuiging verklaren, dat dit tooneelstuk een prachtwerk is, ook alzijn de daarin verkondigde stellingen niet de onze. Vooreerst opzet en technische afwerking van het ge heel. Redds in het eerste' bedrijf zitten wij midden in het conflict, dat de auteurs wen- schen te scheppen, en dit verscherpt zich in het tweede, om in het laatste de gewenschte oplossing te vinden. Het eerste bedrijf legt al dadelijk het volle gewicht op de stelling: bet (Katholieke) huwelijk is een sacrament, en als zoodanig onverbreekbaar. Eén vrouw dus, die, van haar eersten, kerkelijk en wet tig getrouwden man weder wettelijk geschei den is, en hertrouwd is met een ander (niet kerkelijk natuurlijk, daar dit apriori onmo gelijk is) wordt geacht de facto nog met haar eersten man getrouwd te zijn, daar .de kerk bet tweede huwelijk niet erkent. In dit eer ste bedrijf dan wordt het conflict geschapen tusschen (stief)vader en (stief)zoon; tusschen echtgenoote en kerk. De zoon (uit der moeder eerste huwelijk) is van een verpleegster gaan houden, en de stiefvader, die in waarheid een nobel-denkend man en liefhebbend tweè- de vader is; heeft ontdekt, dat deze vrouw een minnaar had, van wien zij een kind heeft. In het tweede bedrijf krijgen we de ver scherping vanfiet conflict; Berthe Planet, de verpleegster in kwestie, blijkt in vrij huwe lijk geleefd te hebben met den man, die haar verliet, hetgeen iets geheel anders is dan een minnaar te hebben. Immers, op het oogen- blik, waarop Berthe besloot tot deze daad, stond zjj op het standpunt, dat een vrij huwe lijk alleen overeenkwam met haar innerlijke overtuiging. Zij was volkomen eerlijk, volko men rein, toen zjj tot deze daad, geboren uit haar mentaliteit, besloot. En we krijgen ■nu dit interessante geval, dat de zoon Lu- cien, die van Berthe houdt, en haar gedach- tengang billijkt, haar (maatschappelijk) on wettige verbintenis plaatst tegenover de (kerkelijk) onwettige van z'n stiefvader. De parallel is niet zuiver getrokken, omdat de vader als vrijdenker, het kerkelijk sacrament niet erkent, en dus zijn huwelijk met Luciens moeder als volkoinen wettig beschouwt. Maar in ieder geval is de argumenteering sterk, de stelling interessant. Bourget, die blijk baar zelf op het standpunt van de kerk staat, schiep in de figuur van Lucien's tweeden vader een nobelen, hoogstaanden vrijdenker, die niettemin (en dit is wel wat inconsequent) het vrije-huwelijk standpunt niet kan deelen. Het aldus geschapen conflict komt in het derde bedrijf'op verrassende wijze tot op lossing. Want pater Euvrard, biechtvader der oude dame, in wier woning dit voorvalt, en die in het eerste bedrijf reeds aan Gabrielle (Lucien's moeder) de ongeldigheid uit kerke lijk oogpunt van haar tweede huwelijk heeft betoogd, redt in het laatste bedrijf de situa tie. Gabrielle, 'door haar man's ideeën aan' vankelijk ook van de kerk afgeraakt, is na meljjk langzamerhand weder tot het geloof teruggekeerd. Gevolg: een nieuw conflict, Darres, haar man, is ruim genoeg van stand punt om haar te vergunnen hun dochtertje uit dit tweede huwelijk, katholiek op. te voe- den. Maar doordat zij langzamerhand van levensinzicht is veranderd en zelve weder geloovige is geworden, wil zij, als haar eerste man gestorven is en zij dus ook voor de kerk vrij is, met haar tweeden kerkelijk trouwen Dit weigert Darres, en nu komt voor pater Euvrard het oogenblik de consequentie van de leer der Katholieke kerk te aanvaarden, Met andere woorden: de priester zal, nu de vrouw haar man, met wien zij, naar eigen inzicht, niet langer getrouwd is, wil verlaten en haar dochtertje, wier h. communie gevaar loopt, met zich mede wil nemen, die vrouw moeten gelijkgeven. Hij zal haar moeten steunen in haar wensch om een kerkelijk huwelijk aan te gaan, of, juister, in het ver breken van een dergelijken, niet door de kerk erkenden band. Pater Euvrard doet het te gendeel: hij verbiedt do vrouw weg te gaan, zij moet bij haar man blijven terwillo van het dochtertje. Want Darres heeft er niet op tegen, dat de kleine Jeanne haar communie doet. Hiermede eindigt het stuk. Zooals wij zeiden, het stuk is èn als speel stuk èn als tendenzstuk van meer dan ge wone makelij. Men moge als niet-Katholiek de daarin verkondigde ideeën verwerpen, als boeiend en ernstig tooneelstuk verdient het groote waardeering. Die ^aardeering genoot 'het ook bij het talrijke publiek, niet het minst wegens het superieure spel. Ko van Dijk speelde als Darres zijn rol schitte rend, en wist in het eerste bedrijf met Frits Bouwmeester (Lucien) dit spel op te voeren tot een tooneel van prachtigen hartstocht. Ook Wilh. v. d. Horstv. d. Lugt Melsert als Gabrielle had prachtige oogenblikken, en Lena Kley (mevr. Darres, moeder) was éen statige oude. dame. Voor de kalme en statige Berthe Planet speelde Stine van der Gaag, en eenige kleine bijrolletjes werden eveneens goed vervuld. De priester (Jan van Domme len) had een meer dogmatiseerende taak, die hem echter goed afging. Kortom, het was een stuk, dat van begin- tot eind boeide, en dat vlot en soupel gespeeld werd. Vijftigjarig bestaan Bewaarschool Hoogstraat Van het gebouw „Irene" in de Hoogstraat woei gisteren en heden de vlag. Het was namelijk 50 jaar geleden, dat deze bewaar- sohool opgericht werd, en het bestuur meen de, dat het dezen dag niet onopgemerkt voor bij mocht laten gaan. Van binnen en buiten met groen en bloemen versierd, had Woens dagavond de opening plaats van eene ten toonstelling van werk der kinderen. Teneinde namelijk in wijderen kring het werk der be waarschool bekend te maken, werd het werk der leerlingen, klassikaal en systematisch gerangschikt, ter bezichtiging gesteld. In meer dan één opzicht was dit tentoonstel linkje interessant. Er wad natuurlijk veel klassikaal werk bq, d. w. z. werk, dat door de heele klasse tegelijk gemaakt werd. Maar de bolleboozen onder dit jonge goedje mochten ook zelf iets ontwerpen, en het was aardig om te zien wat hun fantasie* dikwijls voort bracht. Het tentoongestelde was allemaal fröbelwerk, dat van het eenvoudigste plak- en knipwerk opklom tot een tamelijk lasti gen boetseer- en compositie-arbeid. In de vierde de hoogste klasse, was niet min der dan een geheel dorp ontworpen; deze toekomstige architect schiep een rij huizen met een kasteel, een gracht, bracht bruggen aan, kortom, het was alleraardigst. Ook bet mozaiekplakwerk is interessant. Het gemeentebestuur was Woensdagavond vertegenwoordigd door den wethouder Ver stegen, bij verhindering van den Burgemees ter en den wethoüder van onderwijs De Zwart. Z.Ed.Achtb. bezichtigde met groote belangstelling een en ander en wenschte na mens het gemeentebestuur bestuur en direc trice, mejuffrouw Krijnen, geluk met dit jubilé. Het was den geheelen avond een in- en üitloopen van belangstellende bezoekers, die zich ook zeer voor het tentoongestelde interesseerden. Ongetwijfeld heeft het rang schikken van al dit werk veel hoofdbrekens gekost aan directrice en helpsters, ook al, omdat zij met geen mogelijkheid alles kon den plaatsen. Heele manden vol vouw- en plaksels staan nog onuitgepakt. Er zijn ook niet minder dan 350 kinderen op deze school, dus het is wel te begrijpen, dat men al die 350 kleibeèstjes, vogelkooitjes, inktkokers, en wat dies meer zij niet kon uitstallen. Met groote handigheid leeren de kinderen hier boetseeren van klei. Allerleukste dingen zagen wij; vogeltjes met een voedsel-hoeveel heid, die in staat was hen de rest van hun vogelleven in de meest onbezorgde rust te doen leven, een test met vuur, stoven, kubus sen in den vorm van inktkokers, mandjes hangers, kortom, van alles. Voor 50. jaar klein en als bewaarschool be gonnen, voldoet de tegenwoordige school aan de eischen van modern fröbelonderricht. De helpsters, die vroeger met de directrice he werk alleen deden, hebben» sinds eenigen tijd assistentie gekregen van een tweetal gedi plomeerde bewaarschool-onderwij zeressen Trouwens, in „Irene" is zelf een cursus voor dit diploma, waarvan door een tiental dames gebruik wordt gemaakt, ook van de scnolen aan' de yischmarkt en de Laan. Hedenmorgen is het feest voor de kinderen zelf begonnen. Allang voor negen stonden ze klaar, en om half tien mochten ze d'r pas in. Ze mogen nu zelf hun gewrochten bewonde- ren, en dan bréngen ze een groote mant mee en krijgen het mee naar huis. En van middagdan worden een paar lokalen ontruimd, en er komt een feest, zooals u nog nooit hebt meegemaakt, van krentebollen, chocolade en spelletjes. En dat is dan voor de Bewaarschool een waardig slot. Liefdadigheidscabaret Tuberculose bestrijding. 't Begon al met den marsch „'t Is mooi geweest 1" 't Éigen huisorkest van het troepje speelde hem, daarmede vooruitloopende op het succes van den avond. Maar gelijk hadden ze, zooals u straks zien zult. Na dezen geanticipeerden marsch volgde een dialoog van gemeenlijk zwijgende meu belen. De crapaud, de chaise longue en de leunstoel hadden elkaar een en ander te ver tellen en kozen daartoe den bloemrijken ge degen vorm van alexandrijnen en andere ver zen. En toen kwam Venetië. Ja, nu denkt u zeker, dat ik u allemaal ga vertellen wat het programma inhield. Kan u net denken I Er waren 9 nummers vóór de pauze en 1 erna dus u begrijpt, daar is geen beginnen aan Begonnen met „'t Is mooi geweest" (zie boven), was het slot „Dada". U ziet dus, dat er veel symboliek in deze uitvoering zat. Zang, levens liedjes, viool-soli, wisselden elkander af in buutem Durcheinander. No. 99 van het contingent mariniers voor •Wilna trad nog op. Met z'n opvouwbare spuit schoot-ie kopjes kappt en blies kaarsen uit Dat belooft dus wat voor de bolsjewisten. „Dada" was het slot voor de pauze: een reproductie, zeer naturalistisch, van het Dada ïsme. Aanwezig waren ten tooneele: een claxon van' een auto, een valsche cornet, een ont stemde piano (de pianist deed althans alsof) en nog andere martel- en moordwerktuigen Je vraagt je, stom verbaasd af, waar ze zoo gauw allemaal vandaan komen. Gelukkig duurde dit, evenals een aardbeving, maar kort, Tusschen dit begin en slot lag een reeks kunst zinnige verrichtingen, die door den heer De Wit en zijn toekomstige echtgenoote, in samen werking inet eenige heeren en als accompag- nateur de heer L. de Wit, directeur ten post kantore alhier, gegeven werden, en welke strekken moesten om de kas van de Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose afd. Helder te stijven. Te oordeelen naar het in -de zaal aanwezige publiek is die poging alleszins geslaagd. Er liepen jonge meisjes met programma's, met bloemen, met lootjes, allemaal spitsvondigheden tot versterking van de kas. Zoodat w(j met reden mogen verwach ten, dat de kas een goeden avond heeft gehad Na de pauze een tooneeltstuk„Ziek ge meld", door Cehturio. Daarna: Da-dal Be Marine-Concert Op het 5e concert, te geven door het Staf muziekcorps der Kon. Marine (Dinsdag 18, Jan. als abonnements-, Woensdag 19 Jan. als volksconcert) zal medewerking verleend worden door onze stadgenoote, mejuffrouw Annie Hoógenbosch, sopraan-zangeres. Zij zal een atia uit de Jahreszeiten van Haydn, na de pauze een drietal kleinere nummers waaronder het bekende „Erlkönig" van Schubert geven. Het programma, door het orkest uit te voeren,- bevat fraaie en boeiende nummers van Niels Gade, den Noorschen componist, de liefelijke ouvertureFigaros Hoohzeit van Mozart, alsmede een prachtige suite van Massenet. In het volgend nummer zullen wij het geheele programma afdrukken. Kaarten voor het volksconcert van Woensdag zijn van Zaterdagmiddag af aan de bekende adressen verkrijgbaar. Tlvoll-Bioscoop. Door het Technisch. Bureau Heitmeier is thans in de Tivoli-bioscoop aan de Molen straat een ventilator aangebracht van bui tengewone capaciteit, 'bestemd om dit groote gebouw rookvrij te Houden. De motor heeft een sterkte van l1/» P.K. niet een vleugel- diameter van 1 M. 10. Zijn maximum aantal toeren bedraagt 1000, hetwelk echter, door een eenvoudige handbeweging, tot 150 kan teruggebracht worden. Daardoor.is het mo gelijk het gebouw doorloopend rookvrij te houden, te meer, omdat het toestel nagenoeg zonder geraas werkt. De installatie zal onge twijfeld de aantrekkelijkheid voor dit .theater verhoogen, omdat tot nog toe geen enkele bioscoop-theater in den Helder absoluut rookvrij was. 7 Leger des Heils. In verband met het dertigste jaarfeest van het Leger des Heils op de Spoorgracht, alhier, zal onze stad a.s. Zaterdag en Zondag bezocht worden door den Kommandant van het Leger des Heils in Nederrtnd, Kommandant W. H Howard, tot het leiden van byzoüdere samen komsten. De kommandant zal vergezeld zijn van majoor J. Rawie en stafkapitein G. C. Kleq'ze van Amsterdam. Zaterdagavond acht uur en Zondagavond half acht worden door den kommandant jaar feestsamenkomsten geleid in de Luthersche kerk, Weuzenstraat; Zondagmorgen 10 uur in de Legerzaal Spoorgracht 38. De toegang tot alle samenkomsten is vrij voor iedereen De kommandant, die in het Engelsch zal spreken, wordt vertaald door den majoor J. Rawie. BUITENLAND. Krassin. De „Matte'' meldit, dat Krassin door België naar Rusland zou teruggaan. Hij heeft van de Belgische regeering het visum op zijn paspoort gekregen op uitdrukkelijke voor waarde, dat hij zicih niet in het land zal op houden. OPPER-SILEZIE. Berlijn, 11 Jan. In een toeden aan den ge- zantenraadl te Parijs overhandigde nota, welke tegelijkertijd aan de regeeringen te Londen, Parijs en Rome ter hand is ge steld, zet de Duitsche regeering ter aanvul ling harer nota van 4 Jan. uiteen, dat de toestanden in Opper-Silezië met den dag ondraaglijker worden. Gruweldaden zijn aan de órde van den dag, overal treden roo- verbenden op, de Polen oefenen, een poli tiek schrikbewind uit. Volgens de statistiek der politie te Katto- witz, is sedert de aankomst der geallieerde commissie, het aantal moorden met 243 pet. en dait der beroovingen met 80 pot ge stegen. Deze troostelooze toestand is een gevolg van de ontoereikendheid der maatregelen van de geallieerde commissie, aangezien de te harer beschikking staande troepen na laten, krachtig tegen de misdadigers op te treden, terwijl de nieuwe politie, welke in de plaats is gekomen voor de Duitsche, geenszins voor haar taak berekend is. In zonderheid is toet haar in de grensgebieden onmogelijk om den misdadigers de baas te blijven. FRANKRIJK. Het kablnlet afgetreden. Parijs, 12 JaJnuari. De Kamer beeft met 463 tegen 125 stemmen toet verzoek tot uit stel van de interpellatie over de algemeens politiek der regeering, hetwelk door Leygues was gedaan, en waarbij deze de quaestie van vertrouwen had gesteld, verworpen. De ministers verlieten aanstonds de verga derzaal om hun ontslagbrief op te stellen. Millerant heeft het ontslag van het kabinet aangenomen, en den ministers verzocht de afwikkeling der loopende zaken te verze keren. ENGELAND. De toestand in Zuld-Wales. Dinsdag werd uit Zuid-W.ales een vleugje van verbetering in de nijverheid gemeld, maar vandaag zijn er weer. berichten over nieuwe slapte in verschillende bedrijven. Er zijn weer 1600 werklooze fcolendelvers bij gekomen. Acht blikfabrieken en vier-en- twintig hoogovens staan te Llanelly stil, en in het district* Swanisea zijn nog 10.000 werk- loozen. Dè onlusten in Britsch-IndJë. .AUahabad, 9 Jan. De politie is machteloos om de onlusten te dempen. Zij hebben zich nu uitgebreid tot -Sultanpur, 95 KJV1. ten N. O. van Allahabad. In die streek zijn ge bouwen verbrand. Er zijn troepen uit Luck- now ontboden. Zeshonderd menschen zijn in hechtenis genomen. Een later bericht meldt, dat men de toe stand baas geworden is, en de noodige maat regelen ter bescherming zijn getroffen. IERLAND. Londen, 12 Jan. Gewapende, gemasker de mannen hielden bij Thurles (graafschap Tipperary) een automobiel aan, waarin bank- beambten zaten, en roofden daaruit 1200 pond sterling. Londen, 12 Jan. Een districtspoUtie- inspecteur werd te Grenard, in het graaf schap Longford, toen hij een huiszoeking leidde, vermoord. Het huis werd later in brand gestoken. Dublin, 12 Jan. De stad werd bij het vallen van den avond opgeschrikt door harde ontploffingen, die het gevolg waren van het werpen van vier bommen naar een automo biel, waarin een aantal cadetten van de Royal Irish Congtabulary zaten. Ook werden revol verschoten op de auto gelost. De mannen, die de bommen wierpen, namen daarna on middellijk de vlucht onder het vuur van de cadetten. Een der vluchtenden werd gewond. Ook werd een cadet gewond. Twaalf bommen en een aantal revolvers, waarbij een Duitsche zelfontlaadrevolver, en -een hoeveelheid munitie werden in een kin derschuilplaat» in een der parken gevonden. Dublin, 12 Jan. lersche rebellen hebben vandaag in het graafschap Donegal een ver bazingwekkend waagstuk uitgehaald. Een groot gezelschap Sinn Feiners deed een ge- organiseerden aanval op een trein, die troe pen vervoerde. De trein werd tot ontsporing gebracht door middel van groote rolsteenen, die op den spoorweg waren geplaatst. De rebellen openden daarna een zwaar geweer vuur op de troepen, doch zonderling genoeg werd geen man gewond. Dit is de eerste keer, dat met voordacht een georganiseerde aanval is gedaan op troepen, die per spoor werden vervoerd. CANADA. Aanslag op een minister. Grant, de minister van -onderwijs van Ontario, is, volgens een telegram uit Toron- to, Zaterdag voor het parlementsgebouw door twee bandieten aangevallen. De mi nister bewerkte hen, opdanks zijn zestig ja ren, met een wandelstok en maakte een re volver buit. Hij kreeg sneden in zijn ge zicht, maar de dieven namen de vlucht en de minister begaf zich daarop naar zijn departement BELGIE. Een der in edewerk ers van de „N. Rott. Ot" te Brussel, heeft in toet „zwarte land", het gebied van Charleroi, een onderzoek in gesteld naar den toestand van de industrie. Wij ontleenen aan zijn verslag het volgende: In tegenstelling met andere takken van Industrie (metaalnijverheid, glasblazerijen) is de toestand van de kolen-industrie uit stekend": hooge salarissen en toch groote winsten'. Voorraden zijn er niet. Alle steen kool wordt weggevoerd zoodra ze uit de mijn komt. Ondanks de pogingen, die -er gedaan wor den om het zedelijk peil van de mijnwerker» te verhoogen, is dit niet gestegen. De fan- tastisch-hooge salarissen van de mijnwerkers hebben -hun leven niet beter -gemaakt. Drankmisbruik en concubinaat komen veel voor. Tijdens de feestdagen kon men stoe ten van dronken vrouwen -en kinderen zien. Volgens ooggetuigen -was -het een smarte lijk schouwspel. H-et materi-eele leven' Is ook niet beter geworden van de toooge salaris sen. Wel -loopen de vrouwen soms op luxe- schoenen, maar in de meeste gevallen zijn zij even arm gekleed- als voor den oorlog. Wat de kinderen betreft, men komt er tegen op bloote voeten en in lompen. Het zal een zware taak zijn om deze menschen voor een gelukkig -bestaan op te voeden. Er moet be gonnen worden de hand aan de toepassing van de schoolwet te -houden en dan moeten er huishoudscholen opgericht worden, waar huisvrouwen orde en spaarzaamheid kunnen -leeren. Er wordt bovendien in deze streek veel gedronken. Men mag zeggen, dat de toestand van de industrie in het algemeen goede verwach tingen wekt, maar dat het zedelijk peil van de bevolking in het „zwarte land", over het algemeen onder den invloed van de hoog» salarissen niet gestegen is. GRIEKENLAND. De toestand. Athene, 11 Jan. De toestand is opnieuw kritiek.- Vanwege financieele moeilijkheden is de positie van het kabinet Rhaller zeer zwak. Verder komen -er berichten uit Klein- Azië volgens welke de Kemalisten op drie 'punten door de Gri-eksche linies gebroken zouden zijn en een aanzienlijke legermacht zouden samentrekken tegen den linkervleu gel der Grieken. Het zou toun bedoeling zijn de Grieken terug te drijven op het vak vaa Smyrna. SPANJE. P-ërpignan, 12 Januari. Men meldt een toe nemen van de extremistische aanslagen te Bilbao, Taraassa, Barcelona en Sevilla. RUSLAND. Een gevecht In de Zwarte Zee. De corespondent van de „Associated Press" te K-onstantinopel maakt melding van -een gevecht in de Zwarte Zee tusschen een torpedojager der Geallieerden en een flotil- le der Sovjets, welke roode troepen -vervoer de naar Trebizonde. Een schip der Bolsje wisten werd tot zinken gebracht; het vuur der -andere werd spoedig tot zwijgen ge bracht. Een expeditie naar den Everest. Het Ned. Tel.-Agentschap meldt draadloos uit Londen: De Royal Geographical Society deelt mede, dat leden van de Alpine Club en van d-e Royal Geographical Society een po ging zullen doen om den Mount Everest (in het Himalaya-gebergte) te beklimmen. De re- -geering van Tibet heeft daartoe vergunning verleend. Deze onderneming zal één van de grootste zijn van den laatsten tijd. Politieke hinderpalen hebben tot nog toe den weg ver sperd aan pogingen om den Mount Everest te 'beklimmen en nog geen enkele blanke is ooit binnen een straal van veertig of vijftig mijl van zijn 'basis geweest. De Moun-t Ever est ligt 29.002 voet boven den zeespiegel.- Sir Francis Yonnykus, een bekend deskun dige in Tibetaansohe zaken, zegt, dat dè leden van de expeditie enorme gevaren en harde ontberingen zullen .moeten trotseeren bevaren van met ijs overdekte hellingen en rotsachtige afgronden en- van lawines, als waardoor -een groot gezelschap op den Nan- gaparbat 26 jaar geleden is bedolven; ont beringen wegens de intense koude, de ver schrikkelijke winden en de verblindende sneeuwstormen, waaraan het hoofd zal moe ten worden geboden. Teneinde de noodige geografische kennis te verkrijgen, zal dit jaar een verkennin-esexpeditie worden uitgezon den. Alle toegangen in het onbekende gebied van de bergvoeten zullen worden geëxplo reerd. Het voorbereidende werk zal omvat ten: het onderzoek, en het in kaart brengen van het terrein, een fotografische ontleding van den berg en zijn omgeving en een nauw gezette bestudeering van het klimaat, zoodat de espeditie, die den berg beklimmen zal, niet vóór het volgend jaar naar Tibet zal worden gezonden. Een van de meest belangwekkende vraag stukken is, welke de grens is van het men- schelijk uithoudingsvermogen op een hoogte van meer dan 24.000 voet. Totnogtoe is geen mensch hooger geweest dan den Peakberg. De Mount Everest is tweemaal zoo hoog als de Mont Blanc en telecopische waarnemin gen wijzen uit, dat de top voortdurend in sneeuwstormen is gehuld. („HbL"). Verzakking van het Weeshuis. Vergadering van den Gemeenteraad van 6 Januari 1921. Een berooving. Vermoord bi] een huiszoeking. Een bomaanval. Aanval op een trein.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5