BEHEERDER een flink en energiek persoon, KOFFIE en THEEFILIAAL Des Zaterdags GESLOTEN KOSTER gevraagd. eenige flinke Jongens VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Hiervoor wordt gezocht goed verkooper, ingevoerd bij de winkeliers in kolonialewaren en in staat tot het voeren van filiaalbeheer en administratie. Voor prima kracht goede vooruitzichten. Brieven onder No. 277, met opgave van referentiën, leeftijd en verlangd salaris, Bureau van dit blad. wordt ons Kantoor te vijf uur Op MAANDAG en WOENSDAG is het kantoor bovendien van half één tot £ón uur gesloten. HELDERSCHE COURANT. GEMEENTEBEGROOTING 1921. «V ,,v .„i J. WAIBOER en A. WAIBOER—Bosma geven kennis van de geboorte van hun Zoon JAN JOHAN. Koegras, 10 Januari 1921. i «ft? <ft? t&AsSle.sto-SSe-SS&f Algemeene kennisgeving I1 aan familie en bekenden, t Den 26sten Januari hopen onze geliefde Ouders-, Be huwd- en Grootouders J. D. MAARLEVELD en AKKE BIJL, hun 50-Jarlge Echtvsreenlglng in stilte te herdeifken. Uit aller naam, J. MAARLEVELD, Willemstraat 155. Constantiawoningen, Amsterdam. Inplaats van kaarten. Ondertrojiwd L M. WALLAST, Weduwn. van 9. J. Westeebaan en J. H. RUMPFF. Balistraat 5, Helder, Spoorstraat 122, 12 Jan. 1921. Receptie 24 Jan. 's avonds van 7—9 uur, Spoorstraat 122. Huwelijksvoltrekking in de Geref. Kerk, Spoorstraat, Woens dag 26 Jan. a.s. 's middags 12 uur. Ondertrouwd ADRIAAN ROKUS, Korp. Ziekenverpl. Mar. Ho6p. en Wed. TH. W. KUIJPERS. Huwelijksvoltrekking 28 Jan. Helder, Polderweg 50. VERLORENean zwart granaten HALSKETTING, gaande van Kei zerstraat, Jonkerstraat, Jan in 't Veltstraat, naar R.-K. Kerk, op 1 Januari 1921. Tegen belooning terug te be zorgen: Spoorgracht 34. Net MEISJE gevraagd. Adres: Mevr. DALINGHAU8. •Hoofdgracht 22a. Aan de Stoomwaascheri], WILHELMINASTRAAT, kunnen geplaatst worden eenige STRIJKSTERS, VOUWSTERS, M ANGELMEISJES. Gevraagd voor Zaterdagsmor gens een nette WERKSTER. Adres: Weststraat 108* WASCHVROUW gevraagd. Genegen af te halen en thuis te bezorgen. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een nette Werkster, voor Vrydags of Zaterdags. Adres: Keizerstraat 2c. Flinke DIENSTBODE ge vraagd, voor heele. dagen, zelf standig en netjes kunnende werken. Adres: Mevr. VAN GOOR, lste Goversdwarsstraat 17, hoek Parallelweg. Eenige nette Wasschen gevraagd. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een flinks WERKSTER, voor den Winkel. Loon f2.50, met kost. Adres 1 GRUNWALD, Keizerstraat. Een flink DIENSTMEISJE gevraagd, voor heele of halve dagen. Adres: Zuidstraat 69. Gevraagd ëen net Meisje, onge veer 13 jaar, voor halve dagen. Acfres: Breewaterstraat 73. Mevr. SMITH, Kanaalweg8a, vraagt wegens ziekte der tegen woordige een net Dagmeisje. Biedt zich aan een net MEISJE, als DIENSTBODE, voor dag en nacht. Brieven p. a. Achtergracht Westzijde Nr. 33. Nette WERKSTER gevraagd. AdresBUISMAN, Breewater straat 23. Een flinke Dienstbode Dagmeisje gevraagd. Adres: Kanaal weg 70. of Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Helder vragen voor de Westerkerk een KOSTER tevens bode, belast met het op halen van gelden, tegen 1 Februari 1921. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te ko men, worden verzocht hun brie ven te zenden aan den Voorz. Kerkvoogd B. BURGERS, Emma- straat No. 99, alwaar tevens in lichtingen zijn te bekomen vóór 25 Januari 1921. Gevraagd een Slaapkamer, door iemand van de Marine. Brieven onder Nr. 278, Bureau van dit blad. STUDEERKAMER te huur, geschikt voor twee vrienden. Adres: Jan in 't Veldstr. 110. Gevraagd voor de bezorging der Held. Courant. Jongmensch, met Mulo-dipl., b. z. a. als Kantoor-Bediende of Iets dergelijks. Brieven onder Nr. 270, Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke LOOPKNECHT, bij: H. J. J. BUISMAN, Breewaterstraat 23. Gevraagd een net DAGMEISJE. Adres t Mevr. HOOGERDUIN, Dijkstraat 47. Er biedt zich aan, voorKan- tóorwerkzaamheden, een Jong- mensch, leeftijd 18jaar<3jaar op Kantoor werkzaam geweest. Brieven onder Nr. 276, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd door net persoon een KOSTHUIS. Brieven onder Nr. 280, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd door 2 nette perso nen den KOSTHUIS. Brieven onder Nr. 279, Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een sterke GREEPVLET, 21 voet lang, 1 of 2 jaar oud. Brieven onder Nr. 282, aan het Bureau van dit blad. Gevr. door Juffr., h. b. b. h. h., ongem. Zit- en Slaapkamer of Zit-Slaapkamer, zonder pension. Brieven met prijsopgaaf onder Nr. 269, Bureau van dit blad. Marine-Officier vraagt een WONING (klein gezin). Brieven onder Nr. 271, Bureau van dit blad. TE KOOPj twee Heerenhulzen, Loodsgracht Nr. 38, Kerkgracht Nr. 39, leeg te aanvaarden i 4 Burgerhulzen, Janzenstr. Nr. 78, Hoofdgracht Nr. g, Vlaming straat Nr. 36, Binnenh. Nr. 49, leeg te aanvaarden j nog eenige Hulzen, waarop 80 ft. 90 pCt. Hypotheek kan blijven staanverder nog groote keuze Heeren- en Burgerhuizen, Winkel zaken enz. P.S. Een verlofzaak met verschil lende Agentschappen te Juli- anadorp. Beid voor 1ste Hypotheek beschikbaar. Inlichtingen bij den Makelaar en Taxateur: P. PUINBROEK, Keizerstraat 39. Vader en zoon, van Chr. begin selen, vragen een ZIT-, tevens SLAAPKAMER, met volledig pension. Brieven onder Nr. 281, Bureau van dit blad. V. 60 gulden belooning aan hen, die een Sergt.-Schryver K. M., met vrouw en 1 kind van 6 jaar, aan een HUIS of KAMER, met ge bruik van Keuken, gem. of ongem., helpt. BrievenMej. N. M. KORS- MAN, Groote Houtweg 257, Wjjk aan Duin. TB KOOP een mooi Huls Janzenstr. Nr. 94, 1 Februari a.s. leeg te aan vaarden. Inlichtingen bij den Makelaar: P. BREGMAN, Loodsgracht 22. Verschenen is het Algemeen Rapport om trent het onderzoek der Gemeente-Begroo ting voor het dienstjaar 1921, waaruit wjj het volgende overnemen: Algemeene Beschouwingen. Algemeen betreurde men het late indienen der begrooting en het uitblijven van hét ge meente-verslag 1919. Men voelde dit als een groot ongerief, daar de beoordeeling der in gediende begrooting bij gebreke van genoemd verslag ten zeerste wordt bemoeilijkt. Burgemeester en Wethouders zijn het met den Raad eens, dat het zoo laat indienen der begrooting te betreuren valt. Onder de verschillende oorzaken, dié hier toe medewerkten, noemen B. en W., dat bij de wisselende omstandigheden, waarin we thans nog verkeeren, telkens en telkens om werking van onderscheiden onderdeelen der begrooting plaats moest hebben, wilde men voorkomen, dat de gemaakte raming nog meer zou afwijken van hetgeen werkelijk noodig zal blijken, dan in den laatsten tijd helaas toch reeds plaats heeft. Onder die wisselende omstandigheden vallen niet alleen de loonsverhoogingen voor het gemeente- personeel, door den Raad zelf aangebracht, doch evenzeer de wijzigingen, welke telkens, door van hoogerhand gegeven voorschriften, in de berekening van jaarwedden e. d. moe ten plaats hebben, zoomede de herhaaldelijk voorkomende prijsverschillen van onder scheidene artikelen. En dan houde men bij de beantwoording der vraag of de begrooting niet vroeger had kunnen worden aangeboden, toch ook reke» ning met het feit, dat de gemeente-admini stratie in den tegenwoordigen tijd overstelpt is met werk. Sommige leden meenden, dat de samen stelling van het College van B. en W. in zijn huidigen vorm niet een juist beeld geeft van de samenstelling van den Raad. Zjj meenden, dat ook in het College van B. en W. de even redige vertegenwoordiging pioet gehuldigd worden. Andere leden echter waren van oordeel, dat de huidige samenstelling van het College het gevolg was van verschiUende omstandig heden, en de grootste fractie in den Raad, trots haar twee wethouders, tooh een min derheid vormde in het College. Over de samenstelling van het College van B. en W. werd er op gewozon, dat dit geen afspiegeling van don Raad is en het daarom de volle medewerking van don Raad niet kan erlangen. De sohuld ligt aan de S.-D.-fraotie, welke na het overlijden van-den lieer De Yen don door do Vrljz.-Dem. party aangewezene als Wethouder niet overnam. Men komt er niet af met to zeggon: deze persoon heeft onze sympathie niot. De party in kwestie wtist den persoon aan, die haar tiet ge schiktste voorkomt. Zoo is het ook gegaan by de samenstelling van den nieuwen Raad, toen door de Vryz.- Domocraten de aangewezen man der S.-D. als Wethouder werd overgenomen, ook al droeg dat hun sympathie niet aangaande dien persoon, althans wat de geschiktheid betrof. Een ander lid vermeende, dat de post Fi nanciën in het College van B. en W. niet be hoorde te zyn in handen der Anti-Revolu- tionnairen, 'maar thuis behoorde by de S.-D. Wèthouders. Men komt dan op een zuiverder grondslag te staan. Wat de samenstelling van het College aan gaat, werd van andere zijde gememoreerd, dat de schuld lag aan de Vryz.-Dem. zelf. Zy zelf hebben de verwarring gebracht en werd ter elfder ure een andere candidaat naar vo ren gebracht dan oorspronkelijk was aange wezen. De S.-D. gingen daar niet mede accoord, wat hun. recht was. Als een groote stommiteit werd aange merkt, dat de Vryz.-Dem. een niet voor hen geschikte persoon tot Wethouder hebben ge kozen. I11 alle secties werd deze aangelegenheid in den breede besproken, terwijl eenige leden meenden, dat een der beide S.-D. Wethou ders de portefeuille tan financiën voor zyn rekening zou moeten nemen, waarmede vol gens deze leden, een zuiverder toestand in het College van B. en W. werd verkregen. Van verschillende zijden werd echter het College hulde gebracht voor den betoonden yver in het afgeloopen jaar, getuige de.over- vulde agenda's, die dikwijls verschillende achtereenvolgende avonden in beslag namen, om behandeld te worden door den Raad. Sommige leden oefenden afkeurende én scherpe crittek uit op het door de burgerlijke partyen gesloten monsterverbond, tegen de maatregelen en voorstellen van het College na de benoeming van den tweeden S.-D. Wet houder. Andere leden bestreden deze beschuldi gingen pértinent en ontkenden het bestaan van genoemd verbond. Wat aangaat de tegenwoordige samenstel ling van het College van Burgemeester en Wethouders, merken B. en W. op, dat de leden van het College niet zichzelf hebben benoemd, doch die benoeming op volkomen wettige wyze door den Raad die sedert niet van politieke constellatie is veranderd heeft plaats gehad. Het recht om de verschillende functies on derling te verdeèlen, behoort onbeperkt aan B. en W. te verblijven, zullen zy in staat zyn de verantwoordelijkheid te draden. By die verdeeling hebben B. en W. dan ook slechts te rade gegaan met hun eigen opvatting om trent de vraag wie hunner voor deze óf gene functie het meest geschikt is. In alle secties werd door eenige leden ge protesteerd tegen de voorgestelde subsidie en het voorschot aan de Burgerwacht. Men vroeg of dit nu nog niet voldoende gebleken was als te- zyn overbodig en weggesmeten geld en meende, wanneer men deze instelling eenig nuttig effect zou willen doen sorteeren, men den menschen wel beter werk zou kun nen opdragen. Door andere leden werd dit standpunt, aan gevallen en de nuttigheid en noodzakelijk heid van genoemd instituut met klem be toogd., De meerderheid van het College van B. en W. is, evenals de Burgemeester in zyn kwa liteit van Hoofd der Politie, van oordeel, dat de Burgerwacht nog niet behoort te worden 'opgeheven, zoodat zy het uitgetrokken sub sidie wenscht te handhaven. Eenstemmigheid bestaat ei te dien opzichte in het College evenmin als by de behandeling der begroo ting voor 1920, want de grootst mogehjke minderheid is ook thans nog tegen gemeld instituut. Overigens wordt verwezen naar blz. '11 van het rapport op de begrooting voor 1920. Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen omtrent het ontbreken van een voor woord aan de begrooting, merken B. en W. op, dat gebleken is, dat tengevolge van steeds plaats hebbende wisseling in de conjunc turen op gemeenteiyk gebied de tevoren uit gesproken verwachtlngon zoo goed als nim mer In vervulling gegaan zyn, terwyi van verschillende voornemons tot uitvooring rapost wordon afgezien. Zoo zijn 0. a. do som bere besohouwingen omtrent don flnanolee- lon toestund der gemeehte, aan verschillende begrootingen dor lnatste jaren voorafgegaan, golukkig ovordrovon gebleken, want waren zy werkoiykheld geweest, hot gemeenteiyk raderwerk zou thans nl niet moer kunnen functionnoeren. En voorts moet, wat betreft hot maken van plannon tot de uitvoering van werken als tot het in leven roepen van instel lingen, in den tegenwoordigen tyd vooral ook met het oog op de in verschillende ge meenten ondervonden leeningsmoeilykheden wel met de meest mogelyke omzichtigheid worden te werk gegaan. Om deze redenen en ook omdat sombere beschouwingen omtrent de financiën on verdeeld gunstige mededeelingen zyn nu eenmaal niet te doen het gemeentecrediet moeten schaden, achtten B. en W. het beter, thans geen voorwoord te geven. Gevraagd werd verder de resultaten, be reikt met den ophaaldienst en wekelyksche schoolgeldbetalingen. De resultaten van den ophaaldienst voor de gem. belastingen zyn, evenals die van de gelegenheid tot wekelyksche betaling der schoolgelden, byzonder gunstig te noemen. By den ophaaldienst zyn, ofschoon hy nog slechts 7 maanden werkt, reeds pl.m. 1900 belastingplichtigen aangesloten, terwyl een bedrag van 107500.— door zyne tusschen- komst werd geïnd. Vele leden spraken hun misnoegen uit over het nog niet gereed zyn met haar werk van de Raadscommissie, belast met het onderzoek der wyziging van de Verordening op de Plaatselyke Belasting. Daardoor meenden zy, zou van het voornemen van den Raad, om den aftrek voor noodzakelyk levensonder houd, kinderaftrekverhooging en verhooging van het heffingspercentage voor dit jaar niets komen. De Commissie tot herziening der Gem. be lastingen heeft, haren arbeid nog niet kun nen volbrengen, omdat zy,meende te moeten afwachten de totstandkoming der toenmaals .in voorbereiding zynde wet tot wyziging van het gemeentelyk belastingstelsel. Nu die wet gereed is, hoopt zy spoedig met voorstellen te komen. Burg. en Weth. vinden, dat het waarschyn- Ujk beter ware geweest, dat de Oommissie de reden van het opbnthoud eerder aan den Radd had medegedeeld. Gevraagd werd of het College stappen en voorstellen wil doen om te geraken tot in stelling van een Consultatiebureau VQor Rechtskundigen Bystand, alsook van ge meentewege het instellen van een Instituut voor zidgelingen en jonge moeders, bedoeld als moederschapszorg, en daarnaast voor hulp by ziekemin het gezin. Verder werd er door vele leden op aange drongen, om zoo spoedig mogelijk stappen te doen tot het stichten van openbare speel tuinen, speelplaatsen, vacantie-kolonies, schoolbaden, voedsel, schoeisel en kleeding, benevens een volksbadhuis, vooral voor de jeugd. Men juichte algemeen den aankoop van het Gemeente-zwembad toe, maar wilde eerst de resultaten van een vol seizoen in oogen- schouw nemen, voor dat er verdere stappen zouden worden gedaan in die richting. De benoeming van den huidigen zwem meester werd voorts besproken. Tegenover het idee oprichting consultatie bureau voor rechtskundigen bystand staan Burg. en Weth. sympathiek, ook omdat het geen te dien opzichte thans van particuliere zyde alhier geschiedt, by sommigen nog steeds eenig vooroordeel wekt, waar het heet een bepaalde politieke kleur en voor een be paalde categorie der bevolking te zyn. Naar de uitvoerbaarheid zal een onderzoek worden ingesteld. Eveneens zullen Burg. en Weth. een onder zoek instellen naar hetgeen gewenscht en bereikbaar is op het gebied van zuigelingen en moederschapszorg en op dat van hulp in de huishouding. Omtrent de oprichting van een volksbad huis, van kinder-werktuinen en speelplaat sen, zyn reeds voorbereidingen gaande. Na- tuurhjk zal, wat de uitvoering betreft, reke ning moeten worden gehouden met eventu- eele bezwaren van financieelen aard. Ook Burg. en Weth. wenschen de resul taten van de exploitatie van het zwomvlot over een vol jaar af te vachten, vóór zal worden uitgemaakt, of al dan niet wyziging in de exploitatie moet worden gebracht. Met beslistheid wyzen B. en W. do kwali ficatie „pnrtybonoomlng" ton opzlohto van den tydoiyk aangestolden badmooster nf. Een lid betoogde de noodzakelijke instelling eoner oommissle buiten hot College en bul ten don Raad staande, die, bostaando uit toohnlsohe en administratief hóogstaando fi guren, tot taak zoude krygon om te onder zookon of hot gomeontebehoer niot zuiniger en eenvoudiger mogeiyk zoude zyn, dit ook wat het beheer der bodryvon betreft. Eenige leden konden hiermede accoord gaan, daar volgens hen het voorstel, wanneer het breed opgezet zooals de voorsteller het bedoelt tot stand komt, nooit geen kwaad zal kunnen. Ook was er een lid, die gaarne een over zicht van alle bezittingen der Gemeente, samengevat op een desbetreffenden staat, in de begrooting zag opgenomen. Burg. en Weth. meenen (Je instelling eener commissie, buiten het gemeenentebestuur, die zal hebben te onderzoeken of het gemeen te- en het bedryfsbeheer op eenvoudiger en zuiniger wyze zouden kunnen geschieden, te moeten ontraden. Zy toch zyn van oordeel, dat personen, geschikt en genegen om lid eener zoodanige commissie te zyn, niet of zeer moeilyk zyn te vinden en voorts, dat het zeer probletnatisch is of het te herteken re sultaat zal opwegen tegen de enorme kosten, welke zoo'n onderzoek zou teweegbrengen? Gevraagd werd naar de te stichten ysfa- briek. B. en W. meerien, dat in de gegeven omstandigheden van de stichting eener ijs fabriek nog wel geen sprake zal kunnen zyn. Jmmérs zoo'n inrichting zou van dusdanige capaciteit moeten zyn, dat zy ook in de druk ste periode eene voldoende hoeveelheid kan leveren en daardoor zou de exploitatie, in verband met het feit, dat er een groot gedeelte van het jaar een veel te geringe aftrek van ijs zou zyn, zoo duur worden, dat veel voor- deeliger zal kunnen worden geleverd door dè reeds bestaande ijsfabriek. En de bestaande fabriek wil er voor instaan eene voldoende hoeveelheid ys te kunnen leveren, zoo noodig door aanvoer van elders in de drukste tyden. Overwogen zou kunnen worden eene bydrage tegeven uit de gemeentekas in de kosten van aanvoer van elders. Burg. en Weth, wyzen er vcnrts op, dat. in verband met de a.s. inwerkingtreding der Vleeschkeuringswet, plannen in voorberei ding zyn tot stichting van een openbaar slachthuis, waaraan misschien een koelin- richting zal zyn te verbinden. Met het oog op dé bestaande onzekerheid omtrent de havenplannen, hetzy deze van gemeentewege zullen worden verwezenlykt, hetzij vanwege de Marine worden ten uitvoer gebracht, zyn momenteel geen voorstellen te doen tot stichting van een nieuw gebouw etc. voor Vischafslag. Ten opzichte van den in het verslag uit gesproken wensch tót het in het leven roepen van een tapverbod, deelen B. en W. mede, dat, wanneer hier bedoeld wordt den verkoop van sterken drank op Zaterdagnamiddag en Zondag te verbieden, van hen een voorstel in dien geest niet is te verwachten. Trouwens de Minister van Arbeid heeft nog zeer onlangs als zyne overtuiging uitge sproken, dat een zoodanig verbod in stryd is met de Drankwet, tenzy er byzondere om standigheden voor aanwezig zyn. En die om standigheden zyn hier, meenen B. en W., niet. Sorfunige leden bestreden het instituut der Centrale Boekhouding als duur en overbodig. Andere leden echter vonden juist de kos ten, aan de O. B. besteed, zeer vruchtbaar, daar hierdoor duurzaam het financieel beleid en beheer der gemeente onder directe con- tróle van B. en W. en den Raad berust. Burg. en Weth. behoeven, na hetgèen te dien opzichte van hunnentwege herhaalde- lijk is betoogd, zeker niet te zeggen, dat zy op de bekende, ook door de betrekkelyke Raadsleden in 't kort aangevoerde gronden, het voortbestaan der Centrale Boekhouding zeer in 't belang der gemeente achten." Naar hunne meening moet in de naaste toekomst eer uitbreiding van den dienst dan opheffing of inkrimping plaats hebben. Op verschillende geuite wenschen, vragen en opmerkingen antwoorden B. en W. het volgende: Burg. en Weth. meenen, dat het wensche- ïyk is de begrootingen der bedryven intact te laten, hoewel wellicht op een paar posten bezuiniging en daardoor eene andere raming kan worden toegepast. Burg. en Weth. hebben voorts onderzocht in hoeverre de arbeidsloonon van invloed zyn op den gasprys, zooals door een der leden werd gevraagd. .Voor do Gasfabriek bedraagt dit 141/» van do fabrloago, dlatrlbutlo on ammoniak- bereiding; voor de salarissen 7 totaal dus 211/, Voor de Waterleiding ruim 10 voor hot porsonool nun het pompstation, 4.80 voor het flttorsporsoneol, of por M'. rosp. 8.182 on 1.402 oont. Mon vond de drukkoston enorm hoog on vroeg dringend stappen tot vermindering van kosten. Hier merkten verscheidene leden op, dat het meer dan tyd was om over te gaan tot het stichten van een gemeentedrukkery en Gemeenteblad. Naar de wenscheiykheid om een gemeen- telyke drukkery op te richten en een Ge meenteblad uit te geven is rèeds een onder zoek ingesteld en zyn de resultaten van dat onderzoek geruimen tyd geleden gezonden aan een tweetal deskundigen om advies. Te betreuren biyft het, aldus het Rapport, dat de door de Regeering, in verband invoe ring nieuwe Onderwyswet, gemaakte nieuwe salarisregeling voor de onderwyzers geen bevrediging heeft gebracht. Het onderwys, dat zooveel zorgen baart, zal er zeker niet beter op worden in verband met de salariee- ring van het onderwys-personqel. Wat het onderwys .betreft meenden eenige leden, dat de betrokken Wethouder voor zyn yver om de zaak vooruit te brengen alle hulde toekomt. Men drong aan op invoering van het zevende leerjaar, opdat het Lager Onderwys zich zal kunnen aansluiten by het H. B. S.-, Handels- en Vakonderwys. Dezelfde leden vroegen invoering van een progressieve schoolgeldheffing voor alle in richtingen van gemeentelyk onderwys en geheele vrystelling hiervan voor on- en min vermogenden. Ten slotte uitbreiding van medische hulp en toezicht op de scholen. De invoering van het 7de leerjaar op de openbare lagere scholen is reeds in voorbe reiding, gedeeltelyk doordat de Raad bereids ^machtiging heeft gegeven voor het verbou wen van sommige schólen. Voor een ander efl moet te dien opzichte gewacht worden op een nog te verschijnen Al m-neoaah Maat regel van Bestuur. Door die invoering zal de aansluiting van het lager- by het middelbaar- en vakonderwys bevorderd worden. De herziening der schoolgeldheffing is ter hand genomen en daarby zal met de wen schen omtrent progressie en vrijstelling, in verband met de wettelyke bepalingen, wor den rekening gehouden. Omtrent den wensch tot uitbreiding van medische hulp en toezicht op de scholen, deelen B. en W. mede, dat ook in verband met de opheffing van standenscholen in de toekomst het toezicht op gezondheid en reinheid en het bevorderen der hygiëne be ter zullen kunnen geschieden. Dat onder werp heeft de volle aandacht van het College. Ook Burg. en Weth. vonden de nieuwe salarisregeling voor de onderwyzers onvol doende en hebben dan ook aan de Vereeni- ging van Ned. Gemeenten verzocht by de Regeering pogingen aan te wenden tot ver betering. De opmerkingen by de artikelen zyn over 't algemeen niet zeer belangryk. Wy citeeren er het volgende uit: Omtrent de Jaarwedden van Burgemees ter, Wethouders, Secretaris en Ontvanger werden mét vrywel algemeene stemmen ver hoogingen voorgesteld resp. van 1000, 3000, 1500 en 400. Er werden inlichtingen omtrent de Ryks- regeling en gewyzigde situatie gevraagd. Door een lid werd betoogd, dat hy gaarne eerst een overzicht wilde hebben van de werkzaamheden der Wethouders, terwyl een ander betoogde, dat het standpunt ten op zichte der Wethouders thans ingenomen door sommige leden, verschilt met het stand punt, vroeger ingenomen door leden der zelfde fractie. Burg. en Weth. willen gaarne hun mede werking verleenen tot het opnieuw aanwen den van pogingen om de salarissen van Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger vastge steld te krygen op de vroeger door den Raad voorgestelde bedragen. Aan den wensch om eerf overzicht te geven van de werkzaamheden der Wethouders meent-het College bezwaariyk te kuhnen völ- doen. Immers zou zooiets in stryd zyn met de waardigheid van het College en bovendien kan de Raad zeer goed zelf het werk der Wet houders beoordeelen. Omtrent het tot stand komen eener wyzi ging in de werkzaamheden van don Ontvan ger kan nog niets met zekerheid worden ge- zogd. Volgn. 85. Huur van die gehouwen, waar deze geon gewoonte-eigendommen zijn. Gezien den slechten toostand van het Ge bouw DHkstraat 10, wordt verzooht daarin vornndorlng to brengen. Burg. on Weth. zyn eveneens van oordeel, dat het bygebouw, Dykstraat No. 10, op den duur niot zal beantwoorden aan do verwach ting, welke het Ooilege eertyds had en dat in deze verandering zeer gewenscht is. Zy hebben reeds naar middelen omgezien, om tot eene geschikte oplossing te komen en zyn voornemens, om zoodra zy eene posi tieve oplossing hebben gevonden, den Raad daarmede spoedig op de hoogte te brengen. Volgn. 95. Kosten der Economische Com missie. Enkele leden wenschen dezen post te schrappen. Andere vragen 'of de verhooging van den post beteekent aanstelling van een vasten secretaris. Zy wenschen nadere moti veering der specificatie. Vermindering tot 2000.— wordt voorgesteld. De meerderheid van het College van Burg. en Weth. meent ten opzichte van de specifi catie van dezen post te kunnen verwyzen naar de door de Oommissie ingezonden be grooting. Zij meent, dat, wil men in economisch op zicht voor deze gemeente iets bereiken, de Raad niet angstvallig moet zyn met het vo- teeren van de gevraagde gelden. Deze ge meente heeft behoefte beter dan tot nu toe bekend te worden in het binnenland. Wan neer de Commissie financieel in staat wordt gesteld de aandacht van buitenwonenden op deze gemeente te doen vestigen, dan kan dit niet anders dan in het voordeel der gemeente zyn. (Wordt vervolgd). ïÊilkL-Jitii:--•h-JL

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6