de dranken hebben echter noemenswaardige beteekenis. Zij bedroegen: voor het bier 1.559.000, voor den wijn f 586.000 (wat niet meer dan oen herstel beteekent na de lagere opbrengst van 1919), en last not least voor het gedistilleerd ƒ18.526.000. Of deze stij ging na de thans ingevoerde accijnsverhoo- cing nog verderen voortgang zal maken de minister rekent op 10 ft 15 mülioen zal moeten worden afgewacht. Van de belastingen, in verband met de buitengewone omstandigheden is het totaal cijfer over 1920, ondanks het bij uitstek gunstige resultaat, dat nog in December werd verkregen, ƒ10.4 millioen lager ge weest dan het jaar tevoren. Niettemin stemt het totaalbedrag van ƒ215.4 millioen voor deze groep van belastingen, waarvan de namen al aardig uit den tijd beginnen te raken, stellig tot tevredenheid, vooral het feit, dat de O.W.-belasting ad 168 mil lioen haar opbrengst van het jaar tevoren nog met nagenoeg 41/, millioen overtrof. In den loop der jaren heeft de schatkist uit deze belastingen in het geheel nagenoeg ƒ881 imillioen zien binnenkomen, waarvan circa 664 millioen enkel uit de O.W.-be lasting, somen, die de indertijd gekoester de verwachtingen verre zijn te boven ge gaan. Prov. Staten van N.-Holland. In de te Haarlem gehouden zitting van het Centraal-Stembureau is tot lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland in de vacature-J. Korthals Altes, (U. L.) gekozen verklaard de heer S. Prins, burgemeester van Grootebroek. Slapte. Wegens voortdurende slapte zal op de weverijen der firma W. Kan te Oldenzaal, slechts tot Donderdagsmiddags, dus voor- loopig 31/» dag per week, worden gewerkt. De technische herziening van de Kieswet. De „N. Rott. Crt." onderwerpt de dezer dagen bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakte technische herziening der Kieswet over eene beschouwing. Na erop gewezen te hebben dat de meeste veranderingen van ondergeschikte beteekenis zijn, zegt het blad: Slechts twee veranderingen zijn van ver der strekkende beteekenis. Ten eerste, die, volgens welke bij de toedeeling van zetels partijen, die niet 75 pet. van den kiesdeeler bereikt hebben, buiten aanmerking zullen blijven. Volgens de geldende wet vallen, par tijen met minder dan 50 pet. eerst af. Deze verandering juichen wij toe. Men zal zich herinneren, dat wij nog een heelen stap ver der zouden willen gaan, en kortweg het oor spronkelijk door de staatscommissie voor gestelde stelsel D'Hondt in de wet neerleg gen. Het voorstel der regeering gaat nu in ieder geval in de goede richting, en zal ver dergaande verbrokkeling van het kiezers corps, en dus ook van de vertegenwoordi gende lichamen in allerlei niet meer op staatskundige beginselen, doch op belangen gebaseerde kleine partijtjes stuiten. De tweede wijziging, die voor het eind resultaat eener verkiezing van invloed zal zijn, is de bepaling, dat voortaan overdracht van stemmen zal plaats hebben want hierop komt de wijziging neer, al wordt het in de wet anders uitgedrukt wanneer er een zetel openvalt, hetzij onmiddellijk door dat er een candidaat twee-, of meermalen gekozen blijkt, hetzij in den loop van de legistatieve periode door het bedanken of het overlijden van een lid, of om eene an dere reden. In het thans door de wet gevolgde systeem valt op de bovengenoemde momenten bij de aanwijzing van een candidaat, die tot lid van een vertegenwoordigend college zal wor den verkozen verklaard, feitelijk een aantal stemmen; dat zelfs het getal van den kies deeler kan bereiken, geheel weg; het blijft buiten beschouwing. Daarvoor is geen re den. Met behoud van de in de wet opgeno men regelen omtrent de voorkeurstemmen die wij niet gaarne zouden zien verval len is de misstand niet geheel weg te nemen, of men zou ertoe moeten oyergaan, reeds verkozen verklaarde en wellicht reeds zitting hebbende leden in sommige gevallen weer te doen aftreden, doch men kan toch het instituut der overdracht van stemmen weer in eere herstellen zoover dit zonder in ongerijmde gevolgen te vervallen mogelijk blijkt. Dit doet feitelijk het voorstel der re geering door ingeval een candidaat, die ver kozen is, door loting of bedanken afvalt, of wanneer een lid bedankt of overlijdt, den in volgorde hoogst op de lijst geplaatsten can didaat, als lid aan te wijzen. De spoorweg-goederentarieven. Verhooging van de magazijn- en liggelden enz. In het bestelgoedtarief der Nederlandsche spoorwegen worden met ingang van 24 Jan. a.s. metbetrekking tot het mögazijngeld en liggeld enkele wijzigingen aangebracht. Van dien datum af bedraagt het liggeld voor bestelgoederen in de open luoht 0.06 per 100 K.G. en per etmaal met een mini mum van 0.30 per zending, terwijl voor zendingen in de goederenloodsen ƒ0.12 per 100 K.G.*' en per etmaal met een minimum van 0.30 per zending zal worden berekend. In het algemeen tarief worden met ingang van dienzelfden datum de volgende wijzi gingen ingevoerd. Voor het laden of lossen van zendingen wordt berekend per 100 K.G.: voor losge- storte goederen 0.15; voor colli van hoog stens 200 K.G. 0.10; voor colli, zwaarder dan 200 K.G. 0.15. (Tot dusverre waren deze prijzen resp. 0.10; 0.05 en 0.10 tot ten hoogste 1000 K.G., en verder 0.15 per 100 K.G. bij zendingen van 1000—5000 K.G.) Het liggeld en magazijngeld van bedoeld algemeen tarief wordt eveneens gewijzigd: Berekend zal worden voor goederen in de open lucht per 100 K.G. en per etmaal 0.06 (vroeger 0.03) met een minimum van 0.30 per zending, en voor goederen in de goede renloodsen per 100 K.G. en per etmaal 0.12 (vroeger 0.03), eveneens met een minimum van ƒ0.30 per zending. (Tel.) Het Centraal-Station te Amsterdam. De uitbreidingswerken aan het Centraal Station zijn in vollen gang, maar het zal toch nog wel een paar jaar duren voor alles is voltooid. Het voornaamste werk betreft den bouw van twee nieuwe perrons aan de Noordzijde, dus lang de De Ruiterkade. Er zullen dus in het geheel zes perrons komen. Nu zou het eenvoudigst zijn geweest, het terrein langs de kade op te hoogen tot den kruin van den spoordijk. Maar dan zoü er veel ruimte ver loren gaan, welke nuttig kan worden aange wend. Daar het station, behalve aan nieuwe perrons en nieuwe spoorlijnen, ook behoefte aan dienstgebouwen heeft, zal de ruimte onder de perrons daarvoor worden ingericht. Langs de De Ruyterkade komt dus een gebouw van bijna 400 meter lengte, waar over de sporen en de perrons zullen loopen. Daar de sporen komen te liggen op 6 meter boven A.P., zal dit gebouw dus 5 meter hoog worden. Natuurlijk moet het van zeer sterke con structie zijn, daar het den druk van rol lende treinen zal moeten dragen. Vóór alles is het noodzakelijk, dat de fundeering zeer solide is. Het heiwerk eischt.dus veel aan dacht. Nu heeft zich de moeielijkheid voor gedaan, dat de strook, waarop de nieuwe perrons komen te liggen, blijkbaar juist loopt boven een diepe geul in het ter plaatse aangeplempte IJ. De ondergrond is der halve niet al te vast, en palen van niet min der dan 24 meter lengte waren noodig om de vereischte stevigheid te verkrijgen. Evenwel is deze moeielijkheid overwonnen en het heien is voltooid. De twee nieuwe perrons zullen voorname lijk dienen om het verkeer in Westelijke richting beter te kunnen regelen. In aansluiting daarmee wordt een geheel nieuwe spoordijk naar het Westen aange legd, evenwijdig aan de bestaande lijn. Er komen dan twee dijken met dubbel spoor naast elkaar. De oude dijk zal worden ge bruikt door de treinen van en naar de rich ting Haarlem, de nieuwe door de treinen, die over de Hembrug rijden. Het beruchte wachten bij de gasfabriek zal dan worden vermeden. Het grondwerk voor den niéuwen dijk vor dert reeds goed en waarschijnlijk zal hij in den zomer van 1921. in gebruik kunnen wor den genomen. De brug over het Westerkanaal zal geheel worden vernieuwd. In verband met de scheepvaart is daar een beweegbare brug noodzakelijk. De bestaande draaibrug be hoeft echter dringend verbetering. In den nieuwen dijk komt nu een ophaalbrug van zeer moderne constructie. Als deze voltooid is zullen alle treinen over die brug loopen. De oude brug wordt dan afgebroken en ver vangen door een tweede ophaalbrug. Eerst als die tweede brug gereed is zullen dus de oeide paralleldijken geheel productief kun nen worden gemaakt. Het Westerdok wordt gedeeltelijk aange plempt. Zooals men weet zijn de beide zij eilanden, Oost en West van het station, in gebruik voor rangeer- en opstelterreinen. Speciaal het Westelijk eiland is daarvoor te klein en het .aangeplempte Westerdok zal er nu, door een brug verbinding, worden bij getrokken. Op dit nieuwe terrein komen groote goederenloodsen, een groote locomo tieven remise en bovendien dit in ver band met de toekomst, welke misschien niet meer zoo heel ver is een remise voor electrische treinen. Om nu nog even terug te komen op het betonnen gebouw, waarop de nieuwe per rons zullen worden aangelegd er zal on geveer 3000 ton ijzer in worden verwerkt iit zal dienen voor de onderbrenging van de centrale verwarming van het geheele sta- aonsgebouw, voor de electrisohe ondercen trale, welke haar stroom ontvangt van de gemeente en van diverse dienstlokalen. Als de beide nieuw^ perrons het vijfde ;n zesde perron gereed zijn, zal het vier de perron, dat slechts een tijdelijk karakter Iraagt door een nieuw worden vervan gen. Tevens zal dan worden begonnen met le nieuwe overkapping boven de drie noor- ielyke perrons. Er komt dan een groote ïieuwe kap, ongeveer gelijk aan de be staande. Er is nog heel wat arbeid in het vooruit zicht. De nieuwe perrons zullen misschien over wee jaren in gebruik kunnen worden ge nomen, maar dan moet nog aan 't werk van ie overkapping worden begonnen. (Hbl.). BUITENLAND. ENGELAND. De mislukte aanslag. Uit de verslagen in de Engelsche bladen blijkt, dat de Londensohe politie een zeer goeden slag heeft geslagen, toen zij eenige dagen geleden bij de Vacuum Oilworks in Wandsworth eenige verdachte individuen in hechtenis nam. Men herinnert zich, dat zij eenige personen dn de nabijheid- der petro- leurawerken zag rondslenteren, die, naar la ter hleek, oompromitteerende brieven bij zich hadden en het in brand steken der fabrieken beoogden. Ware de toeleg gelukt, de ramp zou een gnooten omvang hebben verkregen, daar er voor twee jaren voorraad petroleum aanwezig waa Gedurende de laatste dagen heeft de poli tie niet stilgezeten, en tal van huiszoekingen ondernomen, die nieuw licht op het beraamde oompiot hebben geworpen. De eerste huis zoeking had plaats in Zuid-Londen, door ge wapende officieren, die twee mannen in hech tenis namen. Later werden in een ander huis nog vier mannen gearresteerd, allen onder verdenking met den aanslag in verband te staan. De autoriteiten bewaren het diepste stil zwijgen aangaande de identiteit der gearres teerde lieden. Toch is reeds bekend, dat zij in verbinding staan met de Sinn Fein-terro- risten in Ierland en met de leden dier orga nisatie in Londen. In hun woning werden stapels brieven gevonden, die door detectie- ven zorgvuldig worden uitgezocht. Vrouwen in de diplomatie. Volgens de „Daily News" overwegen tal van vooraanstaande personen in de vrouwen, beweging in Engeland en de Ver. Staten ern stig de mogelijkheid om vrouwelijke attaché's aan de gezantschappen te verbinden, tenein de voor de toenemende belangen harer eexe op te komen. Zelfs heeft een Amerikaansch blad gemeld, dat er reeds pogingen in het werk zouden zijn gesteld om Lady Astor aan het Britsche gezantschap in Wsahington en mrs. Chap- mann Catt aan dat der Ver. Staten in Londen benoemd te krijgen. Zoo stellig -zijn de plannen evenwel nog niet, ai heeft de „Daily News" in belangheb bende kringen vernomen, dat er wel naar wordt gestreefd om vrouwelijke attaché's aan gesteld te zien in de landen, waar de vrou wenbeweging reeds tot grooten bloei is ge komen. Het denkbeeld hiertoe is in de inter nationale vrouwenconferentie, welke den vo- rigen zomer in Genève is gehouden, het eerst geopperd. Officieel zijn nog geen stappen ondernomen; wel schijnt dit eerlang te zullen geschieden. Moeilijkheden bQ de vlsscheriJ. Er dreigt een algemeene staking bU de Britsche visscherij in alle zeehavens, indien geen overeenstemming wordt verkregeD tus- schen de bemanningen der visschersvaartuigen en de reeders te Grimsby. De reeders hebben onlangs een loonsverlaging voorgesteld aan de „werklieden" aan boord en de z.g. „share men", d. z. de mannen, die betaald worden in verhouding tot de opbrengst aan visch per net, eischen afschaffing van dit stelsel. Zij zeggen, dat het soms voorkomt, dat de op brengst per net van dien aard is, dat voor hun geen of slechts een lage belooning over blijft en zy eischen nu dat hun loon zal afhangen van de totale waarde van de visch- vangst per schip. IERLAND. Dublin, 21 Januari. Offieieel wordt van avond bekend gemaakt: Een politiepatrouille is vanmiddag in een hinderlaag gevallen te Glenwood (Graafschap Clare). Een inspecteur, een brigadier en vier agenten zytftgedood. Een brigadier en een agent zyn gewond. Hun auto is verbrand en hun wapens zyn in beslag genomen. De verliezeri der aanvallers zyn niet bekend. Londen, 21 Januari. Twee winkels te Cork zyn vandaag opgeblazen als officieele weer wraak voor het doodschieten van twee speur ders op Zaterdag 1.1. Er werd ruim voldoende tyd gegeven aan de bewoners van de winkels en van de étages daarboven om zich uit de voeten te maken. DUTTSCHLAND. Plannen voor een omwenteling? Volgens de „Freiheit" beweert graaf Both- mer, een der leiders van de Beiersche ko ningspartij, dat Mayer-Koy, de voorzitter der partij, bewijzen in handen heeft, dat de „Deutschvölkische Bund" een militairen staatsgreep tot herstel van de monarchie voorbereidt. Deze geheime bond heeft onder de militairen groote aanhang; hij is de stich ter van de z.g. „arbeidsgemeenschappen", onder welker mom militaire reserveforma ties op het platteland zijn gevestigd en van wapenen en munitie voorzien; hij beschikt over geldmiddelen, heeft de rijksweerbaar heid aan zijn zijde en onderhoudt betrekkin gen met de Russische oontra-revolutionnai- ren, die van Berlijn uit plannen smeden tot herstel van bet tsarisme, en met de Hon- gaarsche vereeniging „Ontwakend Hon garije". Ook de rijksregeering kent deze plannen, zegt de „Freiheit", maar zij onderneemt niets tegen de samenzweerders, omdat de Duit- sche volkspartij evenals de Duitsch-natio- nalen aan hun zijde "staat en de regeering zich aan haar wenschen onderwerpt. (Dat graaf Bothmer het plan uitbrengt, komt uit oonourrentienijd. De Beiersche ko ningspartij wil een restauratie in Beieren onder de Wittelsbachers, de Deutschvölki sche Bund in het geheele rijk onder de Ho- henzollerna. De ellende der kinderen. In het voorjaar hebben* geneesheeren, juristen en paedagogen te München beslo ten een systematische studie te maken van de ellende door den oorlog veroorzaakt on der de Münchener jeugd. Thans zijn de resultaten van deze studie meegedeeld in een zeer sterk bezochte vergadering. Een geneesheer berichtte, dat nog nooit in de ziekenhuizen zooveel gevallen als thans geconstateerd zijn van verwaarloosde diphterie, van infectie door vuil, van schurft en syphilis. En toch worden openbare sani taire inrichtingen' en 'hospitalen gesloten, omdat de kosten niet meer betaald kunnen worden. Het komt bijna dagelijks voor, dat zeer zieke kinderen naar huis gezonden wor den, omdat de ouders het geld niet hebben voor de verpleging. Een kinderverpleegster vertelde dat bij 305 bemiddelde en onbemiddelde huisgezin nen met 2800 personen, waar zij een onder zoek instelde, meer dan de helft van het aantal gezinsleden in één kamer moesten slapen, vaak drie in één bed. In meer dan de helft van de bedden ontbraken matras en stroozak, in 144 gevallen dekens. Het ongedierte neemt steeds toe, Is niet uit te roeien. De kipderen moeten veel te lang in te kleine manden, wiegen of bedjes liggen. Zij zag twee kinderen van vier en zes jaar in een koffer slapen, één kind van een jaar in een hoedendoos. Keukenpannen worden gebruikt voor de kinderwasch. Negen tiende van do moeders hebben niet meer dan twee of drie luiers. Vroeger kostte de eenvoudig ste zuigelingenwasch 167 mark, thans 2993. Een familie met vier kinderen moet alleen voor melk 171 mark per maand uitgeven. Een stadsgeneesheer deelde mede, dat in één kamer gemiddeld vier tot vijf personen huizen. Bij een enquête in 1907 werd een gemiddelde van 1.8 reeds beschouwd als overvulling. Bij 165 van 900 onderzochte ge zinnen werd tuberculose geconstateerd. Van deze patiënten hadden er 59 geen eigen bed, Slechts zeven percent van de schoolkin deren is behoorlijk gekleed, 42 percent heeft ontbraken bij 37 percent, schoenen bij 11 percent. In een gezin van elf kinderen was geen hemd of broek aan het lichaam. Kousen één hemd in huis. Het aantal patiënten aan rachitis is sedert 1913 met zeven procent gestegen, aan krop gezwellen met 10 procent. Zeer sterk is ook toegenomen het aantal oogkwalen. RUSLAND. Berlijn, 21 Jan. De meerderheidssocialis tische afgevaardigde Bernstein heeft on langs verklaard, dat hij bewijzen had, dat de rijksregeering tijdens den oorlog Lenin en Trotzky ö.a. met ongeveer 50 millioen mark gesteund had. De communistische rijksdagfractie heeft thans tot de rijksre- geering de vraag gericht, of deze aangele genheid haar bekend is en welke ophelde ringen zij hieromtrent denkt te geven. ITALIË. Parijs, 21 Jan. De correspondent van de Don Quichotte te Rome vermeldt den aan- sliag op een goederentrein aan het station Rignano bij Foggia door een bende gewa pende individuen, die trachtten den aan komenden sneltrein te doen ontsporen. Al leen de locomotief echter derailleerde. De bandieten schudden de reizigers uit. Eenige carabinieri schoten op de aanvallers, waar bij één van dezen werd gedood, en een twin tigtal gewond. SPANJE. De arbeldstroebelen. Barcelona, 21 Januari. De poliiie heeft zes individuen aangehouden, die deel uitmaakten ran de roode vakvereeniging te Valencia, en beschuldigd werden van deelneming aan ver scheiden misdrijven. De burgerwacht bracht vanochtend vier van hen naar de gevangenis, toen zij werden aangevallen door individuen, die zich in de duisternis verscholen. De wacht sloeg den aanval af, waarby drie gevangenen werden gedood en de vierde ernstig (gewond. VEREENIGDE STATEN. Groote brand. Uit Worcester, in den staat Massachu- setts, V. St., wordt gemeld, dat daar brand is uitgebroken in de zakenwijk. Het vuur verbreidde zich over een terrein met een Eng. mijl als straal. De aangerichte schade beloopt meer dan 2.000.000. Er zijn geen menschenlevens verloren gegaan. Later zijn nog meer branden uitgebroken, zonder verband met de eerstgemelde. Men denkt aan brandstichting. „Krachtige" argumenten. Een der leiders van de mijnwerkers, in dienst van de Pennsylvania Goal Cy te Pitts- burg, Joyce, had verleden voorjaar bij een staking, van welke hij de directie had, groote voordeelen voor de werkers weten te win nen. Thans was er opnieuw quaestie van sta king doch Joyce ontried dit op een mijn werkersvergadering, zeer tot woede van de daar aanwezige ultra's. Een dag of wat 'na die vergadering werd het huis van Joyce door een dynamietont- ploffing vernield. In verband met dezen aanslag, die geen menschenlevens kostte, zijn vier arbeiders van den „radicalen" vleugel in voorloopige hechtenis gesteld. CUBA. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van in omloop zijndè geruchten over een opstand, die zou dreigen op Cuba. Uit Havana wordt daarover nader gemeld dat in de binnenlanden van het eiland dui zenden negers een opstand voorbereiden. Zij zouden een Neger Republiek willen ves tigen. De beweging heet het resultaat te zyn van bolsjewistische propaganda. Den negers wordt aangeraden party te trekken van de moeilijkheden, waarin de Cubaan- sche regeering zich op «het oogenblik ver wikkeld zi«t, om hun belangen te dienen. HAAGSCHE BRIEVEN. Steun aan werklooze vlsschers. Gelukkige onderwijzers! De Musea-plaunen. Toenemende onveiligheid. 's-Gravenhage, 21 Januari. In ons overzicht „de Residentie in 1920" hebben we reeds in kort melding gemaakt van de slapte, een algemeen verschijnsel tegenwoordig, waaraan vooral onze (Sche- veningscbe) visscherij lijdt.. Over de oorzaken behoeven we niet uit te weiden, men kan ze vrijwel in alle takken van industrie vinden. Als er echter één be drijf op den export is aangewezen, dan is het het visschery'-bedryf! Want, vreemd genoeg, is in ons waterlandje het gebruik van visch als volksvoedsel betrekkelijk ge ring. Vroeger ging dan ook het grootste deel van den aanvoer de grenzen over en des te meer naarmate het buitenland beter betaal de. Hierin vindt of vond dan ook het matige bdnnenlandsoh verbruik ten deele een ver klaring. Laten we de verliezen van de reeders die ook niet mis zijn buiten beschouwing. De gedwongen werkloosheid heeft in ons visachersdorp Scheveningen al heel wat moeite en neerslachtigheid veroorzaakt. Wel zijn het Gemeente-Bestuur en enkele particulieren hierin tegemoet gekomen er werken o.m. verscheiden ScheveningeTS bij den Dienst der Gem.-Plantsoenen doch een herstel schijnt thans, nu overal werkloosheid gaat heersohen, verder weg dan ooit. Het Gemeente-Bestuur en ook de belang hebbenden hebben dit ingezien en maatre gelen getroffen. In de jongste Raadsvergadering was aan de orde: „het voorstel tot bevordering van de wederopvatting der trawlvissdhery". Teneinde dit doel te bereiken, zal de Ge meente waarborgen de vergoeding van een derde deel van eventueele verliezen op uitvarende treilers, tot een maximum van 120.000. Als het Rijk het ontbrekende deel ga randeert, is er voldoende zekerheid om een 80-tal vaartuigen zeé te doen kiezen. Men meent te weten, dat de Regeering het plan gunstig gezind is; hoewel natuurlijk nog geen toezeggingen van die' zijde zijn ge daan. Buiten hetgeen de bemanning van de be somming ontvangt, wordt hun een week loon van ten minste 20.— gewaarborgd Ook de reeders zullen bij verlies worden gesteund door een vergoeding van ƒ2000 per vaartuig, afschrijving op schip en tuis? inbegrepen. 6 Een betere oplossing van dit moeilijke vraagstuk is haast niet denkbaar, en nada sprekers van alle partijen hun instemming hadden betuigd, werd het voorstel zonder stemming aanvaard. Het behoeft geen betoog, dat door deze wyze> van werkverschaffing ook de neven- bedrijven (netten- en ijsfabrieken, kuiperij, scheepsbouw, rookerij,e. a.) worden gebaat, het publiek een uitstékend voedsel wordt versohaft en het idee „bedoeling" word' vermeden. Als de Regeering nu maar actief is en spoedig hare maatregelen treft, bobben we weer een zorg minder! In dezelfde, bovengenoemde Raadsverga- i dering werd het onlangs besproken voorstel i betreffende onderwijzers in bijzondere vak ten, wier wedden met bij Alg. Maaitr. van Bestuur zijn geregeld, besproken. Zooals men weet, had de wethouder van Ondebwys Alberda met eenige anderen een amendement op het meerderheids-voorstel ingediend, beoogende de salarisregeling te oaseeren op de.cijfers van het Georg. Over- eg, nJ. 22004500. Juist dus het tegendeel van wat de Re geering bij de laatste actie door de Kaoner lekrachtigd wist te krijgen! De stemming, welke in de vorige verga dering 20—20 ttot resultaat had, leverde nu 22 stemmen voor en 11 tegen, zoodat een eigenaardige verhouding, welke veel voor en veel tegen heeft (praktijk en beginsel), t0D?ïti?tegeïïeen'Rijksregeling heeft nu een nieuw steunpunt gekregen en de Resi dentie een aantal onderwijskrachten geluk kiger dan hun collega s! Het zal ons benieuwen, welke pennen- en woordenstrijd e,r het gevolg van zyn zal en nog meer, wat Gedeputeerde Staten er van zeggen zullen. Het doet een mensch wel eens goed in deze benarde tijden kunstuitingen en andere producten des geestes te hooren, te zion of te hooren bespreken. Onze stad heeft een goeden naam op ge bied van kunst en wetenschap en het ligt dan ook op den weg van de Overheid om dien te bewaren en te verhoogen. Wie Parijs en andere kunstcentra stelt iegenover ons Haagje en ons land in t al gemeen, komt al spoedig tot de conclusie, dat we onze kunstwerken een slechte huis vesting eni zelfs een „plaatsje achteraf g Velen hebben dit opgemerkt, doch kon den daaraan niets veranderen, totdat ons Gemeentebestuur, actief als altyd, zien er mee inliet en aan den bekenden bouw-kun- stenaar Berlage opdracht gaf een ontwerp te maken voor eep gebouw, dat aan alle eischen des' tijds zou beantwoorden. Dit ontwerp is nu dezer dagen gereed ge komen en heeft over 't geheel een gunsti- gen indruk gemaakt. Om ook het publiek gelegenheid tot oordeelen te geven, is een miniatuur-gebouw, een z.g. maquette, in Pulchri Studio tentoongesteld en in de eer ste vijf dagen door pl.m. 2200 personen be zichtigd. Het gebouwen-complex, dat een machti gen Indruk maakt, is opgesteld rondom een aohthoekigen vijver, waardoor een schilder achtig tafreel ontstaat. Het inwendige zal aan de hoogste eischen voldoen, speciaal zal getracht worden de be zoekers vrij te houden van de „museum toorts", een urgente verbetering. Het geheel zal aan de Stadhouderslaan, grenzend aan bet park Zorgvliet, verrijzen en ongetwijfeld een belangrijke aanwinst voor onze stad kunnen worden. Kunnen worden, want de geldkwestie is nog wel de voornaamste in tijden, waar spaarzaamheid en productieve arbeid de eenige redmiddelen zijn. Men moet zich door (iet aanlokkelijke niet laten verlokken! Dat er voor onze musea meer belangstel- ing bestaat dan men zoo oppervlakkig zou denken, bewijzen de volgende cijfers van iiet aantal bezoekers van de Gemeente musea en het Mauritshuis in 1920, n.1. resp. 70.133 en 58.196. Ondanks de groote activiteit en voortdu rende uitbreiding onzer politie, is de veilig- leid er in de eerste weken van het nieuwe jaar niet op vooruitgegaan. Het aantal inbraken of pogingen daartoe wordt steeds grooter, Ook de gebruikelijke rijwieldiefstallen, waarbij niet alleen onbe heerde, doch vooral in huis geplaatste ten offer vallen; opensluiting is daartoe het middel. De eleotrische muntmeters zijn evenmin veilig; bijna iederen dag worden er enkele door onbevoegden geleegd, soms met gebruikmaking van een pet van het G. E.B. of valsche order. Woensdagnacht zijn er zelfs vier (mis lukte) pogingen tot inbraak gedaan in Duinoord, vermoedelijk door dezelfde per sonen. Zakkenrollen schijnt ook in trek te zyn; zoo werd Woensdag een 14-jarige loopjon gen gearresteerd, die zich hieraan schuldig maakte. Op één der Sportterreinen is voor de tweede maal In korten tijd de limonade-tent leeggehaald en alles meegenomen, w.o. pot ten, pannen, bekers, e. d. Zelfs beeft het „tof gajes" het zich daarin bevindend materiaal der Politie-Sportvereeniging „gepiept"; of ze daar ,gein in hadden!" Intusschen verwacht de eerzame burger, dat de „prinsedj" haar plicht zal doen, waaraan dan ook niet getwijfeld wordt. Vrij zeker staat deze plotseling toenemen de misdadigheid met de zich in gelijke rich ting bewegende werkloosheid in verband, zoodat het kwaad allereerst in zijn oorzaken zal moeten worden aangetast. We zijn ervan overtuigd, dat ons Ge meentebestuur ook in dit opzicht niet stil zit, terwijl in politie-kringen reeds de volle aandaoht aan deze belangrijke zaak wordt gewijd. LEO. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 18 Jan. Uitspraken: P. K., ged., oplichting en verduistering: le feit vrijspraak en 2e. 4 maanden gev. met aftrek voorarrest. J. B., huisvr. P. E. O., Helder, verlating van hulpbehoevenden, 8 rnnd. gev. M. v. W., Helder, eenv. beleed, ƒ2 boete subs. 2 dagen hecht. D. T., Zijpe, ged. Het geven van inlich tingen. Vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. Nieuwe zaken: Hij wou er ook eens van genieten. De werkman O. N. moest terecht staan, omdat hij zich in den nacht van 11 op 12 Ootober 1920 wederrechtelijk, tegen den wil van den eigenaar of rechthebber, gedurende den voor den nachtrust bestemden tijd had bevonden op het achtererf van de Wed.- G. B. De beklaagde was niet verschenen en dat was erg jammer, want het was vermoedelijk een komisch zaakje geworden. Het bleek De millioenen voor Lenin. Een treinaanslag.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6