Gemeenteraad van Helder, Avondvergadering, van Woensdag 20 Januari. De heer Van Os wenscht nog'iets over het Weeshuis te vragen. Spr. meent, dat B. en W. hierover zoo weinig zeggenschap hebben. Er is ruimte genoeg en men zou daar zeer goed ook halve weezen of kinderen wier ouders ziek zijn, kunnen verplegen. Bij de katholieken geschiedt dat aldus en de resultaten daarvan zijn buitengewoon goed. Maar de regenten zeggen: het gaat niet, het is een weeshuis en kinderen, die geen wees zijn kunnen er niet in. Wethouder Verstegen zegt ernstige overweging van dit punt toe. Getracht zal worden in dezen eene oplossing te vinden. Begonnen wordt met de Uitgaven. Voign. 73. Jaarwedde van den Burge meester. Bedrag in 1920 toegestaan 6500. aanvankelijk geraamd voor 1921 op ditzelfde bedrag; bij nota van wijziging thans gebracht op 7500.—. De heer Adrlaanse wijst er op, dat de volgnoa 73, 74, 75 en 76 (jaarwedden burge meester, secretaris, wethouders en ontvan ger) vorige jaren ook hooger waren aangege ven door den Raad. Op eene vraag van het Kamerlid Ter Hall aan den Minister om in deze materie een noodregeling te scheppen, antwoordde de 'Minister, dat hierin al voor zien was. Dit was echter bij de meeste ge meenten niet het geval, zoodat de heer Ter Hall op zijn verzoek terugkwam. Spr. wijst hier op teneinde Ged. Staten hierop attent te maken. De heer Zondervan zou gaarne van B. en W. vernemen, of deze met een derge lijke uiteenzetting aan Ged. Staten accoord gaan dan wel de uitspraak van den Raad afwachten. De heer Staalman heeft het gevoelen ingewonnen van een lid van Ged. Het bleek, dat deze niet goed op de hoogte waren van de verhoudingen ten opzichte van die in an dere gemeenten. Bet was een fout, dat de traktementen der ambtenaren zoo hoog wer den opgevoerd, waardoor de verschillen met de traktementen van deze functionnarissen te gering werden. Daarom zal spr. het voor- stel-Zondervan steunen. Na verdere discussie aangenomen. Volgn. 74. Jaarwedden Wethouders. In 1920 toegestaan ƒ7500.—, in 1921 geraamd ƒ6000.—, thans bij nota van wijziging be paald op 9000.d. i. 3000.elk. De heer S t a a 1 m a n zal tegen dezen ver hoogden post stemmen, omdat voor spr. niet vaststaat, of inderdaad het ambt den gehee- len man edscht. De heer Borkert herinnert aan hetgeen de heer Biersteker hieromtrent zeide in de vergadering van 15 Juni 1920, die eene sala- risverhooging warm verdedigde, daarin ge steund door den heer Grunwald. Toen Ged. Staten deze regeling niet goedkeurden, sprak de heer Grunwald zelfs van de machtswellust van dit College en vond het ingrijpen niet in den haak. En de heer Biersteker en de heer Grunwald kunnen het ambt beoordee- len. Men kan niet zeggen, dat het niet den gebeelen man zou eischen en dan is toch immers het salaris beneden peil. In Zaandam was het reeds in 1919 2600.in Velzen ook en spr. noemt nog andere plaatsen. Met 12 tegen 4 stemmen wordt de ver hoogde regeling aangenomen. Tegen de hoeren Staalman, Schoeffelenberger, Bot en Van der Veer. Volgn. 75. Jaarwedde Secretaris. Resp. ƒ5500—, 5600.—, ƒ7000.—. Aangenomen. Volgn. 76. Jaarwedde Ontvanger. Resp. ƒ4600—, ƒ4600.—, ƒ5000.—. Aangenomen. Volgn. 83. Schrijf- en bureaubehoeften, druk- en bindwerk, etc. 1920 12000. thans geraamd op 18000. De heer Staalman vraagt naar de oor zaken van deze groote verhooging. Kan hierop niet bezuinigd worden, vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat deze zaak al lang de aandacht van het College heeft. Van het lid van bet Dag. Bestuur, den heer De Zwart, is hieromtrent een voorstel om'te trachten te ontkomen aan de hooge druk kosten. Eerstdaags komt dit in behandeling. Er is al over gedacht om het Raadsverslag af te schaffen. Volgn. 95. Kosten der Commissie tot ver betering van den Eoonomischen Toestand der gemeente. Toegestaan In 1920 1500. voor 1921 geraamd op 4000. De heer Staalman vraagt inlichtingen over dezen post. Spr. ziet niet zoo hoog tegen het werk dezer Oommissie aan. Niet dat zij niet goed zou werken, maar zit het ware le ven er wel in, vraagt spr. Moet er niet een anderen vorm aan worden gegeven om eens wat meer resultaten te zien. De heer Zondervan verklaart, dat ook de s.-d. fractie niet met dezen post kan mee gaan. De opvattingen omtrent de E. O. zijn nogal versohillend; de meerderheid van het College zag hem het liefst verdubbeld. De Eoon. Comim. bevat menschen, die geheel buiten het bestuur der gemeente staan en ook buiten contact met het D. B. Het gevolg daarvan is, dat er verschillende dingen in haar vergaderingen worden besproken kun nen wonden waarvan het nu niet zoo da delijk in het belang der gemeente is, dat zij besproken worden. Ook in onze gemeente hebben wij lieden gehad die misbruik maak ten van hun positie. Geheimhouding is aan de leden der E. C. niet opgelegd en het is alzoo mogelijk, dat ongure elementen partij trekken van het gehoorde. Nu de Econ. Com missie geheel buiten den Raad staat, is spr. niet voor zoo'n post, in het andere geval wel. Spr. stelt voor den post met 2000.te ver minderen. De heer V a n O s vindt het jammer dat in het openbaar aldus gesproken wordt over een dergelijke zaak. Indien voor een derge lijke zaak nog menschen gevonden worden die belangeloos hun werkkracht aldus in dienst stellen van de gemeente en haar toe komstige bloei vindt spr. het onkiesch al dus over hen te praten als hier is geschied. De heer Bot heeft met genoegen de Nieuwjaarsrede van den Burgemeester ge hoord. Spr. hoopt dat de helft van de daarin uitgesproken wenschen uitkomen. Indien men echter van de haven iets verwacht, mag er in dit opzicht wel wat meer worden ge daan. Het kon n.1. zeer goed gebeuren dat na de droogmaking der Zuiderzee onze ha ven totaal gaat verzanden; de zeestroomin- gen bij het, Sohulpengat zullen ophouden en binnen enkele jaren zal geen schip de haven meer kunnen invaren. De heer T i e 1 r o o y meent, dat waar hier gezegd is als zoude de Econ. Coinm. zich aan onoirbare dingen schuldig hebben ge maakt men zulke beweringen als de heer Zondervan deed moet bewijzen. Spr. wenscht den post te handhaven, omdat het zeker wel de moeite waard is de plannen zooals die in de Held. Crt. uiteengezet zijn nader on der de oogen te zien. De heer Grunwald: De Eoon. Comm. is inderdaad geen Raad, die in het openbaar werkt. Maar nochtans werkt zij hard en doet zij haar best den eoonomischen bloei der ge meente te bevorderen. Het spijt spr. dat de heer Zondervan meende zich op deze wijze te moeten uitlaten en de opmerking van den heer Van Os was dan ook juist. Men zie maar eens hoeveel moeite b.v. gedaan is eer de oprichting van de Maatschappij Zee bad Huisduinen een feit was. De heer Zon dervan vindt dit geen 4000.waard. Op eene begrooting van eenige millioenen be- teekenen die paar duizend gulden echter niets Natuurlijk werkt de Raad weer op zijne wijze; de gelden besteed aan de Econ. Oom missie zijn echter geenszins weggeworpen. Over de verzanding van de haven behoeft men zich overigens niet zoo ongerust te ma ken; men zal daarmede bij de Zuiderzee- plannen wel rekening houden. De heer Borkert heeft niet meegewerkt aan de totstandkoming der Eoon. Comm. ofschoon ook de Raad tot taak heeft de ge meente economisch vooruit te brengen. Daarvoor is het College van B.# en W. het aangewezen lichaam. Het vorig jaar heeft de Raad 1500.gevoteerd omdat dit be stemd zou zijn voor een ambtenaar die B. en W. ter zijde moest staan. Maar als men in derdaad aan B. en W. zoo'n ambtenaar zou willen geven is 4000.daarvoor niet ge noeg. Zooals de Ec. Comm. thans werkt is het niet in orde en geeft zij den Raad een slag in 't gezicht. Als er dingen zijn van algemeen belang zooals toen de gemeente borg zou blijven voor de opterichten N.V. Esona heeft de Raad getoond paraat te zijn voor de economische ontwikkeling. Maar het is onprettig als er telkens dingen gebeuren waarvan de Raad niets weet. Spr. conclusie is dus: verdubbel desnoods het bedrag maar dan voor een Economische Commissie die in het College zetelt. De heer Van Os: Als de heer Borkert zijn zin krijgt komen we voor de kwestie dat weer duizenden guldens worden uitgegeven aan een advies dat we nu gratis kunnen krijgen. De heer Bok staat paf van de redenee- ring van den heer Borkert, die op deze wijze de Economische Commissie aftuigt. Als er eene commissie is die den Helder krachtig wil maken is het wel deze en spr. althans heeft daar wel geld voor over. Als de raads leden alle plannen moesten uitwerken die op het oogenblik door de E. O. worden uit gewerkt hadden ze geen tijd meer voor ver gaderingen. En al die adviezen» krijgen ze gratis. Het is toch wel bekend wat de E. C. doet; spr. had wel verre van deze. tegenwer king integendeel alhier medewerking ver wacht. De heer Zondervan zet uiteen dat de heer Tielrooy niet begrepen heeft wat spr. zeide. De heer Van L o o heeft in tegenstelling met den heer Zondervan 'volkomen vertrou wen in de Eoon. Comm. Hun arbeid geschiedt in het belang van de gemeente zonder eenige bijbedoeling. Ongure elementen zullen in onze samenleving blijven. Den raadsleden zal men geen plezier doen door hen in een Eoon. Comim. te plaatsen, want zij hebben werk genoeg zonder dat. DeVoorzitter dankt die heeren, welke voor den arbeid der Eoon. Comm. waardee- rende woorden spraken ten zeerste, en hoopt de andere, die minder welwilend waren, als nog tot betere gedachten te brengen. De thans geraamde en uitgetrokken 4000 zijn op de begrooting gebracht doordat ver leden jaar stemmen opgingen, dat 1500. niet genoeg was en zijn in hoofdzaak be stemd voor reclame-doeleinden inzake de haven, etc. Ook wil men een Gids voor den Helder uitgeven. Aan salaris wordt niets ver bruikt; de secretaris heeft een vergoeding van 500.Nu willen de boeren Zondervan en Borkert een raadscommissie, omdat de besprekingen niet voldoende geheim blijven. Maar wat 'kunnen die heeren er aan doen. als er buiten den Raad een Oommissie komt, die de gemeentelijke toestanden eens onder zoeken wil. Die heeren zijn daarin toch vrij. De kwestie is maar, dat deze subsidleering van het gemeentebestuur uitgaat, hetwelk een kleine vergoeding van kosten vraagt. Natuurlijk heeft de Raad tenslotte de be slissing. Ten opzichte van de verzanding van de haven merkt spr. op, niet zoo deskundig te zijn om den heer Bot positief te kunnen te genspreken. Maar de zaak is onder de oogen gezien en deskundigen hebben hunne mee ning gezegd, dat hieromtrent geen vrees be hoeft te bestaan. Trouwens, de Marine zelf maakt nog plannen tot verbetering van de haven. Er is een bespreking geweest mot den directeur der Zuiderzeewerken, die in dit op zicht optimistisch was. En de toegevoegde deskundige, de kapitein-luitenant ter zee De Vries, beeft gezegd, dat de haven zeer zeker op diepte zal worden gehouden. De heer Verstegen is het niet eens met hetgeen ten voordeele van de E. C. is ge sproken. Het verbaast spr., dat het zoo ge makkelijk gaat om een paar duizend 'gulden te geven. De resultaten moeten nog blijken. Verleden jaar zedde de E. C. zelf: laat ons eerst eens een jaartje werken en kom dan eens terug. Thans komt zij met een begroo ting, waar o. a. op voorkomt <M vervaardi ging van een film. Zoo'n film wordt in een bioscoop vertoond, de menschen kijken er niet naar en het resultaat ervan zal niet groot zijn. Spr. heeft ten opzichte van het werken der E. C. niet de prettigste ervarin gen opgedaan. Zonder dat de Raad er iets van wist, werden er feestelijkheden op touw gezet, uitsluitend voor den Middenstand, die tenslotte maar een deel der burgerij verte genwoordigt. Niet dat spr. tegen zoo'n Econ. Comm. is, maar hier komen in de eerste plaats de belangen van den handel en eerst in de tweede die van de gemeente zelve. Dit zijn voor spr. bezwaren; indien het instituut zich bepaalde tot het verstrekken van econo mische adviezen aan het gemeentebestuur, dan ware het wat anders, maar hier is iets anders gebeurd en daarom heeft spr. be swaren tegen de instelling. De heer Adrlaanse meent, dat er wel steeds kleine verschillen zullen blijven be staan. Men kan toch de goede bedoelingen waardeeren en resultaten zal men niet aan stonds ervan zien. Door een film meende men de aandacht te vestigen op de gemeente als badplaats. Een bestaansreden kan der Oommissie niet ontzegd worden; menschen van verschillende richting geven er zich aan en het gemeentebestuur kan niet ontkomen aan het geven van eenig crediet. Misschien zou zij eenige wenken in welke richting zij zou kunnen voortwerken in dank aanvaar den. De Voorzitter Indien de Econ. Com missie niet meer gedaan had dan dit eene, dat zij n.1. de aansluiting verzekerd had van den spoorweg naar Friesland, dan ware daar mede haar bestaansrecht al verzekerd. En dit is toch aan het werken der Eoon. Comm. te danken en in hoofdzaak aan den arbeid van 's boeren Verstegens partijgenoot, den heer Saunders. De heer De Zwart: Toen bestond die Oommissie nog niet eens! De Voorzitter: Als de heer Verstegen nu het werken der Eoon. Comm, ten opzichte van de Esona" e.d. verkeerd vindt, staan wij op verschillend standpunt. De heer De Zwart stelt voor den ge- heelen post te schrappen. Dit voorstel wordt verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren Schoeffelenberger, Verstegen, Boo gaard, Kuiper en Borkert. Het voorstel-Zon- dervanvermindering van den post tot 2000.wordt daarna aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Vóór de heeren Staalman, Schoeffelenberger, Verstegen, Boogaard, Kuiper, Heijblok, Zondervan, Bot, Borkert, De Zwart en Mevr. Van der Hulst. Volgn. 96. Kosten van toezicht en invor dering der plaats, dór. belastingen. (Jaar wedden 16000, andere kosten 17900). De heer Staalman vraagt inlichtingen omtrent den post uitgetrokken voor een kommies omdat binnenkort deze dienst naar het Rijk overgaat. De heer Adriaanse antwoordt dat men zijn diensten nog ge- ruimen tijd zal noodig hebben. Volgn. 99. Jaarwedden sluiswachters enz. 7229.De heer Bot vraagt naar vacan- tietoeslag voor brugwachters. Kan die nu niet gegeven worden. B. en W. zuilen dit nog eens bekijken. Volgn. 101. Kosten der jaarmarkt 200). De heer Tielrooij zal tegenstemmen, omdat deze post ontstaat uit de kermis, De heeren, die straks zoo fulmineerden tegen de winikelweek, zullen hier ook tegen moe ten stemmen, omdat de kermis minstens even verkeerd is als een winkelweek. Ook de heer Van der Veer stemt tegen. De soc.-dem. zijn sterk voor de Zon dagsrust. Door den vrijen Zaterdagmiddag heeft men thans gelegenheid des Zaterdags zijn centen op te maken; laat men dus de kermis Zondags sluiten. Als het waar is wat de heer Tielrooij zeide, dat een groote meerderheid tegen de kermis zou zijn, be wijst men er die meerderheid althans een dienst mede. De post wordt met de stem van den heer Tielrooij tegen, goedgekeurd. Volgn. 102. Kosten Vischafslag (ƒ14700). De heer Bot is hét eens met de opmer king in het Alg. Rapport Gedurende de seizoenmaanden is een derde persoon noo dig; spr. stelt voor een tijdelijken derden persoon aan te stellen. De heer Zondervan bespreekt de functie van den betaalmeester van den Vischafslag. Deze krijgt geen emolumenten; hij int gelden voor de gemeente en is geld schieter. Kan men hem niet in gemeentelijk verhand brengen. Als hij weggaat, moet de gemeente zelf voor een geldschieter zorgen. De heer Adriaanse is het eens met den heer Bot en zal daaromtrent raadplegen met het College. Ook over de andere kwestie, die niet zoo gemakkelijk is op te lossen, Volgn. 115. Onderhoud begraafplaatsen, etc. 4550). De heer Van der Veer bespreekt de kwestie van eigen graven. Door ze te verkoopen, 'krijgt de gemeente rente van den grond. Nu worden veel menschen teleurgesteld doordat de eigendom van hun •graven verloopt. Voor uitbreiding is terrein genoeg aanwezig. De Voorzitter zegt dfit dit zal worden overwogen. Er is echter rijksgrond in de na bijheid, dus uitbreiding is niet zoo heel ge makkelijk. Weth. de Zwart legt uit dat men tobh ook voor nieuwe graven steeds voldoende ruimte moet overhouden. i Volgno. 112. Onderhoud havens eto. 35000,—). De heer H e y b 1 o k bespreekt den toestand van den kaaimuur langs het Kanaal. Kan die niet wat fraaier worden? vraagt spr., ook wat betreft het gras dat er nu groeit. Volgno. 132. Onderhoud lantaarns en kos ten van verlichting (ƒ67.600). Mevr. v a n d e r Hulst wil in geheimen Raad den naam noemen van een lantaarnopsteker die zijn plichten verwaarloost en het werk door een zijner kinderen laat verrichten, terwijl hij zelf op andere plaatsen is waar hij niet be hoort. H. i. komt deze man in aanmerking voor ontslag. Volgno. 143. Jaarwedden onderwijzers 296.863). De heer Grunwald vraagt en verkrijgt inlichtingen wat 'hiervan door het Rijk vergoed wordt en merkt op dat deze restitutie weder teniet gedaan wordt door de verhoogde kosten van den schoolbouw. Volgno. 148. Kosten Van aanschaffen en onderhoud der schoolboeken, leermiddelen enz. (In 1920 11.000,—, in 1921 geraamd 31.500,—). Mevr. van der Hulst vraagt waar deze ontzettende verhooging van daan is gekomen. Volgens spr. berekening blijft er, met de verhoogde kosten per kind, en het vermeerderd aantal leerlingen, nog 4600 over. De heer d e Z w a r t: De uitgetrokken som voor 1919 is bij suppl. begrooting verhoogd. Thans is dit in de nieuwe begrooting beter geregeld. In de oorlogsjaren is zoo zuinig mogelijk gedaan, in hoofdzaak is het voor leerboeken. Er is echter niet meer uitge trokken dan 5,per leerling; mevr. v. d. Hulst kan dus zelve berekenen hoe groot het aantal leerlingen is. De heer Staalman stelt voor dit onder Centrale Boekhouding te brengen. De heer de Zwart betoogt dat die C. B. dan udtteraard bedoeld is als controle op de magazijmsvoorraad. Men kan dan zien of de scholen niet te veel verbruiken. Wat er door de scholen betrokken wordt kan men reeds nagaan. Volgn. 152. Kosten schoolbibliotheken 600.—). De 'beer Staalman heeft in de secties reeds gevraagd in hoeverre door de jongens en meisjes gebruik wordt ge maakt van de schoolbibliotheken. Heeft dit instituut de sympathie ook van de onder wijzers. Dan wil spr. wel meer geven; men informeere bij de hoofden of deze voor uit breiding zijn. De heer De Z w a r t zal dit laten on derzoeken; spr. wijst echter op de bestaande Openbare Leeszaal, van welks kinderbiblio theek enorm veel gebruik gemaakt wordt, hetgeen zeker wel van invloed is op de schoolbibliotheken. In die Leeszaal zijn uit stekende boeken voor de kinderen aanwezig. Volgn. 153. Belooningen en eereblijken (ƒ1000.—). De heer Heijblok heeft in de secties voorgesteld den post tot 8000. te verhoogen en was teleurgesteld door het antwoord van B. en W. Spr. acht het noodig dat iets gedaan wordt voor de_ jeugd, vooral voor die kinderen, welke niet in de gelegen heid zijn veel op reis te gaan. In de laatste jaren is hieraan niet veel gedaan. Spr. zou de schoolreisjes gaarne uitbreiden. Mevr. Van der Hulst: De Bond van Nederlandsche Onderwijzers doet in dit op zicht veel; zou het nu op den weg van den Raad liggen aan dien Bond een flinke sub sidie te geven. De kleintjes kunnen dan hier blijven. Prijsuitreiking acht spr. uit den booze, en ook de onderwijzers hebben er een hekel aan, omdat dit voor de kinderen, die niet zoo goed mee kunnen komen, altijd een pijnlijk geval is. De heer De Zwart spijt het, dat men geen genoegen neemt met de toezegging van het College. Voorstellen als die welke nu gedaan worden dienen zorgvuldig te worden voorbereid en besproken; daarvooT is veel organisatietalent noodig. Als er ge legenheid bestaat in dit opzicht iets te doen, zal het niet aan het College liggen om met voorstellen te komen. Het vorig jaar is in die richting iets gedaan. Laat ons afwachten hoe zich dit ontwikkelen zal, maar geen limiet hiervoor stellen. De beer H' e ij b 1 o k betwist, dat zijn voor stel plompverloren is.. Het is in-de secties degelijk besproken. Volgn. 164. Kosten van vervoer en ver pleging,etc. aan arme en zieke doortrekken de reizigers (ƒ10.'De heer Staal man heeft gevraagd om dezen post te ver hoogen, doch het College was het' daar niet mee eens. Uit de praktijk weet spr.. dat men er vaak mee zit hoe men aan doortrekkende reizigers onderdak en voedsel zal verschaf fen. Het zijn weliswaar vaak ongure elemen ten, maar in ieder geval zijn het mensdien. Spr. wil den pést verhoogen tot 2000. Mevr. Van der Hulst ondersteunt dit betoog. De heer Grunwald zegt, dat er juist daarom een post voor uitgetrokken is, om dat men ook meer kan geven als het noodig is. Men weet niet hoeveel er noodig is, van daar dat dit bedrag maar opgebracht is. De Voorzitter: Als het particulier initiatief te kort schiet, 'grijpt de gemeente in en daarvoor is die post. Maar dit is heel weinig noodig gebleken en, in de begrooting behoeft dit niet te worden gemanifesteerd. Volgn. 165. Kosten van verpleging van arme krankzinnigen 47.550.De heer Staalman vraagt en verkrijgt hierbij in lichtingen omtrent de bijdragen van rijk en provincie. Volgn. 169. Kosten van den Armenraad 3000.De heer Grunwald merkt op, dat de begrooting van dit lichaam nog steeds niet is ingekomen. Wat is eigenlijk die Raad, vraagt spr. Een lid van den Ar menraad heeft spr. verzekerd, dat de Armen raad in geen 2 jaar vergaderd heeft. Wat is het dan toch voor een lichaam. Alvorens dezen post uit te keeren, zou spr. gaarne verslag hebben van hetgeen die Raad heeft gepresteerd. De,heer Staalman heeft deze zaak in de secties besproken. Spr. is blij, dat ook de heer Grunwald inlichtingen hieromtrent vraagt. Art. 61. van de - Armenwet legt den Raad den plicht op gelden te voteeren voor dit lichaam, maar omgekeerd heeft de Ar menraad den plicht den Raad eene begroo ting voor te leggen. Er is in geen 26 maan den vergaderd, zoodat de Armenraad geene begrooting beeft kunnen opmaken. Ook vo rige jaren is deze zaak besproken; toen was de Secretaris ziek. Het begint thans veel op sabotage te lijken; het is alsof de Armen raad tegen den Raad zegt: hier hebt jelui de 'begrooting; je hebt die maar igoed te keuren. Ook in den Amsterdamsohen Raad is deze zaak door den heer KI eerekoper besproken en stelde deze voor den post varf de begroo ting af te voeren. Spr. stelt voor den post ad 8000.te verminderen met 2999.en door de Kroon te doen uitmaken of de Raad al of niet hiertoe gerechtigd is. Als wij 1. op de begrooting brengen, voldoen we daar mee aan de wet. De heer Bok zal dit voorstel steunen, in dien blijkt, dat het College nog geene resul taten heeft van hetgeen in het Alg. Rapport is gezegd. De Voorzitter De iaak is in het Col lege besproken en men besloot 3000.— op de begrooting te brengen, omdat, als de be grooting van den Armenraad straks komt, wij toch een bedrag moeten voteeren en wij dan sterker staan. De beer Staalman heeft door zijn voor- stél het conflict zoo scherp mogelijk -willen stellen. Immers, men maakt nu dien Armen raad het werken onmogelijk. Het .voorstel Staalman wordt met alg. stem men op 1 na. (de heer Adriaanse stemde te gen) aangenomen. Volgno. 176. Verhooging der pensioenen (geraamd voor 1921 8000,—). Op voorstel van den heer Zondervan wordt de post met 2000 verhoogd, teneinde den toeslag van 40 op 50 te brengen. Tegen stem den de heeren Grtlnwald, Adriaanse en van der Veer. Volgno. 187. Kosten van brandverzekering van gebouwen etc. 700,—). De heer G r ün- w ald krijgt de toezegging, dat deze post zoo spoedig mogelijk zal worden herzien en de gebouwen getaxeerd, teneinde te overwe gen of alles op één beurspolis kan -worden ge bracht. 6 Volgno. 208. Subsidiën 6870,-). De heer van L o o stelt voor aan het Stedelijk Mu- I ziekoorps 900,— subsidie te geven omdat dit een corps is, hetwelk een belangrijke plaats in de gemeente inneemt. De heer Borkert is verbaasd dat het Sted. Muziekcorps den moed heeft deze sub sidie te vragen, terwijl Winnubst slechts V» gedeelte daarvan krijgt. Dat is meten met twee maten. Bovendien, de vereeniging is geen „Stedelijk" muziekcorps, het heeft al leen maar het praedicaat „Stedelijk". In den loop der jaren is haar subsidie geleidelijk grooter geworden, zij heeft een lokaliteit van de gemeente gekregen voor oefeningen, en men is nu nog niet tevreden. Straks worden ze allemaal gemeente-ambtenaar met 2000. salaris. Ze geven eenige concerten per jaar, hetgeen Winnubst óók doet, voor het praedi- oaat „Stedelijk" heeft zij het gratis gebruik van het lokaal der gemeente; men behandele haar op gelijken voet als Winnubst, dat is billijk. De heer van Os is het met dit betoog eens. Spr. acht de verhooging te groot in vergelijking met Winnubst. De heer Verstegen licht de spr. nader in. Door een vergissing is het bedrag 900,— in de begrooting gekomen. Oorspron kelijk was de post 400,—; hot is niet duide lijk op welken rechtsgrond Held. Harmonie- kapel aanspraak zou kunnen maken op 900,— en Winnubst slechts op 300,—. Beide vereenigingen zijn plaatselijk en wer ken voor eigen genoegen; zij hebben daar voor een muziekkorps opgericht dat zij zelye in stand houden. Voor zoover zij zich in dienst stellen der gemeenschap, wordt dit geapprecieerd door het gemeentebestuur, waardoor ze een subsidie krijgen. Nu heeft het Dag. Bestuur zich op het standpunt ge plaatst, dat Harmoniekapel een vol corps is met houtinstrumenten en daarom heeft de meerderheid van het Ooilege 60 op deze subsidie gelegd. Andere overwegingen heb ben niet gegolden bij de vaststelling van het •subsidie. De heer van Loo is het niet eens met de heeren Borkert en Verstegen. De verge lijking tusschen beide vereenigingen gaat niet op; dat weten de heeren óók wel. Win nubst is een partjj-vereeniging, daarvan kun nen alleen katholieken lid worden. Van Har moniekapel iedereen. De heer Borkert: Nietwaar! Sociaal democraten worden geweerd. De heer van Loo: Het Sted. Muziekcorps is in elk geval niet te vergelijken met „Win nubst", dat erkent „Winnubst" zelf. Als wel licht straks de stafmuziek verdwijnt, zullen wij aangewezen zijn op het Sted. Muziek corps. Het is thans bezig zich te reorgani- seeren. De heer Heyblok is in de sectieverga deringen meegegaan met den heer van Loo en wenscht dit standpunt te handhaven. Het voorstel-van Loo: om de subsidie te verhoogen tot 900,wordt aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen stemmen de heeren Verstegen, Kuiper, Adriaanse, van Os, van der Veer, Borkert, de Zwart en Schoeffelenberger. Volgno. 212. Crediet aan den Burgemees ter ter bestrijding der kosten van de Burger wacht. 800,—). De heer Zond ervan stelt voor dezen post van de begrootng af te voeren. i De heer Borkert herstelt een onjuist heid van den Voorzitter bijl de alg. beoch. toen deze zeide dat spr. partijgenooten in de Tweede Kamer voor «dezen post stemden. Het tegendeel is waar; zij hebben unaniem tegen gestemd. Mevrouw van der Hu 1 s t wilde als anti-mdtitairiste aanvankelijk tegen den post stemmen. Na de uiteenzetting van den Voor zitter en begrijpend, dat men als men in tij den van troebelen kiezen moet tusschen het militair gezag of het burgerlijk gezag van twee kwaden het minste moetneiüen en dan de Burgerwacht altijd nog beter is dan de militaire zal spr. voor stemmen. De heer van Loo zal, op grond van de zelfde beweegredenen van het vorig jaar ook thans weder tegen stemmen. Het voorstel-Zondervan om den post van de begrooting af te voeren wordt verworpen met 9 tegen 10 stemmen. Vóór de heeren Boogerd, Kuiper, van Loo, Heyblok, Zonder van, Borkert, de Zwart, Schoeffelenberger en Verstegen. Volgno. 218. Voorschot aan de Burger wacht. 1600,De heer Zondervan wil geacht worden te hebben tegen gestemd- Inkomsten. Volgno. 16. Belasting op tooneelvertoonin- gen etc. (1920 29.000,- voor 1921 geraaimd op 45.000,De heer vanLoo bespreekt het adres van een aantal vereenigingen, dat bij den Raad is ingekomen en vraagt of er nu geen mogelijkheid is dat de zeer vexa-- tieve bepalingen wat verzacht worden voor tal van vereenigingen. Hierop zal bij behandeling van het desbe treffend adres worden teruggekomen; de post wordt goedgekeurd. Volgno. 23 a. Marfktgelden enz. 10.000,—) De heer Staalman heeft praktisch be zwaar tegen dezen post omdat deze z.L bij de bedrijven behoort te worden onderge bracht. Welke uitgaaf staat hier tegenover vraagt spr. Spr. heeft nog een bezwaar en dat betreft de kermis, en wil den post afge voerd zien met het oog daarop, waarmede dan de kermis vervallen is. De heer Verstegen vraagt of de heer Staalman die 10.000,dan brengen wil op den hoofd, omslag. De heer Staalman be vestigt dit. Het voorstel-Staalman wordt verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren Tielrooy, Adriaanse, Bot van der Veer en Staalman. De heer vanderVeer stelt thans voor de kermis te doen eindigen op Zaterdag avond. Met 10 tegen 8 verworpen. Vóór mevr. van der Hulst en de heer Tielrooy, Adriaanse, Bot, van der Veer, de Zwart, Staalman en Kuiper. Volgno. 24. Opbrengst vischafslag. (1920 26.000,—, 1921 14.000,—). De heer Bo gaard constateert dat de «tg. rapporteur spr. verkeerd begrepen heeft. Het was niet spr. bedoeling den post te verhoogen; alleen wilde spr. de verdeeling van uitgaven en ontvangsten eenigszlns anders doen opdat het percentage tuschen koopman en gemeente gelijk zij. In Dinuidén is het ook aldus g®*

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2